Nederlands eerste luchtpassagier wordt 70 j. Italië leeft op de grens van twee werelden Russische indrukken over Kerk en Godsdienst nieuwe leidsche courant zaterdag, 28 juni 1m7 Ir JOHN ROZENDAAL, DE TECHNISCHE PROFEET (Van een onzer verslaggevers) Ir John. Rozendaal wordt 1 Juli a.s. 70 jaar. Op 7 October 1908 was hij de eerste vliegende Hollander, na eeuwen. Hij startte toen met Wilburn Wright, broer van de bekende motorenfabrikant in een praehistorisch monstrum, hoogteroer van voren, bij beslist windstil weer in Le I Mans in Frankrijk. Die oude herinnering aan de oer-tijd j der aviatiek vertelt de kaarsrechte grijze zeventiger me in zijn woning aan de Cornelis Jolstraat 109 te Scheveningen. Twee dingen aan hem vallen op. Z'n prachtige lange smalle vingers en de machtige bruine schedel. Hij heeft met I beide gewerkt. Z'n wel gemeubileerd huis, de bibliotheek, de meesterlijke werktekeningen van vliegtuigen I hoofdzakelijk getuigen ervan, En dan de artikelen in de vaktijd- f schriften, die hij wijdde, vooral aan een j geliefd vliegtuigtype: de Etrich Taube. Een nu vergeten model, maar een vol maakt vliegtuig. Er komt een doos uit een kast. Een doos met... zaden. Zaden van de op Java voorkomende Zanonia. Een komkommerachtige woekerplant, die als vrucht een soort kalabas heeft. Als ze rijp zijn springen die vruchten open en de zaden, ter grootte van een platgeslagen amandelpit, zwermen uit, gedragen door een vleugelvormig vlies, gestroomlijnd en geaderd, het meest vol maakte natuurlijke staartloze zweefvlieg tuig, dat zich denken laat. Kilometers ver zweven de zaden over de vlakten. Naar dat natuurlijke model bouwde Etrich indertijd de Taube. Met het zweefvliegtuig, dat het motortoestel voor afging en waarin de tegenwoordige K.N.I.L.M. directeur Versteegh o.a. nog vliegen leerde, is nooit één dodelijk on geluk gebeurd. Geen wonder, dat met zulke produc ten, welhaast biologisch verantwoord, de heer Rozendaal d e pionier in Neder land voor de luchtvaart werd. In 1917 tijdens een opzienbarende rede in Pul- chri in Den Haag, bijgewoond door wijlen Koningin Emma en Prins Hendrik voor spelde hij de tegènwoordige Indië-lucht- dienst. Hoeveel goodwill voor de lucht vaart zou daarvan uitgegaan zijn! Maar het merkwaardige is, dat deze technische profeet en pionier nog nooit een lucht reis naar Indië gemaakt heeft. In Hoorn geboren woonde ir Rozen daal 37 jaar in Berlijn. Hij maakte er de hele rampspoedige ontwikkeling mee en repatrieerde in 1939 vlak voor de bui, die hij in Berlijn zag hangen en er niet afwachtte. In 1914 werd hij van spion- nage yerdacht daar gearresteerd; de ken nismaking met de Nazi-heben, „aperte misdadigers", zegt hij, deed hem vrezen voor een herhaling. De oorlogsjaren besteedde hij aan het ontwerpen van nieuwe plannen. Niet ten aanzien van de vliegerij. De wereld is luchtvaart-minded. De propagandist heeft afgedaan. Maar het railverkeer heeft in de trein van de Zwitser Wiesinger, die in Zurich experimenteert, nieuwe mogelijkheden. Ultra licht is dit materiaal gebouwd. Het duikt onder de lucht door met 400 km snelheid en heeft slechts 320 kg per nut tige last (thans 1-750 kg voor expres- treinen) Wat een perspectief. De arbeiders der Ir JOHN ROZENDAAL JOHN DANISKAS OPVOLGER VAN WILLEM PIJPER Tot opvolger van de onlangs overleden componist Willem Pijper als directeur van het Toonkunst-conservatorium te R'dam is benoemd drs. Jobn Daniskas. tot heden leraar voor piano aan dit con servatorium. ONEERLIJKE CONCURRENTIE AAN NED. HAVENS De Duitse Kamers van Koophandel in de Brits-Amer. zone hebben geprotesteerd tegen het Ned. memorandum van Nov. 1946, waarin het systeem van voorkeur rechten voor het vervoer van Duitse goe deren naar Duitse zeehavens „oneerlijke concurrentie der Ned. havens" werd ge noemd. grote steden wonend op de Veluwe en tóch bijtijds op hun werk aan de over kant van 't IJ. Rotterdam en Amsterdam wijken van dezelfde grote Nederlandse stad. Een kwartier van elkaar. Utopie? In Zurich rijden Wiesinger's modellen sinds jaar en dag met genoemde snel heden in laboratoria. „Nee, dat komt", zegt de vlieger van vroeger, die Plesman's daden voorzegde. Let op, hij krijgt weer gelijk. Moge hij het nog zien! KOPERGELD VOOR DE GREBBEBERG De ..koperenmunten-actie" voor een Nat. Legermonument te Rhenen, inge steld door de ver. „Die Haghe Sanghers" heeft reeds meer dan 61.000 koperen munten opgebracht. KAMPEERTERREIN VOOR VIERDAAGSE. De Nijmeegse Gemeenteraad heeft be sloten op de Kwakkenberg een permanent kampeerterrein in te richten voor de Vierdaagse afstandmarsen. De 36-j. havenarbeider N. Brouwer uit Amsterdam is in de Sumatrakade aldaar ver dronken. Voor de Tuchtrechter G. H. G., manufacturier te Leiden, had voor kinderkousen f 1.29 gerekend, 50 cent te hoog, terwijl hij ook zijn artikelen niet had gesprijsd. De rechter vroeg waarom hij de 4 paar kinderkousen, die 58 cent inkoop waren, voor f 1.29 had verkocht, doch hier kon hij geen antwoord op geven; het ndet-prijzen der artikelen was slordigheid geweest; f30 boete voor het 1ste feit en f20 boete voor het 2e feit. M. O. te Leiden, had voor closetrollen, verkoopprijs 10 cent, 25 gerekend, f 20 boete, met verbeurdverklaring van 113 ia beslag genomen closetrollen. Mevr. M. M. S., kapster alhier had, hoe wel haar kapsalon in de 3d- klasse was ingedeeld, 2e kl. prijzen gerekend, f25 boete. G. A. F. d. G. te Leiden, had voor pa tronen papier, inplaats van 8, 25 cent per meter gerekend, f 100 boete. H. J. H., eigenaar van een modemagazijn te Leiden, had zijn artikel niet geprijsd, en herendassen van een onbekend man, tegen te hoge prijs zonder facturen ge kocht. De rechter achtte het verkeerd, dat een bonafide handelaar, gesmokkelde goederen uit België afkomstig, van schar relaars aan de deur koopt, f 15 boete le feit, f 35 boete 2e feit. G. J. M. T., banketbakker te Leiden, die zijn gebakjes inplaats voor 25, voor 30 cent verkocht had, kreeg f25 boete. N. G. van der. A., uit Rijnsburg, had klompen „zwart" voor f 5 en f 6 per paar verkocht, f75 boete, met verbeurdverkla ring van 34 paar inbeslag genomen klom pen. D. v. d. K. uit Rijnsburg, had witlof voor 80 cent per kg verkocht, f 20 boete en de winkeliers N. B. uit Leimuider. en A. S. uit Oegstgeest, die hun artikelen niet hadden geprijsd, moeten dezelfde boete betalen. Daar de chauffeur te ver uitweek voor een personenauto, raakte in de Residentie een melkwagen op de hoek van de Kempstraat en de Terletstraat z'n koers kwyt. Vijftienhonderd flessen melk werden hierdoor ontijdig geledigd. ZAL HET IN DE TOEKOMST WORDEN GEKRAAKT? In Italië zowel als overal elders trach ten de politici en het grote publiek uit te maken, of ze op Washington of op Mos kou zullen wedden., schrijft Charles Guptil, staf-correspondent van Associated Press, uit Rome. De Italianen zijn er over het algemeen- van overtuigd, dat de strijd tussen Oost en West niet alleen onvermijdelijk is, doch dat deze vrijwel voor de deur staat. Zij zien het er met angst en beven van komen, dat Italië dan tussen de strijden den gekraakt zal worden. De Italianen zien de consolidatie van de macht der Russen op de Balkan en ver diepen zich in speculaties, of de Wes telijke mogendheden in staat zullen zijn daar weerstand aan te bieden. Alles, wat er op de Balkan gebeurt, is voor Italië een levensbelang. Vóór de oorlog behoorden de Balkanlanden tot de beste afnemers van Italië. Als Italië nu toegang kon krijgen tot de markt in die landen, zou dat een grote bijdrage zijn tot het herstel van het economische leven. Waar de Balkan en Italië aan elkaar grenzen, ligt het uiterst delicate Triëst. De Italianen sluiten hun ogen niet voor het gevaar, dat de toenemende macht van Rusland in Hongarije en Bulgarije de druk der Slavische volken op Triëst zou k'unn n doen toenemen. De mensen in Italië kijken met belang stelling naar de politieke ontwikkeling in Frankrijk, omdat daar evenals in Italië een regering is, die gepoogd heeft de com munisten en de gematigde partijen samen in het gareel te spannen, Beide regerin gen zijn tot de slotsom gekomen, dat deze combinatie geen goed span vormde en ze hebben daarna geprobeerd het zonder de linkse elementen klaar te spelen. Het is zeer goed mogelijk, dat het overhellen van de politieke schaal in Frankrijk in Italië soortgelijke consequenties mee zal brengen. De meeste Italianen houden het op Amerika hoewel zij niet in alle opzich ten met de Amerikaanse ideeën accoord gaan. Zij trachten het er met zichzelf over eens te worden, of de toepassing van de Truman-doctrine en haar practische toepassing voor Italië gunstig is of niet. Zij discussiëren druk over de kwestie, of de Amerikaanse buitenlandse politiek zal blijken een reële factor te zijn, of dat deze en zo ja in hoeverre de uitdrukking zal blijken te zijn van goede bedoelingen van het soort, dat de Italia nen langzamerhand zijn gaan wantrou wen. Volgens Palmiro Togliatti, de commu nistische leider, hebben de Amerikanen zich schuldig gemaakt aan inmenging in de binnelandse aangelegenheden van Italië. Hij heeft aan de andere kant niet het minste bezwaar tegen het aanvaarden van Amerikaanse leningen en zit er een beetje mee in zijn maag, dat de voor na mste bijdrage van Rusland tot herstel van het noodlijdende Italië bestaan heeft ir Ruslands aandringen, dat Italië zijn herstelbetalingen tot de laatste cent zal voldoen. Dollar-honger. Voor Alcide de Gasperi is financiële hulp uit Amerika de kern van het vraag stuk Hij ziet daarin de enige redding. Zonder deze kan hij zijn programma niet uitvoeren Zijn minister van Financiën. Luigi Einaudi, heeft hem voorgerekend, dat Italië de eerste vijf jaar 600 millioen dollar (per jaar) nodig zal hebben, terwijl IU.lië zoals de zaken nu staan niet meer te verwachten heeft dar. de toege zegde 100 millioen dollar van de Export- Importbank plus zijn aandeel in de toe wijzing van de 350 millioen dollar voor hulp aan het buitenland. Verantwoordelijke Amerikaanse waar nemers hebben inmiddels te kennen ge geven, dat de voornaamste bijdrage van Italië zelf zal moeten komen, want dat de fundamentele Italiaanse economische problemen anders niet tot oplossing te brengen zullen zijn. Dat zal een grondige herziening nodig maken van 's lands belastingstelsel, wil men de inkomsten verhogen. Ook zal een reductie van regeringsuitgaven er het ge volg van moeten zijn en daarmee zullen gepaard moeten gaan enkele pijnlijke ope raties op het uitgebreide apparaat van de bureaucratie, drastische maatregelen, om de inflatie tegen te gaan er. energieke pogingen, om de uitvoer te verhogen. Gaan de „snïppergroepen" links houden? Eén van de gevolgen var. het uitslui ten der communisten zal misschien zijn, dat deze recruten krijgen uit de gelede ren van de snippergroepen, die links van het centrum staan en die tot nu toe sa menwerking met uiterst links geweigerd hebben. Als signor de Gasperi er. het lijkt er veel op verplicht zal zijn steeds meer steun bij rechts te zoeken, zal er misschien voor de gematigde linksen niets anders overblijven dan met de com munisten samen te gaan, In deze dreigende „polarisatie" van Italië's politieke ontplooiing in onver zoenlijk tegenover elkander staande poli tieke kampen zien vele waarnemers een van de grootste gevaren voor een orde lijke constitutionele regering. Een complicatie, die De Gasperi niet De boete, welke de n.v. de f. te Lei den werd opgelegd (in ons verslag van Dinsdag j.L vermeld), bedroeg niet f 100, zoals door een zetfout werd vermeld, doch f 1000. W. J. Z., meubelmaker te Leiden, had voor een ameublement inplaats f773, f 1000 gerekend, of f 227 te veel. U heeft al eens een boete van f 100 gehad en toch gaat U er mee door, om meubelen zwart te verkopen. Verdachte verzocht clemen tie, daar hij onmiddellijk de f 227 had terugbetaald, terwijl een concurrent hem had aangebracht. De rechter veroordeelde hem tot f 150 boete. Door de grote oliemassa om het schip konden de duikers der Kon. Ma rine nog niet veel waarnemen van de voor Vlissingen gezonken Engelse sleep boot „Fair Play". voorzien heeft, toen hij het op zich nam zonder de communisten te regeren, is het dreigende aftreden van de voorlopige president, Enrico de Nicola, al ligit er ook aan het besluit van signor De Nicola geen enkele fundamentele politieke bedoeling ten grondslag. Het schijnt wel waar te zijn, dat De Nicola het regeren beu was geworden, vooral omdat hij het presidentschap nooit geambieerd heeft. Hij wil zich doodge woon in de huiselijke kring terugtrekken. Tenslotte blijft er nog de tere kwestie van de finale organisatie van Triëst. die nog steeds haar beslag niet heeft gekre gen. De meeste politieke waarnemers zijn het er inmiddels wel over eens, dat er in de naaste toekomst geen ernstige po litieke verwikkelingen om Triëst te ver wachten zijn. Joegoslavië zal zeker niet zonder toestemming van Moskou roet in het eten gooien en Moskou voelt er niets voor thans incidenten te riskeren, die aanleiding zouden kunnen geven tot een diplomatieke crisis van de eerste orde. KERKGANGERS. PRIESTERS WORDEN BESPIONNEERD De diplomatieke medewerker va-n de Daily Telegraph, Herbert Ashley, is kort geleden enige tijd in Rusland geweest eci schrijft over de kerk in dat land het vol gende: Duizenden studenten aar. de Staats universiteit van Moskou krijgen onder wijs in het communisme, terwijl mil- lioenen mensen bij het museum var. Lenin eveneens op de hoogte gesteld wor den van de leer van het communisme. Ik had een lang gesprek met de rector van de universiteit, een man van middel bare leeftijd, die me zeer sympathiek aan deed. Hij antwoordde vrijelijk op al mijn vragen, maar hij toonde een zekere voor zichtigheid, wanneer mijn vragen al te zeer op de dingen ingingen. Er zijn 8000 studenten. Zij betalen alle 400 roebel per jaar. maar kunnen steun van de staat krijgen. 55 pet. van de stu denten zijn vrouwen. Twintig tot vijf en twintig procent van alle professoren zijn leden van de communistische partij. Onder de bewonderaars van het com munistische regiem is er heel wat gepraat over het feit, dat Sowjet Rusland „de kerken weer heeft geopend" en dat Stalin met een toegeeflijke glimlach de Chris telijke godsdienst aanziet. Dit is niet waar. Iedere concessie aan de kerk ge daan is uit utiliteitsoverwegingen, en de fundamentele vijandelijke houding is vast gelegd in de constitutie Van de Sowjet. Deze constitutie zegt, dat noch Gods verering. noch anti-christelijke propa ganda zullen verhinderd worden. Zo is de toestand van het ogenblik. De orthodoxe kerken zijn open, en de godsdienstoefeningen worden door zeer velen bezocht, maar men mag geen gods dienstonderwijs geven. Zuiver R.K. godsdienstoefeningen zijn toegelaten, maar onderwijs in de geloofs leer is niet toegestaan. Wanneer de jonge mensen geen onder wijs krijgen in de fundamentele vragen van de Chr. leer, welke kansen heeft het Christendom dan? Over al de kerkgangers hangt de scha duw van de Lubianka-geva-nger.is, waar duizenden politieke gevangenen heer. zijn gezonden om nooit meer terug te keren. Dit grote gebouw dat haast in het cen trum van Moskou ligt wordt dag en nacht door soldaten van de rode armee bewaakt. Niemand kan nalaten te sidderen, wan neer hij de Lubianka passeert. Spionnen van de Lubianka bevinden zich ook in de gemeenten van de R.K. kerk. Ik heb ze gezien, verscholen liggende in de kel ders, vanwaar ze de kerk konden over zien. Ze r.emen fotografieën van de men sen, die naar de kerk gaan. Ze trachten de priester te bespionneren. Maar de godsdienstoefeningen rn de St. Louis kerk zijn overvol. Het fundamentele verschil tussen de ideologieën van de machten van het Wes ten en van Sowjet Ruslarad wordt dui delijk in het grauwe gezicht van de spion, die de kerkgangers beloert eo it het fotografie-apparaat, dat gericht is «p de kerktrappen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5