Financieel Overzicht [vais de week] Kerkvoogden over belangrijke problemen Heden begint onze Zomeroplossingswedstrijd PUZZLE VAN DE WEEK NIEUWE LEmSCnE COURANT ZATERDAG, 28 JUNI 1947 Disconto-verlaging schatkistpromessen belangrijk voor sommige banken. Zeer gunstig handelsverdrag met Bel gië afgesloten. Emissie van de N.V. Bronswerk. New York onder invloed van dreigende stakingen. Koersda ling in Wallstreet. De 'beurs heeft de laatste dagen weer een wat vriendelijker ©aanzien, zowel op de aan delen- als op de obligatieanarfkt. Obligaties en pandbrieven konden een kleinigheid in fcoers aantreildken, vermoedelijk als gevolg van de verïatging van het disconto op sehat- kistpromesseoi met pet over de gehele linie. Men ziet daarin een 'bestendiging van de goedkoopgeüdpoliiti'èk der Regering en is dus voorshands minder bevreesd voor een gevoelige koersdaling op de obliga ti em a rk t Het was deze week in de weekstaat der Ne derlandse Bank te anerOoen, dat vóór de da tum, waarop de verlaging inging, nog be langrijke posten sohatkistpapier zijn afge sloten. Het zijn vooral de Ibanken, die een belangrijk deel van hun vlottende milddelen in sohatkistpapier plegen te beleggen en voor welke een renteverlaging met V\ pet een belangrijke inkomstenderving betekent. De koersen der bankaandelen waren na de publicatie van dit bericht dan ook een paar punten lager. Wanneer men bedenkt dat bijv. de Rottendaonsche Banfcvereeniging een klei ne f8 milliard in söhla tkistpapi er heeft be legd, is het duidelijk dat zij de renteverla ging flank moet voelen; het betekent im mers, over een jaar gerekend, een imfcom- stenverminJdering van een klleine f 2 mil- Jdoen, hetgeen bij een kapitaal van f45 mdl- Jdloen 2 pot betekent. De verlaging zal ech ter slechts geleidelijk in de resultaten tot uitdrukking komen, terwijl ook de fiscus een deel van de winstderving opvangt. Voor de Regering als dus lang niet alles /behouden smeer''. Onze langzamerhand zeer nauw wordende betrekkingen tot België vinden ook deze Week hun weerspiegeling in de cijfers der Nederlandsche Bank. In het kader van een gesloten financiële overeenkomst met dat land, stonden wij deze week f 135 millioen gulden af en kochten wij voor f 30.3 mihioen Belgische francs (een begeerde valuta!), het laatste betaald in goud. Het dezer dagen af gesloten. handelsverdrag met België voorziet in wederzijdse leveringen ten belope van Tarzanbouwde een zeiljacht Dirk Midhiel Schippers te Korten- hoef, bijgenaamd „Tarzan" heeft ge heel alleen een zeiljacht gebouwd van 32 ton. Het schip, dat hij „Korten- hoef" doopte, bezit een aantal slaap plaatsen, terwijl" zich in de salon een ingebouwde piano bevindt. Schippers wil met de „Kortenlhioef" een wereld reis maken, doch, teneinde hiervoor geld bijeen te krijgen, reist hij met betalende vacantiegangers naar Noor wegen, waar hij 18 Juni jl. voor de eerste maal arriveerde. Op 1 Juli a.s. maakt hij de tweede tocht. Voor de meeste reizen is de boot reeds vol- gëboekt. tr3 18 millliarid en mag voor ons land zeer belangrijk worden geacht. Men beeft n.l. getracht uit België die producten te krij gen,, welke eertijds door Duitsland werden geleverd en voor onze industrie onontbeer lijk zijn. Zo zal België 1 miflflioen ton staal leveren, hetgeen voor onize scfheepsbouw- industrde een welkome aanvulling op de Zeer geslonken voorraden betekent. Zo be gint de samenwerking tussen België en Ne derland meer en meer effectief te worden. Dat het afsluiten van deze en dergelijke handelsverdragen zeer rnoddg is, blijkt tel kens weer uit de jaarverslagen van de Ne derlandse industrie, waarin de klacht van personeel/tekort meer en meer begint plaats te maken, voor die over gebrek aan mate riaal. De grondstoffenvoorziening verloopt over het algemeen veel slechter dan een jaar geledén en de aflevering van verschei dene producten wordt sterk vertraagd door die gebrekkige aanvoer van grondstoffen. Dat dit niet alleen de voorziening der binnen landse behoeften schaadt, doch) ook de ex port belemmert, dus schadelijk werkt op onze deviezenpositie, is duidelijk. Schoorvoetend komen de nieuwe emissies, nu de beurs weer wat standvastiger is, voor de dag. De 3Yz pet lening De Drie Hoefijzers is erin gegaan als koek. Thans komt de N.V. Bronsweik met f 550.000 aandelen aan de markt, tot de koers van 108 pet, een lage koers voor een industrieel aandeel, dat voor 1947 een behoorlijk dividend in het vooruitzicht kan stellen. Bronswerk is een combinatie van Becht Dyserinck, aan de beurs welbekend, en de Fa Huygen Wessel te Amersfoort. Becht Dyserinck heeft een eigen kapitaal van f 500.000 en bezit daar tegenover f 850.000 aandelen Bronswerk. Bij een koers van 108 pet voor de aandelen Bronsweik mag Becht Dyserinck dus 184 ,pct noteren, hetgeen n,u inderdaad zo is. Stijgen de aandelen Bronswerk na de emis sie, (hetgeen zeer voor de hand ligt, dan zijn er voor Becht Dyserinck dus ook aardige rijzdngsfcansen weggelegd. Maar de beurs is niet altijd even consequent. WAAROM ZIJN SALARISSEN NOG NIET VASTGESTELD? De heer Van Sleen, lid der Tweede Ka lmer, vroeg de ministers Beel en Gielen, waarom de salarisregeling van onderwij zers en ambtenaren nog steeds niet defi nitief is vastgesteld. Hij vestigt er ook de aandacht op, dat er een ontoelaatbare verhouding 'bestaat tussen de pensioenen van de onderwijzers voor en na de rege ling Wesselings ingegaan. Benoemd tot burgemeester van Waarder, c.a. res.-majoor H. H. C. Vos en van West woud, G. H. Essing uit Blokker, terwijl op hun verzoek eervol ontslag is verleend aan de burgemeesters van Westwoud en Zandt- voort, resp. G. P. Haverkamp en H. v. K^hen. De New Yortose beurs heeft de laatste dagen te lijden onder de stakingen, uitge broken tengevolge van het aannemen van de „islavenwet" zoals de Amerikaanse arbei der die Hartley-TaftJbiQ! noemt. Deze wet waarover president Truiman zijn veto uit gesproken had, doch die door de Senaat niettemin is aanvaard, beperkt de activiteit van de vakverenigingen en de verplichting tot lidmaatschap ener vakorganisatie. De mijnwerkers waren er het eerste bij om te gaan staken en het gevaar dreigt dat deze staking zal overslaan naar de industrie. Het spreekt vanzelf diat de arbeidsonrust in Amerika, die zich om uiteenlopende redenen nu eens hier, dan weer daar openbaart, niet ten goede komt aan een regelmatige ont wikkeling van het bedrijfsleven en haar invloed op de New Yoriose beurs niet mist. Overigens vreest men in Wallstreet lang zamerhand de doorwerking van de steeds toenemende verkopen van Amerikaanse fondsen in Europese handen, ter verkrijging van het zozeer gewenste dollarbezit. Men suggereert reeds een wettelijk onderzoek naar de „onteigening" der Amerikaanse fondsen door de regeringen. Wellicht is de vrees voor een verdere koersdaling een prik kel om de 'betrokken regeringen de dollars dan in vredesnaam maar te lenen.... CHR. BEWAARSCHOOLONDERWIJSBOND HIELD JAARVERGADERING. Onder leading van de heer B. Mastenbroek uit Schiedam kwam de Bornd van Verenigin gen voor Ohr. Bewaarsehoolonderwijs giste ren te Utrecht in jaarvergadering bijeen. Aangesloten zijn thans 221 schoolverenigin gen, dde tezamen 304 kleuterscholen exploi teren. De bond verheugt zich, aldus de heer Mastenbroek, over het plan van dr G. Bolke- stedn, dat een wettelijke erkenning van het kleuteronderwijs regelt. Dit kan betere sa lariëring, regeling der pensioenen enz. tot gevolg hebben. De bond ijvert voor een sa lariëring, gelijk aan die der onderwijzeres sen bij het L.O. en voor stichting van be hoorlijke scholen. Dr Joh. v. d. Spek, genees heer-directeur der psychiatrische inrichting „Maasoord" te Rotterdam, sprak over de vragen met betrekking tot het kleuteronder wijs. BEVRACHTINGSCOMMISSARISSEN. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft benoemd tot bevrachtingscommissaris in vaste dienst: te Groningen, A. Dubbel boer; Leeuwarden, C. Niemendal; Zwolle, G. N. van Buuren; Rotterdam, mr C. W. Kroes' Maastricht, L. H. Schoonbroodt; 's Hertogen bosch, A. E. M. J. HermanSi Voorts tot bevrachtingsco'mmissarïs in al gemene dienst, ter standplaats Dordrecht J. P. Seret, en tot bevrachtingscommissaris in tijdelijke diest ter standplaats Amsterdam A. va Dam. GEEN SPEELPLAATSEN BIJ I KERKEN EN KERKHOVEN! (Van een onzer verslaggevers) Zoals wij in een deel onzer edities reeds hebben, gemeld, werd dezer dagen te Utrecht de jaarvergadering gehouden van de Ver. van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk. De eerste dag was gewijd aan een re feraat van mcr G. Vdxseboxse van Almielo over de plaatselijke financiering in het licht der naoorlogse ontwikkeling en een lezing van mr G. A. J. ter Linde van Den Haag over de geestelijke en stoffelijke oubouw der Kerk. Op de tweede dag van de jaarvergadering sprak de heer J. C,- Jansonius te Huizen over de ontwikkeling der pensioenregeling voor het kerkelijk personeel. De huidige vrijwillige pensioensverzekering zou men liefst omgeschakeld zien in een verplichte. Het pensioenfonds van de vereniging heft f5 van elke aangesloten kerkvoogdij en fl van elk verzekerd persoon. Bij 65-jarige leef tijd wordt uitgekeerd 70 pet van het loon. De preomiën zijn vrij hoog, doch steken gunstig af bij de levensverzekeringsmaat- C.N.V. DOET ONDERZOEK NAAR LONEN EN PRIJZEN Het bestuur van het Chr. Nat. Vak verbond is tot de conclusie gekomen, dat de door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte gegevens over het vraagstuk van lonen en prijzen een on voldoende basis vormen voor het vast stellen van een standpunt. Voordat een beslissing zal worden genomen over de vraag, of de lonen moeten worden ge corrigeerd, werd besloten, op korte ter mijn een onderzoek in te stellen naar het werkelijke peil van de kosten van het levensonderhoud. Dit onderzoek is reeds begonnen. Voorts worden gegevens verzameld over de winstmarges in enkele industrieën, vooral in de textiel industrie. Het C.N.V.-bestuur zal waar schijnlijk binnen een maand een beslis sing nemen. (Reeds in een deel der vorige oplage vermeld.) STUDIE AAN DE HOGERE KRIJGS SCHOOL. De minister van Oorlog wil officieren, die naar de mening van de chef van de Gen. Staf de geschiktheid bezitten tot het volgen, van de krijgskundige studiën aan de Hogere Krijgsschool, hiervoor aanwijzen, ongeacht of zij in beginsel al dan niet genegen zijn. De Vlaardingse Slagersvereniging gaat een actie ondernemen om te komen tot op heffing van de vleesdietriibutie. Idiens tonder wijzers nog veel te wensen over laat. Tenslotte werd een motie aangenomen, waarin de vereniging (1200 kerkvoogdijen omvattend) uitspreekt, dat het onjuist is, speelplaatsen in te richten ici de onmiddel lijke nabijheid van kerken en kerkhoven. CHR. INSTITUUT VOOR LICHAME LIJKE OPVOEDING OPGERICHT. Door de Chr. stichting voor middelbare leergangen i.o. te Amsterdam is opgericht het Chr. Instituut voor Lichamelijke Op voeding, dat jongeren in de gelegenheid wil stellen de acte van bekwaamheid te behalen voor het geven van M. O. in de lichamelijke opvoeding. GEEN BAL-CHAMPêTRE TE GOES Zoals reeds gemeld, hadden voorzit ter en penningmeester van de Nationale Oranje-Ver. te Goes hun functie neerge legd, omdat met meerderheid van stem men een bal-champêtre op het program ma voor 31 Aug. was geplaatst. Thans is echter besloten om genoemd geschil punt te schrappen. Voorz. en penningm. hebben hun functies weer aanvaard. PASSENDE GASTVRIJHEID VOOR EEN DAME. Bevin heeft verklaard, dat mevr. Peron, als zij in Engeland komt, met „passende gastvrijheid zal worden ontvangen". Zij is nu in Rome gearriveerd, waar men voor de Argentijnse ambassade heeft ge demonstreerd en politie met gummiknup pels de orde herstelde. China vraagt om wapens aan dö Ver. Staten De communistische druk neemt toe. De strijd in China tussen de centrale regering en die der communistische groe pen heeft vooral ten doel, de belangrijke spoorwegverbindingen in handen te krij gen en deze laatste zijn reeds opgerukt tot aan het belangrijke spoorweggnoop- punt Tsjepinkai in Z. Mandsjoerije. De regering te Nanking is somber gestemd over het verloop der burgeroorlog. Men beweert zelfs, dat de Russen een leger van 600.000 man van uitrustingen hebben voorzien. China stelt Rusland officieel verantwoordelijk voor de steun aan de communisten. Om het aldus door de Rus sen verstoorde militaire evenwicht weer te herstellen heeft de Chinese regering aan de Ver. Staten verzocht om haar op nieuw wapens te leveren en economische hulp te verleneen. Reeds gisteren volgde hierop het bericht, dat Washington er in had toegestemd om aan de troepen van Tsjang Kai Tsjek 130 millioen patronen te leveren. We dammen weer verder Ja, 't scheen inderdaad niet billijk, dat wèl de schakers voor deze rubriek elke Zaterdag aan bod bleven komen en juist de dammers het slachtoffer werden van de papierschaarste. Maar met die schakers zitten we, door com binatie met zusterbladen, aan een wed strijd vast. De diverse protesten van enthousiaste dammers hebben ons ech ter dan toch maar doen toesluiten, ook de dammers hier eïke week het hunne te geven. Volgende week dus weer verder! En dan iedere Zaterdag hier weer. WERELDCONFERENTIE BIJBELGENOOT SCHAPPEN GEëINDIGD. Na drie dagen vaai ingespannen arbeid' is de conferentie van die Federatie van BijbeJi- genootschappen op Barkhoven, gefloten. Het dagelijks bestuur wiend samengesteld uit: bis schop dr E. Berggrav van Noorwegen, rev, A. H. Wdflkinson, Engeland; en dr E. M. North, Ver. Staten. Op de laatste dag gaven ds S. Maramtika van die Moluks-Prot. Kerk en da Tjan Tong Hull, van de Chinese Kerk te Ba tavia, verslag van het kerkelijk terrein in Indië. Op Vrijdag 4 Juli van kwart over ze ven toit half acht n.m. zal de secretaris-fato- nenland van het NB.G., ds F. Visser, voor de NCRV een en ander over de conferentie ver-i tellen. VEERTIG TWEEDE KAMERLEDEN NAAR LIMBURG. Op uitnodiging van de stichting ^Her stel Limburg", hebben 40 Tweede Kamer, leden gisteren een bezoek gebracht aan Oost-Noord-Brabant en Noord-Limburg. O.a. werden de verwoeste gedeelten van Venlo en Overloon bezichtigd, terwijl ook Nijmegen in de tocht werd opgenomen. Voorts heeft minister Huysmans gisteren o. a. Assen, Emmen en de oliegebieden bij Schoonebeek bezocht. Gasteren is die 36-j. havenarbeider N. Brouwer uit A Vlam in die Sumatrakade al daar verdronken. GOED MOMENT OM OOK TE GAAN DEELNEMEN (Van onze schaakredacteur H. J. J. Slave- koorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag). Met de nieuwe opgaven van heden begint, zoals wij verleden week reeds aankondigden, een speciale zomeroplossingswedstrijd, waar voor de gebruikelijke voorwaarden gelden, doch waarvan de punten niet zullen worden opgesteld bij die, behaald in de gewone lad derwedstrijd. De gewone ladderwedstrijd zal in September a.s. worden hervat. Wij nodi gen lezers, die tot dusverre nog geen oplos singen inzonden, uit dit thans te doen. Het is nu het goede moment om hiermede te beginnen Willen de beste oplossers mij eens mede delen of zij voelen voor een extra-C-serie, Horizontaai: 1 bederfwerende vloeistof; 7 22 uitroep van afkeer; 23 vldesvleugelig insect; voortdurend; 9 algemene kwijtschelding van 25 melkschaap; 27 ijzerhoudende aarde; 29 straf; 12 oveigewas; 14 Z. Afr. verhuizing; 15 smalle reet; 30 rivier in Oost Siberië; 31 op vervelende zeurkous; 16 bejaarde dame; 17 rivier in Italië; 18 bijwoord; 21 telwoord bont gelijkende stof; 33. gebakken vloertegel; 35 doornachtig. Verticaal: 1 bekoorlijkheid, aantrekkelijk heid; 2 stofmaat; 3 lyrisch gedicht; 4 nood sein (afk.); 5 uitroep; 6 O. Ind. baas, mees ter; 7 vriendin (Fr.); 8 broekband; 10 merg- of kalksteen met blad- of boomafdruksel; 11 O. Ind. naam van een vis of kuit ervan; 13 sloof sukkelaar; 14 alles bijelkaar; 17 fami lielid; 19 reeks; 20 aas; 24 flink, kloek van uiterlijk; 26 zijtak van de Seine; 28 reus; 32 oppervlaktemaat; 34 illusie (afk.). Oplossing van de Puzzle van de vorige week: Horizontaal: 1 pa; 4 op; 6 kakkerlak; 10 R. M.; 11 ore; 12 na; 13 pruilen; 14 ka; 15 er; 17 stelt; 20 na; 22 ala; 23 eg; 24 drab; 25 kina; 26 Ee; 27 Epe; 29 t.t.; 30 klont; 31 L.S.; 33 ba; 34 massaal; 37 oo; 38 opa; 39 e.d.; 41 boeka nier; 44 Kr.; 45 R.K. Verticaal: 1 pampa; 2 a.k.; 3 perikel 4 O.L.; 5 panne; 6 Kr.; 7 kou; 8 rel; 9 ka; 14 kan deel; 16 regatta; 18 tabel; 19 laken; 21 are; 23 ent; 28 poespas; 32 smook; 33 bleek; 35 sok: 36 aan; 37 Ob; 40 Dr.; 42 er; 43 Ir. Ie Prijs: W. Kapteijn, Langegracht 231, Leiden; 2e prijs: A. v. d. Meijden, Hoge- waard B 18e, Koudekerk en 3e prijs: mevr. De GraafWeijers. Joh de Witt- straat 26, Leiden. Oplossingen moeten uiterlijk Vrijdagmorgen in ons bezit zijn met in linker bovenhoek- adreszijde de vermelding „Puzzle-nplossing". waarin uitsluitend opgaven worden geplaatst welke buiten het bereik van de gemiddelde oplosser vallen? Bijv. één oplossing per 14 dagen? De oplossingen. Opgave 94: Oplossing volgt volgende week. Opgave 95 (Eindspel van F. J. Prokop)1 Tb4 Ld5 2. Ta4+ Kb3 3. Ta7 Pc5 4. Kd6 Kc4 5. Tc7 en wint. Foutief is 1. Tel? wegens Ld5 2 Tdl Lf3 3. Te3 Lh>l! Ook 1. Tdl? is onjuist en wel wegens Fa5! Opgave 96 (Probleem van P. Farago)1, Lb7 Txt>7 2. Ld8! KXd8 3. g7 en 4. g8D mat. Of 1e2 2. LXdö elD 3. Lf7-f Kf8 4. Lg7 mat. Verleidelijk is 1. Le2, 2. Lh5 en 3. g7 mat. Men moet zeer goed zoeken om te vin den, dat deze oplossing faalt op 1. d4 en 2Tb5. De nieuwe opgaven. Opgave 99 (Serie A twee punten). Wit: Kb4, Dd8, Tc4, Te7, Lc7, Lhl, Pd6, Pg6, pionnen b5, d3, f5 (11 stukken). Zwart: Kd5, Dh4, Td7, Tg2, Lc8, Lf8, Pdl, pionnen d2, f6, g5, h3, h5 (12 stukken). Wit begint en geeft in twee zetten mat. (Probleem). Opgave 100 (Zowel eerie A als serie B drie punten). Wit: Ka2, Dal, Td8, Thl, Lg2, Pel, pionnen c2, g4, g5 (9 stukken). Zwart: Kf2, Ld4, pionnen c3, c4, e2, e3, f6, g3, h2 (9 stukken). Wit begint en geeft in drie zetten mat. (Probleem). Opgave 101 (Serie B vier punten). Wit: ,Ke8, La4, pionnen a5, b5 en b6 (5 stukken). Zwart: Kc8, Pd4, pionnen b7, f4 en g7 (5 stukken). Wit begint en maakt remise (Eindspelstudie). Opgave 99 werd reeds eenmaal, als eerste publicatie, door ons geplaatst. Zij kwam toen echter, door een samenloop van omstandig heden slechts in een klein gedeelte van onze oplage terecht. Vandaar, dat wij haar thans herhalen. Opgave 101 is een eerste "publicatie van mr J. Fernhout, thans Batavia. De heer Fernhout was tot zijn vertrek naar Indië lid van de Haagsche Chr. Schaakvereniging en speelde met succes in het eerste tiental. De Enschedese Kruideniersvereni ging heeft telegrafisch bij de Regering geprotesteerd tegen de lage winstmarges bij de verkoop van spijsolie. Wegens fraude bij de paardensmokkelarij uit Eist werden de C.C.D.-ers A. J. H. en W. J. S., beiden uit Hengelo, door de Arn hemse rechtbank veroordeeld tot 1 jaaü gev.straf met aftrek van voorarrest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4