GEDRUKTE STEMMING IN DE PERS Plesman maakt draaimolen van de Indië-lijn 't Verklaarde uitzicht nieuwe leidsche courant zaterdag, 28 juni 1941 PARTIJ v. d. ARBEID GRIJPT NAAR EEN STROHALM Van welke kleur of richting ze ook mochten zijn, er was gisteravond geen enkel blad, dat zich ook maar eniger mate verheugde over de jongste ontwik keling in Ned.-Indië. Voor zover men althans reeds zijn mening daaromtrent kenbaar maakte. De algemene tendens kan veeleer als „vol bezorgdheid" worden aangeduid, terwijl de spreekbuizen der Partij van de Arbeid zich nog vastklam pen aan een stroohalm. Men oordele zelf. Toestand uiterst kritiek. „Het behoeft wel geen betoog merkt De Maasbode (R.K.) op, „dat de toe stand thans uiterst kritiek is. Sjahrir was reeds weinig toeschietelijk en kwam slechts uiterst aarzelend, als 't ware voetje voor voetje aan het Nederlandse, toch ook voor de Repuibiiek zo redelijke Standpunt: royale en loyale uitvoering van Linggadjati, tegemoet. Soekarno zal niet toeschietelijker zijn. De enige con sequentie van Sjahrir's aftreden kan slechts zijn: verwerping van de Neder landse voorstellen. En daarmee staat onze regering voor een zwaarwichtige beslissing, terwijl de E.V.C. met staking dreigt. We zijn er intussen zeker van, dat de laatste factor geen gewicht in de schaal zal leggen. Tegenover dit onvaderlands gedoe is slechts één houding mogelijk: het meest besliste optreden!" Eén minuut vóór twaalf. Aan een uitvoerige beschouwing, met als titel „Eén minuut vóór twaalf", in het Alig. Hbld. ontlenen we: „Soekamo staat nu voor een beslissing, die lood zwaar is van verantwoordelijkheid, jegens zijn eigen volken, jegens een Nederland dat van ganser harte bereid is óm langs de in Linggadjati ontworpen en door de republiek destijds vrijwillig aanvaarde wegen, de opbouw van een vrije Indo nesische federatie te steunen, en ten slotte jegens de wereld, die, evenals Tndië en Nederland, met ongeduld wacht op een welvaartsreconstructie, die Indië weer volledig kan doen opnemen in het inter nationale productie- en ruilproces en in ©en vreedzame samenwerking. De rede lijkheid der Nederlandse voorstellen is door vrijwel alle Nederlandse partijen, behalve de communistische, erkend (som mige achten haar zelfs in redelijke tegemoetkoming te vergaand, maar kun nen de regeringskoers niet ombuigen). Ook in Engeland en Amerika is die rede lijkheid in positieve bewoordingen ver welkomd. Zal de republiek nu een streep door de aldus geboden kansen halen?" Sjahrir en Kerenski. „Thans is er maar één waarlijk pro gressief woord: Voorwaarts!" concludeert het A.R. orgaan Trouw enigszins sar castisch. Het vergelijkt het heengaan van Sjahrir met de toenmalige verdwijning van de gematigde revolutionaire Kerenski in Rusland en schrijft dan: „Met deze in wezen hoe langer hoe aneer communistische republiek, zal het Nederlandse gezag nu dienen af te reke nen. Nu of nooit! Wij dienen te bedenken, dat wie spoedig hejpt, nu dubbel helpt. En dat zachte heelmeesters stinkende wonden maken. En wanneer dan de liqui datie van deze republiek door het Neder landse gezag wordt ingezet, dan is er in Nederland niemand, die op Java en Su matra de oude verhoudingen wil her etellen. Dan gaat het er om, om op Java, gelijk in Oost-Indonesië en in West-Borneo, door samenwerking van het Nederlandse gezag met geëignde vertegenwoordigers Of organen der verschillende bevolkingen ©en of meer staten in het leven te roepen, waarin de nationale vrijheid en de natio nale zelfstandigheid, maar ook de vrij Warmte en vocht, het zijn begrippen die steevast bij eikaar horen. Deze voerman was humaan genoeg om daar zijn trouwe Viervoeter ook even aan te herinneren heid, het recht en de veiligheid van ieder zijn belichaamd. En hetzelfde geldt voor Sumarta. Dat te bewerken en dat duurzaam ie garanderen is de Nederlandse taak in Indië. Wij hopen, dat de Nederlandse rege ring thans deze taak onmiddellijk ter hand gaat nemen". De laatste bus. „De laatste bus" schrijft „Het Vrij e Vol k" (P.v.d.A.) boven een artikeltje, hetwelk aldus eindigt: „De omstandigheden, waaronder de re geringscrisis in Djokjakarta is uitgebro ken, stemmen niet hoopvol, maar de laatste bus naar Linggadjati is nog niet vertrokken en de vraag of de Neder landse regering er alleen dan wel met de Republiek heen zal reizen, kan op dit ogenblik nog niet met zekerheid worden beantwoord. Maar het is wel kort dag". We zitten met de brokken. „En nu? Zitten we met de brokken?", vraagt het Haagsch Dagblad (P. v. d. A.) aan het slot van z'n beschouwing. En het constateert: „Dat zitten we zeer zeker, als het tot een militaire actie gaat komen. Of is er nog ergens een mogelijk heid om alles over een andere boeg te Vermakelijkheidsbelasting overal 40 pet? In een mededeling aan de gemeente raad zeggen B. en W. van Naar den, zoo lezen we in het Alg. Hbld., dat hun ter kennis is gekomen een voornemen van het Rijk om de vermakelijkheidsbelasting waarschijnlijk in het kader van een nieuw in te voeren weeldebelasting landelijk en uniform te brengen op 40 pet en daarbij het percentage voor uitvoerin gen etc. van cultureel belang te bepalen op 20. werpen? En dan aan beide kanten. Veel hangt af van de vraag, of de tegenstel ling tussen Sjahrir en de rest van de Re publikeinse leiders onoverbrugbaar is. Is er geen mogelijkheid meer tot overbrug ging? Voor hem en voor allen, die in een waardige ontwikkeling van het Indonesi sche probleem een symptoom zouden willen zien van waarachtige vernieu wing, zou dit een nederlaag betekenen". Troepenzending gaat door. Verschillende bladen, w.o. „De Waar heid", leverden gisteren nog geen com mentaar. Laatstgenoemd blad deed het voorlopig met een kort bericht, groot en vet gezet, onder het kopje „Troepenzen ding gaat door" en van de volgende in houd: „Met het s.s. „Nieuw Holland", dat 4 Juli a.s. van Amsterdam naar Indonesië vertrekt, zal wederom een groot aantal militairen worden getransporteerd. Gisteravond tegen half acht keerde de president-directeur der K.L.M., dr A. Ples man (midden) op Schiphol terug uit Indië, waar hij besprekingen voerde in ver band met de fusie K.L.M.K.N.I.L.M. Hij werd begroet door de directeuren Hans Martin (links) en Veenendaal, de vroegere piloot (rechts). BATAVIA NU: „KOSTEN, KOSTEN, KOSTEN" (Van een onzer verslaggevers) Om kwart over zeven gisteravond streek in de oven Schiphol het K.L.M.- constellatioTL-vliegtuig „Nijmegen" neer. De eerste die er, onder de vrolijke tonen van de K.L.M.-mars, uitsprong was dr Albert Plesman, kersvers uit Batavia, gebruind, gezond, tintelend van levens lust. „De opzet van de reis, K.L.M. K.N.I.L.M. beter te doen samenwerken, lukte volkomen, vertelt hij De Regering moet de gemaakte afspra ken nog goedkeuren. Er verandert niet veel, maar er zijn goede verwachtingen, dat straks het luchtverkeer in de „Indo nesische federatie" wat gemakkelijker zal lopen. Overigens komt het hierop neer, dat de K.L.M. het werk zal moeten doen, want tot een civiele status is het lucht verkeer in Indië nog niet gekomen. Men heeft er een aantal modern verbouwde Dakota's. Daarnaast vallen nog vele hiaten aan te vullen. Moeilijkheden zijn er te over. Gebrek aan mensen er. aan accomodate zijn de voornaamste bezwaren. Er zijn geen wo ningen, het leven in Batavia speelt zich in een zeer enge ruimte af. „Het is zo dringend nodig, dat er wat gebeurt" horen we. „Overal valt je het zelfde op: Kosten, kosten, kosten. En geen cent inkomsten. Dat kan zo niet doorgaan. Precies een kapotte zak waar de duiten uitrollen." Dat vertelt hij allemaal bedachtzaam, met korte zinnen, kernachtige uitdrukkin gen en sprekende gebaren. De reis was voor de president-directeur vol herinneringen. „In 1931 vloog ik met Sillevis in de F XII naar Batavia. Nu bracht Sillevis me terug. Toen deed je ieder gehucht aan. Nu: Batavia—Bangkok, Bangkok—Ka rachi, Karachi—Amsterdam. Twee uur daar vandaan. Zeven uur hier. En 't kan nog sneller." Een enthousiaste lofzang op de Con stellation met de prachtige drukcabine volgt. Op 6000 meter, „waar hij als een plak zo vast ligt," bereidden de steward en zijn helpster en helper voor 44 perso nen een compleet diner in het kleine keu kentje, elke dag. „Als de vrij sterk ver waarloosde gronddienst is verbeterd, blijft het slapen onderweg achterwege. Wie dat wil moet maar op de volgende machine wachten. En dan wordt het gewoon een draaimolen. In 42 uur over en bemannin gen wisselen op de pleisterplaatsen, zoals vroeger de postpaarden voor de herber gen. Wie aan komt zegt: „Ik heb in de draai molen gezeten." Dat is dar. het voorlopig sluitstuk van een ontwikkeling die in 1929 met de F VIIB begon, over de F XII (1931), de F XVIII (1933) en de D C 2 ('37) naar de DC 3 in 1939 ging, in 1940 afbrak en in 1945 met DC 4 en Constellation voort ging. We mogen dus verdraaid] dankbaar zijn. Het gaat erom de afschrijvingen op het materieel in deviezen te kweken, om steeds het nieuwere product weer met dollars te kunnen kopen. Want dat en de verbeterde grondorganisatie zijn voor waarden voor de nieuwe plannen. Neen, over het vliegen op Australië is nog niets bekend. Maar u weet. van de plannen van Calwell, de immigratie-mi nister van Australië? Hij heeft 200.000 jobs te verdelen, maar geen schepen om de mensen te vervoeren. Dus zullen ze wel moeten vliegen, want ook daar geldt: „Geef me mensen!" En dan komt mevrouw Plesman en de stormwind van indrukken, wensen en plannen is voorbij. Het was gek, maar iniemand klaagde meer over de hitte. Minister Beel geeft „niet tliuis" voor de E.V.C. Zij moet zich eerst eens wat behoorlijker gedragen. Op een enkele maanden geleden door het bestuur van de E.V.C. aan de Regering overhandigde memorandum, waarin maat regelen werden voorgesteld om tot een oplossing van het loon- en prijsvraagstuk te geraken, ontving genoemd bestuur, blijkens „De Waarheid" deze week het volgende antwoord: Van het door u op 22 April 1947 aan enkele hoofdambtenaren van de Depar tementen van Sociale en Economische Zaken overhandigde memorandum heeft de regering kennis genomen. Een schrif telijke uiteenzetting van het standpunt der regering was voorbereid. Gezien evenwel de houding, welke uw organisa tie thans aanneemt, ziet de regering er geen nut in, met.u over het beleid, het welk zij in 's lands belang meent te moe ten voeren, in correspondentie te treden." CVervolg van de vierde kolom Zeifis commissies brengen geen baat, omdat men er zioh immers, gezien de tegenstel ling „AmerikaRusland" wel voor hoeden zal, de lont in het kruitvat te werpen. En wat beeft dan een Brits-Amerikaans protest inzake Hongarije voor zin. Maar politiek vooronderstelt.... geduld! V eiligheidsr aa d- geschreeuw en..., weinig Balkan-wol! De Volkenbond, de creatie van wijlen pre sident Wilson, bleek allerminst een gezag hebbend lichaam te zijn en de instelling der „Ver. Naties" hoewel er in geen enkele natie afzonderlijk iets op wijst, dat er een politieke "hiomogeniteLt heerst zou de zelf de weg op kunnen gaan als de Volkenbond. Men kan aanvoeren, dat de ,,V. N." nog sleohbs in een embryonaal stadium verkeert en dit lichaam dius nog groeien moet, maar men dient nu reeds in te zien, dat er een groot versdhil bestaat tussen theorie op pa pier en practijik, die slechts haar realise ring vindt, als er een macht achter staat. Te Lake Success werd het rapport gepubli ceerd van de commissie van onderzoek, die door de Ver. Naties afgevaardigd, een on derzoek heeft ingesteld op de Balkan. Men weet, dat Amerika aan Griekenland en Tur kije effectieve hulp heeft toegezegd en dat de klacht der Griekse regering neerkwam op een beschuldiging aan het adres van Joego-Slavië, Bulgarije en Albanië, die de Griekse guerilla-strijders steunden. Rusland had hierbij de touwtjes in handen. Wat heeft de commissie nu op de Balkan ont dekt? Het rapport verklaart, dat inderdaad Albanië, Zuid-Slavië en Bulgarije zich aan hulpverlening aan de guerilla-strijders, dus actie tegen de wettige Griekse regering hebben schuldig gemaakt, maar dat de Grieken zelf ook niet helemaal zuiver spel hebben gespeeld. De meerderheid der com missie stond achter het rapport, maar Rus land en de .satelliet" Polen, namen het natuurlijk op voor de beschuldigde, bevrien de staten. Het rapport is eentonig, zoals het verhaal in Max Havelaar; wij vernemen tel kens van vluchtelingenkampen aan de Griek se grens, waar guerilla-strijders werden klaargestoomd per spoedcursus; wij horen van wapenleveranties en kleine grensschen- dingen. Merkwaardig echter, dat deze on partijdige commissie, die echter nooit ob jectief kan zijn, gezien de houding die Rus land en Polen er innemen, weliswaar rond uit verklaart, dat Zudd-Slavië en Bulgarije openlijk steun hebben verleend aan de Ma cedonische, separistische beweging, maar...» dat de Griekse vervolging der Slaven in Macedonië, een „vruchtbare sfeer voor der gelijke bewegingen" hleeft geschapen. Het is duidelijk, dat wij hier met een ,,meerderheids"-rapport te doen hebben. Wij lezen er dingen in, die men feitelijk, gezien alarmerende berichtgeving, niet ver wacht zou hebben. Weliswaar, heeft de com missie in Griekenland een aanzienlijke mate van politieke vrijheid en ook vrijheid van spréken aangetroffen, maar deze uit zich dan toch mede in „terreur-daden" door de Griek se gendarmerie en de officieel toegelaten rechtse strijdgroepen in practijk gebracht. „Politieke vrijheid" is toch niet synoniem met massa-arrestaties, verbanningen, ransel partijen en het in brand steken van huizen. Hier klopt iets nietDerhalve: de fou ten zijn zeker aan beide kanten begaan ea door de houding der Griekse regering, die zich schuldig gemaakt heeft aan de ver volging van minderheden in Macedonië, werd <ie guerilla-actie gedeeltelijk geprovo ceerd en versterkt. Dit alles neemt echter niet weg, dat het kern-verschil niet zo grote omvang had aangenomen, als Rusland de buurstaten niet had opgehitst en gesteund, teneinde invloed te krijgen op de binnen landse huishoudelijke aangelegenheden van Griekenland, omdat „Griekenland-Turkije" doorkruist wordt van Amerikaanse en Rus sische belangen. In theorie zou men nu, door de aanbeve lingen van de commissie aan de Veilig heidsraad gedaan, in practijk te brengen, het geschil uit de wereld kunnen helpen. Maar de „practijken", die de beschuldigde staten, toepassen, bieden er geen enkele waarborg voor. Een der adviezen luidt bijv., dat de Veiligheidsraad een kleine commissie" o£ een enkele gecommitteerde in de onrustige gebieden zou moeten aanstellen, die dan „incidenten" zou hebben te rapporteren. Al weer „rapporteren" dus en zo blijft men aan de gang op papier. Maar toen de grote Balkan-commissie het welletjes vond met het onderzoek en naar Genève terugkeerde, liet men een kleinere, sub-commissie bij de Griekse grens achter. Die commissie met detective-bevoegdheid, ontdekte al spoedig een massa incidenten, maar toen zij bij de Bulgaarse grens kwam, werd haar door een Bulgaars officier, die meer verstand had van pistolen, dan van machtigingspapieren der Ver. Naties, een voudig de toegang geweigerd. Een andere buur-staat, Yoego-Slavië, voelt eveneens niets voor dergelijke internationale oontröle- visites, zodat Balkan-commissies, hoe goed ook bedoeld, wel aan het rapporteren kun nen blijven. De ware practijk komt dus hier op neer, dat men de inmenging van de Vei ligheidsraad aan zijn Balkanlaars lapt, waar door dit lichaam, dat onder het gezag van. de Ver. Naties ressorteert, het doel voorbij 9dhiet. Gezag berust op maaht en de Ver. Naties kunnen daar voorlopig nog niet over beschikken. Het ideaal van een internatio naal politie-leger ligt nog in ver verschiet! De Balkan vooral, houdt het nog bij het „oog om oog, tand om tand!!' Reeds mach teloos door het veto, dat Gromyko in de Veiligheidsraad kon doen gelden, waar even tueel sancties tegen de onder Russische in vloed agerende staten, zouden kunnen wor den toegepast, wordt het gezag van de Raad onttroond, als Zuid-Slavië en Bulgarije „un verfroren" de voet dwars zetten. Het advies van de Balkan-commissie, dat ten doel heeft opheldering te verschaffen en de sfeer te zuiveren, wordt immers toch niet door Rus land en Polen als juiist erkend en deze laatste staten weigeren zeifis de aanbeve lingen van de commissie te onderschrijven. Het resultaat is derhalve: veel Veiligheids- raad-geschreeuw en weinig Balkan-wol! En op die wijze kan men elke internationale kwestie aan de Ver. Naties ter afdoening voorleggen, hetgeen veel tijd en geld kost, maar waarmede de wereld niet veel wijzer wordt. Het gevaar dreigt, dat de Ver. Na ties een tweede Volkenbond worden! Na de publicatie van het rapport, heeft de Griekse regering alweer een nota aan de Veiligheids raad gestuurd, waarin verklaard wordt, dat de steun der buurstaten aan de guerilla- strijders in Griekenland „de vrede in gevaar zal brengen.". ,,Mijn verhaal is eentonig..I"

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3