iCmrmt een pijp tabak, die niet smaakt Gebrek aan rooiers bedreigt aardappeloogst „Krom was een allerongunstigst individu" LDisI tl fl donderdag, 26 juni 1947 Acht en twintigste jaargang No 7246 ang. Kg. Abonnementsprijzen f0.26 per week f 1.10 per maand £3.25 per kwartaa. (bij betaling p. kwit verh. m. adm.kosten) Advertentiën O.lf per m.m. Bij contract belang rijke korting. Telefoonnummers Dir. en Red 20408 Administratie 22710 Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie HOGEWOERD 103 Postrekening 5 8 9 3 1 Hoofdredacteur Dr E. DIE MER Chef-Redactie B. VAN DER ROS voor Leiden en Omstreken „Stanhiastirti ts abrMewn myn hrrt in tegqenepotf ZONDERLINGE AMERIK. VISIE OP INDIE Ass. Press seint uit Washington on derstaande opmerkelijke mededeling van het Amerikaanse departement van Buitenl. Zaken: „De Verenigde Staten verheugen zich, dat bij de „hernieuwde onderhande lingen" tussen de Nederlanders en Indo nesiërs gebleken is, dat er een weg bestaat om de voornaamste moeilijkheden, welke de vestiging van een interim-regering van Indonesië langs federatieve lijnen belem meren, overwonnen kunnen worden. De mate van overeensteming toont aan, dat zelfs de moeilijkste problemen opgelost kunnen worden door goed vertrouwen en inschikkelijkheid aan de dag te leggen." Tot zover het Amerik. depart, van Buit. Zaken. (Volgens dit bericht constateert Washing ton dus: a. hernieuwde onderhandelingen; b. het vinden van een weg, die uit de moeilijkheden leidt; c. het bestaan van een mate van over eenstemming, dat zij als een voorbeeld wordt genoemd. Het Nederlandse volk weet echter, dat de zaak er geheel anders uitziet. Ons volk smaakt dit pijpje met Amerikaanse tabak van het State Department niet meer, dan liever „eigen teelt"! Deze wijze van voor- Stellen is wel een zéér opmerkelijk novum in de nevelachtige Indische geschiedenis der laatste (jaren. Red.). De berichten uit Djokja ademen immers een totaal andere geest dan die van goed vertrouwen en inschikkelijkheid. Aneta meldt, dat de machtige Mohammedaanse partij Masjoemi onder dr Soekiman, welke beweert 10 milliöen leden te tellen, niet Onze grote componist dr Joh. Wagenaar kreeg z'n eerste muzikale indrukken van de Utrechtse straatorgels. De dirigent van 't Concertgebouworkest, Eduard van Beinum, gaf er tijdens het Amsterdamse studentenfeest blijk van, ook deze mu ziek nog op prijs te stellen. walther boer niet naar leiden. De toelating van dr C. L. Walther Boer, voormalig dirigent der Kon. Mil. Kapel, als privaat-docent te Leiden, om onder wijs te geven i<n de muziek van de mid deleeuwen en van de renaissance, is inge trokken. accoord ging met Linggadjati en dat het de laatste briefwisseling tussen Sjahrir en de C.-G. als een nieuwe consequentie van de onderteekening dier overeenkomst be schouwt. Sjahrir is te ver gegaan door de vertegenwoordiger van de Kroon te aan vaarden als „leider de jure" van de interim regering. Ass. Press meldt zelfs, dat de Masjoemi openlijk heeft gedreigd met een staatsgreep. Het dagblad „Nasional" te Djokja verklaart, dat een oorlog de voor keur verdient boven de aanvaarding ener gemeenschappelijke Nederl.-republikeinse gendarmerie. (Verstaat Washington Maleis of goed Nederlands? Red.). eenheidsklanken in west duitse parlement. Het „parlement" voor West-Duitsland, de 54 leden tellende Duitse economische raad voor de Britse- en Amerikaanse zones, kwam gisteren in Frankfort aan de Main bijeen. Er heerste een verbeten stemming, zo weet de Daily Tel. te mel den en de afgevaardigden der verschil lende partijen lieten er geen twijfel over bestaan, dat zij behalve economische ook politieke doelstellingen nastreven. De eerste is: de eenheid van Duitsland. Wan neer die op de een of andere manier ter sprake kwam, brak een storm van applaus los. De zwart-rood-gouden- vlag versierde de zaal. De brand, die gisteren woedde in het Ministerie van Onderwijs te Brussel, bracht, als gemeld, onder de 500 ambte naren een onbeschrijfelijke paniek te weeg. Ondanks het kranige reddingswerk van de brandweer, die men hier gebruik ziet maken van reusachtige magirus- ladders, kon niet voorkomen worden, dat 16 personen de dood vonden en tien tallen gewonden waren te betreuren. WAAR BLIJVEN DE BELOOF DE SOLDATEN? (Van een onzer verslaggevers) De pootaardappel is de belangrijkste deviezenpomper in Nederland. Geen han delsverdrag of dit product neemt een grote plaats in omdat elk land, dat met ons in onderhandeling treedt, Nederland se pootaardappelen begeert. In 1946 ging 259.000 ton over de grens tot een bedrag van f. 50.7 milliöen gulden. De opper vlakte grond met pootaardappelen be- teeld was toen 33.000 ha. Voor dit jaar wordt zij op 50.000 ha geschat. De eerste drie maanden van dit jaar werd al voor f. 3 milliöen aan deviezen uit pootaard appelen gekweekt. Wij hebben er dus alle belang bij, dat de komende oogst ge rooid wordt. Alle pootaardappelen moeten de grond uit. Dat is een lands-, deviezen- en internationale markt belang. Zijn wij wel ingelicht, dan zien de telers die oogstkwestie zeer somber in. Er zijn veel te weinig arbeidskrachten. r'dam en antwerpen steeds dichter bij het doel Gen.-anaj. W. Huender, chef van de Ned. miissie in Berlijn, heeft voligens A.P. venklaaird, dat van Amerikaanse en Brit se zijde gisteren de uitnodigingen aan Nederland en België zouden worden ver zonden aangaande de besprekingen over het voorstel om sommige verzendingen voor Duitsland over Rotterdam en Ant werpen te leiden, en dat daarna de sta ven, die de onderhandelingen zullen voe ren. benoemd worden. de catastrophe in brussel. Camille Huysmans deelde gisteren in het Belgische parlement mee, dat bij de brand in het ministerie van Onderwijs 16 personen 0m het leven kwamen. Er zijn er 30 gewond en tot nu toe werden 10 lijken geïdentificeerd. In 1946 was het al een toer, maar het oproepen van oogstcolonnes bracht toen in veel gevallen uitkomst. (Voor vervolg zie gag. 2) gelegenheid maakte te tilburg twee bonnendieven Dezer dagen verloor een bediende van de kaasgrossi erd er ij Roorda te Tilburg een pakje met 70.000 kaasrantsoenen ter waarde van 7000 kg ka cis. Twee voorbij gangers, J^v. S. uit Tilburg en N. K. uit Vugh-t, trachtten de bediende te waar schuwen, doch toen deze niets bemerkte, openden zij het pakje en besloten zich de inhoud toe te eigenen. Ze brachten de bonnen voor hoge prijzen aan de man, doch een tussenpersoon liep tegen de lamp. De oneerlijke vinders, zowel als de tussenpersoon, werden gearresteerd. Een gratificatie voor liet Overheidspersoneel Mag een bedrag van f 50 echter niet te boven gaan De ministerraad heeft besloten de Kroon een besluit voor te leggen, krach tens hetwelk aan burgerlijk rijksperso neel in 1947 een gratificatie zaal worden verleend ten bedrage van twee procent der grondsalarissen, zoals die van 1 Juli af a^. zullen gelden, met een maximum van vijftig gulden. De gratificatie is beperkt tot hen, die een hoofdbetrekking in dienst van het rijk vervullen, ten minste zes maanden in overheidsdienst zijn en een grond- bezoldiging ontvangen, welke per jaar niet meer dan f4380 (gehuwd) of f4152 (ongehuwd) bedraagt in een 1ste klasse standplaats. De besturen der lagere publiekrechte lijke lichamen zullen overeenkomstige maatregelen mogen nemen voor het pro vinciaal, gemeentelijk en waterschaps- personeel. FABRIEK VOOR HETELUCHT- MOTOREN Philips te Eindhoven en Werkspoor te Utrecht hebben samen opgericht de N.V. Thermo-motor, met een kapitaal van f 50.000, waarin ieder voor de helft deel neemt. De nieuwe N.V. zal zich bezighou den met het fabriceren van hetelucht- motoren boven 199 pk. De fabriek komt, zo men weet, in Bergen op Zoom. duitse punaises voor sigaret- tenvloei Drie Duitsers ruilden met een inwoner van Eygelshoven (N.B.) 300.000 punaises voor 1600 sigarettenvloeitjes. De Eygels- hovenaar verkocht de punaises, verpakt in doosjes, met het opschrift „Made ia Germany", voor f850.Bij het vervoer per auto door de gemeente Helmond werd de lading door de gemeentepolitie aan gehouden en in beslag genomen. wordt bruening prof. in duitsland. Uit Berlijn wordt vernomen, dat de vroegere Rijkskanselier Bruening, die thans in Amerika vertoeft, voornemens is naar Duitsland terug te keren, mits hij daar in het politieke leven past. Er gaan reeds geruime tijd geruchten, dat Brue ning een professoraat in. Bonn zou aan vaarden en zich zou aansluiten bij de C.D.U. GETUIGEN a DECHARGE TREDEN AAN De zaak tegen het Kommando-Frank werd gistermorgen voortgezet. De belang stelling was wederom groot Begonnen werd met de voorlezing van een aantal getuigenverklaringen. Eén P.R.A.-rechercheur kwam nog een aanvullende mededeling doen op zijn ver klaringen van gisteren. Hij vertelde, dat in de Cellenbarakken d« vier verdachten her haaldelijk onderling contact hebben gehad. Voorts had Krom gezegd, dat de vrouwen van de bij zijn verhoor betrokken P.RA.- recheroheurs wel spoedig weduwen zouden zijn. (Beweging). Het verhoor der getuigen k oharge was hiermede beëindigd. Thans kwamen die k décharge aan de beurt. De oud-Pres. van het Haagse Gerechtshof, mr Lunsing DAT de Amerik. Remington Mij in Zeist een fabriek gaat openien voor schrijflmachi- tues en antdiere kantoorbenodigdheden. DAT te A'dain is overleden de alg. procu ratiehouder van het laboratorium en chef der tankinstallatie van de B.P.M. aldaar L. J. Tli. Essink. DAT de steden Luxemburg en Groningen Kullen uitwisselen op het gebied van kunst, sport en economische belangstelling. DAT Margraten een blijvend Amerikaans kerkhof wordt en daarom onder het Amerik. Comité voor Oorlogsmonumenten zal komen te ressorteren. DAT de K.N.V.B.-Bondsvergadering te A'dam is uitgesteld tot 12 Juli en de afd. Den Haag 9 Aug. haar jaarvergadering houdt. DAT een wetsontwerp Tijdelijke regeling personenvervoer met motorrijtuigen is inge diend, teneinde al vast het vergunningsstelsel voor motorrijwielen en wagens met R^num- mers te kunnen opheffen. DAT het salaris van de president der Ned. Bank f 80.000 per jaar bedraagt en dat der directeuren f 52.000. DAT de toekomst der Ned. Indische Spoor weg Mij, die 70 jaar haar taak op Midden- Java vervulde, onzeker wordt genoemd mede i.v.m. zekere wensen inzake nationalisatie. DAT het echtpaar J. v. Dalen-Van Hezik te Den Bosch 3 Juli 50 j. is getrouwd. DAT te Vught weer 24 arbeiderswoningen werden aanbesteed voor minimaal t 297.000. DAT de Kon. Houtvesterijen van Het Loo Vrijdag a.s. beginnen met het gratis ver strekken valn vergunningen voor de bosbes- senpluk en deze bessen op de Veluwe voor f 2.50 per kg aan het publiek worden ver kocht. DAT de richtprijs van koolzaad voor de oogst 1948 op f 70 per 100 kg is vastgesteld, terwijl de oude prijs f 45 bedroeg en dien tengevolge een grotere uitzaai wordt ver wacht. DAT die vroegere directeur van het Olymp. Stadion te A'dam, J. J. v. d. Berg. Zaterdag a.s. van 3—5 uur in het Stadion met een re ceptie afscheid neemt. DAT d'e N.V. Kon. fabriek van rijtuigen en spoorwagens J. J. Beijnes te Haarlem over '46 geen dividend uitkeert, daar er na af schrijving van vroegere verliezen slechts een winstsaldo is van ruim f 4000. DAT voor het B.G. te Den Bosch tegen A. H. C. v. Asten en J. Zonnevijlle, beiden uit Eindhoven, wegens verraad resp. 6 en 7 j. is geëist en tegen de landwaohter G. M. v. Ven- rooy wegens arrestatie van onderduikers 12 j. DAT voor het Hilversum se Tribunaal te recht stond de tekenaar P. P. aldaar, die ca- ri ca turen voor „Storm" en „Hamer" had ge leverd en het advies op 9 Juni volgt. DAT de Nijmeegse raad benoemd heeft tot .directeur van het Gem. Elect. Bedrijf aldaar ir H. J. Boon te Utrecht en besloot een le ning van ruim f 4 mdllioen tegen parikoers uit te geven. DAT op de Neder-Rijn en de Lek de nacht vaart van kasteel Doorwiarth tot Culemborg is verboden. DAT op een door 400 leden van de Ned. Ver. voor de Kantoorboekhandel te Apel doorn gehouden oongres gepleit is voor be- drijfsordening. DAT gisteren de jaarlijkse St. Jansmarkt te Den Bosch is gehouden, welke nog druk ker was bezocht dan voor de oorlog. DAT burgemeester W. J. A. C. Bins van Weesperkarspel per 1 Aug. heengaat wegens het bereiken van de leeftijdsgrens. DAT de Australische minister voor die immigratie, Arthur Gal well, voor een Euro pese reis, waarbij hij ook Nederland zal be zoeken, morgen in Londen wordt verwacht. DAT Aardenburg, de gemeente van burge meester Sjef van Dongen, t/m Zaterdag feest viert wegens het feit, dat 275 j. geleden een Franse overmacht weerstand werd geboden en gisteravond de eerste opvoering van een openluchtspel plaats had. DAT de Delftsche Sport zal deelnemen aan de roei wedstrijden op de Theems bij Henley van 25 Juli. DAT de congresleden van de in A'dam ver gaderende Ver. van Ned. Gemeenten giste ren officieel door burg. d'Ailly in het Stede lijk Museum zijn ontvangen. DAT de 6 Amerik. studenten, die de op stelwedstrijd van de stad Holland in Michi gan hebben gewonnen, op 17 Juli uit New- York naar Nederland vertrekken, waar zij 4 weiken als gast van de Ned. Regering zullen doorbrengen. DAT te Leidsohendam 170 pakketten met Amerikaanse goederen tussen de leden van de vereniging „Kindervreugd" zijn uitgeloot. DAT deze rubriek wordt vervolgd op pag. 2 Totickens verklaarde, in 1945 met zijn dochter gearresteerd te zijn, doch door be middeling van verd. v Boetzelaer spoedig in vrijheid te zijn gesteld. Krom had hem wil len vasthouden. Mr van Bemmel Suyck uit Den Haag was destijds aangehouden, toen hij bij Weinreb op de Stationsweg een bezoek wilde brengen. Door ingrijpen van verd. Krom was hij spoedig vrijgelaten, hetgeen de Pres. deed vragen of getuige soms een goede Duitse relatie had, wat get. ontkende. (Voor vervolg zie Pag. 7) 4'u" -tt'-yukS.- - Jl.*g „Altijd in 't water gaat ook vervelen" denken de jeugdige bezoekers en bezoek sters van 't luxe-bad te Scheveningen. Als ze dan ook uitgesparteld zijn, zoe ken de kinderen vertier in de „speel tuin", waar zij onbelemmerd bun dartel spel kunnen spelen. Onweerskansenaldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Heldere nacht, morgen overdag toene mende bewolking, met op vele plaatsen onweersbuien, nog warm, zwakke en la ter matige wind tussen Oost en Zuid. zon en maan Vrijdag 27 Juni: Zon op 4.21 en onder 21.04; maan op 15.03 en onder lil.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1