Het geestelijk leven van Leiderdorp geschetst De rechter strafte de kleine misdaad Maria Peron „ambassadrice" van Argentinië NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG, 24 JUNI IMf Dorpsimpressies DOOR PREDIKANTEN EN HOOFDONDERWIJZERS Toen wij deze week in Leiderdorp kwa men en daar enige „vooraanstaande" in gezetenen bezochten, die ons volgens onze verwachtingen tenminste wel iets konden vertellen omtrent de geestelijke toestand in dit dorp, konden wij vrij spoe dig concluderen, dat er toch niet zo veel „essentiële verschilpunten" zijn tussen het Kerkelijk leven in de woelige samen leving van de grote stad en dat in de vertrouwelijke sfeer van de rustige dorps gemeenschap. Nog niet zo lang geleden had men ons op de mouw willen spelden, dat een dorp, althans wat het geestelijk welzijn van de mensen betreft, verre te prefereren zou zijn boven een stad, waar al het goede in het niet zou verzinken of zou worden opgelost in een poel van ontucht en verderf. Deze mening hebben wij echter nooit serieus opgevat Wij had den en hebben andere gedachten daarom trent en werden daarin nog versterkt, toen wij in een behoorlijk dorp ondervon den, dat er van innerlijk geestelijk leven geen spoor te ontdekken viel, Bovendien waren er genoegzame aanwijzingen, die het vermoeden rechtvaardigden, dat er nog meer van die z.g. „dode" dorpen zijn. waar de akkers eenvoudig geen greintje kracht meer in zich bergen om 't gestrooi de zaad te doen ontkiemen. Maar laten wij ons bij dit alles wachten voor gene ralisatie. Gelukkig behoren de geschetste dorpen tot de uitzonderingen. Er zijn echter andere -geluiden, welke ons doen horen, dat er reden" is tot dankbaarheid, omdat het Kerkelijke bewustzijn van de leden der Kerk er is. Leiderdorp mag wat dit betreft zeker tot de laatste groep ge rekend worden. Wij vroeger, dé predikant van de Ned. Herv.- en de Geref. Kerk in deze plaats, alsmede de hoofdonderwijzer van de Herv.- en Chr. Nationale school, of zij ons de belangrijkste en de meest vermeldenswaardige gegevens konden verstrekken, welke betrekking hadden op wat in de resp. werkkringen betrokken is. Zo kwam allereerst de predikant van de Hervormde Gemeente. Ds J. P. Honnef aan het woord. De gemeente telt ruim zenvenhonderd lidmaten en is verdeeld in een zestal wij ken. waarover een ouderling, bijgestaan door een wijkdiaken, het opzicht uit oefent. Er is een bloeiende „Jonge Kerk." alsook een kring, die deelneemt aan de Kadercursus der Ned. Herv. Kerk. Het verenigingsleven is wijd vertakt. Het Kerkkoor „Hart en Stem" verleent in de jeugddiensten, die eens in de twee maan den worden gehouden, medewerking. De Zondagsschool heeft ruim 180 kinderen. Alle verenigingen zijn vertegenwoordigd in de jeugdraad, die de belangen behar tigt en eens per maand vergadert. Ge meenteavonden worden periodiek belegd ter samenbinding en bespreking van actueel Kerkelijke onderwerpen. Op 1 Mei jj. is een commissie voor Gezinshulp van wege de Diaconie ingesteld, welk orgaan zich niet uitsluitend tot de specifiek Kerkelijke gezinnen beperkt. Grote be hoefte is er aan een deugdelijk school gebouw; tot op heden vinden de verga deringen plaats op de grote zolder van de Herv. school, die daarvoor zo goed mo gelijk is ingericht. De Geref. predikant vertelt. Toen wij ds J. J. Dijk in zijn pastorie opzochten, deelde hij ons het volgende mede: De Geref. Kerk heeft ruim 750 be lijdende leden. De gemeente is verdeeld in zes wijken met ieder twee ouderlingen. Reeds enige jaren worden de diakenen bijgestaan door een diaconale helpster. Ds H. van Rhijn van Nijmegen heeft het beroep als tweede predikant aangenomen en zal op een nader te bepalen datum zijn intrede doen. Ter verdieping van het geestelijk leven belegt de Kerkeraad wijk- avonden, waar een inleiding wordt ge houden, gevolgd door een bespreking. Deze vergaderingen blijken zeer bevor derlijk voor de gemeenschap der heiligen en het geestelijk contact der leden. Het aantal, catechisanten is groot. Er is een commissie van Beheer, een Zendings- en een Evangelisatiecommissie. Het ver enigingsleven is goed georganiseerd en de verschillende verenigingen hebben dan ook een bloeiend bestaan. Kerk en School zijn twee terreinen, welke niet te scheiden zijn. Dit bleek wel uit ons gesprek met de heer Van der Hoek, hoofd van de Hervormde School. Door Indonesische delegatie voor de Oslo-conferentie Het weekeinde, dat ter begroeting van de Indonesische delegatie van 28/30 Juni in de Zendingsschool te Oegstgeest geor ganiseerd wordt, staat onder leiding van prof. Kraemer. Zaterdagmiddag om 4 uur is er voor de vertegenwoordigers van Kerken, Zending en Jeugdorganisaties in Nederland gele genheid met de Indonesische delegatie kennis te maken en welkomstwoorden te spreken, 's avond zal ds Tjan Tong Ho, afgevaardigde van de Chinese Kerk, een lezing houden „over vragen van Kerk en jeugdarbeid in Indonesië" Zondagmiddag 29 Juni zal ds A. Pos, die de Zending der Geref. Kerken ver tegenwoordigt de delegatie toespreken, terwijl des avonds ds S. Marantika, afge vaardigde van de Molukse Kerk, een lezing houdt. de Doleantie onderging de Herv. Ge meente een grote aderlating. Slechts met moeite werd het gemeenteleven gaande gehouden door een kleine groep. De jon gere predikanten echter wisten de ge meente weer leven in te blazen eii gelei delijk aan werd de belangstelling voor de Kerkelijke verenigingen levendiger. In dit verband moet ook gezien worden het streven van enkele leidinggevende per sonen om te komen tot oprichting van een eigen school. In 1926 werd de „vereniging tot stichtingen instandhouding van een Ned Herv School" opgericht en in 1933 werd de nieuwe school geopend met 117 leerlingen Dit getal klom al spoedig en thans wordt de school door ongeveer 260 kinderen bezocht. Het prachtige gebouw moest in 1941 uitgebreid worden en nog zijn er niet genoeg lokalen, maar moet de zolder als noodlokaal dienst doen. De bezettingsjaren brachten moeilijkheden met zich mee. Slechts een paar weken is de school door de bezetters in beslag ge nomen geweest. Wel moesten het hoofd en een onderwijzer enige tijd in het Oranje hotel doorbrengen wegens beschuldiging van „propaganda tegen het Duitse leger." Aan de school is sedert de oprichting een opleidingsklas verbonden voor het toela tingsexamen voor het U.L.O., de H.B.S. en het Gymnasium. De heer Wissel sluit de rij. De heer A. Wissel, hoofd van de Chr. Nat. school, bepaalde zich in hoofdzaak bij de belevenissen uit de bezettingstijd. De school is de oorlogsjaren goed door gekomen. De bezetters kwamen nog al eens een kijkje nemen; blijkbaar bood het gebouw voor hen geen goede logeergele- genheid, want tot in beslagneming kwam het nooit. Utejndelijk is de 9chool toch bezet, doch op last van B. en W. er. wel om er de N.S.B.-ers enige dagen in onder te brengen onder bewaking van de N.B.S. Merkwaardig dat toen geen enkele poli tieke delinquent is ontsnapt; dit was toen tertijd klaarblijkelijk nog geen „usance in Nederland"! Na twee maanden werd het gebouw weer vrijgegeven. Op verzoek van de autoriteiten heeft het Schoolbe stuur in verband met de aangerichte schade direct een gespecificeerde reke ning ingediend, doch na twee jaar is nog geen oent vergoeding ontvangen. In de bezettingsjaren kon het onderwijs gere geld voortgaan, alhoewel enkele jonge onderwijzers wel eens op de ruime zolder moesten wegkruipen, wanneer er razzia's werden gehouden. Het verzet op de school werd naarmate de bezettingsjaren vorderden intenser, zij het ook met grote voorzichtigheid. Eén onderwijzer moest toch wegens het verzenden van portret ten van leden van het Vorstenhuis een half jaar gevangenisstraf in Duitsland ondergaan. Momenteel wordt aan circa 230 kinderen onderwijs gegeven door zeven leerkrachten. Ook hier kunnen de „liefhebbers" worden opgeleid voor ver der onderwijs. Voor deze opleidingsklas sen bestaat veel animo, want zo zoetjes aan jaagt de helft van de Nederlandse schoolbevolking naar een diploma of akte. Zo hebben wij onze lezers een beeld trachten te geven van het leven, in casu het geestelijk leven van de dorpsgemeen schap. Onze overigens korte schets is geenszins volledig; het was ook ons doel niet om een compleet beeld voor ogen te stellen, wel om onze blik in de wellicht uiterlijk dommelende" kleine samen leving iets wijder te maken. BIJZ. GERECHTSHOF. De kantoorbediende J. Westerbeek te Leiden was reeds op 18-jarige leeftijd zijn hulp aan de vijand gaan verlenen, toen hij dienst nam bij de landstorm Neder land. Hij had in de Betuwe dienst gedaan tijdens de strijd rond Arnhem, hoewel nij niet had gevochten. De proc.-fiscaal vor derde tegen verdachte zes jaar gevange nisstraf met aftrek preventief. De raads man, mr Paauwe, wees op de jeugd van verdachte en pleitte clementie. HAAGSE RECHTBANK. Wegens diefstal heeft zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden ge had de werkman W. N. te Leiderdorp, tegen wie een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief werd geëist. De rechtbank heeft conform die eis ver dachte veroordeeld. De ijzerbewerker G. van E. uit Leiden, heeft terecht gestaan wegens rijwieldief stal, voor welk feit de Officier, rekening houdend met andere feiten, zes maanden gevangenisstraf had geëist. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van preven tief. Wegens diefstal aan een veiling heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad G. N. v. d. N. uit Noordwijk, tegen wil de Officier een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief eiste. De recht bank heeft verdachte conform de eis ver oordeeld. Kunst en Letteren KLASSIEKE KUNST VOOR DE JEUGD Zaterdagmorgen werd in de Meisjes mulo, Breestraat, een zangrecital gege ven, afgewisseld met declamatie door de alt Minnie Geradts, met aan de vleugel Lucie van Dam. Na een korte inleiding van de directrice, mej. Sturing, werd het programma met declamatie begonnen. O.m. declameerde Minnie Geradts verzets poëzie van Wijdeveld, E. v. Maasdijk en Ida Gerhards. M<et deze gedichten vertolkt Minnie Geradts op diepvoelende wijze de strijd en het leed van onze oorlogsslacht offers; terwijl het karakteristiek leven dige talent van haar zelf nog sterker naar voren treedt in de verzen van o.a. Marie Boddaert, Lovendaal, Abrahams en Anthony Donker. Vooral in het bekende „Ons Landje" van Lovendaal toonde Minnie Geradts haar vaardig talent en de ongeveer 200 leerlingen der school werden onafgebroken door haar voor dracht geboeid. Het zangprogramma bracht afwisselend Beethoven, Schubert en verder enkele Nederlandse en Franse composities. De vele vrolijke nuances in „Lachen und Weinen" van Franz Schubert zong de zangeres met een verrassende losheid. In „der Schiffer fahrt zu Land" van Crusch- mann is haar stem sprankelend van leven en zij beeldt hier Cruschmann volkomen uit. Tot besluit droeg Minnie Geradts op geestige wijze een door haarzelf geschre ven schets, getiteld „Nieuwe Leerlingen", voor, welke voor een vrolijke afwisseling voor de jeugdige luisteraarsters zorgde. Waar deze uitvoering beoogt, onze op groeiende jeugd in te wijden in de klas sieke kunst, hebben deze zangeres en pianiste een steen van flink formaat bij gedragen. De begeleiding van Lucie van Dam moge met recht kunstzinnig en voor al zéér muzikaal genoemd worden Mej. Sturing dankte beiden namens de schoolkinderen, waarna met een warm ap plaus de uitvoering werd besloten ft. B. HAAGSE POLITIERECHTER. De huisvrouw M. H. de V. te Leiden had met de distributiebonnen geknoeid, voor welke vervalsing zij zich voor de rechter had te verantwoorden. Verdachte had tekort gehad en zo de oplossing ge zocht. De Officier vond dat minder ge wenst en vorderde zes weken gevange nisstraf. De rechter veroordeelde tot twee weken gevangenisstraf. M. S. te Leiden had vlees voorhanden, dat hij niet op de bonnen had gekregen, maar van een clandestiene slachting af komstig was. De Officier vorderde f 100 boete of 50 dagen hechtenis, en voor waardelijk twee maanden gevangenis straf. De rechter veroordeelde tot 50 boete of 25 dagen hechtenis. Er was door J. C. A. M. L., te Leiden, deelgenomen aan een clandestien ver handelen van een varken, dat een clan destiene dood had gevonden. Daarvoor eiste de Officier drie maanden gevange nisstraf. Na het pleidooi van de raads man werd het vonnis zes weken gevan genisstraf. Het afleveren van eieren in strijd met de voorschriften bracht L. D. S. te Alphen aan de Rijn voor de Haagse politierechter, waar de Officier f 75 boete of 25 dagen hechtenis eiste. De politierechter veroor deelde tot f 50 boete of 25 dagen hechte nis. A. T. te Leiden had melk afgeleverd, in strijd met de distributievoorschriften. De Officier bij de Haagse politierechter vorderde tegen verdachte f60 boete of 30 dagen hechtenis; de rechter volstond met f35 boete of 7 dagen hechtenis. Er was door H. M. te Sassenheim deel genomen aan een clandestiene slachterij en omdat er zwarte handel met vlees zou ontstaan, vorderde de Officier zes maan den gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde tot vier maanden gevange nisstraf. Officiële publicatie B. en W. van Leiden brengen ter alge mene kennis, dat de Rijn- en Schiekade in verband met herstelwerkzaamheden, bij gunstig weer heden voor alle land- verkeer is afgesloten. Leiden 23 Juni 1947. F. H. van Kinschot, Burgemeester. J. BooL Secretaris. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter secretarie van heden af visakten ver krijgbaar zijn. Aanvraagformulieren zijn te verkrijgen bij de portier. De visakten worden uitsluitend afgegeven van 2.30 uur tot 4 uur des namiddags. Stamkaart of trouwboekje medebrengen. Leiden, 23 Juni 1947. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Ds A. Verhagen nam afscheid van Geref. Gem. te Lisse Wegens vertrek naar Kampen Zondag nam ds A. Verhagen afscheid van de Geref. gemeente te Lisse wegens vertrek naar Kampen. Nadat de dienst was aangevangen en een gedeelte der H. Schrift was gele zen, sprak ds Verhagen een persoonlijk woord van herinnering aan de voor naamste gebeurtenissen gedurende zijn 5-jarig verblijf in de gemeente van Lisse. Veel, zeer veel is er in die tijd ge passeerd. In onze prediking hebben wij steeds vloek en zegen, dood en leven verkon digd, aldus spr., die zeide de roeping naar Kampen te moeten opvolgen. Als tekst had ds Verhagen gekozen; „En zie, Ik ben met ulieden, al de dagen, tot aan de voleinding der wereld". Dit woord bevat het troostwoord van Chris tus voor de scheidende leraar en de achterblijvende gemeente. Op duidelijke eenvoudige wijze werkte ds Verhagen vervolgens deze twee hoofdgedachten uit. daarbij vooral wij zende op de roeping en zending van Gods knechten. Christus zendt Zijn knechten daar, waar Hij ze hebben wil. Bij deze zending ontvangen zij dit troost woord mee: „Ik ben met u." Ook voor de gemeente is het een troostwoord. De gemeente des Heeren is het lichaam van Christus. Met nadruk wees ds Venhagen op de noodzakelijk heid der wedergeboorte, om tot de ge meente des Heeren gerekend te mogen worden. In dagen van strijd en moede loosheid staat er ook voor de gemeente des Heeren dit woord: „Ik ben met u." Dit alles wordt bevestigd door het woord „Amen", het zal waar en zeker zijn. Aan het einde van de dienst richtte ds Verhagen woorden van dank aan de Kerkeraad. Tevens werden toegesproken de catechisanten, koster, organisten, ver enigingen, hoofd en personeel van de school der Geref. gemeente en de afge vaardigden van de Geref. Kerk. Tenslotte werd ds Verhagen op een zeer hartelijke wijze toegesproken door ouderling C. J. Kool en hem dank ge bracht voor de vele arbeid in de ge meente verricht. Staande werd de schei dende leraar toegezongen Ps. 121 4. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Johanna J C, dr van A M Groos en W Bonte; Catharina G, dr van H J Querreveld en C G Schouten; Ma rianne, dr van H A Janssen en M Gans; Gijsberta, dr van E T Salman en J de Laaf; Benedictus D H, zn van L N M Steijger en K Hoogenberk; Willem F, zn van H Libochant en M C Stavleu; Kees, zn van J M van der Moolen en E Haar lem; Henriëtte C L M, dr van J A de Rooij en M G M van de Ven; Elisabeth C J, dr van W Bavelaar en E Pon. REIS DOOR EUROPA VOOR EIGEN REKENING President Juan Peron van Argentinië, die zich wel bewust is van de in hoofd zaak Europese afkomst van de bevolking van zijn land, streeft naar de vriend schap van de oude wereld en hij heeft zijn aantrekkelijke blonde vrouw daar heen gezonden als een „ambassadrice der goede verstandhouding". Maria Eva Duarte Peron, die, toen zij in 1945 de „sterke man van de revolutie van 1943" huwde, een toneel- en radio loopbaan opgaf, heeft echter geen offi ciële missie in Europa. De regering heeft bekend gemaakt, dat zij zelf alle kosten van haar reis naar Spanje, Italië, Frankrijk, Engeland en andere landen betaalt. Niettemin wordt in diplomatieke krin gen aan haar Europese reis politieke be tekenis gehecht, aldus Ass. Press. Zij is in de Argentijnse politiek een bijna even omstreden figuur als haar gemaal de president. Senora Peron is 32 jaar oud en zij is niet van oordeel, dat de plaats der vrouw uitsluitend in het huisgezin is. Haar dagtaak is even omvangrijk als die van haar man en deze heeft de repu tatie, dat hij de hardst-werkende presi dent is. die Argentinië ooit heeft gekend. Senora Peron wijdt het grootste deel van haar tijd aan arbeidsaangelegen- heden. Zij heeft een bureau in het mi nisterie van Arbeid en Sociale Zaken en ontvangt daar elke week honderden mensen, die hulp zoeken in hun moeilijk heden. Haar adviezen wegen zwaar bij de autoriteiten die lonen en arbeidsuren vaststellen. Echte vrouw. Voorts vergezelt zij de generaal bij alle officiële gelegenheden en zjj was er bij, toen hij aan de Braziliaans-Argentijnse grens een onderhoud had met president Enrico Caspar Dutra van Brazilië. Zij laat zich niet leiden door tradities en demonstreerde dit o.a. door zich tijdens de herfstmanoeuvres van het leger het vorig jaar in La Paz een stad in het binnenland in lange broek te verto nen. Overigens heeft haar goede smaak wat kleding betreft de bewondering van de modedeskundigen in de Argentijnse hoofdstad en zij draagt gaarne uitge zochte juwelen. Ofschoon de politieke oppositie niets van haar politieke activiteit moet heb ben, zien haar bewonderaars haar als een Zuid-Amerikaanse Eleanor Roose velt. Op een aanplakbiljet van de regering heeft men kunnen lezen, dat Senora Pe ron sinds haar gemaal op 4 Juni 1946 zijn ambt aanvaardde, giften heeft uitgedeeld tot een bedrag van 17.120.000 pesos. Haar „reis der goede verstandhouding" zal vermoedelijk twee of drie duren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5