Alle Warmondse bakkers bij de Tuchtrechter Onder de rook van de Oude Sleutelstad Wie zou zó niet gaarne naar school willen NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG, 24 JUNI 1947 Stadsnieuws Was ik bakker, dan had ik het ook fout gedaan Voor den tuchtrechter te Leiden was het weer een samentreffen van verschillende personen uit Leiden en omgeving, die we gens ernstige overtredingen der prijsvoor- sdhriften moesten voorkortten en de tucht rechter heeft rake klappen uitgedeeld, nJ. boeten van 1000 en 2000. N. Vennootschap de F., Leiden, had bij de firma K. te Haarlem verschillende tex- tielgoederen „zwart" ingekocht, in dier Voege, dat boven de factuur nog 1000 extra gestort moest worden. De rechter kon niet begrijpen, hoe de firma hiertoe gekomen was, waarop de raadsman mr Hugenholtz opmerkte, dat dit door de grote schaarste aan textielgoederen geko men was, dat de firma nog 75 boven de factuur had betaald. De firma had echter geen extra winst gemaakt en was gehan dicapt, dat 200 damesmantels in beslag waren genomen en zijn cliënt er in gelopen was, wat de rechter niet geloofde maar wel vond, daar de firma al eerder ƒ300 boete beeft gehad, dat hij niet aan de zwarte handel had moeten medewerken. Het von nis werd 100 boete, met verbeurdver klaring der 200 in beslag genomen dames mantels en publicatie van het vonnis in de dagbladen. W. I. uit Katwijk aan Zee had als ver koper van textielgoederen zonder punten 36 kg wol en jaeger tegen te hoge prijzen Van de firma W. J. v. B. H. te Leiden ge kocht. Hij had 5 per 100 gram of 50 per pak betaald, en knotten wol die hij voor ƒ6 had ingekocht, voor 7 verkocht. Hij kon wel wol krijgen, als hij er zwarte wol bijkocht, en in het geheel had hij zo 36 kg wol „zwart" gekocht. «,U heeft al eerder ƒ200 door verkopen zwarte wol en ƒ250 verkopen lucifers gehad, en nu staat u weer terecht; ƒ400 boete en u mag in geen 2 jaar meer handel in textiel doen", be sloot de Tuchtrechter, met publicatie van het vonnis in de dagbladen. Daarna moest W. J. v. B. H., winkelier 'te Leiden, de leverancier der zwarte wol, terechtstaan. Door mr Hugenholtz werd toegegeven dat hij de wol „zwart" voor f5 en ƒ6 per 100 gram had verkocht. Hij had deze wol met inlevering van oude wol gekregen. De raadsman vroeg, daar het de eerste maal was en hij er spijt van heeft, clementie, vooral daar zijn cliënt voor de verleiding bezweken is. De rechter reken de uit, dat hij met. deze zwarte handel ƒ10.000 verdiend had, en veroordeelde hem tot ƒ2000 boete, met publicatie van het vonnis in de dagbladen. J. T„ directeur van een N.V., moest terecht staan omdat hij 24 schoudertassen, die in Leiden voor ƒ26.50 verkocht waren, voor ƒ11.50 per stuk volgens factuur ver kocht had; echter moest voor iedere tas buiten de factuur 5 bijbetaald worden, on bij de tassen moesten ook andere minder courante tassen worden afgenomen. Hij kreeg ƒ150 boete, met veibeurdverklaring van 10 in beslag genomen schoudertassen. W. B. uit Sassenheim had in Januari en Febr. j.l. voor 1000 turven ƒ60 gerekend. Besch. gaf toe dat de prijs te hoog was, maar hij had in Drente ook 35 en 40 voor 1000 turven moeten betalen, waarop de rechter opmerkte, dat hij te duur had ingekocht, daar de prijs ƒ15 en ƒ16 per 1000 is. Besch., die al eerder ƒ400 boete heeft gehad, werd nu ƒ100 boete opgelegd. C. v. P. uit Sassenheim, die turf inplaats voor 4 en 5 cent. voor 8 cent had verkocht, kreeg 25 boete en mej. H. M. V. uit Sas senheim, die voor turf dezelfde prijs had gerekend, ƒ20. H. v. d. P. uit Noordwijk had in Febr. J.l. 3000 turven in Drente voor ƒ30 p. 1000 turven gekocht en deze weer voor ƒ80 per 1000 stuks verkocht. Besch. gaf dit toe, doch hij had ook veel onkosten gehad, en de turf ook voor 5 cent per stuk verkocht om de mensen die in de kou zaten te hel pen. De rechter veroordeelde hem tot 50 boete. W. B., matrassenmaker te Leiden, had voor het vermaken van een matras inplaats ƒ18, maar liefst 46 gerekend; ƒ150 boete, met publicatie van het vonnis in de dag bladen. A. J. K. uit Katwijk aan Zee moest voor komen, omdat hij van Juni '45Juni '46 in de Voorstraat een woning had verhuurd inplaats voor ƒ6 voor ƒ8.50 per week. Mr Sprey, de raadsman, gaf dit toe, maar het is voor de inwoners een hard gelag om woningen, die in de zomer ƒ1000 op brengen, gewoon te verhuren. Daar de huur nu weer op ƒ6 is teruggebracht, werd de boete 25. G. L., meubelverkoper te Leiden, had voor een uittrektafel 185 gerekend. Besch. erkende dit, maar daar hij ziek was, had zijn bediende de uittrektafel, inkoop ƒ115 SPREEKUUR WETH. JONGELEEN. De Wethouder van Fabricage, de heer A. J. Jongeleen, is verhinderd morgen spreekuur te houden. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De Burgemeester is morgen verhinderd spreekuur te houden. Distrïbutievaria Morgen' zijn aan de beurt voor het af halen van bonkaarten die gezinnen, waar van het hoofd een stamkaartnummer heeft van 18501—21000. Een schoenenbon kan worden afgehaald door hen, wier stamkaartnummer eindigt op een 3 en in het bezit zijn van bon 612 van het inlegvel. Voorts kinderen gebo ren in Juni 19321945, alsmede aan hen, die in Juni de leeftijd van 10 maanden bereiken. Morgen de letters K, L, M. Het kantoor aan de Steenschuur is ge opend van 8.3011.45 en van 1416 uur. met 18 onkosten ƒ133, voor ƒ185 ver kocht; boete 25. J. J. te Ledden, die zonder vergunning mattenkloppers had gemaakt en verkocht voor 1.60—2.25 per stuk, kreeg 100 boete. L. de H., arbeider te Leiden, had, ter wijl hij geen vergunning had, breikatoen, elastiek en sigaretten vloei verkocht. Daar hij nu weer werkt en het uit nood gedaan had, kreeg hij 20 boete, met verbeurd verklaring van de in beslag genomen ar tikelen. Toen kwamen voor de balie alle bakkers uit Warmond, omdat zij ongeveer 7—9 maanden het brood (volksbruin en witte brood) inplaats voor 21 voor 22 cent per 800 gram (1 cent te veel) hadden verkocht. De heer Schoep, secretaris van de Ned. Bakkersbond gaf toe, dat de prijs niet goed was, maar de vaststelling der prijzen voor de verschillende plaatsen was niet erg duidelijk geweest, en na de heroprichting van de Ned. Bakkersbond kon door papier gebrek het orgaan nog niet verschijnen en wisten de bakkers niet, aan welke prijzen zij zich moesten houden, en bovendien was de prijs even buiten Warmond goed. De rechter gaf toe, dat de prijsbeschikking onduidelijk was geweest. „Was ik bakker geweest, dan had ik het ook fout gedaan", merkte hij op. G. J. «je H. kreeg 10 boete (met terugstorting van 80 in 's Rijks schatkist); Th. H. A. W. ƒ10 (ƒ25); J. Th. v. N. ƒ10 (ƒ75); N. S. ƒ10 50); W. J. O. 10 (ƒ60); P. M. K. ƒ10 (ƒ25). P. R., voorzitter Coöp. Ver. Broodfabriek te Noordwijk, had gedurende enige maan den ook het volk^bruinbrood inplaats voor 21 voor 22 cent verkocht en ƒ10.20 per week te veel ontvangen; ƒ10 boete. Het interieur van de Leidse Synagoge, dat, na door schennende hand geheel ge ruïneerd te zijn, thans weer practisch in de oorspronkelijke toestand is hersteld. Zoals men weet, werd de Synagoge Zaterdagmiddag officieel heropend. VOORSCHOTEN. De Burgemeester is verhinderd mor den spreekuur te houden. De commissie voor Landschapszorg en Laiudschapsschoon kwam o.l.v. burge meester C. J. v. d. Hoeven bijeen en ver schillende sub-commissies gaven een overzicht van hun werkzaamheden en d)eden mededeling van de verdere plan nen. De keuring der voortuinen vond reeds plaats en de heer N. Lamboo deed namens de commissie voor de voortuinen uitgebreid verslag van de bevindingen der jury, bestaande uit een drietal des kundigen uit naburige gemeenten. Deze keuring wordt nog gevolgd door een tweetal en dan volgt de aanwijzing der prijswinnaars. Over het algemeen viel een verbetering in de verzorging en aan leg te bespeuren. Uitvoerig werd bespro ken het herstellen van boomloze lanen en gedeelten in det gemeente en was van oordeel dat alles in het werk moet worden gesteld, maar met voorlichting van ter zake kundigen. verbeteringen aan te brengen. De gemeente kan, gezien de financiën, slechts op beperkte wijze, en dan nog met goedkeuring van hogere instanties, hieraan voldoen, zodat ook van de zijde der ingezetenen verwacht wordt dat men zo min mogelijk groen en bomen zal verwijderen, integendeel zal uitbrei den. De commissie voor de floraliaten- toonstelling was vol plannen en hoopt eind Augustus een tentoonstelling te or ganiseren van de planten, welke kortge leden vêrkocht zijn. Aan de commissie voor de redactie van het orgaan werd op gedragen plannen te ontwerpen, die kunnen leiden tot het actueler maken van het maandblad of omvorming tot een veertiendaags- of weekblad. De herdenking van het 100-jarig za- kenjubileum van het timmer- en molen- makersbedrijf „Yperlaan" aan de Voor straat te Voorschoten vond wel haar hoogtepunt jl. Zaterdag tijdens de recep tie. Zeer terecht werd deze receptie ge houden in het hart van het bedrijf, de plaats waar onderdelen van een molen, zoals wieken, tanden voor het kamrad en nog veel meer wordt klaargemaakt, doch nu geen zaagsel, geen krullen of stukken hout, maar bloemen en bloemstukken. In het bijzonder trok de aandacht een bloem stuk, gezonden door de besturen van ver schillende polders „een molen in de vreugde", geplaatst in een gazon, waarin een oorkonde, betrekking hebbende op dJit jubileum. Onder de vele aanwezigen werden opgemerkt de beide wethouders, de heren G. Schrama en B. van Vliet, vergezeld van de gemeentesecretaris, de heer J. de Bres, namens het gemeentebe stuur. voorzitters en bestuursleden van vele polders uit deze omgeving, vertegen woordigers van zakenrelaties, enz. Tijdens die receptie heeft ook de heer W. T. Lek- kerkerker, namens de Coöp. Boerenleen bank „Voorschoten" en de vertegenwoor digde polderbesturen de heer G. J. Yper laan toegesproken en hem gehuldigd De Ned. militaire bond „Pro Rege", afd. Voorschoten, belegt Donderdagavond om 8 uur in het lokaal Leidseweg 95 een ledenvergadering. WARMOND. Nogmaals wordt er op gewezen, dat de bestrijding van de coloradokever een groot nationaal belang is. Aangezien ook in deze gemeente de aanwezigheid van de coloradokever is geconstateerd, moe ten de te velde staande aardappelen in het tijdvak van 25 Juni tot 5 Juli wor den bespoten met het bekende bestrij dingsmiddel, waaromtrent inlichtingen ten gemeentebuize te bekomen zijn. De heer S. uit Schiedam kwam met zijn motor zo ongelukkig te vallen, dat hij zijn rechter been brak. Hij is ter ver pleging opgenomen in het ziekenhuis te Rotterdam. Morgen om half vier wordt in het Consultatiebureau gelegenheid gegeven tot de verplichte inenting tegen koepok ken voor kinderen beneden 1 jaar. In het tijdvak van 25 Juini tot 5 Juli a.s. moeten de te velde staande aardap pelen voor de tweede maal worden be spoten tegen de coloradokever. Onder leiding van burg. jhr Von Fisenne kwam het grote comité tot op richting van een gedenksteen bijeen. Bij monde van de heer Geerts bracht het werkcomité verslag uit. Hij besprak de verschillende ontwerpen, die ingeleverd waren. Ten slotte kreeg het werkcomité de goedkeuring van het Rijkscomité. De heer Bakker besprak op een prettige wijze de onderdelen van het op te richten monument. De heer Heitlager bracht de financiële kant onder aller aandacht. De opgebrachte gelden kunnen voor 't grootste deel aan het monument zelf be steed worden, daar de N.V. Padox en Pa nama door een som van f 1000 te storten bij de opbouw gratis werkt, en verder de verdienste van de aanneemsom terug- Ik wil er maar mee zeggen... ,,Wy gaan hier niet eerder weg, of jul lie moeten gras eten", deze her- rische" uitspraak werd eenmaal in de snoevende mond gelegd van de bezetter, die trein na trein, volgepropt met koste lijk voedselover onze grens deden ver dwijnen. Het duurde niet eens zo heel lang, en men ging het merken: de groenten wer den schaars. Over de radio en van een voorlichtingsdienst kwamen toen allerlei aanwijzingen omtrent het bereiden van vitamine-houdende gewassen, die men op de weilanden kon gaan verzamelen. Eerst werd er duchtig de draak mee ge stoken, doch op zekere morgen bleek de groenteboer enige kisten brandnetels in geslagen te hebben. Er waren echter slechts weinigen, die zich een lekker hapjewensten klaar te maken. Bollen en bieten waren vlugger „populair" en werden ijverig gekocht, tot ook deze „onmenselijke" voeding bijna niet meer met goud was te betalen.„Zouden ze toch gelijk krijgen?" zo vroeg men zich af. Daaromkan ik een klein lachje bijna niet onderdrukken, ondanks het grote gebod van naastenliefde, ons eenmaal gegeven, nu ik het berichtje onder ogen krijg, dat nu de Duitsers zelf op hun beurt brandnetels en dergelijke gaan plukken. Ook hen wordt thans het voed zame van deze gewassen in dagblad en tijdschrift kond gedaan. En het is daar thans precies zoals het bij ons wdsf dat de vleesmolen (o, ironie), moet worden gebruikt om het na-oorlog slaatje te ver werken Zo zie je maar weer, ook in dit op zicht is het voor de Dieitsers een l'his- toire se répète". Voor de geallieerden is er echter een ,,netelige" Duitse kwestie bijgekomen Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEYDEN. stort- Hiervoor werd dank gebracht. Na nog een en ander besproken te hebben sloot de voorzitter de vergadering. Onder voorzitterschap van burge meester jhr mr L. M. E. von Fisenne kwam het comité tot oprichting van een gedenkteken voor de gevallenen in de af gelopen oorlog in vergadering bijeen. De voorzitter gaf een uitvoerig expose ovër de wijze, waarop het ontwerp voor een gedenkteken tot stand was gekomen, waaruit bleek, dat het ontwerp van de heer Geraedts de goedkeuring zowel van de Provinciale Commissie, de Rijkscom missie als van de minister van Binnenl. Zaken had kunnen wegdragen. De heer Wijnand Geraedts gaf op ver zoek van de voorzitter een duidelijke uiteenzetting van de strekking van het door hem ontworpen plan, welke uit eenzetting werd aangevuld door de heer Bakkers, gemeente-architect, die meer de technische détails van het ontwerp behandelde. Het comité was unaniem van mening, dat Warmond een gedenkteken krijgt, de gemeente waardig, en notaris Romeyn bracht dan ook namens het co mité een woord van bijzondere dank aan de voorzitter en het werkcomité voor het prachtige werk, dat zij in deze hadden verricht. Medegedeeld werd nog dat het in de bedoeling ligt de onthulling van het ge denkteken te doen plaats vinden medio September. Uit het door de heer Heit lager gegeven financieel verslag bleek dat de kosten van het te plaatsen ge denkteken zoo goed als verzekerd waren. GEBOREN: Gerardus J. F. M., z. v. S. P. v. Rijn en F. A. v. Leeuwen. Antoi nette M. A. J. M., d. v. J. A. P. Leenen en A. M. J. van Noort. Cornelis, z. v. D. J. Dijkema en L. van Berkel. Anna M. P., d. v. J. C. van Rijn en C. A. M. v. d. Salm. Anna J. M., d. v. G. G. v. Tonge ren en C. A. Groen in 't Woud. OVERLEDEN: J. C. Boonekamp. 73 j. A. C. van RijnVersluijs, 74 j. Een leerzame reis, compleet met schriften en inktpotten In het dorp de Kaag, arriveerde dezer dagen een tijdelijk als „school" inge richte vrachtboot, waarop zich een veer tigtal kinderen van de Openbare School uit Rijswijk bevonden. Deze vijfde klas, maakt o.l.v. de on derwijzer, de heer A. de Boer en een tweetal onderwijzeressen, een zesdaagse instructieve schoolreis. Hier is sprake van een echte schoolreis, omdat aan boord het schoolbord, de inktpotjes, schriften en boeken niet ontbreken, want de lessen gaan door, doch uitslui tend naar aanleiding van de te maken excursies. De klas bezoekt o.a. de Rot terdamse haven, een pijpenfabriek te Gouda, de streektentoonstelling „Hart van Holland", Goudse kerkglazen, Bos koop, steen- en pannenbakkerij aan de Oude Rijn, terwijl gedurende het ver blijf in de Kaag aanschouwelijk onder wijs wordt gegeven over de Kager- en Brasemerpiassen, het stoomgemaal De Leeghwater. de flora en fauna der pol ders, enz. De ochtenduren worden besteed om de lessen aan boord uit te werken, van de aantekeningen, welke men de vorige dag in 't klad na de middagexcursie heeft gemaakt. De jongens slapen aan boord in het ruim, terwijl de meisjes o.l.v. hun on derwijzeressen gebruik maken van de gastvrijheid der jeugdherbergen. Hun eerste „aanlegplaats" was de jeugdher berg in Reewijk, terwijl zij thans met hun boot voor de jeugdherberg „De Trekschuit" in het dorp de Kaag voor de wal liggen. De jeugdherbergouders zorgen voor het dagelijkse warme maal. Buitenstaanders zullen zich misschien afvragen, waarom de onderwijzers zich zoveel moeite getroosten om met de kin deren dergelijke instructieve reizen te maken. Hierbij wordt echter geraakt aan de kern van de stroming voor het ver nieuwd onderwijs. Men wil verantwoor delijkheidsbesef en gemeenschapszin aankweken en hun levensechte leerstof voorzetten. De kinderen zullen aan deze „reis" nog jarenlang een prettige herinnering overhouden. De boot blijft tot morgen bij de jeugdherberg liggen, daarna keren de leerlingen weer terug naar Rijswijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4