n Financieel Overzicht {van de weekj Deze zomer afzonderlijke oplossingswedstrijd DE WEEK m HP §1 j§ §j§ lüüï S 11 mm 'SÉ IP B S Bf 11 S 11 'H B S '§i S JJ B 11 B jgj 11 H B m m B B Hl nu Hf Hf K H Russische sfinx en de pyramide van Marshall H1EÜWE LEÏDSCHE COTJEAWT SATERDAG, 21 JUNI 19» Minister Lieftinck noemt de toe stand van ons land zorgwekkend. Wö leren sparen. Nationa lisatie Nederl. Bank. Brengt Marshall dollars? België is ons ver vooruit. Stimulansen voor de Amsterdamse beurs. Het is wel opvallend dat de Amster damse beurs over het algemeen op timistische inslag vertoont en er ook deze week met name voor Industriële aan delen en Scheepvaartwaarden Weer redelijke vraag bestond. Minister Lief tinck heeft bij gelegenheid van de behande ling van zijn Spaarwetje in de Kamer, d e toestand van ons land zorgwek kend genoemd, met het oog op de devie- zenpositie en de begrotingstekorten, terwijl hij op een vergadering van de P.v.d.A. het deficit der Nederlandse han delsbalans voor dit jaar op f2 milliard heeft geraamd. Dat het deviezentekort nijpend begint te worden, blijkt wel uit de ingetrokken faciliteit om de opbrengst van in Amerika verkochte obligaties te herbeleggen, waaruit sommigen reeds de conclusie hebben getrokken dat binnen afzienbare tijd tot het vorderen van Amerikaaanse waarden zal worden over gegaan. In het licht van de grote financiële en economische problemen, waarmee de Rege ring heeft te worstelen en het groter wor dend gevaar dat I n d i voor ons verloren gaat wanneer men, zoals de P.v.d.A. wenst, Sjahrir nog eenmaal ,,een kans wil geven" d.w.z. om onze positie te verzwakken verdwijnt de betekenis van het aangenomen Wetsontwerp tot bevordering van het spa ren en zelfs dat van de nationalisa- tie der Nederlandse Bank een lang gekoesterd ideaal van de navolgers der Engelse Labourparty, waardoor de zelfstan digheid van onze centrale credietinstelling als een verouderd begrip, geheel verloren gaat en de bankpolitiek ondergeschikt wordt gemaakt aan financiële en economische doel stellingen, welke uit de politieke overtuiging der Regering voortvloeien. Primair is thans de vraag welke plaats Nederland straks in de rij der naties zal kunnen innemen en of de huidige levens- Standaard, welke reeds boven ons financieel en economisch draagvermogen ligt, zal kun nen worden gehandhaafd. Is het wonder dat de Regering zich aan stonds heeft „vastgeklampt" aan het voor stel van de Amerikaanse mi nister Marshall om aan het ver armde Europa een schenking te doen van vi.er zes mil liard dollars, teneinde dit werelddeel in staat te stellen de goederen te kopen, welke het nodig heeft en die men in de V. S. moet produceren om in de Ameri kaanse ondernemingen het bedrijfsoptium te kunnen handhaven en een economische Crisis van groten omvang te voorkomen? Telkens opnieuw blijkt, dat wij, ondanks een toenemende activiteit in vele sectoren van ons bedrijfsleven, in veel sterkere mate van het buitenland afhankelijk zijn dan onze nabuur België, waarmee we economisch saam moeten groeien, maar dat ons in finan cieel en economisch opzicht ver vooruit is. Het klinkt tegenstrijdig, maar de r e- cente koersdaling op de Brus selse beurs is een aanduiding voor het krachtig herstel van België's positie, een herstel dat zeer zeker natuurlijke oor zaken heeft, maar dat mede te danken is aan de toepassing van meer klassieke me thoden ter overwinning van de moeilijkhe den, welke uit de oorlog zijn ontstaan. Het denkbeeld der nationalisatie, zomede de goedkoop-geld-politiek heeft men losgelaten, geleerd door de slechte ervaringen in het buitenland. België leent in het binnenland Voor 4 pet., bij een koers van uitgifte van 98 pet., in Zwitserland betaalt het ook 4 pet Voor een twaalfjarige lening, welke, naar men meent, een der laatste leningen in het buitenland zal zijn, omdat de Belgische be talingsbalans nog slechts een klein deficit Vertoont. Op zijn handelsbalans heeft Bel gië het tekort voor 1947 kunnen terugbren gen tot ca. f 1 milliard, de helft minder dus dan van ons land en de recente verruiming van het deviezenverkeer zal -^ok de buiten landse handel des lands ongetwijfeld ten goede komen. Het eerste gevolg was reeds een sterke appreciatie van de Belgische franc, waarvoor thans in Zwitserland meer betaald wordt dan de officele koers en die zich ook tegenover de dollar goed kan handhaven. Deze versterkte positie van de Belgische valuta heeft op de Brusselse beurs een koersdaling teweeggebracht, zodat het indexcijfer der aandelen, dat in Aug. 1946 nog 257 beliep en in December 223, in Mei tot 166 gedaald is. De Nederlandse gulden, die officieel met frs. 16.52 betaald moet worden, is niet meer dan 7 a 8 frs waard en wij zijn hier dus nog lang niet waar we wezen moeten om als gelijkwaardige partner een economisch hu welijk met onze Zuidelijke nabuur te kun nen aangaan. Aan de Nederlandse ondernemingsgeest zal het overigens niet liggen en het is zonder twijfel het toenemend vertrou wen in het doorzettingsvermo gen van het particulier ini tiatief, dat de Amsterdamse beurs tel kens nieuwe stimulansen geeft. Overeen komsten als die tussen de Ja v a-C hina- Japanlijn en de K.P.M., met betrek- kinig tot de buitenlandse lijnen en tussen Ubbink Co. en een Amerikaanse onderneming, tot oprichting van een fitting- fabriek in ons land, wijzen er op dat men hier niet stil zit. Tenslotte doen de over het algemeen gunstige jaarverslagen over 1946 en de hogere dividenden, hun invloed gel den, een invloed, welke straks ook bij de fiscus merkbaar zal zijn en die er toe zal kunnen bijdragen, dat het budgetaire tekort naar de ene kant die der ontvangsten kleiner zal worden. Wanneer nu de Regering er voor zorgt dat het ook naar de andere kant die der uitgaven inkrimpt, mag er een bescheiden hoop worden gekoesterd dat we althans de weg naar een budgetair evenwicht opgaan. Dit moet in het belang van het financieel herstel en de economische wederopbouw van ons land, het ideaal der Regering zijn, al wil dit niet zeggen, dat met de verwezenlijking daarvan alle problemen zouden zijn opgelost. HET BEROEP OP DE DIENST WEIGERING S WET De contactcommissie inzake de toepas sing van de Dienstweigeringswet, inge steld door Rede en Vrede, de Doopsgez. Vredesgroep, 't Genootschap der vrien den (Quakers) en het Ned. Chr. Jon- gerengilde heeft in een brief aan de sy nodes der Ned. Herv., Geref., Evang. Luth. en Hersteld Evang. Luth. Kerken, het bestuur der Doopsgez. en Remonstr. Broederschap en de Oud-Bisschoppelijke Clerezij de aandacht gevestigd op 't „on bevredigende verloop" van de behande ling van principiële dienstweigeraars, die zich op de betreffende wet hebben be roepen. 's Avonds gewassen, 's ochtends gestreken Zo langzamcrfhand is het zwaartepunt van. de mode meer en meer verlegd van het zeer speciaal vrouwelijke en mooi-aangeklede naar het practisehe en eenvoudige. Daar zijn we allemaal blij om. Want die fantastisch - mooie creaties, die ontworpen worden voor gala-avonden in de allerhoogste uitgaans- kringen, die toiletten zijn niet alleen erg uit de tijd', maar wie heeft daar nu eigenlijk wat aan? Daarom is het zo verheugend, dat ook de grote ontwerpers zich meer en meer toeleggen op het maken van kleren voor gewone mensen zoals U en ik en vooral uit Amerika, waar de vrouw over het algemeen zich nog veel vrijer beweegt dan hier, komen alleraardigste en practisohe modellen. En wie zou willen beweren dat onze jonge vrou wen en meisjes (en ook de oudere) daar niet aardig en charmant mee uitzien? Het zijn toch juist deze kleren die bij onze tijd ho ren. Hier ziet U niu bijvoorbeeld een tweetal kledingstukken, die de basis kunnen vormen voor een hele vacantde-garderobe. Het was- bare gestreepte japonnetje ('s avonds ge wassen, 's morgens droog en gestreken) is even geschikt voor het tennisveld en de wandeling langs zee als voor een gezellig avondje bij kennissen. Met een paar cein tuurs in verschillende kleuren en daarbij passende gebreide vesten is er een grote va riatie mogelijk. Als tweede tonen we U zo'n keurig geruit manteltje, dat op bijna elke rok en elk japonnetje kan worden gedragen. EERSTE ETAPPE IS NU ACHTER DE RUG (Van onze sChaakred. H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, 's-Gravenhage) De opgaven 97 en 98, welke wij heden pu bliceren, vormen het slot van de eerste etappe van onze ladderwedstrijd. De oplossingen hiervan moeten op 5 Juli a.s. binnen zijn en dan wordt de eerste ladder" opgemaakt en aan de deelnemers toegezonden. Zowel de A- als de B-oplossers hebben dan 25 opgaven te verwerken gekregen. Aangezien m de zomer de animo altijd veel geringer is door velerlei oorzaak, zullen wij gedurende de zomermaanden een afzon derlijke oplossingswedstrijd houden, waar voor dezelfde voorwaarden gelden als voor onze .gewone" ladderwedstrijd, doch waar van de punten niet zullen worden opge teld bij die, welke men op de eerste ,,lad- Horizontaal: 1. familielid; 4. voorzetsel; 6. bakketrstor; 10. Rijksmunt (atfk.); ia. Scan dinavische munt; 12. achter; 13. mokken; 14. vogel; 15. bijwoord; 17. loopstok; 2/0. dichtbij; 22. zoals hij het zou doen; 23. land bouwwerktuig; 24 grondsop; 26 koontswerend middel; 26. rivier in Friesland; 27. plaats in 1 2 3 4 5 I6 7 4 I |l° II i2 13 14 li '4 17 18 '9 20 21 22 23 34 25 26 27 2? 30 31 32 33 34 35 3^> 157 39 55"1 Li 42 ■44 4t> //V. Gelderland; 29. geheel de uwe (afk.); 30. kluit; 3fl. waarnemend secretaris (afk.); 33. uitroep van afkeer; 34. in massa; 37. uitroep; 38. oude heer; 39. en dergelijke (afk.); 41. roofjaiger; 44. vreemde munt (afk.); 45. godsdienst (afk.). Verticaal: 1. uitgestrekte boomloze gras vlakte in Z.-Amerika; 2. aankomend (afk.); 3. gevaar; 4. geographische term (afk.); 5. motorpedh; 6. als 44 hor.; 7. koude; 8. op stootje; 9. als 14 hor.; 14. warme kruiden wijn; 16. roet- of zeilwedstrijd; 18. geordende lijst; 19. weefsel; 21. oppervlaktemaat; 23. boomloot; 28. mengelmoes; 32. vettige rook; 33. vrij kleurloos 36. kledingstuk; 36. voor zetsel; 37. rivier in Rusland; 40. Acad. titel (afk.); 42. bijwoord; 43. Acad. titel (afk.). Oplossing van de puzzle van de vorige week. Horizontaal: 1. wild; 4, gort; 8. rek; 10. fee; 11. op; 12. KRO; 14. in; 15. lande; 17. gram; 19. ergo; 21. es; 23. ar; 24. ons; 25. tas; 26. doofpot; 29. me; 30. it; 32. om; 33. e. a.; 34. re; 35. rot; 36. V.M.; 37. in; 38. Ob; 39. Atol; 42. polo; 44. moker; 45. naar; 46. kaar. Verticaal: 1. wrong; 2, iep; 3. L.K.; 5. of; 6. rei; 7. tenno; 9. urn; 12. kim; 13. ode; 15. lasso; 16. Eratto; 18. rendement; 20. gratie vol; 22. bof; 27. over; 28. poot; 29. Moriaan; 31. tamboer; 40. oma; 44. lor; 42. pek; 43. ora. PRIJSWINNAARS PUZZLEOPLOSSING le prijs: M. Middendorp, Oude Vest 41, Leiden..2de prijs: sold. D. Kuyt, sub. comp.-adim. Bat., Kamer D 4 Bodewijk kazerne, Leusder weg Blok 2, o-o-mess 8 R.I., Amersfoort; 3e prijs: A. C. v. d. Meulen, Teyiingerlaan 35, Sassenbeim. Oplossingen moeten uiterlijk Vrij dagmorgen per briefkaart in ons bezit zijn, met in linker-bovenihoek adreszij de de vcrmelddng ,Fu zzle -oplossing der" behaaldheeft. Onze gewone ladderwed strijd blijft dus enkele maanden rusten en wordt begin September hervat. Aan de zo- meroplossingswedstrijd zijn vanzelfsprekend prijzen verbonden. Volgende week begint hij. De oplossingen Hoewel zetters en correctoren schijnen samen te spannen om een correcte weergave der oplossingen van de opgaven 85 en 86 te beletten, wil ik het toch nog eens proberen! Opgave 85 (Partijstelling): 1Dxfl+ 2. Kxfl Tdl-f 3. Ke2 Tei+ en 4. Txe6. Opgave 86 (Partijstelling)1. Txg4 Txg4 2. e7 Tg6 3. Td8 en wint. Opgave 91 (Probleem van J. L. Beale): 1. De6 Dxe6 2. Pc6 en 3. Td8 mat. Of 1Dgl 2. Txgl enz. Opgave 92 (Probleem van J. L. Beale) 1. Pg4 2. Dh2 enz. Het addertje bestond in de neven oplossing 1. Lxe4 Kh4 2. Lg2 Kh5 3. Dh8 mat. Ook 2. Db3 of Lf5 i6 goed. Wie beide oplossingen vond krijgt het dubbele pun ten aantal. Opgave 93 (Eindspel van G. M. Kasparian): 1. g8P Ld2 2. Pdl a2+ 3. Kal Ka3 4. h8D Lc3-f 5. Pb2! Lxh8 6. Pf6 d5 7. Pc4-f dxc4 pat. Indien zwart 6Lxf6 speelt staat wit pat. Indien 7 Ka4 dan 8. Pb2+ en 9. Pxd5 met remise. De nieuwe opgaven. Opgave 94. In deze opgave is tot mijn spijt de witte dame op e3 uitgevallen. De inzen dingstermijn wordt verlengd tot 5 Juli. Opgave 97 (Serie A 2 punten). Wit: Ke3, Dd4, Ta8, Lfl, Pd3, Pe4, pion a4 (7 stukken). Zwart: Ka6, Da7, Tb6 (3 stukken). Wit begint en geeft in twee zetten mat. Opgave 98 (Serie B 4 punten). Wit: Ke6, pionnen c6 en g6 (3 stukken). Zwart: Ke8, Le5, pionnen b6 en h6 (4 stuk ken). Wit begint en geeft in vijf zetten mat. I:'., Een geruit manteltje om op alles te dragen De variatie vindt U alweer in sjaals, truieni en mutsjes. Nog een regenjas en een bad pak en Uw v a ca ntn e -garde r öb e is eigenlijk klaaT, neemt heel weinig plaats en maakt het mogelijk om er bij iedere weersgesteld heid warm of luchtig genoeg mee uit te trek ken, zonder het gevoel te geven „altijd het zelfde te dragen". Immers, de grote kunst van de variatie zit juist in de details en daa® zijn onze meisjies handig genoeg mee. DAMRVBR1EK AUe correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan W. Hoekstra, Wildhoef laan 7, Den Haag. Oplossingen uiterlijk Q dagen na plaatsing inzenden. Oplossing vraagstuk no. 7. Auteur D. Vuurboom. Wit speelt: 30—24 (29x20 gedw.) 38—33, 40—34, 35X11, 32—27, 37X10, 25X14, (1—0% 36—31, (46—31 of 10—5, 5X11 en 31—27. Een zuiver afgestemd probleem. Correcte oplossingen ontvangen van: J Alme. kinderen, J Freeze, J de Koning, F. Jansoa, F Wijmenga, J Borgstein, J P van der Bel, N Korving, J Zimmer, W van Wijk, T Jong kind, W F Bolle, J P Schoneveld, R Ditmars, J van Otterloo, B van Nugteren, L de Groot en L Klaessen allen Den Haag, H Eigen brood, Abbenes, D Hassefras, Hazerswoude, J A J Wortman, idem, C Klinkenberg, Lei den, J Oosterom, Voorschoten. Correspondentie. J Zimmer e.a. De beslissing van de redac tie om wel de schaak- en niet de damrubriek iedere week te plaatsen kan ik evenmin toe juichen natuurlijk. Ik weet niet welke over wegingen hier hebben gegolden. Ik zou ech ter ieder die deze rubriek met belangstelling volgt de raad geven om aan de redactie te verzoeken wederom te willen overgaan tot het plaatsen van een wekelijkse rubriek. Doch dan moet iedere dammende lezer mee doen. Het moet een geconcentreerde aanval worden, waarde lezers. Het is wel aardig al3 de hoofdredactie merkt wat er onder de lezers leeft. Is plaatsing per week niet mo gelijk, wel, dan zijn wij dammers sportief ge noeg om te wachten op betere tijden en zul len ons blad even trouw blijven als voorheen, J. van O. M. i. is deze stand remise. B. van N Ongeschikt voor plaatsing. Te afgezaagd. Uit onze lezerskring. Vraagstuk no. 8. Auteur: J. A. J. Wortman, Hazerswoude, Eerete publicatie. wt& Zwart: 2, 10. 12—14, 16. 19, 24, 25. Wit: 21, 23, 28, 31, 34, 35, 38, 39, 42. Wit begint en wint. SCANDINAVIë IS ZEER GERESERVEERD Ten aanzien van het plan-Marshall doen zidh nog voortdurend verschillende reacties gelden. De Britse ambassadeur te Moskou, sir Maurice Paterson en de Franse zaak gelastigde Charpentier hebben de formele uitnodiging aan Malik te Moskou overhan digd. Molotof, noch een andere vertegen woordiger van de landen van Centraal- e" Oost-Europa hebben hun houding tot op heden bepaald. Sowjet-pers en radio heb ben er wel behoorlijke publiciteit aan ge geven. Zoals reeds gezegd, betekent de vertegenwoordiging van Rusland nog geen deelname aan het plan-Marshall. De stem ming blijft gedrukt; de sowjeMeden van de militaire stafcommissie der V.N. te Lake Success verlieten de vergadering uit pro test tegen bepaalde vragen! Scandinavië, in het bijzonder ook Zweden staat met re serve tegenover het Amerikaanse voorstel. Het plan zal voor Noorwegen onaanvaard baar zijn als Rusland weigert mede te wer ken. Zweden en Noorwegen wensen tussen Oost en West door te zeilen, zoals wij in 't „Verklaarde Uitzicht" van heden hebben uiteengezet. Italië staat acahter het plan, als uit een regeringsnota aan Washington blijkt. De wereld ziet met spanning uit naar hetgeen Rusland zol doen Tot buitengewoon hoogleraar in de Ge schiedenis der architectuur aan de T.H. te Delft is benoemd dr E. H. ter Kuile, con servator bij het Rijksbureau voor de Moimm mentenjzorg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4