Medezeggenschap ondermijnt Overheidsgezag Toeloop van sprekers in de avondvergadering LDist °U Spoorwegplan-Leiden spoedig uitgevoerd? NIEUWE LETDSCHE COURANT VRIJDAG, tO JUNI Ml HET PRINCIPIËLE PUNT IS HET BEGROTINGSDEBAT (Van onze Raadsverslaggever). Bon vrije sigaren im je zak hebben en dan niet mogen roken, is van een man toch wel wat al te veel gevergd, waar of niet? Maar ja, roken is in de mooie raadszaal van de Sleutelstad „niet in overeenstem ming met het karakter van de zaal", ten minstezo dacht weth. Jongeleen geheelonthouder van de rokerij er over, doch de raadsleden waren een an dere mening toegedaan en de heer J. v. Iterson was hun tolk, toen hij voorstelde om het „rookverbod", wat de avond vergadering betreft, op te heffen. Zo gespannen als de vroede vaderen hadden zitten luisteren tijdens het urenlange debat, zo springlevend werden ze nu. Tekenen van instemming waren niet van de lucht, dat valt te begrijpen. Maar neen, „mannentaal" heeft maar één lid gesproken en dat wasmevr. Braggaar De Does, die in een kort, doch met applaus beloond betoog (de he ren hadden dat eens achter wege moeten durven laten) de voordelen en de gezelligheid van het roken schetste. En het resultaat? Acht uur, een de zaal betredende bur gemeester als een Leidse Churchill, dieMevr. C. P. BRAGGAAR- de dames-leden DE DOES. tijdens de zit ting verraste met gebak en de niet- rokende wethouders (Jongeleen en Van Schaik) in de rij van het „zwakke" ge slacht plaatste, door hun eveneens in deze tractatie te laten delen. Vanmiddag zijn wij onthouders, maar vanavond gaat de brand er weer in. Het is een feit, de stemming in de raadszaal was gisteravond gezelliger dan tijdens de middagzitting, waarin de frac tie-voorzitters het algemeen beleid van B. en W. onder de loupe hebben geno men, waarmede wij niet willen zeggen dat die betere stemming 's avonds het gevolg was van betere toespraken, want dat kwam door de rokerij en de gulle wijze, waarop thee geserveerd werd. Alle fractievoorzitters kwamen in het geweer voor de gemeentelijke autono mie, terwijl hun belangrijkste opmerkin gen die waren over het medezeggenschap der ambtenaren en werklieden bij de gem. diensten en bedrijven. Dat de heer Van Weizen (CPN) hiervoor een lans brak, behoeft ndet te worden gezegd. De werkende klasse heeft- volgens hem be wezen, dat het haar ernst is met de ver hoging van het Ned. productievermogen door hard mede te werken aan de op bouw. Ozo; het is anders maar goed, dat geen van zijn mede-leden hem aan het optreden van zijn geestverwantein in de E.V.C. heeft herinerd, want de stakingen, met welke „sabel" die heren zo graag rammelen, hebben ons land al ettelijke tienduizenden werkuren gekost. Uit het debat trad duidelijk naar voren het principieel verschil over het mede zeggenschap tussen K.V.P. en de Prot. Chr. partijen. De fractieleider van de R.K., de heer Wilmer, heeft in een reeds vroeger ingediende motie medezeggen schap gevraagd, doch zowel mr Woüdstra als mr dr Knol hebben duidelijk naar voren gebracht, dat deze in- Strijd is met het karakter van het Overheidsgezag, dat zijn grond vindt in Gods wil. Met de wa pens van de R.K. zelf, nl. met uitspraken van Thomas van Aquino en pauselijke encyclieken bestreed de heer Knol prin cipieel het standpunt van de heer Wilmer. Dat het standpunt van de beide sprekers van de Prot. Chr. partijen lijnrecht in strijd zou zijn met dat van de ambtenaren en werklieden, georganiseerd in het C.N.V., kunnen wij ndet van de heer Schüller (P.v.d.A.), die hiermede scherm de, aanvaarden, want wat de Afd. Unie van Overheidspersoneel verlangt, nl. con tact en het geven van advies, is nog wat anders dan werkelijk medezeggenschap vanuit socialistisch beginsel bezien. Be gripsverwarring schijnt hier sommigen parten te spelen. De woorden van het lid, de heer Stolp, die het begrotingsdebat onder het heldere licht van Gods Woord plaatste, stonden wel diametraal tegenover het onvervalste marxistische geluid, dat dr Knuttel (C.P.N.) liet horen. De practische opmerkingen van bijna alle raadsleden over het beleid van B. en W. t.o.v. politie, brandweer, gezondheids zorg, volkshuisvesting, verkeer, enz. zul len wij nog nader bezien na het antwoord van B. en W. Spanning heerste er even in de raads zaal, toen de heer Piena (P.v.d.A.) klapte uit geheime notulen (niet die van Ling- gadjati) van een debat over ambtenaren, gehouden in een besloten zitting van de vroedschap. Hij aanvaardde het echter, gewillig, toen hij hierover op zijn vingers werd getikt Vandaag gaan wij verder met het ant woord van het College van B. en W. Officiële publicatie STREMMING VERKEER MAREBRUG Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis, dat, in verband met het uitvoeren van herstel lingen, de Marebrug gedurende enige weken, tot nader order, voor alle land- verkeer zal zijn gestremd, en wel van Maandag tot en met Vrijdag van 717.30 uur. Leiden, 19 Juni 1947. F. H. van Kinschot, Burgemeester. J. Bool, Secretaris. Hopman Beekes door „de zijnen'' gehuldigd Een keurig défilé werd gehouden. Dat Hopman Beekes niet alleen geliefd is bij zijn medeleiders(sters) en verken ners, maar ook bij zijn kleine welpen, kon men Woensdagavond zien. Vroeg in de avond heerste er op de Emmalaan een ongekende drukte. Een kleine 300 welpen met hun leidsters, voorafgegaan door 4 gidsen met hun horde totems marcheer den naar het huis van het „grote opper hoofd". Voor het huis van de jubilaris werd halt gehouden en 3 welpen boden hun ,,oude wolf" bloemen aan. Hierna volgde een keurig défilé. Later op de avond kwamen verschillen de leiders en padvinders-vrienden de ju bilaris, die een schat van bloemen had ontvangen, nog even feliciteren. WONINGVOORZ. STOND IN 'T MIDDELPUNT De heer J. A. N. KNUTTEL (C.P.N.) was de eerste spreker in de avondvegade- ring en hij was dankbaar, dat deze raad in tegenstelling met de vorige gemeen teraden oog heeft voor vernieuwing, waarna hij enkele financieel-technische opmerkingen maakte. Spr. betreurde, dat het geluid van bezuiniging soms in de raad sterk om de hoek gluurt, en hij betoogde, dat niet mag worden terug geschrokken voor heffingen op de hoge inkomens, waarbij spr. opmerkte, dat terwijl een loonstop wordt uitgevaar digd, de dividendmogelijkheden van N.V.'s enz. worden opgevoerd. Van de opvoeding komt niet veel terecht, wan neer de arbeidersklasse a priori als de laagste klasse beschouwd blijft. Tegen over mr Woudstra wees spr. er op, dat deze alle vraagstukken teveel van juri dische zijde beziet, terwijl hij meende, dat bij ontslag van de gehuwde vrouw, goede krachten aan de wederopbouw worden onttrokken. De heer J. SCHULLER (P.v.d.A.) be pleitte o.m. een vooruitstrevende grond- politiek door B. en W., alhoewel Leiden krap in zijn gemeentegronden zit. De volkhuisvesting had eveneens zijn aan dacht en hij vroeg, of ook de woning bouwverenigingen „Ons Doel", „Eens gezindheid" en „Tuinstadswijk" en hun architecten in de gelegenheid zulen wor den gesteld om woningbouwplannen te doen uitvoeren. Spr. bepleitte een uniforme regeling voor uitbetaling van abnormale over- werkuren voor alle ambtenaren en werklieden der gemeente, met hand having van de 48-urige werkweek en het inhalen van normale overwerkuren. De heer Schüller vroeg tevens een moge lijkheid toe te staan voor uitwoning van verpleegsters der gestichten. De ver pleegsterskamers zijn slecht ingericht en onderhouden, volgens deze spreker, en hij adviseerde de betrokken wethouder hieraan de nodige aandacht te besteden, evenals voor de rechtspositie van het personeel van de G.G.D., waarvoor geen aflossingssysteem bestaat en de bepa lingen van het arbeidsovereenkomsten- reglement niet in acht worden genomen. Spr. zeide voorts nog, dat er ontstem ming heerst onder het gemeenteperso- neel over de financiële positie der ho gere ambtenaren en zelfs werd onlangs in open brief gesproken van „staking" INGEZONDEN M EDEDELINGEN DAT U bij slagerij I. Fasseur, Haven plein 1, Tel. 20157 op al uw bonnen VET rundvlees kunt krijgen. DAT de Vulpenkliniek, Breestraat 145, een prima vulpotlood a f3.30 verkoopt, waarin alle soorten stiften gebruikt kun nen worden. DAT Fobo Foto, Hogewoerd 9, Telefoon 23999 gaarne bemiddeling verleent bij het verkopen van uwe fototoestellen en alle gewenste inliohtingen verstrekt op foto- gebied. DAT H. Fhilipsen, v. d. Waalsstraat 3, Tel. 23772 dagelijks een grote aanvoer heeft van kersen en aardbeien. DAT Garage Grenshoek, Hoge Rijndijk 205, Leiden, Tel. 24134 HET adres is voor autoverhuur-reparatie en autorijschool. DAT Opticien van Muijen, Hooigracht 54, Tel. 20251, koortsthermometers (voor oorlogse kwal.) voorradig heeft. DAT „Wifrana", Breestraat 107, t.o. Stadhuis, waterdichte bagagetassen ont vangen heeft. DAT „Het Ringenhuis", Morsstraat 9, Tel. 24920 het beste adres is voor alle voorkomende reparaties in goud en zilver. DAT de „Lichtbal", Haarl^tr. 293, Tel. 26190 alle soorten lampekappen wast, keert of vernieuwt. DAT sfeer en gezelligheid in uw woning afhangt van een goed verzorgde stoffe ring. Complete Woninginrichting A. van Weeren, Vliet 39, Tel. 20926. DAT fotohandel Faas, Pieterskerkkoor- steeg 6, telefonisch te bereiken is onder no. 20873. DAT J. J. F. v. d. Meer, Oude Vest 175, Tel. 20307, alle soorten goederen aan neemt voor doorzending naar alle Zuid- Hollandse en Zeeuwse eilanden tegen de meest billijke prijzen. DAT de Overdekte Zweminrichting een monument voor de Volksgezondheid is en dat zelfs bij matig zwemmen het lichaam wordt gehard en de zenuwen gesterkt. DAT appelmoes van Goudreinetten (met suiker) zonder bon verkrijgbaar is bij de Leidse Fruitcentrale, F. Brands, Hoge woerd 43, Tel. 23224. DAT „Het Ringenhuis", Morsstraat 9, Tel. 24920 een grote sortering heeft in zilveren bonbonmandjes (in eigen atelier vervaardigd). DAT Adr. van Ooy Jr., Breestraat 9, Tel. 20890 voor ieder schilderstuk een pas sende lijst kan maken in iedere prijs en maat, en dat wij in compl. schilderstuk ken ruim gesorteerd zijn. DAT BLOEMEN-KRIEST, Breestraat 140, Tel. 21508, gedurende de zomermaan den steeds de rozen in eigen electr. koel kast voorradig heelt. waarbij het raadslid verbetering van de laag-bezoldigde ambtenaren bepleitte. Tenslotte lichtte spr. toe, hoe hij dacht over medezeggenschap en tevens bracht hij de mening van de afd. Unie van overheidspersoneel naar voren om hier na een voorstel in te dienen reeds thans de commissie van het G.O. te willen raadplegen over de inhoud van het ont- werpregiement Dienstcommissie, welk ontwerp reeds in Juni 1946 door de afd. Unie is ingediend. Spr. merkte op, dat het oordeel der Chr. ambtenaren inzake de medezeggenschap lijnrecht in strijd is met de afwijzing door de leden van de Prot. Chr. raadsfractie. Dr. M. KEY, eveneens van de fractie van de P. v. d. A., maakte enige opmer kingen over de gezondheidszorg in ver band met de volkshuisvesting, terwijl hij het gewenst oordeelde, het onderwijs personeel regelmatig te keuren en een schooltandverzorging in te stellen, als mede het regelmatig oefenen der jeugd in de zwemkunst te bevorderen. Het verkeersvraagstuk had ook zijn belang stelling en verbetering achtte hij nood zakelijk, vooral t.a.v. de interlocale tramverbinding, die hij geleid wenste te zien vanaf de Lammebrug naast de spoorlijn LeidenUtrecht naar het sta tion. De tramlijn over de Haarlemmer straat zou volgens spr. bekort kunnen worden tot het station en hij hoopte, dat spoedig gunstige resultaten zouden worden bereikt bij de desbetreffende besprekingen met W.Z.H. en H.T.M. Het lid der Prot. Chr. fractie, de heer D. HENDRIKS bestreed de mening van de heer Schüller inzake de toestanden in de zusterhuizen der gestichten, naar aanleiding van officële en niet-officiële onderzoeken. Hij wilde in tegenstelling met andere raadsleden geen partij-poli tieke propaganda voeren, warop de heer Schüller reageerde met: „dit is een in sinuatie, je krijgt nog wel van mij". Het M.T. onderwijs behoefde volgens spr. dringende uitbreiding en hij was over tuigd, dat niet alle posten op deze be groting ten volle zullen moeten worden besteed. De heer J. VAN ITERSON (Prot Chr.) nam het tegenover de heer van Dijk (P. v. d. A.) op voor vroegere col leges van B. en W. inzake het bouwen van woningen. Van de 40 huizen ston den er gemiddeld 3 leeg, aldus spr. Tevens zeide hij, dat noodzakelijke wer ken, ondanks zuinig beheer, toch zul len moeten worden uitgevoerd. Dr J. KORTMAN (K.V.P.) met dr Key de specialist op het gebied van gezond heidszorg (en van het Verkeersvraag stuk) ging in op het tekort aan zieken huisruimte in Leiden, terwijl anderzijds gebrek bestaat aan verplegend perso neel. Dit lid vroeg B. en W. deze zaak via de G.G.D. nader te onderzoeken. Het toenemend straatvandalisme achtte spr. funest en een lastige kwaal, welke maat regelen op korte termijn vereist. De heer S. M. Stolp (Prot. Chr.) stelde het begrotingsdebat in hoger Licht door erop te wijzen, dat wanneer men van het beginsel uitgaat, dat God regeert en Hij alleen, alle vraagstukken, ook de materiële, in dit licht moeten worden be zien. Dit stelt ons, aldus spr, voor de zware taak om ook hierin te handelen volgens de richtsnoeren door God gege ven in Zijn Woord, waarin alleen de bron te vinden is van het ware recht, de ware vrijheid, de ware sociale gerechtigheid en de ware verantwoordelijkheid, zodat het uitgangspunt nooit mag zijn de mens met zijn kunnen, doch God, Die de mens alle dingen heeft gegeven. Vervolgens meende spr, dat, gezien het doel van het Vernieuwingsfonds der Lichtbedrijven, in een tijd als deze met zijn grote technische vooruitgang, waar bij men telkens voor verrassingen kan komen te staan, B. en W. er naar moeten streven zo spoedig mogelijk het stortings percentage in dit fonds op het oude peil van 2 pet te brengen. Voorts vroeg dit lid wat wordt bedoeld met een beoogde her ziening der straatbelasting, terwijl hij te vens beperking van gem. overheidsbe moeiing bij de wederopbouw bepleitte. Volgende spreker was de heer A. AALBERS (K.V.P.) die aandrong op herstel van kapotte woningen, als zijn de goedkoper dan nieuwbouw. Zijn fractiegenoot, de heer H. LOM- BERT uitte bezwaren tegen de instel ling van een gemeentelijke accountants dienst, terwijl hij voorts enkele techni sche opmerkingen maakte over de wo- ningbouwvoorziening. De heer J. RIEMENS (P. v. d. A.) die de zeventiende spreker was in het de bat, zeide, dat indien een lagere land en tuinbouwschool niet door de betref- fende organisaties kan worden gesticht, een gemeentelijke school van dit karak ter de beste oplossing zou zijn. De laatste spreker in deze zitting was de heer ALB. VAN DIJK (K.V.P.), die over de politie en de woningvoorzie ning sprak, doch die zijn rede om 11 uur afbrak om deze vanmiddag voort te zetten. GEM.-BESTUUR ZAL HIEROP MOETEN AANDRINGEN (Van één onzer verslaggevers) Zoals wij dezer dagen hebben gemeld, is een dochtermaatschappij van de Ned. Spoorwegen opgericht, welke speciaal haar taak zal vinden in het uitvoeren van be langrijke spoorwegwerken. Op het program van deze N.V. staan reeds de spoorweg plannen voor Rotterdam en Eindhoven, die als de meest urgente worden gerekend. Deze plannen zijn weliswaar van groot belang, zodat de nieuwe N.V. hieraan haar volle aandacht zal moeten wijden, doch waarom de Leidse plannen blijkbaar bij de andere worden achtergesteld, is ons niet bekend. Naar aan de „Nieuwe Leidsche Courant" van bevoegde zijde werd medegedeeld, is het Leidse spoorweg plan echter het minst kostbare. Afgezien van urgentie, waaromtrent het oordeel bij de daartoe bevoegde instanties berust, ligt het o.i. voor de hand, dat in de aanvang door een nieuwe maatschappij de minder gsote en daardoor meer overzichtelijke werken in de eerste plaats ter han<i worden genomen. Dat het Leidse plan in eerste VEERTIENVOUDIGE P RIJ SO VER- SCHRIJDING. Toen een tweetal woninginrichters wei gerden mede te delen, op welke wijze zij aan hun vitrage gekomen waren, zat er niets anders op, dan ze aan het politie bureau te Leiden in verzekerde bewa ring te stellen. De Prijscontrole constateerde, dat zij vitrage, die circa f 1.25 per meter kosten mocht, voor f 17.50 per meter verkochten. Ruim 100 meter vitrage werden in be slag geaiomesL instantie niet werd genoemd, is dan ook te betreuren, omdat ieder weet welke grote verkeers- en stadsbelangen hiermede zijn gemoeid. Wij hopen, dat het Leidse gemeentebe stuur met klem de grote urgentie van het spoorwegplan voor de Sleutelstad bij de Regering zal bepleiten. Wellicht dat dan door de opgerichte maatschappij de ver hoging van de spoorbaan met de bouw van het nieuwe station spoedig tot uitvoering zal kunnen komen. Federatie van Leidse C.J.M. V.'i in het leven geroepen Basis gelegd voor samenwerking in federatief verband In een onlangs in het wijkgebouw „Le- vendaal" gehouden vergadering van de bij het N.J.V. aangesloten verenigingen: de C.J-M.V.'s „Levendaal" en „Oude Vest" heeft de algemeen-secretaris van het N.J. V. voor het stadswerk gesproken over de noodzaak van een intensieve samenwer king tussen de Christelijke verenigingen. Besloten werd tot oprichting van een Federatie van Leidse C.J.M.V.'s. Ds P. W. Spruijt werd tot voorzitter gekozen en de heren G. v. d. Plas en F. v. d. Tuin, resp. tot tweede voorzitter en secretaris. Op Zondag 6 Juli a.s. belegt de Federa tie de eerste gecombineerde vergadering voor de leden in het wijkgebouw „Leven- daal". De secretaris voor het stadswerk zal daar het doel van de samenwerking in federatief verband nader toelichten. De 28-j. C. B. was op de Hogerijndijk bezig een glasruit te plaatsen. Door de wind sprong de ruit uit de sponning en brak stuk op de rechterpols van B. De slagader werd doorgesneden en B. werd, na door de R.H.D. behandeld te zijn, over gebracht naar het Acad. ziekenhui*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5