Fractievoorzitters gaven alg. beschouwingen Voorgestelde medezeggenschap slechts advies Princip. verschil tussen K.V.P.- en P.C.-fractie NIEUWE LEIDSCHE COURANT TRIJDAG, 20 JUNI ttfl Stadsnieuws Het begrotingsdebat in de Gemeenteraad PLEITTEN ALLEN VOOR GEM. ZELFSTANDIGHEID (Van onze Raadsverslaggever) De slag om de Gemeentebegroting is gistermiddag begonnen. Behalve de fractie voorzitters hebben nog 14 raadsleden het woord gevoerd, die naast principiële zaken we denken daarbij vooral aan het vraagstuk van de medezeggenschap tal van opmerkingen hebben gemaakt over het practisch gemeentebeleid. Het moet gezegd worden, dat alle sprekers zich, op een enkele uitzondering na misschien, strenge beperkingen hebben opgelegd, waarvoor wij slechts dankbaar kunnen zijn, omdat men hierdoor niet is vervallen in pietluttigheden. Of alle woordvoerders zich heb- hen onthouden van partij-politieke propagandaspeeches, is een vraag, die wij niet voor allen met ja kunnen beantwoorden, wat dit euvel kwam weieens om de hoek kijken. Het korte steekspel HendriksSchüller was er het bewijs van. Voor een beschouwing over de eerste dag van het debat zie men verder elders in dit nummer. Vooraf werden nog enkele andere agendapunten afgehandeld en z.h.st. werd besloten het crediet te verhogen voor her stel en vernieuwing van de beschoeiing langs Schelpenkade en Jan van Goyen- kade, idem wat betreft de verbouwing van de Meisjes-HB.S-, terwijl eveneens werd aangenomen het voorstel om toe te treden tot de gemeenschappelijke rege ling betreffende behandeling van ge meentelijke personeelsaangelegenheden en het bezwaarschrift tegen het ontwerp- luitbreidingsplan van Zoeterwoude werd bekrachtigd door de Raad. Het voorstel tot het verlenen van een garantie van maximaal f 1000 aan de L.P.S.V. ten be hoeve van het door die vereniging te or ganiseren politie-sporttournooi hebben B. en W. ingetrokken. Hierna kwam de begroting aan de orde. H. van. Weizen opent de rij. De heer H. van Weizen (C.P.N.), die het debat opende, herinnerde aan het bevel der bezettingsautoriteiten om de commu nisten uit te sluiten van de gemeenteraad, waaraan hij vastknoopte een korte be schouwing over het verzet der C P.N. en haar toegenomen invloed onder verschil lende klassen der bevolking en daardoor de versterking der comm. fractie in de Raad, waarover spr zijn vreugde uitsprak. Komende tot het algemeen beleid van B. en W., ging spr vervolgens in op het weigeren van een vergunning om de 1 Mei-bijeenkomst op „De Burcht" per ver sterkerinstallatie in wijdere kring be kend te maken, welke weigering de heer IVan Weizen afkeurde, en van het toe komstige beleid van B. en W. in deze zou het afhangen of het alleen bij een derge lijke afkeuring zou blijven. T.a.v. de Brand weer stemde 't raadslid in met het beleid, al hoewel hij de sterkte van het corps gaarne groter zou wil len zien. Afwij zend stond spr echter tegen over eventuele voornemens om te gaan in de richttng van een aanvullend vrij willigerscorps. Inzake de fi- H. VAN WELZEN nanciële ver houding tussen Rijk en Gemeente, zeide spr dat hij de financiële positie der ge meente niet als hopeloos zag, maar een wijziging in deze verhouding is volgens spr dringen noodzakelijk. In de vooraf gaande jaren is de regerende klasse er niet in geslaagd dit probleem op te los sen. De gemeente zal een zelfstandige plaats in het Ned. staatsbestel dienen m te nemen. Naar spr mening mogen de winsten der bedrijven niet dienen om de gemeente in haar geheel te steunen. De gemeenten zullen inkomsten moeten krij gen uit de opbrengt der belastingen in hun gebied. Over het productievermogen in ons land, dat de heer Van Weizen zeer bevre digend noemde, zeide hij, dat zelfs de Communisten herhaaldelijk hebben aange toond, hoe het welvaartspijl in ons land zou kunnen worden opgevoerd, waarbij spr wees op het Nat. welvaartsplan der partij, dat beoogt een andere koers in te Slaan, opdat ons land niet geheel afhan kelijk worde van het Amerikaanse kapi talisme. Spr kon zich, wat betreft de medezeg genschap in de bedrijven, over 't alge meen aansluiten bij hetgeen B. en W. ALWEER DE WRIJFWAS. Wrijfwas blijkt een artikel te zijn, dat extra in de gaten gehouden moet wor den. Alweer werd door de ambtenaren van de Prijscontrole proces-verbaal op gemaakt wegens onderprestatie. Ook dit maal betrof het een fabrikant te Leiden; hij bracht potten wrijfwas in de handel, prijs f 0.70, die 275 gram moesten inhou den, doch die het niet verder brachten dan tot 200 gram. Hoe noemt men in het dagelijkse leven zulke practijken? Reeds werden 512 potten wrijfwas in beslag genomen en daar zal het wel niet bij blijven! PROPAGANDA-FEESTAVOND VAN „ATHALIA" In „Prediker" gaf gisteravond de Chr. Muziekver. „A-thalia" een propaganda- feestavond. Hieraan werkten naast de muziekver. ook een toneelclub en een bandje mee. Tevens werd een geslaagde tombola gehouden. hierover hebben gezegd bij de beant woording der schriftelijke vragen en zag de medezeggenschap als uitbreiding der democratie, en de motie-Schüller hier over wilden de communisten gaarne on dersteunen. Spr verklaarde tenslotte, dat zijn frac tie in elk opzicht practisch wil medewer ken, doch daarvoor dienen ook de voor waarden te worden geschept. Elk voorstel zal dan ook naar zijn practische waarde worden getoetst. De heer Wilmer^ spreekt. Hierna was het woord aan de voorzit ter der K.V.P.-fractie, de heer J. B. Th. W i 1 m e r, die zeer veel instemming betuigde met het streven naar een zuinig beheer, aangezien hierin tot uiting komt dat dit als een sociale plicht wordt ge voeld. Spr drong er op aan de grootste spoed te betrachten inzake de reorgani satievoorstellen van de Brandweer. Niet eens was de heer Wilmer het met de be zuiniging wat betreft straten en plantsoe nen. De gemeente moet er uiterlijk fris en goed verzorgd uitzien, opdat Leiden een gezocht centrum zij in brede omgeving. Afwijzend stond spr tegenover grote uit gaven, welke niet direct het algemeen volksbelang dienen, doch hij brak een lans voor eigen financieel beheer en achtte het dan ook onjuist om zich achter hoger gezag te verschuilen, als het gaat om de vraag, wat wel of niet financieel is ver antwoord. Spr wees partij-politiek af en zeide, dat de KVP een demo- r cratische poli- p tiek wil voeren, f hetgeen de heer Wilmer nader toelichtte om vervolgens iets te zeggen over het R.K. stand punt t.o.v. de medezeggen schap der arbei-1 ders, waarvan men voorstan-1 der is ten eerste omdat daardoor de betekenis van de arbei- WILMER der als men wordt erkend enten tweede, aangezien hiermede het belang der be drijven voor de gemeenschap wordt ge diend. Er moet zoveel mogelijk contact en samenwerking zijn tussen leiding en personeel. Het antwoord van B. en W. over deze kwestie betreurde spr, omdat het niet nodig is te wachten op een lan delijke regeling, welke niet zonder dwang tot stand zal kunnen komen. Daarom drong spr aan om deze zaak zeer spoedig in G.O. te brengen en voorstellen bij de Raad in te dienen. In een gezonde demo cratische staat dient zoveel mogelijk te worden overgelaten aan particulier-initia tief. In dit verband uitte spr de vrees, dat de activiteit van de weth. van Onderwijs wel wat al te ver gaat. Bij de voorstellen zal de KVP rekening houden met ge noemd beginsel De fractie van de KVP zal in de gemeenteraad samenwerken met allen, die een consequente democratische politiek voorstaan, aldus de heer Wilmer. IS DE MENING VAN Mr C. J. WOUDSTRA Derde spreker was mr C. J. Woud stra, de voorzitter der Prot. Chr. frac tie, die ook het pleit voerde voor een goede samenwerking, waarbij de ver scheidenheid echter niet uit het oog mag worden verloren. Spr. maakte een dui delijk onderscheid tussen het college van B. en W. en 't Gemeentebestuur (de raad), omdat deze zich niet dekken. Het streven naar een zuinig beheer had de volkomen instemming der Prot. Chr. fractie. De gemeentelijke autonomie is ouder dan de Grondwet, want deze constateert een bestaande en gegroeide toestand in ons land. Decentralisatie is een machtsverdeling, die spr. juist oor deelde en de autonomie versterkt het verantwoordelijkheidsbesef der delen, in casu de gemeenten. De heer Woudstra drong nogmaals aan bij B. en W. om tegenover Gedep. Staten de gem. autonomie sterk te verdedigen, dit in verband met de eis tot indiening derj begroting voori een bepaalde! termijn. Spr. zag een onmiddellijk verband tussen autonomie en annexatie, waartoe plan nen in voorbe reiding zijn. Steeds zal in 't oog moeten worden gehou den, of annexa tie in 't belang is van het te an nexeren en an- Mr C. J. WOUDSTRA nexerende ge bied. Ten aanzien van het medezeggenschap, zeide de voorzitter der Prot. Chr. frac tie, dat hij eigenaardig getroffen was, door het feit, dat de heren Wilmer en van Oyen (K.V.P.) de motie daartoe hadden ingediend. Tegen medezeggenschap in deze motie neergelegd, ontwikkelde spr. grote bezwaren, doch de vorm van medezeg genschap tussen de leiding en werkne mers komt hierin niet voor. Alleen de gemeentelijke bestuursorganen kunnen verantwoordelijk zijn voor het beleid en daarom is het onjuist, dat in de uitoefe ning van het bedrijfsgezag degenen wor den opgenomen, die niet met bestuurs bevoegdheid zijn bekleed, waarop mr Woudstra sterk de nadruk legde. Wezen lijk medezeggenschap tast hier de grond slag van de gemeentewet aan. Advise rend medezeggenschap, zoals de motie- Wilmer bedoeld is geen medezeggenschap en de arbeiders worden hierdoor misleid. Laat men dan spreken van de wenselijk heid van het invoeren van een advise rende personeelsinstantie. Tegenover de heer van Weizen merkte spr. op, dat democratie doorwerking is van het vrijheidsbegrip en daarom kon hij niet inzien, waarom medezeggenschap uitbreiding der democratie is, zoals ge noemd lid had betoogd. Tenslotte besprak mr Woudstra het voorstel Alb. van Dijk over subsidie aan Bijz. HBS-en, welke echter niet is ge vraagd en dan ook niet gemotiveerd, waarom zijn fractie dit voorstel niet zal kunnen steunen. De stem van de P.v.dA. de hulde voor B. en W. over het samen stellen der begroting niet onder stoelen of banken. Sprekende over de taak van de gemeente in het huidige staatsbestel, zeide spr. dat er een toenemen is te be merken van ingrijpen der Landsoverheid in de gemeente lijke zaken, waarvan spr. voorbeelden noemde als Brandweer, Po litie, enz. Er blijft nog wel veel over voor het gemeente bestuur, doch dit zal in de toekomst steeds meer worden een vorm van medewerking. Vervolgens ging spr. in op de moeilijkhe den op econo misch gebied, welke hij bezag in groot inter nationaal verband om op te merken, dat de P.v.d.A. streeft naar een maatschap pelijke ordening naast geestelijke vrij heid, welke eerste vereisten zijn in de opvoeding naar burgerzin. De gemeente J. A. VAN DIJK Ik wil er maar mee zeggen Er is in ons land een groot aantal men» sendat aan voetbal doet. Ze zijn er hevig bij geïnteresseerd of hun club zal winnen. Is dit zo, dan zijn ze dagenlang in een feestroes. Is dit niet het geval, dan zijn ze teleurgesteld of erger en zoeken de oorzaak van de nederlaag, die hun club leed, bij de scheidsrechter, bij de sterke wind, bij het ongeluk en zo meer. Ze spreken over sport, denken aan sport en leven bij sport. Zij zijn de sup portersdie alles afweten van free-kick, hands, corner en buitenspel. Het grap pige van het geval is, dat een club zon der een behoorlijk aantal supporters, meestal niet veel in de melk heeft te brokkelen. De supporters schijnen altijd op het goede paard te wedden en schreeu wen met hese kelen hun club naar het kampioenschap. Er zijn ook sportliefhebbers, die gaan een wedstrijd zien, niet bepaald omdat zij pan die of gene club aanhanger zijn, nee, zij gaan omdat ze een goede partij voetbal willen zien. Ze zoeken een wed strijd uit en hebben dan vaak zo'n groot sporthart, dat ze wel eens een kennis volgens zijn zeggen, ook een voetballief hebberuitnodigen om mee te gaan. Hoe groot is hun ontnuchtering en hoe ver bazen ze zicht wanneer die kennis, mid den onder een gevaarlijk duel voor het doel, waaruit bijna zeker gescoord zal wordent de opmerking plaatst, dat het gras ongeveer bij het andere doel zo mooi groen is. Dan zijn er tenslotte ook nog en die vormen de kleinste groep, nl. zij, die zelf voetballen. Wanneer je nu van deze kleine gemeen schap, de zgn. krukkenaftrekt, dan blijft er misschien een „handjevol" over En deze voetballers zeggen sportiefdat ze nog niet zo heel veel er van af weten. Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEYDEN. heeft hier een grote taak en kan de actieve zelfwerkzaamheid stimuleren. Versterking van de gemeentelijke autono mie zag deze spreker vooral op cultu reel gebied. In bezuinigingsacties schuilen volgens spr. gevaren. Wij zitten nu met de gevol gen van bv. verkeerde grondpolitiek in het verleden door vorige generaties ge voerd. Instelling van een gem. accountants dienst juichte spr. toe, terwijl hij bevre digd was door het standpunt van B. en W. inzake annexatie. De verhouding tussen openbaar en bijz. voorbereidend lager onderwijs beziende, meende spr. dat deze achterstand van het openbaar onderwijs moet wor den ingehaald. Ook bepleitte spr. stich ting van een Openluchtschool, een M.T.S., een Lyceum en een Land- en Tuinbouw school. Mevr. C. P. Braggaarde Do,es sprak over het antwoord van B. en W. over de arbeid der gehuwde vrouw en betoogde, dat de gehuwde vrouw vrij dient te zijn in uitoefenen van beroep, aangezien bv. een gehuwde moeder over verschillende dingen een goed oordeel kan hebben. Studie van kinderen kan bv. reden zijn tot bijverdienste. Men sluit een ambtenares uit, doch neemt wel een schoolwerkster aan, die gehuwd is. Voor een goede gang van zaken meen de spr. dat de raadsleden toegangsbewij zen ontvangen voor toegang tot bedrijven, terwijl zij het ook van belang achtte om vrouwen in verschillende commissies te benoemen. Ook besprak mevr. Braggaar de nood zakelijkheid van het inrichten van een goede verzorgingsplaats voor kinderen. VASTHOUDEN AAN GODDE LIJKE BASIS VAN 'T GEZAG Mr dr H. D. M. KNOL (Prot. Chr.) merkte op, dat deze begroting duidelijk getuigenis aflegt van de verarming van ons land1, doch dat de posten, welke bijna overal gestegen kosten geven te zien, cri- tisch zullen moeten worden beschouwd, omdat men het gevaar loopt aan die stij gende kosten gewend te raken. Spr. stemde in met de mening van het «ollege, dat de efficiency steeds goed in acht zal moeten worden genomen, terwijl hij beklemtoonde dat in deze benarde tijden de bedrijfspolitiek der publieke huishouding evenzo gericht moet zijn op rationeel-zuir.ig beheer. Een gezond geldwezen behoort wel tot de Rijkstaak, aldus spr., doch in elk geval zal een grote gemeente dit grote belang tot richtsnoer van haar financiële politiek moeten nemen, zodat gestreefd worde naar een budgetair evenwicht. Niet aan de loonzijde moet het worden gezocht, ofschoon de arbeider absoluut zeker een in alle tijden redelijk loon moet hebben, maar aan de goederenzijde, dus meer productie. Vervolgens ging de heer Knol in op het antwoord van B. en W. op de schriftelijke vraag, inzake bouw en inrichting van een school aan de van der Brandelerkade ten behoeve van de Geref. Schoolvereniging. De grond was in feite gekocht en het ingrijpen van de toenmalige secr.-generaal van O. K. en W. is en blijft onrecht en spr. vroeg, of dit niet moet worden her steld. Uitvoerig besprak dit lid voorts de kwestie van het medezeggenschap in de bedrijven en diensten, welke de heer Knol strijdig achtte met de positie en taak der halen van bonkaarten die gezinnen, waar- Overheid, terwijl de beambten en andere Van het hoofd een stamkaartnummer heeft Dr s J. A. van Dijk, de leider der personen,'in dienst van de Overheid, toch van 12501—13500. Het kantoor is geopené grootste raadsfractie (P.v.d.A.), stak ook hun organisaties hebben, waarin zy hun i van 8.30—10.30 uur. wensen kenbaar kunnen maken en die toch geregeld met het gemeentebestuur in aanraking komen. Spr. was verwon derd, dat de motie van de zijde van de K.V.P. afkomstig was. omdat ook in de encyclieken, waarin de positie der arbei ders wordt aangeroerd, het uitgangspunt vrijv-el altijd is de Goddelijke oorsprong van Staat en Staatsgezag, waaruit de po sitie en de rechten en plichten van de Overheid en van de onderdanen voort vloeien. Met de meeste nadruk wordt hierin uitgesproken, dat de ongelijkheid van recht en macht van de Schepper komt en zuiver natuurrechtelijk is en de Prot. Chr. fractie wil vasthouden aan de basis van het gezag der Overhe'd. welke in de H. Schrift is neergelegd De heer A. SMIT (P.v.d.A.) ginger, de sportbelangen ter harte en hij zeide o.m., dat wat voor de sportverenigingen is ge daan, te betrekkelijk is. Aanleg van 10 sportvelden bij de reeds bestaande 10 achtte spr. beslist noodzakelijk, evenals het inrichten van een groot object voor belangrijke sportevenementen. Om ruim half zes werd de versa dering geschorst tot 's avonds De politie heeft aangehouden en op gesloten als verdacht van diefstal van 2 electromotoren uit de fabriek van T. eo D. de 22-j. G. D. en de 25-j. I. B. De politie heeft gisteren aangehou den en opgesloten 2 personen uit Oister- wijk (N.-Br.), namelijk de 27-j. Th. R. en de 31-j. J. G. P., die bezig waren 254 pak jes Belgische shag aan de - >->™rrgen. Distributievar w Morgen zijn aan de beurt voor het af-

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4