Ook in Amerika komt men onderwijzers tekort Wat er in de omliggende plaatsen voorviel CALVE'S NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG, 19 JUNI tttt LAGE SALARISSEN EN GEBREK AAN ROEPING Bijzondere correspendtie Buurmans leed' troost, zegt een spreek woord, en de Nederlandse onderwijzer mag die troost putten uit de materiële positie van zijn Amerikaanse collega, die in de laatste maanden zelfs door mid del van stakingen de aandacht op die positie trachtte te vestigen. Het onderwijs in Amerika verkeert in een crisis, waar van men de oorzaken in het anders zo practische Amerika, niet had verwacht. De lage salarissen zijn oorzaak, dat velen hun plaats voor de klas verlaten. Daarom moge dit artikel in eerbiedige hulde op gedragen zijn aan die onderwijzers in Amerika, zowel als in Nederland, die ondanks de druk van de omstandigheden, trouw bleven aan hun vak. Maandenlang heeft het onderwijzers- probleem in Nederland het onderwerp gevormd van discussie. Niet zodra had1 ik voet aan wal gezet in de in het oude Europa zo dikwijls benijde Nieuwe Wereld, of ook hier zoemden pers en radio van moeilijkheden bij het onder wijs; moeilijkheden ontdaan echter van de vernieuwingsfranje. Lage salarissen, weinig waardering van de zijde der ouders en, niettegenstaande de democratische gemeenschapsidealen van het Amerikaanse onderwijs, het slechte gedrag van de schooljeugd, vor- AANBESTEDING WONINGBOUW. De volledige uitslag van de aanbeste ding van 103 woonhuizen achter Mare- en Herensingel is als volgt: W. de Jong, Den Haag, f 1.465.580; A. Voordouw, Z'woude f 1.474.000; H. C. Geveke, Leeuwarden f 1.510.000; Fa. Mos selman en Korteweg, R'dam, f 1.518.000; M. v. d. Bent en Zonen, f 1.519.000; Fa. Wetering en van Dalen, Schiedam, f 1.524.000; P. Groeneweg, Barendrecht, f 1.524.200; L. F. Kapiteins, R'dam, f 1.525.000; H. C. Heemskerk, Leiden, f 1.529.000; Fa. P. N. Karreman, Hillegers- toerg, f 1.530.000; C. Smeets, Achthuizen, f 1.546.200; G. Bergshoef, Alphen aan de Rijn, f 1.549.000; v. d. Geer en Stuifzand, Leiden, f 1.550.000; Fa. D. Stada en Zn., Den Haag, f 1.554.813; Gebr. van Duin, Noordwijk aan Zee, f 1.570.000; Bouw- comb., Wassenaar, f 1.580.000; J. v. d. Broek, Soest, f 1.590.000; H. C. Smit, Beverwijk, f 1.590.000; B. C. Blanken, Bussum, f 1.590.000; B. Voogt, Delft, f 1.590.000; G. D. Geerlings, Bussum, f 1.595.000; D. Warnaar, Den Haag, f 1.595.000; C. Boel, Voorburg, f 1.598.000; W. J. Bergsloot, Alphen aan de Rijn, f 1.599.000; M. den Hertog, Delft, f 1.600.000; B. de Groot en Zn., Amkel. f 1.600.000; N.V. Bawilma, Den Haag. f 1.600.000; J. Fijan, Nieuwerkerk aan de IJsel, f 1.600.000; D. Harmsen, Den Haag, f 1.611.664; M. Hoorn, Duivendrecht, f 1.622.000; J. Bontebal en Zn., Zevenhui zen, f 1.625.000; Gebr. A. en J. den Ouden, Alphen aan d'e Rijn, f 1.626.000; J. Weber, Rijswijk, f 1.633.641; H. Korswagen en Zn., Leiden, f 1.637.000; Fa. Bastianen en Jubken, Haarlem, f 1.640.000; Fa. Groen en Bregman, Benthuizen, f 1.642.000; J. Kas- bergen, Moordrecht, f 1.645.000; C. V. J. de Graaf, Den Haag, f 1.675.500; V. de Vries. Haarlem, f 1.676.000; Fa. Vermeer en Zn., Moordrecht, f 1.680.000; N.V. N.V. Annn. Mij. Holland, Heemstede, f 1.686.000; S L. Blom, Heemstede, f 1.690.000; W. H. Revers Jr., Haarlem, f 1.700.000; J. Witte brood, Beemster, f 1.700.000; A. Rietveld, Den Haag, f 1.729.000. De gunning wordt aangehouden. MEJ. M. G. SEGAAR GEHULDIGD. Bij de Ned. Rotografure Mij werd mej. M. G. Segaar, die 25 jaar bij deze Mij in dienst was, gehuldigd. Morgen komen we hierop nader terug. BURGERLIJKE STAND Geboren: Willem zn van W Stikke- lorum en E C van Zwieten; Gerardus J M zn van A W J van der HeijdenG W. Kromwijk; Albeurtus zn van J C GooseA Kuperus; Cornelia J G dr van C A van der MeijdenP Devilee; Elisabethr J dr van A de Vrind—E Damen; Jannetje dr van A de WaterJ l'Ecluse; Louis J zn van D D Bannink J H Appeldoorn; Antoinette dr van B D Robbers—S de Pree; Adrianus zn van O Nekeman—J Cornelisse; Herma- nus W zn van J van der LuitM A de Mooij; Hendrina W dr van E Mas- meijerG van Hienen; Karei F L J zn van K J KoenekoopA Esveldt; Ara- netta dr van J H RijskampJ M E Gelaudie; Willem zn van J van der Meij J C Klein; Johannes Ph zn van B Janssen—J Pelt; Gerrit zn van G Koo ienJ C van der Heijer. Gehuwd: C dé Best en J A Helven- steijn; W Oudshoorn en J C G Ciere; A Gravekamp en M C Salman; D Beijer en H J Boom; J Bosman en H C Schou- ten;H Broers en W Otgaar; J J Cornet en C van Strater; J Harland en G Ver meer; N J van der Hoeven en G MrA van Velzen; J Keijzer en J M C *ton den Hoed; S P Leupe en J F Scharroo; J Ligtvoet en E Blansjaar; J Massaar en C Flanderhijn; J Pison en A van Vliet; J C Roodbeen en M J Mangels- dorf; A Siera en A A Schouten; W F Stouten en M C H van Strien: A P G Timp en L W Jansen. Overleden: JAM Schilte, vr, 37 jr; L Bouman, wednr., 88 jr. men de penitenties van alle onderwijzers en onderwijzeressen over de lengte en breedte van de Verenigde Staten. De gemiddelde salarissen van leer krachten aan scholen, ongeveer overeen komende met onze scholen voor lager en uitgebreid lager onderwijs, liggen bene den die van fabrieksarbeiders. Iedere Amerikaanse staat behartigt zijm eigen onderwijs, onderwijs. Dit brengt veel verschillen met zich mee, o.a. in salariëring en diplomering. In Ohio, een staat van middelbare grootte met acht steden van meer dan 200.000 inwoners, bedraagt het gemiddelde onderwijzers inkomen 2181 dollar, terwijl 75 pet. van de onderwijzers bij het lager onderwijs minder dan 1850 dollar verdient en 25 pet zelfs minder dan 1454 dollar. Wat dat op het ogenblik in Amerika betekent in een periode van topprijzen, waar de koopkracht van een dollar gelijk is aan een gulden, behoeft nauwelijks nadere uitleg. Geen auto en geen ijskast. Het beteekent geen auto en geen ijs kast, beide essentiële bijdragen voor de meest tot het Amerikaanse volk spre kende doelstelling van de Acte van On afhankelijkheid: een gelukkig leven. Het betekent een bestaan beneden de gemid delde Amerikaanse levensstandaard. Het betekent ook de onmogelijkheid om de drie maanden durende zomervacantie te besteden op de wijze, waarvoor deze lange vacantie werd geschapen, n.l. om college te lopen of buitenlandse reizen te maken. Bovendien hebben de ruwheid en de slechte manieren van een groot deel der Amerikaanse jeugd, door sommigen ge weten aan de ruwheid en prikkeling in radio en pers, en de blijkbare onmacht van of gebrek aan goed'e wil bij de ouders om hun kinderen een goede opvoeding te geven, het onderwijs in vele scholen tot een bijna onmogelijke taak gemaakt. De leerkrachten lopen weg. Volgens de National Education Society verlieten sinds de aanval op Pearl Harbour meer dan 350.000 gediplomeerde leerkrach ten hun plaats voor de klas. Meer dan 110.000 onderwijzers, die nu voor de klas staan, voldoen niet aan de eisen, die aan een behoorlijke onderwijzer gesteld mogen worden. Dit jaar waren meer dan 75.000 onderwijzersplaatsen vacant en slechts wei nig jongelui hebben trek in 't onderwijzers schap, dat hun juist voldoende salaris geeft om op de film te kunnen zien hoe „mooi" het leven is met geld op zak. Daar komt nog bij, dat iemands materiële welstand zijn succes in het leven recht evenredig is met de waardering voor zijn persoon en uiteraard is die waardering dus niet bijster groot. In het rijke Californië met zijn in het algemeen prachtige inrichtingen voor on derwijs, bestaat voor het komende school jaar een behoefte aan 6000 extra leer krachten. In Juni komen er echter slechts 1591 op zijn hoogst klaar. Bij het Calvijn-College in Grand Rapids waren vóór 15 Miaart reeds 200 aanvragen binnen voor Christelijke onderwijzers. Nog geen 50 studenten zijn voor deze aanvragen beschikbaar. Nüpende toestand. De National Education Society noemt als gevolg van dit onderwijzerstekort, dat vijf niillioen leerplichtige kinderen in het af gelopen jaar in het geheel geen school be zochten. Dit cijfer is evenwel iets geflat teerd, omdat hieronder kinderen gerekend zijn die niet bij machte waren de school voor uitgebreid lager of middelbaar onder wijs te volgen tot het einde van de leer plichtige leeftijd (14, 16 of 18 jaar al naar gelang van de staat). Ook rekende men hierbij de kinderen uit de uiterst dun be volkte staten, die geen school kunnen be reiken wegens te grote afstanden. Toch zegt het cijfer 5 millioen genoeg over de nijpende toestanden bij sommige delen van het Amerikaanse onderwijs. Zo lang echter de lage salarissen en de ge ringe waardering voor het onderwijsvak voortduren, kan geen verandering worden verwacht in de situatie. In het rijke Ame rika blijken de belangen van onderwijs en ook van kerk en zending achter te staan bij de mercantiele belangen. Toch gaan er de laatste tijd ook stemmen op, die wijzen op de gevaren, die de toestanden bij het onderwijs voor de handelsbelangen van. grote groepen van het Amerikaanse volk met zich brengen. Chr. school met dezelfde moeilijkheden. De kerkelijke bladen besteden veel aan dacht aan het onderwijsprobleem. Zij ves tigen er de aandacht op, dat ondanks de moeilijkheden de roeping van de Christen blijft bestaan om 'zich te wijden aan de op voeding van de jeugd. Zij wijten het tekort aan leerkrachten op de Christelijke scholen aan de geestelijke laksheid en oppervlak kigheid en aan een valse opvatting van de roeping. Dezelfde oorzaken wijzen zij aan voor het gebrek aan werkers.voor kerk, zending en ziekenverpleging. Vele ouders weer houden hun kinderen van een loopbaan bij het onderwijs vanwege de slechte mate riële positie van de onderwijzer, en koes teren daarbij de illusie, dat ze God kunnen dienen in lucratievezaken evengoed dan als dominee, zendeling, verpleegster of onderwijzer aan een Christelijke school. In de Nederlandse Christelijke pers is veel geschreven over het onderwijzerspro bleem; daarbij werd steeds de nadruk ge legd op plicht en roeping. In de positie van de Nederlandse onderwijzer is enige ver betering gebracht. Maar ook in ons land ontberen de leerkrachten dikwijls de be- langsteling en waardering yan ouders en kinderen. En juist dat maakt hun werk moeilijk, zo niet onmogelijk. Het zal nuttig zijn voor de Christelijke ouders zich weer eens te realiseren het voortdurend gebed en de geweldige op offeringen van hun ouders en grootouders tijdens de schoolstrijd. Toen was er mede leven met de school en de arme, maar plichtsgetrouwe onderwijzer. Iets meer van die liefde tot de eigen school, zal de taak van de onderwijskrachten aanmerkelijk verlichten. Misschien kan dat ons onderwijs behoe den voor een zo hachelijke positie als die waarin het onderwijs in Amerika op het ogenblik verkeert. ALPHEN a. d. RIJN. Was alles gegaan volgens plan, dan zou onze gemeente thans (in elk geval aan het einde van 1947) bijna 200 wonin gen rijker zijn dan bij het beëindigen van de oorlog. De toezeggingen waren er. Maar door de „landelijke klad" kwam ook de plaatselijke klad in de bouwerij en we 'jn heden nog bezig aan de afwerking van het plan 1946. De huizen aan de Goe- nan Borgesiusstraat schieten al aardig op. Op 30 Juni nl. wordt aanbesteed de bouw van 13 woningen aan de Vermeer- en Ten Harmsenstraat. Hier profiteert Oudshoorn dus van. Opdrachtgeefster is de Woningbouwvereniging „Volksbelang". Er wordt thans volop gewerkt aan de straataanleg in de omgeving v. Boetze- laerstraatHofzichtstraat en idem in de omgeving van de schilderswijk. - Vrijdag zijn aan de beurt voor het afhalen van bonkaarten de letters T, U en V. Uitreiking in het kantoor Wilhelmina- laan van 8.3012 en 24 uur. Zaterdag wordt de landelijke speel tuindag gehouden, georganiseerd door de N.US.V. De plaatselijke verenigingen „Bloemhof", „Kindervreugd" en Ouds hoorn Vooruit" werken hieraan mede. Het feest, waaraan verbonden een jeugd- optocht, wordt gehouden in speeltuin „Bloemhof", daar de andere verenigingen nog steeds ..wachtende" zijn. De gezamen lijke omroepverenigingen verzorgen Za terdagsmiddags van 16.1516.45 uur een uitzending in verband met deze dag. Deze zal door middel van geluidsversterkers gevolgd kunnen worden. Het programma belooft een prettige middag. HILLEGOM. Op het terrein van de Speeltuinver eniging „Patrimonium" wordt Zaterdag middag 21 Juni a.s. de Speeltuindag ge houden. De aanvang is bepaald op half twee. Er wordt gezorgd voor verschillende attracties, terwijl ook in de loop van de middag kinderspelen worden gehouden. De Harmoniekapel Crescendo geeft hedenavond een concert voor het Raad huis. Zaterdagmiddag 21 Juni a s worden des middags om 3 uur motorwedstrijden gehouden in het park „Meer en Berg" bij Groenendaal te Heemstede. De Evangelisatiecommissie van de Geref. kerk organiseert Zaterdagavond 21 Juni a.s., des avonds om 8 uur, een open luchtsamenkomst aan de Van den Ende laan, hoek Molenstraat. Een zangkoor zingt ter opluistering. LEIMUIDEN. De collecte voor de vereniging tot werkverschaffing aan hulpbehoevende blinden heeft in deze gemeente het mooie bedrag van f117 opgebracht. De collecte voor de Centrale Re- classeringsdag heeft de som van f77.78 opgebracht. De Oranjefeesten zullen in deze ge meente gehouden worden op 20 en 21 Augustus a.s. Het ligt in de bedoeling de feesten te openen op 19 Aug. des avonds, met medewerking van de R.K. en de Christelijke zangverenigingen. Op de eer ste dag der feestelijkheden zullen de beide gymnastiekverenigingen een open lucht demonstratie geven. De werkzaamheden aan de wegen zijn thans zover gevorderd, dat de weg Vieram'bachtspolder-Haarlemmermeer thans weer in een goede verkeersweg is omgezet. De vele autorijders die deze gemeente passeren blijken zeer tevreden met deze grote verbetering. Met de verbetering der dorpsstraat is thans een begin gemaakt. Alle stoepen en verhogingen op zij van de rijweg zijn gesloopt en daarvoor in de plaats is een mooi trottoir gelegd, hetgeen een ware uitkomst voor de voetgangers betekent. Ook de straat zal aanmerkelijk verbeterd worden. Bij regen was de dorpsstraat in verband met de slechte afvoer van het regenwater dikwijls in een meer herscha pen. Door goede riolering zal hieraan een einde komen. Volgende week zal door „Pro Rege" een grote collecte gehouden worden, waarvan de opbrengst ten bate zal komen van onze militairen in Ned. Indië. KOUDEKERK. Jok in onze gemeente is, in samen werking met Hazerswoude-Rijndijk een comité „Handhaving Rijkseenheid" opge richt. In een dezer dagen gehouden ver gadering o.l.v. den heer G. Goedhart is besloten, ook in de beide gemeenten langs de Rijn handtekeningen te verzamelen GARAGE WERKHOVEN PiiiKAANSTH.iiitl.22686 ^chauffeurs in u^ifnrjnjp^ ONZE e>(0jz> I BIJ GEKOOKTE I VISCH! Bij gekookte visch geef ik altijd Calvé's mosterdsaus. Heerlijk pikant op duizend en-een gerecht zóó te ge bruiken - droogt niet uk mosterdsaus OVERAL VERKRIJGBAAR. SLECHTS F. 0.38 PER FLESCH HAAGSE RECHTBANK Wegens medeplichtigheid aan inbraak in een perceel aan de Herenweg te Oegstgeest heeft terecht gestaan de ver tegenwoordiger C. v. d. P., tegen wie twee jaar gevangenisstraf werd geëist. De rechtbank heeft verdachte veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De landarbeider J. de M. te Rijnsburg had goederen in ontvangst genomen en verborgen, die van diefstal afkomstig waren, voor welk feit de Officier tegen hem zes maanden gevangenisstraf had geëist. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot veertien dagen gevan genisstraf. Wegens medeplichtigheid aan diefstal van een rijwiel, vorderde de officier tegen de zeeman T. N. A. uit Noord- wijk een jaar en drie maanden gevan genisstraf. De rechtbank heeft hem ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. Wegens medeplichtigheid aan in braak te Oegstgeest in een villa gepleegd, heeft zich voor de rechtbank te verant woorden gehad H. B. tegen wie de Offi cier een jaar gevangenisstraf eiste. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. De spoorlegger H. de V. te Oegstgeest fungeerde als uitkijk tijdens inbraak in een keet, waaruit levensmiddelen, schoe nen, zeep, etc. werden gestolen. Tegen ver dachte werd een jaar gevangenisstraf ge- eist. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. voor de petitie, welke de Staten-Gen. zal worden aangeboden. Daartoe zal deze week nog een circulaire huis aan huis worden bezorgd. Het secretariaat wordt waargenomen door de heer J. v. d. Heijden, Rijndijk A 290. Telef. 302. LISSE. Gedep. Staten hebben het uitbrei dingsplan der gemeente goedgekeurd en het ligt thans ter secretarie ter inzage. Tot en met 30 Juni ligt voor een ieder ter gemeentesecretarie ter inzage de „regeling der bebouwing in de bebouw de kom", uitgewerkt in kaarten en be bouwingsvoorschriften". NOORDWIJKERHOUT. Dinsdagavond nam dr Postel het examen af van een twaalftal candidaten, voor het E.H.B.O.-diploma, van de Eer ste Noordwijkerhoutse Alg. Ver. van E.H.B.O. Alle candidaten voldeden aan de gestelde eisen, t.w. de dames: A. La- rosRietvink, T. Geerlings, M. van Stein. A. van Stein, B. van Stein en M. v. d. Sleet, en de heren: J. Bons, A. Hulsinga, A. Marijnus, H. v. d. Niet, H. den Elzen en E. de Wit. Deze cursisten zijn allen op geleid door dr K. A. van Praag. VOORHOUT Gisteren herdacht de heer C. v. Kempen de dag. waarop hij voor 25 jaren in dienst trad bij de Fa. Gebrs. v. d. Nouland. De heer P. v. d. Nouland richtte het woord tot de jubilaris en zeide het als een grote eer te mogen beschouwen iemand voor een zo langen tijd in dienst te mogen hebben. Hij schetste de heer v. Kempen als een plichtsgetrouw iemand, aanééngevoegd door eerlijkheid en werk lust. Als blijk van waardering ontving de jubilaris een couvert met inhoud en de echtgenote van de jubilaris een bloemen hulde. In de avonduren werd de heer v. Kem pen ten zijnen huize in de Boekhorstlaan een muzikale serenade gebracht door de pl. muziekvereniging. Mede in verband met dit jubileum van de heer v. Kempen en ook omdat de fami. lie P. v. d. Nouland nu 25 jaar woonach tig is aan de Prinsenweg, werd een schil derij en een kleurenets aangeboden RIJNSATERWOUDE De gemeenteraad komt op Maandag 23 Juni a.s. n.m. 8.30 uur. in openbare vergadering bijeen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5