Provinc. Bondsdag voor Chr. Jonge Vrouwen Chr. Fabrieks- en Transportarb. vierden feest Amerik. kwekers willen bloembollen invoeren NIEUWE LFID8CHE COTJBANT DONDERDAG, 19 JUNI 1947 Stadsnieuws ERNSTIG WOORDEN IN DE MAREKERK EN EEN VROLIJKE TOCHT OVER DE MEREN Gisteren vertoefden ruim duizend jongedames in de Sleutelstad, om de provinciale Verbondsdag van de C(hristelijke) J(onge) V(rouwen) F(ederatie) bij te wonen. Wat waren de deelneemsters verheugd, toen zij in de prille morgen van de acht tiende Juni aan het begin van haar tocht naar Leiden constateerden, dat het een stralende zomerdag zou worden. Was het daarom, dat reeds om tien uur groepen meisjes uit alle delen van de provincie vrolijk zingend door de straten van onze oude stad trokken om zich op een bepaald punt te verzamelen? Het zou ons geenszins verwonderen, want er stond o.m. een boottocht naar de meren op het programma. En hoe kan men meer genieten, dan wanneer de warme zon alles van leven door tintelt? Openingsrede van de presidente Het was en goede gedachte van het bestuur om de feestdag te beginnen met een samenkomst in een der Leidse ker ken. Ditmaal was de koele Marekerk gekozen waar, toen de klok half elf bad geslagen, weldra de liederen weer klonken. Mevr. M. Bijl-Viets te *s-Gravenhage, die de openingsbijeenkomst presideerde, ging voor in gebed en las enige ver zen van Psalm 19. In haar rede uitte Zij haar grote dankbaarheid voor het feit, dat voor de verenigingen het ogen blik weer was aangebroken, waarop zij de gelegenheid kregen buiten eigen kring te treden. Het valt niet mee om contacten tussen de onderscheidene or ganisaties te leggen en te bestendigen; veelal ontbreekt de moed om de ge dachten, die er zijn ten aanzien van het verenigingsleven en alles wat daarmede samenhangt, uit te wisselen. De bonds dagen kunnen echter veel in een andere richting werken; zij bepalen ons er steeds bij, dat de absolute voorwaarde voor een gezond en goed-georganiseerd verenigingsbestaan de goede samenwer king is, welke vooral op het gebied van de Christelijke verenigingen van groot belang is. Voorts wijdde spr. enige aan dacht aan de houding van de meisjes ten opzichte van anderen. De ervaring heeft geleerd, dat men de noodzaak niet meer beseft, dat men niet in eerste in stantie om zich zelf denkt. Wij moeten open staan voor de mening van hen, die andere principes huldigen dan wij; wij dienen onze evenmens met hartelijk heid en met de kracht, waarmede wij als Christenen bezield zijn, tegemoet te treden. Wij vormen een deel van de grote Christenheid over de ganse we reld; daarom zullen wij er voor moeten waken, dat wij met ónze gedragingen de komst van Gods Koninkrijk niet in de weg staan. God geeft ons kansen en het ligt aan ons, of wij die willen grij pen, aldus besloot mevr. Bijl-Viets haar betoog, waarna gezongen werd Gezang 116: Door de nacht van smart en zorgen schrijdt de stoet der pelgrims voort, zingend lied'ren van de morgen, nu het nieuwe licht weer gloort. In alle verscheidenheid: één! Vervolgens hield mevr. C. J. R. Stel- ma-Loosjes uit Rotterdam een toespraak, waarin zij wees op de saamhorigheid, welke juist op verbondsdagen zo expres sief naar voren treedt. Die gemeen schapsgeest, die er ondanks alle ver scheidenheid is, vindt zijn oorsprong in het feit, dat wij één Heer, één Geloof en één Doop belijden. Hoe de wereld ook veranderen moge en de stormen mogen woeden, Christus is en blijft Dezelfde. Als wij de vraag stellen, wat wij als Christenen te zeggen hebben op de es sentiële vragen van deze tijd, dan past het, dat wij ons allereerst bezinnen op wat „Christen-zijn" in zijn meest wer kelijke en zuivere betekenis inhoudt en van ons vraagt. Als wij „Christen" ge noemd willen worden, dan zal daaraan de belijdenis moeten voorafgaan: Jezus is in de werld gekomen, is gestorven en opgestaan; nu leeft Hij en is Heer van ons leven, alle oorlogen en geruchten ten spijt. Wanneer wij waarlijk Pink sterfeest gevierd hebben en weten, dat Worden de wethouderssalarissen toch verhoogd? Twee raadsleden dienen voorstel tot ver hoging tot f 4800 in. Zoals wij gisteren in onze voorbeschou wing over de behandeling van de gemeen tebegroting meldden, zouden B. en W., indien daarop prijs werd gesteld, een voorstel tot verhoging van de salarissen der wethouders bij de raad indienen. Thans hebben de leden mr dr H. D. M. Knol en J. van Iterson, beiden van de Prot. Chr. fractie, een voorstel aanhangig gemaakt om deze salarissen te verhogen van f 3500 tot f 4800. De vroedschap moet er hij hunnen zijn Mevr. Braggaar-De Does heeft ook nog een voorstel ingediend, waarin, gelezen het op een desbetreffende vraag door B. en W. gegeven antwoord, het College wordt verzocht aan alle raadsleden toe gangskaarten te verstrekken, welke toe gang geven tot gemeentebedrijven, sport en speelterreinen en tot terreinen, welke worden afgezet bij brand. D. VAN DER KWAAK. In de gisteren te Utrecht gehouden jaar lijkse algemene vergadering van de Con fessionele Vereniging is tot lid van het hoofdbestuur gekozen de heer D. van der Kwaak. 2e voorzitter van de afd. Leiden. wij direct betrokken zijn bij het plan van God met deze wereld, dan zullen wij ook actief zijn om onze verenigin gen tot nog groter bloei te brengen. Als de kracht Gods ons vervult, zullen wij een levendige gemeenschap tot stand kunnen brengen en de boodschap van Christus in eenvoud en oprechtheid kunnen uitdragen. De sobere morgenvergadering werd besloten met het zingen van Gezang 871. Na een onvergetelijke rondvaart over de Kagerplassen werd om half zeven in de Marekerk de slotsamenkomst gehou den, waarin voorging ds J. Swijnenburg, die er naar aanleiding van Pred. 11 op wees, dat de deelnemers deze dag de kans gekregen hebben de liefde voor de vereniging te vermeerderen. Deze korte bijeenkomst werd beëindigt met het zingen van Gezang 281: „De dag, door uwe gunst ontvangen...." Ter gelegenheid van 6e lustrum der afd. Leiden Wanneer wij beweren, dat het zesde Lustrum van de afd. Leiden van de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders gisteravond in Prediker met warmte is gevierd, willen wij daarmee niet alleen zeggen dat de temperatuur in de zaal ver boven het normale lag, maar ook en vooral, dat de leden blijkens de hele opzet van het feest met hart en ziel aan hun beweging zijn gehecht. Reeds het openingswoord van voorzitter Jac. van Es getuigde ervan. En het leek ons dan ook met recht dat de Bondsvoor zitter, de heer C. van Baren Jr, de Leidse afdeling namens het hoofdbestuur in prij zende bewoordingen feliciteerde. Leiden is altijd een actieve afdeling geweest, on danks de veel moeilijkheden, en heeft de dertigjarige strijd voor hét recht van een eigen Christelijke vakbeweging steeds met enthousiasme meegestreden. Waar men voor de oorlog te kampen had met een heidsstrevingen van de zijde van het socia lisme, moet men de Chr. arbeidersbewe ging thans verdedigen tegen een ander soort streven naar eenheid, dat zich (de voorzitter noemde het niet, maar .impli ceerde het zeer zeker wel), vooral mani festeert in de E.V.C. De Christelijke arbei der heeft een zware verantwoordelijkheid. Hij strijdt niet plompverloren voor mede zeggenschap in het bedrijf, maar streeft naar beheersing van de gehele desbetref fende materie, zodat de beweging de taak Chr. Oranjevereniging organiseert grote feestavond Op 30 Juni a.s. ter ere van de verjaardag van Prins Bernhard. De Leidse Chr. Oranjevereniging be legt op Maandag 30 Juni a.s. in de Stadsgehoorzaal een feestavond ter ere van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard. Medewerking hieraan verlenen het Chr. Dameskoor uit Katwijk aan Zee o.l.v. Riek Meijering, hetwelk zang en volksdansen zal uitvoeren. Piet Uiter- linden begeleidt aan de vleugel. Na de pauze wordt de prachtige Indische speelfilm „Pareh" (Het lied van de rijst) vertoond, welke een beeld geeft van de levenswijze der bevolking in het veelbesproken Indië. SCHOOLKINDERVOEDING Mevr. C. P- Braggaar-De Does (RvdA) heeft de Raad voorgesteld aan B. en W. op te dragen het bestuur der Vereniging Schoolkindervoeding en kleding te ver zoeken of zij weer bereid is haar werk zaamheden te hervatten. „DE PROFESSORENWIJK" In ons verslag van de feestavond van „De Professorenwijk" stond vermeld, dat Herman Tholen alleen rekening zal hebben gehouden met „moderne" men sen, die in de zaal aanwezig waren. Ten einde misverstand te voorkomen, delen wij mede, dat hij dit woord in de scène over „De oude tijd" heeft gebruikt als tegenstelling met vroeger, dus niet wat levensopvatting betreft. Het is dan ook geenszins onze bedoe ling geweest hiermede afkeuring uit te spreken over het gehele programma, want dat hierin iets werd geboden voor alle aanwezigen, weten degenen, die de feestavond hebben bijgewoond, wel en het is ons bekend, dat bestuur en feest commissie nauwlettend op d». samen stelling van het programma hebben toe gezien. Bij het spelen in de zweminrichting „De Zijl" is gisteren de de 8-jarige W. v. F., uit de Madoerastraat, gevallen, waarbij het kind zijn arm heeft gebro ken. De Oranje-Garde blaast verzamelen Men schrijft ons: Wist U dater in Leiden weer een vendel van de Oranje Garde bestaat? U kent ze toch nog wel, van voor de oorlog, die meisjes en jongens met die grijze kielen en oranje dassen, met die zwarte baretten met oranje veer? Zo, neen dan kunt U nu kennis ma ken met dit vendel van de O.G. de Bond van Chr. Oranje-Jeugd vereni gingen in Nederland. Want morgen houdt dit nu nog be trekkelijk kleine groepje jongemensen gesteund door vendels uit andere plaat sen van ons land een propaganda mars door onze Sleutelstad. Inlichtingen over de Oranjegarde kan men krijgen bij de Hopman van het Leidse Vendel W. Regger, Kapteyn- straat 36, of bij de secretaris G. v. d. Vos Jr., Billitonstraat 19a. Kinderen vanaf 12 jaar kan men naar de O.G. sturen, van 12 tot en met 15 jaar worden ze ingedeeld bij de adspi- ranten, terwijl de ouderen worden op genomen bij de gardisten, wanneer dit vendel eenmaal gaat groeien, kan er ook nog een afdeling Juniores worden op gericht (jongens en meisjes van 812 jaar). Jeugd van Leiden, sluit je aan bij de Oranje-Garde. VOOR DE STADSGEHOORZAAL. Het raadslid Alb. van Dijk (K.V.P.) heeft bij de gemeenteraad een voorstel ingediend om in de grote Stadsgehoorzaal een permanente geluidsversterkersinstal latie aan te brengen. heeft de leden in die geest op te voeden. In verhand hiermede wees spr. op de grote spanningen die er momenteel heersen op het gebied van lonen en prijzen. We zijn niet gebaat met eisen van loons verhoging; we moeten naar prijsverlaging en waar onze eisen geen inwilliging vin den, waarschuwde de heer van Baren toch voor het grote gevaar van stakingen. De enig mogelijke weg is het georganiseerd overleg. Bedenken we voor alles, dat niet de massa do loop der dingen bepaalt, maar de groep, en de enkeling, die leiding weet te geven aan die massa. En bedenken wij bij alle verlangen naar radicalisme vooral, dat niets ter wereld radicales is dan het Evangelie. Spr. eindigde met op te wekken tot ledenwerving, opdat het Vooroorlogse peil spoedig weer bereikt moge worden. De avond werd verder opgeluisterd door de Ohr. Reeiteerclub „Ons Genoegen" uit Leiderdorp, het Hawaidankwartet „De Moama's" en de vaardigheid van de (jeug dige Leidse pianiste Loesje Planje. SUBSIDIE BIJZ. H.B.S. De heer Alb. van Dijk heeft tevens een voorstel bij de Raad aanhangig gemaakt om op de begroting 1947 alsnog een post van f 2500 uit te trekken voor subsidie aan de Bijz. Hogere Burgerscholen. Hier aan heeft hij toegevoegd het voorstel om deze subsidie, welke ten gevolge van het beleid van ex-burgemeester De Ruyter van Steveninck de laatste jaren van de begroting was afgevoerd, Alsnog over die jaren te doen uitbetalen. Tulpenfeesten in Iowa, als de bollen bloeien De Amerikaanse Association of Nur seryman NC, (bloemkwekers), heeït de lar.dbouwcommissie van het Amerikaanse Huis van afgevaardigden verzocht, uit een door de senaat goedgekeurde planten- quarantainewet een amendement te schrappen, waarbij de minister van land bouw de bevoegdheid wordt verleend, de invoer van bloembollen uit het buiten land te beperken. De Association steunde evenwel dat gedeelte van de wet, waardoor beperking van de invoer van kweekmateriaal vol gens het program voor controle op be smettelijke plantenziekten mogelijk zou worden. Bloembollen vallen op het ogen blik niet onder de definitie, welke de quarantaine-wet van kweekmateriaal geeft. Een der leden van de commissie, de afgevaardigde Charles B. Hoeven, repu blikein uit Iowa, wees er op, dat in zijn staat op grote schaal uit Nederland ge- importeerde tulpenbollen worden ge kweekt en dat er tulpenfeesten worden gehouden. Hij verklaarde dat niet is gebleken, dat de bollenimport gevaar voor ziekten op levert. Richard P. White, die de kwekers ver tegenwoordigt, betoogde, dat het amende ment van de senaat, waarin wordt ge stipuleerd, dat de import van bollen even zeer als die van kweekmateriaal kan wor den beperkt, volkomen overbodig is voor de bescherming van de Amerikaanse land bouw, tuinbouw en bosbouw, aldus meldt Ass. Press. Invoering van dat deel van de wet van de senaat, waarbij beperking van de invoer van kweekmateriaal wordt mo gelijk gemaakt, zo zeide hij zou slechts de vooroorlogse toestand in de interna tionale handel in kweekmateriaal her stellen. Kweekmateriaal van alle soorten, met uitzondering van enkele, die volgens Ik wil er maar mee zeggen Leve de vacantie!!! Nu komt de heer- lijke tijd weer aan, waarop een ieder het gehele jaar met ongeduld op wacht. Die vrije dagen in Juli of Augustus blijken ook voor de meest intensieve werker een magische aantrekkingskracht te heb ben. Reeds weken van tevoren worden de plannen besproken en de vacantiedagen voorbereid. De één schrijft stapels brieven naar pensions en hotels in Gelderland, Lim burg en t Gooi. Een ander tracht de viezen te krijgen voor een reisje over de grenzen. Weer een ander heeft ken nissen met een huisje aan de Kaag en tracht dit los te peuteren. De vierde zal naar zee trekkendag in dag uit tussen puffende mensen heen en tussen transpi rerende medepassagiers terug per blauwe tram. Een volgende zoekte reeds zijn vis- gerei bij elkaar en hoopt te gaan vissen met zijn handelaar in spiritualiën met wie hij al een afspraak heeft gemaakt Ook zijn er, die hun vacantie rustig thuis gaan doorbrengen, ze krijgen dan hun natje en droogje op z'n tijd, verder heb ben ze een goed boek, een ligstoel en een tuin. Zo tracht een ieder, de weinige vacan tiedagen op de voor hem meest aange name wijze door te komen. De inhoud van de portemonnaie en de getoonde spaarzin (bedankt voor de tipmin. Lief- tinck) spelen hierbij een grote rol. Doch op welke wijze de vacantie wordt door gebracht, hoofdzaak is, dat we deze pe riode van ,,rust" hebben verdiend door te werken. Dan zal deze tijdelijke „sta king" ons de rechte bevrediging schen ken. Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEYDEN Leidse sigarenwinkeliers laten scherp protest horen Grote partijen sigaren zouden bij Coöperaties en verenigingen berusten. In de gisteravond gehouden vergadering van de Leidse sigarenwinkeliers is met alg. stemmen de volgende motie aange nomen: Vakgroep Tabak en Tabaksproducten, afd. Leiden, in vergadering bijeen op 18 Juni in café „Royal", protesteert met klem tegen de chaotische toestanden, welke zijn ontstaan door het vrijgeven van de siga ren. Zij nam met verontwaardiging kennis van het feit dat de verbruikscoöperaties over grote partijen sigaren beschikken, welke zij bij kruidenierswaren beschik baar stellen, terwijl het de sigarenwinke liers onmogelijk is hun klanten behoor lijk van sigaren te voorzien. Ook is be kend, dat vele instellingen, waaronder het Ned. Rode Kruis, hun leden kistjes sigaren van 50 stuks kunnen aanbieden. Zij draagt het Vakgroepbestuur op, spoe dig. maatregelen te nemen, welke een normale handel mogelijk maken en be sluit dit ter kennis te brengen van de pers, teneinde het publiek in kennis te brengen met de moeilijkheden, welke de handel momenteel ondervindt. ZIJ DOEN NIET MEDE. De fractie van de Partij v. d. Vrijheid heeft aan het college van B. en W. een schrijven gezonden, waarin, met handha ving van het reeds vroeger vbekend ge maakte standpunt, wordt medegedeeld, dat de leden der fractie hebben besloten, niet aanwezig te zullen zijn bij het be grotingsdebat. andere regelingen onder bijonde-zre qua rantaine of een embargo vallen, aldus White kan thans in onbeperkte mate hoeveelheid in de V.S. worden ingevoerd en is alleen onderworpen aan een ziekte- cdntrole in de haven van aankomst. De wet.van d'e senaat zou de minister van landbouw de voegdheid verlenen, de import van kweekmateriaal en bollen te beperken tot wat nodig is voor kweek- doeleinden. VOOR DE OUD-MILITAIREN De gisteren hier ter stede gehouden collecte vanwege het Fonds „Oud-mili tairen en nagelaten betrekkingen" heeft ondanks een beperkt aantal collectan ten, waardoor de inzameling niet met de vereiste intensiteit kon geschieden, een bedrag van rond f 2000.opgele verd. Aan het station stonden gister avond om ongeveer kwart voor tien een groot aantal ouders te wachten op de aankomst van een trein, die hun kinde ren na een dag heerlijk uitgaan weer huiswaarts voerde. Verschillende studenten hebben blijkbaar gisteravond wat verkoeling willen zoeken in het water van het Rapenburg. Zij wierpen elkaar name lijk bij wijze van grap in het „heldere" grachtwater. Ook de sociëteit „Minerva" heeft een zomers aanzien gekregen. Het hou ten plankier voor het gebouw is weer te voorschijn gebracht en nu kunnen de Leidenaars zich 's avonds verlustigen aan de borreltjes, die de spes patriae, daar rustig gezeten, drinkt. Distributievaria Morgen zijn aan de beurt voor het afha len van bonkaarten die gezinnen, waar van het hoofd een stamkaartnummer heeft van 10.00112.500. Het kantoor is geopend van 8.3011.45 en van 1416 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4