Uitstel van eerste oefening voor derde zoon Vorig jaar meer bijbels verspreid dan ooit Worden landverradersvonnissen herzien? 't Verklaarde I NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG, 19 JUNI 1MT KOSTWINNERSVERGOEDING WORDT NADER BEKEKEN (Van onze Parlementsredacteur) De Tweede Kamer bekrachtigde giste ren zonder hoofdelijke stemming (alleen de communisten kregen aantekening, dat ze er op tegen waren) de algemene maat regel van bestuur van 24 Maart 1947, waarbij, op grond van de machtigingswet van 10 Januari 1947, enige afwijkingen van de dienstplichtwet waren tot stand gebracht. Minister Fiévez heeft bij de beantwoor ding van de drie sprekers, de heren Hooij Ok.v.p.), Sohoonenberg (comm.) en Loge maan (arb.) enige interessante medede lingen gedaan. Zo heeft hij verteld, dat by het verle nen van uitstel van eerste oefening aan de tweede zoon uit een gezin, als de eer ste in dienst is, van geval tot geval zal beoordelen. Scheutiger was de minister voor het geval er twee zoons uit een ge zin in dienst zijn en een derde komt voor dienstneming in aanmerking. Dan zal de minister steeds voor deze derde uitstel verlenen, tot de eerste met groot verlof is gezonden. Met sympathie zal de minister voorts de door de heer Hooij gedane sug gestie om rekening te houden met gesneu velde of in het verzet gevallen broers bij het verlenen van vrijstelling, bekijken. Wat de kostwinnersvergoeding betreft, deelde de bewindsman mee, dat de rege ling hiervan opnieuw wordt onderzocht. Daarbij wordt ook onder ogen gezien, of bij de bepaling van de bedragen de kin dertoeslag moet worden meegeteld. De aanvankelijke mening van de minister is, dat deze bij de berekening van het bur gerinkomen buiten beschouwing moet worden gelaten. Over het verlenen van landbouw verlof is, in* overleg met minister Mansholt, een bevredigende oplossing gevonden. Het is hier een tegen elkaar wegen van militaire en economische belangen. De korte oplei dingsduur in Nederland (na 5 maanden gaan de meeste militairen op het ogenblik naar Indië) verzet zich vaak tegen het verlenen van verlof. Op vragen van de heren Sehoonenberg en Logemann toonde de bewindsman zich bereid, hier te lande vertoevende Indone siërs niet tot gewoon, doch tot buitenge woon dienstplichtigen aan te wijzen. Vol gens de oude tekst van de dienstplichtwet vielen deze er geheel buiten. Het is nog niet te zeggen, wanneer de nieuwe dienstplichtwet komt. De oude wet kende het beginsel van algemene dienst plicht en beperkte oefenplicht. De minis ter voelt meer voor algemene dienstplicht en algemenen oefenplieht, zij het ook over een beperkt aantal jaren. Wat de contingenten betreft, 's lands fi nanciën nopen er toe, maatregelen te tref fen om tot lagere sterkte te komen. Deze maatregelen zullen reeds effect sorteren bij de lichting 1947. Na dit wetsontwerp werd het débat ge opend over het toekennen van hoger be roep op uitspraken van de krijgsraden te velde en over kennisneming door de mili taire rechter van misdrijven, strafbaar ge steld bij het buitengewoon strafrecht. Het laatste wetsontwerp werd z.h.st. aanvaard. Het eerste kon niet afgehandeld worden, omdat over een (overigens overbodig) amendement-Donker (Arb.) niet kon wor den gestemd, daar er om kwart voor ze ven niet genoeg Kamerleden meer aan wezig waren! COMPROMIS De resolutie van de partijraad der Partij van de Arbeid inzake de Indische kwestie heeft een uitgesproken slechte pers. De „Maasbode" noemde het al „uiterst moeilijk om „met deze buiten gewoon eenzijdige motie mee te gaan." Thans is het weer het Alg. Handels blad, dat er zijn afkeuring over uitspreekt en het zonderlinge karakter er van sig naleert. Het blad waagt van een beïnvloe ding der Regering en een vooruitlopen op haar beslissing, waarna het aldus ver volgt: „Resumerend kan men zeggen, dat de publicatie van de Partijraad kennelijk een compromis vormt tussen de verschillende stromingen, welke in de Partij v. d. Arbeid' ten opzichte van het Indonesische probleem bestaan. In 's lands belang zoals wij dat zien, mag men slechts hopen, dat niet de ultra-linkse vleugel, die zich meestal in navolging van de communisten Indonesischer da-n de Indonesiërs toont, het tenslotte winnen zal." NED. ONDERSCHEIDINGEN AAN INWONERS VAN DE VER. STATEN. Dr A. Loudon, onze ambassadeur in de Ver. Staten, zal dezer dagen in een plech tige bijeenkomst in het Holland House te New-York een aantal decoraties en erken telijkheidsmedailles uitreiken. Tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw zijn o.m. benoemd A. D. Bestebreurtje, voorzitter van de Ned. Kamer van Koophandel te New-York, C. W. Dresselhuys, gedelegeer de van het Ned. Rode Kruis aldaar; tot groot-officier O. N. Basil O'Connor, voor zitter van het Amerik. Rode Kruis; tot commandeur in de Orde van O.-N.: R. G. A. v. d. Woude, voorzitter van het Queen Wilhelmine Fund, Clarence D. Michalis, voorz. van het American Relief Fund for Holland, en de burgemeesters van Los Angeles en San Francisco. De campagne, om Henry Wallace candi- daat te stellen voor de presidentverkiezingen in 1948, zal 19 Juli te Frisco in Californië beginnen. Ook de zwaar beschadigde Cunera-kerk te Rhenen, waar het oorlogsgeweld zich geducht deed gelden, wordt thans weer hersteld. Een fraaie opname van de in drukwekkende toren. OPENSTELLING KRALINGSE BOS TE ROTTERDAM Het oude gedeelte van het Kralingse bos te Rotterdam is nog niet door de M. O. D. voor het publiek vrijgegeven. Er is daar n.l. een aanzienlijke hoeveelheid oorlogstuig gevonden. Wij noemen slechts: 1000 revolver- en 7625 geweerpatronen, 303 handgranaten, 92 7 om granaten, 19 landmijnen en ong. een 45-tal andere soorten munitie. Wei zijn vrijgegeven twee nieuwe gedeelten aan de Noordkant van de Plas. NIEUWE NED. VERTALING BINNEN 2 JAAR GEREED (Van een onzer verslaggevers). De 133ste jaarvergadering van het Ned. Bijbelgenootschap in de Doopsgezinde Kerk te Amsterdam droeg gisteren een bijzonder cachet door de aanwezigheid van vele buitenlandse prominente figu ren, die vanaf heden deelnemen aan de conferentie van' de Internat. Federatie op Birklhoven bij Amersfoort. Vertegen woordigers van vele kerken en zendings corporaties warén aanwezig. Meegedeeld werd, dat de Ned. vertaling van het Oude Testament voor een derde gereed is; bin nen twee jaar hoopt men geheel klaar te zijn. Er zijn 95.000 huwelijksbijbels ter perse, dank zij materiële hulp van het Amerik. Genootschap. In 1946 zijn 71.149 complete bijbels verspreid, een aantal, groter dan ooit tevoren. Een propaganda film is in voorbereiding. Er zijin 101.480 leden en begunstigers. Als bestuursleden werden herkozen prof. dr F. W. Grosheide (voorz.), mr Th#A. Versteeg en dr W. G. Harrenstein (ondervoorz.) en gekozen prof. dr J. M. J. Schepper, dr G. Wielenga en ds H. A. Wiersinga. Nadat negen bui- TER VERKRIJGING GELIJKE STRAFTOEMETING In de M. v. A. aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp „Nadere voorzie ning bijzondere rechtspleging" deelt mi nister van Maarseveen mede, dat op 15 Mei 1947 in 5109 zaken van gedetineer den het dossier nog niet was voltooid. In slechts enkele gevallen is de gedeti neerde verdachte nog niet gehoord. De tribunalen zullen per 31 Dec. a.s. worden opgeheven. Het voornemen om op die datum de bijzondere gerechtshoven ook op te heffen, zal wel niet kunnen worden uitgevoerd. Toch zal deze ophef fing ook zodra zulks mogelijk is plaats hebben. Met de presidenten der bijz. gerechts hoven is de mogelijkheid overwogen, alle uitspraken van vóór 1 Sept. 1946 nog eens te bezien teneinde na een ambtshalve door WEER TWEE DOODSTRAFFEN GEëlST De doodstraf is voor het B.G. te Arn hem geëist tegen de Nijmeegse assuradeur G. C. Gerritsen, die als V-man van de S.D. vele illegale werkers had verraden. Hij zette zelfs vrienden en kennissen tot verzet aan en verried hen daarna aan de Duitsers. Voorts werd voor het B.G. te Alkmaar de doodstraf geëist tegen de 30-j. land wachtcommandant W. A. v. d. Spek, die o.m. drie illegale werkers tegen de muur van het raadhuis te Zwaag had neerge schoten. Tevoren had hij tegen de slacht offers gezegd: „Trek je jas maar uit, het zou zonde zijn als er gaatjes in kwamen." DE WERELDPASSAGIERSVLUCHT Het enorme vliegtuig van de Pan Ame rican Airways, met Amerikaanse dag bladdirecteuren, publicisten en officiële personen aan boord, op een reis rond de wereld, steeg kort na 1 uur vannacht op, op weg naar Istanboel. Dit jaar zal de Bossche St. Jansmarkt I worden gehouden op 25 Juni aj. het hof gegeven advies bij wijze van gra tieverlening zo nodig tót een meer gelijke straftoemeting te komen. ERE-COMITE HERDENKING EERSTE STATENVERG. TE DORDRECHT. Voor de viering van de 375ste ge denkdag van de eerste vrije Statenver gadering te Dordrecht op 19 Juli 1572, is een ere-comité gevormd, waarin als ere-voorzitters zitting hebben minister Beel en de Commissarissen der Koningin in Zuid- en Noord-Holland, mr L. A. Kesper en dr J. E. baron de Vos van Steenwijk, terwijl de burgemeester van Dordrecht, J. Bleeker, als voorzitter fungeert. tenlanders, onder wie dr John R. Temple en bisschop dr E. Berggrav hadden ge sproken, werd het bestuur van de Inter nat. Federatie door het Amsterdamse ge meentebestuur ten stadhuiize ontvangen. Ruim 200 kosters hebben deelgenomen aan de jaarvergadering van de N»ed. Kostersver eniging. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: B. Kormelink, Utredht, voor zitter; H. W. Bleijsier, secr.-penningmeester, Den Haag, Laan 20; H. Geluk, Goes, A. P. v. d. Haar, Utrecht, P. Zoutendijk, Vlaarddngen; W. Kramer, Apeldoorn en L. v. Duijn, Haar lem. In de financiële commissie werden ge kozen de heren A. v. Nierop te Den Haag en N. Kok te Vlaardimgen. De volgende jaar vergadering wordt op 15 Juni te Hilversum gehouden. Hoofdstedelijk Stadhuis bezit geen Bijbel Tijdens de ontvangst op het Amster damse gemeentehuis van de buiten landers, die deelnemen aan het con gres van de Federatie van Bijbelge nootschappen, deelde wethouder mr W. F. Schokking mede, dat het Stad huis geen Bijibel bezit. De Noorse bis schop E. Berggrav deed de toezegging, dat de Federatie voor een Bijbel zal zorgen. HET ANALPHABETISME IN NEDERLAND. Een lezeres vroeg ons naar de stand van het analphabetisme in Nederland. Volgens mededeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek, was het per centage analphabeten onder de recruten van land- en zeemacht 0.01 pet (5 perso nen) in 1946, en 0.07 pet. (21 personen) in 1938. Onder recruten komt analpha betisme dus nagenoeg niet voor. Gege vens voor het gehele volk zijn niet te ver krijgen, maar daarvoor is het percentage groter, daar men dan te rekenen heeft met minderjarigen, ouden van dagen, im becielen, enz. Voor het openluchtspel, dat op 20 en 21 Juni te Lunteren opgevoerd zal worden in verband met het 80-jarig bestaan van het Nederlandse Rode Kruis, werd dezer dagen in het Haagse Zuiderpark een repetitie van het spel gehouden. Regisseur Richard Flink; (midden) tussen de medewerkers (sters)* I De economische J merSPiiPMVa^a„| mtZlCht Een ieder weet. dat het in Europa nog lang geen vetpot is. Wat betekende vroeger voor een slager een mergpijp? En als men de schaarste aan mergpijpen symbolisch be schouwt, kan men rustig aannemen, dat de vetkraaltjes voorlopig wel niet op de econo mische soep zullen drijven. Het zegt iets, als landen als Denemarken en Zweden, die, wat vet en vlees betreft, er gedurende en nog lang na de oorlog, betrekkelijk gunstig voor stonden, toch ook nu met h.un voedselpositie gaan sukkelen. Europa zah eerst dan hersteld zijn, als de mergpijp weer een courant artikel Het plan van Marshall staat 'daar direct mede in verband. Wat heeft de. door de oor log wat cynischer gewonden mens, aan ellen lange beschouwingen, commentaren, aan communiqués en nota's, aan conferenties, zoals wij er na de eerste wereldoorlog wel vijfentwintig gelhad hebben, als hij uiteinde lijk de economische mergpijp niet ontdekt in zijn dagelijkse pannetje met politieke water soep. Het plan Marshall biedt daartoe een kans. Europa ziet er niet alleen wat mager tjes en slapjes uit, maar het loopt er slecht gekleed bij. Amerika is misschien wel bereid coupeur en stoffen naar Europa te zenden, maar voor de politieke voering zal het zelf moeten zorgen, terwijl de maten en hoeveel heid benodigde stof dienen te worden op gegeven. Het moet prettig zijn, als straks Europa weer doorvoed en „hersteld", goed gekleed bij Amerika op visite komt en bij een contra -bezoek is het aangenaam, niet aan economische misère herinnerd te worden. De zaken marcheren dan beter! De moeilijkheid is, dat Rusland in de straks gereconstrueerde familie misschien toch „la béte noire" wenst te blijven en een nieuwe Russische kiel van tien milliard dollar niet eens accepteert. Een versleten Russische kiel past niet bij nieuwe Europese colberts, van Amerikaanse coupe en stof en waarom zou Stalin een keurige, democratische Europese familie straks blijven compromitteren en vijandschap tonen? Bevin en Bidault willen toch het te verwachten nieuwe colbert liever niet accepteren, al vorens de mogelijkheid van een spiksplinter nieuwe kiel voor Stalin overwogen te heb ben. De heren werden het er te Parijs over eens en zij schreven Stalin, toch eens over het plan Marshall te komen praten. Ja, Stalin moet er bij zijn, vond de „pseu do-commu nist" of enigszins „onpractische idealist" Henry Wallace, die Truman en Marshall trachtte te bewegen om te Berlijn eens met de concurrenten 9talin en Mblotof te onder handelen. De Lorudense „Evening Standard" wist het beter: Stalin zou Molotof naar Parijs zenden, om daar met Bidault het politieke eitje te .pellen. Want, terwijl het plan Mar shall primair als .zuiver" economisch bedoeld zit fcooh ook de Truman-leer onder het dekseltje verscholen. Zelfs al schuilt er sub jectief beschouwd, natuurlijk veel waarheid in de opmerking van het Engelse blad de „Observer", datRusland nu zijn politieke en diplomatieke oorlog tegen het Westen kan beëindigen en afstand doen van zijn achter dochtig isolationisme, objectief beschouwd komt het hier op neer: Dan moet Rusland ook waarborgen hebben, dat de Russische naast de Amerikaanse (democratische) ideo logie kan blijven bestaan, dus de kiel naast het colbert. En zal, Truman niet alleen, maar óók West-Europa zulks dulden? Zal bij een verwezenlijking van het plan Marshall, de Russische penetratie-drift en expansie-be hoefte worden geremd? En zonder Ruslands medewerking, blijven Amerika (inclusief West-Europa) en Rusland als bokken tegen over elkaar staan. In linkse Engelse bladen voorvoelt men het gevaar, dat het plan Mar shall de ideologische tegenstellingen zelfs zou kunnen verscherpen, hetgeen voor Bevin lastig kan worden. De Russische Prawda schreef immers dat „deze copde van het plan van Truman slechts beoogt, om met behulp van de dollar politieke pressie uit te oefe nen." Het mooiste was de volgende opmer king van dit Russische orgaan: „Zodra een land als Hongarije zijn regering van samen zweerders zuivert, laat.. Amerika onmiddel lijk zijn bazige stem horen". Waar het feite lijk op neerkomt is dit: Zal de Russische psyche, de sowjet-ideologie een totale wijzi ging ondergaan door het dollar-aanbod? Ter wijl anderzijds de grote kans ontstaat, dat Rusland zich nog meer van Amerika en West-Europa isoleert, als het zich met het plan Marshall niet wenst in te laten. Overi gens: de Amerikaanse belastingbetaler zal in het plan niets zien, als er geen zekerheid bestaat, dat Truman door een dollar uit te gooien een communist zal vangen. Zou. nuch ter beschouwd, ook Rusland een nieuwe Russische kiel van Truman mogen ontvan gen, om daar straks reclame mede te maken in de Europese satelliet-sta ten? Zo gek zal het Amerikaanse Congres stellig niet zijns Democraten en Republikeinen moeten er mede accoord kunnen gaan en de houding van de republikeinse leider Taft is nog on zeker, ook met het oog op 1948, als de ver kiezingen worden gehouden. Amerika is wel rijk, maar, zoals senator Vandenberg heeft voorgesteld, eerst dient de capaciteit der be schikbare Amerikaanse hulpbronnen te wor den vastgesteld, alvorens., coupeur en stof fen voor een nieuw-Europa kunnen worden geleverd. En de wacht is op het Europese verlanglijstje, mits het politiek rapport gun stig uitvalt. Komt er toch één Europese con ferentie of worden er afzonderlijke „com missies" ingesteld, zoals de Fransen graag willen? De „Ver. Naties" zouden reeds een vragenlijst aan de Europese landen, waarop vóór 1 Juli antwoord wordt verwacht. DE B1ZONALE ECONOMISCHE RAAD De 8 minister-presidenten der Amerikaans- Engelse zones van Duitsland, besloten de zetels in de Economische Raad in hhn zones als volgt samen te stellen: Christen-demo- era ten 21, sociaal-democraten 20, communis ten 3, en enige kleinere partijen een beperkt aantal zetels. TRUMAN WINT IN HET VETO-DEBA* Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden verzette zich met 268 stemmen tegen Tru- mans veto inzake de voorgestelde belasting verlaging van 4 milliard dollar, met het oog op de moeilijkheden in Europa, doch daar 157 leden voorstemden, werd de meerder heid van twee derden niet behaald, en het veto blijft dus van luaoht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3