Min. Lief tinck en de Kamer breien een kous DE iAP l,!T nE MOlw LDist QJ In 1948 Oecumenische Ger. Synode in A'dam NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG, 19 JUNI 1947 SPAARRAAD KOMT; NOG GEEN SPAARBRIEVEN (Van onze Parlementsredacteur). De Tweede Kamer ging gisteren verder met het breien aan de spaark ous. Eergis teren hadden reeds enkele sprekers hun zienswijze oyer htet wetsontwerp tot instel ling van de Nationale Spaar raad en het uit geven van rijksspaarbrieven kerubaar ge maakt. Overigens was het met deze kous een beetje eigenaardig. Want er werden twee kleuren wol voor gebruikt. De voet, om het zo eens te zeggen, had een andere kleur dan bet bovenstuk. De voet was er voor ge breid, aldus minister Lieftinck, c*m het Bonnenlijst voor de komende veertien dagen 22 Juni t/m 5 Juli 1947. Elk der volgende bonnen geeft van 22 Juni t/m 5 Juli reoht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 707 (Serie F) F01 Brood: 800 gram brood F02 Brood: 400 gram brood F01 Boter: 125 gram boter F02 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet F01 Melk: 4 liter melk F03, F05 Melk: 7 liter melk F—06 Melk: 1 ei F01 Vlees: 100 gram vlees F02 Vlees: 200 gram vlees F01 Alg.: 200 gram kaas F02 Alg.: 100 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) F03 Alg.: 125 gram koffie F04 Algj 50 gram thee F01 Res.: 125 gram margarine of 100 gram vet F03 Res.: 1600 gram brood F04 Res.: 125 gram margarine of 100 gram vet F06 Res.: 800 gram brood F07 Res.: 125 gram boter BONKAARTEN KD, KE 707 (Serie F) F11 Brood: 800 gram brood F11 Boter: 250 gram boter F12 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet F—13, F—15 Melk: 12 liter melk F11, F12 Vlees: 100 gram vlees F11 Alg.: 100 gram kaas F—12 Alg.:: 1 ei F13 Rcs.: 800 gram brood F14 Res.: 100 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) F16 Res.: 600 gram bloem of kin dermeel (niet uit rijst bereid) of zelfr. bakmeel BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 707 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (Serie F) F21 Brood: 800 gram brood F21 Boter: 250 gram boter F22 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet F21 Melk: 5 liter melk F21 Vlees: 300 gram vlees F22 Vlees: 100 gram vlees F21 Kaas: 200 gram kaas F21 Eieren: 5 eieren Op 26 Juni zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, cacao, ver snaperingen en tabak. De niet-aangewezen bonnen van de Serie E kunnen worden vernietigd. TOCH MEER KOFFIE! De Overheid blijft in gebreke in een redelijke koffie- en theebehoefte te voor zin. Het koffieverbruik staat, in tegen stelling met vrijwel alle andere artike len, nog niet op een derde gedeelte van vóór de oorlog, terwijl de behoefte aan deze verkwikkende en opwekkende drank juist dubbel zo groot is. Tóch kan men, dank zij de speciale brandmethode, welke uitsluitend wordt toegepast door de Kof fiebranderij „DE HOFSTAD", uit een zelfde hoeveelheid bonen méér kopjes koffie zetten, terwijl bovendien de smaak en de geur door geen der gewone merken geëvenaard worden. Als U hier op aandringt, kunt U op al Uw bonnen HOFSTAD-KOFFIE en HOFSTAD-THEE verkrijgen. U proeft het Hofstad-brandgeheim! (I.M.) DAT de Java-China-Japanlijn over 1940 t/m 1942 en 1946 in totaal 23 2/3 pet uitkeert. DAT de Aerdtse Brug over de Oude Rijn bij Lobith afgesloten is voor verkeer zwaar der dan 3200 kg. DAT in het kader van de culturele uit wisseling Frits Schuurman op 8, 10 en 12 Oct. het Philh. Orkest te Oslo zal dirigeren en in Nov. de Noorse dirigent Add Grüner Hegge enige concerten in Nederland zal geven. DAT hedenochtend het 1000ste schip in 1947 de A'damse haven is binnengelopen, terwijl in 1946 het 1000ste schip eerst op 4 Sept. binnenkwam. DAT minister Gielen morgen in het Vre despaleis te Den Haag de Ned. Commissie Voor Intern. Samenwerking op 't gebied van O., K. en W. zal installeren. DAT is ingediend een wetsontwerp tot vaststelling van het slot der algemene reke ning van rijksontvangsten en de rekeningen van rijksdiensten over de dienstjaren 1940 en 1941. spaargeld in te stoppon., dat zou bmnenko- men door de propaganda actie van de Na tionale Spaarraad. Deze spaarraad zou moe ten dienen ter slimulerdng en coördinering van de particuliere initiatieven op dit ter rein. Er was echter maar één kamerlid, nl. de heer Hofstra (arb.) die graag met minis ter Lief tinck samen wilde breien. De heer Lucas (k.v.p.) had er geen bezwaar tegen, dat deze kousevoet werd gebreid, doch uiter mate enthousiast was höj niet. De andere sprekers, nl. de heren Verkerk (ar.), Krol en Schmnal (beiden c.h.), Bierema (vrijh.) en Hoo gear spel (comm.) wilden echter niet meebreien en waren voortdurend bezig, 's ministers breisel af te trekken. De mo tieven van de eerste vier waren vrijwel ge lijk. Met de minister waren ze het eens, dat er gespaard imoet worden, wal Neder land er boven op kamen. Maar zij meenden, dat een ambtelijk apparaat (de heer Scfhmal) sprak zelfs van een aimlbtélijke wolf in schaapsklederen), wat het bureau van de Spaarraad toch zal worden, hiervoor uit den boze is. De heer Hoogcarspel (comm.) had andere motieven: de arbeiders kunnen, we gens hun lage lonen, niet sparen. Propagan da is dus overbodig. De bovenste helft van de kous was van gans andere stof. De mi nister wilde nl. de mogelijkheid openen tot het uitgeven van rijksspaarbrieven. Nu was ook de heer Lucas (k.vp.) niet van zins, met de minister mee te breien. Hij vond het wél goed, dat het stuk eens zou worden gebreid, m.a.w. hij keurde het principe van de spaar- brieven wel goed, maar omdat de minister zelf had verklaard, voorlopig nog niet aan het uitgeven van deze brieven te denken, wilde hij bij amendement in de wet de be paling opgenomen zien, dat de artikelen over de spaarbrieven, pas in werking zouden tre den op een bij een afzonderlijke wet nader te bepalen tijdstip. Minister Lief tinck bestreed dit amende ment. Hij wilde liever direct de kous af breien. De Kamer besliste echter anders: het amend ement-Lucas werd aangenomen met 44 tegen 27 stemmen. De tegenstemmers be hoorden tot de partij v. d. arbeid en de communisten. Minister Lief tinck was zicht baar teleurgesteld, maar achtte toch het overgebleven deel van dé kous nog belang rijk genoeg. De wet zelve werd aangenomen met 4j5 tegen 26 stemmen (tegen stemden ar., c.h„ sg.p. en communisten)En daar mee was de kous af. „Zend de Nederlandse soldaten in In- donesië naar huis", is de leus van de communisten. „Troepenvermïndering in Indonesië" heet het in de kringen der Partij van de Arbeid. t,Waarom zoo'n haast?" is men geneigd zich af te vragen. Daarop geeft een medewerker in Indië van „Vrije Volk" aldus een antwoord: ,,De O.V.W.'er stelt zich de situatie in Indonesië heel simplistisch voor. Wan neer hij naar huis schrijft „Waar wij komen, daar gaan de mensen aan 't werk en zijn tevreden", dan meent hij dat eer lijk. Zijn ervaringen met de inheemse bevolking beperken zich tot het bedie nend personeel, en tot de dessa-bevol- king, waarmee hij vaak ontzaglijk aar dig omgaat. Maar van het machtigere- 'volutionnaire gebeuren aan de andere kant van de demarcatielijn weet hij niets; dat indentificeert hij slechts in de groe pen vterroristendie „kampongs uit branden en de bevolking in de gebieden langs de demarcatielijn in moeilijkheden brengen." Het is voor hem uiterst moeilijk zich een beeld van de ingewikkelde situatie te vormen. Overal hoort hij, „dat de in lander zichzelf niet kan helpen, maar geleid moet worden als onze jongere, bruine broeder". Men heeft er in Neder land geen idee van hoe ontzaglijk veel „insiders met jarenlange tropenervaring" hem dit verzekeren. Daarom vindt de soldaat het 'ellendig, dat hij werkeloos op zijn post moet blij ven en afwachten; te meer, waar de heldhaftige Nederlandse burgerkolonie hem elke dag weer vraagt: „Wanneer slaan jullie er nu op los?" Het is een geluk, dat hij juist in deze moeilijke dagen zo'n voortreffe lijke discipline aan de dag legt, die hem en zijn land tot eer strekt. Niet temin is het goed, dat hij dit jaar ge demobiliseerd wordt." Tot zover bedoelde medewerker van ,Jlet Vrije Volk"f die daarmee blijk geeft meer openhartig dan schrander te zijn. Want xxfschoon hij pas een blauwe maand in Indië vertoeft, heeft hij allang door, dat onze vrijwilligers met 2 jaar erva ring er eigenlijk nog niets van snappen. En dus, maar gauw demobiliseren! OOK H.B.S.-ERS TOT THEOL. HOGESCHOOL TOEGELATEN (Van een onzer verslaggevers) Gistermorgen is te Zwolle de slotzitting aangevangen. De praeses, ds H. A. Munnik van Zwolle, herdacht zijn overleden collega, dr J. Thijs te Zwolle. Spr verblijdde zich in de terugkeer van prof. dr J. H. Bavinck uit Indië. Het belangrijkste besluit was gisteren wel, diat de Oecumenische Synode, waartoe wor den uitgenodigd alle kerken, die het Geref. geloof belijden, in 1948 te Amsterdam zal worden gehouden. Prof. Aalders deelde mede, dat tegen het op de Oecumenische Synode in Amerika ge opperde plan tot expansie en/of revisie der belijdenis door de Ned. afgevaardigden met alle kracht is geprotesteerd. De Synode zelf had het plan ndet ondersteund. Aan een Oecum. Synode wordt geen bin dend gezag toegekend, tenzij de deelnemen- EINDEXAMEN AMSTERDAMS CONSERVATORIUM. Geslaagd: Zang: de dames A. J. Attema, A. J. L. Pirsch, L. A. R. Bell, C. Z. de Jongh- Huitinga, L. A. H. de Vries-Ulbrich en J. A. Faibius en de heer E. M. Linssen. Piano: de dames L. Gerbens, W. K. Ralo- taux-van Rjossem, H. F. de Cosquino de Bussy, -F. den Tonkelaar, J. Matzinger-Mo lenaar, I. E. Molenkamp, R. E. Oosterbaan en A. J. Onderden Wijngaard (met onder scheiding), de he'èren W. Kloek, H. G. Haa- zen, G. H. de Marez Oyens en W. A. J. C. We keikamp. Violoncel: de dames E. de Jong, S. C. van Beek, B. Land en F. A. B. Vetter. Viool: mej. J. E. de Vos, de heer J. Sohröder. Fluit: mej. S. Strumphler. Orgel: de heren A. Antonisse, K. E. Part- lema, W. Blanken en J. D. Boeke. de landelijke kerken dat zelf aanvaarden. Besloten werd, dat leerlingen met het diploma H.B.S. met 5-jarige cursus aüs stu dent aan de Theol. Hogeschool kunnen wor den toegelaten. Deputaten voor de leger- en vlootpredi- kanten prefereerden niet de emeritering, maar een tijdelijke losmaking van de ge meente, die zij dienen. De Geref. Kerken in Oost-iFriesland en Bentbeim zullen wonden gesteund in hun arbeid en financiële noden; ■Zoutje, de zeehond- Drie jeugdige inwoners van de Wal- cherse badplaats Zoutelande vonden op ihet strand een levende jonge zee hond. Een passerende badgast heeft zich over 'het beestje, dat inmiddels „Zoutje" is gedoopt, ontfermd en het aan „Artis" aangeboden. PROTEST TEGEN TROEPEN UITZENDINGEN NAAR INDIë Het was gisteren een massale betoging in het RAI-gebouw te A'dam, waar de Ver. „Nederland-Indonesië" een protest vergadering had belegd tegen de troe penuitzendingen naar Indië. Als sprekers voerden achtereenvolgens het woord mr M. H. Roland Holst, H. Henninik van de E.V.C., ds J. J. Buskes, de A'damse wet houder B. Polak, mevr. AlmaHeijnen en mevr. Soebrandio, die allen aandron gen op een vreedzame oplossing van het Indië-vraagstuk. Aan het slot der ver gadering stelde de voorzitter mr G. J." v. Heuven Goedhart voor een resolutie naar de bevoegde instanties te zenden, waarin wordt verklaard, dat het toepas sen van wapengeweld nimmer tot een oplossing van de Indische kwestie kon leiden, doch wel een verdere onderhan deling op basis van Linggadjati. Kerk en Schooi Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Erlichem (toez.) H v Ark el te Gelselaar; te Koog t/d Zaan (toez.) D Th Los te Deventer; te Tricht H G BenetLer te Baarland. Bedankt: voor Jaarsveld C C Klerkx te And el. Geref. Kerken. Beroepen: te Batavda G Leene te Naaldwijk; te Terneuzen R Oosterhoff te Hoofddorp; te Roermond H W Kroeze te Ouragao, met ver lof hier te lande. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Beroepente IJmuiden J Meester te Br ouwersha v en Geref. Gemeenten Tweetal: te Btruinisse L Rijksen te Lei den en Ohr v d Woestijn e te Ridderkerk. Bapt. Gemeenten Aangenomen: naar 2e Exfloërmond H v d Werf, oand. te Groningen, dde bedankte voor Amsterdam. PROMOTIES. AMSTERDAM, 18 Juni. (Gem. Univ.). De heer Ph. de Vries is cum laude bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift „Het beeld van Lodewijk XIV in de Franse Geschiedschrijverij". GRONINGEN, 17 Juni. De heer J. Naar- ding is gepromoveerd tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte op proefschrift „Terrein verkenningen inzake de dialectgeografie van Drente". DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR 4Q. Maar o wee, de ongelukken waren nog niet afgelopen. Bij het nemen van een bocht kwam Pieter met zijn zijspannetje in bot sing met een paal, die boven het water uit stak. Het zijspaimetje wdpte omhoog en maakte een luchtsprong, terwijl Pieter, die krampachtig het sleeptouw vasthield, door het motorbootje voortgesleurd werd. 50. Gelukkig bemerkte de eigenaar van het bootje gauw, wat er aan de hand was. Hij topte ogenblikkelijk, waarbij Pieter, die eerst als een vlieger in de lucht achter het bootje aan zweefde, met een plons kopje- o<nder ging. Hij was echter spoedig in het bootje geheschen en werd tien minuten later thuis druipnat afgeleverd, waar weldra ook Jodocus druipnat aankwam. PERSONALIA. Prof. A. E. van Giffen is dezer dagen gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25-jarig directeurschap van het eveneens zijn zilveren jubileum vierende biologisch archeologisch instituut aan de R.U. te Groningen. Prof dr C A Lofory Troostenfourg de Bruyn, heeft gisteren te Delft zijn hoog leraarsambt aanvaard. Ds G. Spijkers, Geref! predikant te Urk, heeft zich vrijgemaakt en zich aangesloten bij de Geref. Kerk onderh. art. 31 K.O. ACADEMISCHE EXAMENS. DELFT 17 Juni. Geslaagd: ei viel-ing.: W. C. Vos, Delft; prop. bouwk. ing.: mej. W. E. Henning, Pematang Siantar, J. J. Veenhuizen, Leider dforp; prop. werktudgk. ing.: H. F. Kessel, Delft, P. J. van Lumteren, R'dam, A. A. Sengers, 's-Gravenhage; prop. electrotechnisch ing.: G. v. d. Stoop, A'dam; prop. scheikundig ing.: J. M. T. v. d. Laar schot, Schiedam; cand. civdel-ing.: L. Uil- driks, Eenrum; cand. werktuigk. ing.: J. T. Endgrt, Haarlem H. Kramer, Tjepoe; ing. ex. civiel-ing.: J. van der Kleij, Havelte, A. P. Kok, Terneuzen, J. F. Lapre, Tjihondje, J. T. Meinesz, R'dam, W. E. A. v. Oosterom, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, F. H. P. Schuiz, Dordrecht, L. UildTiks, Eenrum, A. A. Weits, Onstwedde, H. Zandvoort, A'dam; ing.ex. werktuigk. ing.: H. L. J. Hack, Oud en Nieuw-Gestei, N. H. Molen, A'dam, P. H. J. Saijers, Blitar, A. M. Tordoir, R'dam, J. van der Wal, Leeuwarden. ROTTERDAM, 18 Juni. Geslaagd: cand. econ. wetensch. R. Nassette, R'dam, R Lif- man, R'dam, R. Dekema, Schiedam, L. G. Kortenhorst, Den Haag, C. J. Graafland, Den Haag, C. R. Ruggenberg, A. Schuitemaker en P. A. Oudeman, allen te R'dam. AMSTERDAM, 18 Jund. (V. U.). Geslaagd: cand. rechten: M. A. B. L. van Mee telen, Bergsohenboek; G. M. van Waalwijk van Doorn, Z^ist; doet. rechten: mej. E. Berg huis, Ba rend recht; mej. G. Rensma, R'dam; mej. H. J. E. Rietberg, Maassluis: mej. A. G. Söhwledn, Utrecht; C. Brouwer, Soest; D. M. Da men, Delft; N. Groene weg, Den Haag. GRONINGEN, 17 Juni. Geslaagd: doet. let teren en wijsbeg. (Frans) mej. H. M. Meijer, Venlo; cand. geneesk.: A. M. Rijken, N. Pe- kela, H. J. Sluiter, Groningen, C. A. Ehren- burg, Hengelo (O.), K. J. de Vries, Sneek, J. Roemeling Frima, Den Haag, J. A. Colen brander, Varsseveld, S. Houtsma, Schingen, G. J. v. d. Plaats, Groningen; cand. lett. en wijsbeg. (Frans) W. Noomen, Leeuwarden. GRONINGEN, 17 Juni Geslaagd: doet. letteren en wijsbeg. mej. M. H. Huisman, Stadskanaal; artsex. Ie ged. S. Bakker, R'dam; bevorderd tot arts: R. Ubbens, Uit- huizermeeden; cand. wis- en natuurk. (F): K. Hoogsteen, Groningen; apoth. ex. 2e ged.: mej. A. M. v. Oosten, Borger; W. F. Janse v. Mantgem, Oegstgeest; Que See Sien, Gro ningen; H. W. L. Ruygrok, Voorburg en K. Terpstra, Heerenveen; kerkelijk voorber. ex. B. Fokkema, Menaldum en H. J. N. Zuiders- ma, Groningen. KERKELIJKE EXAMENS KAMPEN, 17 Juni. (Theol. Hogeschool Geref. Kerken ondexQi. art. 31 K.O.) Geslaagd: cand. ex. J. Kok te Hilversum en P. Plaats man te Nunspeet. DAT de Haagse Rechtbank, die eerst de vordering van mr J. W. D. Udink ten Cate, om de in beslag genomen gelden en auto's van het „Reconstruction Command of the Netherlands" terug te geven, had afgewezen, doch van de Hoge Raad opdracht kreeg voor een nieuwe behandeling, later uitspraak zal doen. DAT is ingediend een wetsontwerp tot verklaring van het openbaar nut van ont eigening van percelen te R'dam ten behoeve van het Gemeentelijk Waterleidingbedrijf ter voorkoming van gevaarlijke verontreini gingen. DAT het Tweede Kamerlid Droesen de ministers Van Maarseveen en Mansholt heeft gevraagd, of inderdaad veesmokkelaars in Limburg zijn vrijgelaten uit gebrek aan samenwerking tussen het O.M. en de C.C.D. en omdat zij tot de illegaliteit behoorden. DAT minister Neher aan de Gedeputeerde Staten der provinciën richtlijnen heeft gege ven voor het doen opnemen in de gemeente lijke bouwverordeningén van afwijkende bepalingen voor het bouwen van zgn. bun galows, die onder het begrip „woningen van beperkte levensduur" vallen. DAT minister Beel op vragen van het Tweede Kamerlid Deering heeft geantwoord, geen opbouwtoelage aan onderwijzers in ge troffen gebieden te kunnen toekennen, daar de Lager Onderwijswet 1920 zich hiertegen verzet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2