„Het Hoogeland" bestaat in December 55 jaar De berging van Ned. Rijnschepen gaat voort Wat er in de omliggende plaatsen voorviel NIEUWE LEIDSCITF COURANT DINSDAG, 17 JUNI 1*1 ACHT TEHUIZEN EN EIGEN RECLASSERINGSBUREAU (Van een onzer redacteuren) „Hoop voor allen en geef ieder een kans", luidt het devies van de Vereniging „Het Hoogeland", de Chr. instelling tot stichting en instandhouding van arbeidskoloniën, welke op 2 December a.s. haar 55-jarig bestaan zal vieren. Hoop voor „allen"... met deze aanduiding worden bedoeld zij, die maatschappelijk zijn gestrand. Mannen en jongens van alle gezindten, zwervers, drankzuchtigen, voorwaardelijk invrijheidgestelden, zij, die voor reclasseering in aanmerking komen, psychopathen, dakloze ouden van dagen, kortom allen, die zich geen plaats in de maatschappij kunnen verschaffen zonder hulp, worden in verschillende tehuizen opgenomen en voor langere of kortere tijd verzorgd. Oorspronkelijk is de vereniging „Het Een speciaal systeem voor heropvoe- Hoogeland", in 1892, begonnen met de exploitatie van een tehuis voor zwer vers en bedelaars, met het doel deze, na christelijke verpleging, weer terug te brengen in de maatschappij. Lang zamerhand echter heeft dit werk een veel ruimer karaker gekregen. In 1910 werd van regeringswege de reclasseringsregeling aangenomen en dit had tot gevolg, dat vele verenigingen zich voor dat werk gingen interesseren. Zo ook de verèniging „Het Hoogeland". In de loop der jaren werden verschil lende Tehuizen geopend en hierdoor werd het noodzakelijk, dat een eigen reclasseringsbureau werd gesticht, op dat men zich via dit bureau in verbin ding kan stellen met de Justitie en des kundige voorlichtingscommissie. Voorts was het bij deze tak van het werk ge boden, rapporten en dossiers betreffende de verpleegden op te stellen. Het bu reau werd te Amersfoort opgericht en werkt nog steeds hard. In totaal heeft dit bureau 4459 gevallen behandeld. Van deze personen zijn in de maatschappij teruggeplaatst en van werk voorzien 1061 personen. Het reclasseringsbureau dient voorts ook tot het geven van hulp en advies aan wie dit nodig heeft. Hier van werd, sinds de oprichting in 1926, door 2498 personen gebruik gemaakt. Het bureau beschikt thans over 161 toe zichthouders en vertegenwoordigers, over het gehele land verspreid. Driecentsfonds. De vereniging bezit thans acht ge bouwen, waarvan vier in Beekbergen, een te Brummen, twee te Vries (Dr.) en een te Opënde (G.). In laatstgenoemde ingerichting, de kolonie „Wilhelmina- hoeve" te Opënde, zijn sinds enige jaren jongens die met de kinderrechter in aanraking zijn geweest, gehuisvest. In de andere tehuizen verblijven jeugdige ontslagen gevangenen, voorwaardelijk veroordeelden of voorwaardelijk in vrij- heidgestelden, voorts drankzuchtigen, zwervers, klantjes uit Veenhuizen, dak loze ouden van dagen enz. Sinds enkele jaren wordt ook aan rustige psychopa then onderdak verschaft. Het principe van de Vereniging is allen te helpen, die hulp nodig hebben, ongeacht de mogelijkheid van finan ciële vergoeding. Op verschillende ma nieren wordt het kost- en verpleeggeld (zij het dan meestal gedeeltelijk) in be paalde gevallen betaald, b.v. door de gemeente, waar de verpleegde thuis hoort, door het Rijk (in regeringsgeval- len) door instellingen, die de verpleeg den zenden, ofwel door familie (b.v. van psychopathen en ouden van dagen). Voorts heeft de vereniging enige in komsten in natura en door verkoop, in geld van de exploitatie van bij de ko lonie behorende tuingronden, boom gaarden, boerderijen e.d., waarin de verpleegden werk vinden. Toch is dit lang niet genoeg om de kosten te dekken en daarvoor bestaat het welbekende „Drie-cents-fonds", waarvoor talloze collectantes over het gehele land ijverig in de weer zijn. Dit fonds telt thans 75.000 leden, maar zal uitgebreid moeten worden, wil de vereniging haar sociale arbeid op steeds grotere schaal kunnen voortzetten. Er blijft altijd nog zoveel te wensen in dit werk! Gehoorzaamheid is alles Wij hebben enkele huizen van „Het Hoogeland" bezichtigd. Deze zijn alle zeer eenvoudig ingericht, maar met deze grote soberheid meent men de verpleeg den juist een gevoel van aanpassing bij eigen milieu te schenken. In elk geval is het overal voorbeeldig schoon, prac- tisch en ordelijk. Zal ds J. v. Wolven wel naar Indië gaan? Gisteren werd door ons in de rubriek „Kerk en School" vermeld, dat ds J. v. Wolven, Geref perd. te Koudekerk a.d. Rijn, bedankt zou hebben voor zijn benoe ming als legerpredikant. Dit bericht moeten wij tegenspreken, aangezien ds v Wolven juist die dag voor de keuring kwam en de uitslag hiervan doorslaggevend is voor zijn besluit. Indien ds v. Wolven goedgekeurd zou worden, ligt het in zijn bedoeling wèl als legerpredikant naar Indië te vertrekken. N OORD WIJKERHOUT. Donderdag a.s. komt de A.R kies vereniging in jaarvergadering bijeen. Havendwarsstraat 43. Jistermorgen om 11.30 u stak het zoontje van J. Heemskerk, Hereweg, plot- selrn_ de weg over. Juist kwam uit de richting Haarlem een bus van de N.Z.H.T.M. De chauffeur remde krachtig en reed het duin in: de bus werd spoedig tot stilstand gebracht Toch werd het ventj; nog door de wager. gegrepen, ten gevolge waarvan hij ernstige vleeswon den en een gebroken been bekwam. ding van deze mensen wordt niet toe gepast, men oogst succes, wanneer de verpleegden de voorgeschreven tijd „rustig" hebben doorgebracht. Bij wan gedrag staat immers Veenhuizen, tucht school, ja zelfs de gevangenis als stok achter de deur! Men zou kunnen spre ken van toepassing van de arbeidsthe- rapie. In sommige tehuizen wordt hand werk verricht in matrassenmakerij of reclamebedrijf, verder vinden de ver pleegden werk in landbouw, tuinbouw, bloemkwekerij, veeverzorging enz. Zij zijn veel in de open lucht en men hoopt hen daardoor weer innerlijke rust te doen vinden. Op eenvoudige manier worden zij in aanraking gebracht met het Evangelie. Predikanten brengen geregeld persoon lijke bezoeken en houden spreekuur, en wordt des Zondags gepreekt en de toezichthouders zorgen voor een christelijke sfeer in de tehuizen. Evenmin als er een speciaal systeem voor heropvoeding wordt gebezigd, past men bijzondere strafmaatregelen toe, zo werd ons verteld. Met degenen, die zich wanordelijk gedragen wordt gesproken, zij worden op de te volgen reglementen gewezen en zo nodig ge straft met huisarrest, inhouden van zak geld of tabak; lastige drankzuchtigen die naar een café in het dorp willen gaan, zelfs met bedarrest. Willen zij niet horen, dan wordt de voorwaarde lijke straf in daadwerkelijke straf om gezet, ofwel de voorlopige invrijheid stelling wordt ingetrokken en herop zending naar gevangenis of strafkolonie is daarvan het gevolg. Deze „stok achter de deur" is gewoonlijk echter voldoen de om de rust te verzekeren. Ouden van dagen. Voor de ouden van dagen gelden uiteraard andere maatstaven. Voor hen is speciaal ingericht de Havezathe „Voorstonden" te Brummen, een ruim gebouw, waar veertig mannen onder dak kunnen vinden. Ook hier is voor degenen die daartoe nog lust en kracht hebben, de mogelijkheid, zich in de tuin bouw bezig te houden. Verder beschikt men hier over een zeldzaam mooi, ruim bos, dat tot de terreinen behoort en waarin de oudjes vrije wandeling heb ben. In alle huizen van „Het Hoogeland" tezamen kunnen in totaal 190 personen worden verpleegd. De vereniging heeft in de oorlogs jaren het 50-jarig bestaan in alle stilte moeten herdenken; dit jaar achter zal, bij het 55-jarig bestaan de 2e December feestelijk worden gevierd. Gistermiddag omstreeks half twee reed een op de Steenschuur geparkeerde auto op schijnbaar onverklaarbare wtfze plotseling achteruit en dook van de vrij hoge wal in het water. Later bleek, dat een aantal jongens de baldadigheid hadden gehad de remmen los te zetten. De brandweer haalt, onder grote belangstelling, de „drenkeling" op het droge. EEN WERK MET DUIZEND MOEILIJKHEDEN Nederlandse namen en Nederlandse vlaggen hebben van ouds op de Rijn overheerst. Zij mogen thans zolang het Duitse economische leven op een diepte punt blijft, niet meer zo talrijk zijn, toch vindt men vanaf Lobith tot Karlsruhe op talrijke plaatsen van de stroom kleine Nederlandse gemeenschappen van varens lieden. Juist even stroomopwaarts van Dussel- dorp werkt op het ogenblik een zeer nij vere ploeg: de mannen van de wederop bouw. die er bezig zijn met het lichten van Nederlandse schepen. Drie machtige drijvende bokken van v. d. Tak's Ber gingsbedrijf pieken er hun kranen de lucht in. De Adelaar" en de „Meeuw" zijn er bezig tezamen hun hefvermogen van 240 ton te beproeven op de romp van de 420 ton metende Rotterdamse „Henriette", wier boeg nog een meter onder de waterspiegel zit, doch zich vrij scherp aftekent in de stroom. Duiker De Koning gaat er voor de zoveelste maal te water om de ligging van het schip te bepalen en om de zware staaldraden te bevestigen. Het schip moet namelijk in dit geval eerst even gelicht worden om de lussen onder de romp te kunnen door halen, waarin het straks zal worden op gevist. Als de „Adelaar" aan het trekken gaat. springt de staaldraad uiteen met een ge weld, dat het onder in het smalle kom buis, waar een kop koffie de gastvrijheid der scheepslieden vertolkt, lijkt of er een klein formaat bom ontploft. Dat is zo een van de dagelijkse moeilijkheden, waarmee de scheepsvissers te kampen hebben. Een andere maal breekt de aan het water ontworstelde buit doormidden. ALPHEN A. D. RIJN. De Vereniging tot Voorziening in de Onkosten van Ziekenhuisverpleging hield gisteravond haar jaarlijkse alge mene ledenvergadering in Hotel Cen traal, onder voorzitterschap van de heer C. Y. Ponsioen. De opkomst was gering. De verslagen van secretaris en pen ningmeester voor 1946 werden goedge keurd. De aftredende bestuursleden, de heer C. Y. Ponsioen en G. van Klaveren wer den met algemene stemmen herkozen. In de vacature C. J. v. d. Bijl Azn de heer E. J. v. d. Neut. 7/oensdag zijn aan de beurt voor het afhalen van bonkaarten de letters L, M, N en O. Uitreiking in het kantoor Wilhelminalaan van 8.3012 en 24 u. Vrijdagavond 20 Juni a.s. om acht uur zal Iskar Aribo in zaal Sistermans een concert geven. Op het programma staan werken van Debussy en Mous- sorgski. HAZERSWOUDE. De extra collecte voor de Ned. Herv. School heeft opgebracht de som van f 100,14. Voor de pl. afd. van de Geref. Bond hoopt Donderdag 19 Juni, 7.30 uur, in het gymnastieklokaal te spreken ds H. Roe- lofsen van Bodegraven. HILLEGOM Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek in Den Haag heeft een opgave verstrekt van de in de maanden Januari en Februari uitgevoerde hoeveelheden bloembollen, ten bedrage van f 1.162.833 kg met een waarde van f 3.018.873. Van 1214 September zullen in de gebouwen van de Centrale Aalsmeerse veiling de jaarlijkse Dahliakeuringen en tentoonstelling worden gehouden. De Finse regering heeft het in voercontingent voor bloembollen vastge steld op fmk 20000 000 (ruim f 375000» Woensdag 25 Juni zal de autotocht voor Ouden van Dagen worden gehou den, mits er voldoende auto's beschikbaar zijn. Veel te weinig Hillegommers hebben zich opgegeven om de ouden van dagen te rijden. Er wordt een dringend beroep gedaan op alle autobezitters. Meldt U. Vosselaan 9. Tel. 5124. KATWIJK. Morgen om half acht n.m. hoopt de Raad in openbare vergadering bijeen te komen. Behandeld zullen worden o.a. de volgende punten: Een voorstel tot vast stelling van een verordening op de hon denbelasting; invoeren van een verorde ning op toneelvoorstellingen en andere vermakelijkheden, de oprichting en in standhouding van een dag-ambachtschool; voorstellen tot wijziging van enkele be grotingen en een nieuw voorstel ten aan zien van de verordening op het dansen. A.s. en jonge moeders, die nog niet in het bezit zijn van het extra-voedings- kaartje MD 707708, geldig voor de pe rioden van 8 Juni t/m 2 Augustus, kun nen dit alsnog afhalen op Vrijdag 20 Juni a.s. U Katwijk van 8.30 tot 11.45 uur Weer een andere maal kantelt zij en dan weer trekken de lussen dwars door een al te zeer ontbonden scheepskarkas heen. Dit is een werk met duizend moeilijkhe den en honderd ontgoochelingen. Maar altijd weer wordt het opnieuw met frisse moed aangepakt en tenslotte gelukt het in verreweg de meeste gevallen te red den wat er van het gezonken Nederlandse bezit nog te redden valt. Hier is het de „Henriette". Vier kilo meter verder is het 't 800 tons sleepschip ',,Pieter Breughel", waarnaar de „Arend" zijn machtige 250 ton sterke grijparmen reeds uitstrekt. Pieter geeft weer zijn bij zondere moeilijkheden. Hij zit verward met de restanten van twee andere, niet- Nederlandse, schepen en moet uit deze hardnekkige omstrengeling verlost wor den. Hij behoeft nog slechts een paar dagen te wachten, dan is de beurt aan hem. Zo komen ze een voor een omhoog, de logge Rijnkolossen, de krachtige slepers en de bedrijvige baggermolens, die zich in de stormen van de oorlog overgaven aan de goedertierenheid van de hen zo vertrouwde vader Rijn. Zevenhonderd stuks zijn er tot nog toe bovengebracht, doch twee jaren nadat de stalen vissen van Montgomery de militaire macht der rivier overwonnen, is er voor de Neder landse bergers nog een groot stuk werk te doen. Nog altijd liggen 118 onzer sche pen op de bodem der rivier. Van de gelichte schepen (bijna de helft daarvan lag in de buurt van Ruhrort), is zeventig procent in bruikbare staat bo ven water gekomen. Nog een goed jaar zal men nodig hebben om deze zeer bij zondere taak van de wederopbouw te vol tooien en van een der delen van onze vroegere nationale rijkdom te redden wat te redden is. De berging van een Rijnvloot is een werk, dat ziich tot dusverre vrijwel bui ten de sfeer der algemene belangstelling heeft afgespeeld. Het is daarom wel eens goed er aan te herinneren hoeveel ener gie het vooral in het eerst jaar gekost heeft om het op gang te brengen. Thans drijven er sterke bokken op het water, die scheepsrompen aanpakken als waren het potloden. Ondanks gebreken werden in het eerste jaar 325 schepen met een tonnage van 307.000 ton. 45 sleepbooten, een kraanpont, 5 baggermachines en passagiersschepen geborgen of van de uiterwaarden af vlot gebracht. Zover de toestand der Duitse werven het toeliet, werden zij in Duits land gerepareerd. Het zijn de diepst en moeilijkst gele gen schepen, die thans een voor een aan de beurt komen. Daarom zal het nog een jaar duren vooraleer de Nederlandse bok ken de lange reis naar Karlsruhe en terug hebben gemaakt om met hun stalen vin gers te grijpen naar het Nederlandse be zit, dat aan de Rijn ten prooi werd ge geven. KATWIJK AAN DE RIJN. Door de stichting van de Landbouw is aan de georganiseerde werkgevers en werknemers in de land- en tuinbouw, in de kring, waaronder Katwijk ressorteert, toegewezen een beperkte hoeveelheid Amerikaanse rijwielbinnen- en buiten banden en een partij Bata-rubberknie- laarzen. Deze toewijzing gaat buiten de distributiedienst om. Wel moeten de stamkaarten door deze dienst worden af- gekruist. Wie in aanmerking wenst te komen, moet zich vóór Woensdag 25 Juni bij de afdelingssecretaris melden Men ontvangt daar een bewijs. Met dit bewijs er de afgekruiste stamkaarten kunnen de banden en de laarzen aan het districts secretariaat, in dit geval bij de heer G Vooys, afgehaald worden LEIDERDORP. De ingelanden van de Achthovense polder zijn Vrijdag met hun dames naar de Grebbeberg geweest. Daar werden en kele minuten stilte in acht genomen. Men vertrok hierna naar Arnhem, waar men o.m. het Openluchtmuseum bezocht. De leider van de groep, de heer J. de Graaf, sprak in Utrecht tijdens het diner waar derende woorden tot burgemeester Van Diepeningen. Ook deze hield een kern achtige speech en dankte het bestuur voor de goede organisatie van deze dag, die werkelijk onvergetelijk was. In ons blad van gisteren maakten wij er melding van, als zou het in het voornemen van het bestuur der Ned. Hervormde school liggen, om binnen afzienbare tijd met de kinderen een schoolreisje te maken. Abusievelijk plaatsten wij dit bericht onder „Leider dorp". terwijl genoemde mededeling be trekking heeft op een andere gemeente ui* de omstreken. Gaarne willen wij deze fout rectificeren. LISSE. Voor de Geref. Gem. hoopt morgen» avond (Woensdag) op te treden cand. DO Wit van Rotterdam. Aanvang half acht. VOORDWIJ K. Woensdagavond. 8 uur. spreeiti voc. de Geref. Bond ds J. D. Kleijne van R'dam,

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5