„De Professorenwijk" beoefende de zangkunst De azijn was nog niet zuur genoeg geweest HIEUW* ERDSCSB COCRAW Stadsnieuws Eerste openluchtzangavond van K. en 0. werd een succes Gisteravond vond onder grote belang stelling de eerste openlucht-zangavond in dit seizoen plaats op het Van der Waalsplein bij „De Professorenwijk". Niet alleen kinderen, maar ook ouderen uit deze volkrijke buurt waren geko men, om onder de bezielende leiding van Herman Stenz vaderlandse liederen te zingen. Moest deze „pionier" van het zangwezen in Leiden om acht uur met een klein getal zangers en zangeressen beginnen, de schare werd, naarmate de wijzers van de klok van de Petruskerk dichter bij negen uur kwamen, hoe langer hoe groter. Eerst haperde er wel iets aan de samenzang, maar dit pro bleem werd door de bekwame dirigent, met zijn echtgenote aan de vleugel en de steun van het koor van „Kunst en Ontspanning" spoedig opgelost; toen de stemming er was, zong men als lijsters. Liederen, die velen" reeds in de jeugd hadden gezongen, doch ook verzen, die nog betrekkelijk onbekend waren. „Is dat nu alle geluid, dat U kunt geven?", zo vroeg de heer Stenz, toen men een' lied aan Jt instuderen was. Het was wel opvalend, dat de dirigent deze vraag niet voor de tweede keer behoefde te stellen. Ons volk houdt van zang, maar zelf zingen, daar komt men haast niet toe. Daarom zijn deze avonden van zo groot Bankdirecteur P. van der Tas werd hartelijk gehuldigd In verband met zijn 25-jarig; jubileum bü de Ned. Middenstandsbank Een hartelijke huldiging is de heer P. van der Tas, directeur van het kantoor Leiden der Ned. Middenstandsbank N.V., ten deel gevallen, ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum. Reeds Vrijdagavond werd de feestviering ingezet in tegenwoordigheid van het gehele personeel en directies der bijkantoren uit de omtrek. Namens het personeel heeft de procu ratiehouder, de heer U. A. van der Hoek, de heer van der Tas in welgekozen woor den toegesproken, hem dankende voor de wijze waarop hij leiding geeft en zijn goede verstandhouding tot het personeel, waarna sprr de jubilaris een prachtige schemer lamp en een oorkonde heeft aangeboden. Voorts voerden het woord de heren J. A. de Meij en J. K. Veenendaal, resp. direc teuren van de kantoren te Alphen a/d Rijn en Wassenaar, die eveneens de verdiensten van de heer van der Tas naar voren brach ten. Het feestprogramma, dat hierna werd afgewerkt, klonk als een klok en zo werd het voor jubilaris en personeel een onver getelijke avond. Het kantoor van de Bank aan de Bree- Straat ging gisteren enigszins op een bloe- menpaleis gelijken, zovele bloemstukken als er werden gebracht, terwijl tevens talrijke geschenken werden bezorgd en overhan digd, die de jubilerende directeur „klein" maakten. De receptie, welke 's middags werd ge houden, werd druk bezocht en talrijke vrienden en zakenrelaties kwamen de heer van der Tas hun gelukwensen aanbieden. Zo verschenen er de heren H. Simonis en dr P. G. Knibbe, namens de Kamer van Koophandel, burgemeester mr P. N. Höwe- ler van Rijnsburg en burgemeester A. C. de Wilde van Valkenburg, deputaties van de vereniging Leidse Geld- en Effecten handel en de drie Middenstandsbonden, collega's-directeuren van andere banken in Leiden en omgeving, ds Jac. Eringa van Oegstgeest met zijn echtgenote en voorts tal van andere persoonlijkheden. NAT. BOND VAN VERPLEEGSTERS. Al is de afdeling Leiden van de Nat. Bond van Verpleegsters eerst gisteravond uit de as der bezetting herrezen, men is niet van plan om ook in de toekomst steeds achteraan te komen. Er zijn enthousiaste woorden gesproken en concrete plannen gemaakt. In het nieuwe bestuur hebben zitting de zusters B. Felix, A. H. van Ditzhuizen, W. L. Renée, J. A. Tavenraat en A. P. C. Saarloos. Na het meer algemene gedeelte vertoon de zuster Tavenraat een film over het Kleuterhuis van de Leidse Buitenschool te Katwijk DE TARIEFLONEN IN HET BLOEM- BOLLENBEDRIJF. Van het college van Rijksbemidde laars werd de mededeling ontvangen, dat voor het aanstaande bollen-pel-sei- zoen de tariefionen voor het pellen van tulpen worden vastgesteld op ten hoog ste f0.75 per mand; het schoonmaken van gladiolenknollen op ten hoogste £0.80 per mand. Heren werkgevers wordt er met na druk op gewezen, dat op overschrijding van deze norm, onder toepassing van het Buitengewoon Besluit Arbeidsver houdingen 1945 en de beschikking van het college van Rijksbemiddelaars van 15 October 1945, nauwlettend zal wor den toegezien en dat in voorkomende gevallen, zonder voorafgaande waar schuwing door de CCD terstond proces verbaal zal worden opgemaakt. Distributievaria Morgen zijn aan de beurt voor het af halen van bonkaarten die gezinnen, waar- van het hoofd een stamkaartnummer heeft tussen 50017500. Het kantoor is geopend Van 8.3011.45 en van 1416 ur. belang, dat wij onze zangen, van vroe ger en van thans, leren zingen en daar door leren waarderen. Het lied van „De Professorenwijk" werd vanzelfsprekend op geestdriftige wijze gezongen. Hoe kan het ook an ders! Een vlotte wijs en inspirende woorden. Hieruit blijkt als men wil, kan kan men ook goed zingen! De volgende zangavond vindt binnen kort plaats op het Stadhuisplein. Nadere mededelingen volgen nog. SPREEKUUR BURGEMEESTER MORGEN. De burgemeester zal morgen spreekuur houden van 13.3014.30 uur. „SLECHTS" 129 PERSONEN VOOR DE KANTONRECHTER Voor de plv. kantonrechter mr H. R. Goudsmit moesten „maar" 129 personen terecht staan voor verkeersovertredingen en het laten werken van leerplichtige kin deren. J. K., chauffeur uit Lelden, was met zijn auto op de Hoofdstraat te Leiderdorp zonder de nodige voorzichtigheid achter uitgereden en had daarbij een bakfiets van een melkboer omver gereden, waar door grote schade was ontstaan. Het O. M. eiste f30 boete of 20 d. h. Uitspraak f 20 boete of 10 d. h. C. v. d. B. uit Oegstgeest had, komende met zijn motorrijwiel uit de Orangelaan aldaar, de bocht bij de Rijnziohtweg te vroeg naar links genomen en B. J. M. B. uit Leiden had met zijn motorrijwiel op de Rijnzichtweg geen voorrang aan het rechter verkeer verleend en was daardoor met B. in botsing gekomen. Het O. M. siste tegen beide verdachten f 20 boete of 10 d. h. De plv. kantonrechter veroor deelde v. d. B. uit Oegstgeest tot f10 boete of 5 d. h. en B. uit Leiden tot f20 boete of 10 d. h. De schade zullen zij on derling moeten regelen. Th. v. d. H., azijnfabrikant, moest voor komen, omdat door ambtenaren van de keuringsdienst in de azijn, die hij aan de winkelier S. te Lisse had afgeleverd, te weinig azijnzuur was geconstateerd. Ver dachte kon niet begrijpen, dat een mon ster bij de winkelier was genomen en niet voor de aflevering aan de fabriek. Het O. M. eiste wegens overtreding der Warenwet f50 boete of 25 d. h. Uitspraak f40 boete of 20 d. h. J. K., bakker uit Leiden, was op 14 Maart j.l. niet als getuige voor het Leids Kantongerecht verschenen. Het O. M. wees er op, dat het wegblijven van getui gen veel last en grote vertraging geeft. Het O. M. eiste f 20 boete of 10 d. h. Uit spraak f 15 boete of 5 d. h. R. R. uit Rijnsburg, die niet als getuige voor het Leids Kantongerecht versohenen was, kreeg f2 boete of 1 d. h. Eis O. M. f 5 boete of 2 d. h. M. v. T. uit Katwijk a/d Rijn had van Rijnland 7 procesverbalen tegelijk ge kregen, omdat bij de Schouw gebleken was, dat hij van 7 percelen de sloten niet had gezuiverd. Eis O. M. 7 x f 1 boete of 7 x 1 d. h. Uitspraak conform. W. L. uit Nieuwe Wetering, had te Lei derdorp een auto bereden, zonder dat hij een rijbewijs had. Het O. M. eiste f20 boete of 10 d. h. Uitspraak conform. J. E. M. uit Leiden had te Oegstgeest met een auto gereden met ondeugdelijke remmen. Verdachte erkende de overtre ding, doch de remmen waren nu in orde. Het O. M. vond, dat verdachte hiermede te laat was geweest en eiste f25 boete of 10 d. h. en f15 boete of 3 d. h. Uitspr. f 15 en f5 boete of 5 en 3 d. h. G. J. G. v. d. M., bakker, had zijn knecht na om 1 uur 's nachts voorarbeid te hebben verricht, om 2.45 met het bak ken van brood laten beginnen. Eis O. M. f 30 boete of f 15 d. h. Uitspraak conform. Een groot aantal personen moesten te recht staan, omdat zij leerplichtige kin deren in dienst hadden genomen. De boe ten varieerden van f 15 tot f 8. Th. H. N., Leiden, had zonder vergun ning van de K. v. K. in een perceel in de Leiden oppert bezwaren Het college van B. en W. heeft bij de gemeenteraad van Zoeterwoude een be zwaarschrift ingediend tegen het plan tot herziening van het uitbreidingsplan dier gemeente. Het betreft het gedeele, dat betrekking heeft op de gronden, ge legen aan de Hoge Rijndijk en grenst aan het van kracht zijnde uitbreidings plan der gemeente Leiden. Aangezien het indienen van bezwaren tot de competentie van de gemeenteraad behoort, doch het bezwaarschrift vóór 15 Juni j.l. moest worden ingediend, verzoeken B. en W. de raad het be zwaarschrift alsnog te bekrachtigen. KINDERKOOR EX ANIMO. Op Donderdag 26 Juni geeft het kinder koor „Ex Animo" haar laatste uitvoering in dit seizoen in de Stadsgehoorzaal. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de an nonce in dit nummer. Da Costastraat auto's gerepareerd en ver handeld. Het O. M. eiste f25 boete of 15 d. 'h. Verdachte begreep hier niets van, daar het geen afbraak, maar opbouw was. Uitspr. f15 boete of 3 d. h. met de waarschuwing, dat hij niet mag „bou wen"! H. J. C. R. was op het kruispunt Bere- straat-Gangetje met zijn auto zonder sig naal of teken te geven, plotseling naar links uitgeweken en had geen voorrang aan verkeer Hogewoerd verleend, waar door M. v. d. Haven met zijn rijwiel in botsing was gekomen met de auto. Ver dachte beriep zich er op, dat v. d. H. in de rechterhand een bloemstuk had. Het O. M. eiste f 10 boete of 5 d. h., aange zien R. niet roekeloos had gereden. Het O. M. vond het ook afkeurenswaardig, dat v. d. H. „met een hand" had gereden. Uit spraak conform. D. M. K., chauffeur, had, dienstdoende op een vrachtauto te Oegstgeest geen werkboekje gehad. Eis O. M. f10 boete of 5 d. h. Uitspraak conform. Daarna moesten een groot aantal per sonen terecht staan wegens wielrijden zonder licht. Eis O. M. f 3 boete of 1 d. h.. Uitspraak f2 boete of 1 d. h. H. W. v. d. R. uit Leiden, was toen een Dieseltrein der N. S. op de overweg Rijns- burgerweg had gestopt, uit de trein ge stapt en over de gesloten spoorwegbomen geklommen. Eis. f 5 boete of 2 d. h. Uit spraak f 2 boete of 1 d. h. P. S. alhier, had niet van de brug op het Station gebruik gemaakt, maar was over de sporen gelopen. Het O. M. vond dit zeer gevaarlijk en eiste f5 boete of 2 d. h. De Politie hield onderlinge schermwedstrijden D. J. Verzyden won andermaal de wisselbeker. Gisteren werd in het bureau van politie o.l.v. de heer Gijsberti Hodenpijl in te genwoordigheid van burgemeester jhr mr mr F. H. van Kinschot en de commissa ris van politie, de heer R. J. Meyer de jaarlijkse onderlinge schermwedstrijd op sabel van de L.P.S.V. gehouden. De heer D. J. Verzijden kwam definitief in het bezit van de wisselbeker door deze voor de tweede maal in successie* te win nen. Van Hilten veroverde de prijs voor de beste stijl. Uitspraken Leids Tribunaal Het Leids Tribunaal deed hedenmorgen uitspraak in de volgende zaken: N. en Schild te Leiden internering voor de tijd van 2 j. en 6 mnd. tot 9 Nov. 1947, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht, het be kleden van openbare ambten. Mej. J. H. v. Wilgen te Alphen a.d. Rijn werd in vrijheid gesteld, doch ontzet uit de kiesrechten. H. Barmentlo te Noordwijk, internering voor de tijd van 2 j. en 3 mnd. tot 11 Oct. 1947, ontzetting uit de kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare ambten. D. J. v. Diggelen te Leiden, internering voor de tijd van 3 j. tot 17 Aug. 1948, ont zetting uit de beide kiesreohten en het dienen bij de gewapende macht. DINSDAG, n JUNI Wff Ik wil er maar mee zeggen We leven tegenwoordig in een tijd van enquêtes, dat zal niemand ontkennen. Je kreeg enquêtes voor de verkiezingen, en quêtes over de vraag of Linggadjati al of niet zou worden aangenomen, enquêtes over distributieaangelegenhedener wa ren zelfs enquêtes, die je bij wijze van spreken het hemd van het lijf vroegen. En daarom zou ik het helemaal niet zo vreemd vinden, wanneer men eens in een aantal steden van ons land een enquête hield over de vraagf wie er in die steden de populairste persoon is. Hier in Leiden bv. zou dat ongetwijfeld onze burgemeester zijn, die vandaag een jaar binnen Leidens veste het bewind voert. Ik geloof, dat niemand zich over deze uitslag zou verbazen, want het is een feit, dat deze zo bij uitstek democra tische magistraat de gave heeft om zich zonder het misschien zelf te weten, be mind te maken. Bemind bij oud en jong, in alle lagen van de Leidse bevolking. Het contact was er terstond op die eerste dag, toen de Leidse burgers met hun eerste burger konden kennis maken. Nauwelijks had jhr v. Kinschot op de hem eigen manier de hoge hoed van het hoofd gezwaaid en zijn prettig lachend gezicht den volke vertoondof er klonlc een aanzwellend applaus, weldra over gaand in een welkomsthoera. En dat laatste is nu niets voor een ras- Leidenaar. Die doet van nature niet zo direct uitbundig, kijkt liever even de kat uit de boom. Doch ook de meest verstokte Nurks moestof hij wilde of niet, in dit afge lopen ambtsjaar van jhr v. Kinschot tot de ontdekking komen, dat dit de man is, die Leiden nodig heeft. Iemand, die met de bevolking meeleeft, bij het haring en wittebrood op 3 October, bij de avonden van Kunst en Ontspanning bij de opening van een speelweide of bij het leggen van een eerste steen. Thans is de Sleutelstad niet meer te denken zonder jhr. v. Kin schot, zonder zijn joviale vriendelijke manier van optreden, ook niet zonder mevr. v. Kinschot, die de verrichtingen van haar man altijd trouw bijwoont, of de burgemeester nu schommelt of graaft Burgemeester en mevrouw van Kin schot, ontvangt de felicitatie uit naam van alle Leidenaren, die de wens uitspreken, dat er nog vele van zulke ambtsjaren mo gen volgen. Leiden riep U, Gij bezorgdsê het als Uw eigen. Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEY DEIS, Twee uit te voeren werken 1 16.500 boven de raming 1 En wel herstel kademnren en verbfflfr* wing van de Meisjes H.B.S. In verband met de sinds de raming ingetreden prijsstijging, voornamelijk van cement, ijzer en bekistingshout en de verhoging van de sociale lasten zal het herstellen en vernieuwen van de beschoeiing van Schelpkade en Jan van Goyenkade f 8000 meer kosten dan de aanvankelijke raming. B. en W. stellen de raad voor het be schikbaar gestelde bedrag van f 32000 deswege te verhogen tot f40.000. Ook de verbouwing van het gebouw van de H.B.S. voor meisjes komt duur der dan men had geraamd, want bij de aanbesteding was de laagste inschrij ving nog f5459.hoger dan de raming, welke f 15700.beliep. Bij gunning van. het werk aan de laagste inschrijver zullen de totale kos ten, met inbegrip van de buiten het be stek om aan te schaffen materialen (schoolbanken, enz.), uit te voeren wer ken, centrale verwarming, electrische verlichting enz.) en de kosten van voor bereiding en toezicht ongeveer f 29500 bedragen, zodat derhalve nog f 8500 benodigd is. Nu de nodige bouwmaterialen einde lijk zijn toegewezen en B. en W. het werk gaarne voor 1 Sept. a.s. gereed zouden zien, vragen zij de raad alsnog een bedrag van f 8500 beschikbaar te stellen. SPREEKUUR WETH. S. MENKEN De wethouder' v. Soc. Zaken, de heer S. Menken is verhinderd morgen spreek uur te houden. AANBESTEDING Bij de gisteren door arohitect B. Buur man gehouden aanbesteding voor de bouw van 103 woningen achter de Mare- en Herensingel was de laagste inschrijf- ster fa W. de Jong te Den Haag voor f 1.465.580 en de hoogste fa A Rietveld, Den Haa". voor f 1.729.000 BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Martinus P, zn van M P Hoogkamer en T P E Paauw; Bernhard, zn van P K Baardolf en N van der Louw; Pieter, zn van P van der Heijden en J Overvliet; Elisabeth W, dr van N Arent- sen en C Goedhardt; Henriëtta, dr van A Crama en M Fakkel; Gerrit P A, zn van A Dobbelaar en M P Noorlander; Rudolf, zn van T A ten Hooven en A J Kapteijn; Johanna G, dr van P van Hal en J G Do- lieslager; Helena, dr van P van Hal en J G Dolieslager; Marinus J, zn van M J Moerkens en E van er Heijden; Neeltje, dr van E Reinders en P de Jong; Jacob, zn van J Waal en J Beets; Jacobus, zn van J Loomans en J van Ruitenburg; Ma rijke C, dr van J Kerpershoek en C P Kuijt; Hendrika G J. dr van B E Zonder van en A. Ovink GEHUWD: E van ae Water en G do Jong. OVERLEDEN, j Harkes. 8 innd.; J A van der Klaauw, 52 jr; E E van Zelst-van Kooperen, 20 j.; P van de Putte. 9 mn<L; T van den Berg, 77 jr. Wie herinnert zich niet die mooie Juni-avond, vandaag een jaar geleden, toen burgemeester jhr F. H. v. Kinschot met zyn vrouw en zoons op het bordes van het stadhuis een ware ovatie in ontvangst had te nemen van de Leidse burgerij, die op deze wyze uiting gaf aan haar biydschap over zyn komst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4