Gummistok en rotte eieren in Hongarije troef Uncle Sam pijpt, Russische beer danst nog niet l£)ist *11 't Verklaarde uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG, 17 JUNI 1M7 ALLES IN NAAM VAN DE VRIJHEID De vergadering van de Hongaarse Vrijheidspartij (voorz. Dejzo Sulyok) te Boedapest, werd gisteren ernstig verstoord door vechtpartijen, waarbij met rotte eieren geworpen werd. Voorzitter der vergadering was Vince Nagy (niet verwant aan de ex-premier Nagy). Hij had nog slechts enkele woor den gezegd, toen de in de zaal aanwe zige communisten een geweldig gejoel aanhieven en met gummiknuppels naar de vergaderden begonnen te slaan. Die verdedigden zich met stoelen, smeten een communist uit het raam van de tweede verdieping, terwijl jongere ver gaderingbezoekers van de galerijen stoelen naar de beneden staande com munisten wierpen! De politie verscheen en trachtte met geweld de zaal' te ontruimen. Een ver slaggever was er getuige van, dat een man een vergaderingbezoeker met zijn gummistuk neersloeg. De neergeslagene werd gearresteerd, maar de aanvaller mocht zijn gummistok houden. Zoals men weet, was de vergadering speciaal geconvoceerd om te constateren of er in Hongarije nog vrijheid van woord en vergadering bestaat. De vertegenwoordigers van de Ameri kaanse bladen kregen het vooral te kwaad. Zij werden door dames-leden van de Vrijheidspartij met bloemen en kussen overladen en van communisti sche zijde in eierstruif gedrenkt. Minister Reiss heeft gisteren ver klaard ,dat, indien Hongarije alle ma teriaal over de jongste crisis aan een S commissie van onderzoek uit de V. N. G voorlegt, Nagy en Eckhardt (leider der ■j boerenpartij voor de oorlog) terstond s) s Reynolds gaat nu om de polen vlieg en De Amerikaanse vulpen-koaiing Milton Reynolds, die na zijn wereldvlucht van enkele maanden geleden verklaarde „nooit weer zoiets te zullen ondernemen," heeft nu het plan een „zuiver weten schappelijke vlucht" om de beide polen te maken. Hij zal 10 a 12 geleerden mee nemen in een verbouwde „dominator" bommenwerper. De weg zal gaan over Washington, Groenland, over de Noordpool naar Ja- koetsk, (Siberië), naar Invercargill (Nieuw Zeeland) over de Zuidpool naar Argentinië en terug naar Washington. Reynolds legde er de nadruk op, dat volledige controle voor alle stopplaatsen verkregen was. Hij schatte de afstand op 40.000 km en het aantal vlieguren op 110. uit Amerika gezet zullen worden. De socialisten zullen niet aan nieuwe verkiezingen deelnemen, indien zij niet met een eigen lijst mogen uitkomen. Kolonel Stefan Szemes, die de Hon gaarse militaire missie op de vredes conferentie te Parijs leidde, is gear resteerd en men verwacht, dat de partij der kleine boeren nog zes van haar af gevaardigden uit de partij zal stoten. Sulyok sprak niet te Szegedin. In heel Amerika televisie vóór 1950 Volgens de president van de „Radio Corporation of America" zal voor alle staten het eerste televisienet nog vóór 1950 in exploitatie zijn. Momenteel wor den 50.000 televisie-ontvangers gebruikt, maar dit cijfer stijgt dagelijks. Ir. Wash ington wordt dezer dagen een televisie station in werking gesteld, waardoor er reeds 11 stations zijn aangesloten. Het zal dus niet lang meer duren, of men hoort niet alleen, maar men ziet óók de politici in de keuken van het bedrijf. Deuren en geheimen bestaan dan niet meer in Ame rika! Bronislaw Huberman met zijn secre taresse tijdens zijn laatste bezoek aan Nederland. EUROPA VERDEELD OVER MARSHALL'S PLANNEN Het plan van Marshall heeft de diplo matieke actie in Europa gaande ge maakt. Engeland wendde zich, zoals reeds vermeld, tot Rusland met het verzoek, een basis te vinden voor een bespre king. Informatieve besprekingen wor den in nauwe samenwerking met Frankrijk gehouden. Zolang men echter in het onzekere verkeert over de Russische bereidwil ligheid aan deze polsing deel te nemen, zal Engeland de Europese conferentie niet samenroepen. De besprekingen, die Bevin in Parijs gaat houden, zullen dan ook niet ver der gaan dan het wisselen van de Britse en Franse inzichten over de Ameri kaanse plannen. In Rusland gaf de Prawda gisteren het eerste commentaar op de plannen. Hoofdmotief der negatieve houding uitte zich als „de poging om via de dollar, politieke pressie uit te oefenen en zich te mengen in de binnenlandse aange legenheden van andere landen". Tegen inmenging van grote mogendheden in kleine landen is de Sow jet Unie vast besloten zich te verzetten, zoals wij Te Dieren werkt men op volle kracht aan de vervaardiging van zgn. „Utility1 pannen, die ingaande 1 Juli a.s. in de handel gebracht zullen worden. Het is een pan van standaardkwaliteit, grijs van kleur met een zwart deksel. Een licht puntje in het schaarse-keukengerei-probleem. reeds als ons vermoeden te kennen gaven. Het secretariaat der Ver. Naties is van mening, dat de Amerikaanse hulpver lening via de „Economische commissie voor Europa" aan dit werelddeel ge geven moet worden. Noorwegen is bereid aan de bespre kingen over Marshall's plannen deel te nemen, als de politieke geschillen niet verder zullen worden toegespitst. De regeringen van België, Nederland en Luxemburg zijn zoals bekend, langs diplomatieke weg direct met elkaar in onderhandeling getreden over de Ame rikaanse voorstellen en bereikten reeds een accoord. Frankrijk heeft aan het plan adhaesie betuigd. De violist Bronislaw Huberman plotseling overleden Musicus van internationale vermaardheid Te Corsier sur Vervey (Zwitserland) is gisteren plotseling overleden de beroem de violist Bronislaw Huiberman. Met hem is een musicus van internationale ver maardheid heengegaan. Aan een virtuose tedhnieik paarde hij een zeldzame en veel zijdige muzikaliteit. Huberman werd op 19 Dec. 1882 te Ozenstochowa bij. War schau als zoon van arme ouders geboren en trad reeds vroeg op als wonderkind, o.a. te A'dam. Zijn opleiding genoot hij bij Lotto te Parijs en in 1892 van Joachim te Berlijn. De violist maakte concertrei zen door oude en nieuwe wereld en woonde het laatst in Zwitserland. In 1912 verscheen van zijn hand „Aus der Werk- statt der Virtuozen". Het Ned. publiek kent hem door zijn talrijke concerten te A'dam, 's-Gravenhage en Soheveningen. Dit zomerseizoen zou hij in het Kurhaus optreden. Huberman was juist van een concertreis door Italië teruggekeerd. Ned. padvinders naar de Wereld jamboree in Frankrijk Het Ned. contingent, dat in Aug. aan de zesde wereld-jamboree in Frankrijk zal deelnemen, staat onder leiding van mr W. C. Roest van Limburg, hoofdcom missaris van de Ned. padvinders. Plaats vervanger is de oud-hoofdcommissaris der R.K. Verkenners, mr Rene Hoeppener. Contingents-aaknoezenier is de aalmoe zenier van de Kath. jeugdbeweging A. J. L. Verhoeven. Het contingent van 650 padvinders is verdeeld in 18 troepen, welke in kampen te Savoye, Dauphiné en Provence worden ondergebracht. Voorts is er op een eiland in de Seine een zeeverkennerskamp, waaraan ook een troep Ned. zeeverkenners zal deelnemen. DAT te Utrecht. 63 jaar oud. is overleden de oud-officier van Justitie aldaar mr A. N. Fabius en hij vandaag op Westerveld werd gecremeerd. DAT de R.-K. Vakbeweging reeds bijna 300.000 leden telt. DAT de Bredase chocoladefabriek „Kwat- ta" in 1946 haast 7 ton netto winst maakte en 6 pet. zal uitkeren (v. j. verlies). DAT in Overdinkel 2 inwoners van En schede zijn aangehouden, die 4000 sigaren over de grens wilden brengen, terwijl ook in Glane enige sigarensmokkelaars zijn be trapt DAT de Regering de Ned. schooljeugd in Sept. a.s. wil oproepen voor een grote na tionale papierinzameling. DAT de uit ons dep. van Buitenl. Zaken gestolen documenten te Berlijn bij oorlogs handelingen verloren blijken te zijn gegaan. DAT gelijk al in een deel onzer vorige editie vermeld, 2 Ned. meisjes, de 25-j Ynske Schaap en de 23-j. Elizabeth Laming, die familie in Zweden gingen bezoeken, daar worden vermist. DAT bij Lobith 3 Rijnschippers zijn inge rekend. die een partij koffie naar Duitsland wilden smokkelen, waar 2700 mensen een maand lang van zouden kunnen genieten. DAT momenteel in ons land slechts 65 70 pet. van het aantal buitenbanden van bin nenbanden wordt vervaardigd en dus niet op voet van gelijkheid kan worden gedistri bueerd. DAT voor ruim f 21 millioen aan door de Duitsers uit het geëvacueerde Tiel geroofde gelden en goederen is opgespoord. DAT 30 (hoofdzakelijk) Letlandse meisjes uit Duitse kampen voor verplaatste personen in ons land zijn aangekomen om in A'damse ziekenhuizen te gaan werken. DAT Piet van Reeuwijk te R'dam over 1946 8 pet uitkeert (v. j. 6 pet.) DAT te Lochum, 90 j. oud. is overleden de arts dr J. A. Meursinge Reynders en de be grafenis vandaag aldaar plaats had DAT te Haren (Gron.) 68 j. is overleden de oud-dir. van het Groningse bijkantoor der A'damse Bank C. Prins en hij morgen aldaar ter aarde wordt besteld. DAT in de trein van A'dam naar Bussum een zakenvrouw uit laatstgenoemde plaats bij het naar huis gaan, haar koffertje met f 5000 liet staan en er nog niets van hoorde. DAT het tot de gemeente Oud en Nieuw- Gastel behorende kerkdorp Stampersgat toch nog 20 van de 50 toegewezen woningen zal krijgen, ofschoon ze eerst allemaal in Gastel zouden verrijzen. DAT de Ned. luohtvaartdelegatie uit Mos kou is teruggekeerd. DAT H. M. de Koningin aan ruim 60 Ame rikanen decoraties heeft verleend, o.m. aan dc burgemeesters van San Francisco en Los Angeles, zomede aan de voorz. van het Amerik. Rode Kruis, voor hun diensten tij dens de oorlog. DAT de directie van de Wieringermeer (Noordoostpolderwerken) in de herfst van 1947 een aantal boerderijen, gelegen in het Oostelijk deel van de polder, in pacht wil uitgeven. DAT de Vakgroep „Goederenvervoer langs de weg" op 4 en 5 Juli voor de beroepsver voerders in Utrecht een congres organiseert met Prins Bernhard als president van het ere-comité. DAT de Econ. Politierechter de Zaltbom- melse bankdirecteur C. Philips en de 70-j directeur van Nimweegs Reisbureau J. J. B. J. Bouvy wegens deviezenknoeierij veroor deelde tot resp. 6 maanden en 6 weken gev. straf. DAT van 2328 Juni te Heerenveen een tentoonstelling van handel, industrie en wo ningbouw wordt gehouden, ter gelegenheid waarvan des avonds het drama „Simson" van Feede Schuer wordt opgevoerd. DAT de Haagse ballonvaarder Boesman op 25 Juni uit Heerenveen zal opstijgen voor een vlucht naar Denemarken. DAT van 21 Juni tot 27 Juli in het Mu seum voor Land- en Volkenkunde te Rotter dam een tentoonstelling wordt gehouden van luxe schaakspelen, vervaardigd door kun stenaars uit China, Japan, Egypte en Italië DAT de K.M.K. onder Rocus van Yperen dezer dagen heeft geconcerteerd in Heerlen en Valkenburg (L.)). DAT Zondag j.l. de voorganger der Ned Isr. gemeente te Maastricht, I. de Liver, t.g.v. zijn zilveren jubileum is gehuldigd DAT de brug over de Bergsohe Maas bij Heusden thans voor alle verkeer is openge steld en de brug over de Oude Maas midden Aug. gereed komt. DAT de heei D. C. v. Vliet te A'dam giste ren zijn 40-j. jubileum vierde als directeur vaa de Holl. Hypotheekbank. Wat Rusland onder Duitse eenheid verstaat! Zoals Amerika bereid is, Europa weer op de been te helpen, ook al betekent in diep ste wezen, het „plan Marshall" het zelfbe houd van Amerika tevens, zo is ook het streven der bezettingsmogendheden om Duitsland economisch weer op te kalfateren, een uiting van zakelijk realiteitsbesef. Het „help u zelf" geldt ook voor Duitsland, al blijft bij de mobiel making, het gebruik van de terugtraprem voorshands noodzakelijk. Het klinkt inderdaad uiterst bemoedigend, als men in de Engelse pers, naar aanleiding van de conferentie van München, waar Duit se ministers uit alle zones de koppen bij elkaar mochten steken, van „het debuut van een nieuw Duitsland" spreekt. In Frankrijk zal men zich er meer sceptisch tegenover stellen. Al kreeg de politiek te München geen kans en lag het accent geheel op de economie en het „herstel", dat neemt tocïi niet weg, dat men met grote reserve tegen over het zich als „nieuw", democratisch pre senterend Duitsland moet blijven staan. Im mers de reactie na de pijnlijke nederlaag, de misère en verkommering, is geenszins di# van een „morele knock-out", maar meer vei* vat in het typerende „Unter Hitler war 's be*» ser"! Een uit de grond gestampte, noch ee# van bovenaf gedicteerde „democratie" biedt enige waarborg, dat dit een, onder het Duitse volk levend, dynamisch begrip is. Democra tie kan slechts vertrouwen wekken als een •historisch gegroeide werkelijkheid en als men het Duitse volk als eenheid beschouwt, behoudt de „democratie" van 1870, van 1914 en van '39, een uiterst wrange nasmaak! Het uiterlijke maöhtscomplex, dat in staateal- macht tot uiting kwam en waaraan misschien massale inferioriteit ten grondslag ligt, de eerbied voor helm en soldatenlaars, wijzigen zich niet plotseling, zelfs niet na een neder laag. Maar het zou niet geheel billijk zijn, iedere mislukking in Duitsland van „front" te veranderen, aan de Duitsers alléén te wijten. Vanaf de beëindiging van de oorlog, hebben zij er weinig kans toe gehad. Europa is verscheurd en deze verscheurdheid komt vanzelfsprekend óók in Duitsland sterk tot uiting. De tegenstelling tussen Oost- en West- Europa remde-twee jaar lang, iedere poging tot herstel, werkte in psychologische zin op Duitsland vernietigend. Moskou leerde ons, dat er met Rusland voorlopig niet te reke nen viel op een éénvormig beheer der vier zones en de a.s. conferentie te Londen, die in de herfst gehouden zal worden, vindt plaatsna de Europese oriëntering om trent het plan van Marshall. Vandaar, dat de mogendheden, zonder Rusland, in Duits land vast een koers hebben bepaald. Na de oprichting van de Economische Raad, heeft Lübke, de minister voor de levensmiddelen- voorziening van Rijnland-Westfalen, aan Lord Pakenham een voorstel gedaan om de voedselpositie in West-Duitsland te verbete ren, welk Duits initiatief van belang is, om dat immers de levensmiddelenvoorziening nauw samenhangt met de politieke hygiëne. Ook is er sprake van een plan om de kolen mijnen in het Ruhrgebied weer in Duitse handen te stellen, maar waaraan de Britse militaire autoriteiten nog hun goedkeuring moeten geven. Ook zou volgens de bedoe lingen van de pas ingestelde Economische Raad, de mogelijkheid worden overwogen, de staalproductie in het Ruhrgebied tot on geveer 12 millioen ton op te voeren» hetgeen dus sinds de conferentie van Potsdam een verdubbeling van capaciteit betekent. Men zal moeten afwachten, hoe Rusland, maar ook Frankrijk op dit Amerikaans-Britse plan reageren. In verband hiermede verdient de aandaaht, dat als tegenzet, ook de Russen in hun zone het industriële en economische peil trachten op te voeren. Met typische Russische ironie, wordt zulks aangekondigd als het uitvoeren van de besluiten der con ferentie te Moskou, „ter versteviging van de economische eenheid van Duitsland". Naar die eenheid wordt door de Russen immers in het geheel niet gestreefd. Want op de con ferentie te München, waar de Duitse minis ters uit alle zones vergaderdén onder leiding van de Beierse minister-president Ehard, hebben de Russen hun negativisme weer op duidelijke wijze gedemonstreerd. De Duitsers maakten hier een begin met „help u zelf**, beraadslagende over een plan ter leniging van de economische nood. Ook de ministers van de staten, in de Russisahe zone gelegen, waren hiertoe uitgenodigd, maar deze ver weten hun collega's uit de Westelijke zone, niet „democratisch" genoeg te zijn, alsof de sowjets daar het monopolie van bezitten! De Russen wilden er via de ministers der Oos telijke zone de politiek in betrekken, hetgeen op groot verzet, zowel van de zijde van Frankrijk, als van de Duitse sociaal-demo craten zou zijn gestuit. Hoewel dë vijf mi nister-presidenten uit de Russische zone er van verwittigd waren, dat alle politiek te München, eens de smidse van het vurige na- tionaal-socialisme, volkomen taboe was, stel den zij er toch hun politieke eisen. Zoals wij reeds vroeger hebben gemeld, verlieten deze „zaakwaarnemers" van Rusland reeds op de eerste zitting de conferentie, aangezien hun Westelijke Duitse collega's vanzelfspre kend, niet in die listig opgezette val liepen. Het gebeurde heeft dan ook weer eens dui delijk aangetoond, dat de Russen voor een democratisch eenheidsbesef, zelfs als het Duitslands herstel en de opheffing uit de misère betreft, in wezen niets voelen. Te München werd de gelegenheid geboden om de bezetters de wensen, grieven, de nood van het gehele Duitse volk te doen horen en de Russen hebben het om zuiver politieke redenen, uit een soort rivaliteitskoorts, niet gewild. Wat valt er dan van hen op de con ferentie te Londen te verwachten? BELGISCHE LUCHTLIJN OP CAIRO GEOPENT Gisteren heeft de Sabena haar nieuwe geregelde lijn BrusselCairo in gebruik genomen. Het betreft hier een tweeweke lijkse dienst. De Ned. Middenstandsbank te A'dam keert over 1946 een dividend uit van 5 Een krijgsraad te Saloniki heeft de se cretaris-generaal van de Macedonische Communistische Partij. Goessidec, we gens het verlenen van steun aan de Griek se guerilla-strijders, ter dood veroor deeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3