Reis van Britse consul-generaal naar Djokja IDist <11 H.M. de Koningin ontving de Interparl. Unie NIEUWE LEIDSCIIE COURANT DINSDAG, 17 JUNI 1947 „MET BEMIDDELING NIETS UITSTAANDE" Volgens een Reutertelegram uit Lon den, heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld, dat de Britse consul-gene raal te Batavia uit Djokjakarta is terug gekeerd en rapport over zijn reis heeft uitgebracht aan de Britse regering. De reis was ondernomen met het doel, zich op de hoogte te stellen omtrent het enigs zins kritieke stadium der Nederlands-In donesische onderhandelingen. Ook wordt het mogelijk geacht, dat Mitcheson zich te Batavia in verbinding zal stellen met Sjahrir. Reuter verklaart tenslotte: Dat een van beide partijen om Britse bemid deling heeft verzocht, wordt van gezag hebbende zijde tegengesproken. (Voor de totstandkoming der republi keinse antwoord-nota kwam de Britse consul-generaal plotseling Soekarno te Djokja gelukwensen en hij deed deze handeling rapporteren aan lord Killearns plaatsvervanger door een officier, die spe ciaal naar Singapore vloog. Deze Plaats vervanger was kort daarna gastheer van de Commissie-Generaal. Thans wordt ge meld, dat de consul-generaal zich te Djokja op de hoogte heeft gesteld en dat hij plannen heeft voor een ontmoeting met Sjahrir. Tenslotte wijzen wij er op. dat de Commissie-Generaal en de Indone sische delegatie te Batavia, aan het einde rAdvies Commissie-Generaal heden verwacht (Vervolg van Pag. 1 Weifeling bij de republikeinen? Zowel Aneta als Ass. Press menen bij de republikeinen een zekere weifeling te moeten constateren en een neiging om hun standpunten, vervat in de tegennota van 8 Juni, op te geven, in ruil voor een nieuw Nederlands voorstel, doch zij hou den er aan vast, dat de stichting der VB. van Indonesië op 1 Januari 1949 een feit moet zijn. De republikeinse minister van voorlich ting Natsir verklaarde: „Indien wij er van overtuigd konden worden, dat de moei lijkheden, die wij in de laatste maanden hebben ondervonden, vermeden zouden kunnen worden langs andere wegen dan omschreven in onze tegenvoorstellen, zou den wij zeker bereid zijm, onze standpun ten te laten varen voor ieder beter plan." Het was niet zo bedoeld. Een officieel republikeins zegsman te Batavia heeft aan Aneta medegedeeld, dat een verzoek om arbitrage in republi keinse kringen slechts als een mogelijk heid wordt gezien en dat dit geenszins het onderwerp van beraadslagingen heeft gevormd. (Men weet, dat de republi keinse minister van Économische zaken dit denkbeeld openlijk heeft aangekon digd. Red.) Weer beperkt telegraafverkeer met Duitsland mogelijk Voor wat betreft Brits-Amerikaanse bezettingszone Met ingang van heden is telegraafver keer -met Duitsland opengesteld met di verse kantoren in de Brits-Amerikaanse bezettingszone, met de Britse en Ameri kaanse sectoren van Berlijn en met kan toren in de Franse bezettingszone (alleen voor Regerinigstelegrammen)De tele grammen worden aan censuur onderwor pen, mogen geen handelstransacties be treffen en mogen niet handelen over Duitse bezittingen in het buitenland. In dien zij bestemd zijn voor de Amerikaan se sector van Berlijn moeten de geadres seerden behoren tot de nationaliteit der geallieerden en indien zij bestemd zijn voor de Britse sector, mogen zij slechts gericht zijn aan leden van de bezettings autoriteiten, consulaten, geallieerde mili taire missies en aan niet-Duitse, handels agenten. Alleen toegelaten zijn Regerings telegrammen, gewone telegrammen, pers telegrammen en meteorologische tele grammen. JEHUDI MENUHIN NAAR DUITSLAND Jehudi Menuhin zal in Augustus een tournée door Duitsland maken, waarbij hij in alle vier bezettingszones zal spelen. DAT het verdrag inzake de maas wijdte der visnetten reeds is geratificeerd door Dene marken, Gr. Brittannië, Polen en- Zweden, doch niet in werking kan treden voor alle verdragspartners het hebben geratificeerd. DAT de Stcrt. van gisteren bevat een Prij- zenbeschikking houten kruiwagens 1947; een idem kinderwagen en kinderwandelwagens 1947: een idem Micro-Crystalline- en Mon- taanwassen 1947; zomede een Calculatiebe- sehikking Handgeweven Goederen 1947. DAT in bepaalde gevallen opsporingsbe voegdheid is verleend aan de interne re cherches der bewonings- en internerings kampen. DAT is bevorderd tot hoofdcommies bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg P. Snoep en tot architect C. J. M. v. d. Veken. D. Varkens, zomede E. A. Canneman. DAT de zilveren medaille, behorende bij de orde van Oranje Nassau is toegekend aan de magazijnmeester J. Lodder te Ridderkerk. DAT de inspecteur van de havenarbeid G. Y. C. Fraser te Amsterdam is bevorderdtot hoofdinspecteur. der vorige week hun gelukwensen kwa men aanbieden aan de consul-generaal. Men ziet hoe goed het is, dat Reuter ons mededeelt, dat er van bemiddelingspogin gen geen sprake is. Red.) INLICHTINGEN VERZOCHT INZAKE DUITSE BEUL. De ,.Neth. Warcrimes Commission" (p.a. mej. S. M. Kwant), Javastraat 59, Haar lem) verzoekt inlichtingen inzake de lei der van het Duitse kamp „Deutches Haus" te Brunsbuttelkoog, Gustav Ernst Leguttky, die tijdens de oorlog verschil lende in dit kamp geplaatste Nederlan ders heeft mishandeld bij werkzaamheden aan de zgn. „Friesenwall". WALLACE WIL EEN NIEUWE PARTIJ STICHTEN. De poging der tegenstanders van Wal lace om de federale rechter Prostor te bewegen Wallace te verbieden het Wa tergate amphitheatre te New York te betreden, waar hij een rede wilde hou den, had geen resultaat. Wallace drong aan op een onderhoud tussen Truman met Stalin en Molotoff in Berlijn. Hij eiste nationalisatie van de wapenindustrie en kondigde stichting van een nieuwe partij aan. „Motie maakt een zeer slappe indruk" R.K. critiek op de houding der P. v. d. A. inzake Indië Het moet ons van het hart, zoo schrijft „De Maasbode" dat de motie van de partijraad van de P. v. d. Arbeid in zake Indië een zeer slappe indruk maakt. Men zou haast gaan menen, dat onze regering de sdhuld is van de vertrouwens crisis. Aan haar immers* en aan haar al leen worden concrete' eisdhen gesteld om het geschokte vertrouwen te herstel len, om te beginnen niets meer of minder dan zo spoedig mogelijk vermindering van onze troepenmacht, en dat terwijl uit drukkelijk wordt geconstateerd, dat het geen de Republiek voorstelt niet te rij men valt met Linggadjati! Zelfs met de vrij doortastende maatre gelen, die de Ned. Indische regering nam tegen het optreden der Soendanezen in Buitenzorg, is de P. v. d. A. nog niet te vreden, .en aan den regeringsvoorlich tingsdienst in Batavia wordt psycholo gische oorlogsvoorbereiding verweten en er worden nog méér progressieve figuren gevraagd dan we reeds naar Indië uit zonden. Er was, naar onze mening, meer aan leiding om aan de Republiek een serie concrete eisen te stellen. Het zal voor de Kath. Volkspartij uiterst moeilijk zijn om met deze buiten gewoon eenzijdige motie mee te gaan. GISTEREN OOK BEZOEK AAN ROTTERDAM GEBRACHT Een groep deelnemers aan de confe rentie van de Ned.-Belg.-Luxemburgse Parlementaire Unie, is gistermiddag door H. M. de Koningin op het paleis 't Loo in audiëntie ontvangen. Nadat H. M. de 17 leden van de drie delegatites aan zich had laten voorstellen, onderhield zij zich geruime tijd op ongedwongen wijze met hen. Een andere groep bracht een bezoek aan Rotterdam, waar een krans werd ge hecht aan het standbeeld van Erasmus, gevolgd door een thee, aangeboden door het gemeentebestuur. Zaterdagmiddag waren de deelnemers voor een begroetingssamenkomst in de Ridderzaal te Den Haag bijeengekomen, waar zij ontvangen werden door de voor zitter der Unie, het Ned. Tweede Kamer lid, P. J. Serrarens. Aanwezig waren de ministers Beel, Van Boetzelaer en Huys- mans, de Luxemburgse gezant en de Bel gische gezantschapsraad. terwijl het woord gevoerd werd door de heer Ser rarens, mr Van Schaik, voorz. der Twee de Kamer, de 82-j. Graaf Carton de Wiart, voorz. der Belgische groep en de heer Reuter, voorz. der Luxemburgse groep. In het gebouw van de Eerste Kamer 't Centraal Vacantiecomité is actief Nu de vacantaeperiode is aangebroken, is het goed, de aandacht te vestigen op een comité, dat zijn werk meest in stilte heeft verricht, doch óns thans verzoekt, een en ander over zijn werk te vertel len: het Centraal Werkcomité Vacantie, secr. Paleisstraat 1, Den Haag. Dit Comité, dat in het voorjaar van 1946 tot stand kwaim, stelt zioh ten doel om maatregelen te bevorderen, die kunnen bijdragen tot het opvoeren van peil en omvang der vacantiebesteding. Het wil plaatselijke of regionale programma's samenstellen en propageren, die althans gedurende de meest drukke weken velen ontspanning kunnen bieden. Een bijzondere tak van werkzaamheid is de vacantiebesteding der lagere schooljeugd. In de eerste plaats is echter aandacht besteed aan de vacan tiebesteding voor de tienduizenden, die de vrije weken grotendeels in hun woon plaats moeten doorbrengen. In de grote steden (ook in Den Haag, zoals men weet) zijn plaatselijke comité's gevormd, welke gestimuleerd worden door het Centraal Comité. Voorts worden enkele verwante problemen onder ogen gezien, zoals vacantiespreiding, spaarkassen en recreatieoorden. werd vervolgens begonnen met een be spreking van twee onderwerpen, nl.: De Interpenetratie van de cultuur der drie landen en de Middenstandsproblemen. De besprekingen duurden gisteren voort. Kon. Instituut van Ingenieurs bestaat 100 jaar Grote feestelijkheden in September a.s. Het Kon. Instituut van Ingenieurs te 's-Gravenhage viert dit jaar zijn 100-jarig bestaan, ter gelegenheid waarvan in Sep tember a.s. feestelijkheden worden ge houden. Op 22 Sept. zullen buitenlandse gasten door het Gemeentebestuur van 's-Gravenhage worden ontvangen, op 23 Sept. volgt een herdenkings-bijeenkomst in de Ridderzaal, mjn.v. het Residentie orkest, en een receptie, terwijl op 24 Sept. in de Haagse Kon. Schouwburg enige wetenschappelijke voordrachten worden gehouden. In voorbereiding zijn een of ficiële sluitingsavond op 26 Sept. en ver schillende excursies, speciaal bestemd voor de buitenlandse gasten. Zij., die de viering willen bijwonen, kunnen aan de jubileum-commissie, Princessegracht 23, Den Haag, daarvan mededeling doen. Tegen een Haagse Jodin thans 7'/2 jaar geëist Wegens het verraden van Joodse medeburgers. (Van onze verslaggever voor Rechtszaken) De Haagse Jodin Caroline Fransman was door het Haagse Hof wegens het ver raden in 1943 en 1944 van verschillende Joden aan de S.D. tot 12 jaar gev. straf veroordeeld. In hoger beroep voor de Raad van Cassatie eiste de proc.-fiscaal prof. mr Langemeijer, 7% j. gev. straf met aftrek, op grond van het feit, dat zij in een toestand van vernauwingsbewust- zijn zou hebben gehandeld, onder bedrei ging van de S.D., om haar familie en kind te redden. De verdediger mr van 't Hoff Stol'k betoogde, dat verd. door beloften van de S.D.-agent Kaptein tot haar ver raad was gekomen, uit angst voor het lot van haar kind. Niettemin vond de pre sident prof. mr. Verzijl het niet van moederlijk gevoel getuigen dat zij in de bewuste periode van de vroege mor gen tot de late avond dronken was. Vol gens de raadsman mr v. 't Hoff was 't feit dat rij reeds om 9 uur 's morgens dronken was een bewijs voor de ellen dige toestand waarin rij leefde. DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR 45. Jodocus kwam met een sierlijke boog midden in de sloot terecht, die rechts van de weg lag. Alleen zijn hoofd stak nog boven water uit. Pieter daarentegen dobber de met het zijspannetje in de sloot links van de weg rond. Hij was dus beter af. maar wou er toch ook graag uit. Hij had immers geen riemen, en kon dus niet bij de kant 46. Wacht, daar kwam juist een boer voorbij. „Och, toe, baas, help me er even uit!" smeekte Pieter. Maar de boer begon smakelijk te lachen. ,,Als je zo brutaal bent, om zonder permissie in mijn sloot te varen, we dan ook maar zelf, dat je er uit komt!" Pieter was woedend. „Wacht maar!" riep hij, ,,ik heb een gróte revolver in m'n zak en als ik er uit kom, zél ik je!" Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepenr te Loon op Zand (toez.) L. Vroegindewy te Waddinxveen; te Wans- werd (toez.) A. de Zeeuw te Wilnis. Aangenomen: naar Bladel (toez.) J. T. Klamer te Ter Aar, die bedankte voor Heeze; naar Lemmer H. L. van Zeyll Lang- hout te Engwierum (Fr.), die bedankte voor Farmsum; naar Zevenhuizen (Z-.-H.) J. Etoutjesddjk te Tuil. Bedankt voor Amsterdam-Sloten G. J. Sanders te Assen: voor Oosterzee J. Veen te Huizinge; voor Roswinkel M. Hylkema te Kloosterhaar; voor Rijk (Haarljneer) J. den Hartogh te Langweer (Fr.); voor Wester-, emden H. J. Bo-uwers te Hoogersmilde. Geref. Kerken. Beroepen: te Buitenpost A. Brink te Blija; te Groningen (evangelisatie en arbeid onder studenten) Th. Delleman te Rotter- dam-Kralingen; te Groningen R. Ypma te Loppersum; te Helpman C. L. Ruben te Zevenhoven; te Sauwerd J. H. Meulemans te Den Ham. Aangenomen naar Amerongen L. Zwaan te Zwammerdam. Bedankt voor Nijkerk (vac.-G. Brink man) W. de Graaf te Schiedam. Benoemd: tot hulppredte Putten G. J. van Reenen, miss.-pred. te Semarang, met verlof te Apeldoorn. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Bedankt voor Uithuizenmeedeti W. W. J. van Oecie te Oud-Loosdrecht. Geref. Gemeenten. Beroepen: te Werkendam C. v. Dam, cand. te Gouda. Remonstr. Broederschap. Beroepen: te Groningen H. J. de Kievid te Oosterbeek. CONGRES BUITENGEWOON ONDERWIJS TE ZEIST. Vrijdag en Zaterdag jJ. is te Zeist een congres Buitengewoon Onderwijs gehouden, dat was georganiseerd door de Ver. voor Ohr. B.L.O., de Unie Chr. B.L.O., de Ned. Onderwijsver. groep B.L.O., de Ver. van artsen en onderwijzers, werkzaam bij het BL.O. en de R.K. Bond B.L.O. Ongeveer 50 pet. van alle werkers bij dit onderwijs nam aan dit congres deel. Na een welkomstwoord van de heer de Jeu en de openingsrede van de heer Christ spraken prof. dr E. A. D. E. uarp van Leiden en de heren Leerkaimp en Dondorp resp over „Wat zijn zwatobegaafden en wat kan voor deze categorie worden ge daan?" en „Welke maatregelen kunnen ge nomen worden, opdat kinderen, voor wie buitengewoon onderwijs noodzakelijk is, werkelijk een school voor B.O. gaan bezoe ken?" Zaterdag sprak dr D. Herdreschee over „De begrenzing van het begrip debili teit." Het slotwoord was van ds W. E. Ger- ritsma. PROMOTIES. UTRECHT, 16 Juni. L. M. van Nieuwen, hoven S.J. is gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift „An investignation into the structure and func tion of the anterior byssal retractor muscle of Mytilus Eduli L."; M. F. M. Brijns op proefschrift „Over levensgemeenschappen," M. F. Schalkwijk op ,A contribution to the study of storm serges on the Dutch caaet." AMSTERDAM, 14' Juni. (Gem. Universi teit). Bevorderd tot doctor in de rechtsge leerdheid cum la/ude op proefschrift getiteld: „De onrechtmatige daad in het Nederlandse internationaal privaatrecht" mr C. W. Dub bin k, geb. te Zaandijk. ACAD. EXAMENS. AMSTERDAM. 17 Juni. (Gem. Universiteit). Geslaagd voor cand. rechten P. v. d. Staal en C. L. M. v. d. Ven en voor doet. geschie denis P. Fontaine. IN HET KORT. Het eerste gedeelte van de middagver gadering van de bondsdag der Chr. Geref. Meisjesver., op 25 Juni a.s. te Zwolle, wordt door de N.C.R.V. uitgezonden. Tot abt van het klooster Mount St. Benedict", op het eiland Trinidad in Brits W.-Indië, is gekozen dr Dom. Aldelibert van Duin, QSB, Rotterdamer van geboorte. Van 331 Augustus worden dit jaar de Salzburgse Hogeschoolweken gehouden. De Martin Luther Universiteit te Halle heeft van haar zusterinstelling in Zürich een uitnodiging ontvangen, om een aantal stu denten in 19471948 in Zwitserland te laten studeren. De bekende Franse schrijver Frangois Mauriac is op de universiteit van Oxford gepromoveerd tot doctor honoris causa. PLANTER BLIJFT TOT 17 APRIL A.S. GEÏNTERNEERD. Het Haagsche Tribunaal heeft gisteren geadviseerd de 62-j. planter Henry C. Adema, die in bezettingstijd meewerkte aan het samenstellen van lijsten met namen van personen, die voor uitzending naar Duitsland in aanmerking kwamen, een internering op te leggen van drie jaar, eindigend op 17 April 1948 en ver beurdverklaring van f 6000. DAT op 4 en 5 Aug. te Utrecht en op 7 en 8 Aug. te Weert examens worden afgenomen door de R.K. Organisten- en Directeurenver. (Oudegracht 125bis. Utrecht). Dat minister Drees in zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Haken heeft ontkend, als zouden de landbouwlonen voor he seizoen 1947/48 worden verlaagd. DAT hij tevens meedeelde, met spoed bezig te zijn met de voorbereiding van een wets ontwerp, waarbij het mogelijk gemaakt wordt het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw bindend op te leggen aan alle bedrijfsgeno- ten. Dat minister v. Maarseveen in de M. v. A. aan de Eerste Kamer over enkele naturalisa tie-ontwerpen heeft meegedeeld, onlangs van staatloze ingezetenen uit de mijnstreek na- tuarlisatieaanvragen te hebben ontvangen bij duizend tegelijk. DAT min. v. Maarseveen overleg pleegt met de ministers Beel en van Boetzelaer over een wijziging van de Wet op het Ne derlanderschap, waardoor Belgen, die reeds geslachten lang in het Nederlandse grensge bied wonen, de staat van Nederlander kun nen krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2