Grote „Youth for Christ"-rally in de Stadszaal De kantonrechter strijdt voor Veilig Verkeer Het gezag vanuit Calvinistisch standpunt NIEUWE LEEDSCHE COURANT DINSDAG, 1» JUNI 1947 Stadsnieuws Wijdingsvolle ure met 1000 jongeren en ouderen Een duizend mensen, jongeren en oude ren, woonden gisteravond in de Stadsge hoorzaal de grote samenkomst van de „Youth for Christ "-Move ment bij. Het podium waarop het met de Neder landse driekleur omhangen spreekgestoelte stond was versierd met palmen en bloem stukken. Aan de wand was een doek be vestigd, waarop de woorden: „Jezus zeide: Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven" te lezen waren. De rally werd geopend met het geest driftig gezongen strijdlied: Rijst op, rijst op voor Jezus, Gij helden van het kruis! Verhoogt Zijn krijgsbanieren, Te midden van 't gedruis. In alle stilte werd het gebed uitgesproken, waarin een zegen werd gevraagd voor de avond. „Stort ook Uw Liefde, o God, in het hart van hen, die U nog niet gevonden hebben, en geef ons de moed Uw Evangelie te vertellen". Een van de leden van het Amerikaanse team schetste vervolgens het doel van de „Youth for Christ" en de wijze, waarop deze „movement" haar werkzaam heden pleegt te verrichten. Zij is ontstaan in het land van de onbegrensde mogelijk heden en is een beweging van jonge men sen, die Jezus Christus als een grote wer kelijkheid in hun leven hebben leren ken nen, mensen, die hebben ervaren, dat Chris tus het antwoord geeft op alle levenspro blemen. In meer dan duizend steden in Amerika wordt elke Zaterdag en Zondag door hen de blijde Boodschap verkondigd. Zaterdag a.s. is het de derde maal, dat in Chicago, in het grootste openluchtstadion 70.000 mensen komen luisteren naar het yer-lossende en veiblijdende Woord van God. In meer dan veertig landen is „Youth for Christ" geweest en heeft overal door jonge mensen aan jonge mensen het Evangelie laten brengen. r Er bestaat veel critiek op deze beweging. Als het eerste motief ter afkeuring of ter becritisering wordt meestal aangevoerd, dat er verkeerde methoden gebruikt worden, aldus spr. Doch wie nauwkeurig luistert en ziet," constateert, dat juist die mensen cri tiek hebben, die zelf weinig of niets doen tot uitbreiding van het terrein, waarop Gods Woord verkondigd wordt. Wij zijn blij, dat God ook dit instrument, de Y.F.C.- beweging, gebruiken wil, om zijn Bood schap over de wereld te doen klinken. Wij hebben het als Christus-predikers en als Christus-belijders niet gemakkelijk in deze wereld, doch wij willen strijden; daarom zullen wij elkaar aansporen in ons lied: Voorwaarts, Christenstrijders, Drukt Uws Konings spoor, Met Zijn heil'ge kruisvaan Gaat ons Jezus voor. Nadat een dames-trio zang ten gehore had gsbracht, werd naar aanleiding van de geschiedenis van de melaatse Naaman een predicatie gehouden. Deze krijgsoverste, Naaman, werd door velen bewonderd, doch in zijn hart groeide de bitterheid. In dit verband wees spr. op de Paulinische uit spraak: Hetgeen ik wil, doe ik niet, maar hetgeen ik niet wil, dat doe ik. Er zijn mensen, die volkomen bewust de Het „Waaggebouw" werd „beklommen" Delftsche studenten verrijkten hun kennis. Gisteren heeft een aantal Delftse stu denten een bezoek gebracht aan het Waaggebouw. Zoals men waarschijnlijk weet, komt ieder jaar een groepje studenten uit Delft naar de Waag, om alle détails nauwkeu rig op te meten en zodoende de verhou dingen, waarin het gebouw is opgetrok ken, goed op papier te kunnen doen uit komen. Het was een vermakelijk gezicht de jongens langs de muren van het oude gebouw te zien klauteren. En dit om hun kennis te verrijken! Hengelen, hengelen in het riet De hengelsportver. „Forel" onder deel van de buurtvereniging ,,Maredijk- kwartier" hield Zaterdagmiddag voor haar leden, ter gelegenheid van de ope ning van het visseizoen, een hengelwed- strijd te Sassenheim. Er werd 1^ uur ge vist, waarvoor als hoofdprijs een wissel beker beschikbaar werd gesteld. Als kampioen kwam uit deze wedstrijd de heer N. Delfos. De beker blijft dus het gehele jaar in zijn bezit. De uitslag was als volgt: le prijs N. Delfos; 2e prijs L. de Ridder; 3e prijs J. Pardon; 4e prijs B- Pijnakker, terwijl nog meerdere leden een prijs werd toegekend. Zo heeft de „Forel", ondanks het on gunstige weer, met deze geslaagde mid dag haar seizoen geopend. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Elizabeth, dr van J. Riet hoven en E. A. Oudshoorn; Johanna M., dr van M. Mulder en J. M. Crama; Robert J., z. van K. C. Jansen en W. C. Groen; Elisabeth A. G. M., dr van E. Koebrugge en M. G. Cuppen; Madeion M., dr van C. J. de Jor.gh en D. Pronk; Lucas J., z. van C. Opdam en H. G. Klinkhamer; Hendri- kus G., z. van H. van Tongeren en E. Ver- schragen; Joseph A. P., z. van Q. H. van der Voort en J. G. M. Meijer; Marcus, z. van A. Deijn en J. F. Fakkel; Johanna F., d. van A. Deijn en J. F. Fakkel. OVERLEDEN: C. Moerkerk, 66 jr; M. Hoogeboom, 74 jr. zonde en de wereld dienen; er zijn er ook, die geprobeerd hebben hun leven anders te richten. „Youtlh for Christ" komt niet om te zeg gen: God eist van ons, dat wij ons leven verbeteren. Zij is gekomen om dit te zeg gen, dat er een Heiland bestaat, Die mach tig is-ons de overwinning te geven. Als er iets is, dat ons verre van God houdt, dan is dat wel de hoogmoed. Als wij vrij willen worden van de zonde, zal het grote wonder moeten gebeuren, dat Jezus Christus in ons hart komt. Zijn wij bereid om de han den biddend naar omhoog te heffen, om ons te vernederen en te waken met Hem? Op deze vragen bogen alle aanwezigen het hoofd en terwijl de pianist zacht een melodie op zijn instrument speelde staken enige jongeren de hand op, om getuigenis af te leggen van hun geloof in de enige Redder van deze aarde: Jezus Christus. De voorginger droeg hierna de jonge mensen op in het gebed. Deze wijdingsvolle ure was hiermede be ëindigd. Na afloop .kwam nog een aantal jongeren met de leiders en leidsters van de avond in intieme kring bijeen, om „bran dende" vragen en moeilijkheden te be spreken. Voor hen, die ook nog vragen hebben en deze gaarne behandeld zouden willen zien, bestaat gelegenheid zich uit te spre ken op een vergadering, welke op Woensdag 18 Juni a.s. in het wijkgebouw Levendaal" zal worden gehouden, om acht uur des avonds. Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders Viert 18 Juni a.s. zijn zesde lustrum. De afdeling Leiden van de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders zal op 18 Juni a.s. in het gebouw „Predi ker" haar zesde lustrumfeest vieren. RIJDEN ZONDER RIJBEWIJS DE HOOFDSCHOTEL Voor de plv. kantonrechter mr Vos, moesten weer 94 personen terecht staan. Een groot aantal verdachten waren echter niet verschenen en werden bij verstek veroordeeld. J. K. v. S., chauffeur te Leiden, moest terecht staan, omdat hij op 7 Febr. '47, rijdende met een vrachtauto bij het kruispunt Breestraat-Korevaarstraat geen voorrang had verleend en ook geen rich ting had aangegeven en J W. A. R. uit Zoeterwoude, moest terecht staan, omdat hij, komende met zijn auto uit de Kore- vaarstraat bij het kruispunt te laat zijn richtingwijzer had ingetrokken, waardoor een ernstige botsing was ontstaan. De heer G. E. Bielen, die in de auto van R. gezeten had, verklaarde, dat de richting wijzer van R. bij het kruispunt naar be neden was gegaan en dat S. pas na de botsing zijn richtingwijzer had uitgezet, ook mevr. Bielen verklaarde, dat S. geen richtingwijzer had uitgestoken, wat door S. betwist werd. Het O. M., die nu het woord kreeg, hield zich aan de verkla ringen bij de politie afgelegd, de eigen aardige manoeuvre van R. had S. in de war gébracht, waarom het O. M f 15 boete eiste of 5 d. h. S. achtte het O. M. ook schuldig: hij had geen richting aangege ven, waarvoor het O. M. f 20 boete oi 10 d. fa. eiste; voor het verlenen van geen voorrang eiste het O. M. f 15 boete af 5 d. h., waarmee S. niet accoord ging. De raadsman van R., mr Schölvinok, achtte de schuld niet bewezen en vroeg* vrij spraak. De plv. kantonrechter mr Vos wees onmiddellijk vonnis en veroordeel de R. tot f 15 boete of 5 d. h. Van S. achtte hij de schuld niet bewezen en sprak hem vrij. P. C. L. uit Leiderdorp, had op 10 April j.l., komende met een rijwiel uit de Non nensteeg, geen voorang aap het rechter verkeer op het Rapenburg verleend, waardoor hij door een passerende auto was aangereden. L. erkende de overtre ding, maar beriep zich er op, dat het een gevaarlijk punt was. Het O. M. vond het een zeer ernstige overtreding, zoals het O. M. onlangs nog opmerkte, gebeuren een derde der ernstige verkeersongeluk ken door het geen voorrang verlenen, waarom het O. M. f25 boete eiste of 10 d. h. De plv. kantonrechter mr Vos achtte het gelukkig, dat het geen militaire auto was geweest, want anders was hij dood gereden. In verband met zijn financiële omstandigheden werd de uitspraak f6 boete of 3 d. h. Een aantal personen uit Leiden moes ten terecht staan wegens ongeoorloofde aansluiting op de Radiodistributie. Twee personen waren maar verschenen. De 71-jarige W. H. uit Leiden, had in Februari jl. een ongeoorloofde aanslui ting op de Radiodistributie gemaakt. Verd. erkende de overtreding, al 4 jaar had hij op een aansluiting gewacht, en toen had hij zich zelf maar aangeslo ten. Het O. M. vond het een ernstige overtreding, daar het diefstal van elec- triscbe energie is, waarvoor men vroeger in Den Haag moest terecht staan. Het O. M. eiste f25 boete of 14 d. h. De plv. kantonrechter mr Vos was over het prut sen en knoeien aan de Radiocentrale slecht te spréken; hij wilde rekening houden met de hoge ouderdom van ver dachte, en hoewel hij het feit zeer ernstig vond, veroordeelde hij hem tot f5 boete of 3 d. h. met de waarschuwing, Hopman Beekes 30 jaar lid der N.P.V Heeft zeer veel voor Padvinderij gedaan. Woensdag 17 Juni zal het 30 jaar ge leden zijn, dat Hopman Beekes lid der Ned. Padvinders Vereniging werd. Op 17 Juni 1917 werd hij als assistent verkennersleider van groep II van de C.J.M.V. te Den Haag geïnstalleerd. 9 Jaar later werd hij Verkenners- leider van Groep VII van de C.J.M.V. te Haarlem en in 1935 werd hij benoemd tot A.D.C. in algemene dienst van het district Haarlem. In 1937, het jaar van de Wereldjambo ree (wie herinert zich die niet?), was hij assistent-leider van Subkamp VI. Direct na de oorlog werd hij A.D.C. voor Verkenners voor Oegstgeest en de Bollenstreek en Groepsleider van de Shawano's, Groep V uit Oegstgeest. In October van het vorig jaar werd hij 'benoemd tot waarnemend Districts commissaris van het District Rijnland, terwijl hierop in de afgelopen maand zijn benoeming tot Districtscommissaris volgde. Verder is hij nog beoordelaar voor de Gilwell-cursus en de landelijke patrouille- wedstrijden. Vele groepen in de bollenstreek heb ben hun ontstaan aan hem te danken en zo is het dan ook begrijpelijk, dat hij vooral ook door zijn eigen verkenners op de handen gedragen wordt. Wij hopen, dat deze dag niet onop gemerkt voor hem zal voorbijgaan. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Van de vierde groep candidaten van het gymnasium zijn geslaagd de dames S Oele en C. Rozemond en de heren J. van Anken, A. Nust en J. Wessel, allen te Leiden. Met 1 candidaat word het examen voortgezet. dat hij een volgende maal hechtenis zal opleggen. C. KI uit Leiden was in Febr. '47 ook ongeoorloofd op de Radiodistributie aan gesloten geweest. Verd. bekende dit ook. Er zou een familielid (militair) in Indië voor de microfoon komen en om daar naar te luisteren, had hij een draadje" van zijn buurman gekregen, maar zijn familielid had hij niet géhoord. Het O. M -vond dat hij dan beter bij zijn buurman •had kunnen luisteren en eiste f25 boete of 14 d. h. „Dat kan ik niet betalen, want ik loop van de Ziektewet". Daarom werd de uitspraak f 5 boete of 3 d. h. J. J. M. uit Leiden was op 11 Febr. j.l. met zijn auto door het rode stoplicht Kort Rapenburg heengereden. Verd. wist niet, dat hij 'n overtreding begaan had later had hij dit gehoord. Het O. M. eiste f 10 boete of 5 d. h. Uitspraak conform. (Voor vervolg zie Pag. 5) JAARFEEST VRIJWILLIGERSCORPS DER N.H.G. Op 17 Juni a.s. in gebouw Prediker" Op 17 Juni a.s. 7.30 uur, viert het Vrij willigerscorps in de Ned. Herv.' Gem. al hier zijn 26ste jaarfeest in gebouw .Pre diker". Op het programma staat o.m. het zeer populaire spel in drie bedrijven „Gebroeders Kalkoen". 30 JAAR TROUWE DIENST. Mej. Joh. v. Rossen herdenkt morgen de dag, dat zij vó-r 30 jaar in dienst trad bij de fa v d Kloot, Diefsteeg, alhier. Hierover sprak prof. dr Dooye- weerd voor juristen te Oldenzaal (Van onze speciale verslaggever). Ter opening van een landelijk juristen- kamp op het kasteel Breeklenkamp bij Oldenzaal, dat dezer dagen wordt gehou den, sprak prof. dr H. Dooyeweerd, hoog leraar in de sociologie aan de V.U. over: „De leer van het gezag van Calvinistisch standpunt uit beschouwd." Deze kwestie is zeer actueel, omdat de crisis van de Westerse cultuur aldus spr. een gezagscrisis is, ten tweede omdat wij nog steeds zitten met het moeilijke probleem of tijdens de be zetting nu eigenlijk de overheid in Lon den of de bezettende macht hier het ge zag had en tenslotte in het licht van de gebeurtenissen in het Oosten: het ont waken van de Indische volkeren. De juristen moeten waken voor een zijdigheid, want gezag in juridische zin is rechtsmacht, competentie. Het recht ech ter kent geen absolute competentie, wel een toestand van evenwicht, die juri disch afgepaald dient te worden en bin nen welke de vele gezagskringen in juiste verhouding moeten worden georgani seerd. Zoekt men echter de diepste en laatste oorsprong van het gezag, dan vindt men die niet bij de moderne Bandin, noch bij de sodlvereiniteit van het rechtsbewust zijn van Krabbe, maar dan dient men te beseffen, dat het zich 'differentieert in even veel vormen als er rechtskringen zijn: het gezag als reëel verschijnsel ver toont zo even rijke aspecten als het leven zelf! De historici vereenzelvigen gaarne ge zag met macht, maar dit is een te sim plistische opvatting, want het typerende Ik wil er maar mee zeggen... De Royal Dutch Airlines", onze KL.M~, onderhoudt een dienst. Dat is op zich zelf niets bijzonders, zal je zeggen. De „glorievan het luchtruim" vliegt op een groot aantal plaatsen op dezesteeds klei ner wordende aardbol. Ze vliegt naar Brussel, Parijs, Stockholm, Oslo, maar ook naar Indië en Amerika. Maar de dienst, die ik bedoel, is gisterochtend in gegaan. De enorme Constellation startte nl. om zeven uur 's avonds in New York, vliegt thans boven de Atlantische Oceaan daalt weldra in Amsterdam en vertrekt kort daarop naar Batavia. Hier komen de passagiers Zaterdag aan. De neus van het toestel wordt op Woensdag gedraaid en in het zelfde tempo gaat het naar Mo- kum, waar men Vrijdags aankomt en na een korte pauze vliegt het weer over de grote plas en daalt Zaterdagnacht in de nabijheid van de wolkenkrabbers. Bata viaAmsterdam, twee dagen. Amster damNew York één dag. Ik zei al, de wereld wordt steeds kleiner. En de prijs van dit „reisje" valt nog al mee, slechts 1050 dollar". Voor Amerikaanse zakenlie den om van te watertanden, want er be staan geloof ik ook nog een republi keinse vliegdienst op Djocja (met vlieg tuigen uit 1920), zodat er niets meer in de weg staat voor great-business. Heren, dollar-winners, op naar Djocja! Heren, republikeinen, op naar The Sta tes, maar of u wilt of nietin Am sterdam wordt toch geland. Dat toil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEYDEN. ECHTPAAR BOLDERDIJK 50 JAAR GETROUWD Het was gisteren voor de heer en mevr. M. Bolderdijk, Jan van Houtkade 11, een blijde dag, aangezien zij mochten herdenken, dat zij voor 50 jaar in het huwelijk werden verbonden. 's Middags werd in café-restaurant „Royal" aan de Doezastraat een receptie gehouden. Hier ontvingen bruid en bruidegom de felicitaties van familie, vrienden, ken nissen en relaties. En natuurlijk heeft het op het zo heuglijke feest van dit echtpaar niet aan officiële belangstelling ontbroken. De heer Bolderdijk, de oud- dirigent van vele muziekgezelschappen, w.o. ook het Politiemuzdekgezelschap, had allereerst om drie uur met zijn vrouw op het terras van „Royal" een serenade van de Leidse gezagsdragers in ontvangst te nemen, waarna zij door de burgemeester, jhr F. H. v. Kinschot, en de commissaris van politie, de heer R. J. Meyer, werden gefeliciteerd. Hierna volgde een jstroom van afgevaardigden van besturen van verenigingen, o.m. de 3-Octobervereniging die hun gelukwensen temidden van bloe men kiwamen aanbieden. Meneer en me vrouw Bolderdijk, nog vele jaren. VOETBALONGEVAL In de gisteravond gehouden voetbal wedstrijd tussen LVC 7 en Docos 4, op het terrein aan de Haagweg, botsten twee spelers tegen elkaar op, met het gevolg, dat de 17-jarige M. van H. te Leiden, een rechterbeen-fractuur opliep. De E.H.D. vervoerde hem naar het Acad. Ziekenh. Ds Mr D. C. MULDER VERTREKT NAAR BRITS-INDIE Morgenochtend, 5 uur, zal onze plaats genoot ds mr D. C. Mulder van Schiphol naar Brits-Indië vertrekken Ds Mulder zal daar de leer van Mohammed grondig gaan bestuderen, om daar later de inland se zendingsmensen mee bekend te maken. DE LEIDSE.POLITIE SPORTVER. Morgen organiseert de Leidse Politie portver. onderlinge schermwedstrijden, terwijl Donderdag de Leidse politieman nen uit komen tegen hun collega's uit Haarlem. van de overheidsmacht ligt niet alleen in de wapenen, maar ook in de roeping. Genaderd tot de vraag, waardoor nu de verschillende types gezag worden be paald, kon de Amsterdamse hoogleraar geen beter antwoord vinden, dan via de bestudering van de aard van de men selijke samenleving in welke dat gezag wordt uitgeoefend. De sociologie loochent het bestaan van constante kenmerken van staat, kerk, huwelijk, gezinsverband e.d., juist omdat ze dat alles in het raam van de historie en bovendien empirisch besohouwt. De staat bijv. is een product van ver overingen, die ten doel hadden een hiër archische klasse op te bouwen, die de overwonnen volkeren economisch moet uitbuiten. Dit is de leer van Saint Simon, Marx etc. tot Franz Oppenheim toe, wel ke laatste maar tot het natuurlijke leven .wil terugkeren, omdat de staat op deze manier een „civitas diabohca", oorsprong van alle kwaad der wereld wordt. Zo doorbrak de Romeinse familia de natuur lijke gezagsgemeenschap, de pater fami- lias was hoofd van de godsdienst, maar ook van de landerijen en slaven, be schikte over leven en dood. Nog in de middeleeuwen kende men deze ongedif ferentieerde samenleving zonder zelf standige deskundigen voor verschillende functies. Hoe meer nu de differentiatie toeneemt, des te meer treedt ook de staat naar voren. De staat is dan volgens prof. Dooye weerd: „een publieke rechtsgemeenschap tussen overheid en onderdanen op de grondslag van het historisch monopolie van de zwaardmacht." Erkent men deze structuur van het staatsgezag, dan valt er niets meer te vragen over de recht vaardiging daarvan. 'Het congres duiurt voort).

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4