Zwaard van Damocles boven dr Gielens hoofd Eis tegen ex-burg. Voüte verhoogd tot 8 jaar De laatste dagen 't Verklaarde J uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 ZATERDAG, 7 JUNI 191» RODE HOOFDEN EN TUMULT IN DE TWEEDE KAMER (Van onze ParlementsredacteUr). De behandeling van cLe Noodregeling Pers wezen heeft in de Tweede Kamer gasteren een min of meer sensationele wending ge nomen. Na veel geharrewar werd besloten, de verdere behandeling van het liquidatie- amendement-Burger, waarvan op de vingers nageteld kon worden, dat het eventueel zou worden aangenomen, op te schorten tot Dinsdag as. Dat Minister Gielen enorm met het geval in zijn maag zat, was duidelijk te zien. Bij de algemene beschouwingen had hij de grondwettigheid reeds min of meer betwist, hoewel het ons voorkomt, dat hij ook de zaak op uiioh zélf niet graag zou stikken. Dat er bij het door hem gevoerde overleg in de boezem der Regering over dit geval harde noten zijn gekraakt lijkt ons onwaar schijnlijk. Niet voor niets zaten de minister president en de minister van Justitie bij de behandeling ook achter de r egerings -tafel Men fluistert zelfs, dat dr Gielen met ont slag-nemen heeft gedreigd., ais het amen dement zou worden aangenomen. Todh heefit dit zwaard van Damocles ruim een uur boven zijn hoofd gehangen. Minister Gielen begon met een schriftelijk advies voor te lezen, dat hij van zijn. ambtgenoot van Justitie had ontvangen en waarin deze de juridische zijde van het vraagstuk had belicht. Daaruit bleek, dat naar diens me ning geen grondwettig bezwaar bestond tegen de voorgestelde mogelijkheid tot ont eigening van installaties van knantenbedrij ven, die zwaar hébben gecollaboreerd. Wel was minister van Maarseveen van oordeel, dat de vorm van het amendement niet ge heel juist was, omdat daarin bepaalde, door de grondwet gevorderde formele regelen ontbraken. Minister Gielen verklaarde nu, in tegen stelling met wat hij vroeger beweerd had, dat hij de vorderingsmogelijkheid evenmin ongrondwettig achtte, en daarom had hij zijn departement reeds opdracht gegeven, deze materie met spoed in een afzonderlijk wetsontwerp te regelen. In aifiwachting daar van wilde hij graag nu de wet zonder het amendement afgehandeld zien (er is im mers spoed nodig, want de huidige regeling loopt per 1 Juli as. af) en anders de be handeling opgeschort. De heer Joekas (arb.) zag in een afzon derlijke regeling geen voldoende waarbor gen en vroeg de voorzitter, de vergadering voor korte tijd te schorsen, opdat een re dactiewijziging in het amendement door de voorstellers zou kunnen worden overwogen. De heer Kortenhorst daarentegen was zeer verheugd over 's ministers vraag. Het was immers een bevestiging van zijn standpunt, dat de vorderingskwestie buiten het besteik van deze wet viel. Ook de heer Korthals (yrijh.) dacht er zo over, terwijl de heer Roos jen (a.r.) zich aan de zijde van de beer Joefces plaatste, evenals de heer Schoo- fieniberg comm. Hierna had een uitermate rumoerig debat plaats, vertroébeld door hiet misverstand, ontstaan dor het feit, dat er telkens twee •ootrten schorsingen van de beraadslagingen door elkaar werden gehaald. De heer Joekes wilde een korte schorsing, minister Gielen Voüte in de beklaagdenbank. wilde een schorsing voor onbepaalde tijd, omdat hij anders niet voldoende overleg met zijn ambtgenoten kon voeren. De minister slaagde er echter niet in, hoewel dr Beel herhaaldelijk souffleerde, de Kamer duide lijk te maken, dat hij een .lange" schorsing bedoelde. De heer Kortenhorst (kjv.p.) bradht wel een zeer slechte noot in het de bat, door honend op te merken, dat de voor stellers van het amendement niet eens een goede tekst hadden kunnen opstellen. En toen zat de Kamer in de knoop, die onder plotseling stilzwijgen eindelijk werd ont ward door het voorstel van de voorzitter, de beraadslagingen tot Dinsdag op te schor ten, een voorstel, dat zonder stemming werd aanvaard. Nu is er tijd voor overleg, waar bij., naar het ons voorkomt, gebruik ge maakt kan worden van het advies van mi nister van Maarseveen, die er nl. op bad gewezen, dat voQgens de huidige tekst van het amendement de Commissie voor de Perszuivering slechts kan adviseren tot vordering, maar geen enkele waarborg schept, dat de minister dit advies opvolgt. Een wijziging, die deze waarborg wel schept lijkt ons onontbeerlijk en wij twijfelen er dan ook niet aan, of mir Burger zal deze raad van een ervaren advocaat als minister van Maarseveen is, niet in de wind slaan. De verdere behandeling van de volgende artikelen bracht weinig nieuws. Wij ver melden slechts, dat de amendementen-Kor- tenhorst, om bepaalde voorgestelde bevoegd heden van de Persraad over te hevelen op de Minister, omdat deze ter verantwoording kan worden geroepen, ditmaal ondersteund door de heer Roosjen (a.r.) werden ver worpen, en dat de in art. 19 neergelegde bevoegdheid van de Persraad, opneming van bepaalde berichten te kunnen gelasten, on danks tegenstand van de heren Roosjen (a.r.) en Korthals (vrijh.) werd gehandhaafd. In Amsterdam kwam gisteren een smokkelzaakje aan het licht, doordat de vrachtauto, die de goederen vervoerde, tengevolge van een botsing op de hoek van de Stadhouderslaan en de P.C. Hooftstraat omver geworpen werd. De rijk gevarieerde inhoud bestond voor een groot gedeelte uit sigaretten e.d. VLEIENDE VERKLARING VAN VOORZ. JOODSE RAAD Zoals wij reeds gisteren in een deel onzer oplaag hebben vermeld, is de zaak tegen de ex-burgemeester van Amster dam, Voüte, opnieuw voor het B.G. in de hoofdstad behandeld. Op een vraag van de president, of verd. ooit de Duitse groet had gebracht, ant woordde v. d. Oever ontkennend. De pre sident toonde evenwel een foto, waarop verdachte dit wèl doet. Vice-admiraal F. J. Heeres, die ook als getuige optrad, verklaarde desgevraagd, dat Voüte ont slag uit de marine-dienst had gekregen tengevolge van een ernstig ongeluk bij het demonteren van mijnen in 1914, dat elf mannen het leven kostte. De bevel voerende officier, een zekere Munk, ver loor hierbij het leven voor een karwei, welke feitelijk aan Voüte was opgedra gen. De moeilijkheden, die hieruit ont stonden, maakten hem toen psychisch on geschikt voor de Marine. De getuige a décharge Ascher, de 66-j. vroegere voorzitter van de Joodse Baad, DEMOBILISATIE RESERVE OFFICIEREN Naar „Trouw" verneemt kunnen be halve reserve-officieren der Koninklijke Landmacht met zeven of meer kinderen, nu ook officieren met meer dan vijf kinderen demobiliseren. Onder-officie ren boven de 35 jaar zullen eveneens de dienst zo spoedig mogelijk gaan ver laten. DE „JAVA" ARRIVEERT MAANDAG IN AMSTERDAM. Het m.s. „Java" met 48 repatriëren- den aan boord zal Maandagochtend in IJmuiden arriveren, waarna om 13 u. te A'dam de debarcatie plaats vindt. legde een voor verd. zo gunstig getuigenis af, dat de Proc.-fisc. mr Sikkel vroeg of dit een pleidooi of een getuigenverklaring was. De gepensionneerde plv. hoofdcom missaris K. Bakker verklaarde, dat de détaoherinig van N.S.B.-politieagenten bij de S.D. reeds gebeurd was, voor Voüte ervan hoorde. De verdediger, mr A. W. Kymmel, schetste de moeilijkheden waar in de politieautoriteiten zich in die tijd bevonden. Hij verklaarde noclh juridisch, noch formeel, noch materieel iets gevon den te hebben, dat strafbaar was. Zelfs het aan/vaarden van het burgemeesters ambt is naar uitspraak van de Raad van Cassatie niet strafbaar. Mr Kymmel vroeg dan ook ontslag van rechtsvervolging en onmiddellijke invrijheidstelling, maar het Hof wees dit laatste van de hand. De Proc.-fisc., mr Sikkel, heeft gemeend zijn eis van 5 jaar niet te kunnen handhaven en eiste nu tegen Voüte 8 jaar gevangenis straf. Sit-downstaking bij Wilton- Fijenoord te Schiedam Vrijwel het gehele personeel van de werf Wilton-Fijenoord te Schiedam, ongeveer 6000 man, is gisteren een sit- dwonstaking begonnen, daar het Col- leger van Bijksbemiddelaars geen toe stemming had verleend om het door de directie toegezegde winstaandeel over 79 werkuren uit te keren. De werfdirectie heeft zich gisteren naar Den Haag begeven voor een spoed- bespreking met de Rijksbemiddelaars. Men hoopte daar tot een oplossing te komen. Zowel de personeelskernen als de directie zullen de stakers aanraden het werk te hervatten. Op 57-jarige leeftijd is overlieden pas toor P. J. Stiphout te Groeébeek. „En vele valse profeten zullen opstaan en zullen er velen ver leiden. En omdat de ongerech tigheid vermenigvuldigd zal worden, zo zal de liefde van velen verkouden". r Matth. 24:11, 12. De vraag naar het einde der wereld heeft velen bezig gehouden. Men heeft gerekend en gegist en zich natuurlijk vèrrekend en vèrgist. Geen wonder! Van die dag en die ure weet niemand. Alleen uw Vader, Die in de hemelen is. Dat is duidelijke klare taal. De Vader wil Zijn kind houden in de verwachting, in de spanning tussen het hier en nü en het ginds en straks. Hij wil dat we Hem verwachten nü, op dit ogenblik. „Waakt dan, want gij weet niet, wanneer uw Heer komen zal. Is het misschien één van de verschrik kelijkste tekenen van deze tijd, dat we niet meer verwachten. In de Kerk niet en buiten de Kerk niet! Hebben we mis schien alle illusies verloren? Ook die ene en allerlaatste werkelijkheid van het naderend einde, van het wereldgericht zijn we kwijt. En toch het komt, want we leven in de laatste tijd. Deze tijd is voor ons de laatste tijd, draagt voor ons in alle geval het karakter van de laatste tijd. Jezus heeft dat heel duidelijk gezegd: „Vele valse profeten zullen opstaan en zullen er velen ver leiden". Dat betekent, dat er een tijd is van verwarring en ontbinding, dat ieder meent, dat hij het bij het rechte eind heeft. Dat betekent dat men het volslagen on eens is. 1947. Is men het eens over de Kerk, over de belijdenis, de doop, het ge loof, over economische vraagstukken, in ternationaal, nationaal? Waar zit dat in? In de valse profeten! Men leeft niet bij het woord. Men zoekt zichzelf. Het gaat om eigen eer. In de Kerk en buiten de Kerk! „De ongerechtigheid vermenigvuldigt!" Dat is toch wel een ernstig teken des tijds- Gerechtigheid in 1947. Corruptie, po litieke delinquenten, collaborateurs. Grote zware woorden, die 'n wereld van onge rechtigheid inhouden. Ongerechtigheid? Wie gaat er vrij uit We halen in het klein en in het groot. We spelen met Gods geboden. We dienen vreemde goden. Zó is het in de kleine wereld. En is het in de grote anders? Waar gaat het anders om, dan om de macht, om het geld. Rus land, Amerika. Wie steunt er nog op het recht? Inderdaad deze tijd is voor ons de laatste tijd. „Daarom zal de liefde van velen ver kouden". In plaats van de liefde heerst de haat in deze wereld, in het klein en in het groot. Hoogstens kennen we nog een beetje medelijden. We helpen anderen hoogstens terwille van ons zelf. We vergeten de grote wet van het Koninkrijk Gods: lief de. Daarom gaan we met de wereld ver loren. Daarom zal alleen zalig worden, wie volhardt in de liefde tot het einde, dwars door deze wereld van ongerechtig heid en haat heen. Dan komt er uitzicht op een nieuwe wereld, waarin de wet van gerechtigheid en liefde heerst- Jezus zegt in ditzelfde verband in Lu cas 21: „Als deze dingen beginnen te ge schieden zo ziet omhoog en heft uw hoof den opwaarts, omdat uw verlossing na bij is". Dat is het uitzicht voor wie vol hardt tot het einde: Verlossing! Verlossing van déze ongerechtigheid, van déze haat, die hem pijnigt. Verlossing van eigen on gerechtigheid en van egoïsme. Daarom zal hij reikhalzend uitzien naar déze verlossing. Daarom leeft in hem het voortdurend gebed in deze zijn laatste tijd: „Kom Heer Jezus, ja kom haastig Heer? Katwijk. I. Hoeve Het herstelprogram van Marshall In de Truman-leer vallen dadelijk twee sbaoidpunten te onderscheiden. Het eerste is de strijd tegen het communismeHet tweede is de bereidheid Europa met dollar leningen te helpen, mits de betrokken landen zelf een plan voorleggen voor hun herstel. Indien Amerika met succes het communisme de kop wil indrukken, zoals in het vierjaren-pllan wordt beoogd, dan zullen er, als het ware, in de landen van Europa ..zaakwaarnemers" moeten zijn, die voligens het principe van Truman handelend optreden. De jongste gebeurtenissen in Hon garije bewijzen maar al te zeer, dat Tru man niet tegen windmolens vecht. Als men nagaat, hoe, ondanks de krachtige pogingen van Blum, en ondanks de moedige houding van Raimadier in Frankrijk, en het ener gieke optreden van de Gasperi in Italië, de communisten tocfh voortgaan door sta kingen, onlusten, sabotage het gezag te on dermijnen, de politieke spanningen te ver groten en de economische chaos voor te bereiden, zal het duidyelijk worden, dat Truman en Marshall hierin, óók voor Amerika, een enorm gevaar zien. Wij her halen hetgeen wij reeds vroeger schreveiv dat Europa voor zijn herstel Amerika nodig heeft, maar dat aan de andere kant, Ame rika zonder een „hersteld Europa" in moei lijkheden geraakt. De voortdurende onrust Frankrijk, België, Italië, Roemenië, Bulgarije, Hongarije, wettigt het vermoe den, dat men hier met een internationale actie heefit te doen, waarvan Rusland de centrale is. De Gauflie staat volkomen ach ter Truman en feitelijk zou men in alle, door de communistische bacil aangetaste landen van Europa, op dezelfde wijze tegen de R/ussisclhe penetratie krachtig stelling moeten nemen. Amerika reageert op de politieke schommelingen in Europa met cre- dietverlening of intrekking van het crediet, zoals wij in Hongarije hebben bemerkt, Washington staat pal tegen een verdere uit breiding van de Russische invloed in Europa, welke penetratie de kiem voor oorlog in. zich houdt. De geallieerde naties, evenals de Ver. Staten, zo schreef de „New-York Times" leven in een phase, die men kan vergelijken met de periode tussen de zg. overeenkomst van München in 1938 en het lombarsten van de oorlog in 1939, waarbij een algehele economische ineenstorting dreigt, die Europa in de handen der com munisten zal voeren, waaruit dan weer oor log kan ontstaan. Het spreekt vanzelf, dat de toepassing van de Truman-leer zakelijk, maar ook politiek verantwoord moet zijn. En vooral op het eerste argument heeft men in Amerika de laatste tijd, in het bijzonder na de rede van de onderstaatssecretaris, Dean Acheson, de klemtoon gelegd. Toen Marshall uit Moskou was teruggekeerd, be greep hij, dat ter voorkoming van erger moeilijkheden, tengevolge van Ruslands ne gatieve houding, onmiddellijk handelend moest worden opgetreden. Een staf van me dewerkers ging zich bezighouden met de oplossing der economische problemen, waar voor enorme dollarcredieten nodig zouden zijn. Maar geheel in de lijn, van wat de onderstaatssecretaris, Dean Acheson reeda had betoogd, worden er aan de noodlijdende Europese landen strenge voorwaarden ge steld. Amerikaanse hulp kan worden ver leend, mits de landen zelf een plan aan bieden, waaruit duidelijk blijkt, dat het met 't „herstel" ernst is en mogelijkheden aan wezig zijn. Europa moet ziidh een eenheid; tonen en met een gemeenschappelijk plan. op de proppen komen. Een bezwaar aan dit gemeenschappelijk plan verbonden, is, dat landen, op grond van binnenlandse po litiek of udt angst voor internationale moei lijkheden, niet de indruk willen maken, dat zij behoren tot een West-Europees bloc, waardoor zij zich de vijandschap van de Russen op de hals halen. Men zal echter moeten toegeven, dat er voor de meeste crediet behoevende landen niet veel keuze is, afgaande op de prognose van Marshall, dat zioh in Europa snél een zeer ernstige toestand aan het ontwikkelen is, die weinig goeds voorspelt voor de wereld. Aangezien het hier een gemeenschappelijk plan be treft, acht men het in diplomatieke kringen te Washington, geenszins uitgesloten, dat er een Europese economische conferentie zal worden gehouden, waar de onderscheiden belangen ter sprake zullen worden gebracht. Er moet. alvorens de Ver. Staten verder gaan met steunverlening aan Europa, een zékere overeenstemming tussen de landen van Europa komen, omtrent de eisen en het aandeel, dat deze landen zelf op zich kun nen nemen. De uitvoering van het Ameri kaanse hulpprogram zal practisch neerko men op een schenking of een nieuw soort „leen- en paohf-regeling, waarover toch eerst nog het Congres uitspraak zal moeten doen. Manshall heefit een beroep gedaan op de Europese landen, gezamenlijk voorzienin gen te treffen voor hun behoeften, en ge meenschappelijk de hulpbronnen aan te boren. Het is een typisch Amerikaans plan, om alle beschikbare krachten te mobilise ren, teneinde een dreigende Europese crisis te voorkomen, waarin zélfs Amerika zal worden meegesleept. DEN HAAG—ARNHEM OP 1 OCT. ELECTRISCH? Op 1 Oct. hoopt men de eerste elec- trische trein Den Haag, via Utrecht, naar Arnhem te kunnen laten rijden en op 1 Jan. zal waarschijnlijk de lijn ArnhemNijmegen geëlectrificeerd zijn. „SLEUTELDIPLOMA": NIEUW BEWIJS VAN ALGEMENE ONTWIKKELING. Door de semi-officiële Stichting voor Volks ontwikkeling I.VJ.O. te Amsterdam-C. (Westeinde 1315) is een nieuw diploma in gesteld, waarvoor in Juni 1948 voor het eerst examen zal worden afigenomen. Dit „Sleutel- diploma" sluit de lagere-echoolkermis af en opent de bezitter er van mogelijkheden ia het bedrijfsleven, daar vele grote zaken de waarde van het diploma erkennen. In dit najaar zullen ongeveer 50 mondelinge cur sussen met de opleiding beginnen, die pl.m. 9 maanden duurt. Ook schriftelijk kan deze cursus worden gevolgd. Het examen omvaf de vakken Ned. taal, rekenen en kennis vaf ons land.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3