Sport en Wedstrijden De dobber drijft weer op rivieren en plassen NIEIIWK LEEDSCHE COURANT e Zowel Poelmeer I als II verliezen Donderdagavond speelde Poelmeer zijn eerste thuiswedstrijden, met als resultaat twee nederlagen en wel van het eerste zevental met zeer grote cijfers! Poelmeer IRotterdam 17. Deze wedstrijd kon niet in de schaduw van die van Dinsdagavond tegen ,De Zijl" staan. Over alle li-nies was de thuis club de mindere en speciaal de achter hoede met keeper Van Vliet bracht er niets van terecht. Rotterdam, de pas gepromoveerde derde Jdasser, is een uitermate snelle ploeg met snelle starters enspelers die zich weten vrij te zwemmen. Poelmeer daaren tegen was deze avond zeker de ploeg zon der hersens en van dekken en overnemen had schijnbaar niemand „pap" gegeten, zodat doelpunten niet konden uitblijven. Toch had deze uitslag geheel anders kun nen zijn, ware niet scheidsrechter Brogt de slechtste man van deze avond. Over de wedstrijd zelf kunnen wij zeer kort zijn. Bijna direct na het uitzwem- men weet de zeer snelle Menken, geheel vrij, gemakkelijk in te schieten (01), terwijl een fout in de Poelmeer-achter hoede de stand op 02 brengt. Dan krijgt Versluis een kans, maar jammer genoeg zoekt hij het doel op de verkeerde plaats. Nog voor de rust is een fout van keeper Van Vliet Poelmeer noodlottig en is de stand 03. Denken wij in de tweede helft een ander Poelmeer te zien, niets is minder waar, want hoe de thuisclub ook speelt, de achterhoede blijft uit vorm, waardoor midvoor Menken de stand spoedig op 05 brengt. Yele fouten van keeper Van Vliet brengen ook nog de stand op 06, totdat eindelijk Versluis tegen kan scoren, 16. Het einde komt met een grote 17 neder laag. Poelmeer IIHaarlem n 12. Doordat Haarlem met zes man ver scheen, speelde ook de thuisclub met een gelijk aantal spelers en was ook deze ver toning. waterpolo niet waardig. Slecht schieten van beide partijen deed de stand lang gelijk blijven, totdat Haarlem door opzwemmen uit de achterhoede met een goed schot de leiding wist te nemen, 01. Even later voorkwam keper Moolenaar een zeker doelpunt door zeer tactisch uit zijn doel te komen. Nog voor de rust deed zich een ver makelijk geval voor, waarbij de keper van Haarlem na een afgeslagen aanval naar zijn petje zocht en Poelmeer in het ver laten doel schoot, 11. In de tweede helft heeft Poelmeer zeker de kans gehad de overwinning veilig te stellen, echter werden de kansen op ho peloze wijze gemist, terwijl even voor tijd Haarlem nog wist in te schieten, 12. Een overwinning die zker niet verdiend was. Rooster Zomercompetitie 1947 2e klasse afd. C.: Woensdag 11 Juni: Maas I—Poelmeer I; Dinsdag 24 Juni: SZC I—Poelmeer I; Vrijdag 27 Juni: Poelmeer IGouwe I; Donderdag 3 Juli: Poelmeer IDe Zijl I; Vrijdag 11 Juli: Rotterdam I—Poelmeer I: Vrijdag 18 Juli: Motorwedstrijden op de race-baan te Lisse Nieuwe baan is binnenkort gereed Zoals wij enige tijd geleden mede deelden, heeft de gemeenteraad van Lisse besloten tot het aanleggen van een race-baan voor de beoefening van de motorsport, welke baan zal worden aangelegd bij het, of liever gezegd om het gemeentelijk sportpark aan de Spekkelaan. Wij vernemen, dat deze baan binnen niet al te lange tijd gereed zal komen, zodat reeds deze zomer enige motorwedstrijden kunnen worden gehouden. Er is gevormd een Commissie tot be vordering van de Motorsportbelangen in de Bloembollenstreek, in welke Com missie ook de KNMV een gedelegeerde zitting heeft laten nemen. Het ligt in de bedoeling om, onder auspiciën van de KNMV op Zaterdag 19 Juli de eerste Motorsportwedstrijd te houden, terwijl op een later bekend te maken datum in September nogmaals een wedstrijd zal plaats vinden. Er wordt met voorva- rendheid gewerkt om de baan in prima staat te krijgen opdat reeds de eerste wedstrijd een groot succes zal worden. Poelmeer IMaas I; Dinsdag 22 Juli: Gouwe I—Poelmeer I; Vrijdag 25 Juli: Poelmeer ISZC I. Reserve 2e klasse, afd. C.: Vrijdag 20 Juni: Poelmeer IIHVGB III; Donder dag 26 Juni: LZC HPoelmeer H; Don derdag 3 Juli: Poelmeer IIde Zijl II; Dinsdag 8 Juli: Haarlem IIPoelmeer II; Maandag 28 Juli: Poelmeer IILZC II; Donderdag 31 Juli: HVGB HPoelmeer H L.C.K.C. „Pernix" Spannende strijd tussen Excelsior en Pernix. Pernix komt Zaterdag tegen haar grootste concurrent, Excelsior, in het veld. De uitslag van deze wedstrijd is van het grootste belang voor de strijd om het afdelingskampioenschap. Excel sior heeft in de laatste wedstrijden 3 punten verspeeld, terwijl de Leidenaars als hun wedstrijden wonnen. De Delf tenaren moeten deze wedstrijd winnen om in de running te blijven. Bij een overwinning van Pernix, hetgeen heel goed mogelijk is, zit Pernix op fluweel terwijl Excelsior zelfs op de derde plats beland onder Fiks. Ook Pernix II speelt een belangrijke wedstrijd tegen het leidende Tonego I. Een overwinning van Pernix II brengt haar weer in de onmiddellijke nabij heid van de leiders Tonego I en Excel sior II. Een nederlaag betekent evenwel voorlopige uitschakeling en inderdaad lijken de Wassenaarders ons iets sterker. Pernix III speelt thuis om 3.30 uur tegen het aan de kop staande VES II en kan deze wedstrijd misschien winnen. Fluks II ontvangt Pernix IV. Ook hier een strijd tussen twee twaalftallen, die voor de bovenste plaats in aanmer king komen. Competitie Christ. Korfbal Bond Programma 7 Juni, afd. Zuid-Holland (Noord). Ie kl.: ExcelsiorPernix; KVSVES; DESDe Ijsvogels; 2e kl.: Tonego I Pernix II; De Ijsvogels IIFluks I; TOP I—VES II; 3e kl.: Pernix III— VEO I; Fiks IDKV I; Zeemeeuwen I KVS II; 4e kl. A: Fluks IIPernix IV; Zeemeeuwen IITOP III; 4e kl. B: VES IIIExcelsior III; Amevo IVEO IH; De Ijsvogels IIIFLUKS III. Hoewel de competitie nog niet tot op de helft is gevorderd kan de uitslag van de wedstrijd ExcelsiorPernix bij een overwinning van Pernix reeds van beslissende aard zijn. De voorsprong, die de Leidenaren hierdoor zouden krij gen achten we dan te groot om nog in erns*;g gevaar te komen. De stand in de kopgroep is nJL: Pernix 5 gesp., 10 p.; Fiks 6 gesp., 8 pt.; Excelsior 5 gesp., 7 pt. Excelsior weet echter ook, dat het op winst moet spelen en zal dan ook alles op alles zetten. Een spannende strijd met voor Pernix, vooral door betere schotvaardigheid, de beste kansen. Door een overwinning van KVS op VES kan de thuisclub o.i. de onderste plaats verlaten. De rode lantaarn komt in dat geval in aanmerking voor Ijs vogels, dat het tegen DES zeer lastig zal hebben. BADPAK VAN PLASTIEK Op de Internationale textieltentoon- stelling wordt een zwempak getoond, dat vervaardigd is uit plastiek, met zekere „ondoorschijnende versieringen". NEDERLAND DANKT CANADA. Dr Van Royen, Ned. ambassadeur in Ca nada, heeft de Nederl. „Memorial Gardens" te Ontario (Canada) dezer dagen formeel aan de Canadese comm. voor Niagara-parken aangeboden, als uiting van Neerlands dank jegens Canada. MAAR OOK DE BINNENVISSERS KOMEN IN HUN ELEMENT Wanneer het zo tegen Juni loopt en je hebt dat echte hengelsport-bloed in je aderen, dan kan je 's avonds urenlang langs de waterkant slenteren en dan sta je op een afbrokkelend graspolletje weemoedig te staren in de vliet, waar je de dikke brasems ziet roeien en de vlugge voorns met hun rode ruggetjes plagend heen en weer schie ten. Je ontdekt dan een viswatertje zoals je nog nooit hebt gehad en je stampvoet net zolang van woede omdat je nou geen kans hebt één van die rakkers te verschal ken, tot het polletje het begeeft en je met een natte schoen hnistoe moetJa, als het bijna Juni isDan heb je een gevoel of je in geen jaren je dobber hebt uitgegooid! Wanneer het echter eenmaal Juni is, dan is het je ware om er 's morgens om vier uur, als de ochtend kriekt, op je eentje ofwel plezierig met de hele vis club op uit te trekken en op het allang met hengelaarsoog verkende terrein een goed plaatsje te veroveren. En dan zal je eens wat laten ziendaar gaat het eerste wurmpje, daar ligt de dobber listig-roerloos op het kabbelend nat. je zal Hein, dde ouwe pocher, vandaag met stukken slaan! De ware hengelaar -heeft er een vrije dag voor over om er op een mooie Juni- morgen op uit te kunnen trekken! Maar gelukkig duurt het hengelseizoen langer dan die ene dag en de kans, Hein te overbluffen en moeder de vrouw te verschrikken met een geweldige vangst, komt nog menig keer weer deze zomer. Perikelen. Hein overbluffennu goed, dat is mogelijk. Maar waarom moet moeder- de-vrouw schrikken van een kostelijk maaltje brasem, baars, blei of voorn? Smaken ze niet voortreffelijk als ze croquant gebakken zijn? Dat geeft moeder-de-vrouw dadelijk toe. Maar zij ziet nog andere dingen, eer de vis op tafel staat. Eerst die gewel dige schubbenrommel. Nu ja, vader be looft, dat hij wel zal schubben en de eerste keer doet-de dat braaf: de visjes zijn na dat proces lelie-blank en de hele keuken zit er onder, de schubben kleven zelfs aan het plafond. De volgende keer is vaders enthousiasme na het „zware" hengelkarwei kennelijk getaand en doet moeder het maar liever zelfde keu ken soppen is ook niet alles! En na het schubben het bak-probleem. En die graten, en die grondsmaak, die zoetwatervis toch altijd heeft Tocheven een wenk, moeder! Fileer de visjes. Haal de grote graat er uit en de kleintjes zoveel mogelijk. Leg de vis dan een uurtje in water met een flinke scheut azijn. En ge zult zien: de grondsmaak is weg en na het bakken zijn de kleine graatjes zo bros, dat ze gemakkelijk opgegeten kunnen worden. Helaas, het bakbezwaar kunnen we niet opheffen. Het is waar, de boter- en vetpositie laat niet veel ruimte tot bak ken. Probeer er toch iets voor uit te sparen, want de zoetwatervis, ja, ook die kleintjes, hebben een uiterst hoge en nuttige voedingswaarde. Maar de -hengelsport bepaalt zich niet alleen tot de kleine vissoorten. Er moet eens een mooie karper worden thuis gebracht, een paar forellen, eenzootje paling! Dat gaat al beter, nu kan er ge stoofd worden, wanneer de boter schaars is. En dan, zo tegen 't najaar, als het van dat lekkere ruwe weer wordt, wordt er gesnoekt! Dat is wat a-nders dan tevreden aan de waterkant in het zonnetje zitten achter de stille hengel, of in een bootje dobberen op de plas. Dat wordt een zwaar karwei en als je dan met een flinke knaap thuiskomt, schrikt moeder-de- vrouw hoogstens omdat ze je hengel- kunde altijd heeft onderschat. De botters uit! Het mag de hengelaar zuchten kosten, maar het is uiterst noodzakelijk, dat tus sen Maart en Juni streng de hand wordt gehouden aan de gesloten visperiode, an ders zou het er met de visstand treurig gaan uitzien. Er moet een goede teeltijd zijn en dit komt tenslotte toch visser en hengelaar ten goede. Want niet alleen de hengelaar, maar ook de binnenvdsser ziet met verlangen uit naar de eerste Juni. Dan glijden de botters de binnenwateren op en wordt er zeelt, karper, paling en snoek "an de markt gebracht. Ook voor de visser is handhaving van de ge? i van groot belang. -rijen helpen de natuur een handje: vooral op de Veluwe exploiteert de Heidemaatschappij uitstekende kwe kerijen. Hier wordt de zg. „pootvis", voornamelijk edelkarper, zorgvuldig ver zorgd en, meestal in het najaar, in goed viswater uitgezet. Hiervoor besatat niet alleen een „Pootvisfonds", maar bij net uitgeven van de visacte wordt ook een bijdrage geheven voor verbetering van de binnenvisserij'. Hengelsportverenigin- gen kunnen de pootvis aankopen voor hun eigen viswater. Het IJsselmeer is ook een groot pro ductiegebied en na de snoekbaars wordt er nog steeds met vissoorten geëxperi menteerd. Export. Opmerkelijk is het, dat het Neder landse volk nu juist niet erg van zoet watervis houdt. Voor de oorlog moest de bduneiwisser het dan ook in hoofdzaak van de export hebben. Er werd vooral veel uitgevoerd naar Duitsland, maar ook naar België, Luxemburg, Groot Brittan- nië en Frankrijk. Een enkel cijfertje? In 1939 betrok Duitsland van Nederland 27.529 kg snoek, België 18.725 kg en Frankrijk 77.491 kg. Aan kleine zoet watervis werd in dat jaar naar Duitsland uitgevoerd 1.595.67 kg, naar België 206.25 kg, naar Groot Brittannië 280.185 kg en naar Frankrijk 210.477 kg. Om van de overige soorten als zeelt, karper enz. nog niet eens te spreken. Die uitvoercijfers zien er nu heel an ders uit. Niet alleen is Duitsland als ge gadigde afgevallen, maar bovendien spreekt ook hier de deviezenkwestie een woordje mee. Zoetwatervis „doet" het niet als deviezen. Aan de binnenvisserij wordt nu in zoverre tegemoet gekomen, dat er grote hoeveelheden vis worden ingeblikt. Paling wordt praotisch niet uitgevoerd, maar dat is ook niet nodig, want de Hollander is wei zo goed, paling te willen consumeren. Verder is de zoetwatervis na de oor log in alle Nederlandse viswinkels te koop en gelukkig voor het vissertje in het Siet! menige Hollandse huisvrouw eeft haar vooroordeel tegen zoetwatervis overwonnen. De visstand in de rivieren en de bin nenwateren heeft van de strenge winter veel geleden, maar toch niet zozeer als in de winter '39'40, dank zij de korte d-ooiperiode in Januari. In vele binnen wateren, vooral in het ondiepe polder- water, is de sterfte groot geweest en dat zullen de 'hengelaars zeker merken. Intussen: goede vangst! Het echte hengelaarsbloed verloochent zich nooit en dus trekt Piet er al vroeg op uit om een visje te verschalken. Zou hij beet hebben?

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6