IDist 'U Meester Rembrandt, onze grootste schilder NIEUWE LEID SCIIE COURANT VRIJDAG, 6 JUNI 1947 DE ONTPLOOIING VAN EEN GENIE IN DE LEIDSE GRAANMOLEN Rembrandt's leven kan in vier perioden verdeeld worden: zijn jeugd, waarin zijn talent ontluikt, ztfn jongelingstijd met ongekende productiviteit, zftn middelbare leeftijd met de rtfke ontplooiing van ztfn geniale aanleg en de tjjd van de innerlijke verdieping van zijn kunst, gelouterd door het leed. Veel is er reeds geschreven over Rembrandt's leven. De wjjze waarop Jan Mens het beschrijft in zijn roman „Meester Rembrandt", zal er ongetwijfeld toe bijdragen onze blik t.o.v. het ontstaan van Rembrandt's scheppingen te verruimen. Op den duur is hij niet opgewassen te gen de zakelijkheid van kooplieden en In kunst-historisch opzicht zijn de wer ken van v. Deijssel, Veth, Bredius e.a. wellicht belangrijker. Niet belangwekken der daarom. Op boeiende wijze dramati seert de schrijver de figuur Rembrandt. Hij verdiept zich in de levensgang van de meester en vertolkt voor ons- de emoties en drijfveren die deze moeten hebben aangezet tot het scheppen van zijn grootse kunstwerken. Hij tekent hem in zijn menselijke liefde, zijn glorie, zijn verval en in zijn voortdurende strijd met de wereldse belangzucht. Van contemporaine geschiedschrijvers zou men geen betere karakterschets heb ben kunnen verwachten dan deze gero mantiseerde biographie, hoewel het des ondanks niet vermag de leemten aan te vullen die bestaan t.a.v. Rembrandt's werkelijke levenswandel. Mens vangt zijn roman aan met de Leidse tijd van de jonge Rembrandt; in het ouderlijk huis. Gevoelig beschrijft hij diens verering voor zijn Moeder. De moe der met het fijne figuurtje en het edele gelaat, schoon zij van gewone kom-af is. In de eerste tekening, die hij van zijn moeder maakt, legt Rembrandt zjjn gehele hart. Het is de aanloop tot de ontplooiing van zjjn genie. Men zegt wel, dat genieën de vonk het meest van hun moeder hebben. Zijn moeder begrijpt hem. Maar ook Sinjeur Forrett, die zijn ta lent bevroedt en hem de raad geeft.schil der te worden en die er onbewust de oor zaak van is dat hij de Latijnse school vaarwel zegt. Het is Sinjeur Porrett, die hem meeneemt naar het Leidse stadhuis om „het laatste oordeel" van Lucas van Leijden te bekijken, een drieluik, dat ge sloten en in het duister moet blijven om dat Lucas een Rooms schilder was en burgemeester Orlers een ijverig lid is van de Staatskerk. Treffend beschrijft Mens Rembrandt's latere houding tegenover het manierisme van de mooi-schilders. Zijn ziel wordt door heel andere gevoelens beroerd. Warm en kleurig, afwisselend in de leu tige taal van onze voorouders, vertelt Mens ons van de fijnschilders, die tege moetkomen aan de grillen van hun op drachtgevers. Rembrandt, sterk en stug, maar innerlijk altijd diep bewogen, kan zijn talent niet verkrachten voor een handvol Carolus-guldens. Geestig is de wijze waarop hij de rauwe ongemanierdheid toont waarmede de schilders hun modellen kiezen, realistisch wanneer hij Rembrandt's ondeugende escapades beschrijft met Haesje Theunis, Rembrandt was toch geen heilige. Maar hij moest altijd iets hebben waarop hij zijn geest kon inspireren. Het is bij hem immer het observeren van de „naetue- reelste beweechelickheyt"; het is zijn Sturm- und Drangperiode. Als Saskia in zijn leven komt. Als Saskia in zijn leven komt, staat hij op het hoogtepunt van zijn glorie. Hij heeft geld, maar verspilt het aan dure snuisterijen en koopt maar raak op vei lingen. Hij koopt het grote huis in de Breestraat, maar lost nooit zijn hypo theek af. Na Saskia's dood raakt hij meer en meer in de schuld en daarmede in discre- diet bij de eerzame patriciërs, die zien vaak door hem ten behoeve van hun na geslacht lieten conterfeiten. Het kan hem niet schelen; hij heeft al lang genoeg van die uitgestreken troniën. Hij is bevangen door de obsessie van het licht. Het licht en de Bijbel, deze gaan heel zijn gedach- tenleven beheersen. geldschieters en de ijverzucht van zijn confraters. Men maakt hem tenslotte uit voor een bruinschilder, die in het duister Jan Mens aaneengerijd tot een boeiend geheel. Wat ons in de literatuur van vak mensen onbegrijpelijk leek heeft hij diepmenselijk trachten te veraanschou welijken. Wat gezocht is hij in zijn beschrijving van het optreden van de kerkeraad, mensm die, zoals hij zegt „niet kunnen bevatten dat een kunstenaar als Rem brandt buiten hun geestelijke horizont valt." In elk geval heeft de bedachtzaam heid van de nuchtere kerkeraad en de degelijkheid van de koopmansstand ons volk in zijn pas verworven vrijheid be hoed voor het zich te buiten gaan aan excessen. In de scène waarin Hendrickje wegens overspel voor de kerkeraad komt te staan, speelt hij haar onbewust uit tegen Rembrandt. Grote droefheid en bescha ming moet deze ontbieding haar hebben gebracht. Hendrickje, haar eer opoffe- Abrahams offer 1635. Ermitage, Leningrad. werkt, een kaballist. Zijn schilderijen druipen van de verf. Hij kloddert maar wat; als het maar licht en donker is. Er zit geen lijn in, zegt men. Op zijn heroï sche, maar vergeefse pogingen, de wereld er van te overtuigen dat .het innerlijke groter waarachtige waarde heeft dan het uiterlijke, wordt de domper gezet door de verguizing van zijn „samenzwering van Claudius Civilis' cn van zijn schut tersstuk, dat men smalend „de nacht wacht' noemt. Op ontroerende wijze beeldt de schrij ver hem uit in de angstvallige bespie ding van de veranderingen in zijn gelaat, die tot de vele zelfportretten leiden, niet uit ijdelheid, maar om de waarheid ie ontdekken, zijn ziel bloot te leggen. Het geheim van zijn genie. In zijn bittere lijden na de dood van Saskia is de Bijbel zijn toeverlaat en bidt hij met heel de hunkering van zijn een voudige ziel, dat Gods adem over zijn werk moge strijken. Zo ontstaan zijn prachtige werken, waarvan de „Christus in Emmaüs" wel een zijner meesterlijkste grepen is. Episode na episode wordt door INGEZONDEN MEDEDELINGEN DAT Joh. de Tombe, Drogist, Maresingel 52, Tel. 23202, steeds D.D.T.-poeder en scabiëszalf in voorraad heeft. DAT U bij slagerij I. Fasseur, Haven plein 1, Tel. 20157, op al uw bonnen VET lamsvlees kunt kopen (125 gram met been op éen bon). DAT U bij Foto Studio Bonte, Kore- vaarstraat 2a, Tel. 23999, een moderne foto kunt laten maken. DAT Wifrana, Breestraat 107, t.o. Stad huis, antimotzakken heeft, waarin U bontmantels, winterjassen, dekens en overigens alle winterkleding veilig kunt bewaren? DAT helder water veilig zwemmen be tekent en dit in de Overdekte het geval is, dat het zwemwater geregeld bacterio logisch wordt onderzocht en aan de hoog ste eisen voldoet DAT de Leidse Fruitcentrale, F. Brands, Hogewoerd 43, Tel. 23224, nog vele soor ten Diepvriesvruchten met suiker in voorraad heeft, hetgeen een ware deli catesse bij warm weer is en verder grote aanvoer heeft van verse aardbeien. DAT de „Lichthal", Haarl.str. 293, Tel. 26190, alle soorten lampekappen wast, keert of vernieuwt. DAT Leesbibliotheek „Record", Apo- thekersdijk 35, Tel. 24813 in elk genre het best gesorteerd is. DAT bij Opticiën van Muyen, Hooi gracht 54, Telef. 20251 verkrijgbaar zijn chemische thermometers van 100360 graden Celcius. DAT GARAGE Grenshoek, Hoge Rijndijk 205, Leiden, Telef. 24134 van ouds bekend staat als reparatie-inrichting voor motoren en auto's.- Autoverhuur- en chauffeurschool met modernste lesma terialen. DAT van Kamps chocolaterie, Kore- vaarstraat 1 ook in luxe doosjes weer iets kan aanbieden. DAT H. Philipsen, v. d. Waalsstraat 3 Tel. 23772 dagelijks aanvoer heeft van KERSEN en AARDBEIEN. DAT het ook in uw belang is de Brandstoffenbonnen 74 en 75 spoedig in te leveren bij de fa. P. S. Anes, Oude Herengracht 19. Tel. 20587. DAT de fa. Zwagerman, Haarl.straat 251, Tel. 23883, patronen op maat maakt voor japonnen, mantels, kinderkleding, enz., desgewenst met knippen van stof en dat dit binnen 3 dagen gereed is. DAT fa. J. J. F. v. d. Meer, Oude Vest 175, Tel. 20307 dagelijks diensten onder houdt met Rotterdam en omstreken en steeds voor U klaar staat om alle soor ten opdrachten uit te voeren. rend, trachtte slechts Rembrandt te red den van de exploitatie door inhalige schuldeisers. Rembrandt was in dit geval wel de meest schuldige. - De verloren zoon. Aan het einde van zijn boek tekent Jan Mens Rembrandt in zijn meesterlijke conceptie van de verloren zoon, waarin de laatste vonken van Rembrandt's genie zich uitleven in de weergave van die rauwe verlopen schooier, die zich be rouwvol op de knieën stort om het be schaamde hoofd veilig te bergen in de schoot van die Vader vol ontferming en genade. Deze Schepping is het slot akkoord van een leven vol lijden en ver nedering. Dit werk en zijn „Homeros" vormen de apotheose van zijn hevig leven. Het is een boek vol dramatische mo menten, dat verdeeld is in vier hoofd stukken: Leiden, Saskia, Hendrickje en Titus, die de perioden kenmerken van Rembrandt's opgang, glorie, vernedering en onsterfelijke dood. Zij vormen de achtergronden rondom Rembrandt's tra gisch leven. VER. „OUD-LEIDEN". Zaterdag 14 Juni wordt door de Ver. „Oud-Leiden" een boottocht georganiseerd langs de buitenplaatsen van de Oude Rijn naar Woubrugge, Brasemermeer en Kager- plassen. BRAND OP DE HERENGRACHT. Gistermiddag brak bij de fam. Driessen, Herengracht 13, op het zolderkamertje van de dienstbode brand uit. De brandweer, die onmiddellijk uitrukte, kon niet verhinde ren, dat de zolderkamertjes en een ge deelte van de zolder uitbrandde. De be nedenverdiepingen liepen veel water schade op. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Gistermiddag werd door de afd. Leiden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen een vergadering gehouden, waarin de heer Zwart te Leerdam gesprokén heeft over het ontstaan van het beroemde Leerdamse glaswerk. De lezing werd toegelicht met lichtbeelden. NOORDWIJK. Aan de Gem. Universiteit te Amster dam is geslaagd onze vroegere plaatsge noot de heer A. J. Wiggers voor het doc toraal examen geografie, cum laude. Onze plaatsgenoot J. R. Bouma is geslaagd voor 't eindexamen gymnasium. Vü de Omstreken ALPHEN AAN DEN RIJN. In de vergadering van aandeelhou ders van de Effecten- en Incassobank N V. te Alphen aan de Rijn is de balans on verlies- en winstrekening over 1946 goed gekeurd. Aan provisie en interest werd een winst gemaakt van f 17-123,85 (vorig jaar f 9591,64); de onkosten, w.o. salaris sen, belastingen en storting pensioen fonds, bedroegen f 13.254,34 (vorig jaar f 6295,09)waardoor een saldo overbleef van f3869,51 (vorig jaar f 3296,55). Het dividend werd vastgesteld op 4 Vz pet (v.j. 4 pet). Gisteravond hield de A.R. studie- en propagandaclub haar laatste vergadering van dit seizoen. De belangstelling was goed. De voorzitter, de heer H. J. van Boggelen, opende en deed eerst mede deling van de samenstelling van het be stuur na de gehouden verkiezing in de vorige vergadering. Deze is: v. Boggelen* voorz.: M. de Bie, le secr.; mej. S. Veer man, 2e secr.; mej. A. Noomen. penningm.; C. Pasma. alg. adj. mej. S. v. d. Pol leverde een uitvoerig binnen- en buitenlands overzicht. Hierna was het woord aan mr dr E. P. Verkerk van Boskoop, lid van de Tweede Kamer, die sprak over: „Bui tenlandse politiek." Uitvoerig werden de grote wereldproblemen bezien en een explicatie gegeven van de toestanden in verschillende landen. Uiteraard werd ook aandacht geschonken aan het Indische vraagstuk en het optreden van v. Mook en Schermerhorn. Spr. herleidde ten slotte zijn betoog tot drie grote zaken en wel: 1. Het probleem Duitsland, bij de oplossing waarvan Nederland zo groot be lang heeft; 2. De positie van Nederland tussen de volkeren; 3. De verhouding ten opzichte var. de U.N.O. De heer A. Hof land deed ter vergadering mededeling van de oprichting van een plaatselijk comité Handhaving Rijkseenheid. KATWIJK AAN ZEE In de Oranjezaal van het JeugaJhuis werd de jaarvergadering gehouden van de Oranjeverenigting o.l.v. de voorzitter, de heer J. Volbeda. De secretaris de heer J. Pluimgraaff, las het jaarverslag voor, waarin een overzicht gegeven werd van de feestelijkheden van het afgelopen jaar. De penningmeester de heer A. Pronk, kon in zijn financieel overzicht een batig saldo vermelden van f 1037.19. De inkomsten bedroegen f 7867.38. De heer J. v. Rijn werd dank gebracht voor het administratieve werk, die deze ge heel belangeloos had verricht. De bestuursverkiezing bracht een her kiezing van de heren C. den Duik Jaspzn, B. de Jong en Kr. v. d. Oever, terwijl in de vacature J. Hoeve, die naar elders vertrekt, werd verkozen de heer J. Covon. Hierna volgde een lange bespreking over de a.s. feesten. Er zal een vrije op tocht gehouden worden, waarbij de wen selijkheid werd uitgesproken, dat de middenstand een werkzaaim aandeel zal nemen om deze optocht te doen slagen. De kinderfeesten zullen ook een onder deel van het programma vormen. Dit Koninginnefeest zal gehouden worden Dinsdag 2 September. Hierna volgde siluiting. Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens is geslaagd voor het diploma voor stuurman op stoomzeevissersvaar- tuigen W. Vooys Gzn, leerling van de Visserijschool. Benoemd aan de Ds J. de Liefde- school: de heren A. Scherpenzeel te Vreeswijk en Z. Brouwer te Hazerswoude. NOORDWIJKERHOUT Op de hoek Gooweg-Schulpweg heeft zich een ernstige botsing voorgedaan tus sen twee auto's. Een inzittende van een der auto's, de 18-jarige v. d. Brink, een familielid van pastoor v. d- Brink, die zich eveneens in de wagen bevond, heeft hierbij zijn sleutelbeen gebroken. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis over gebracht. De auto's werden tamelijk zwaar beschadigd. Gistermiddag is een schuur van tiet „Mossenest" aan de Heereweg afgebrand doordat kinderen met lucifers hebben ge speeld. Een partij pakmateriaal ging ver loren, terwijl ook een geit in de vlammen omkwam. De heer P. Pijnenburg is te Venray geslaagd voor het eindexamen gymna sium-B. SASSENHEIM De buurtver. D.V.V. heeft een ver gadering gehouden, waarin een film werd vertoond. Deze vergadering stond o.l.v. de heer Hoogervorst. Besproken werd een vacan- tietocht voor de kinderen. Waarschijnlijk zal wel een boottocht worden geor- ganiserd daar door de spoorwegen nog geen reductie wordt verleend. Een uitstapje voor oudere leden zal nog nader worden uitgewerkt. Tot slot werd een amateurfilm gedraaid van het eer ste bevrijdingsfeest der vereeniging. Geboren: Wilhelmina S E dr van H le Mair en A K Vis; Overleden: M J A V d Linden-v d Broek, 77 jr.; Onder trouwd: P v d Bent 27 jr en C Pelder 25 jr; W Bodoe 58 jr en H M v Touw 49 jr; F C v d Wilden 19 jr en T C v d Hoven 19 jr; Getrouwd: A A Metze 36 jr en M A Th v d Wetjden 23 jr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5