Morgen voor de eerste maal Holland-België Mooie demonstratie van Lissese brandweer ^jlKUWK EEIDSCHE COURANT VRIJDAG, JUNI IM» Sport en Wedstrijden ZATERDAGMIDDAGVOETBAL BELEEFT HOOGTIJDAG (Van onze sportredacteur Voor de ^Zaterdagmiddag-voetballers is het morgen een grote dag. Dan wordt voor het eerst in de geschiedenis van het Zater dagmiddag-voetbal een interland-wedstrijd gespeeld en wel tegen onze Zuiderburen, de Belgen, op het V.U.C.-terrein in Den Haag. Het is een verheugend teken, dat de K. N.VJB. toestemming voor deze wedstrijd die de eerste van een jaarlijks terugkerende ontmoeting is, waarbij op de even jaren in België en op de oneven jaren in Nederland wordt gespeeld heeft verleend. Het Zaterdagmiddagvoetbal heeft zich in de laatste jaren zeer gunstig ontwikkeld en het is dan ook de bedoeling van de K.N- V.B. deze ontwikkeling te stimuleren en te bevorderen. Die ontwikkeling wordt wel duidelijk uitgedrukt in de. volgende cijfers. Het aan tal Zaterdag-voetballers nam in het laatste jaar met 50 toe en bedraagt nu circa 24.000. Het aantal verenigingen steeg in diezelfde periode met 40 en bedraagt nu tneer dan 400. Een ontwikkeling dus die er zijn mag en die ten volle de aandacht vraagt. Wat zijn nu de verwachtingen voor mor gen? In de eerste plaats moet men niet rékenen op een bekende HollandBelgië- wedstrijd. Wie meer verlangt dan wat op ogenblik speltechnisch binnen het bereik van het Zaterdagmiddag-voetbal valt is abuis. Voor deze wedstrijd zijn geen con centratie-avonden georganiseerd, en er zijn geen bondstrainers aan,te pas gekomen. Voor men tot de samenstelling van dit Bondselftal kwam zijn er slechts enkele Inter-districtale oefenwedstrijden -gehouden en heeft een voorlopig Zaterdag-Bond self - tal op de nationale feestdag tegen het Lieds KJST.V.B.-elftal gespeeld. Dat was de gehele Voorbereiding voor de wedstrijd van Zater dag. Of we daarom somber gestemd zijn? In het geheel niet. Het Bondselftal heeft in Leiden, na een slecht begin, vooral de verdediging was toen niet erg safe zich keurig hersteld en een 7—5 overwinning geboekt. Maar de Belgen hebben, volgens zeggen, een sterk elftal, dat wat qua spel betreft, hoger aangeslagen moet worden dan het onze en beter op elkaar is ingespeeld. Het stopperspil-systeem spelen zij heel goed. Voor onze jongens dus een aansporihg om zich geheel te geven. Voorspellingen maken is voor deze wed strijd een onmogelijke opdracht. Maar dat is het juist wat deze wedstrijd zo aantrek kelijk maakt en de grote belangstelling, die er voor bestaat verklaarbaar maakt. Wij voor ons wachten belangstellend de verrichtingen van onze jongens af. In de Quick Boys-ispeler A. v. d. Qever hebben Zij een zeer schotvaardig midden-voor, die Kunst en Letteren DE DOOD TE GAST Ter gelegenheid van de 41e Dies van de V.V.S.L. wend gisterenavond in de Schouwburg door de T.V.SL. opgevoerd „De Dood te gast" (Death takes a holi day), een spel in 3 bedrijven van Alberto Ca sella. De dood kan maar niet begrijpen, waar om de meeste mensen door angst aan gegrepen worden, wanneer hij in de na bijheid komt. Hij vindt zich onbegrepen en door de mensen gevreesd. Daarom wil hij de menselijke gedachten nader leren kennen. Hij wil mens worden met de mensen. Daartoe kiest hij uit het kasteel van Damhert de Catolica, waar hij 3 da gen als gast zal vertoeven. Zo in zijn ware gedaante kan hij zich niet aan de mensen vertonen. Hij zal komen in het Incht der illusie en daardoor als gewoon inens onder de gasten op het kasteel kun nen verkeren. Hij geniet dan van alles, wat het leven hem bieden kan, tot hij eindelijk zelf zó door de liefde, die zich tot in de dood geeft gegrepen voelt, dat hij gevangen door zijn eigen dwaasheid, slechts met moeite van het leven af scheid neemt. Wat het stuk betreft, het is de bedoe ling van Casella geweest een stuk te schrijven, waaruit zou blijken, dat het hoogste en diepste levensgeluk slechts gegeven kan worden door de liefde, waar in de mens zach geheel geeft, 't Is echter bij Casella een liefde losgemaakt van het •geloof en de hoop. Een ander bezwaar is. dat de dood eigenlijk wordt voorge steld als een oppermachtige kracht, een macht, niet onderworpen aan de hoogste Macht, God. Het stuk als toneelstuk is zwak, vre selijk lange monologen van de dood, die daar zijn beschouwingen in ten beste geeft, b.v. in het eerste bedrijf tegen her tog Lambert en in het tweede bedrijf na élke flirtation, die hij gethad heeft. De echte liefde vindt de Schaduw in Grazia. Dit wordit ons door de schrijver tenminste gesuggereerd, doordat hij van Grazia een enigszins abnormaal type heeft gemaakt, maar overtuigen doet zij ons niet. Deze rol werd goed gespeeld door Sacha Bur ger. Het stuk werd behoorlijk gespeeld, ofschoon we soms toch merkten, dat het Stuk te ziwaar was. Baron Cesarea, ge speeld door J. C. Bosma. werd clownesk. Hij was geen jong oude-man. maar een oude jonge-onan. Over bet algemeen wer den de rollen te veel geaegd en te weinig gespeeld. S. A. C. Begeer als Majoor Whi tread was hierop een gunstige uit- zodering. De regie werd gevoerd door mr P. Cleveringa. Na afloop waren er toespraken met goede wensen en bloemen door de 41- jarige V.V.S.L. B. in elke wedstrijd goed is voor een paar doelpunten. Van hem wordt echter ook goed spelverdelen verwacht. De wedstrijd begint om 4 uur en zal worden opgeluisterd door muziek van de P.T.T.-harmonie. De elftallen komen als volgt in het veld: Nederland: Vrijenhoek (J.A.C.). Bakker (Oranje-Wit),Koelewijn (IJsselmeervogels) de Best (Quick Boys), de Weert (V.V.G.A.), Vennik (Sparta). Zwier (Sparta), Bouwens (S.O.S. '33), van der Oever (Quick Boys), Verdoes (Quick Boys), van der Bend (Be Quick *28). Scheidsrechter: Simmers. België: v. d. Berght (Antwerpen), Mus (Brussel), Vindevogel (Antwerpen), v. Has selt (Antwerpen), Deloo (Antwerpen). Hemmer'echts (Brussel), de Bogneet (Brus sel), de Valck (Brussel). Waumans (Ant werpen), Hendrikx (Brussel). Michielse (Brussel) Grensrechters: v. d. Mey en Mennekes. INTREDE DS G. TOORNVLIET. Ds G. Toornvliet van Groningen is voornemens Zondag 13 Juli a.s. zijn in trede te doen als studenten-predikant der Geref. kerk. Ds H. A. Wieringa zal als zijn bevestiger optreden. Bij meelfabriek „De Sleutels" wordt weer gewerkt Uiteenzetting van Directie en Bedrijfsunie Zoals wy reeds meldden is de arbeid bij de Meelfabriek „De Sleutels" Donderdag morgen hervat. Men verspreidt geruchten dat de staking is opgeheven door een tegemoetkomen aan de eischen van de E.V.C. door de Directie en het College van Rijksbemiddelaars. Ten aanzien hiervan wordt ons van de zijde van de Directie en de Bedrijfsunie van Fabriekmatige Bedrijven medegedeeld, dat door de E.V.C. in dit conflict geen eisen aan de Directie kenbaar zijn ge maakt, dat geen besprekingen met verte genwoordigers van de E.V.C. plaats héb ben gevonden en dat de E.V.C. geheel bui ten het conflict heeft gestaan. De directie en de Bedrijfsunie berichten ons dat de staking is beëindigd doordat in besprekingen tussen de Directie en leden van de Fabriekskern gebleken was, dat van beide zijden een voortzetting van de staking ongewenst werd geacht. Tevens bleek dat ten aanzien van de ontwikkeling van de arbeidsvoorwaarden in het bedrijf binnen het raam van de bestaande C.A.O. overeenstemming kon worden bereikt. Door de Bedrijfsunie is aan de contrac terende werkgevers van de maalindustrie inmiddels een verzoek gericht om bespre kingen te openen over de voorwaarden voor de verlenging van de C.A.O.welke op 31 December '47 afloopt en waarvoor per 1 October definitieve overeenkomst moet zijn bereikt. prestatie en gevoelen ons veilig in de wetenschap, een flink brandje te kunnen afwachten. De heren Hagedoorn, comm. v. d. brandweer te Leiden, Flux van Hil- legom en Schram van Sassenheim, had den grote waardering voor de prestaties van de brandweer. Ze hébben dan ook verleden jaar niet voor niets bij de brand weerwedstrijden te Leiden de eerste prijs gewonnen. Dat de E.H.B.O. hier tevens een oefe ning aan vast koppelde, was zeer goed gezien. Bij een brand zijn meestal gewon den. Zo ook hier: we zagen getroffenen door elec. stroom, bedwelmden door de rook,'een slachtoffer, dat boven van het dak van de kerk moest worden neerge laten (o, dat is mijnheer van der Eerden, riep iemand met schrik), doch het bleek gelukkig een grote pop te zijn. Zeer snel werden de getroffenen geholpen en ge borgen. De burgemeester en de leden van de Raad woonde deze demonstratie bij. ter wijl ook andere genodigden perplex ston den over hetgeen de brandweer kon demonstreren. Er waren momenten, dat niet minder dan 2500 liter water per mi nuut gegeven werd. We zijn trots op on ze brandweer en onze brandweermannen. JAARVERGADERING Personeelsvereniging Lichtfabrieken Dank zij de uitstekende samenwerking in bestuur en commisies kan de perso neelsvereniging van de Stedelijke Licht fabrieken terugzien op een voörspoedig jaar. De voorzitter, de heer H. v. Wou denberg, mocht gisteravond op de jaar vergadering in de grote Stadsgehoorzaal dan ook een optimistisch geluid laten ho ren. Alle afdelingen bloeien en de ver eniging telt thans 437 gewone en 86 bui tengewone leden. De kas sluit met een batig saldo van f 1103.54, terwijl het bestuur plannen overweegt voor en waardige viering van het 100-jarig bestaan van de fabriek in 1948. De vergadering besloot, gezien de goede gang van zaken, dan ook de Ko ninklijke goedkeuring aan te vragen. In hét bestuur werden herkozen: de heren M. Kiel, P. Hakkenberg, P. M. v. Steen en A. Lepelaar. Tot lid van de commissie van toezicht de heer C. Annokkec. De heer L. M. I. Bal jé, die zich voor de commissie van redactie van het vereni- ningsorgaan „De Schijnwerper" niet her kiesbaar stelde, werd door de voorzitter dank gebracht voor het vele en uitste kende werk door hem verricht. De avond werd verder opgeluisterd met een programma samengesteld en uitge- Ik wil er maar mee zeggen... ,&eg heb je *t al géhoord?" zo werd er drie jaar geleden vroeg in de morgen zachtjes in ons oor gefluisterd. Zeg heb je 't al gehoord?" ging als een lopend vuurtje rond en stond op ieder „goed" gezicht te lezen. Invasieinvasie IN VASIEI! „Radio-Oranje deelde het mede, ja, vanmorgen om twee uur." Wat zou het worden?" Bij de meesten had Dieppe toch een klein beetje angst achterge laten. Reeds werden door de super-opti misten de eerste weddenschappen afge sloten. „Nou, laten we zeggen twee maanden." „Nee, joh, veel eerder „Waarom gewed?" „Om een doosje lek kere „CConsil" Afgesproken Anderen wilden eerst eens even de kat uit de boom kijken. „De Duitsers wa ren zo sterk." En dan in Frankrijkwaar de Westwall driemaal zo stevig was als bij ons." „Ze zullen heel wat moeite hebben om daar een bruggenhoofd te vormen." „Nee, zo vlug zullen ze wel niet hier zijn! Ze werden weer aan het twijfelen gebracht. Men wees in de lucht naar de duizenden witte strepen, die in de blauwe lucht diepe voren trokken. Het af- en aanzwellend gebrom van de motoren had toch iets moedgevends. De W.A.-mannetjes keken eerst wat benauwd, maar toen ze zagen dat hun beschermers meewarig grijnsden om die dumme Holl&nder, die geloofde in een overwinning van diese Anglo -Amerika- nisch-Bolsjewistische horden. „Ach was, Mensch, wir werden sie schlagen." Maar s avonds zaten alle ware Neder- ders gebogen bij hun verborgen radiootje te luisteren naar de eerste berichten. Naar de cijfers van de krijgsgevangen gemaak te edel-germanen, naar de verrichtingen van de raketvliegtuigen, de bommenwer pers. Velen zongen zachtjes het Wilhel mus mee. Vele baden om de verlossing van het gehate juk, door deze moedige, eenvoudige, eerlijke, Tommies, die hun leven wilden geven, ook voor hen! Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEY DEN. OOK DE E.H.B.O. ZETTE BESTE BEENTJE VOOR (Van onze correspondent Het is alle jaren een steeds weerkerend genoeglijk uurtje als de Brandweer van Lisse een grote demonstratie houdt, een oefening na Pinksteren is zo langzamer hand traditioneel geworden. In vroeger jaren verheugde wij ons als jongens er al op, dat het weer Pinksteren was, want dan werd direct daarna de oefening ge houden wat tevens voor menig Lisser jongen betekende: druipnat (de jongens gebruiken daar een duidelijker woord voor....) thuis te komen. Maar we re kenden er dan ook mee en hadden bij voorbaat reeds een oud pakje aangetrok ken om er tegen te kunnen wanneer een bende jongens „onder vuur" werd geno men door de brandweermannen! Genot volle urenZoete herinneringen uit de jeugdjaren! Maandagavond was het ook weer druk bij de brandweeroefeniing of, om in den tegenwoordigen stijl te blijven, de de monstratie van de Lissese vrijwillige Brandweer! Nu het is ook inderdaad geen oefening meer, néén, een echte demon stratie. Een demonstratie die genoemd mag worden! In niet minder dan 5 minuten was de brandweer op het gegeven sein uitge rukt en in staat de eerste stralen water te geven. Ditmaal was het middelpunt der demonstratie de R.K. kerk en pastorie. Dat men dit gebouwen complex heeft uit gekozen, spreekt ook al van vertrouwen in de prestaties van de brandweer. Want wat betekent een demonstratie, die niet veel kan uitrichten bij een dergelijk hoog gebouw? Maar de brandweer wist het ge bouw goed onder water te nemen. Reeds spoedig zaten de brandweermannen op het dak van de kerk en pakte het ver meende vuur met alle kracht aan. Niet minder dan 14 stralen werden in werking gesteld, terwijl zelfs op het hoogste punt van de toren, een hoogte van 62 meter, water werd gegeven. Hoog van de toren blazen doet ieder wel eens, maar hoog van de toren van de kerk van Lisse wa ter geven, is niet voor iedere brandweer weggelegd. Doch ook van de begane grond werd een mooie prestatie geleverd. De spuiters wisten de brandweermannen, die op de toren stonden, te dwingen naar binnen te gaan, daar de helmen hun van het hoofd gespoten werden en dat op een hoogte van 40 m! We zijn trots op deze Feeststemming bij Peek en Cloppenburg Vanmorgen was het personeel van Peek en Cloppenburg in feeststemming bijeen, want er waren drie jubilarissen, t. w. de neer W. van Vliet, chef-atelier, die 40 jaar in dienst van de firma was, en de heren J. en S. Labordus, thuiswerkers, die het feit herdachten dat zij vóór 25 jaar hun intrede in het kleermakersbedrijf deden. In de personeelssamenkomst, waarbij ook de familieleden van de jubilarissen tegenwoor dig waren, sprak allereerst de bedrijfsleider de 'heer W. van Zuiden, die deze dag een grote dag noemde, niet alleen voor de jubilerende personeelsleden, doch voor het gehele bedrijf. In de loop der jaren is on dubbelzinnig gebleken, dat de samenwer king tussen de heren v. Vliet en Labordus en het overige personeel uitstekend is. Dit is de zaak in vele opzichten ten goede ge komen, aldus spr., <jie in de jubilarissen prees, dat zij zich volkomen hebben aan gepast aan deze tijd en de daaruit voort vloeiende nieuwe methodes. De heer v. Zuiden dankte voor de mede werking en hoopte, dat de jubilarissen nog lang zouden mogen werken in het belang der firma. Hierna overhandigde de bedrijfsleider enveloppen met inhoud. De heer Th. Messink, chef-coupeur, memoreerde eveneens de goede verstand houding. Namens het personeel werden geschen- Gisteren werd een Nederlands staatsman van internationaal formaat, dr. H. coiijii, ken aangeboden, waarvoor de juiibilarissen j vaderlandse bodem de laatste eer bewezen. De kist met het stoffelijk overschot, dat zich zeer erkentelijk toonden. Duitsland werd opgegraven, wordt opnieuw grafwaarts gedragen. Handelaren in brandstoffen in vergadering bijeen Bonnen 74 en 75 dienen met meer spoed te worden ingeleverd De Vakgroep Handelaren in brandstof fen, afd. Leiden, hield gisteravond in „In den vergulden Turk" een algemene leden vergadering, die onder leiding stond van de heer K. Ouwerkerk. De 1ste voorzitter, de heer v. Haaste ren, moest zioh op doktersadvies terug trekken en werd door de vergadering als ejre-voorzitter benoemd. Tot bestuurslid werd gekozen de heer W. de Roode te Oegstgeest en als voor zitter werd aangewezen de heer Joh. H. Boelee Het bestuur is nu als volgt samenge steld: Joh. H. Boelee, le voorz.: K. Ouwer kerk, 2e voorz.; J. Zeilstra, le secr.; W. de Roode, 2e secr.; C. A. v. Dorp, penn. Besproken werd voorts de vacantie-re- geling. Met nadruk werd nog gewezen op de noodzaak, dat het publiek de bonnen 74 en 75 inlevert, daar anders de handela ren niet bevoorraad worden. Een ieder zal 'begrijpen, dat hiermede enige haast gemaakt moet worden, wil de aflevering eerstdaags een vlot verloop hebben BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Cornells, z. v. A. A. Disco en A. M. Kriek; Karei, z. van A. Crama en H. Keij; Andries, z. van A. Crama en H. Keij; Maria C., d. van P. Verplancke en J. C. H. Montanus; Herman B., z. v. A. M. Crama en M. Veldhoen; Anna H. M., d. v. H. C. Gottenbos en A. H. C. M. Stikkel- man; Leonardus C. Th. G„ z. van L. C. T. Zandvliet en P. M. de Wit; Maria C., d. v. J. M. Koopman en M. Hughes; Carola J., d. van J. Haveman en A. M. van Dongen; Jacoba K., d. van C. van der Bent en J. Ouwehand; Carel J-, z. van C. J. Wijdeveld en J. van Dort. GEHUWD: P. van den Oever en J. Mole naar; G. Krullaars en M. Braxhoven; A. J. Bij en S. de Vet; G. H. Blikman en A. Aart- sen; S. Fuchs en P. van Daalen; P. C. Kettenis en N. van Strien; J. M. Koevoet en W. A. Tuinhof de Moed; J. Kukler en A. C. E. Cats; L. Lacourt en M. C. Cavé; P. Ligtvoet en K. Malgo; A. van Loon en C. Kalkihoven; D. J. Meijers en J. de Graaff; M. de Roode en M. Eradus; P. van voerd door eigen krachten. Vooral de Schaik en B. M. Sanders; G. van der Steen heer D. Kok oogstte met zijn mannen- en A. van den Oudenaller; L. Vinkesteijn koor veel succes. en A. Laterveer; P. Visser en J. Zwart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4