„Poelmeer" ging over tot de verdediging NIEUWE LEIDSCHE COURANT B MEN ZAL EEN ONDERHOUD MET B. en W. AANVRAGEN De ledenvergadering van „Poelmeer" werd gisteravond in hotel „Het Witte Huis" gehouden. De vergadering stond oi.v. de heer H. IJdens, die zijn 'blijdschap uitsprak over het spoedig herstel van de voorzitter, die reeds weer aanwezig kon zijn. In de eerste plaats was aan de orde het jaarverslag. De secr., de heer ir. J. Th. van Vugt, gaf hierbij een mondelinge toelichting, waarin hij o.m. zeide dat na inzending der begroting aan B. en W. van Oegstgeest, een gecombineerde verga dering is gehouden van dit college en het bestuur van „Poelmeer" met het doel deze begroting en die welke vanwege het college van B. en W. was opgemaakt te bekijken, in welke vergadering het be stuur de overtuiging had gekregen, dat de door B. en W. gemaakte begroting dermate bindend was, dat de bestuurs leden van plan waren eenparig af te tre den. Het bestuur heeft zich echter bera den en besloten een en ander te aanvaar den in het belang van de volksgezond heid om aan het einde van het seizoen de zaak nader te bezien. Spr deelde nog mede dat alle stukken en gevoerde cor respondentie zullen worden voorgelezen. De voorz. deelde mede, dat de kas van de exploitatie door de gemeente en die van de vereniging door een kascommis- sie wordt gecontroleerd. Van deze laatste werd een schrijven voorgelezen houdende het advies, de penningmeester voor zijn beleid te déchargeren. De bestuursverkiezing gaf tot resultaat dat de heren IJdens en De Bruin werden herkozen, terwijl in de vacatures, ont staan door het zich niet herkiesbaar stel len van de heren Kruisheer en Witte, werden gekozen de heren Eggink en Hiïbrand. De exploitatie van „Poelmeer", was het agendapunt dat wel de meeste ton gen in beroering zou brengen en in ver band hiermede achtte de voorzitter het wenselijk een korte inleiding te geven, Gouden huwelijksfeest Ook deze maand telt onze stad een groot aantal gouden huwelijken. Tot op heden staat de 9de Juni nog aan de top. Wat de oorzaak is van het feit, dat deze dag vóór vijftig jaar voor zoveel paartjes van on schatbare waarde is geworden, kunnen wij niet vermoeden, doch dit hebben wij wel kunnen constateren, dat zij, die op 9 Juni de dag herdenken, dat zij vóór vijftig jaar in de echt werden verbonden, alle reden hebben tot grote dankbaarheid. Natuurlijk was het leven van de onderscheidene bruidsparen niet zonder zorg; dat hoorden wij wel van het echtpaar A. Smit en B. E. Smit-Kleyzen, wonende aan de Oostdwars- gracht 5. „Als je altijd los-werkman bent geweest en je hebt een tijd meegemaakt, waarin van goede economise en sociale toestanden nog geen sprake was, kunt u wel begrijpen, dat het leven dikwijls zorg lijk was". Doch de heer Smit, die 79 jaar is, heeft hard gewerkt en heeft een gezin kunnen bouwen, dat hem en zijn vrouw thans met liefde omringt. De vrouw is 73 jaar, geniet gelukkig nog een goede gezond heid. Wij twijfelen er niet aan, of het gouden echtpaar zal de 9de Juni met de negen kinderen, de dertien kleinkinderen en de twee achterkleinkinderen tot een on vergetelijke dag maken. Onze hartelijke gelukwensen! BUURTVER. „HAAGWEGKWARTIER" HIELD JAARVERGADERING. Gisteravond hield bovengenoemde veren, haar jaarvergadering in de Ohr. school aan de Morsweg. De voorzitter, de heer G. F. Lardee. opende met een woord van wel kom. Uit het jaarverslag van de secretaris en penningmeester bleek, dat de buurtver. "Tn een bloeitijdperk verkeert en reeds ruim driehonderd leden telt. Ondanks de hoge uitgaven was er een batig saldo van 299,47. 31 Augustus zal er in samenwerking met „Koninginnedag" een kinderfeest gehouden worden. Verder zullen er dit jaar meerdere excursies plaats vinden. Voor de ouden van dagen staan autotochten op :t programma. De aftredende bestuursleden: de heren Lardee, voorzitter, Jansen, twede penning meester en Van Polanen, werden met alge mene stemmen herkozen, terwijl als leden der kascommissie werden gekozen de heren W. J. J. de Graaff en H. Hoogkamer. HOOGHEEMRAADSCHAP „RIJNLAND.' In de gisteren gehouden verenigde ver gadering van het hoogheemraadschap van Rijnland werd mededeling gedaan van de beëediging van gekozen hoofdingelan- landen en hoofdingeland-plaatsvervan gers. Na onderzoek van zijn geloofsbrief werd als hoofdingeland-plaatsvervanger voor het 3e district toegelaten de heer P. Bos te Vijfhuizen (Haarlemmermeer). Na behandeling van enige reclames tegen aanslagen in Rijnlands bundergeld 1947. werd besloten tot het doen van af- en overschrijvingen op de begroting voor 1946 tot een totaal van f112.386 98. Tevens werd vastgesteld een suppletoire begro ting gewone dienst 1946 met een totaal aan uitgaven en ontvangsten ad f7.792.71 en buitengewone dienst 1946 met een totaal aan uitgaven en ontvangsten ad f 176.770.79 Tenslotte werd de rekening over 1946 vastgesteld, sluitende voor de gewone dienst met f 895.154.33 aan ontvangsten, f807.072.26 aan uitgaven en een batig saldo van f88.082.07 en voor de buiten gewone dienst met f721.459.74 aan uitga ven, f782.130.53 aan ontvangsten en een nadelig saldo van f60.670.79. opdat een ieder nog eens duidelijk zou horen hoe de geschiedenis van „Poel meer" eigenlijk is. De heer IJdens begon met de mede deling dat het tegenwoordige „Poel meer" in 1933 als klein zwembad voor de militairen werd gebouwd. De vereniging kon echter, door het aangaan van een lening van f 25.000 bij de gemeente Oegst geest, de inrichting aanzienlijk vergroo- ten. De voorwaarden van deze lening waren, volgens spr., echter zeer cru. Jaarlijks moest f1250 worden afbetaald, plus de rente van het nog resterende deel, terwijl bovendien en dat was het ergste de bestuursleden persoonlijk borg moesten staan voor de nog niet af geloste gelden, dat voor ieder van de heren een loden last betekende. Men was het er dan ook volkomen over eens, dat deze borgstelling zoo spoe dig mogelijk moest verdwijnen. In 1939 werd dan ook met het Gemeentebestuur een huurovereenkomst gesloten, welker bepalingen volgens spr ook zeer hard wa ren. O.a. was een bepaling opgenomen, dat een door B. en W. aan te wijzen ge delegeerde aan de vergadering van „Poel meer" moest deelnemen enhet recht van ,,veto" had. De, vereniging voelde zich daardoor, volgens spr., aan handen eri voeten gebonden, doch de eerste leden hebben in deze geest toch doorgewerkt. Door de veranderde houding van het gemeentebestuur zijn thans onaangename botsingen ontstaan, welke ook in de Maandag j.l. gehouden raadsvergadering zijn besproken en waarbij thans van de zijde van de raad deze huurovereenkomst met 1 October a.s. werd opgezegd. Spr deelde nog mede dat volgens de eerste huurovereenkomst alle gelden aan de ge meente moesten worden afgedragen, ter wijl de tweede overeenkomst aangeeft, dat min. f 250 en max. f 550 door de ver eniging mocht worden behouden voor haar eigen uitgaven, o. a. ten behoeve van de sportclub, enz. In de nieuwe huurovereenkomst staat, volgens spr., niets van afbetalen, terwijl de gemeente, die de inrichting naastte, dus wel de be zittingen, doch niet de schulden overnam. Voorts staat in de overeenkomst dat de heer Leget op drukke dagen door de ge meente aan de zweminrichting voor haar rekening zal worden afgestaan, terwijl B. en W. anderzijds van oordeel zijn, dat het salaris van deze badmeester op de begroting moest worden geplaatst. De heer Moolenaar vraagt allereerst waarom de exploitatierekening niet voor 1 December 1946 werd ingediend en of de begroting, door de gemeente opge maakt, werd samengesteld in onderling overleg, en waarom de gemeente haar verplichtingen tot het uitbaggeren van het zwembad niet is nagekomen. Dat de springtoren ondeugdelijk was verdwijnen moest, is voor de heer Moolenaar duide lijk, doch dat de gemeente thans spring planken wil aanbrengen, is, volgens spr., onverantwoordelijk, gezien de ondiepte van het bad. Alleen op de plaats waar de toren stond, zou dit na het uitbag geren misschien te overwegen zijn. De personeelssterkte moet, volgens spr., minstens gebracht worden op 2 badmees ters, een badknecht, badmeisjes en een cassière. Een inrichting als Overschie kan, volgens spr., moeilijk vergeleken worden met Poelmeer". Men moet reke ning houden met wateroppervlakte, spits uren en -dagen, zijn de bezoekers al dan nlet- ^w^kunst machtig, enz. De „Zijl" in Leiden, met ongeveer een even groot wateroppervlak als „Poelmeer" Met betrekking tot de financiën merkt de heer Moolenaar op, dat in de raeds- vergadering %steeds gesproken werd over twee „boemannen." Ter. eerste de Ged. Staten en ten tweede de niet sluitende gemeentebegroting. Spr. deelt h ierbij- mede dat hij uit ervaring weet, dat andere instellingen op het gebied van de volks gezondheid wel gelden krijgen toegewe zen van Ged. Staten. Voorts acht spr. het niet juist dat B. en W. advies vragen aan het personeel van „Poelmeer." Wanneer het bestuur thans gaat ant woorden, aldus eindigde de heer Moole naar zijn betoog, laat het dan niet schro men om haar fouten, die zij eventueel gemaakt heeft, ridderlijk te erkennen. De heer M. Elshof kon niet, zoals de voorgaande spreker, als deskundige het woord voeren, doch wenste te 9preken namens de ouders van de kinderen die gebruik maken van het zwembad. Er is op de raadsvergadering steeds gesproken over bezuinigen, doch spr. vraagt zich af of nu een stuk volksgezondheid ter wille van bezuiniging te gronde moet gaan. De heer A. van Ingen Schenau advi seert alle onaangenaamheden opzij te zetten en te overwegen of er voor dit seizoen nog niet iets provisorisch gedaan kan worden. Dr J. H. F. Lahr stelt voor de gehele affaire in der minne te schikken, daar er anders een rapport gezonden zal moeten worden aan de Insp. der Volksgezondheid. Mevr. Kramers vraagt tenslotte of B. en W. voor deze vergadering een uitno diging hebben gekregen tot het zenden van een gedelegeerde. Bij de beantwoording van de sprekers krijgt allereerst de heer Hageman het woord, die 10 jaar penningmeester der exploitatie is en deze boekhouding even veel werk vindt als in een bedrijf. Het late indienen der exploitatierekening vindt volgens' spr. zijn oorzaak in het feit, dat er nog steeds betalingen waren te doen, waarvan de rekeningen niette genstaande herhaald aandringen niet binnen kwamen, doch Welke posten op het jaar 1946 moesten worden geplaatst. Vol gens de huurovereenkomst moet deze voor 1 April worden ingediend en werd ook steeds kort, voor de ledenvergadering ge daan. Het is niet met opzet dat het nu later is geworden dan B. en W. verzoch ten en spr. geeft toe, dat hij beter ge daan had door op de schriftelijke verzoe ken van de gemeente te antwoorden. De secr. merkt hierbij nog op, dat de cor respondentie aan de vereniging door het gem. bestuur dan eens aan de voorzitter of secretaris en dan weer aan de pen ningmeester werd gezonden, wat de vlotte wijze van werken ook niet bevordert. De voorzitter zegt, dat op de begroting door het gem. bestuur gemaakt de bedragen van onderhoud en vernieuwing tot op de cent nauwkeurig geheel van de door het bestuur ingediende begroting zijn over genomen. Alleen op personeeluitgaven was bezuinigd. De gemeente is, om hèm onbekende redenen, de verplichting tot baggerwerk niet nagekomen. Ook het door de gemeente toegezegde ontratten van het zwembad was nog niet geschied. In de raadsvergadering, aldus de heer IJdens, werd gesproken over een be stuurslid, dat stukken aan enkele raads leden heeft afgegeven. Spr. bekende dat hij dat zelf gedaan had, doch zag niet in, waarom hij aan belangstellende raadsle den geen inlichtingen mocht verstrekken en inzage geven va» de gevoerde corres pondentie. Als laatste antwoordt ir Van Vugt die mededeelt, dat het bestuur heeft aange voeld, dat de door de gemeente opge maakte begroting werd opgelegd en waar aan niet meer viel te ontkomen, waarbij de Burg. gezegd zou hebben dat het ging om „Poelmeer" te redden. Met deze be groting voor ogen kon het bestuur, vol gens de secr., de verantwoordelijkheid voor de veiligheid door gebrek aan per- soneel^niet meer op zich nemen. Bij schrijven van 31 Mei j.l. heeft het bestuur dit dan ook aan de gemeente kenbaar ge maakt. Spr. leest vervolgens de gevoerde correspondentie met het gemeentebestuur voor. Mevr. Kramers adviseert hierna om eens rustig met B. en W. te gaan spre ken. Na enige discussie doet dr Hugen- holtz het voorstel om de vergadering een motie te laten aannemen waarin het be stuur gemachtigd wordt met B. en W. te gaan samenspreken. De heer Moolenaar acht het wenselijk hieraan de eis vast te koppelen, dat 5 man personeel wordt aan gesteld, dat de gemeente zorgt voor het baggeren en ontratten, dat de scheiding wel, doch de springplanken niet worden aangebracht en dat voorts de gemeente binnen 14 dagen genoegdoening moest geven, daar anders zou worden geprotes teerd bij de Insp. der Volksgezondheid en de Rijksdienst voor lichamelijke opvoe ding. Een levendig debat ontspon zich over de vraag op welke wijze de motie zou wor den ingediend. Tenslotte spraken echter mevr. Kramers en de heren Elshof en dr Hoogerwerf de meest verstandige woorden van deze avond door te adviseren in het geheel geen motie ter tafel te brengen, doch deden het voorstel zonder meer een on derhoud met B. en W. aan te vragen, in welk onderhoud op vriendschappelijke wijze getracht moet worden over boven staande verlangens te onderhandelen, in het belang van Poelmeer en de volksge zondheid in de gemeente. Uit de Omstreken ALPHEN a/d. RIJN. We hebben deze week gemeld, dat de politieverordening het zwemmen in open bare wateren binnen bepaalde afstand ver biedt. Het publiek zorgt zelf wel, dat streng toezicht nodig is; eigendommen van ande ren, waarvan men gebruik maakt om zich te ontkleden, worden vernield. Zo werd bij het zwemmen in de Spoorhaven schade aangericht aan werken van de gemeente en de Ned. Spoorwegen. HAZEKSWOUÖE Het personeel van de Telefoondienst stootte gistermiddag bij zijn werkzaam heden aan de Voorweg op een waterlei dingbuis. Er ontstond een groot lek en het water spoot meters hoog. De schade was groot. Iedere avond circa half twaalf wor den de bewoners van de Watergang ver rast door de zang van een nachtegaal. Een gebeurtenis, die voor Hazerswoude zeld- Uren, die maar duren en Uw bed wordt een pijnbank... U kent dat, door die zangerige Rheuma- tische pijnen, nachten van hanewaken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt, omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Uw Apotheker en Drogist hebben Kruschen Salts in voorraad. (LM.) KATWIJK AAN ZEE Vrijdag 6 Juni zal in de zaal Vooys in de Badstraat de trekking plaats heb ben ten bate van de grote verloting voor de cantinewagenactie van de Niwin. OEGSTGEEST Geboren: Nicolaas z van N Glasber gen en KI v. d. Ven; Jacobus J z van P Ph v d Broek en M E Velhuyzen; Theo- dorus P G H z van J Lommers en Cl Siegers; Cornelis G J z van C G Juf fermans en W C de Vroomen; Onder trouwd: J van Helden m 39 jr en G J Buys vr 27 jr; P Benda m en P Elde- ning vr.; Overleden: P v d Horst m 26 jr; M de Haan m 87 jr e a A C Weijerse; D v Egmond m 83 jr e v S vdSteen; Getrouwd: D A Lancel en N Meudijk; P Sol en J Bregman. WOUBRUGGE. De gemeenteraad zal in openbare vergadering bijeenkomen op Vrijdag 8 Juni a.s. des avonds om 8 uur. De agenda vermeldt o.m.: voorstellen tot ge meenschappelijke regeling van het toe zicht op de volkshuisvesting en de dienst der gemeentewerken te Woubrugge en Ernstige trambotsing te Katwijk aan de Rijn Verscheidene zwaar- en licht gewonden Woensdagavond had er en ernstige botsing plaats tussen twee blauwe trams op de Sandtlaan. De tram die om acht uur uit Katwijk aan Zee vertrok, wilde juist de brug over het kanaal op rijden, toen een tegenliggende tramtrein richting Katwijk aan Zee aankwam. Een botsing was niet te vermijden, daar op deze plaats het dubbele spoor ophoudt. Precies op de wissel kwamen de twee trams in botsing met elkaar. Deze was zo hevig, dat de naar Leiden rijdende tram zich in de tegenligger boorde en een groot gedeelte open scheurde. De beide bestuurders spron gen, toen ze het ongeluk zagen aanko men uit de tram. Verscheidene reizi gers werden meer of minder ernstig gewond. Enige Katwijkse doktoren wa ren direct ter plaatse. Mej. R. uit Lisse was door glasscherven zodanig gewond, dat zij naar het Academisch ziekenhuis te Leiden moest worden overgebracht, nog een drietal gewonden moest per auto naar huis vervoerd worden. Pad vinders en militairen zorgden voor de verbinding van de lichtere gewonden. De gehele nacht waren opruimingsploe- gen druk aan 't werk de grote ravage op te ruimen. Het verkeer met Katwijk aan Zee werd met bussen onderhouden. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. De 21-jarige P. v. Dijk, wonende in de Vrouwgeestpolder bij Woubrugge is bij het zwemmen in de Ringvaart verdron ken. Een tweetal jongens, die daar even eens aan het zwemmen waren, hebben nog geprobeerd om het slachtoffer te redden, hetgeen hun echter niet mocht gelukken. NED. MIDDENSTANDSBANK N.V. Aan het jaarverslag over het boekjaar 1946 van de Ned. Middenstandsbank N.V, ontlenen wij oun., dat gedurende het ge hele verslagjaar het bankapparaat in ons land nog onder hoge druk werkte als ge volg van de overheidsvoorschriften verband houdende met de geldsanering, de devie- zenmaatregelen en de effectenregistratie. De herbevoorrading voltrok zich in een trager tempo dan onmiddellijk na de be vrijding verwacht werd. Door de sterk gestegen prijzen ontstond desondanks een vergrote behoefte aan bankcrediet welke nog in de hand werd gewerkt door de ge daalde betekenis van het leverancierscrediet als financieringsbron. In verband met de elementaire gevaren, welke door de minder goede kwaliteit en het afwijkende karakter van allerlei goede ren in de bestaande toestand kunnen schui len bij vermindering van de thans in vele branches abnormaal grote omzetsnelheid, heeft men bijzondere aandacht gewijd aan de ontwikkeling van de koopkracht van het publiek en de mogelijke gevolgen daarvan voor de middenstand. Men heeft do conclusie getrokken, dat de detailhandel goed zal doen zeer voorzichtig te zijn bij het aanleggen en aanhouden van voorraden. De aan de Bank toevertrouwde gelden liepen met 94 millioen gulden terug, van 275 millioen tot 181 millioen, van welk laatste bedrag rond 56 millioen gulden is geblokkeerd. De teruggang der cijfers in het passief der balans weerspiegelde zich aan de ac- tiefzijde in een vermindering van de be legging in schatkist- en ander overheids- papier van 238 millioen tot 129 millioen gulden. Op deze vermindering was mede van in vloed de stijging van het uitstaande crediet van 28 tot 50 millioen gulden. De vraag naar handelscredieteD was ge durende het gehele jaar zeer belangrijk. Ook de herbevoorrading van de detail handel en de her-installatie van ambacht xen klein-industrie veroorzaakten een toe nemende credietvraag. De bedrijfsresultaten in het verslagjaar waren zeer gunstig. Het saldo van de inte rest-rekening bleek ƒ925.000 hoger te zijn dan in 1945 en de provisie-baten stegen met ƒ1.802.000, zodat de totale bruto-winst die van 1945 met ƒ2.727.000 overtrof. De uitgaven voor salarissen en algemene onkosten zijn echter met ƒ2.418.000 geste gen, zodat de netto-winst per saldo circa 309.000 hoger is dan het vorig jaar. Na reservering van ƒ755.000 voor te be talen belastingen en een extra storting in het pensioenfonds van 200.00 in verband met de stijging der salarissen, resteert een winstsaldo van ƒ798 091.99. Voorgesteld wordt van het restant ƒ244.250 5 dividend uit te keren op de preferente en op de gewone aandelen en van de uitstaande oprichtersbewijzen 1200 stuks uit te loten en betaalbaar te stellen met 100 per stuk. Koudekerk Wijeiging instructie voor de directeur en het keuringspersoneel voor de keuringsdienst voor vee en vlees in de krrng Alphen a. d. Rijn. Overname van 's Molenaarsweg door Alphen a. d. Rijn. GETROUWD: C J. van Egmond en A N van der Eijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5