Duitsland blijft een gevaar voor de wereld Maar Rusland en de V.S. moeten elkaar vinden Leidse melkhandelaren gaan ook met vaeantie NIEUWE LEIDSCHE COÜKANT t DONDERDAG, S JUNI 1947 Stadsnieuws IS DE MENING VAN PROF. Dr Ir J. GOUDRIAAN De tijd is thans voorbij, dat de Neder landers rustig m hun huis voor een venster gezeten de buitenlandse politiek konden gadeslaan. Dit heeft de laatste oorlog wel bewezen, aldus prof. dr ir J. Goudriaan, die gisteravond voor de Ver. V. Staatkunde in een der zalen van het Universiteitsgebouw heeft gesproken over: De verhouding Nederland en Amerika. Spr. ging eerst uitvoerig in op welke wijze men kan komen tot de kennis van de internationale vraagstukken. Hiervoor zijn vele studieterreinen, doch concreet Zijn slechts die, welke tevens waarderen de sociaal-economisch-politieke krachten, die in elk volk werken en zeer verschil lend zijn. Het eigen geestelijk milieu van een volk is in grote mate verantwoorde lijk voor de beoordeling van hun'vraag stukken. Men zal echter nooit moeten zeggen, dat men door het nationale be wustzijn, hetwelk ieder volk kenmerkt, elkaar niet zou kunnen bereiken. Wanneer wij nu over gaan naar de practijk, zo .vervolgde spr., dan zien we eerst naar Nederland. We kunnen dan de geschiedenis en de literatuur nemen. In de Nederlandse geschiedenis zal ieder een zich dadelijk in herinnering brengen de inneming van De Briel, de tijd van ons nat. bewustzijn. Niemand zal Clau dius Civilus noemen. Willem van Oranje leeft nog altijd onder ons volk, doch be halve, dat hij van de toren sprong, weet niemand meer iets van Jan van Schaf fe- laar. Met de literatuur is het evenzo. Er zijn boeken, die zijn verweven in de volksziel. De werken van Vondel, Huy- gens, Hooft is men vergeten, maar Vader Cats leeft echter nog voort in zijn punt dichtjes. Met Hildebrandt (Camera Obscura), de Genestet en. Multatuli, wier typen en personen tot ieders verbeel- Kunstkring „Voor Allen" hield zijn ledenvergadering Voor 't komend seizoen staan zes concerten op het programma. In „In den Vergulden Turk" werd gis teravond door de Leidse Kunstkring „Voor allen" een ledenvergadering be legd, welke niet druk bezocht, doch wel geanimeerd was. De voorzitter, de heer P. v. d. Hoe ven, sprak het welkomstwoord. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. de Jong, bleek, dat het bestuur zich in het afgelopen jaar voor grote moeilijk heden zag geplaatst. Toch kan het met voldoening terugzien; de avonden, die geboden werden, waren goed. De heer Van der Hoeven voegde hier nog aan toe, dat de strenge winter op het concertbe zoek een nadelige invloed heeft gehad. De kunstzinnige prestaties zijn echter voortreffelijk geweest. Het verslag van de penningmeester, de heer L. Gerverdinck, toonde een tekort van precies f 100 (inkomsten bedroegen f3879.39). Bij de bestuursverkiezing werden mej. C. Becherer en de heren P. Brouwer en J. de Jong bij acclamatie herkozen. Tot leden van de controle-commissie werden benoemd de heren C. Lau, F. Schildhui- zen, W. P. Melief en G. Scholte. De con tributie werd vastgesteld op f 4 (voor vol wassenen) en op f2 (voor jongeren). Voorts werd medegedeeld, dat in het komend seizoen zes concerten zullen wor den gegeven. Het eerste vindt plaats op 14 October a.s., op welke datum de pianist Gerard Hengeveld zal optreden. Verder zijn uitgenodigd Janine Andrade, viool; Bernard Michelin, cello; Cor de Groot, piano: Laurens Bogtman, zang. Het zesde concert en de data van de overige moeten nog worden vastgesteld. JUBILEUM H. VAN PUTTEN. Gisteren herdacht de heer H. van Putten, Kanaalstraat 23, de dag, waarop hij vóór 40 jaren in dienst trad bij de N.V. Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden. Bij de ontvangst door de directeur en zijn staf werd hij op hartelijke wijze ge complimenteerd. Nadat het gebruikelijke geschenk onder couvert was overhandigd, werd de jubilaris eveneens vereerd met de zilveren legpenning van de Mij. voor Nijvertieid en Handel, vergezeld var. een oorkonde. Tenslotte sprak de heer v. Putten woorden van dank voor de hem gebrachte hulde, terwijl hij het verdere gedeelte van de dag in de huiselijke kring doorbracht, waarbij het hem niet aan be langstelling heeft ontbroken. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Adriana M., d. v. J. Panne- oek en A. Planje; Johanna A., d. van M. Brittijn en L. Swanenburg; Wouter, z. van P. Ie Nobel en P. Dubbeldeman; Johan D. W., z. van J. van Dam en H. A. Hoogslag; Adriaantje I., d. van A. Andringa en I. A. van Vollenhoven; Henriëtte, d. van P. J. Majolee en W. L. Blanstjaar; Denijs, z. van J. Devilee en M. W. van der Blom; Ste- phanus M., z. van A. C. L. A. Castelein en J. E. Tabben; Anneke E-, d. van W. Klerks en W. L. Kruyt; Adriana P., d. van A. P. van Es en J. Erades. OVERLEDEN: M. Pardon, 41 jr; C. S. van der Wiel-van Capel, 52 jr; L. van der Vliet-Kalshoven, 62 jr; J. Meel. 87 jr; J. C. Van den Hoorn, 2 mnd. GEHUWD: R. P. Kramers en H. Kraemer. ding spreken en die wij dagelijks om ons heen zien., vormen zij een duurzaam be zit van ons volk. Wanneer wij deze methode gaan toe passen op Duitsland, ging prof. Goudriaan voor een aandachtig gehoor voort, dan blijkt het weldra, dat Goethe geen deel meer uitmaakt van het geestelijk bezit van het Duitse volk. Het „Nibelungen- lied", dat karakteriseert de Duitse men taliteit, het lied, sprekend over helden dom, oorlog en wraak. Wraak, waarop" men, als het moet, wel 10 a 20 jaar wach ten kan. Hetzelfde doet zich voor bij de betekenis, die men aan bepaalde begrip pen. geeft. Het Duitse Freiheit is" niet wat wij onder vrijheid verstaan, maar wil zeggen een zekere losbandigheid of ook wel het onderdrukken van anderen. Zó leeft het begrip Freiheit in de Duitse ziel. Naast die in de literatuur kan men evenzo de volksgeest peilen door het be zoeken van die plaatsen, waar de pu blieke opinie wordt gemaakt. In Enge land zijn dit de clubs en de „Times"; in Nederland de Kerk en de universiteit en in Duitsland kan men de mentaliteit het best benaderen in de Bierkeller. Hier werden altijd de kansen en voorbereidin gen gemaakt voor een oorlog. Diep, zeer diep ligt in de Duitse ziel het: „Wir vergessen nie" en spr. wilde iedereen, die op diplomatiek gebied in Duitsland thans iets wilde bereiken, aanraden een bezoek aan zo'n Bierkeller te brengen. Hij zal ongetwijfeld kennis maken met de woorden van Otto Ernst: „Deutsch- lands grösze bleibt", nederlaag en bezet ting ten spijt. Prof. Goudriaan geloofde niet aan de heropvoeding der Duitsers door de democratie, op grond van het feit, dat dit ten ene male gebroken wordt door de Duitse psychologie. Dit Duitse vraagstuk is een onoplosbaar vraagstuk en omdat men geen kans zal zien de Duitsers de democratie bij te brengen, zal Duitsland een gevaar voor de wereld blijven vormen. Zodra ze de mogelijk heid zien om weer een oorlog te ontkete nen, zullen ze het niet laten. „Wir Deut sche, wir vergessen nie". „Die Rache kommt". OM DE WERELDVREDE TE BESTENDIGEN Vervolgens richtte spr. zijn blikken rond de aardbol en constateerde, dat van de 2 milliard aardbewoners een half milliard in Azië wonen. Wanneer men nu ziet naar het aantal landen, die wer kelijk democratisch zijn, d.i. in het volks bewustzijn democratisch, dan blijkt, dat hieronder slechts enkele vallen, t.w. En geland, Nederland, België, Frankrijk, waarover valt te twisten, de Skandinavi- sohe landen, Zwitserland, Amerika, Ca nada, Z.-Afrika en Australië. Bij elkaar zijn dit ongeveer 300 millioen zielen. Daartegenover staan 2000 millioen, 85 pet der aardbevolking, die geen be trouwbare bondgenoten in de democratie zijn. Hiervoor zijn natuurlijk verschil lende oorzaken aan te wijzen. Eén der allergrootste, zo vervolgde prof. Gou driaan zijm boeiend betoog, is wel de vrijheid, waaronder vallen de afschaffing van het lijfeigenschap, vrijheid van gods dienst, drukpers, enz., die bij het ene volk veel eerder tot uitdrukking kwa men dan bij het andere. Nederland heeft in de 13e eeuw reeds ee» afschaffing van het lijfeigenschap. Andere landen volgden. Er zijn er echter ook, waar op het einde van de 19e en het begin van de 20ste eeuw deze vrijheid niet bestaat. Prof. Goudriaan stapte hierna in zijn breed opgezette rede over naar de ver houding AmerikaRusland en steide de vraag, welke perspectieven zich thans ten opzichte van deze landen openen. Dit vraagstuk moet met de grootste zorg worden behandeld, gezien de totaal ver schillende psychologische volksgeest der beide volkeren, die elkaar in de eerste tientallen jaren niet zullen kunnen be grijpen. Een samenwerken van personen is nu alleen mogelijk. Spr. wees op de verdiensten van president Roosevelt, wiens vroegtijdig verscheiden hij be treurde. Hij was de man, die op de con ferentie van Teheran in 1943 met zuiver objectieve blik de dingen zakelijk in een helder daglicht stelde en een invasie met zooveel mogelijk materiaal, ten koste van zo weinig mogelijk mensen, op één punt wilde uitvoeren, in tegenstelling met Churchill, die zich ook door een zeker politiek inzicht liet ledden. (Invasie in Frankrijk en Z.-Europa). Thans moet men echter Churchill gelijk geven, want hoewel op zijn manier de oorlog langer zou geduurd hebben, de politieke ver houdingen in de Balkan zouden zich anders ontwikkeld hebben. Ten aanzien van de politieke ontwik keling ziet men drie mogelijkheden, t.w. één wereld, Amerika en Sowjet-Rusland en Amerika, een Europees blok, Sowjet- Rusland. Het tweede schema bood vol gens spr. de beste kansen, omdat de psy chologische gesteldheid van beide landen hemelsbreed verschilt en de samenwer king dus oppervlakkig móét blijven. Het volledig samenwerken is echter onmoge lijk, omdat men de Russen niet in eens kan hervormen tot het denken en han delen naar West-Europese en Ameri- V er. voor Chr. onderwijs Gaarne vestigen wij de aandacht op de gisteren geplaatste advertentie van de Ver. voor Chr. onderwijs voor de aan gifte van nieuwe leerlingen voor de 1 September aanvangende cursus. Dit geldt voor de scholen Noordeinde 40, Noordeinde 3 (U.L.O.-school), Pasteur straat en Munnikenstraat. Spoedige aan gifte is echter gewenst, terwijl de nieuwe leerlingen op 1 Oct. 1947 de 6-jarige leef tijd moeten hebben bereikt. Ook kunnen in de hogere klassen der scholen nog enige leerlingen worden geplaatst. EINDEXAMENS GYMNASIUM. Van de tweede groep van de eind examenkandidaten van het Sted. Gym nasium zijn geslaagd: mej. R. Buurman, W. A. van Heel, J. Hoogendoorn, J. Th. Locher, O. J. Assmar.n, allen te Leiden; mej. M. J. Jansen, te Hazerswoude en mej W. Spittel te Oegstgeest. Afgewezen 1 candidaat. Voorts is van groep I nog ge slaagd mej. A. Meyer te Oegstgeest. kaanse begrippen. Waarom ook eigenlijk? Het Bolsjewisme heeft in ieder geval be reikt, dat men tijdens de oorlog een enorme kracht kon ontwikkelen, welke onder het tsaristisch bewind niet moge lijk was. Moeten wij thans in Rusland een ag- gressieve staan zien, zoals we dat altijd in Duitsland hebben gedaan? Wanneer wij de psychologische methode gaan toe passen op de Russen, dan blfjkt, dat hun literatuur (Tolstoi) een tamelijk huma nistische geest ademt. Spr. is bereid om te geloven, dat Rusland in vrede wil leven; men moet echter in onderling overleg hiertoe de voorwaarden schep pen. Hoe stabieler de venhouding in de landen rond het Sowjetrijk is, hoe min der kans zij zullen hebben overwoekerd te worden door een vijfde colonne. Komend tot Amerika, merkte spr. op, dat dit land een mentaliteit bezit, welke gevormd word door dè geest van de pioniers, de actiefste W.-Europeanen. Kenmerkend is 'hun gezegde: „to do the job at hand now". Met hun nuchterheid en groot zakeninstinct vatten zij alle za ken aan en twijfelen er niet aan, of zij een bepaald vraagstuk wel onder de knie krijgen. Hun verantwoordelijkheidsbesef t.o.v. de oude wereld is thans zeer groot. „De ogen der wereld zijn op ons gericht" is een 'bekende uitspraak van pres. Tru man.. Met dit voor ogen nemen zij alle binnenlandse (het Negervraagstuk) en buitenlandse moeilijkheden ter hand. Ten slotte zag prof. Goudriaan de ont wikkelingslijn voor Nederland gericht op de Ver. Staten, van welk land wij zeer veel zouden kunnen overnemen en in practijk brengen. Ik teil er maar mee zeggen... ,rAllons enfants de la patrie, le jour de gloire est arrivé, dit zijn de eerste regels van het mooie Franse volkslied, ook hier tijdens de bezettingsjaren wel als her kenningsmelodie gefloten. Het fiere, moed gevende lied, dat de Fransen in hun strijd tegen de vijand zo menigmaal tot steun was, blijkt z'n stimulerende in vloed na de oorlog in de Franse harten te hebben verloren. Ondanks de waar schuwende woorden van de 'grote gene- raaide held van La belle France, komt het steeds meer aan het licht, dat Frank rijk nog meer dan vóór de tweede we reldbrand in zich zelf is verdeeld. De strijd tussen socialisten en communisten wordt nu niet meer op, in en naast de banken van het parlement „uitgevoch ten", doch het zo vlug ontvlambare ge moed van de Zuiderling is eveneens door de loop der gebeurtenissen in vuur en vlam gezet en men is tot de actie overgegaan. Men wil meer eten, wil meer geld, men wil van alles meer. Dat leu zen, die worden gebruikt, sterk naar „Russische eieren" ruiken, blijkt wel uit de redevoeringen van de minister-presi dent, die de communisten scherp he kelde. Eerst werd er gedreigd, toen werd er gestaakt en nu geldt als parool: alles wat staken kan, legt het werk neer. Zelfs de middenstand, gewoonlijk nogal verdraag zaam, hield het tegen de administratieve papierwinkel, die de geleide economie met zich mee bracht, niet langer uit en dreig de ook al met staking. De regering moest wijken en gaf een groot aantal artikelen vrij van distributie, terwijl hun financiële lasten werden verlicht. Bij al die politieke en economische veldslagen, die het Franse volk, inplaats van opbouw, niets anders brengen dan een volkomen afbraak, een steeds verder afglijden naar de algehele chaos, is er slechts één, die zich in de handen wrijft en vanuit zijn steppen het juiste ogen blik afwacht en dan.....! Allons enfants de la patrie. Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LÈYDEN. De staking bij „De Sleutels" werd beëindigd .Voorwaarden van de opheffing nog niet. bekend Naar de directie van de N.V. Meelfa briek „De Sleutels" v/h. De Koster en Co. pns mededeelt, hebben de arbeiders, die enige weken geleden in staking waren ge gaan, gemeend het werk te moeten her vatten. Inzake de voorwaarden op grond waar van de staking is opgeheven kon de di rectie ons hedenmorgen r.og niets defini tief berichten. De besprekingen met de be treffende instanties werden vanmiddag voortgezet. Het hieruit resulterende communiqué zal in ons blad van morgen worden gepu bliceerd. Gisteravond is uit het Nieuwe Ka naal het lijk opgehaald van de 34-jarige J. T. P., die Dinsdagavond bij het zwem men aldaar is verdronken. REGELING VASTGESTELD VOOR AUGUSTUS Ondanks enkele protesten van pessi misten en sceptici, die weinig vertrouwen hadden in de sociale gevoelens van col lega's en consumenten, waren de Leidse melkhandelaren het gisteravond in „De Harmonie" eens over de wenselijkheid van een goedgeorganiseerde vacantierege- ling, ook voor dit bedrijf. De voorzitter van de vakgroep, de heer J. v. d. Kloot, die de vergadering presi deerde in naam van de drie te Leiden bestaande organisaties van melkhande laren, gaf een duidelijk overzicht van de te nemen maatregelen, die in het kort neerkomen op het volgende: Was het vorig jaar in principe reeds een vacantieregeling ingevoerd, de prac tijk van ene vrije dag per week gedu rende de maanden Augustus en Septem ber bracht in het algemeen grote bezwa ren met zich mee. Het voorstel, dat de vergadering thans namens de drie bestu ren werd voorgelegd, behelsde een ver deling in twee vacantie-ploegen, waar van elk een week zou invallen voor de ander. De twee aldus verkregen vacantie- weken zouden dan. vallen van 4 t/m 9 en van 11 t/m 16 Augustus, weken, waar in alle scholen en een groot deel van de Leidenaars zelf met vaeantie plegen te zijn. Niet alleen de verkoop langs de hui zen, ook de winkel-slijterij valt onder de regeling, terwijl om klantenjagerij te voorkomen ieder de verplichting heeft geen nieuwe klanten uit zijn vacantie- wijk aan te nemen binnen twee maan den na half Augustus. Deze regeling biedt de waarborg, dat de consument op tijd en goed wordt be diend en dat de slijter een behoorlijke vaeantie krijgt. Natuurlijk heeft men geen directe mid delen om onwillige melkhandelaren te dwingen mee te doen. Een voorstel uit de vergadering om de bedrijfschap voor Zuivel in te schakelen werd door de voorzitter ontraden en door de vergade ring afgestemd. Men wil baas blijven in eigen huis. Maar het groeiende sociale besef leek de voozitter voldoende waar borg, dat het publiek deze regeling in alle opzichten zal steunen, zodat de or willige slechts zijn eigen glazen ingooit. De bonnenregeling bleek geen moei lijkheden te geven, terwijl ook van winst derving geen sprake behoeft te zijn, al thans niet van enige omvang. Hiertoe im mers wordt een garantie-fonds in het leven geroepen, waaraan allen percents gewijze zullen bijdragen. Wie in deze twee vacantieweken minder dan l1/^ x zijn normale omzet heeft bereikt, krijgt tot 75% toeslag, terwijl overwinst geheel aan het bedrijf ten goede kan komen. Na ampele discussies verklaarde de vergadering zich met deze voorstellen accoord en werd besloten de verdeling in wijken ter hand te nemen, opdat de regeling zo snel mogelijk bekend kan worden gemaakt, mede ten gerieve van hen, die nog een vacantie-verblijf willen bespreken. Het publiek zal per adverten tie in de plaatselijke bladen nader wor den ingelicht. BRAND IN EEN BAKKERIJ. Gisteravond ontdekten omwonenden een begin van brand in de bakkerij van de Gebr. Spruit aan de Lage Rijndijk. Een der buren waarschuwde, onmiddellijk de brandweer, alsmede de eigenaren. Het bleek, dat een partij brandstoffen, welke achter de oven lag, door verhitting was gaan smeulen. De Leidse Brandweer, welke zeer spoe dig ter plaatse was, heeft het vuur onder leiding van brandmeester J. Lit met ééni straal geblust en wist uitbreiding van de brand te voorkomen, zodat de sohade be-" perkt bleef. Het bedrijf zal dan ook geen stagnatie behoeven te ondervinden Distrïbutievaria Morgen na-uitreiking van bonkaarten voor de letters A t/m K. Leiderdorp. Morgen te Leiden na-uitreiking van bonkaarten voor de letters L t/m Z. Oegstgeest. Morgen teLeiden na-uitreking van bonkaarten voor de letters L t/m Z. Tevens tegen overlegging van de Tweede. Distributiestamkaart en de C.M.-kaart uitreiking van toesla gkaarten aan jong© m a.s. moeders. Warmond. Morgen te Leiden na-uiüreiking van bonkaarten voor de letters L t/m Z.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4