Twee K.L.M.-piloten maakten ernstige fouten „Blauwe tram" rijdt weer naar Scheveningen IDisI Tl 't Verklaarde uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG, 3 JUNI 1*7 BEZWARENDE FEITEN AAN HET LICHT GEKOMEN (Van. onze verslaggever voor Rechtszaken) Het ongeval met een K.L.M.-machine op Croydon op 6 Nov. 1946, dat tegen een beng vloog, is, zoals men zich herinneren zal, wondergoed afgelopen. Van de 15 passagiers en 5 leden der bemanning ver loor niemand het leven. Voor de Raad voor de Luchtvaart, die gisteren dit on- In het Marine-opleidingskamp Loos- drecht, bij Hilversum, reikte Prins Bern- hard gisteren aan veertig manaen van de Marineluchtvaart, drie Engelse officieren van de R.A.F. en twee Franse vliegers het vliegerkruis uit, voor hun verdien sten in de laatste oorlog. Eén der Engel sen ontvangt de decoratie. geval in het openbaar behandelde, kwam bij het verhoor der getuigen naar voren, dat de 32-j. piloot O. W. P. Kappelmeyer zich niet voldoende aan de koers had ge houden en beter had gedaan op het baken naar de luchthaven te vliegen. Dit baken is juist opgesteld om botsingen met ob stakels te voorkomen. De getuige-desk., de heer J. A, Bach, directeur van de Rijksluchtvaartschool, achtte het verstandiger wanneer de KLM ophield met naar Croydon te vliegen. Het is een zeer lastig vliegveld, omringd door hoge heuvels en dit ongeval, dat zo goed afliep, was zeker niet gebeurd wan neer men het vliegveld Northolt bij Lon den had genomen. Bezwarend was ook, dat er in het ver ongelukte toestel geen verbandtrommel aanwezig bleek, wat aan de schaarschte van materiaal werd geweten. Op 7 Juli zal de Raad uitspraak doen. In een deel onzer edities vermeldden we reeds de uitspraak in het ongeval met de Dakota P.H.TB.W. op 14 Nov. op Schiphol, dat aan 26 personen het leven kostte. Hierbij sprak de Raad voor de Luchtvaart als zijn mening uit dat de Engel/se piloot Moreton, die ook omkwam, niet berekend was voor zijn taak om een 3>akota te besturen. Bijzondere storingen Vier jongemannen in een jeep de wereld rond Vier Apeldoornse jongemannen, de za kenman T. Sprenger, de journalisten A. C. Hilibrink en G. Karman en de pers fotograaf G. Krijger zijn gistermorgen aldaar gestart voor een wereldreis in een geel-rood geschilderde jeep. De uitgestip pelde reis gaat via België, Frankrijk, Griekenland, Turkije, Brits-Indië ,naar Indonesië en Australië. Vervolgens wil len de ondernemende jongelieden een tocht door Noord- en Zuid-Amerika maken. hadden zich bij de vliegtocht niet voor gedaan, zodat de Raad de oorzaak toe schreef aan het feit dat Moreton niet vol doende met de eigenaardigheden van de D.C- 3 op de hoogte was. Hij was niet vol doende geoefend en had nog nimmer een dergelijke landing onder de omstandighe den uitgevoerd als op de bewuste avond van dichte nevel heerste op Schiphol. De K.L.M., wijs geworden door dit ernstige ongeluk, dat zovele slachtoffers eiste, heeft de Raad laten weten dat op deze trajecten voortaan ook een twede piloot wordt toegevoegd. In een viertal andere zaken met onge vallen van lesvliegtuigen, waarbij drie inzittenden werden gedood, bleek uit het getuigenverhoor dat de ouderwetse typen welke werden gebruikt voor een deel oorzaak waren. Thans worden nieuwere typen gebruikt.Voorts moeten de examen eisen worden opgevoerd, met aanpassing aan de moderne techniek. In al deze gevallen uitspraak op 7 Juli. Pandenlionger der Overheid Verscherpen is het omvangrijk voorlopig verslag van de Tweede Kamer op het wets ontwerp Bevordering van doelmatige verde ling van woongelegenheid. Hierin is o.m. ge- vreagid, of het juist is, dat België veel meer hout ontvangt uit het Zwarte Woud in Duits land, dan Nederland. Voorts kwam bij zeer veel leden de vraag op, waarom dit wetsontwerp niet is mede- ondertekend door de ministers van Weder opbouw en Volkshuisvesting en Justitie. Ook was men algemeen van oordeel, dat de Overheid bij de doelmatige woningruimte- verdeling een voorbeeld moet geven, het geen niet geschied. Men sprak zelfs van „pandenhonger der Overheid". Zeer veel leden hadden grote bedenkingen tegen de machtspositie, die de burgemees ter wordt toegekend en tegen het centralisme in het wetsontwerp. Uniforme richtlijnen voor het gehele land c.chten zij onuitvoer baar, omdat de toestanden» de woonzoden en de gebruiken in de verschillende provin cies te ver uiteen lopen. Prof. mr J. Wiardö heeft het ambt van hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid te Gronin gen aanvaard. OOK DE K.L.M.-ERS BETUI GEN HUN VREUGDE Scheveningen is weer een stukje dichter bijgekomen. De „blauwe tram" is het deze maal, die het contact met het grote recrea tie-oord hervat heeft. Met ingaag van van daag is de herstelde tramlijn van de Noord- Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij naar Scheveningen opnieuw in gebruik. In 1943 werd deze door de Duitsers opgebroken. Gistermiddag zette bestuurder Nieuwkoop de versierde tram in beweging, om de proef rit met een groot aantal genodigden te be ginnen. Achter het hoge Haagse K.LM.-ge- bouw aan de Raamweg gekomen, versperde een rood-wit-blauw lint evenwel de baan. In de cantine van de K.L.M. vernamen de reizigers van dr A. Plesman, wat de reden van het „obstakel" was: de K.L.M.-ers wil den hun dank uitspreken voor het hervat ten van de oude verbinding. Dr Plesman wees voorts op de goede samenwerking tus sen beide maatschappijen. Begin 1949 ver wacht hij, dat de nieuwe vleugel van zijn luchtvaartpaleis gereed zal zijn, waardoor er voor 1500 mensen werkgelegenheid zal komen, die voor het merendeel op het stads verkeer zijn aangewezen. De directeur van de N.Z.H.V.M., jhr. ir. J. Röeïl, dankte hierna de K/L.M.-directeur voor zijn woorden en deelde mede, dat het K.L.M.-personeel reductie op het tramtarief zal krijgen. „De klant blijft koning", aldus jhr Röell, „ondanks materieelgebrek". De echtgenote van de onder-directeur der N.Z.H.V.M., mevr Jurissen, knipte vervol gens het lint door. Dr Plesman bood haar een bouquet bloemen en een stuk lint aan, waarop K.L.M.-Royal Dutch Air Lines ge borduurd was. De rit naar Scheveningen werd een glo rieuze intocht: lachénde gezichten, zwaaiende vlaggen en juichende mensen, tot het eind punt achter het Station-Scheveningen toe. Tijdens een gemeenschappelijke maaltijd in Seinpost, waar genodigden en personeel aanzaten, voerden nog het woord de heren F. Q. den Hollander, president-directeur van de Ned. Spoorwegen; weth. Th. M. Dresmé, als vertegenwoordiger van de wnd. burge meester; dr J. W. Noteboom, burgemeester van Voorburg en vertegenwoordigers van de buurtvereniging „Belgisch Park" en van het personeel der N.Z.H.V.M. Voorts waren o. a. nog aanwezig de heren J. J. Jurissen, onder-directeur van de N.Z. H.V.M., ir W. J. Burgersdijk, oud-directeur van deze maatschappij, G. W. Valken, wnd- hoofdcommissaris van politie te 's-Graven- hage, commissaris P. Paul, chef van de ver keersdienst van de Haagse politie en ir drs. B. B". S. Felix, directeur van de H.T.M. PERSDIENST K.N.A.C. Naar -de persdienst van de KNAC ons mee deelt is het ndet aan nalatigheid zijnerzijds toe te schrijven, dat de stukkien van de jongste jaarvergadering ons niet bereikten» Wij nemen daar met dankbaarheid kennis van en releveren gaarne, dat deze dienst herhaaldelijk getoond heeft de kunst van het verlenen ener goede service uitstekend te verstaan. De Blauwe Tram heeft gisteren, voor het eerst na de bevrijding, weer een geregelde dienst op Scheveningen hervat. De eerste wagens vertrokken, vol genodigden, voor een feestelijke proefrit vanaf de Javastraat te Den Haag. Voor de motorwagen van links naar rechts: wethouder Th. ML Dresmé, jhr. ir. J. Röell, directeur der Tramweg Mij. DAT 6 in Groningen voor de K.P.M. ge bouwde kustvaarders, bestemd voor copra- transporten in de Archipel, na een reis van 9 weken te Tandjong Priok arriveerden. DAT gisteren de Ned.-Herv. predikant ds J, J. Buskes, de Geref. predikant ds J. Over- duin en pater Borromaeus de Greeve in de Nieuwe Kerk te A'dam hebban gesproken tijdens een reclasseringsbijeenkomst. DAT minister Beel in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Vermeer heeft meegedeeld, geen aanleding te kunnen vin den om een bijzondere toeslagregeling voor lage pensioenen te treffen. DAT het Tweede Kamerlid Engelbertink minister Mansholt heeft gevraagd, of een leveringsplicht tot 85 pet van de graanoogst 1947 zal worden ingevoerd. DAT hetzelfde Kamerlid heeft gevraagd dan voor de rogge en de producten van de veredelin'gsbedrijven (varkens, melk en eieren) hogere prijzen vast te stellen, op dat niet geleverd behoeft te worden bene den kostprijs. DAT Koudekerk en Zoeterwoude van 10 Juni af resp. onder kengetal K 1714 en K 1715 in het automatische telefoonnet worden opgenomen. DAT -J C. Rugaart, redactiechef van de „Nieuwe Apeldoornsche Crt.", gisteren zijn 40-j. journalisten jubileum vierde. DAT door middel van vingerafdrukken te Bergen op Zoom twee mannen en een vrouw konden worden gearresteerd, die aldaar een reeks diefstallen hadden gepleegd. DAT gisteren in het Kurhaus te Scheve ningen door jhr P. R. Feith, dir. van Heine- kens, het internationaal brouwerijcongres is geopend met het doel te komen tot defini tieve oprichting van een intern, organisatie. DAT gisteren te Hilversum een twee daags congres van de Centrale Ver. van Openbare Leeszalen en bibliotheken, teza men met de Ned. Ver. van Bibliothecarissen, is begonnen. DAT blijkens mededelingen op dit con gres de minima der Rijkssubsidies voor de bibliotheken gehandhaafd blijven en daarbij extra toeslagen worden versteekt voor een behoorlijk peil der salarissen. DAT midden in Valkenburg een 6 m. hoog kruis is onthuld ter herinnering aan de be vrijding van het stadje. DAT bij opgravingen te Oldenzaal een urnenveld is blootgelegd met urnen uit de tijd van 700 j. voor Christus. DAT Philips op 1 Juli op een terrein van 7 H.A. te Roosendaal met de bouw van een gloei- en buislampenfabriek begint, welke op 1 Maart '48 met 300 arbeiders in bedrijf wordt gesteld. DAT m.i.v. 1 Juli de twee Middelburgse ziekenfondsen worden samengevoegd. DAT op 10 Juni te Zuidlaren een parade plaats vindt i.v.m. het vertrek van twee compagnieën naar -Indië op 11 Juni. DAT 'van de fietspaden op Walcheren het rijwielpad VlissingenO.-Souburg—Abeele— Middelburg het eerst wordt hersteld. DAT is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau L. A. Stof koper te Mid delburg i.v.m. het 50-jarig bestaan van de vereniging „Handelsbelang", waarvan htf 25 jaar bestuurslid U. DAT C. Wats is erkend en toegelaten als honorair consul van België te Terneuzen, DAT eervol ontslag is verleend aan mi nister L. Neher als lid en voorzitter van de Salariscommissie ad hoe en ia diens plaats is benoemd mr P. A. G. Ubink, voorheen lid-secretaris. DAT tot adviserend lid der commis sie is benoemd L. A. Grooters. voorheen secretaris, en tot secretaris J. H. W. Meyer. DAT eervol ontslag is verleend aan ir. A. van Driel als hoofdinspect. voor de scheepsmeting. DAT 58 j. oud te Den Haag is overleden ir. J. M. Kooy van de B.P.M. DAT minister Lieftinck in de Memorie van Antwoord op het voorL verslag der Eerste Kamer over de verhoging van het accijns op gedistilleerd, deze geen feite lijke verzwaring noemt, wanneer men reke ning houdt met de prijsstijging sinds 1939. DAT het Tweede Kamerlid De Ruiter mi nister Mansholt heeft gevraagd de beloofde zomermelkprijs van 14 ct. per kg. met 3.30 pet vet te doen uitbetalen, i.p.v. 13.2 ct-, daar vele boeren niet aan hun verplichtin gen kunnen voldoen. DAT het Tweede Kamerlid v. a Heuvel minister Drees vragen heeft gesteld over z. i. ongepaste uitlatingen van vertegen woordigers van de Raad van Arbeid te Zwolle, die de uitvoering van de sociale wetten door de Raden van Arbeid beter en soepeler noemden dan die door de Bedrijfs verenigingen DAT is bcnoenKi tot ridder -n dc Orde van Oranje-Nassau J. F. Hahn, hoofd van de inwendige dienst van het Ned. Instituut voor Rubberonderzoek. I Leent Stalin aan Togliatti een pook De Gasperi is blijkbaar de meest gezag hebbende politicus en staatsman in Italië, ook al trachten de communisten hem te sma den door hem spottend de lauwerkrans van ihun eigen distels en doornen oan de schouder te ihangen: het communistisch orgaan „Unito" sprak van „kanselier"! Maar het is toch een knap stukje werk, dat na gedurende zeven tien dagen, dat de kabinetscrisis geduurd heeft en alle mogelijke politieke permutaties en combinaties werden beproefd, „oude rot ten" als Nitti en Orlando sJecfhts gal vonden, waar zij naar honing zochten, tóch de Gas peri weer het heft in handen kreeg. Wat was het uitgangspunt van de Gasperi. de reden, waarom hij eerst het bijltje er bij neerlegde, verklarende, dat hij met een „drie-partijen regering" zich niet meer staande kon houden? Die reden was een voor de hand liggende, en wel, dat de economische toestand dermate bedroevend was, dat hij de verantwoordelijk heid voor het uitzichtloze ervan niet langer op zich durfde nemen. Uitzichtloos, waat immers de communisten en linkervleugel der socialisten (-die van Nennd) sociale hervor mingen en eisen bleven stellen, die iedere kans op herstel van Italië onmogelijk maak ten. Een noodlijdend land. dat een .groot deel van zijn calorieën (naar Duits voorbeeld!! moet importeren en weinig aan export daar tegenover kan stellen, afhankelijk zijnde van de steun van het lichaaim, dat U.N.R.R.A, heet, moet wel streven naar meer politieke homogeniteit, naar de z.g. „bredere basis", wil er vso opbouw sprake zijn. De Gasperi wist na zijn Amerikaanse reis, dat Truman ,,waar" voor zijn geld wil en niets voelt voor een kabinet, waar Moskou de drilboor han teert. En ook de Wereldbank vroeg om garanties, aangezien de Lire zonderlinge „loopings" vertoont, als communisten en so cialisten slechts hun eigen machtspositie in het oog houden. Inflatie immers betekent buitenlandse overheersing of het onderwor pen worden aan een dictatuur, waarvan Hi tl er. Mussolini, Franco, Stalin de markante voorbeelden zijn De Gasperi durft het nu wel aan, met een regering van negen Christen- Demooraten en vier „techuische deskun digen" (dus zonder socialisten en communis ten), Truman of de Wereldbank onder de ogen te komen. En men bedenke, dat de kaarten op tafel gelegd moeten worden, want er is een finantieel tekort van niet minder dan 610 milliard Lire. Voor een voorspelling, u-at er nu in Italië gaat gebeuren, waar „links" alle krachten mobiliseert, dient men eerst nog even na te gaan, waarom dit vierde kabinet de Gasperi de laatste mogelijkheid was. Nenni, de linkse socialist wilde geen uitbreiding naar rechts. De Liberalen, de monarchisten en de z.g. „Qualunquisten" (wel als neo-fascistisch bestempeld) kunnen niet met socialisten of communisten in zee gaan, omdat die de Marxistische klassenstrijd op hun program hebben staan en die door voeren. gelijk uit tal van ongemotiveerde stakingen gebleken is. De politieke gesplitst- heid bleek ook uit de onmogelijkheid, de rechtse socialistische groep van Saragat weer vast te lijmen aan de linkse van Nenni; daar voor was er op het partijcongres te veel heibel geweest. Als logisch uitvloeisel van de mislukte formaties, vóór de Gasperi beproefd door Nitti en Orlando, bleef uiteindelijk slechts over: een kabinet, alléén uit Christen democraten bestaande, met de vier deskun digen, de .experts", zoals Amerika het ook gaarne zag. Het voordeel van deze „politieke reis om Italië in 17 dagen" is een zuivering van alle vertroebelende elementen, omdat de Gasperi nu zou kunnen regeren met de steun van Truman of Wereldbank, gesteld, dat de constituerende vergadering "haar vertrouwen geeft aan het nieuwe kabinet. De Gasperi serveert het volgende program: venbetering der voedselpositie, opheffing der werkloosheid en herstel der verwoeste ge bieden. De vraag is nu of Nenni en de com munis ten met „lange tanden" toch zullen mee-eten, omdat zij dan tot aan de nieuwe verkiezingen niet mede verantwoordelijk zijn. Want al werkt Nenni met een rood manifest, speculerende op alle „waarlijk democratische krachten", de Katholieken incluis, om direct tot een felle aanval over te gaan, dit alles kan slechts een uiting zijn van de beproefde tactiek: .kankeren", maar niets doen om zeM de handen uit de mouw te steken. De Gas peri moet het economisch leven reorgani seren, terwijl er gebrek is aan grondstoffen, schaarste, duurte van levensmiddelen en een enorme staatsschuld, bovendien een zwaar belastend vredesverdrag, terwijl de schone droom van Mussolini een Italië, rijk aan koloniën tot een beangstigende nacht merrie geworden is. De poging van de Gas peri met dit kabinet „de economie" te redden is een geweldige gok. want het is ook moge lijk, dat Stalin aan Togliatti een pook leent voor het revolutie-vuurtje. Maar, voor het ogenblik: Truman wint! Het bestand in Indië wordt met voeten getreden De Nederlandse militaire woordvoerder te Batavia deelt mede, dat het republikeinse leger de laatste week het bestand weer op vele plaatsen geschonden heeft. Bij Medan alleen kwamen er sinds de ondertekening van Lmggadjati 80 schendingen voor. De laatste week werden 3 Nederlandse militai ren gewond. Twaalf Europeanen zijn ont voerd en 300 echtgenoten van Indonesische militairen in onze dienst, worden door de republikeinen vastgehouden. Bij Tjandjoer zijn onze hroepen vij<fimiaal beschoten, bij Soerabaja twintig maal. De levensmiddelen toevoer naar Medan en Padang is afgesloten. Terrorisme in Zuid-Celebes, Borneo en Bali neemt toe. Tenslotte zeide de woordvoer der: De verergering in de militaire toestand is niet ernsti. (De verergering is niet ernstig, want dit spel wordt reeds vele maanden met het teven onzer soldaten gesDeeld maar de toestand wel. Red.) Ook het republikeinse persbureau geeft oorlogsberichten en beweert, dat Nederlandse troepen bij Soerabaja een zwaar bombarde ment ne daarna een aanval openden. Een Nederlandsche compagnie werd echter terug geworpen. Bij het republikeinse lener »jn alle verloven ingetrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3