,,'k Moet ook niet iedere dag aardappelpuree" 't Verklaarde Vier ere-promoties bij de Hooft-herdenking Links Italië belet Nitti's kabinetsformatie NIEUWE LEIDSCHE COURANT S WOENSDAG, SI MEI 1MT GEN. KRULS HAD HEEL WAT TE VERTELLEN (Van een onzer verslaggevers). ,,Ik wilde een persoonlijke indruk ontvan gen van de omstandigheden, waaronder de Nederlandse troep éh in Indië leven en wer ken; ik wilde me op de hoogte stellen van de houding en het moreel der manschappen; en bovenal wilde ik de jongens in Indië de overtuiging geven, dat ze door het vader land in geen enkel o-pzicht worden vergeten Zo verklaarde generaal Kruis gisteren tij dens een persgesprek, waarin hij iets ver telde over zijn veertiendaagse reis-in-vlie- gende-vaart langs Batavia, Bandoeng, Sema- rang, Soerabaja (Modjokerto), Makassar, Balik Papan, Palembang, Padang en Medan. Het was de generaal aan te zien, dat hij met genoegen over zijn reis sprak. Zijn ge zicht, met de wilskrachtige kin en vrien delijke, besliste ogen, straalde, toen hij rond1- uit kon getuigen van de buitengewoon goede houding en het uitstekende moreel der troe pen. Een getuigenis, dat zowel geldt voor de Oorlogsvrijwilligers, die het meest in actie zijn geweest, als voor de dienstplichtigen van de 7-December-divisie en de Bewakings- foataljons, die, na een wel zeer korte oplei ding in Nederland, zich op bewonderens waardige wijze aan de Indische toestanden hebben aangepast. Hetzelfde getuigenis kon de generaal geven over de moraliteit onder de soldaten. Veel heeft hij gesproken met de geestelijke ver zorgers, de officieren van gezondheid en de commandanten. Van verwaarlozing der godsdienstige plichten is over het algemeen geen sprake: integendeel, velen zijn hun godsdienst juist dieper gaan beleven. De ver halen over geslachtsziekten zijn schromelijk overdreven; het percentage is zeer laag en bij verscheidene bataljons komen ze in het geheel niet voor. Natuurlijk zijn er wel klachten. Daar is in de eerste plaats het eten. Sommige onderdelen hebben zich ge heel kunnen aanpassen. Maar andere voelen noig dagelijks het gemis aan Hollandse voe ding, met name aardappels. Ze krijgen wel eens aardappelpuree, gemaakt van gedroogd aardappelpoeder in blik. Voor een keer is dat wel te eten, aldus generaal Kruis, maar iedere dag weer zo'n maaltje, zou mij ge loof ik ook niet lijken! Voorts zijn* er wel eens klachten over de ontspanning. De jon gens moeten in de gelegenheid gesteld wor den. hieraan zelf iets te doen. Het sturen van boeken en spelen is van belang. De kranten en tijdschriften, die er komen, zijn veel te oud; vaak zijn ze van 2 of 3 maanden terpg! Een bijzonder tijdverdrijf is het schrijven van brieven. Er wordt fantastisch veel ge schreven, aldus de generaal, maar niet altijd worden de brieven in gelijke mate beant woord. Dat werkt wel eens wat deprimerend. Ook het steeds weerkerende dagelijkse werk van patrouillegang en wachtdienst gaat wel eens vervelen.. De jongens willen graag hun taak afmaken: herstel van orde en rust. Ze weten, dat er nog heel wat is te doen; na Linggadjati eventueel in samenwerking met goedwillende Indonesiërs. Maar het wachten op het nodige overleg duurt wel eens wat lang. Dan komt het gevoel, overbodige dienst te verrichten en tegelijk het verlangen naar huis. Hoe de generaal zich van al deze dingen op hoogte heeft gesteld? Hij heeft gesproken met een 3 a 400 mensen. Hij heeft van deze jongens de adressen van familieleden in Ne derland doen noteren. Deze naaste familie zal hij in de eerstvolgende weken bezoeken of hen schriftelijk vertellen van de omstan digheden, waaronder hij hun man, zoon of verloofde in Indië ontmoette. Generaal Kruis weigerde ronduit, politieke kwesties aan te roeren. Daarvoor was hij niet naar Indië geweest. Toch werden hem wel vragen gesteld met een kennelijk politieke achtergrond. Heel nuchter beantwoordde de Hr. Ms. „Ambon" thans weer te Merak beschoten De zevende beschieting in negen dagen. De Marine-Voorlichtingsdienst te Ba tavia meldt, dat, toen 19 Mei Hr.Ms. Ambon" te Merak (Straat Soenda) het onder Chinese vlag varende vaartuig „Soon Hong" opbracht, daar dit zonder Nederlandse toestemming ondernemings- prodiucten geladen had, van de wal het vuur geopend werd, hetwelk door de „Am/bon" werd beantwoord. Er waren geen verliezen. Dit is de zevende maal in 9 dagen, dat een Nederlands oorlogs schip beschoten werd. 'n Moderne Jan vSchaffelaar Zo zou men de leidekker J. Bredero uit Utrecht kunnen noemen. Hij sprong wel niet vrijwillig van een toren, maar viel, doordat de dakstoel brak, waar op de planken lagen, van 20 meter hoogte van de Ned. Herv. kerk te El- burg. Hoewel hij op straat neerplofte, kwam hij er heel wat beter af dan zijn historische voorganger, want de onfortuinlijke leidekker bleek slechts enige schaafwonden te hebben opge lopen. Een collega van Bredero kon op het laatste ogenblik een touw grijpen en zich op deze wijze redden. chef van de Generale Staf deze vragen uit een zuiver militaire gezichtshoek. Zo werd de opmerking gemaakt, dat een nieuwe divi sie onderweg is, zodat het aantal troepen wordt opgevoerd. Zeker, zei de generaal, maar dat is voor aflossing van het K.N.I.L. dat de jongens in Indië geen politiek be te weinig kwamen. Zelfs heeft de generaal er bijna geen gezien, geen rechtse en geen linkse! Prof. Gerbrandy heeft gezegd, dat zijn hoop was gericht op de houding van de jongens in Indië, teneinde wijziging in de regerings poli tiek te krijgen. Is daar kans op, zo werd voorts gevraagd. Generaal Kruis antwoordde, dat hij niet wist, met welke bedoeling prof. Gerbrandy dit had gezegd, maar wel wist hij 't VUUR STEEDS NADER AAN DE SMOKKELAARS-SCHENEN Ter bestrijding van de smokkelhandel kunnen de directeuren van 's Rijks be lastingen thans personen, die betrapt zijn op smokkelhandel, of medeplichtigheid daaraan, of hiervan ernstig worden ver dacht, het verblijf in de strook langs de Duitse en Belgische grens geheel en al ontzeggen, ook verblijf binnenshuis. Overigens blijft het verbod, om zich in de 500 meter strook in de open lucht op te houden, behoudens algemene en per soonlijke vergunningen, gehandhaafd. Dat gaat niet zo, dat als een schip met troe pen aankomt, de jongens aan wal stappen en onmiddellijk de af te lossen troepen weg varen. Zo'n één A twee maanden, nodig voor oefening enz. zijn de nieuwe en de af te lossen, troepen samen in Indië. Komen er niet alleen maar rechtse kran ten in Indië? was een andere vraag. Helemaal geen klachten over gehoord, ant woordde generaal Kruis. Alleen maar, dat er drijven, doch eenvoudig doen. wat hun op gedragen is. Tenslotte noemde de generaal de bewering van Vrij Nederland;, dat de Leger voorlich tingsdienst voor de bekende Pasoenda-verga dering op 4 Mei luidsprekers e.d. zou hebben uitgeleend, onjuist. Een nader onderzoek achtte hij voor deze uitspraak niet eens nodig, want toevallig was hij toen in de buurt geweest. Amerikaanse dollars I 0 en graan waarborgen m i~r7~i §1 "f* democratie. UILZilUIll „Den dank zijns lands, der eeuwen eeuw'ge hulde" (Perk) IN DE GEM. UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM In het kader van de Hooft-herdenking in het Muiderslot, waarover we reeds gis teren schreven, vond gisteren in tegen woordigheid van verschillende Ned. en Belgise autoriteiten de ere-promotie plaats van vier promovendi in de Gem. Universiteit van A'dam. Tot ere-doctor in de letteren en wijsbegeerte werden ge promoveerd prof. dr P. N. van Eyck, mevr. Henriëtte Roland Holstvan der Schalk, Kamiel Huysmans en Herman Teirlinck. Door een langdurige ziekte was prof. Van Eyck echter verhinderd de bul persoonlijk in ontvangst te nemen. De rector-magnificus prof. dr N. P. U. Har- ting herinnerde in zijn openingsrede aan een dergelijke bijeenkomst t.g.v. de 350ste geboortedag van Joost van den Vondel, nu tien jaar geleden. Daartoe gemachtigd In Duitsland geen Jodenhaat meer, aldus ds Niemöller Doch in Amerika neemt anti-semietisme toe. Ds Niemöller is gisteren per vliegtuig uit de Ver. Staten, waar hij van December af ongeveer 200 lezingen heeft gehouden, in Frankfort aangekomen. Hij bracht hulde aan de V-S. voor de maatregelen, die zij genomen hebben om hulp te brengen in de voedsel- nood in Duitsland, dat „een gevaar voor de vrede en veiligheid is, zolang het in nood verkeert". „Ik ben er van overtuigd, dat er in Duits land geen Jodenhaat meer bestaat en dat daar geen nieuwe anti-semietische vloedgolf meer komt," zo verklaarde ds Niemöller bij zijn aankomst. Vooral te New-York en in het Midden-Westen neemt het anti-semietis me echter toe. Hij heeft er met talloze Jood se immigranten geconfereerd; „velen koes terden geen wraakgevoelens jegens Duits land, doch zij vroegen, hoe zij konden hel pen om de psychologische toestand van het Duitse volk. te verbeteren." Hij verklaarde een voorstander te zijn van Churchill's plan voor een Verenigd Europa. •ging prof. dr Jan Romein over tot de promotie van Henriëtte Roland Holst en Kamiel Huysmans, hun betekenis voor de cultupur en de samenleving schetsend en hen noemend: „kerkvaders van het socia lisme". Tegenover de meer tragische en ernstige figuur van mevr. Roland Holst stelde sjpr. die van Kamiel Hysmans, vol scherts en luim. Beide promovendi droe gen een rode anjer op de borst. De pro motor van prof. Van Eyck en Herman Teirlinck, prof. dr N. A. Donkersloot, schetste eerstgenoemde als de beste ken ner onzer letterkunde en van onze litte raire critiek. Herman Teirlinck zag sjjr. als het levend symbool der jongere en oudere Vlaamse schrijvers, die de band tussen de Noord- en Zuid-Nederlandse letteren heeft bewaard en versterkt. ,.Prof, Van Eyck heeft de poëzie herkend als een der hoorbaar geworden aanrakingen van het menselijk-zijn met zijn mysterie en in Herman Teirlinck heeft Breughel een makker gevonden in het zoeken naar de levensdingen in al hun kronkels'. Mevr. Van Eyck aanvaardde de bul voor ha-ar man. Na een dankwoord van Teirlinck was in de Senaatskamer gelegenheid de nieuwe doctores te complimenteren. De berichten, betreffende de houding van de machtige bloedverwant „Uncle Sam" te genover zijn „en decadence" geraakte Euro pese familieleden, spraken elkaar tegen; het had er veel van, of „Uncle Sam" de wenk brauwen fronste. De gefortuneerde, Ameri kaanse oom heeft zeker humanitaire eigen schappen, maar toch handelt hij eerder uit welbegrepen eigenbelang. Wat zou Amerika met een enorme stock aan dollars en graan moeten beginnen, zonder vriendelijke, Euro pese afnemers? Het tegenstrijdige in de be richten bestond hierin, dat enerzijds beweerd werd, dat de graanpositie niet meeT zo da verend was en de finantiële steun-verlening aan Europa beperkt zou worden, althans zich slechts zou uitstrekken tot die landen, niet onder Russische invloed staande, terwijl an derzijds sprake was van een schier fantas tisch dollar-crediet. Amerika zou Amerika niet zijn. als het tot in het eindeloze bleef lenen, terwijl daar niets tegenover stond Begrijpelijk zou de aarzeling zijn, dié landen te lenen, welke practisch geen herstel-mo gelijkheid bieden in de eerstkomende jaren. Maar het gevaar bestaat, dat juist die landen rijp worden voor het communisme, een visie, die door Marshall wordt gedeeld. Het ia psychologisch juister, als Amerika in zijn houding jegens Europa minder geïnspireerd wordt door politieke motieven, maar meer op het standpunt blijft staan van nuchter koopmanschap. Dit kwam onlangs reeds tot uiting in de rede van de Amerikaanse on derminister van buitenlandse zaken, Ache- son, die verklaarde, dat ter compensering van de credieten en uitvoer, de landen van Europa en A-ziê hun importen naar Amerika dienden te vergroten. Uncle Sam ontving dan in ieder geval iets terug. Hoe dit echter te verwezenlijken, aangezien het begrip „eco nomische ontwrichting" in Europa een ge meenplaats geworden is! En wij noemen nu nog niet eens,. Duitsland en Japan. Italië smeekt om voedsel, Frankrijk heeft graan- tekort en wat hebben deze landen te bieden? Bevin biedt toekomstmuziekDaar staat dus het machtige Amerika als multi-producent tegenover Europa, dat aan de „herstel-pro ductie" ternauwernood toe is, een „gevieren deeld" Duitsland achter zich aan slepend. En slechts de Amerikaanse economische vi tamineballetjes kunnen de malaise-stemming verbeteren. Zonder Amerika, worden Chur chill's „Ver. Staten van Europa" immers op drijfzand gebouwd. Amerika alleen, kan door steunverlening aan onevenwichtige staten, de extremistische tendenzen tegengaan. Van Amerikaans standpunt uit, kan men het aldus formuleren: graan en dollars waarborgen de democratie! Vergeleken met de periode, na de eerste wereldoorlog, toen Keynes zijn „Reconstruction of Europe" bepleitte, zal het herstel der landen langer duren, omdat de verwoesting grondiger, de grondstoffen nog schaarser zijn. Als Acheson importen verlangt, moét Amerika wel voortgaan met crediet-verlening. Tegenover die sterk ver hoogde Amerikaanse export moet naar ver houding een import van betekenis komen te staan. Volgens de „Times" gaf Acheson voor goederen en diensten aan Europa in 1947, het cijfer van 16.000 millioen dollar, met als im- portcijfer de helft ervan. Met staal, steen kool. graan, wenst Amerika wat voorzichti ger om te springen. Het Amerikaanse depar tement van Landbouw verklaarde, dat de voedselpositie over de hele wereld, het komende jaar wel niet veel zou verbeteren en de betalingsmoeilijkheden der importe rende landen groter zouden worden. Ander zijds echter verluidt weer, dat de Ameri kaanse tarwe-oogri waarschijnlijk- nog groter zal zijn dan de record-raming van 1250 mil lioen bushels (schepel) en er dus nog wel één korreltje af kan! De jongste besprekin gen tussen William Clayton, de onderstaats secretaris van economische zaken, Marshall en Dean Acheson, de onder-minister van buitenlandse zaken, wijzen echter in de rich ting van nieuwe, veelomvattende leningen, credieten of garanties, teneinde de z.g. „dol lar-nood" te lenigen. Als het door de oorlog verziekte Europa nu óók nog aan „dollari- tis" gaat lijden, kan het geen Amerikaans© producten en grondstoffen meer kopen en dreigt de finantiële en economische chaos. Daar heeft Clayton die de bijeenkomsten van de „economische oommissie voor Euro pa" en de „internationale handelsconferentie" te Genève heeft bijgewoond, met nadruk op gewezen. Het resultaat is nu, dat voor de eerstkomende vijf jaar, vijf milliard dollar per jaar, door Uncle Sam aan Europa zal worden geleend. Amerika, met een zeer ver deeld Huis, beseft dus blijkbaar toch, dat Mashall gelijk heeft. Met vijf milliard dollar voorziet Amerika in de aanvragen om voed sel, en economische hulp, keert liet de chaos, en zet het de extremistische wonderdokters buiten de deur. Zolang de „Wereldbank der Ver. Naties" nog niet op gang is, blijft Uncle Sam de geldschieter van Europa. Het be kende periodiek „Time", drukte het aldus uit: De worsteling tussen communisme en democratie wordt niet door militaire machts verhouding of de kracht der ideologie be paald. Neen, de overwinning wordt bevoch ten, door het inzicht, dat Amerika veent tegen de economische chaos en het wint de strijd door Europa dollars en voedsel (graan) te verstrekken. Bij de boekhandel is momenteel een boekje verkrijgbaar onder de titel ,,'t Kabou terhuis", waarvan de kosten f 1.95 bedragen en f 0.4*5 via Volksherstel aan de Kleuterdag verblijven beschikbaar zal worden gesteld. OPDRACHT AAN DE NICOLA TERUGGEGEVEN Doordat tamelijk onverwacht Fran cesco Nitti, de leider der Italiaanse libe ralen, er niet in geslaagd is, een nieu we regerinig te formeren, is een ver scherping ingetreden in de politieke cri sis van Italië, die nu reeds een week aanlhoudt. Dit falen van Nitti is te wij ten aan de vasthoudendheid van de klei nere linkse partijen, die er op stonden, dat Nitti haar economisch program zou aanvaarden, terwijl zij «haar eigen ver tegenwoordigers wilden benoemen. Nitti streefde echter naar de vorming van een regering van de centrum- en linkse par tijen en wilde voor de belangrijke porte feuille van Financiën een bepaalde cah- didaat aanwijzen. Reeds eerder werd ge meld, dat mocht Nitti niet slagen er opnieuw een beroep zou worden ge daan op De Gasperi, de vroegere eerste- minister. Nader wordt gemeld, dat Nitti de op dracht tot vorming van en kabinet aan de Nicola, Italiaans president, heeft terugegeven. NISSENHUTTKN ALS WOON VERBLIJVEN De gemeenteraad van Westkapelle De- sloot zes zg. nissenhutten, bestaande uit golfplaten, welke hutten de geallieerden, tijdens de oorlog gebruikten, aan te ko pen voor f 8000, teneinde hierin negen gezinnen onder te brengen. Ged JStaten stellen voor, de overeen komst met de Vereniging tot Christ. Ver zorging van geestes- en zenuwzieken te wij zigen, zodat de uitkering voor begrafenis kosten niet meer gehouden is aan bet ma ximum van f25.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3