Toen de „Holl. nieuwe" in Katwijk aankwam Ir Volkersz werd te Lisse hartelijk gehuldigd Valkenburg heeft weer straatverlichting NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG, 19 MEI 19*1 Vit de Omstreken De eerste afslag geschiedde in feeststemming (Van een onzer verslaggevers). Katwijk vderde Zaterdag het traditio- nene feest van de aanvoer van de eerste Hollandse Nieuwe. Wie in dit oude, ka rakteristieke vissersdorp kwam, werd ter stond door de gulle inwoners betrokken bij de feestelijkheden. Van alle kanten klampte men de vreemdelingen, die uit alle streken van het land waren gekomen om bij de eerste afslag van haring aan wezig te zdjn, aan. „Toch aardig, dat ons dorp zo vol is. Maar dat is ook geen won der: Met bloeiseizoen van Katwijk is im mers begonnen." We zullen in ons verslag niet alle uitdrukkingen vermelden, die de Katwijkers plegen, te bezigen, doch uit alles, wat gezegd werd, bleek or.diubbel- zinmig de blijdschap, waarmede het stoere vissersvolk bezield was, nu weer iets van dat werkelijke voor-oorlogse terugkwam. Toen we bij een haringtentje terloops vertelden, dat we reeds in Leiden het frisse zeebanket geproefd hadden, zei een bejaard visser: „Maar meneer, nu doet U ons dorp toch geen eer aan, U had hier de eerste moeten eten." Uit deze reactie sprak een tikkeltje verontwaardiging, overigens wel begrijpelijk. Wij probeerden ons te verontschuldigen door te zeggen, dat het viskraam je op de Leidse markt toch zeer zeker gevuld was met haring, uit Katwijk afkomstig, waarop de diepe rimpels op het voorhoofd van de man verdwenen. Aangezien de haven van Katwijk er nog niet is, werd de haring in de nacht van Vrijdag op Zaterdag naar IJmuiden ge bracht en in de prille morgen per auto's vervoerd naar de plaats van bestemming. Zo reed Zaterdagnacht een aantal met vlaggen getooide wagens het dorp Katwijk binnen. En de inwoners van deze ge meente waren natuurlijk uit bed, toen zij hoorden, dat de eerste zending haring in aantocht was. De enthousiaste menigte juichte. Katwijk leeft! Alle afbraak en vernietiging ten spijt. Nadat de haring „bezichtigd" was, werd deze in het veilinggebouw aan de Voor straat onder grote publieke belangstelling verkocht. Niet alleen Katwijkers deden aan de afslag mee, doch daar waren zelfs kooplieden uit Alkmaar, Utrecht, Amers foort en Zwolle die toch hun cliënten de voedzame spijze ook niet wilden or.thou- Ds F. H. v. Meyenveldt deed in trede in Ger. kerk te Noordw.-B. Als opvolger van dr H. B. Visser, die 17 jaar deze Gemeente diende. Voor de Geref. Kerk van Noordwijk- Binnen was het gisteren een blijde dag, toen na ongeveer een jaar vacant te zijn geweest, ds F. H. von Meyenveldt, ge komen van Harmeien, zijn intrede deed. 's Morgens werd dr Von Meyenveldt be vestigd door zijn voorganger, dr H. B. Visser, thans te Bunschoten-Spakenburg. Dr Visser bediende het Woord uit Je- saja 30 vers 20 en 21, waar gewezen wordt op de stoffelijke en geestelijke noden, waarin het volk Gods geraakt was en op de heerlijke belofte, die ge geven was. In zijn predicatie wees dr Visser er op, dat het 4 Mei juist 17 jaar geleden was, dat hij zich aan deze Gemeente verbond. Na een korte tijd vacant te zijn geweest, heeft Noordwijk-Binnen weer een andere leraar. Spr. wekte de Gemeente op, de nieuwe predikant met dezelfde liefde te omringen als hem altijd ten deel was ge vallen. Na afloop van de dienst werd hem Ps. 132: 6 toegezongen. In de middagdienst deed ds Vol Meyenveldt intrede met I Cor. 311: „Niemand kan een ander fundament leg gen dan hetgeen gelegd is, nl. Jezus Christus". God wil in zijn Kerk, aldus ds Von Meyenveldt, gebruik maken van mensen. Een ambtsdrager is ook een mens, behept met gebreken en zonden. Achtereenvolgens wees spr. er op, hoe in het verleden, het heden en de toe komst de Gemeente van Christus op Hem gefundeerd wordt. In Corinthe heeft Paulus in het ver leden het fundament, Christus, gelegd. Op Hem werd de hele prediking geba seerd. En die is niet meer weg te rede neren. Christus blijft de grondslag, ook in het heden. Corinthe was niet direct een ideale Gemeente, maar toch zegt Paulus, dat haar fundament Christus is. Vele vragen komen in deze tijd bij ons op. Hoofdvraag is en blijft: Heb ik Jezus lief, ben ik gebouwd op Zijn fundament? Gaat het in de wereld verkeerd, dan is de oorzaak, dat op een verkeerd funda ment wordt gebouwd. In de toekomst en in de jongste dag zal alles versmelten wat niet op dat fundament is gebouwd. Namens Kerk en Gemeente werd ds Von Meyenveldt toegesproken door dr Steketee, die hem liet toezingen Ps. 134: 3 en namens de Classis door ds G. v. Dui nen van Wassenaar, terwijl ds D. Bouma eprak als consulent. Ten slotte sprak burgemeester mr G. W. F. v. Berckel een woord van welkom. Ds v. Meyenveldt dankte alle sprekers, ook dr Visser zijn voorganger en de ver tegenwoordigers van de Gemeente Ha$- melen. Onder de aanwezigen bevonden zich: B. en W., afgevaardigden van naburige Kerken en van de Ned. Herv. Gem. te Noordwijk-Binnen. den. Op deze wijze werden achthonderd; kantjes van ca. 95 kig verkocht. De prij zen varieerden van f215160 per kantje. De stemming in het lokaal, waar de affslag plaats vond, was zeer goed. De kwaliteit van de Hollandse Nieuwe is voor de tijd van het jaar behoorlijk te noemen, zo deelde een ingewijde ons mede. Langzamerhand: wordt de haring beter, desniettemin zal ieder smullen van deze soort. Na afloop van de afslag vertrokken auto's, geladen met haring naar de om liggende plaatsen. Op de markten kan men weer de lief hebbers aan de talrijke tentjes zien staan; de haring glijdt naar binnen.en met dankbaarheid zeggen we: Dat is Holland op z'n best! De C.J.M.V. „Orik" vierde in de Oranjezaal van het Jeugdhuis jaarfeest onder voorzitterschap van de heer R. Varkevisser. Een bijbelinleiding van het lid T. Brussee handelde over „De troost der uitverkiezing". De jaarverslagen ge tuigden van een gezond verenigingsleven. In het verdere van de avond werd ge luisterd naar voordrachten. NOORDWIJK AAN ZEE. Tot diaken in de Geref. kerk werd gekozen de heer J. v. d. Zwart. DlbTRlB U i G ALPHEN AAN DE RIJN. Personen, geboren in de maand Mei van één der jaren 1932 t/m. 1945, als mede kinderen geboren in de maand Juli 1946, houders van één der inlegvellen GC—GD en GE, komen in de maand Mei 1947 in aanmerking voor een schoe nenbon echter niet naar keuze. De uitreiking vindt plaats te Alphen aan de Rijn, in het distributiekantoor, op 24 Mei 1947 van 8.30—10.00 uur; Ter Aar, Nieuwveen, Woubrugge, Aarlander- veen, Rijnsaterwoude, Leimuiden, Koude kerk aan de Rijn in de uitreiklokalen tij dens de zittingsdagen in de week van 19 t/m. 23 Mei 1947. In het tijdvak van 19 tot en met 31 Mei 1947 zal in het distributiekantoor te Alphen aan de Rijn en in de agentschap pen, tijdens de zittingsdagen, gelegenheid worden gegeven voor het aanvragen en indienen van formulieren voor werk kleding door bedrijven. Alle overige werkkledingdragende personen kunnen in het tijdvak van 2 tot en met 21 Juni 1947 aanvraagformulieren afhalen en in dienen. Tevens zal in het tijdvak van 19 tot en met 31 Mei 1947 te Alphen aan de Rijn en in de agentschappen tijdens de zittingsdagen gelegenheid worden ge geven voor het afhalen en indienen van aanvraagfomulieren voor het verkrijgen van één bon voor een rijwielband voor hen, die na de bevrijding, doch niet later dan in September 1946, bonnen voor één of meer buitenbanden hebben ontvangen. Hij werd benoemd tot officier in de orde van O.N. In café-restaurart „De Nachtegaal" had de huldiging plaats van ir K. Vol kersz, Rijkstuinbouwconsulent en direc teur van de Rijikstuinbouwschool, te Lisse. Hiertoe was een comité van voorberei ding samengesteld, bestaande uit de heren J. Roggeveen, voorz. en F. W. Kruger, secr. Onder de vele aanwezigen merkten we o.a. de Commissie van de Rijkstuinbouw school, de voorzitter van de alg. ver. voor bloembollencultuur, burgemeester O. F. A. H. v. Nispen tot Pannerderi, burge meester mr W. Lambooy, prof. van Slog- teren, dr A. J. Verhagen, de heer H. J Voors, secr. van de algem. vereniging voor Bloembollencultuur, ir A. F. Vlag, en zr v. d. Plasse. Ir v .d. Plasse, directeur van de tuin bouw, opende de rij van sprekers en wees op het verdienstelijk werk van ir Vol kersz en onder luide toejuichingen deelde hij in opdracht van de Regering mede, HAZERSWOUDE Het bruidspaar Franken—rVan Of- wegen, waarvan de bruidegom 83 en de bruid 79 jaar is, hopen morgen de dag te herdenken, dat zij vóór 55 jaar zijn ge trouwd. Beiden zijn in het dorp Hazers- woude geboren en genieten een goede ge zondheid. Dit huwelijk werd gezegend met 12 kinderen, waarvan er nog 5 in leven zijn met 13 kleinkinderen en 2 achter kleinkinderen. BEGRAFENIS L VAN ES Op de begraafplaats ..Rhijnhof" vond de teraardebestelling plaats van de heer I. van Ees, in leven procuratiehou der der N.V. Ned. Rotogravure Mij, die j.l. Maandag na een kortstondige ziekte op 49-jarige leeftijd is overleden. Namens de directie waren aanwezig de heren N. C. F. van Ginkel e.a. voorts het gezamenlijk personeel en vele vrien den en kennissen van de overledene. Bovendien gaven blijk van hun be langstelling de heren mr Pth. J. de Ruy- ter de Wildt, mr F. J. J. Trapiman e.a. Toen de kist, die met vele bloemstukken o.a. van de Ned. Roto-Gravure en van 't personeel was bedekt in de aula stond opgebaard, heeft dr H. J. Westerink, Geref. pred. het woord gevoerd, waarna namens de contact-coanmissie der Roto- Gravure de heer G. C. J. Raduis, voorz. der genoemde commissie heeft gespro ken. Hierna werd het stoffelijk overschot in het familiegraf bijgezet. De zwager van de overledene, de heer J. C. StavJeu heeft namens de fa milie dank gezegd voor de betoonde be langstelling. Ds H. J. Westerink bad hierna het „Onze Vader". dat de Rijkstuinbouwconsulent is benoemd tot Officier m de Orde van Oranje- Nassau. De heer E. H. Krelage feliciteerde hem met zijn eervolle onderscheiding en wees erop, dat Lisse thans een school heeft, die staat als een monument in de bloem bollenstreek en welke een zeer goede reputatie geniet. Namens de Commissie van Toezicht werd hem een fraai boek werk aangeboden. De heer van Sittert sprak woorden van gelukwensen namens het personeel en bood twee fraaie boeken aan. De heer Heemskerk uit Sassenheim sprak namens de oud-leerlingen en als lid van de Vereniging „Theorie en prac- tijk," hij wees er op, dat zijn baanbrekend werk voor het gehele vak van zeer grote beteekenis is. Als geschenk werd hem een plaquette voor de school aangeboden. De heer P. B. Balkenende noemde de heer Volkersz een zeer goede voorlichter en had de grootste waardering voor de onderlinge samen werking. Nadat allen onthaald werden op enige verversingen, werd d'e rij van sprekers voortgezet door burgemeester van Nispen tot Pa-nnerden van Hillegom, de heer J. W. A. Lefeber, dtr A. J. Verahgen, de heer Schepers, een van de collega's en tenslotte door de heer Philippe namens de Bond van Bloembollenhandelaren en Ondervak- groep Expert van bloembollen. Verschil lende fraaie cadeaux werden overhandigd, w.o. een fraai schilderij van de bloem- bollenvelden. 's Avonds werd de scheidende directeur nog een feestdiner aangeboden. Dezer dagen is dr F. Haase jr naar Indië vertrokken. Kunst en Letteren CONCERT IN BESLOTEN KRING Ten huize van dr Lahr gaven de zan geres Iza Maas Geesteranus en de pia nist Iskar Aribo een concert, dat in hoofdzaak gewijd was aan werken van Olivier Messiaen. Aribo begon met een inleiding, waarin hij vertelde, dat Mes siaen met Lesur en Jolivet tot de groep „Jeune France" behoort. Hij vertelde ook een en ander over de compositietechniek van Messiaen en lied o.a. verschillende toonreeksen, die deze componist gebruikt met de daarbij behorende accoorden horen. Het eigenlijke concert begon met drie liederen, die de componist op 20-jarige leeftijd schreef: deze liederen anticiperen wel op de latere Messiaen, maar zijn nog in geen enkel opzicht schokkend. De drie pianowerken lieten ons vrij onverschillig, met uitzondering van Jl.es sons impalpa- bles du rêve", waarin enkele mooie de tails troffen. Het begon echter met de „Poêmes pour Mi" voor sopraan en piano. Ik wil eerlijk bekennen, dat ik tijdens de uitvoering van deze liederen met de componist heb gevochten. Er waren zoveel dingen in, die ik absoluut moet afwijzen, maar te genover mijtn neen, stelde Messiaen een fanatiek ja. Wat wil hij met zijn ver schrikkelijk lied „Epouvante"? Is hij een Jeroen Bosch, die gemarteld wordt door helleangsten? Ik weet het niet, maar wel weet ik, dat hij me doodmoe gemaakt •heeft en ik vrees, dat ik vroeg of laat toch voor hem zal moeten capituleren. Voor de uitvoering door Iza Maas Geesteranus en Iskar Aribo kan men slechts de grootste bewondering hebben. Deze muziek is krankzinnig moeilijk en het is mij een raadsel, hoe de zangeres deze gecompliceerde partijen zo meester lijk uit het hoofd heeft kunnen zingen. Na de pauze twee geestige liederen van George Migot, prachtig gezongen en enkele pianowerken van Debussy, su bliem gespeeld dool- Aribo. Hennie Schouten KATWIJKSE KUNSTKRING In de Oranjezaal van het Jeugdhuis te Katwijk aan Zee werd de sluitingsavond gehouden van de Katwijkse Kunstkring, o.l.v. de voorzitter, de heer F. H. van Ei bergen, die in zijn openingswoord opmerk te, dat uitsluitend dilettanten zouden op treden. Leen Haasnoot liet op gevoelvolle wij ze piano-soli horen van „Jesu joy of man's desiring" van Bach en „Air" van Handel, waarna geluisterd werd naar de declama tie van de heer J .Vink. De dames L. v. d. Bent (sopraan) en C. van Rijn (alt) zongen, begeleid door Leen Haasnoot, enkele duetten. De heldere sopraanstem deed het niet bij de warme altstem en de hoge noten waren wel wat te scherp. Als toegift zongen zij „Ave Maria" van Lutze. De heer Joh. v. Wolfswinkel hield een causerie over de grootmeesters van de opera, Verdi en zijn „La Traviata". Het voorspel van deze opera hoorden wij van gramofoonplaten, terwijl tevens Rossini en zijn „Le barbier de Sevilla" werd be licht. De heer J. G. P. Bouman sprak over schilderkunst en de heer A. W. C. Ver hulst speelde een compositie van Chopin, welk laatste nummer boven de andere uitging en het spontaan applaus was dan ook ten volle verdiend. Vrijdag orriveerde de Haagse zan geres Lien Korter en de pianist Lo Vincent per K.L.M. in Nederland na een NIWIN- tournée door Indië. Officiële plechtigheid op Zaterdagavond Onder het vele, dat in de oorlogsdagen in Valkenburg vernietigd werd, behoor de ook de straatverlichting en het was dan ook met vreugde en met een zekere plechtigheid, dat Zaterdagavond de ge heel vernieuwde, moderne straatverlich ting kon worden ingeschakeld. Tegen negen uur had zich een gezelschap van genodigden op het gemeentehuis ver zameld. Onder hen bevonden zich de •heren Rijkom en Kolderman, resp hoofd inspecteur en inspecteur van de Stede lijke Lichtfabrieken, de gemeenteraads- lden en het volledige gemeentepersoneel. Als we vanavond bij elkaar gekomen zijn, aldus burgemeester De Wilde, om een object, dat in de oorlogsdagen ver nietigd werd, weer in gebruik te nemen, dan korqen de herinneringen opnieuw naar boven. Veel van alles, wat toen ver woest werd, is in Valkenburg weer her steld. We misten alleen nog de kerk en de straatverlichting. Het gemis van het laatste werd in de oorlogsjaren niet zo zeer gevoeld, omdat de straten toen duister moesten blijven om de nog duis terder praktijken van onze bezetters te kunnen verbergen. In het kort ging de burgemeester hier na de geschiedenis van de straatverlich ting na. In de archieven van Valkenburg had hij gevonden, dat dit dorp reeds in 1825 olieverlichting had, die toen per jaar f 100 kostte. 20 November 1911 kwam de gasverlichting. Hij sprak de hoop uit, dat de mooie verlichtingspalen, die nu geplaatst waren, niet door enig oorlogsgeweld zouden worden vernietigd. Nadat hij de directie van de Sted. Lichtfabrieken dank had gezegd voor haar medewerking, ging het gezelschap naar buiten en draaide de burgemeester voor het eerst de knop van de straat verlichting om. Daarna maakte het ge zelschap nog een kleine wandeling door het dorp. GEBOREN: Johannes B.f z van J. Imthorn en A. P. van Russum; Arie, z van A. Oudshoorn en J. G. Verhoef. ONDERTROUWD: P. Overvliet, 28 j. en P. Zwaan, 19 j.; C. Ouwersloot, 31 j. en J. Kort, 30 j. LEIDERDORP Zaterdag gaf de „Liethorpgroep" van het Ned. Padvindstersgilde in de Ned. Herv. school een gezellige avond, ter versteviging der kas, om in de kosten van een kampweek in Lunteren tegemoet te komen. En de wet van de pad vindster getrouw één voor allen, allen voor één, is hun devies is deze avond een succes geworden, want ruim f 250 werd bijeengebracht. Nadat de hoofdleidster, mej. Hennie van der Hoek, de talrijke aanwezigen hartelijk welkom had geheten, in bijzon der burgemeester en mevrouw van Die- peningen, weth. dr G. A. de Bruyne en zijn echtgenote en het doel en streven uiteen had gezet, werd een programma van muziek, zang, toneelstukjes en ver schillende attracties afgewerkt, waaraan ojti. medewerkte de Zoeterwoudse Man dolinevereniging. Vrijdag 23 Mei a.s. wordt in de Herv. school een gemeente-avond gehouden van de Ned. Herv. gemeente, waar de rekeningen 1946 van kerkvoogdij en dia conie zullen worden toegelicht, terwijl gezongen zal worden uit de Nieuwe Bun del der Ned. Herv. Kerk, teneinde de ge meentezang te verbeteren. ZOETERWOUDE Op het zangconcours op Hemel vaartsdag te Leiden gehouden, behaalde „Oosthoeks Mannenkoor", fdir J. P. d. Velden) een eerste prijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5