Franse parachutiste kwam in 'n sloot terecht MODESHOW DE RESIDENTIE Australië zet boycot tegen Nederland voort 't Verklaarde Waar het aan schort uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG, 19 MEI 1947 TIJDENS DE VLIEGFEESTEN OP YPENBURG (Van een onzer verslaggevers) Werd de heropening van Ypeniburg be gunstigd door prachtig weer, tijdens de Zaterdag gehouden vliegfeesten dreven drei- geopend wordt, geschiedde nadat eerst nog stunten en ballonrammen had plaatsgevon den. Bij dit optreden had zij echter de peoh, enige kilometers verder in een sloot terecht te komen, zodat zij met modder besmeurd weer naar het veld terugkeerde. Vliegtuigen van de luchtstrijdkrachten en de Rijksluchtvaartschool maakten tenslotte De tweede parachute-sprong van Michelle Bella, tijdens de vliegfeesten op Ypen- burg eindigde Zaterdagmiddag niet zo fortuinlijk als de eerste. Zij plonste pardoes in een moddersloot, waar zij nogal besmeurd moest worden uitgetrokken gende wolken boven het veld en het scheen aanvankelijk dat de feestelijkheden letter lijk en figuurlijk in het water zouden val len. Gelukkig werden deze sombere voor spellingen niet bewaarheid en kon het pro gramma ongestoord afgewerkt worden. Tienduizend toeschouwers hadden zich op het veld verzameld, waar de verrichtingen der vliegers door luidsprekers aan het pu bliek werden verduidelijkt. Buiten de hek ken en langs de Rijksstraatweg sloegen eveneens duizenden het schouwspel gade. Het programma werd geopend door esca- drillevliegen van vijf toestellen van de Rijks luchtvaartschool, vervolgens werden ver schillende staaltjes van groepsvliegen en zweefvliegen vertoond, waarna het publiek per radio kon volgen hoe instructeur Wil lem de Graft gewoonlijk een leerling de edele vliegkunst bijbrengt. Het stunten van de Bucker Jungmann, bestuurd door Gerben Sonderman vormde, evenals Vrijdag, weer een hoogtepunt. Een aardig moment was het langsrijden van de „Spin", het eerste door' Fokker gebouwde vliegtuig, gevolgd door de Promotor", aLs symbool van de vooruitgang in de vliegtuigbouw. De „Promotor" werd gedemonstreerd, Spitfires voerden stunten uit, Fireflies van de M.L.D. demonstreerden deklandingen, totdat de clou van de middag kwam: Madame Bellu maakte haar eerste parachu tesprong. Statig kwam het nietige figuurtje naar beneden zweven, en haar viel, even als de andere deelnemers, een hartelijk applaus en uitbundig zakdoekengezwaai ten deel. Haar tweede vertraagde sprong, waarbij het valscherm eerst na enige tijd nog groepsvluchten, waarna Franse vlieg tuigen en luchttaxi's werden voorgevlogen. Rest ons nog een woord van waardering voor de perfecte organisatie, waardoor alles tot op de minuut klopte. Vier dagen per logger ter haringvangst (Vervoln van Pag. I) Mijn vraag: „Kan het er af" blijft in mijn keel steken. Voor de gulle zeebonken is de zaak afgedaan. Eén schenkt de koffie in kommen, die een halve liter kunnen bevat ten en schuift er een naar mijn kant. Zo zijn wij gereed te gaan eten. Niemand begint, evenwel. Ergens zegt een stem op zachte toon: „Vijf minuten". Handen worden gevou wen en ieder zoekt met eigen woorden con tact met de Almachtige, wiens macht vooral op zee zo onmiskenbaar is. We waren 15 mijl uit de kust, toen een der schepelingen de brug op kwam en de schip per meedeelde: „We hebben een versteke ling aan boord. Ik moest in de sloep zijn en toen stak hij zijn kop onder het zeil van daan. Ik schro-k me „Breng 'm eens hier," zegt de goedmoedige schipper lachend. Zich tot mij wendend: „Zeg, dat je van de havenpolitie bent." Een tenger jongetje met blond haar en Schevenings-blauwe ogen verschijnt en is allerminst te imponeren met gemoedelijke bedreigingen. Zijn verhaal is tragisch en tooh zó echt dat van een Hollandse jongen. Hij is 9 jaar en liep vanochtend van huis weg, omdat hij wilde varen. „Mijn vader is dood, getorpedeerd in de Middellandse Zee. Hij was bij de koopvaardij," zegt het kind, dat de ernst van de woorden gelukkig maar niet begrijpt. „Kijk nou," zegt een boom van een zeeman met enige ontroering in zijn stem. „Zijn moe der, een weduwvrouw, zit er natuurlijk op, dat zo'n jonge niet naar zee gaat en nou loopt-ie stiekum weg...." Er is geen kooi meer over, maar een van de matrozen stopt de kleine verstekeling, die slechts een Mousje als overgoed had en ka potte schoentjes aan zijn voeten, 's avonds in zijn kooi. „Zo'n wurm kan er nog wel bij." De volgende dag worden de eerste voor bereidingen getroffen voor de haringvangst. Daarover in een volgend artikel. MINISTER GIELEN IN DEN HAAG TERUG. Minister Gielen is heden in Den Haag teruggekeerd van zijn verblijf in Frank rijk. (Van onze verslaggeefster). Als een droom liet Nina Ricci haar nieuwste Parijse fantasieën van voor- jaars- en zomertoiletten Zaterdag in het Haagsche Central aan ons voorbij zwe ven. Als een droom van tere ijle kleu ren in tegenstelling tot de vele felle die we tot nu toe te verwerken kregen. Er was geen overdadige luxe, maar uit stekend materiaal. Geen enkel toiletje, dat minder aantrekkelijk was. Sierlijke eenvoudige modellen, die zelfs in tijd van textielnood nog geen afgunst hoe ven te wekken, want ze zijn ook met minder materiaal bereikbaar te maken. Er paradeerden fleurige strandpakjes met vissers jongensachtige tot de kuit opgerolde broekspijpen en gracieuze avondjaponnen van lichte tule of zijde. De rokken zwaaien in plooien en plis- soes soms met een gladde achterkant en slechts een enkel strak rokje was er tussen geslopen. De zoom valt tot diep over de knie. Bij de namiddagja- ponnen overweegt de driekwartsmouw, die ook wel eens de middenweg kiest ALDUS BESLOTEN DE VAK BONDEN TE MALANG Het Congres van vakbonden te Malang besloot de Australische havenarbeiders te verzoeken, de boycot van Nederland se schepen voort te zetten, daar de Ne derlanders de republikeinse havens controleren. Dit geschiedde blijkbaar in strijd met de verwachtingen van de heer Kupers, die kort tevoren -had ver klaard, dat de besprekingen over Indo nesische medewerking aan de afschaf fing van de boycot een gunstig verloop hadden. Daar de 2de secretaris van de Australische vakbond van havenarbei ders te Malang had verklaard, dat de boycot onmiddellijk zou eindigen, zo dra de Indonesiërs hierom zouden ver zoeken, betekent dit dus de voortzetting van de boycot. Ook besloot het congres, net wereld- vakverbond te mengen in het vraagstuk der terugtrekking van de Nederlandse troepen. Het verzocht de Nederland- s e vakverenigingen „alles te doen" om nieuwe troepenzendingen tegen te gaan. Twee Indonesiërs werden door het Con gres afgevaardigd naar de bijeenkomst van de algemene raad van het wereld- verbond in Praag. BEMANNING FIREFLY IN LEVEN. De Firefly van die Koninklijke Mari ne, die sinds Woensdag in Oost-Java vermist was, is door een patrouille van het Indonesische republikeinse leger bij de top van de Andjasmoro nabij Selecta (Oost-Java) gevonden. De bemanning zou gewond naar een republikeins hos pitaal zijn overgebracht. JODEN GAAN OOK PER PARACHUTE EMIGREREN. In de afgelopen drie weken is een aan tal Europese Joden per parachute in Palestina neergelaten. Meerdere Joden oefenen er nog voor, aldus Ass. Press. Het 33ste illegale emigrantenschip met 4800 passagiers aan boord is thans door de Britten opgebracht. tussen driekwart en lang en net even de pols vrijlaat. Fijne handwerkbroderie is vaak de enige opluistering van een effen japon. Een zwart jurkje met punt- hals van oud-rose broderie en bijpas send jasje van rose ripsfluweel viel op door buitengewone charme. Tenslote nog een snufje: de mantel zonder naad, aan "één stuk geknipt met brede schouders en ook al in een teer bescheiden kleur. Nina Ricci had de Parade van de nieuwste middag-japon netjes kersvers uit Parijs. De manne quins tonen enkele modellen, tijdens de modeshow in het Haagse hotel „Central" meeste kleurnuances uit de ondertoon van rose laten ontstaan. De opbrengst van deze zo smaakvolle modeshow komt ten goede aan het Ned. Roode Kruis. Het ensemble Lismonde zorgde voor de muzikale afwisseling en Conny Stuart oogste veel succes met haar Franse liederen. PRINS BERNHARD MORGEN NAAR ASSEN. Prins Bernhard is voornemens mor gen aanwezig te zijn bij het afscheids- defilé van de tweede divisie te Assen. Het is onmiskenbaar, dat in brede lagen van. ons volk een zekere ontnuchtering is te constateren sedert de verwachtingenwelke na de bevrijding werden gekoesterd, onvervul baar zijn gebleken. Het is niet zonder reden, dat de president der Nederlandse Bank in zijn onlangs verschenen jaarverslag gewaagt van een psychische terugslag en de opmer king maakt, dat de resultaten van het herstel niet snel genoeg kwamen om het vuur van het eerste enthousiasme, waarmede de ar beid werd aangevangen, ten volle brandend te houden. Legt men zijn oor onder het volk te luiste ren, dan constateert men teleurstelling en scepticisme. Men had zo geheel anders de resultaten der bevrijding gedacht. Het is moeilijk, dit psyeèg^h probleem nauwkeurig te benaderen, -} zoveel oor zaken daaraan ten grondslag nggen. Het is wel zeker, dat velen van ons volk zich na de bevrijding hebben overgegeven aan een op timisme aangaande de toekomst, hetwelk misplaatst was. In vele gevallen heeft men gerekend op een spoedige terugkeer van de vooroorlogse welvaart, zonder te bedenken in welk een ruïneuze toestand de bezetters ons land hadden achtergelaten. De betekenis van het wegvallen der hoofd pijlers onzer welvaart, nl. een ruim handels verkeer miet het buitenland, o.a. met Duits land, daarnaast levendige betrekkingen op financieel-economisch gebied met het Over zeese Rijk, heeft men zich in onvoldoende mate gerealiseerd. Daarbij komt, dat het economisch herstel door de moeilijkheden, welke te overwinnen waren, langzamer is tot stand gekomen dan velen zich gedacht hadden. De trage en tra gische ontwikkeling van het Indisch pro bleem vormde een ernstige teleurstelling. De belemmeringen, aan het particulier initiatief in de weg gelegd tengevolge van overheids bemoeiingen, zetten een doonper op veler verwachtingen. De moeilijkheden op het ge bied dier gezinsvoorziening, de fiscale aan slagen op de besparingen uit het verleden, de onoverkomelijk lijkende begrotingstekor ten, en zoveel andere dingen meer hebben onder ons volk een geest van vermoeidheid gebracht ien een zekere mate van scepticisme. Naar het ons voorkomt is niets erger voor een volk, dan dat het aan zijn toekomst twij felt. Moeilijkheden zijn er om ze met in spanning van alle krachten te overwinnen. En ons volk heeft in het verleden herhaalde lijk getoond met welk een geestkracht, met welk een élan, zwarigheden van de eerste orde werden overwonnen. Wij herinneren slechts aan het taai verzet tegen de onder drukkers uit de laatste oorlog. Wat we toen echter hadden, missen we nu. In de oorlogs jaren was het de bezielende gedachte aan te herwinnen vrijheid, welke de nationale krachten samenbundelde. Men werkte een drachtig aan de verwezenlijking van dat éne programmapunt, nl. de verdrijving van de gehate onderdrukkers. En nu trof ons een uitlating in het jaar verslag der Nederlandse Bank, nl. deze, waarin opgemerkt werd, „dat de in het voor jaar van 1946 gehouden N verkiezingen een verscherping van meningsverschillen brach ten omtrent de doeleinden en middelen van het herstel; oude belangentegenstellingen hernamen haar betekenis. Dit alles oefende een zekere vertragende werking op de her stelmaatregelen". In plaats van de grote problemen op ge meenschappelijke basis tot een oplossing te brengen, heeft men de herstelarbeid op partij-politieke leest geschoeid en zijn de te genstellingen op de spits gedreven. In plaats van te zoeken naar de grondslagen, welke het mogelijk zouden hebben, gemaakt om alle nationale krachten samen te bundelen, heeft Politieke bedrijvigheid i na„Moskou". Nu te Moskou het „Viermogendheden-pact" niet tot stand kwam, blijven er nog twee wegen over. Men kan namelijk van weers kanten water in de wijn doen en er op spe culeren, dat Rusland straks op de conferentie van. Londen toch toetreedt. Men kan zich óók op het standpunt stellen, dat het met onwil lige honden slecht hazen vangen is en West- Europa het verstandigst doet, zich hechter aaneen te smeden. Dit laatste beoogt Chur chill met de, als nieuw, uit de politieke voorraadkast gehaalde idee der „Ver. Staten van Europa", welk plan geplaatst moet zijn in het kader der ,Ver. Naties", omdat er zonder een verenigd Europa geen kans be staat op een wereldregering en een wereld regering noodzakelijk is, wil er aan wantrou wen, achterdocht, aan „broeinesten van pestilentie en haat" een einde komen. Een figuur als Churchill klimt eerder in een lan taarnpaal als in een stroohalm en belangrijke Engelse bladen verwijzen zijn woorden dan ook maar niet, zonder meer, naar het rijk der illusie. Het „Viermogendheden-pact" beoogde een politiek en militair prikkeldraad voor een opnieuw gevaarlijk Duitsland, maar zonder de medewerking van de Rus, werd dit doel niet bereikt. Is nu op een andere wijze dit gevaar af te wenden? Het plan van Churchill zou als eerste voorwaarde stellen, dat Frankrijk er mede accoord ging, dat Duitsland niet achter het prikkeldraad bleef, maar van dat „Verenigd Europa" deel ging uitmaken. Aan garanties zou het dan niet moeten ontbreken. Primair blijft de verhou ding AmerikaRusland, maar als door deze, steeds sterker ieder „compromis' bedreigende tegenstelling, het Duitse vraagstuk onopgelost zou blijven, moet West-Europa zich zelf hel pen. Dit is trouwens óók het standpunt van Eden, de woordvoerder der oppositie, tijdens de debatten in het Engelse Lagerhuis. Oók hij verklaarde, dat de resultaten van de con ferentie van Moskou zeer teleurstellend wa ren en men nu maar zonder de Russen moest handelen, als er met hen toch geen overeen stemming te verkrijgen was. Be vin, de Britse minister van buitenlandse zaken, „gelooft" echter, dat er te Londen met de Russen te onderhandelen zal zijn. De zaak wordt echter scherp door hem gesteld, want de volgende conferentie, na Moskou, zal de belangrijkste in de wereldgeschiedenis zijn. Hij „gelooft*, dat de Russen alsnog het „Viermogendheden- pact" zullen aanvaarden, zoals hij mede ge looft, dat de kwestie van de herziening van het EngelsRussische verdrag", waarover Bevin met Stalin gesproken had zich in gun stige zin zal ontwikkelen. Dit is alles aange naam om te vernemen van een Brits minister van buitenlandse zaken, want waarom zou men niet blijven hopen, dat er een einde komt aan het „broeinest van pestilentie en haat", waarover Churchill sprak. Zijn er echter motieven voor het Labour-optimisme, dat kennelijk ten doel heeft, zich niet te op vallend van Sowjet-Rusland te vervreemden? Rusland stond te Moskou op het standpunt, dat Duitsland de herstelbetalingen uit de lo pende productie moest verrichten, waartegen scherpe oppositie gevoerd werd. De Britten voelden er niets voor, dat het Roergebied onder controle der vier mogendheden zou wonden geplaatst. Rusland immers bepleit internationalisatie van het Roergebied, ter wijl het met Polen 9amen het beheer wil hebben over de kolenbekkens van Silezië en Saksen! En zal de Rus, die als eerste Berlijn binnen trok, vermeende rechten prijs geven, afstand doen van reeds behaalde voordelen en los worden van de angst als een muis in de Truman-val te lopen? Omdat men het in zake het Duitse vraagstuk niet eens werd, toonde de Rus zich volkomen afkerig van het Viermogendheden-pact". De enige ma nier Duitsland er onder te houden bestond uit dit verdrag, waarbij Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland zich zouden verbinden om de vrede in Europa te waarborgen, om dat hier tegenover een eventueel aggressief Duitsland direct een macht gesteld werd, die de „Ver. Naties" niet bezit en ook voorlopig niet ter beschikking zal krijgen. Door het Viermogendheden-pact" zouden de vier grote staten zich verenigd hebben tegen Duitsland; er zou een basis tot samenwerking zijn ge legd en de kans op een oorlog, tussen die vier mogendheden onderling, zou uiterst be perkt geworden zijn. De Russen hebben zich daar echter niet op willen vastleggen en al valt het optimisme van Bevin te waarderen, niet te ontkennen valt, dat de huidige reali teit der wereldpolitiek nog geen vermildering toont tussen het Amerikaanse en het Rus sische standpunt. Soms is er enige aarzeling te bespeuren zowed bij de Russen als bij de Amerikanen. Marshall echter neemt een zeer positieve stelling in, maar vindt daarbij vaak het Huis van Afgevaardigden tegenover zich, zoals kort geleden nog Week, toen het Huis het bedrag voor steunverlening aan hulp behoevende landen van Europa van 350 mil- lioen tot 200 millioen verminderde, welk be sluit genomen werd met 333 tegen 66 stem men, een ernstige nederlaag voor de regering dus. De Republikeinen stemden toen in grote meerderheid vóór de vermindering, terwijl de Democraten er tegen waren. Het Huis van Afgevaardigden gaf hiermede dus te kennen, dat men er matig voor voelde steun te verlenen aan landen in de Russische in vloedssfeer. De „New York Herald Tribune", het orgaan derRepublikeinen veroor deelde het besluit van het Huis, om hulp te onthouden aan landen, wier regeringen onder Russische invloed staan, „hetgeen niet een demonstratie van kracht, maar eer een be kentenis van zwakheid is". Marshall blijkt dus, after all, Amerika nog niet te zijn en wordt na het „privé-onderhoud", dat hij had met Stalin, zijn aanzien door een dergelijke houding van het Huis, niet ernstig geschaad, vooral als hij straks op de conferentie van Londen opnieuw de kwestie van het „Vier mogendheden-pact" moet aansnijden, waar zoveel van afhangt! men gemeend, zelf de nationale „zaakjes" wel tie kunnen opknappeif. Het resultaat, dat met deze politiek be haald is, kan niet andere dan onvoldoende genoemd worden. De nuchtere feiten spre ken! En Ihet volkt voelt dit falen zuiver aan. Er is gebrek aan vertrouwen in het rege ringsbeleid; men mist de bezielende leiding, die het volk door het donkere dal kan voe ren. En dit gebrek aan vertrouwen is fnui kend voor de opgang naar betere tijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3