De geschiedenis ener ministeriële oorkonde Het kan en het moet Perzische tapijten - de gril van dezen tijd Herv. (Geref.) Jongeren te Utrecht bijeen Provinciale toogdag der Chr. Geref. Jongeren NIK UWE LEIDSCHE COURANT 9 ZATERDAG, 17 MEI 1917 OFWEL: MALLE GEVALLEN BIJ DE R.V.D. Neen, actueel is deze geschiedenis niet. Maar zij is té merkwaardig om onze lezers te onthouden, daar zij zo duidelijk demon streert, wat wij nog onlangs schreven, n.l. dat het huidige Overheidsapparaat wel tel kens falen moet, omdat sinds de Regering- Schermerhorn allerhande onbelangrijke ei voor hun taak niet berekende politieke baan tjesjagers in verantwoordelijke functies zijn „ge -kruiwa gen-d". Toen de geboorte van Prinses Marijke aan staande was, besloot de ministerraad, bij ge legenheid van dit blijde gebeuren, aan zijn gevoelens van vreugde en medeleven met het Prinselijk gezin uiting te geven door het aan bieden van een fraaie bloemenmand. Dit ge schenk zou vergezeld gaan van een oorkonde, waarvan de vervaardiging door de minister raad werd opgedragen aan de afd. Publicaties van de Regeringsvoorlichtingsdienst. Deze af deling, onder leiding van de heer Hollander (diie al een hele reeks brochures liet uitge ven of alleen maar voorbereidde, zonder dat het tot een uitgave kwam, hetgeen in beide gevallen veel geld kostte) gaf een desbetref fende opdracht aan een kunstenares buiten "R.VJD.-verband, om zeker te zijn, dat een fraaie en artistiek-verantwoorde oorkonde zou kunnen worden afgeleverd. De kunste nares in kwestie maakte een ontwerp, dat door de R.V.D. aan de minister-president werd voorgelegd, diie er zijn goedkeuring aan hechtte. Z. Exc. gaf echter nadrukkelijk de opdracht, dat de oorkonde niet mocht worden gefotografeerd vóór zij aan het Prinselijk paar was aangeboden. De leidende figuren van de R.V.D., blijkbaar in de mening, dat hun veelgesmade dienst wel enige „reclame" kon gebruiken, lieten de oorkonde tóch foto graferen, met de bedoeling, deze foto ter stond na het bekend worden van de geboorte, als er nog geen andere .geboorte-foto's" In omloop zouden zijn, aan de kranten ter pu blicatie te doen aanbieden, om aldus een zo groot mogelijke verspreiding van deze foto van de door de R.VJD. gemaakte oorkonde te bewerkstelligen. Door onhandigheid en een samenloop van omstandigheden kwam de foto echter tóch ontijdig in circulatie en voordat men dit ontdekte en een publicatieverbod kon uitvaardigen, verscheen zij ongeveer tien dagen vóór de geboorte van het vierde Prin senkind in een paar dagbladen. Daarmee was de oorkonde voor haar doel onbruikbaar geworden. Grote ontsteltenis in R.V.D.-kringen en een woe dende m inister -president Deemoedig bood de R.V.D. aan, op eigen kosten een nieuwe oorkonde te laten maken, maar de ministerraad wenste in dit opzicht geen relaties meer met deze dilettantistische voorlichters. Hiermede is de geschiedenis echter nog liiiet uit. Want oo.k de PJt.A. had de foto van de oorkonde, met de naam van de ontwerp ster, in de krant gezien. Zij kreeg argwaan en dook eens in haar archieven. De volgende morgen reeds informeerde zij bij de minister president, of het Z. Exc. bekend was, dat deze door de R.VJD. uitgekozen kunstenares bij haar als zéér verdacht te boek stond, ter wijl haar man als S-S.-er achter prikkel draad zat?! Wat de heer Beel toen tegen zijn „voorlichters" gezegd heeft, weten wij niet, maar prettig voor hen was het zeker aller minst In dit verband is het vermeldenswaard, dat deze zelfde afd. Publicaties van de R.VJD., onder leiding van de heer Hollander, die nog niet zo lang geleden op staatskosten een o.i. vrij overbodige reis. heen en weer per vlieg tuig naar Indië maakte), destijds een der gelijke flater sloeg. Onder zijn leiding werd n.l. ook de volkomen zin- en sucoesloze, al leen-maar-geld-kostende, campagne -met-aan plakbiljetten tegen de zg. .ygifhandel" ge voerd. Toen heel Nederland met deze bil jetten beplakt was, a raison van vele duizen den guldens, bleek, dat één dezer kunstpro ducten, in opdracht van de R.VD., door de voormalige S5.-tekenaar van het befaamde orgaan „De ziwarte soldaat" was vervaardigd! Nu minister Lieftinck zijn collega's de eis tot drastische beperking der Overheidsuit gaven heeft gesteld, lijkt het ons geboden, dat de minister-president eens flink de bezem haalt door de onder hem ressorterende R.V.D., die nog altijd veel te veel geld kost en waar bovendien in de leiding figuren blijken te zitten, die zeker niet voor hun verantwoorde lijke taak berekend kunnen wordengeacht. WAGENVERHUURDERS HIELDEN BONDSDAG IN BREDA Den Ned. Bond van Wagen- en Carrier- verhuurders hield gisteren te Breda zijn jaarvergadering onder presidium van de nieuw gekozen voorzitter Keizerswaard uit Amsterdam. O.m. sloot zich de Haagse ver eniging met 55 leden per 1 Mei aan. Als eerste penningmeester 'fungeert thans de heer H. Kemper Hit Den Haag. De door 160 leden bezochte bondsdag werd besloten met een, diner. Landboutoers vragen om meer vrijheid De Land. Vereniging voor Bedrijfsvrij- heid in de Landbouw, in vergadering te Arnhem bijeen, heeft in een telegram haar trouw aan de Koningin betuigd en mede werking van H.M. gevraagd om de boer en de tuinder wederom een vrij bedrijf te laten uitoefenen. Tevens werd in een request aan de minister van Landbouw verzocht om de I leveringsdwang stop te zetten, de vee-, vlees- en eierprijzen van 1 Juli af vrij te geven, de 'beperkte pluimveeteelt op te hef fen en de graanhandel en graanprijzen vrij te geven ingaande 1 Jan 1948. Tenslotte werd verzocht vertrouwen in de boeren te hebben, zoodat geen controleurs meer bij het dorsen aanwezig behoeven te zijn. VERZAMELEN VAN POSTZEGELS VOOR UITZENDING T.B.C. PATIËNTEN De Vakgroep Postzegelhandel wijst be langhebbenden er op, dat het verzamelen van postzegels voor T.B.C.-bestrijding veel waardering verdient, doch dat 1 mil. lioen postzegels van de eenvoudigste soort en onafgewerkt, ndet voldoende is om een T.B.C.-patient uit te zenden, daar deze postzegels slechts een bedrag van f 400 opleveren. Patiënten en hun familie leden zullen er goed aan doen zich bij het verzamelen door deskundigen te la ten voorlichten. OMSTREEKS 1500 WERDEN DE MOOISTE GEMAAKT (Van een onzer verslaggevers) Het zal wellicht niet algemeen bekend zijn, dat het tegenwoordig zoo begeerde „Persje" reeds in de eeuwen vóór Christus gerekend werd tot de kunstschatten van dien tijd. Zoo wordt van Alexander de Groote verteld, dat hij na den slag bij den Granicus, door welke zege geheel Klein Azië hem in handen viel, in de verlaten paleizen van de Perzische vor sten prachtige purperen tapijten vond, welke hij zonder blikken of blozen naar Grieken land vervoerde en ze daar aan zijn moeder, Olympias, overhandigde Wij moeten ons echter naar de Middel eeuwen verplaatsen, voordat wij de Perzische in ruimer begrip Oostersche knoop- kumst als „industrie" gaan aantreffen, welke de wereld verbluft zal doen staan door haar schoonheid in kleur en motief. In de zestien de en bij de wisseling van de zeventiende eeuiw kan met recht gesproken worden van den bloeitijd der Perzische tapijtenkunst, waarna langzaam maar zeker een achteruit gang te constateeren valt. Oorzaak hiervan zijn de Europeesdhe handelaren die, zonder aóht te slaan op de oude traditie van het land, opdracht geven aan de onbegrijpelijke wensdhen van de afnemers tegemoet te ko men, opdat vloer- en wandbedekkingen in felle, schrille kleuren vervaardigd worden. Voeg daarbij de invoering van kunstmatige verfstoffen en de terugslag wordt des 'te verklaarbaarder, Het zijn nu dan ook hoofdzakelijk de min dere soorten, welke het meest gangbaar zijn, aangezien de oudere, daardoor betere en fijnere kwaliteiten, haast onbetaalbaar zijn geworden. Niet vreemd hieraan is de mode gril van bijna ieder, tot welstand gekomen ingezetene, wiens geluk eerst eindigt bij net bezit van een „Persje". Het zijn enkel de serieuze verzamelaars, die hun keus doen vallen op de speciale soorten. Alle beroemde stukken, bekend als de bijzondere antieke tapijten, genieten evenals in de schilder kunst een speciale reputatie. Aan teeke- ning, structuur (er zijn er bij met 4000 tot 8000 knoopen per vierkante decimeter) en kleur BEZIELENDE TOOGDAG VOOR DE J.V. EN M.V. BONDEN (Van een onzer verslaggevers). „Wie op de hoge God vertrouwt, heeft zeker op geen. zand gebouwd," zo beierden de klokken van de machtige Domtoren over de stad Utrecht en deze oproep,' door meta len stemmen uitgedragen tot iedereen, klonk Donderdag eveneens in. de bijeenkomsten van de Ned. Herv. (Geref.) jongelings- en meis jesbonden, welke in de aloude Bisschops stad hun toogdagen hielden. Enkele duizenden jongeren uit ons land, waarvan verscheidene jongelui in kleder dracht van de plaats hunner inwoning, wa ren bijeen in „Tivoli" en de Nicolaikerk, in welk kerkgebouw de 18e huishoudelijke ver gadering werd gehouden, van de Meisjes- bond, terwijl de leden van de J.V.-bond in de grote zaal van „Tivoli" waren. Daar luis terden zij naar het ernstige openingswoord van de Bondsvoorzitter, ds J. Vermaas van Amersfoort, die als uitgangspunt had geko zen de woorden uit Ps. „Ik toch heb Mijn Koning gezalfd," en het referaat van ds H. Bout van Rotterdam-Delfshaven over ,,De H. Schrift en haar gezag." Spr. wees er om. op, dat het ook in het kerkelijk gesprek binnen de Ned. Herv. Kerk gaat om de Christus der Schriften, omdat een ander Evangelie dan dat der Schriften ons niet is gegeven en het voor het gehele terrein van het publieke leven van het allergrootste gewicht is in hoever de Bijbel hierover nor matief gezag heeft. Bestreden werd de me ning van Emil Brunner, die voor de open baring van de wil Gods voor de ordeningen van ons leven geen oog heeft, evenals de opvatting van dr Van Niftrik, die onderscheid maakt tussen het Woord Gods en de Bijbel en het goddelijke uit de menselijke Bijbel tracht uit te pellen, aldus ds Bout. Vervolgens ging spr. in op de inspiratie van de H. Schrift, waarbij hij de verschillende opvattingen aan een oritische beschouwing onderwierp om te eindigen met een opwek king om het Boek, dat wij meekrijgen voor geheel ons leven, te blijven bestuderen, opdat daarin onze gang en treden vast zouden wor den. Bij de meisjes hield na het openingswoord van de presidente, mevr. A. A. E. Mulder- Rupke van Rijssen, ds A. Meijers van Utrecht een Hemelvaarteoverdenking. Het jaarverslag, dat wegens ziekte van de secretaresse, mevr. J. MeijersSipkema, werd uitgebracht door mej. M. Langbroek van Middelharnis, vermeldde, dat het aantal aan gesloten verenigingen met 27 was gestegen tot 154 met ruim 4000 leden. Tot bestuurs leden werden herkozen mevr. J. Meijers- Sipkema, mej. M. Langbroek, terwijl geko zen werden mevr. A. v. d. Koo ij -Kranenburg (in de vac. mevr. J. Bieshaarvan Hoogevest te Benthuizen), mej. B. van Lokhorst te Hil versum en mej. R. Meling te Hoevelaken. Medegedeeld werd nog, dat de Bond van 2330 Augustus in „Die Ossewa" te Noord- wijk een zomerkamp zal organiseren. Met gespannen aandacht luisterden de meisjes hierna naar mevr. A. v. d. Walvan Walsurn, van Wagenimgen, die sprak over: ,,Wat is ons levensdoel?", waarin zij beklem toonde, dat de Bijbel geen domper zet op het leven, doch dat het leven naar de Schriften juist blijdschap geeft. De middagvergaderingen van de twee bon den werden in beide gebouwen gecombineerd gehouden, en met omwisseling van plaats voerden hier achtereenvolgens het woordi, ds W. Vroegindeweij van Huizen over: .Waarom Hervormd?" ds H. Harkema van De Wijk over „Onze jongens in militaire dienst" en ds J. de Lange van Nunspeet over: „Geloof en jeugdi." FAILLISSEMENTEN Opgegeven door van der Graaf en Co's bu reaux voor de handel N.V. AM. Handelsin formaties, Amsterdam. Uitgesproken: 8 Mei: J. C. van den Berg, koopman te Den Haag, Vaillantlaan 109, R.C. Jhr mr P. G. M. van Meeuwen, Cur. mr A. C A. Falke, Den Haag. 8 Mei: Th. M. van den Broek, handelende onder de naam In ternationaal Reclame en Advertentiebureau IRAB, Den Haag, Willem de Zwijgerlaan 3® en wonende aan de Genestetlaan 264. R.C. mr M. A. van Rijn van Alkemade, Cur. mr M. M. Schim van der Loeff, Den Haag. 8 Mei. N. Suikerman, echtgenote van J. Sistermans en haar echtgenoot J. Sistermans Den Haag, Noordeinde 90. R.C. jhr mr C. I. van der Wijde. Cur mr R Heé-Polak, Den Haag Vernietigd: H. Oostdam. 's-Gravenhage. Na gedaan verzet. A. F. de Bruin, Den Haag. Het Ereusplein 41. Na gedaan verzet. worden deze door de „fijnproevers" onmid dellijk herkend. Wellicht is het niet overbodig hierbij op te merken, dat, hetgeen in den volksmond voor „Perzische tapijten" doorgaat, dikwijls niets met Perzië heeft uit te staan. Zoo heb ben wij o.a. nog Qhineesche, Afghanisohe, BeloeddiSbhe en Kaukasische producten, wel ker motieven hun afkomst niet verraden.; Zooals bij vele andere kunsten, wordt de gesteldheid van het land, en daardoor het karakter van het volk, hierin tot uitdruk king gebracht. Nemen wij bijvoorbeeld de Kaukasische tapijten, (bekend onder den naam Kazak), dan vinden wij het brute en' het wilde van het onherbergzame gebied zoowel in teekening als in kleur hierop terug. Geheel begrijpend daarom is, dat de Ne derlander, die over het algemeen doorgaat als rustig en bedaard, het meest gesteld is op de Afghanische tapijten, aangezien deze, in overeenstemming met het land, rustig van toon en kleur zijn. Geldt Constant!nopel als hooMmarkt der tapijten in het Oosten, Londen kan gerekend Donkerrood, blauw, grijs, bruin en roze, ziedaar de hoofdkleuren van bovenstaand, uit Klein-Azië afkomstig tapijt, dat onlangs voor zeer hoogen prijs in Berlijn op de markt gebracht werd. worden tot het Europeesche centrum, alwaar handelaren van bijna alle landen samenko men om inkoopen te verrichten, in opdracht der verschillende firma's. Rest nog te melden, dat ons land, wat be treft het repareeren der origineele tapijten niet te verwarren met de machinaal ge- copieerde, welke zoowel in Nederland, Frankrijk, Duitsöhland en Engeland vervaar digd worden een speciale bekendheid ge niet. „Onzichtbaar stoppen" is ook hier het devies. Het streven, door ons gedeeld om de grote voetbalsport ook in ons land naar de Zaterdag te doen verhuizen, moet nemen, wij aan toch wel een. geduchte stimulans hebben gekregen in de belangrijke wedstrijd, welke Zaterdag j.l. in Glasgow is gespeeld. Glasgow heeft niet alleen tegenover „de Rest van Europa", maar tegenover heel de we reld, ook tegenover het wereldje binnen onze landsgrenzen, getoond", dat het zeer wel mo gelijk is om zelfs uitermate druk bezochte wedstrijden op Zaterdagmiddagen te doen plaats hebben. Naast de ondubbelzinnig dui delijke uitslag is dat het tweede voetballesje, dat Groot-Brittannië aan „de Rest van Europa" heeft geleerd. Wij zeggen niet, dat een wedstrijd idealer wordt naarmate het aantal toeschouwers toe neemt. Eigen sportbeoefening moet stellig verre de voorkeur verdienen. Misschien mo gen we wel zeggen, dat een wedstrijd idealer wordt, naar gelang er meer nationaliteiten aan deelnemen. Welnu, ook in dit opzicht zou deze wedstrijd bijzondere vermelding ver dienen. Maar speciaal hebben wij het ge waardeerd, dat ditmaal de Zondag er niet mee is „gemoeid" geweest. Het schijnt helaas niet overbodig, hierop nog eens die aandacht te vestigen. We zijn in de twee jaren sinds de bevrijding met het overbrengen van de grote sport van de Zon dag naar de Zaterdag wel iets opgeschoten, maar het doel is nog lang niet bereikt. Enkele autoriteiten hebben welwillende uit latingen gedaan, welke op zichzelf zeker niet zonder betekenis zijn, maar daarbij is het gebleven. In dit verband herinneren wij eraan, dat nog onlangs onze Regering, bij monde van minister Beel, haar belangstelling voor het onderwerp heeft uitgesproken, maar daarbij tevens heeft gezegd, dat er voorlopig be zwaren waren. Men is namelijk bevreesd, dat door de verplaatsing van de sport op zijn beurt de Zaterdag in het gedrang zou komen, die men echter niet kan missen met het oog op de wederopbouw. Van het klemmende dezer argumentatie zijn we slechts ten dele overtuigd. Juist de laatste weken is gebleken, dat belangrijke sportgebeurtenissen zeer wel op een week dag gehouden kunnen worden. En de grote wedstrijd van Glasgow slaat in dit opzicht alle practisdhe tegenstanders van de Zater- dagsport de wapens finaal uit de hand. De wedstrijd te Glasgow is ook van belang voor het Engelse „Homefront", want het moet gezegd worden, dat de Engelse Zaterdag op het voetbalterrein de laatste tijd tamelijk sterke aanvallen heeft te ondergaan. Er schijnt daar een onmiskenbaar streven te zijn om de Zondag almeer voor sportgebeur tenissen in te schakelen. In dit alles werken ongetwijfeld invloeden van het Europese Continent door, invloeden waarover wij ons als „mede-continentalen" wel enigermate mo gen schamen. Wij hopen van harte, dat het Britse voet bal ook aan deze aanvallen van „de Rest van Europa" het hoofd zal weten te bie den. Mogen zij niet gevaarlijker blijken dan de aanvallen, welke het Britse doiel Zaterdag j.l. had te doorstaan. En moge het Britse voetbal die aanvallen even sportief opvangen met de gezonde zin voor een goede traditie, welke het Britse volk eigen is. Want hier heeft het Britse volk werkelijk een goede tra ditie te verliezen en ook in dit opzicht kan de wedstrijd te Glasgow voor de Britse voet baller een voortreffelijke steun in de rug zijn. Wat eindelijk ons land aangaat, zou het ons wèl zo aangenaam zijn, indien ook op het sportterrein met het nastreven van de Zondagsrust ernst werd gemaakt. Indien wc moeten blijven uitzien tot de Regering voort gang maakt met haar opbouwplannen, is er voor optimisme in onze verwachtingen wei nig aanleiding. PROT.-CHR. HISTORISCHE BLOEMLEZING GEVRAAGD Het bestuur van de Willem de Zwij gerstichting, die verdieping en versterking der reformatorische beginselen en verleven diging van het historisch besef van ons volk beoogt, heeft een prijsvraag uitgeschreven voor de samenstelling van een historisch leesboek (een bloemlezing) voor vaderlandse geschiedenis, in Prot.-Chr. geest, ten ge bruik e bij het gymnasiaal-, middelbaar en kweekschool onder wijs. Het honorarium be draagt f 75Q De jury bestaat uit: dr H. Ber- hotf, Zeist, dr W. J. Kolkert, Hilversum, dr H. J. Smit en dr L. C. Suttorp, beiden te Den Haag De manuscripten worden vóór 31 Dec. 1948 ingewacht aan het bureau der stichting, Pansierstraat 3, Scheveningen. De volledige tekst van de prijsvraag kan wor den aangevraagd Postbus 166, Den Haag. Gistermiddag is te Amsterdam op 61- jarige leeftijd aan hartverlamming over leden de oud-vlootaalmoezenier pastoor H. J. M. M. A link. REFERATEN over TECHNIEK EN GELOOFSLEVEN (Van een onzer verslaggevers) De aMeling Zuid-Holland van de Bond van CJhr. Geref. Jongelingverenigingen hield op Hemelvaartsdag in het kerkgebouw van de Chr. Geref. gemeente van Rotterdam-West haar 37e jaarvergadering. Uit alle delen van de provincie waren de leden van jongelings- en meisjesverenigingen naar de Maasstad ge togen. Het werd een goede bijeenkomst, waarin de jongeren werden opgewekt, zich blijvend op Gods Woord te verlaten. De mid dagbij een/komst werd geopend door de tweede voorzitter, de heer H. van Kley. De heer G de Boer uit Delft hield een referaat over: >yDe vooruitgang der techniek en haar in vloed op ons leven". Spreker gaf een over zicht van de techniek, welke de mens in de waan brengt, dat hij het ganse leven aan zich heeft dienstbaar gemaakt en het zonder God kan stellen. Ndet het streven naar technische vervolmaking, maar de geest, welke zich hier bij openbaart, maakt de mens los van God. Zonder diens steun is ook de wereld der techniek een chaos. Op dit onderwerp volgde een levendige bespreking. In de avond-ver gadering, welke werd geopend door ds W: F. Laman van Rotterdam-West, sprak ds J. G. van Minnen uit Delft over: „Geloofsleven in de jongelingsjaren". In het leven van een ieder, aldus spreker, komt door de prediking dies Woords de roep tot wedergeboorte. De weg naar deze wedergeboorte wordt door de Ghxistenjeugd meest geleidelijk in het gena- deverbond afgelegd. Het geloofsleven, dat zich hierbij openbaart, is de reflex op de actie Gods door Woord en Geest. Er is in wezen geen onderscheid tussen het geloofs leven van een jongeling en dat van een grijs aard; derhalve wordt door de jeugdikerk de levende eenheid van Christus' gemeente ver broken. Het geloofsleven openbaart zich ook in een vlieden van de zonde, in onze gedra gingen en in ons gebed waarin wij steeds weer zullen pleiten op Gods belofte. Chris tus' Kerk heeft de taak, de jeugd te leiden in de bedding van Gods Woord. De belofte, eis en vruchten van het Genadever bond, al dus besloot ds van Minnen zijn toespraak, zij voor ons realiteit. Het Chr. Geref. Zang koor „Soli Deo Gloria" onder leiding van de heer H. Scheurwater ctroeg bij tot bet welslagen van detze jaarvergadering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 9