Voor TAXI'S VoorTroawauto's Beroepsvervoer al meer geperfectioneerd Het Pinksterspel van de Christen Stud. Raad Nieuwe LEIDSCHE COURANT 8ZATERDAG, 17 MEI 1947 Stadsnieuws LEIDEN, UITGANGSPUNT VAN UITGEBREID VERVOERSNET Een diezeir dagen, waren wij op bezoek bij e^n Leid'se expediteur, die ons iets vertelde over bet vrachtautovervoer in het algemeen en in de Sleutelstad in het bijzonder. Speciaal werd bij dit gesprek aandacht geschonken aan de ontwikke ling van het goederenvervoer langs de weg. De grote vrachtauto's, die ons in de niet al te brede straten van onze stad soms zo lastig kunnen vallen en wel eens een verkeersopstopping plegen te veroorza ken, vooral wanneer er veel trams in de hoofdstraten worden gesignaleerd!, zijn in de huidige maatschappij onmisbaar ge worden. Overal in de wereld wordt dit vervoer langs de weg aan een grondig onderzoek onderworpen om het tot in de perfectie te .doen beantwoorden aan de eisen van die tijd. Nu de barre winter van 1947 achter de rug is er. wij uitvoerig hebben kunnen lezen, welke belangrijke plaats de zware wagens innemen in het leven van alle dag, behoeven wij niet meer uit te wei den over het feit. dat dit wegvervoer, waarvan de organisatie een goede uitvoe ring van het omvangrijke werk waar borgt, reeds zo ir. onderdelen voldoet aan de normen, dat zelfs een recordwinter geen afbreuk kan doen aan de capacitei ten van de bedrijven en de activiteit van hen, die voor de goede gang van zaken zorg dragen. Omstreeks 1900 werd er nog per schuit vervoerd. Mijn vader was b.v. beurt schipper en het was gewoonte, dat •s nachts om drie uur reeds gevaren werd. De reis Delft—Rotterdam duurde vier uur; de schuit werd voortgetrokken door een paard. Alles was nog tamelijk primi tief en het bedrijf onderging dan ook een hele verandering, toen de motorboten de schuiten vervingen'. In 1920 werden de eerste auto's in gebruik genomen, nog^ met massieve banden; eerst vijf jaar later kwamen er wagens met luchtbanden uit Amerika. Zó heeft het vehvoerswezen zich langza merhand ontwikkeld tot het huidige peil. In Leiden zijn gemengde bedrijver., m tegenstelling met andere steden, die zich meer specialiseerden op een bepaalde tak van het transportwezen. Omdat onze stad in handel en industrie een der vooraan staande plaatsen- is, heeft ook het trans portbedrijf hier ter stede speciale aspec ten. Niet alleen bestrijkt de Sleutelstad' het binnenland, doch er wordt zelfs gere den naar Polen, Praag erf Boedapest e,a., terwijl ook met Scandinavië het contact geregeld wordt onderhouden. Beladen met druiven, vis, bloembollen en andere levensbehoeften rijden onze auto's de „Jalm" gaf een uitnemend geslaagde uitvoering Voor een uitverkochte Stadsgehoorzaal We hebben de Christelijke Gym- liastiekver. „Jahn" de laatste weken nogal eens in actie gezien. De onder linge wedstrijden zijn er geweest en de Professoren wijk herinnert zich nog de openluchtdemonstratie op de Nationale feestdag. Er waren bij die gelegenheden oor zaken, die het kunnen van de ledan niet goed tot zijn recht deed komen. Gisteravond echter, op de uitvoering in de Stadsgehoorzaal, hebben de „Jahn"-mensen voor een zo goed als uitverkocht huis uitstekend werk ge leverd. Het begon al met een keurige opmars en vaandelgroet en aardig werk van de adspiranten. Dit moet ons echter even van het hart: waren de oefeningen voor „de toekomst van „Jahn" niet wat erg eenvoudig?" Nu de vereniging een tech nische commissie is rijk geworden, lijkt ons voor haar een taak te zijn weg gelegd: wat variatie, wat nieuws. Heel goed waren de vrije oefeningen van de dames en heren (oefening voor de Bondsdag te Groningen), al kregen wij de indruk, dat het tempo, waar mede de oefeningen werden uitgevoerd, iets te snel was. Natuurlijk kunnen wij niet op alle nummers ingaan, maar de nummers hoogrek heren, waarbij de kampioen 1947 Wim v. Polanen excelleerde. Een heer achter ons merkte zelfs op: „Wat een wondermens is dat!" Zo erg was het natuurlijk niet, maar wat v. Polanen ook weer aan de hoogbrug liet zien, was toch wel heel goed en is een aparte vermelding waard. Bij het laatste nummer, het tremplin paardspringen ging het een beetje te gehaast toe. Alles liep echter gelukkig goed af. Was het wonder, dat de, we zouden haast zeggen „grote familie de zaal vaak deed daveren van het ap plaus? Het was mede een welverdiende hulde voor de leider, de heer F. Th. M. Zilverentant, en de heren en dames van het bestuur, die dan ook in de bloe metjes werden gezet. De voorzitter van „Jahn", de heer Dool, opende en sloot de avond en heette de gasten, o.w. weth. J. C. v. Schaick in het bijzonder welkom. Zijn oproep, speciaal tot de oud-leden, om de gelederen te versterken zal wel niet zonder resultaat blijven. De Christelijke mandoline-vereniging „Ars et Labor" o.l.v. de heer W. v. Iter- son verleende deze avond haar Ge waardeerde medewerking. vreemde landen bir.nen en brengen pro ducten, die door het buitenland worden vervaardigd, mee naar ons land'. Ook het internationale Roode Kruis heeft na de bevrijding een dankbaar gebruik gemaakt .van de wagens om levensmiddelen naar de hongerende landen te vervoeren. Vooral het kolenvervoer in de afgelo pen winter heeft gedemonstreerd, waartoe de vervoerders door organisatie en een heid in staat zijn. In de oorlog heeft het bedrijf met grote moeilijkheden te wor stelen gehad; de beste materialen wer den immers weggehaald, tengevolge waar van het repareren van de auto's ter. zeer ste werd bemoeilijkt. Doch wij hebben onze bedrijven, aldus onze zegsman, dank zij de medewerking van de Regering, die een groot gedeelte van de door de legers achtergelaten materialen heeft gekocht, wonderlijk snel weten te herstellen. Dit heeft veel energie gevergd. Als men weet, dat Leiden een grote rol speelt in de export van ons land, dan valt het besluit van de Regering, dat de handhaving van de tonnenmaat van voor de oorlog voor schrijft, echter te betreuren', te meer daar het particuliere bedrijf geen genoegzame gelegenheid vindt zich gezond te ont plooien. Het laatste woord zal hier na tuurlijk ook in de Kamers niet over gesproken zijn. Een gunstige wending in deze toestand is wel noodzakelijk. Dat zal ook voor de vervoerders de naaste toe komst perspectieven openen. Prov. conferentie van Ned. Herv. diaconiën Wordt Maandag en Dinsdag te Katwijk aan Zee gehouden. ^Uitgaande van de Federatie van Diaco nieën in de Ned. Herv. Kerk, classis Lei den, in samenwerking met de diaconie te Katwijk aan Zee voor de classis Gouda, 's-Gravenhage, Leiden en Rotterdam, zal op Maandag 19 Mei en Dinsdag 20 Mei a.s. in de kapel te Katwijk aan Zee een streekvergadering worden georganiseerd. Op Maandag zullen als sprekers optre den de heer W. J. Hemmes, over het on derwerp: „De nieuwe koers in de diaco nie en de wijziging van haar arbeids terrein," en ds mr G. A. Alma te Lisse, over: „De betekenis van het diakenambt in verband met de vernieuwing van de sociale wetgeving." Dinsdag zal ds P. J. Roscam Abbing te Utrecht het onderwerp: „Bijzonder Ker kelijke Gezinszorg" inleiden. Ds J. J. van der Krift zal het slootwoord sipreken. In de vacature van prof. dr M. J. A de Vrijer, is ihet volgende drietal opgemaakt voor kerkelijk hoogleraar te Utrecht: dr H. J. Honders, te Wassenaar, dr G. P5 van Itterzon, te Den Haag en ds A. A. van Ruler, te Hilveraum. De Ned. Herv. Synode zal in haar e.k; zitting de benoeming doen. GARAGE WERKHOVEN PELIKAANSTRAAT 13—13A, Tel. 33688 Een getuigenis van wat de wereld nodig heeft De Christen-Studentenraad in Leiden heeft het plan op Woensdag 21 Mei en Vrijdag 23 Mei telkens om 8.30 uur n.m. in de Burcht op te voeren het lekenspel „Pinkstervuur" een vrije bewerking van „Le Mystère du feu vivant sur les apötres" van Henri Ghéon. We moeten de opvoering van dit leken spel geheel zien in het raam van wat de C.S.R. zijn wil. Uitvoerig is daar enige tijd geleden over geschreven en daar willen wij dan ook nu niet op terug komen. Al leen leggen we nog eens de nadruk er op, dat de C.S.R. naar buiten wil getuigen van wat de wereld nodig heeft; en zo wil ze ook de opvoering van dit lekenspel ge zien hebben. Een getuigenis dus; en daar om ook een lekenspel, want daarin wordt gespeeld vanuit dat wat de spelers in de groep gezamenlijk beleven. Nu is voor dit jaar de keuze gevallen op een stuk van de Franse schrijver Henri Ghéon. Het stuk is geheel vanuit de Rooms-Katholieke gedaehte geschreven. Het Pinkstergebeuren is wel centraal, maar de bijzondere betekenis, die Petrus en Maria hebben voor de R.K. gelovige, neemt toch zeker ook een behoorlijke plaats in, hetgeen we een R.K. schrijver niet kwalijk nemen. Alleen vragen we ons af, of dit stuk in zijn geheel dan een getuigenis van de gehele C.S. zal kunnen zijn. Dit neemt evenwel niet weg, dat wat de schrijver bedoeld heeft, n.l. de kracht van het Pinkstergebeuren te laten zien, uitstekend naar voren komt. We zien de Apostelen na de Hemelvaart bijeen als mensen, die de grote taak waarvoor hun Meester hen geplaatst heeft en waartoe Hij hen geroepen heeft, eigenlijk niet aan durven .Zij zien teveel naar zichzelf en zijn dan alleen maar zwak. Doch dan komt Pinksteren. De Kracht van God kwam neer. Aangegord door deze Kracht eu bezield door het Pinkstervuur gaan ze nu de wereld in, niet meer ziende op zich zelf, maar alleen op God, die hen riep en hen nu ook trouw maakt in het volbren- EEN DOKTER NODIG? De Zondagdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen' door dr de Bruyne, Langezaal, Meyboom en Nieuwzwaag. WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van heden tot Zaterdag 24 Mei, 8 uur, waargenomen door Apoth. Kok, Rapenburg 9, TeL 24807, en apoth. „Tot hulp der mensheid", Hooigracht 48, Tel. 221060. Te Oegstgeest door de Oegst- geester Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. Distrïbutievaria Maandag zijn aan de beurt voor het af halen van levensmiddelen-, tabaks- en versnaperingskaarten, alsmede brandstof- fecikaarten, die gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft van 8100186000. De uitreiking vindt plaats in „De Burcht" van 8.4511.45 en van 1416 uur. Ter verkrijging van de brandstoffen- kaart diecit het reeds vroeger uitgereikte formulier MD 32315, volledig met inkt ingevuld en ondertekend te worden in geleverd, terwijl tevens het restant van de oude brandstoffenkaart moet worden GARAGE WERKHOVEN Chauffeurs in uniform PELIKAANSTRAAT lï—13A, Tel. 33688 gen van hun taak en roeping. Doordat er geen toneelwisseling is, krij gen we de dood van Stefanis en de beke ring van Paulus beide in dezelfde omge ving te zien. Als kijkspel doet dit wat vreemd aan en is ook niet naar de histori sche gégevens; doch men moet hier weer letten op de bedoeling. De plaats is on belangrijk, waar het om gaat is het feit en waar en onder welke omstandigheden dit nu plaats greep is van minder belang. Het greep plaats door de kracht van Pink steren en daar gaat het om. Gaat U Vrijdag 23 Mei naar de Burcht (Woensdag 21 Mei is voor de Studenten), bedenkt dan, dat de CS.R. getuigt, d.w.z. zijn doel is bereikt wanneer de toeschou wer gezien heeft de kracht van het Pink stervuur en kon het zijn, zelf door die Kracht wordt gegrepen en bezield. B. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) Men verzocht ons mede te delen, dat in de kerkdiensten der Geref. Kerk (art. 31 K.O.) om 10 en 5 uur voorgaat dis J. v. d. Wielen van Warffum, hetgeen niet in de kerkbode staat vermeld. W ereldkampioenschap Dammen te Alphen a/d Rijn De 3e partij om het wereldkampioen schap dammen tussen P. Chestem (Frank rijk) en R. C. Keiler (Nederland) zal door de Alphense Damvereniging A.D.C. wor den georganiseerd. Deze partij wordt ge speeld op Maandag 2 Juni a.s. in het Nutsgebouw te Alphen a.d. Rijn. De be langstelling voor deze ontmoeting zal zeer groot zijn, vooral ook omdat Alphen voor vele damliefhebbers uit de omgeving zeer makkelijk te bereiken is. De heer J. Lit hartelijk gehuldigd Ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum bij de brandweer. Gistermiddag vond in de Brandweer kazerne de huldiging plaats van de heer J. Lit, die 25 jaar hij de Leidse brand weer in dienst was, eerst als brandwacht, tweede en eerste klas, later als hoofd brandwacht, onderbrandmeester en brand meester, welke laatste functie nog door hem wordt vervuld. Als eerste spreker voerde het woord de heer S. W. H age doom, commandant, die wegens zijn nog korte ambtsperiode niet kon uitweiden over het werk en de per soon van de jubilaris. Spr. gaf een uit voerig overzicht van het brandweerwezen in het algemeen en legde er de nadruk op, dat er een kameraadschappelijke geest onder de brandweenheden moet heersen; wij zijn als 't ware op elkaar aangewezen. De heer Hagedoonn deelde mede, dat de burgemeester door ambtsbezigheden niet aanwezig kon zijn. Spr. overhandigde de heer Lit een enveloppe metinhoud en namens het brandweerpersoneel een schil derij, terwijl ook mevrouw Lit, die haar man altijd trouw ter zijde heeft gestaan in zijn werk, in de hulde betrokken werd; zij ontving een prachtig bloemstuk. Na het officiële gedeelte volgde een ge zellig samenzijn ten huize van de jubila ris. Onder hen, die de huldiging bijwoon den bevond zich ook de ondercomman- dant, de heer A. J. Kosten. Bijzondere dienst In het kad'er van „Kerkdiensten voor geheel Leiden" zal morgenavond in de Pieterskerk een Bijzondere dienst worden gehouden, waarin als spreker op zal tre den dr H. v. d. Loos, predikant te Sloten* over het onderwerp: „Spijkers, die niet houden." De dienst vangt aan om zeven uur. BURGERLIJKE STAND Geboren: Dirk, z. v. C. M. Middelkoop en N. Boer; Johannes H. W. M., z. v. W. J. J. M. van Noort en M. J. Ortgiess; Vlasta, d. v. L .Piskora en C. C. Mühl- staff; Hendrika, d. v. J. W. Schlagwein en H. de la Rie. Overleden: C. M. Mank, 6 dagen; H. Noort, 8 dagen. GODSDIENSTOEFENINGEN IN LEIDEN EN OMGEVING Ned. Herv. Kerk, Pieterskerk, 10 u., ds. de Wit, 7 u. dr v. d. Loos, Schoten, Kerkdienst voor geheel Leiden; Hoogl. kerk, 8.30 u. ds. Vossers, 10.30 u. ds Emous, Badhoevedorp, 5 u. ds Kelder Jr., dankzegging H.A. en bediening H. D.; Oosterkerk, 10 u. ds. van Apeldoorn, H.A.; Marekerk, 10 u. ds Kuilman, H. A.; Kooikapel, 10 u. ds. Kelder Jr.; Morsweglokaal, 10 u. ds. Vossers; Acad. Ziekenhuis, 10.30 u. ds Westerink; Ger. Minnehuis, Donderdag, 7 u. de hr de Groot; Chr. Geref. Kerk, 10 en 5 u. ds Jansen; Geref. Gem., 10 en 5 u. de heer v. d. Ketterij, van Rotterdam; Doops- gez. Kerk, 10.30 u. ds. Snaayer; Eglise Wallonne, 10.30 u. mr Forget; Evang. Luth. Gem., 9 u. ds. Simons, Gouda, 10.30 u. ds. Makkink; Ver. van Vrijz. Herv., Volkshuis, 10.30 u. ds. v. Iterson, Willem de Zwijgerkerk, 10.30 u. dr Boersema; Evang. Christen Gemeen schap, Middelstegracht, 10 en 5.30 u. hr v. d. Horst; „Jeruël", 10 en 5.30 u. de heren Staalman en Kolderman; Leger des Heils, Zaterdag 7 u. bidstond, 8 u. openluchtsamenkomst (Steenstr.), Zon dag, 10 u. Heiligingsdienst, Maandag, 2.15 u. gezinsbondsamenkomst, Dinsdag, 7.30 u. soldaten-samenkomst en Dond. 7.30 u. openbare samenkomst; „Christian Science", Steenschuur 4, 10.30 u. dienst. ALPHEN A. D. RIJN: Ned. Herv. Kerk, Julianastraat, 9 u. de hr Dekker, 10.30 u. ds Remme, Amsterdam, 6.30 u. ds. Lefeber, H. D.; „Jonathan", 10 u. ds Stehouwer; hulpkerk Gouwsluis, 6.30 u. ds. Stehouwer; Oudshoornseweg, 10 u. dr. Cannegieter; Hooftstr., 10 en 6.30 u. ds. Poot, Barneveld; Martha-Stichting, I.30 u. ds. Meyer; Chr. Geref. Kerk, 10 en 6 u. Leesdienst; Oud-Geref. Gem., 9.30 en 4 u. leesdienst. BENTHUIZEN: Ned. Herv. Kerk, 9.30 en 6 u., ds. Bieshaar. HAZERSWOUDE: Ned. Herv. Kerk, 9 u. ds Kiehl; 10.30 u. preekleesdienst, 6.30 u. ds. Kiehl; Geref. Kerk, 9.30 en 6.30 u. ds. Oussoren. HILLEGOM: Geref. Kerk, 10 en 5 u. ds. Broekstra, Oegstgeest. DE KAAG: Ned. Herv. Kerk, 10 u. ds. Corts, 7 u. dr. Schoneveld, Den Haag, jeugddienst. KATWIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Nieuwe kerk, 10 u. ds. Rutgers, 6 u. ds. v. Ieperen, Oude Kerk, 10 u. ds. v. Ieperen, 6 u. ds v. d. Krift; Kapel, 10 u. geen opgave; 6 u. ds Pras, H. D.; Geref. Kerk, 10 en 5 u. ds. Hoekstra, Sassenheim; Chr. Geref. Kerk, 10 en 5 u. ds. v. d. Bijl; Geref. Gem. 10 en 5 u. leesdienst; Geref. Kerk (art. 31 K.O.), cand. v. Leeuwen, 5 u. ds Boersema. KATWIJK A. D. RIJN: Ned. Herv. Kerk, 10 en-5 u. ds Oost; Geref. Kerk, 9.30 en 5 u. ds. de Valk; Geref. Kerk (art. 31 K.O.) 10.30 u. Boersema, 5 u. cand. v. Leeuwen. KOUDEKERK: Ned. Herv. Kerk, 10 en 7 u. ds. v. Binsbergen; Geref. Kerk, 10 en 6.30 u. ds. Wolven. LEIDERDORP: Ned. Herv. Kerk, 10 en 6.30 u. ds Honnef; Geref. Kerk, 10 en 6.30 u. ds Bos, Emmeloord. LEIMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, 9.30 u. ds. v. Veenen; Geref. Kerk, 9.30 en 2.30 u. ds. Moens. NOORDWIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, 10 en 5 u. ds. Cupedo; Geref. Kerk, 10 en 5 u. ds. Bouwma. NOORDWIJK-BINNEN: Ned. Herv. Kerk, 10 u. ds. Spaling; Geref. Kerk, 9.30 u. dr. Visser, Spakenburgt bevesti ging ds Meyenfeldt, 2.30 u. intrede ds. Meyenfeldt.-- OEGSTGEEST: 'Ned. Herv. Kerk, Groene Kerk, 10.15 u. ds. Beker, Voor hout; Pauluskerk, mr. Schokking, cand. v. d. Heil. Dienst, 5 u. ds. Lugtigheid, Den Haag, jeugddienst; Hoge Mors (school), 10.30 u. ds. Callenbach; Geref. Kerk, 10 u. ds. Brussaard, Bloemendaal, 5 u. ds. Eringa, openb. belijdenis. RIJNSBURG: Geref. Kerk, Voorhou- terweg, 10 u. ds. Post, 5 u. ds v. d. Linde, Rapenburg, 10 u. ds. v. d. Linde, 6 u. ds. Post; Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, 10 u. ds. Burgy, 5 u. prof. dr. v. Nif- trik, Kleine Kerk, 10 u. prof. dr. van Niftrik, 5 u. ds. Burgy; Geref. Kerk, (art. 31 K.O.), 10.30 en 5.30 u. ds. Stra- ting; Chr. Geref. Kerk. 10 en u. ds. Brandsma. RIJNSATERWOUDE: Chr Geref. Kerk, 10 en 5 u. leesdienst. SASSENHEIM: Geref. Kerk, 9.80 n 5 u. ds. Houtzagers; Ned. Herv. Kef*:, 10 en 5 u. ds. Krijkamp; Chr. Geref. Kerk, 10 en 5 u. ds. Visser. VALKENBURG: Geref. Kerk ,0 en 5 u. ds. Hainjé. VOORSCHOTEN: Ned. Herv. Kerk, dorp, 10.15 ds. v. d. Krift, Katwijk aan Zee, 5 u. ds. Fortgens, Rijndijk, 10 u. ds. Fortgens; Geref. Kerk, 10 en 5 u. ds. Mulder, Amsterdam; Geref. Kerk (art. 31 K.O.), 10.30 en 5 u ds. Koenekoop van Gouda. WARMOND: Ned K-rv. Kerk, 10 en 5 u. ds. Zandee. WOUBRUGGE: Ned. Herv. Kerk, 9.30 en 6.30 u. ds. Hugenholtz. ZOETERWOUDE: Ned. Herv. Kerk, 10 u. ds. Postma.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6