Weer daveren de walsen over vloeiend vuur Prijscontrole bij kleinhandel of fabrikant? Engeland niet afgedaan als grote mogendheid 't Verklaarde uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT S ZATERDAG, 11 MEI 1947 EEN BEZOEK AAN DE HOOG OVENS TE VELSEN (Van een onzer verslaggevers) Minister Huysmans, die gisteren tegen 12 uur de walserij West van de Kon, Neder landse Hoogovens te Velsen-IJnruiden ln dienst stelde ontketende een uitbarsting van vloeiend vuur, laaiende vlammen, dichte Wolken stoom en een geweld of tienduizend hamers tegelijk op staal roffelden, toen, uit de voorverihittingsovens, de eerste blokken geperst werden onder de enorme walsen. Het was een belangrijk moment in de historie van de Nederlandse wederopbouw. Ons grondstoffen- en deviezen arm land zette op dat ogenJblik een nieuwe stap op de weg naar zelfvoorziening met onontbeer lijke materialen. Uit schroot en ijzererts kneden eigen arbeidskrachten gloednieuwe kwaliteitsproducten van het soort, waaraan heel de wereld behoefte heeft: plaatijzer voor schepen en keukenpannen, voor vrachtauto's en ploegscharen, voor spoorwagons en ko lenschoppen! Honderd zeventig duizend ton plaatijzer per jaar kan hier vervaardigd worden en we hebben zelf een behoefte van 200.000 ton per jaar. De re9t moet dus uit buitenlandse aanvoer verkregen worden. Het was geen wonder, dat in de grote fa briekshal van het walsbedrijf de vrolijke muziek klonk van het Harmoniekorps van Hoogovenstaten, dat er een feestelijk ge stemde menigte bijeen was en de vlaggen van alle fabriekstorens en schoorstenen wap perden. De ingebruikneming van de Walserij West betekende n.l. ook herstel van een groot nationaal onrecht. Wie herinnert zich niet, die verpletterende radioboodschap indertijd, dat de Duitsers de hele installatie van de Walserij West had den afgebroken en weggevoerd? Het ge beurde in Maart 1943, toen de fabriek juist kant en klaar gekomen was. De dieven na men alles mee: de machines en de gebou wen tot de stenen en vloertegels toe De direct gemaakte heroveringsplannen hadden eerst in Juli 1946 succes, toen, onder de tonen van het Wilhelmus de vloot van 12 schepen met het eerste materiaal in Vel- sen terugkwam. Hoe er sindsdien gewerkt is, toont de gebeurtenis van gisteren. De wal serij draait. Blokken van 25 cm dikte schui ven, verhit tot 1250 gr. C. door de walsen, die ze in 11 doorgangen van 255 mm dikte en 1125 mm lengte tot 40 mm dikte en 2300 mm lengte pletten om ze daarna, in een tweede wals en 11 doorgangen nog eens weer te walsen van 40 mm dikte en 2380 mm lengte tot 6 mm dikte en 15.900 rara lengte, terwijl de plaat, die eerst 700 mm breed was, dan 2035 mm breed is. De motoren zijn 55 sec. actief geweest. Die motoren, die 5500 pk sterk zijn. Iedere wals houdt 4000 ton druk uit. Met 70 atm. druk spuit een water straal op de gloeiende plaat om de laag oxied, in de oven gevormd, van de plaat te spuiten. De installatie kostte aanvankelijk 9 mil lioen; de herbouw vergde zes millioen gulden! En al stelde de minister de walserij nu ook in werking, practisch gesproken kan de eerste de beste dorpsveldwachter van Velsen het hele apparaat weer stopzetten, want, zo Executie van Hendrik Kop werd uitgesteld In ons artikel „Duitse wraakzucht wilde bloed van O.D. zien" van Woensdag p.l. schreven wij, dat Hendrik Kop niet op de gepubliceerde lijst thuishoorde. Die mede deling klopte met een opmerking in het ge citeerde dagboek „Kop blijft achter" toen de 72 weggevoerd werden. Wij vroegen het Rijksinstitut voor Oor logsdocumentatie wat er van deze ter dood veroordeelde geworden was en wij kregen de volgende gegevens. Hendrik Kop was 46 jaar en schrijver 1ste klas aan het Staats bedrijf der Artillerie Inrichtingen. Hij was lid der O.D., hoorde bij de 72, doch toen zij weggevoerd werden was hij ernstig ziek en de „humane" Duitsers stelden dus zijn exe cutie uit tot 26 October 1942. Hij was ge huwd en had 5 kinderen. Hij woonde in Den Haag. zeide directeur Ingen Housz gisteren in zijn rede, de Hinderwetvergunning kwam nog niet af en als gevolg daarvan ook de Be- drijfsvergunning niet! Behalve aan ambtelijke medewerking heb ben de hoogovens behoefte aan arbeiders woningen. Er werden er 3400 afgebroken door de Duitsers en er zijn nog maar 150 noodwoningen opgezet. Als ze dus ergens verrijzen, zet ze dan daar neer, waar ze de economische opbouw van het land de beste dienst bewijzen, verzocht ir A. H. Ingen Housz gisteren de minister Draait de Walserij West sinds gisteren op volle toeren, de Walserij-Oost doet dat al sinds geruime tijd. Daar wordt het kleinere plaatijzer gemaakt en ontstaan buizen en profiel-ijzer. Alles is er minder geweldig, maar het zeer zware van deze arbeid spreekt er sterker tot de toeschouwer. Het zijn hier balken, die tot een lange staaf geperst wor den. Dat vloeiende vuur snijden machines daarna in korte strips, waaruit, gedeeltelijk met de hand, dunne platen gewalst worden. Hier hangen arbeiders aan een groot drijf- wiel, dat ze in een moordende hitte doen draaien. Met zware, in takels hangende tan gen, halen ze de platen uit de ovens en wenden ze onder de walsen Sterke jonge kerels zijn het merndeels; ze werken een half uur en rusten dan een half uur. Rond hen spat het vuur en wolken giftige dam pen. Afmattend is het arbeidstempo. ,,Ons volk is een nijver volk", zei minister Huys mans gisteren. Hier ziet U wat dat beduidt. Er worden aan de hoogovens lonen van 82 tot 115 cent per uur uitbetaald. Zo'n jon gen in de walserij Oost heeft 93 cent. Er dreigt daar een conflict, want de arbeiders eisen 15 pet meer. De heer Ingen Housz hoopte gisteren, dat het goede fatsoen zou zegevieren en dat de „arbeidsconflicten", die als atoombommen onder de wederopbouw liggen, de harmonie niet zouden verstoren. De arbeiders schonken intussen, als herinne ring aan de herrijzing van de walserij West een fabrieksklok. Men verstaat in IJmuiden z'n tijd. „De sociale voorzieningen zijn hier prima", zeg gen de arbeiders. Het is te hopen, dat in die geest ook het loonconüict wordt opgelost. Wie in zo'n be drijf werkt, mag geen krimp hebben. Hij is voor het Nederlandse bedrijfsleven onbe taalbaar! Een fraaie overzichtsfoto van net grote staalbedrijf te Velsen, dat enig is in ons land waarop we als Nederlanders terecht een tikje prat gaan. De geruchtmakende zaak tegen „de Byenkorf" RICHTLIJNEN, DIE NOOIT BEKEND ZIJN GEMAAKT Gistermiddag is te Amsterdam voor de Tuchtrechter de behandeling van de grote zaak bij de N.V De Bijenkorf begonnen. Bij de controle van de Prijsbeheersing, voor namelijk op 13 Juni 1946, werden door deze dienst bij de Bijenkorf te Den Haag, Am sterdam en Rotterdam 1290 artikelen te hoog geprijsd bevonden. Behalve de betrok kenen, waren in het kleine zaaltje aan ne Lairessestraat te Amsterdam dan ook tien tallen vazen, pullen en andere vormen van sieraardewerk te vinden. De tenlastelegging heeft niet alleen betrekking op aardewerk, doch ook op textiel, huishoudelijke artike len, lampekappen, toiletartikelen, lederwa ren, bijouterieën en houtwaren. De eerste vraag, die de tuchtrechter, mr J. A. Bletz, aan de gemachtigde van de Bijenkorf stelde, was of ze het tenlaste ge legde erkenden. Dit bleek niet het geval, hetgeen mr Bletz de opmerking ontlokte: „dat is jammer, anders waren we klaar". Thans zal het proces geruime tijd in beslag nemen, daar alle 50 opgemaakte processen- verbaal zullen moeten worden doorgewerkt. Mr H. L. Houthoff, die als verdediger voor de Bijenkorf optrad, kenschetste de zaak tegen de Bijenkorf als „geruchtma kend", in de eerste plaats door de wijze waarop de Directeur-Generaal de controle heeft doen uitvoeren: „door een vloedgolf van opsporingsambtenaren gelijktijdig op de FRANSEN MOETEN SAAR- EISEN MATIGEN De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Ernest Bevin, heeft in antwoord op het tweedaagse debat in het Lagerhuis over de buitenlandse politiek veiiklaard, pessimis- mjxbsa: bevin tisch noch optimistisch te zijn in zijn ver wachtingen betreffende internationale over eenstemming. Hij zag niet op tegen de moei zame onderhandelingen, die ongetwijfeld nog voor de deur staan en zei. nooit iets te zullen opgeven, voordat het werkelijk mis lukt is. Met de V.S. wordt een doeltreffender re geling getroffen inzake de fusie-overeen komst. De Fransen zullen hun eisen, betref fende het Saargebied moeten matigen, daar anders een snelle afdoening van de kwestie wordt vertraagd. De Britse regering, aldus Bevin, gaat niet accoord met de bewering dat het land heeft afgedaan als grote mogendheid. In het Mid den-Oosten heeft Engeland veel belangen in financiëel en economisch opzicht en het is niet van plan, zich van deze strategische punten terug te trekken. Egypte zal niet worden tevreden gesteld ten koste van de Soedanese bevolking. Het kan de kwestie al of niet aan de Veiligheidsraad voorleg gen, doch Engeland kan niet verder gaan. Ook deed Bevin een felle aanval op de Amerikaanse pers, die hem heeft doen we dervaren, dat hij zelfs niet hardop kon den ken, zonder dat hierover direct vette kop pen in de krant verschenen. GRAAN VOOR NEDERLAND UIT AMERIKA. Het Amerikaanse ministerie van Land bouw deelt mede, dat in Juli 25.500 ton tarwe, 24.000 ton bloem en 17.000 ton mais aan Nederland worden toegewezen; aan België resp. 8500, 12.000 en 8500 ton. warenhuizen in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam los te laten" en in de tweede plaats door de publicatie, die aan de zaak gegeven is. Mr Houthoff betoogde, dat men redelijkerwijze niet van een onderneming mag vergen, dat deze zich houdt aan de prijsbeschikking Mei 1940, die door de om standigheden achterhaald is. De verdediger betoogde voorts, dat indien de Bijenkorf de artikelen van de fabrikan ten niet zou hebben geaccepteerd, omdat de prijzen lagen boven die van 9 Mei 1940, zij hiermede alleen bereikt zou hebben, dat de artikelen naar andere afnemers gingen. Mr Houthoff zeide het onjuist te vinden deze zaak bij de zijde van de detailhandel aan te vallen. Men moet de fout daar wegnemen waar zij ligt en niet waar zij het gemakke lijkste valt te constateren. Ook de Overheid ziet overigens in aldus mr Houthoff dat ze de Bijenkorf niet kan houden aan de prijzen van Mei 1940. Zij heeft daarom nieuwe richtlijnen als maatstaf genomen. Deze zijn nooit bekend gemaakt, doch niet temin worden zij als richtlijn genomen, al dus de verdediger. De tuchtrechter merkt hierbij op, dat ook hij dit tot zijn schrik had geconstateerd. Volgens mr Houthoff is de enige vraag, die de Overheid aan de Bijenkorf kan stellen: Bent u binnen de redelijke grenzen ge bleven? De heer W. H. de Vries, deskundige voor de Bijenkorf betoogde, dat we ons tegen over komende generaties onsterfelijk be lachelijk zouden maken, wanneer we kera mische artikelen voor het vaststellen der prijzen gingen meten met een centimeter met mogelijk nog 3 er boven op voor een aangehecht oor. Hij achtte prijsvaststelling voor keramische artikelen onmogelijk, tuchtrechter merkte hierbij op, dat de doel stelling van de Bijenkorf wel niet zozeer zal zijn de kunst te bevorderen, dan wel geld te verdienen. Overigens was ook hij van mening, dat dit terrein zich van nature geenszins eigent voor prijsbeheersing, doch de overheid heeft gemeend dat de toestan den dusdanig zijn, dat ingrijpen noodzake lijk was. Op Dinsdag 20 Mei a.s. wordt de zaak voortgezet. STAAT OOST-BORNEO IN WORDING. De sultans van Koetei, Sambalioen, Goenoenaboer en Boelangan tekenden 12 Mei te Samarinda een overeenkomst tot oprichting van een autonome staat Oost-Borneo, omvattende deze sultanaten en met Samarinda tot hoofdstad, die ge heel in dezelfde vorm zal worden gego ten als West-Borneo. Op 25 Mei wordt een conferentie gehouden om het sta tuut op te stellen. De staat zal 350.000 zielen tellen en Balikpapan omvatten. Oost-Borneo is bereid mee te werken tot een staat Borneo als Zuid-Borneo, waar veel republikeinse sympathieën zijn, daar voor gewonnen kan worden. TOESLAG OUD-GEPENSIONNEERDEN EN RENTETREKKERS RIJKS VERZEKERINGSBANK Bij K.B. is bepaald, dat aan oud-gepen- sionneerden (van vóór 1922) en rentetrek kers van de Rijksverzekeringsbank een tijdelijke toeslag van 25 pet op hun uitke ring wordt verleend, welke zij genieten krachtens de wet, houdende nadere be stemming van de bezittingen van het Kon. Nationaal Steuncomité. De „Commissie van onderzoek" inzake Palestina Er zal nog menig Palestijns appeltje ge schild moeten worden, eer er vrede heerst tussen Joden en Arabieren; de rozengeur stemming is er nog niet, ondanks al het tech nisch rumoerige van stemmingen over reso luties met cijfers, (zoveel tegen zoveel....!) die hoogstens een vage belofte inhouden. Men kan voor het Palestijnse vraagstuk richtlijnen aangeven door een „commissie van onder zoek" maar als de betrokken partijen of één ervan, zich bij een eventuele uitspraak niet wenst neer te leggen, moet er dan ge weld worden gebruikt? Iets anders is, kan een instituut als de „Ver Naties" waarbox- gen verstrékken, dat een beslissing zal wor den omgezet in een door partijen te aanvaar den compromis, dat vrede en verzoening be oogt. Het moet zó ver komen, dat de zilve ren glans van het maanlicht over de Arabi sche Moskee door de Joden wordt geaccep teerd als een „fait accompli", terwijl de Arabieren ixuzake het immigratie-vraagstuk de tel dienen kwijt te raken. Komt er niet zo iets als een gereconstrueerd levensinzicht tot stand, dan zijn wij in September nog even ver. Nuchter bezien, gaat het er toch om, hoe in Palestina, Joden en Arabieren als „edele vrienden der Ver. Naties" elkaar het leven niet meer zuur maken en of de „Commissie van Onderzoek" die het fiat verwierf van de Algemene Vergadering der Ver. Naties" in staat is, via een te produceren rapport, de goodwill bij beide partijen er in te pompen. Laten wij dit van harte hopen, nadat men, na dertien dagen lang nog eens te New York de degens gekruist te hebben, een „commissie van onderzoek" heeft geaccepteerd. Van Lake Success, waar op 26 Mei die commissie haar eerste zitting gaat houden, begint de victo rie.... Na tien dagen zitten, komt er meer schot in het geval, want dan vertrekken de nog aan te wijzen leden naar Europa en zal men behalve Palestina, óók andere plaatsen, zoals de Europese vluchtelingenkampen be zoeken en dus ter plaatse de situatie opne men. „Die Worte sind genug gewechselt en de wereld wil nu eindelijk eens daden zien. Reizen verruimt de blik, maar zelfs met een roosje van politiek optimisme in het knoopsgat, dient de „commissie van onder zoek" niet te vergeten, dat de Arabieren vasthoudend zijn als gom, dat deze na de zitting te New York verbitterd blijven, voor al omdat de kwestie der onafhankelijkheid van Palestina niet als essentieel werd be schouwd en de Joden, hoewel hun kansen iets gunstiger zijn, toch ook in ontevreden stemming verkeren. Een vurige Arabische hengst laat zich niet zo gemakkelijk voor een politieke touring-car spannenInteres sant is de houding van de Rus Gromyko ge weest, die na het gebruikelijke negativisme „omsloeg" en de Ver. Naties een veer op de hoed zette, de Joden, een riem onder het hart stak. Is een Arabisch-Joodse „dubbel-staat" niet mogelijk, dèn de verdeling van Palestina in twee afzonderlijke en onafhankelijke sta ten,, maar geen éénheidsstaat, die toch do éénheid niet zou waarborgen, omdat óf de Joden óf de Arabieren er een eerste viool zouden willen spelen. Volgens Gromyko heb ben de Joden recht op hun eigen staat en de Ver. Naties moeten de Joden helpen, en ver betering brengen in de toestand der Joodse vluchtelingen in de Europese kampen, die dan ook door de „commissie van onderzoek" zullen worden bezocht. Wie denkt, dat Gro myko hiermede het Russische standpunt be paald heeft en het laatste woord gezegd is, heeft het echter mis, want de Rus kan alles nog weer terugnemen, als het rapport der studie-commissie gereed zal zijn. Het doet vreemd aan, dat Rusland een beslissing zou accepteren, waardoor het de Arabieren tegen zich in het harnas zou jagen, juist omdat Rusland op virtuoze wijze de tegenspeler was van de Amerikaanse en Britse politiek in het Midden-Oosten, waar economische (petro leum) en strategische belangen der grote mo gendheden elkaar kruisen. Het zou geenszins verwondering wekken, als de Rus toch straks weer zijn draai neemt, precies zoals dat te Moskou bij de behandeling van het Duitse vraagstuk het geval was en Austin, de Ame rikaanse gedelegeerde, zijn enthousiasme over de Rus, wiens rede gequalificeerd werd als „opbouwend" en „verzoenend", aanmerkelijk zal temperen. Teneinde nog eens in het licht te stellen, hoe moeilijk de taak der commissie is, herinneren wij aan het standpunt van de delegatie van het Joodse agentschap. Immers Abba Silver houdt vol, dat de verklaring van Balfour, het „stichten van een nationaal te huis" niet ongedaan kan worden gemaakt. Er moet een staat komen met gelijke rechten voor alle inwoners, onafhankelijk van ge loof, ras en zonder onderdrukking Het duurt nog lang, eer in September de Ver. Naties weer bijeen komen, en daarom wenste Abba Silver liever direct een rapport over het beleid der Britse regering inzake Pa lestina, dat de „commissie van onderzoek" had kunnen gebruiken De Joden wensen, dat de grondoorzaken worden gekend, die tot de daden van terreur hebben geleid. Worden die grondoorzaken nu gedurende het „inter mezzo" weggenomen? In ieder geval rekent men er op, dat men tijdelijk van geweldda den zal afzien. Want met bijna algemene stemmen, alleen die der Arabische staten te gen, werd de Noorse resolutie aangenomen, waarin in naam der Ver. Naties een beroep op alle partijen wordt gedaan, om gedurende het onderzoek der commissie de vrede te handhaven. BRITSE MILITAIRE MISSIE VERLAAT NEDERLAND. De Britse militaire missie in Nederland, met aan het hoofd brigade-generaal Ha rold P. Gardham, zal haar werkzaamhe den per 1 Juli staken. Door bemiddeling van deze missie, die in Augustus 1945 haar werk begon met een staf van 50 officieren en 150 manschappen en tot November van dat jaar samenwerkte met de Ameri kaanse missie, werd Nederland voorzien van 1 millioen ton voedsel, 400.000 ton benzine, 5000 ton kleding, 10.000 motor voertuigen, 11.000 ton zeep en 2000 ton papier. Twee hoofdofficieren en negen subal terne officieren zullen in Nederland blij ven om advies te geven bij de opleiding van de Nederlandse troepen

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3