Tweede Kamer verlaagt tarief heffing ineens 't Verklaarde 1 uitzicht Zonen van één vaderland te Rijssen bijeen Bevin doet verslag van Moskouse conferentie NIEUWE LETOSCHE COURANT 9 VRIJDAG. 16 MEI 1967 WETSONTWERP ZONDER STEMMING AANGENOMEN Een monetair paardemiddei De mi nister schiet een bres in zijn eigen stelling Een bewindsman, die werd overgeslagen Spanning in de Kamer Een beschadigde hoeksteen Klein ministeriëel fiasco. (Van onze Parlementsredactenr) Het resultaat van de voortgezette be handeling van het wetsontwerp Vermo gensheffing ineens is geweest, dat de Tweede Kamer Woensdagmiddag ten slotte zelfs zonder hoofdelijke stemming haar goedkeuring er aan hechtte. Maar niet dan, nadat een amendement-Teu- lings (KVP) was aangenomen, waarbij het tarief over de gehele linie werd ver laagd met 20 pet., zodat dit thans oploopt van 4 tot 20 pet, in plaats van 5 tot 25 pet. De minister was er niet in geslaagd de bezwaarden geheel te overtuigen, doch tenslotte stapte de heer De Wilde (a.r.) over zijn bedenkingen heen en verklaar de vóór te zullen stemmen. Dr Bierema (Vrijh.) daarentegen bleef zijn bezwa ren te groot vinden en verkreeg van de voorzitter dan ook de aantekening, dat hij en zijn fractiegenoten geacht werden te hebben tegengestemd. De replieken Bij de replieken handhaafde de heer Teu lings zijn bezwaar, dat toch wel te grote lasten op het bedrijfsleven werden gelegd, terwijl hij opnieuw aandrong op bespoedi ging van het einde van de geldblokkering. Ook de heer De Wilde (a.r.) was nog lang niet tevreden en toonde nogmaals aan, dat de heffing in zeer veel gevallen onbillijk zal werken. Overigens spreekt het vanzelf, dat er geen enkele belasting is. die niet in be paalde gevallen tot onbillijkheden zal lei den. Dat de minister toezegde in bepaalde gevallen (waarop ook de heer v. d. Weij- den (KVP) wees) de hardheidsclausule soe pel te zullen doen toepassen, nam deze be zwaren slechts gedeeltelijk weg. Ook achtte oud-minister de Wilde de budgetaire bete kenis van de heffing te gering, dan dat zij het leggen van deze zware last op het be drijfsleven zou rechtvaardigen. Waartegen over minister Lieftinck opmerkte, en o.i. niet zonder grond, dat het niet aangaat, de be tekenis van deze maatregel te isoleren en haar niet te zien in samenhang met de andere maatregelen, nl. de geldsanering, de conversie van de langlopende leningen, de budgetaire sanering en de consolidatie van de vlottende schuld. Verheugd was de minister over de mede deling van mr de Wilde, dat hij inzag, dat het paardemiddei van deze heffing ter be reiking van het monetaire doel van de a£- wikkkeling der geldsanering was te billijken. Hij zeide ronduit te betwijfelen, of er wel een ander, beter middel zou zijn, en achtte dit 's ministers sterkste motief voor zijn voor stel. Hij sloot zich opnieuw aan bij de heer Teulings, die verlaging van het tarief en wegzuigen van het overblijvende geblok keerde geld in een gedwongen lening wilde. De heer v. d. Feltz (CH) bleef bij zijn aan vankelijke opvatting, dat een gedwongen lening beter zou werken dan deze heffing ineens. Afwikkeling geldsanering. Tegen de heer Teulings voerde prof. Lief tinck aan, dat er inderdaad moeilijkheden kunnen ontstaan voor de effectenbezitters. Deze kunnen echter worden verlicht, wan neer een oplossing wordt gezocht in de vorm van een bepaalde waardering der effecten. De minister voelde niets voor verlaging van bet tarief. Dit is zo uitgeknobeld, dat theo retisch de Vermogensaanwasbelasting en deze Heffing ineens tezamen een bedrag moeten opbrengen, gelijk aan de nog geblok keerde gelden. Practisoh wordt hierdoor na tuurlijk niet a*l het geblokkeerde geld weg gezogen, omdat verschillende bezitters van geblokkeerd geld niet onder een van beide belastingen vallen, terwijl de heer Teu lings voorts had gewezen op de bres, die de minister in zijn eigen stelling had gescho ten, door de heffing ineens niet alleen met geblokkeerd geld, maar ook met staatsobli gaties betaalbaar te maken. Ja, zei minister Lieftinck, deze bres is er inderdaad, maar ik ben bereid, de betailingsmogelijkheid met staatsobligaties uit de wet te lichten, als de heer Teulings afziet van de gewenste tariefs verlaging! Natuurlijk ging de heer Teulings hier niet op in. Het gevolg zou immers zijn geweest, dat de liquiditeitsmoeilijkheden van verschillende bedrijven nog zouden zijn ver hoogd, omdat een betrekkelijk voordelige be- talingsmogelijkheid zou zijn weggenomen Voorts maakte de minister er bezwaar tegen, onmiddellijk een gedwongen lening uit te schrijven, zodra de wet in het Staatsblad is gekomen, om een einde te maken aan de geldblokkering, omdat hij hiervan een kunst matige stijging van het rentepeil vreesde. Wel zegde hij toe, het uitschrijven van deze lening ernstig te zullen overwegen na af loop van de wettelijke termijn, waarin de be taling der heffing ineens moet zijn ge schied. Het amendement-Teullngs. Bij de artikelsgewijze behandeling kwamen enkele amendementen aan de orde. Het voornaamste was dat van de heer Teulings tot verlaging van het tarief met 20 pet., over de gehele linde. Klaarblijkelijk was de bode vergeten, een exemplaar van het gestencilde amendement aan de minister te overhandi gen. Hij vroeg dan ook het woord: Ik hoop, dat ik niet te veel vraag, als ik de voorzit ter verzoek, het daarheen te leiden, dat ik vóór de bespreking een exemplaar van het amendement ontvang! Aan welk verzoek uiteraard haastig werd voldaan. Nadat de heer Teulings zijn amendement kort had toegelicht, de heer Bofstra (Arb.) had verklaard, dat de kamer beter zou doen, de wijziging niet aan te nemen, hierin ge volgd door de heer Wagenaar (comm.) en mr de Wilde (a.r.) juist het tegendeel betoogde en er op wees. dat aanneming van het amen dement het gehele wetsontwerp aanvaard baar maakte, kreeg de minister het woord. Het was toen ademloos stil in de kamer. Want nu zou het erom spannen. Zou de mi nister verklaren, dat verlaging van het ta rief onaanvaardbaar zou zijn en dat hij, in dien het amendement zou worden aange nomen het gehele wetsontwerp zou intrek ken? Het was te verwachten, dat de minister in ieder geval afwijzend tegenover het voor gestelde zou staan. Hij betoogde nogmaals, dat de heffing een integrerend bestanddeel van het gehele saneringsplan uitmaakte. Hij wees nogmaals op de nauwe relatie tussen het wetsontwerp en de afwikkeling van de geldblokkering Hij. noemde aanneming van het amendement het afslaan van een hoek van de hoeksteen van het gehele sanerings plan, waardoor de uitvoering van het plan zou worden bemoeilijkt. Het enige voordeel, dat het amendement met zich zou brengen, zou zijn, dat de gehele, of nagenoeg de ge hele kamer voor het wetsontwerp zelve zou stemmen. Hij sprak echter geen veto uit en liet de beslissing aan de kamer over. Deze nam de beslissing door het amendement te aanvaarden met 49 tegen 34 stemmen. Tegen stemden de leden van de Partij van de Ar beid en de Communisten. Italië: van Scylla in Charybdis. Minister Fiévez tijdens zijn rede voor de massale landdag van oud-strijders, welke gisteren te Rijssen werd georganiseerd door de Stichting Landelijk Oorlogsmonument en het Comité „Ereschuld en Dankbaarheid". MINISTER FIEVEZ SPRAK OP LANDDAG' OUD-STRIJDERS Rijssen ontving gisteren ongeveer 60 (Kt oud-soldaten, die ruim 7 jaar gele den voor Nederland op de bres stonden. Reeds Woensdag heerste een feeststem ming in het stadje. Enkele honderden oud-soldaten uit ver afgelegen plaatsen waren reeds aanwezig, alsmede gen. H. D. Winkelman, ds P. Rootsma, oud-leger-en vlootpredikam/t, mgr Noordman, oud-aal moezenier, ds Harrestein., oud-veldpredi ker en overste Van Grofceluis van Onstein. Gisteren volgde de eigenlijke landdag, waar allereerst het woord werd gevoerd door minister Fiévéz, die o.m. zeide, dat men niet in de eerste plaats bijeengeko men was om de strijd van Mei 1940 te herdenken, maar om getuigenis af te leg gen van één der blijvende waarden, die deze strijd heeft geschonken: „de kame raadschap, het saamhorigheidsgevoel, het besef, dat wij, bij alle verscheidenheid, zonen zijn van één Vaderland". In dit ver band merkte de minister nog op, dat het spreken over het „oude leger" in tegen stelling tot het leger van thans, onjuist is. Er is slechts één Ned. leger, of beter één Ned. strijdmacht. Gen. Winkelman rele veerde eersf het door de Ned. militairen in Mei 1940 gepresteerde, waarna spr. er op wees, dat men bij een vrede zo licht vergeet, dat wat op het gebied van de landsverdediging werd verwaarloosd, niet in korte tijd kan worden ingehaald als ds nood aan de man komt. Men ziet nu al weer symptomen die op eenzelfde men taliteit wijzen, als ons na de eerste we reldoorlog zo ontzaglijk veel kwaad heeft berokkend. Er gaan al weer stemmen op om de bezuiniging op de weermacht In Londen werden verschillende officieren van de R.A.F. gisteren dooi Prins Bernhard onderscheiden, uit erkentelijkheid voor hun aandeel in de bevrijding van ons land. Hier speldt Z.K.H. het Nederlandse vliegerkruis op de borst van Wing-commandant J. Grey. toe te passen. Dit is niet anders dan egoïs me". Tenslotte spoorde de generaal de oud-strijders aan actief aan de ering van de gevallen kameraden door een nationaal monument deel te nemen en de invaliden en achtergelaten betrekkingen te blijven steunen. Als laatste spr. wees lt.-gen. J. J. G. baron var. Voorst tot Voorst op de be tekenis van de strijd in de Meidagen 1940 en noemde nog enige staaltjes van het misbruik maken van de Ned., uniform, van de krijgsgevangenen en andere misdadige feiten, gepleegd door Duitsers of Duits- gezande verraders. „De Ned. soldaat van het eerste oorlogsuur heeft overal zijn plicht tegenover het vaderland trouw ver vuld". MINISTER HUYSMANS BEZOEKT IERSE HOOFDSTAD. Minister dr G. W. M. Huysmans zal op 20 dezer voor een bezoek van enkele da gen naar de Ierse hoofdstad, Dublin, ver trekken, mede ter bestendiging van het economische verkeer tussen beide landen. Een wankele economie vormt geen ge schikte basis voor een stevige, hechte poli tiek. Oók in Italië demonstreert zich hetzelf de na-oorlogse verschijnsel als in verschei dene andere landen en hierin kan geen ver betering worden gebracht, als het Duitse vraagstuk, dat zeer nauw met het herstel van Europa verbonden is, geen oplossing verkregen heeft. De oplossing hiervan wordt vertraagd door de spanningen tussen Ame rika en Rusland. De Gasperi beseft, dat hij er zonder de steun van Amerika niet komt. En anderzijds, wat kan hij bereiken met een scherper linkse oppositie van Nenni en de communisten? Zonder dollars geen even wichtiger economie. Met een toegespitste op positie, de kans op arbeidsconflicten en sta kingen; looneisen, die voor geen inwilliging vatbaar zijn. Zoo wacht het nieuwe Italiaan se kabinet de keuze tussen Scylla en Charyb dis. De leer van Truman, die de Europese staten met credieten en militair materiaal wil volstoppen, houdt in, dat deze hulpver lening er één is, ten gunste der „democrati sering". Truman steunt geen sowjet-filialen, die de Russische expansie bevorderen. Italië blijkt een bodemloze put te zijn, waar de import van voedsel, energie, brandstoffen en materialen in verdwijnt. Dat land geraakt steeds dieper in het finantieële moeras, om dat tegenover de import geen export van beteekenis staat; de verleende credieten slechts door vage beloften gedekt zijn. De hulpverlening door de UNRRA, officieel reeds geschrapt, houdt op en de „Wereld bank" verstrekt credieten, als er een mo gelijkheid is, dat het beoogde „herstel" wordt bereikt. Amerika steunt alleen dèn, als Italië den Rus de rug toekeert en de toegestoken hand van Truman niet met één slappe, maar met beide handen stevig vastgrijpt. Na lange aarzeling stuurt de Gasperi aan op een bre dere, sterkere coalitie, waarschijnlijk zonder de communisten, hetgeen nieuwe onrust en stakingen tengevolge kan hebben. Is Rusland bereid, dat zelf op dollarleningen speculeert, de economische basis van Italië te verbre den? Wie lacht daarLeningen, impor ten, geringe export, het voortschrijdende ge vaar van inflatie, voorwaar geen aanlokke lijk beeld voor een nieuwe Italiaanse rege ring. In het kabinet de Gasperi steunden de linkse elementen de regeringsmaatregelen, buiten het kabinet waren zij als „partij" op positie, precies even tweeslachtig als Rama- dier ondervonden heeft. De uiterst rechtse groepen vormen er bovendien het „neo-fas cistisch" gevaar. De speculatie van de Gaspe ri op de mogelijkheid tot eendracht der ver schillende partijen, in het belang van het Italiaanse volk, betekent: planken wil len zagen van vermolmd hout. Het ziet er eerder naar uit, dat Italië met behulp van Amerika of Rusland een of andere dic tatuur tegemoet gaat. Aan een „nationaal" kabinet of een „kabinet d'affaires" kan nooit een lang leven beschoren zijn. Dit schuift de moeilijkheden op de lange baan, maar lost ze niet op. De linkse socialisten van Nenni en de communisten willen geen ver tegenwoordigers der redhtse partijen in het nieuwe kabinet opnemen. De rechtse socia listen, sterk in de minderheid, en onder lei ding van Saragat, willen de bredere basis wel. De partij van de Gasperi, die der Chris ten-democraten, telt 207 leden in de „Con stituante", die 556 afgevaardigden heeft en vormt dus steeds een middenblok „op de wip", niets kunnende uitrichten bij een felle oppositie van uiterst rechtse of linkse par tijen. Alus dus aan een der oudere staats lieden. Orlando of Bonomi, wederom wordt opgedragen een „3-partijen-regering" te vor men, wordt er niets bereikt, want de Chris ten-democraten, socialisten en communisten vormden een zonderling amalgama! Bij de verkiezingen voor de vertegenwoordiging op Sicilië, 20 April jl.t steeg het communistisch- socialistisch blok in stemmenaantal van 20 pet. in 1946 tot ruim 38 pet. in 1947, terwijl de Christen-democraten deelden van 33 tot 26 pet. Wat zich op Sicilië demonstreerde, kan als maatstaf gelden voor heel Italië, maar het ligt niet voor de hand, dat de ge matigde koers van de Gasperi kan worden voortgezet. Er moet een keuze worden ge daan en wel nu. Zonder die keuze worden de Europese staten kapot geknepen tussen de tang van twee buitenlandse ideologieën. OVERBEVOLKING OORZAAK CRISIS IN BRITSE ZONE Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, drong tijdens de debatten over de buitenlandse politiek in het Lagerhuis aan op beter internationaal begrip. „Wij hebben nu een duidelijk in zicht in onze positie, zodat er wellicht een of andere oplossing kan worden ge vonden. Indien echter op de Londense conferentie in November Oost en West niet op een meer bevredigende wijze tot elkaar worden gebracht", aldus Bevin, „kan niemand voorspellen, welke weg de wereld zal inslaan". Over het niet-totstandkomen van het door Amerika voorgestelde Viermogend- hedenverdrag was Bevin zeer bezorgd. Hij sprak de hoop uit, dat vóór Novem ber de gewenste atmosfeer geschapen zal zijn, zodat een begin kan worden ge maakt met een verdrag van deze aard. Het huidige gebrek aan voedsel in de Britse zone van Duitsland weet Bevin aan overbevolking, waardoor de levens standaard daar lager kwam te liggen dan in andere minder dik-bevolkte ge bieden. Ook in de komende drie maan den zal het gebrek aanhouden, aldus Bevin, ofschoon de vooruitzichten wat betreft de invoer van graan voor Mei en Juni veel beter zijn dan voor de afge lopen maanden. Bevin had met Stalin gesproken, naar hij verklaarde, over een herziening van het Brits-Russische verdrag. Ook Stalin was van mening, dat de besprekingen moesten worden voortgezet. Namens de oppositie verklaarde Eden, de vroegere Britse minister van Buiten landse Zaken, dat naar zijn mening te Moskou geen overeenstemming werd be reikt door de stijfhoofdigheid van de Sow jet-Unie. Nogmaals: ivelke vlag krijgt Oost'Indonesië In het Oost-Indonesisch parlement ver klaarde het lid Daeng Maradja Lamaka- rate, dat de instelling van de nieuwe staat direct verband houdt met de strijd van de republiek Indonesia. Spreker was onaangenaam getroffen, doordat het politiek manifest niet spreekt over Nieuw Guinea. Het lid Adandilolo wens te geen uitbreiding van de rood-witte vlag met een gele baan, doch wenste een. gele wimpel op die vlag. Dr Bergema sprak in het Maleis, hetgeen een applaus van andere leden uitlokte, en drong aart op scheiding van kerk en staat. Het lid Mongko Lamba Talasa vroeg aftreden van het Kabinet. LAATSTE REIS „VOLENDAM" ALS TROEPENSCHIP. De „Volendam" vertrok Woensdag voor de derde en laatste maal na de be vrijding als troepenschip naar Indië, thans met 2500 man aan boord. De manschap pen werd in de Rotterdamse haven uitgeleide gedaan door generaal W. K. J. Baay, commandant van de tweede divi sie. Na haar terugkeer in Nederland zal de „Volendam" weer als passagiersschip worden ingericht

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3