De grootse bomenactie t.b.v. Walcheren begint Weinig belangrijke zaken voor het Leids Trib. Onder de rook van de Oude Sleutelstad KIEUWE LEmSCHE COURANT Stadsnieuws DONDERDAG, 8 Mei 1947 Iedere Leidenaar schenkt één of meer bomen Nu allengs de bomen het stadium van het prille lente waas beginnen te ont groeien en hun eerste werkelijke blade ren koesteren in de voorjaarszon die 'helaas zo dikwijls verstek laat gaan r.iu leren wij temeer de enkele bomen waar deren, die onze ka-vrage van de laatste oorlo.gswir.ter hebben, overleefd. Ofschoon wij méér groen in de straten zouden wil len zien en méér hoog gewas in plantsoe nen en op de kale veilden, d-ie eens de naam Leidse Hout droegen, wij zijn althans in onze stad gezegend met deze onmisken bare getuigen, dat de natuur de donkere en koude wintermaanden heeft overleefd. Beseffen wij Leidenaars evenwel, dat er streken in Nederland zijn, waar land genoten sinds de bevrijding verstoken zijn gebleven van deze lente- en zomerboden, die nog steeds niet de vreugden kennen, die wij hier in de oorlogsjaren zo node hebben ontbeerd, n.l. het genoegen van het de natuur intrekken? Landgenoten, die geen echte natuur om zich heen zien, omdat de velden geen bomen dragen? Walcheren, Vlissingen, de streken, die in het heetst van de strijd, toen wij de Leidse Hout tot kachelhout promoveerden, van onze bosschage derhalve nog nut oogstten., hun natuur offerden om onze nood te doen eindgen. Zeker, de lente komt ook daar, waar de ramen nog planken dragen en de res ten van het oorlogstuig nog langs de wegen liggen. De lente wel, maar het water roofde het leven weg uit de bomen, die deze lente aan ons wel, doch daar ginds niet kunnen tonen. Dor en kaal staan rond en in Vlissingen nog de resten van wat eens een van Walcherens rijk dommen waren: de bomen. Het over stroomde deel van Walcheren moet het dit j aar zonder bomen stellen „Dat moet voor het laatst zijn." Door die gedachte bezield is het comité „Leiden helpt Vlissingen" aan het werk gegaan om te zorgen, dat die thans zo node gemiste bomen er deze herfst kómen, in de door de sleutelstad geadopteerde sleutel tot de Schelde. Dezer dagen start het comité een groot se bomenactie, waarin ieder Leidenaar de gelegenheid krijgt een of meer bomen te schenken. Indertijd beschreven wij reeds de plannen, die in deze richting be stonden, nu is het zover, dat Leiden tonen kan, zich zijn plicht bewust te zijn. Het ligt in de bedoeling de bomen in November as. te planten, gelijktijdig met de opening van het medisch centrum, dat dank zij de Leidse steun ingericht kon worden. Een aardige gedachte, deze com binatie die niet zal nalaten, diepe indruk te maken op de Zeeuwen, die reeds eer der toonden, steun niet als iets natuur lijks te aanvaarden, doch daarvoor bij zonder erkentelijk te zijn. Het comité heeft bovendien gemeend aan deze bomenkóperij, die geschiedt via for mulieren, die huis aan huis verspreid wor- Voorjaarsweek in de Haarlem merstraat Voor de eerste maal na de oorlog hebben de winkeliers der Haarlemmerstraat weer het initiatief genomen om het Leidse pu bliek, zoals dat vroeger gewoonte was, van de vele voordelen op de Haarlemmerstraat te laten profiteren. Daarom zullen zij van morgen af tot Woensdag 14 Mei een grote Voorjaarsweek houden, waaraan een wed strijd is verbonden om de in diverse etala ges geplaatste letters tezamen tot een zin te maken. Voor de goede oplossingen zijn Vele fraaie prijzen beschikbaar gesteld, w.o. een compleet rijwiel. De prijzen zijn te be zichtigen in de etalages van de fa Van Haren, hoek Donkersteeg-HaarlemmerstraaJ;. JONGELINGSVER. GER. GEMEENTE. Gisteravond sprak ds H. Ligtenberg van Vlaardingen voor de J.V. der Ger. Gemeente met als onderwerp: „De strijd der kleinen", naar aanleiding van Deut. 33 12. Spr. beschreef het leven van Benjamin als een leven met vele tegenstellingen, en stond ten eerste stil bij de wreedheid van Benjamin om in de twede plaats de talrijke toehoorders te bepalen bij de beminnelijkheid van Benjamin. In een toepasselijk woqrd wekte spr de jongeren op tot het onderzoek van Gods Woord en sprak de wens uit, dat ook zij liet genadeleven van Benjamin deelach tig mochten worden. KOPERS, OPGEPAST! De beheerder S. en de bedrijfsleider R. van een Chemische fabriek te Leiden wer den geverbaliseerd wegens prestatievermin dering ten aanzien van wrijfwas. Bedoelde Chemische fabriek bracht mos terdpotjes, gevuld met wrijfwas in de han del, waarvoor een inhoud gefactureerd werd van 80 gram a f 0.24. Deze potjes bleken bij onderzoek 60 gram wrijfwas te bevatten, waarvoor ten hoogste f 0.19 gefactureerd mocht worden, conform de Prijzenbeschikking Schoen- crème en wrijfwas. Intotaal bleken door de fabriek te zijn af geleverd 30474 potjes, waarop aldus een overwinst werd gemaakt van f 1401.80. Aan de fabriek werden inbeslaggenomen 1231 potjes wrijfwas, welke bij contröle even eens 20 gram per potje te weinig bleken in te houden, en welke voor verzending gereed stonden. den, een uitstapje naar Vlissiingen te moe ten verbinden voor enkele gelukkigen, wier formulier uit de duizenden wordt getrokken, die het comité denkt te ont vangen. Dat Vlissingen deze enkelen, die de verwachte grote bomengave zullen be geleiden, met triomf zal binnenhalen, spreekt vanzelf. Allerlei instanties teeteen reeds grote medewerking getoond oi er blijk van ge geven, daartoe bereid te zijn. Er zijn ech ter nog enkele krachten nodig voor het ophalen van de huis aan huis verspreide formulieren. Zij, die bereid zijn daarin ee handje te helpen, kunnen zich opgeven bij de heer J. P. v. d. Blom, Steenstraat 57. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat velen met hun schenking eenvoudig niet kunnen wachten, tot men bij hen komt. Zij kunnen, zoals reeds enkele deden, reeds thans schenkingen doen via de Amster- damsche Bank! JUBILEUM BIJ DE N.V. KON. NED. GROFSMEDERIJ. Op 6 Mei j.l. herdacht de heer Joh. P. Ouwerkerk de dag, waarop hij voor 40 jaren in dienst trad als zamdvormer bij de N.VP Kon. Ned. Grofsmederij. 's Morgens werd hij, vergezeld van zijn echtgenote, door de directie ontvangen, waarna hij hartelijk werd gehuldigd. Hierbij werd gememoreerd, dat hij van leerling-zandvormer was opgeklommen tot een prima vakman, terwijl bovendien zijn werkzaamheden als lid van de fa- briekskern op hoge prijs werden gesteld. Hem werd een couvert overhandigd, be nevens de zilveren legpenning van de Ned. Mij van Nijverheid met bijbehoren de oorkonde. Na deze plechtigheid sprak de jubilaris woorden van dank voor de huldiging. In zijn huis werd hij gehuldigd door het bestuur van de Jubileumcommissie namens de collega's. Het krachtsbeginsel wint het van het machtsbeginsel Ds W. F. Laman sprak voor de Chr. Geref. Evangelisatie „Filippus". Over bovengenoemd onderwerp sprak gisteravond voor de Chr. Geref. Evangeli satie „Filippus" ds W. F. Laman van Rotterdam-West. Spr bepaalde zijn gehoor bij Openb. 12 14a, er op wijzende dat er tweeërleii mensen zijn. De een leeft uit de verheer lijking der machtsbeginselen, de tweede uit die der kracht. Spr bracht de bezettingstijd in herinne ring, hoe ook hier de soldaten van de Übermensch handelden en het óók voor de Kerk des Heren een vreze was, nl. dat zij nog één dier dagen door de hand van de bezetter zou omkomen. Het machtsbe ginsel is uit, door en tot verheerlijking van de mens. Abraham, Gideon, ja zelfs de apostelen op de Pinksterdag, leefden alle uit het krachtsbeginsel, d.w.z. in de kracht Gods, de kracht des H. Geestes. Op die bewuste Pinksterdag toch, werden er 3000 toege daan, tot de gemeente die zalig wordt. Voor hen, die leven, geldt: „Zij gaan van kracht tot kracht steeds voort". Na herinnerd te hebben aan de atoom energie, merkte spr op, dat God zich niet door de wetenschap laat verdringen, al heeft men zelfs de Bijbel tot een voetbal gedegradeerd. Het krachtsbeginsel van Gods kind en Kerk gaat echter boven het machtsbeginselen der wereldheersers uit. Komende tot het uitgangspunt van spr's onderwerp, merkte hij op, dat slechts twee vleugelen door genade moeten wor den gekend tegenover de machten der wereld. De aanhangers van het machts beginsel zijn niet erg gerust over die een voudige lieden, die uitsluitend willen le ven uit en door de kracht Gods. Vervolgens wees spr op de twee vleu gelen, die aan de vrouw gegeven waren, nl. het geloof en gebed. Met een ernstig woord, om onder die beide vleugelen te schuilen, besloot ds Laman zijn met aandacht gevolgde rede. „ONDER INVLOED" MET EEN GEWEER GEDREIGD De zitting van het Leids Tribunal be vatte gisteren slechts zaken van onder geschikt belang en was oorzaak, dat wij er ditmaal met een ochtendzitting af kwamen. Alleen slechts het incident tus sen de president en mr Schaper ver mocht een verhoogde spanning te schep pen tussen de vrijwel alle eentonige ten lasteleggingen en verhoren van ver dachten, die lid van de N.S.B. en haar nevenorganisaties waren geworden om economische redenen. Het schijnt thans wel vast te staan, dat „economische redenen" een mooie uitvlucht voor een verontschuldiging vormen. De eerste zaak, die tegen mej. A. W. de Jong, voorheen kantoorbediende bij het Gew. Arbeidsbureau te dezer stede, werd we gens het uitvallen van de verdediger, mr Schaper, een week uitgesteld. Hier na verscheen in de beklaagdenbank J. Vrolijk, bloemkwekersknecht te Alphen a. d. Rijn, wie behalve het lidmaatschap van de NS.B., het N.A.F. en de Volks- dienst ten laste werd gelegd, dat hij een zekere Van Kolfschoten, die hem niet wenste te groeten, in zijn kwaliteit als hulplandwachter met een geweer had gedreigd en het persoonsbewijs had af genomen. Verdachte, die als ex-land- wachter nu bepaald geen flinke indruk maakte, gaf alles toe, hoewel hij er zich niet veel meer van herinnerde. Wel meende hij te weten, dat hij die dag „onder invloed" was geweest. A. J. Parmentier, automonteur te Hil- legom, die het in verband met het in cident van mr Schaper ook al zonder verdediger moest stellen, was lid van de N.S.B. en de Germaanse S.S. geweest. Verder had hij dienst genomen bij de N.S.K-K. Verd. verklaarde door de slechte omstandigheden tot het lidmaat schap en zijn dienstneming bij de N.S. K.K. te zijn gekomen. Van de Germaanse S.S. was hij maar drie maanden lid ge weest; in deze organisatie voelde hij zich niet thuis. M. D. Segijn te Leiden, die voorheen als monteur bij de P.T-T. te Lisse werk zaam was, had ook al bij de N.S.K.K. dienst genomen. Bovendien was hij lid van de N.S.B. en de W.A. geweest en zou hij een zekere Versteeg, die hem voor landverrader had uitgescholden, een klap in het gezicht gegeven hebben en naar een politiebureau hebben over gebracht. Tenslotte werd hem ten laste gelegd, dat hij een aanklacht zou heb ben ingediend tegen de hoofdopzichter van de P.T-T. te Lisse, de heer Tiche laar, die hem verboden had V-zegeltjes Distributievaria Morgen zijn aan de beurt voor het af halen van levensmiddelen-, tabaks- en versnaperingskaarten, alsmede brandstof- fenkaarten, die gezinnen, waarvan het hoofd een 9tamkaartnummer heeft van 47.00153.000. De uitreiking vindt plaats in „De Burcht" van 8.4511.45 en van 1416 uur. Ter verkrijging van de brandstoffen- kaart dient het reeds vroeger uitgereikte formulier MD 32315, volledig met inkt ingevuld en onderteekend te worden in geleverd, terwijl tevens het restant van de oude brandstoffenkaart moet worden overgelegd. op een gebouwtje van de' P.T.T. te Lisse te plakken; ook had hij nog enige tijd bij de Duitse telefoondienst gewerkt. Verdachte's raadsman, mr J. T. Sprik, wees op de beperkte verstandelijke ver mogens van zijn cliënt, die indertijd on der invloed van zijn predikant, dr Bois- sevain, tot de N.S3. was overgegaan. De vijandelijke gezindheid, welke men hem in zijn omgeving toedroeg, was oorzaak, dat hij de wijk naar elders nam, waar hy terecht kwam bij N.S.K.K. en Duitse- telefoondienst. Als laatste verdachte stond G. BJij- leven, chauffeur te Leiden, terecht. Ook deze man was een N.S.K.K.-er. Daar naast werd hem het lidmaatschap van de N.S.B. en de W-A. aangerekend. B., die deze tenlasteleggingen erkende, ver klaarde door de slechte tijdsomstandig heden naar de N.S.K.K. te zijn gegaan. Hier werden lonen van pl.m. f50.— per week verdiend. Oorspronkelijk had B., die reeds jaren werkloos was, in het vrije beroep een werkkring willen vin den, maar dit was hem nooit gelukt- Uitspraak in al deze zaken over 14 dagen Met ingang van 1 April j.l. is de heer C. W. Nortier, oud-zendeling-leraar en oud-docent aan de Theologische school te Malang, aan het Zendingsbureau te Oegstgeest verbonden als secretaris voor de publiciteit. De Vereniging „Vrienden van het Leids Gymnasium" organiseert op Vrij dag 9 Mei a.s. in de docentenkamer van het Gymnasium aan de Fruinlaan een ledenvergadering, waarin prof. dr Th. J. G. Locher het onderwerp „De reizen van Peter de Gróte naar Holland" zal behan delen. Kunst en Letteren CONCERT RESIDENTIE-ORKEST Op het tweede Beethoven-concert van het Residentie-Orkest trad de Franse violist Henri Merckel op met het vioolconcert. Marckel is 'n voortreffelijk gevormd violist, die het gespeelde werk technisch geheel be heerst; een uitstekende prestatie was b.v. de cadens in het eerste deel. Zijn toon is echter te eenzijdig van kleur en hier en daar wat scherp. En de vertolking was nog al uiterlijk; het tweede thema van het eer ste deel b.v. moet toch véél inniger wor den gespeeld. Schuurman opende met de derde Leo- nore-ouverture, die een uitstekende ver tolking kreeg. Na de pauze de 7de sym- phonie, waarin Schuurman en het Res- Orkest op hun best waren. Het Allegretto was prachtig van klankverhouding, intiem van sfeer en mooi van dynamische op bouw, het Scherzo prikkelend en geladen, de finale van een onstuimige vaart en scherp geprofileerde rhythmen. Dit was een ge ïnspireerd, in hoge mate boeiend en mee slepend musiceren, waarvoor wij dirigent en orkest gaarne hulde brengen. Hennie Schouten. ORANJE-HOTEL. In de tamelijk goed bezette Stadsge hoorzaal werd gisteravond voor het Cadi- Committee door 't Z.-Nederlands Tooneel voor de 5e maal het dramatisch gedenk schrift Oranje-Hotel opgevoerd. Oranje- Hotel, de welbekende naam van de Sohevendngse gevangenis, die de meest droeve gedachten oproept. Waar ze ge zeten hebben de mannen en vrouwen van ons volk, omdat ze niet bukken wil den voor de overweldiger. Het stuk brengt ons in één der cellen, waar ze- zitten, een oud-leraar, een stuurman van de grote vaart, een metselaar, een advo caat. een juridisch student, een medisch student, een procuratiehouder, en we horen hen vertellen hoe zij er gekomen zijn, wat hen bewoog weerstand te bie den, en we leven met hun strijd en hun wanhoop mee. We horen Geuze, de oud leraar, wiens hele gezin gevangen geno men is, zijn mede-celbewoners bemoe digen, wanneer zij op het waarom en waartoe van hun leven geen antwoord meer weten. Helaas horen we nimmer iets over de kracht van het geloof en Godsvertrouwen. Door de vele verhandelingen in het eerste gedeelte van het stuk, zit er wei nig handeling in. Hetgeen niet zeggen wil, dat het daarom saai was. De lange zegstukken werden onopgesmukt gezegd, zonder te vervlakken. Het Z.N.T. heeft van dit stuk een heel goede opvoering gegeven. Het is een homogeen gezel schap. Jammer dat Nico de Jong, die de rol van dr Geuze speelt, wegens ziekte niet spelen kon. Deze rol werd nu ge speeld door Pierre Balledux, die er een uitstekende vertolking van gaf. We wens ten wel, dat in elke cel zo'n Geuze ge zeten had. We zullen niet allen noemen, maar een uitzondering willen we toch maken voor -Frans Kokshoom, als advo caat en Ger Brok, als metselaar. Koos Simonis, die de lastige rol had van Julius Cohen, speelde deze rol wel goed, maar werd soms iets te overdreven. Het Z.N.T. heeft door deze opvoering een bewijs geleverd tot goede dingen in staat te zijn. 't Blijft echter jammer, dat de Gehoor zaal eigenlijk voor toneel volkomen on geschikt is, zodat er veel van wat ge sproken wordt verloren gaat, en de zaal te groot is om de gelaats-expressie te kunnen zien. En wat het toneel betreft, een vernieuwing en modernisering van het licht zou heus geen overbodige luxe zijn. B. HET RESIDENTIE-ORKEST. Het Residentie-Orkest zal o. 1. v. Frits Schuurman op Woensdag 14 Mei een uit voering in de Stadsgehoorzaal geven van Beethoven's Negende Symphonie. Solis ten zijn:'Maria Struycken-van den Adel, Annie Woud, Han Lefèvre en Laurens Bogtman. Belangloze medewerking wordt verleend door de koren van de Mij tot Bevordering der Toonkunst afd. 's-Gra- venhage en van de Koninklijke Zang vereniging Cecilia. LEIDERDORP Een dezer dagen vierden de meis jesclub „Van Knop tot Bloem" en de jongensclub „Samuël" gezamenlijk hun jaarfeest. Na de opening door de voor zitter van de oudervereniging, de heer Van Ingen Schenau, zong een koortje onderleiding van de heer C. Los. De m.c. telt nu 56 leden, de j.c. 36. Een beeld van de normale verenigingswerk zaamheden gaven Loes van Osna- brugge en Wim .van der Zwan. Een gevarieerd programma werd hierna af gewikkeld. RIJNSBURG. De Geref. M.V., die thans 170 leden telt heeft in. de Rapenburgkerk het feit herdacht, dat zij 25 jaar geleden werd op gericht. Ds E. H. Broekstra opende deze feestelijke vergadering met enkele dank woorden en gaf in het kort de oprichting en het verdere bestaan der vereniging weer. Mej. J. v. Delft hield een in-leidir.g over: „De Engelen." Ook het onderwerp na de pauze: „Het nut van de M.V." door mevr. B. v. StarkehburgRaveosbergen kon geslaagd worden genoemd. De heer T. Kralt sprak enkele woorden namens de Geref. J.V.'s en bood een mooi bedrag aan voor aankoop van boeken voor de 4de vereniging. Verder werd er gezongen, gedeclameerd en voorgedragen, waarbij ds Broekstra werd gedecoreerd VOORSCHOTEN. Hier heeft zich een comité gevormd, dat de collecte „Nationale Reclasseringsdag" die dit jaar op Zaterdag 7 Juni gehouden zal worden, zal voorbereiden. Het comité bestaat uit: zr J. E. H. J. Barmen 't Loo en de heren: D. J. Brinks, A. W. C. van Dongen, L. A. Mooij, G C Ver.rps en J. H. Krooshof (secr.). GETROUWD: W Brinks en M L Dek; L P Uitendaal en M L C van Abswoude; W Gerritsen en G van Dijk ZOETERWOUDL Door de buurtver. „Zwieten is op de Hoge Rijndijk het bevrijdingsfeest ge vierd. Een optocht van de kinderen met versierde wagens, fietsen, autopeds enz., ging vanaf café „Ik leer nog" naar het feestterrein bij de Kippenibrug. De vooxz. W. v. Leeuwen sprak een openingswoord, waarna burgemeester Smeets ook het woord tot de aanwezigen richtte. Vervol gens kinderzang en kindersipelen. De tractatie viel ook best in de smaak, 's Avonds is een gecostumeerde voetbal wedstrijd gehouden en een feestviering in de gasbetonfabriek Het „Oosthoeks Mannenkoor" bracht enkele nummers ten gehore, terwijl de ton eel ver. T.O.G. het toneelstuk „Cel 13 is vrij" opvoerde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4