Komt er algemene staking of een compromis LDist <11 Nat. Padv.raad door de Prins geïnstalleerd NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG, MEI 1947 Ramadier schakelt communisten uit EEN RODE KRACHTMETING IN GEHEEL WEST-EUROPA Paul Ramadier heeft een gereorganiseerde coalitieregering gevormd, welke gisteren beraadslaagde over de taak, Frankrijk te regeren zonder deelneming der communis ten en zeifis wellicht onder hun actieve op positie. De socialisten hebben geaarzeld om hier toe mede te werken, omdat zij vrezen voor een algemene staking, omdat de communis ten in sommige vakverenigingen de lakens uitdelen. Het is ook opmerkelijk, dat het Franse vakverbond Vrijdag een onderhoud zal hebben met de premier. Hoewel het ver bond met de eisen der arbeiders accoord gaat, meent men, dat het een compromis zoekt, waarbij ook de communisten weder in de regering zullen treden. De „New York Times" ziet de crisis in internationaal ver band en meent, dat het de communisten te doen is om een krachtmeting in geheel West Europa. Ramadiers coalitieregering van socialisten, communisten, MitJP. en radicalen werd 21 Januari samengesteld en de crisis der laatste dagen is uitgebroken omdat, zoals reeds ge meld, de arbeiders der Renaultfabrieken staakten ter verkrijging ener loonsverhoging terwijl de communisten de eisen steunden in Strijd met de politiek van de premier, de j nieuwe loonsverhogingen een ramp voor Frankrijk noemde. In verband met dit con- j flict stelde Ramadier de vertrouwensquaestie en Zondag sprak de nationale vergadering met 360 tegen 186 stemmen haar vertrouwen j in de regering uit, waar de communistische afgevaardigden (174) en ministers tegenstem den. Voorts onthielden zich 31 leden der re publikeinse vrijheidspartij, 6 boeren, 12 on afhankelijke republikeinen, 3 radicaal socia listen, 3 leden der socialistische unie van het verzet en 5 Mohammedanen van stem ming. Zondagavond tekende de president een decreet, waarbij Delbos benoemd werd tot waarnemend minister van Nationale Verde diging. Lacoste van Arbeid, Jules Moch van Wederopbouw, terwijl vice-premier Teitgen de speciale opdracht ontving, welke eerst aan Thorez was toevertrouwd. Voor de eerste maal hebben de socialisten zich thans bereid vertoond,- te regeren zon der de communisten, door een met 60 tegen 8 stemmen genomen besluit van het dagelijks bestuur der partij en een van de afgevaardig den. hetwelk echter heden bevestigd moet worden door de nationale raad der partij. Balans van Brussel in twaalf punten De Nederlandse, Belgische en Luxem- burgsohe ministers, die de vorige week te Brussel hebben vergaderd, hebben een communiqué opgesteld, waarin over de volgende punten overeenstemming blijkt te zijn bereikt: 1. In werking treding douane-overeen komst zomogelijk per 1 Sept. a.s. 2. Vóór 1 Jan. '48 voorstellen tot unifi catie van douane-wetgevingen. 3. Binnen 1 jaar na in werkingtreding voorstellen tot unificatie accijnswet gevingen en wetgevingen omzet- of luxe-belasting. 4. Medewerking van industriële en eco nomische kringen aan werkzaamhe den met betrekking tot vestiging en uitbreiding industrie geregeld. 5. Maatregelen zullen worden bestu deerd ter bevordering van econo mische toenadering tussen leden douane-unie. 6. Landbouw-ministers zullen onver wijld maatregelen beramen ter co ördinatie van de landbouwpolitiek der drie landen. 7. Vraagstukken onwettig verkeer der betaalmiddelen zullen gezamenlijk worden onderzocht. 8. Nauw onderling contact zal worden onoderhouden bij onderhandelingen met andere landen over handels- en betalingsovereenkomsten. 9. Grondslagen zijn gelegd voor nieuw handelsaccoord tussen Nederland en België (Luxemburg voor een tijd van 2 jaar. 10. Per 1 Juli a.s. zal de Comm. voor het Verkeerswezen en de havenvraag stukken van de Raad voor de Eoono- mische Unie voorstellen doen voor een oplossing van de vraagstukken van het verkeer op de waterwegen. 11. Belgische vorderingen zullen volle dig worden voldaan door periodieke en geleidelijk toenemende Neder landse stortingen binnen 5 jaren. 12.Nederland zal binnenkort 1 milliard francs (f *63.000.000) storten ter ver zekering van de lopende financiële betalingen en om de weg voor het nieuwe handelsaccoord te effenenj DAT mr A. Methoefer, gezant te Lima, met verlof is vertrokken en mr dr M. M. L. Savelberg, thans als tijdelijk zaakgelastigde optreedt, terwijl jhr mr P. D. E. Teixeira de Mattos, gezant te Stockholm, van verlof op zijn post is teruggekeerd. DAT het echtpaar J. de Klerk—Meens te Venlo Zondag zijn 60-j. huwelijksfeest heeft gevierd. DAT de heren M. de Waele en A. Martens uit Koewacht gisteren te Middelburg met hun auto tegen een boom reden en op slag werden gedood. DAT het regimentsvaandel van het 6e R.I., hetwelk tijdens de oorlog was weggestopt, morgenochtend te Maastrcht plechtig zal worden overhandigd aan de regimentscom mandant, overste J. Jonkers. DAT B. en W. van Groningen een voor stel bij de raad hebben ingediend betreffen de de wederopbouw van de binnenstad, waarvan de kosten op pl,m. 15 millioen geschat worden. DAT oud-minister prof. dr G. v. d. Leeuw, is benoemd tot voorzitter van de Volks- kunde-commissie der Kon. Ned. Academie van Wetenschappen. DAT de kosten voor de aanleg van een industrie-haven te Maastricht worden ge raamd op iy2 millioen gulden, waarip het Rijk voor ongeveer f 460.000 zal bijdragen. DAT minister Gielen Zaterdag te Arnhem heeft gesproken tijdens de viering van het koperen jubileum van de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande. DAT te Dij on een herdenkingsplechtigheid werd gehouden voor de daar gesufilleerde personen, o.w. 9 Nederlanders. DAT te Jokohama op de graven van de Ned. krijgsgevangenen, die in Japan stier ven, gisteren kransen zijn gelegd. Gedenkteken voor prof. Oranje onthuld Met een korte rede heeft prof. P. S. Ger- brandy Zaterdag op de begraafplaats „Zorg^ vlied/" te Amsterdam een. gedenksteen ont^ huid op het graf van prof. Jacobus van Oranje, in leven hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te A'dam en een der grote man nen van het verzet. Onder de vele belang stellenden bevonden zióh mevr. Oranje en haar twee zoons en dochter. „Ons vaderland verkeert in een enorme crisis," aldus prof. Gerbrandy, ,,en heeft be hoefte aan mannen, zoals prof. Oranje, die niet alleen plannen hebben, maar ook de moed deze door te voeren. De oud-premier overhandigde mevr. Oranje een album met alle namen van vrienden, die geijverd heb ben voor het tot stand komen van dit ge denkteken. NEDERLANDERS ROUWEN TE BERLIJN. Op 3 Mei trokken enkele honderden Ne- dierlanders te Berlijn naar het Franse kerk hof, waar 11 Nederlanders begraven zijn, die in de strijd om Berlijn het leven verloren. Generaal Huender herdacht in een rede de doden. Gisteren arriveerden 668 Ned, geïnter neerden uit republikeinse kampen te Batavia. Onze Landsvroutce op de Woeste Hoeve (Vervolg van Pag. 1) Op de Grebbeberg heeft, in tegenwoordig heid van vele autoriteiten, generaal Winkel man herdenkingswoorden gesproken en ojm. het ridderkruis van de Militaire Willems orde der vierde klasse posthuum uitgereikt aan Jan van Hooff, die de Waalbrug bij Nij megen voor de geallieerde opmarsch redde. Ook Amsterdam eerde de gevallen helden met stille tochten naar fusilladeplaatsen en kransleggingen. Aan de Appollolaan, waar de Duitsers tientallen Amsterdammers neer schoten, sprak burgemeester d'Ailly. Zater dagavond is in het Concertgebouw een plechtige herdenking gehouden. Rotterdam herdacht zijn duizenden doden bij het granieten kruis, dat bij het Raad huis staat opgericht. Ook bij de Willems brug, waar zovele mariniers in de Meidagen van 1940 sneuvelden, zijn kransen gelegd. Honderdtwintig estafette lopers hebben gis teren het bevrijdingsvuur, dat vorig jaar van Normandië uit, via Eindhoven naar Nij megen werd gebracht, van de Keizerstad naar de hoofdstad gevoerd, waar het door burgemeester d'Ailly op een daartoe op de Dam opgerichte vuurbak werd overgedragen. Ook in Londen werden de gevallenen her dacht. De Nederlandse ambassadeur, jhr. Michiels van Verduynen, hield op het ter rein van de Austin Friars in de City, waar voorheen een door een Duitse luchtmijn ver woeste Nederlandse kerk stond, een her denkingsrede. In de Engelse uitzendingen van de Neder landse wereldomroep hebben gisteren ter ge legenheid van de Nationale feestdag, de am bassadeurs en gezanten van Amerika, Enge land, Canada, Australië en Zuid-Afrika het woord gevoerd. Verder doen wij een greep uit andere min of meer officiële herdenkingen. Wij noemen: het kerkhof Margraten, waar veel Ameri kaanse soldaten begraven liggen, de afsluit dijk en Wieringen, waar veel slachtoffers in 1940 vielen en in de verzetstrijd en Arnhem, waar de Canadese soldaten een heldhafti ge strijd hebben geleverd tegen een veel sterkere vijand. Op de Nationale feestdag, die ook te Ba tavia gevierd is, hebben velen ongetwijfeld met zeer gemengde gevoelens rond gelopen.. In Apeldoorn woonde H.M. de Koningin een gedeelte van het feestprogramma bij. PADVINDERS WORSTELEN MET GEBREK AAN LEIDERS „Bij duizenden moesten de jongens, die zich hadden aangemeld voor het Spel van Verkennen worden afgewezen, omdat er geen plaats was in het Padvinderscorps, waarvan de capaciteit wordt bepaald door het aantal volwassenen, dat zich beschik baar stelt voor het geven van leiding. Thans wordt aan honderden jongen® wederom de gelegenheid om dit spel te spelen ontnomen, omdat zoveel leiders onder de wapenen wor den geroepen. Is het te veel gevraagd aan hen, die niet onder dienst moeten, de taak van hen, die naar Indië vertrekken, over te nemen en de leeg gekomen plaatsen aan te vullen? De toekomst van het land is er bij gebaat: de jeugd heeft de goede wil getoond, zij heeft recht op onze hulp." Deze woorden sprak Prins Bernhard, Ko ninklijk Commissaris van de „Nederlandse Padvinders" en ,J5e verkenners van de Kath. Jeugdbeweging" Zaterdag bij de herinstal latie van de Nationale Padvindersraad in Hotel Royal te Den Haag en we mogen hopen, dat ze weerklank zullen vinden bij hen, die daartoe in staat zijn. Tot leden van de Nat. Padvindersraad zijn geïnstalleerd W. C. Roest van Limburg, controleur-ge neraal van de Nederl. Bank, voorzitter; H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, gen.-maj. b.d., lid Eerste Kamer, onder-voorz.; mr J. M. L. Th. Cals, te Nijmegen; ds W. M. A. Kalkman, te Amsterdam; H. P. J. van Ket- wich Verschuur, dir.-gen. Ned. Roode Kruis, Den Haag; A. H. van Leeuwen, architect B.NA., Den Haag; A. J. L. Verhoeven, hoofdalmoezenier, Den Haag, E. A. Schütten- helm, dir. Nat. hoofdkwartier verkenners der Kath. Jeugdbew., secr.-permingm. Den Haag. De voorzitter van den Raad, de heer Roest van Limburg, bracht vervolgens in een toe spraak dank aan den Prins, die het eere voorzitterschap heeft aanvaard. Alvorens Prins Bernhard, de leden van de Raad, alsook de pers, zich aan een lunch verenigden, werden nog besprekingen ge voerd omtrent verschillende aangelegenhe den uit de padvinderswereld en om. mede gedeeld, dat 650 padvinders uit ons land de jamboree zullen bezoeken. Na de plechtigheid werd door ongeveer 1400 padvinders en verkenners een demon stratie gegeven op het ADO-terrein De pad vinders- en -verkennersbeweging in Neder land telt thans circa 140.000 deelnemers. Op de dag van zijn jubileum overleden De belastinginspecteur H. J. M. D. v. Kreven te Sittard, die dezer dagen zijn zilveren jubileum im 's Rijks dienst vierde en afscheid van zijn medewerkers nam i.vjn. zijn bevordering tot hoofdinspecteur en over plaatsing naar Heerlen, en die dag het mid delpunt was van een huldigingsplechtigheid, is 's avonds in de kring van zijn familie, 43 jaar oud, plotseling aan hartverlamming overleden. Daar gaan dan onze vetten en oliën uit Indië! Straahey, de Engelse minister van voed selvoorziening, verklaarde heden te Dundee, dat Engeland rekende op Ned.-Oost-Indië. voor leniging van de groote behoefte aan vetten, waaraan Engeland thans lijdt. „Ned.-Indië", aldus Straahey. „is een grote producent van oliën en vetten, en ik ben er van overtuigd, dat de politieke overeen-' komst, die tussen Nederland en Indonesië werd bereikt, leiden zal tot een economische overeenkomst en tot hervatting van de uit wisseling van goederen. Dit is van zeer groot belang voor Engeland." ONDERZOEK NAAR WAARDEVOLLE DOCUMENTEN TE BERLIJN. Van, Nederlandse zijdie is heden te Berlijn een aanvang gemaakt met een omvangTijk onderzoek in de uitgebreidie hoeveelheid do cumenten, die aldaar door Engelse en Ame rikaanse autoriteiten zijn bijeengebracht en waartoe o.a. de archieven van alle nationaal- socialistisohe ministeries behoren. Men t waaht van diit onderzoek belangrijke gege vens over de Duitse bezetting van Nederland. JANTJE WELGEMOED EN ZIJN V ADEK TH ROTMAN 93. En hij voegt do daad bij t woord, Door zijn armen beide Met uitnodigend gebaar Zijwaarts uit te spreiden...-. Maar ons drietal past er voor; Duikt er netjes onderdoor, Waarop snel als hazen Zij de aftocht blazen. 94. Aan gezien Papa het been Van de boer laat glippen. Moet de man, dat snap je wel. Pal voorover wippen; En de diender, ja 't is heus. Krijgt de bezem op z"n neus. Akkeba! Ajakkes! Midden in z'n bakkes I Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Haes (bij Nijmegen) C J v d Sluijs te Zuidland. Aangenomen naar Workum P de Bruijn te Barger-Oosterveen; naar Etten en Leur ds B L Kiehl te Hazerswoude; de ben. tot hulppred. te Leiden D M Vermet, em.- pred. te Leidschendam; hij bedankte voor Scheveningen, Heinenoord en Waddinxveen. Benoemd: tot hulppred. te Westka- pelle W. Keus, as. em. pred. aldaar. Geref. Kerken. Beroepen te Den Haag-Oost (vac. A. G. Barkey Wolf) A v d Weg te Bussum; te Daarle P de Feijter te Zwartsluis; te Eist (Gld.) W. Wiersinga, cand. te Apeldoorn. Bedankt voor Terneuzen Th. Oostra te 's-Gravemoer; voor Leiden (vac. H. A. Wiersinga) A. S. Timmer te Apeldoorn. Geref. Kerk art. 31 K.O. Beroepen; te Leiden ds J. v. Dijk te Schildwolde. Prof. BAVTNCK BIJ Z'N VERTREK HOOPVOL GESTEMD. Bij zijn vertrek naar Indië zeide prof. dr J. H. Bavinck verleden week op Schiphol, hoopvol gestemd te zijn over de geruchten Inzake de stemming, die in de Javaanse ker ken t.a.v. de kerken in Nederland de ronde hebben gedaan, doch die alle grond missen, zoals de directeur van het Geref. Zendings centrum, ds B. Richters, die prof. Bavinck uitgeleide deed, ook bevestigde. Een uit 16 personen bestaande delegatie uit de Raad van Javaanse kerken zal te Batavia met de delegatie der Ned. Herv. en Geref. Kerken in Nederland samenkomen. Er zullen wel enkele maanden verlopen, voor men in ono land terugkeert. PERSONALIA. Ds J. A. Fricke, Ned. Herv. predikant te Oudenhoorn, is eervol ontheven uit het ambt, met het recht van em.-predikant, we gens een benoeming tot predikant bij de Prot gemeente te Bonaire (W.-Indië). De secretaris van het college van cura toren der T.H., prof. mr dT ir A. R. Veldman, is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in, het recht van de industriële eigendom aan de TH. Tij zal zijn functie als secretaris der curatorien neerleggen en een functie aan vaarden bij de Octrooi-afdeeling der Staats mijnen. IN HET KORT. De Paascollecte der Ned. Herv. Kerk heeft tot nu toe f84.138 opgebracht. Op Hemelvaartsdag zal van 1012 uur over Hilversum H een wijdingsdienst wor den uitgezonden van uit de Apollohal te Amsterdam ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van het Leger des Heils. Op de Theol. Schooldag der Chr. Geref. Kerk, welke op 29 Mei te Apeldoorn wordt gehouden, spreken ds P. Westerloo van The- singe over „Belofteprediking" en ds J. G. van Minnen van Delft over „Geef ons pro feten." ACADEMISCHE EXAMENS/ UTRECHT, 3 Mei. Geslaagd doet kunst geschiedenis ir L. J. F. Lijsenbeek, dien Haag; cand. ex. soc. aardrijksk. mej. M. J. Kool- mans, R'diam; cand. Godgeleerdheid H. v. d. Linden, Oud-Beierland; semiarts-ex. mej. J. S. M. Cornelis, Utrecht; mej. E. J. Wichers, Utrecht; artsex. B. C. J. de Mol, Woerden,; A. Lamberts, Bilthoven; theor. tandheelk. ex. Ie ged. B. H. Timmers, mevr. K. D. Nijen- huis-Inge, J. Snijder; ider 2e ged. mevr. L. Bramer-EhrlichHa A. M. Brink, A. v. d. Nagel, G. H. Eykman, R. Fick, J. v. Willigen, R. J. C. Hoyng, J. Klinkhamer. NIJMEGEN, 3 Mei. Geslaagd cand'. En gels N. H. Roomans, Maastricht. GRONINGEN, 3 Mei. Geslaagd doet. wis- en natuurk. (phaxmacie) C. B. Huizinga, Gro ningen; artsex. Ie ged. F. Osinga, Groningen en H. J. Piers, Assen. AMSTERDAM, 3 Mei. (Gem. Univ.). Ge slaagd cand. rechten mej. A. T. Brouwer, H. Vente en E. Jongens. DAT tijdens de afwezigheid van het Tweede Kamerlid J. Schouten brieven voor die A.R. Tweede Kamerfractie moeten worden gericht tot mr J. Terpstra, Sweelinokpledn 72, Den Haag, en DAT correspondentie voor de A.R. Parijt moet worden gezondien naar het Centraal Comité, Dr Kuyperstraat 3, Den Haag, of voor de Dr Kuyperstichting naar het adres Dr Kuyperstraat 5, Den Haag. DAT de lening ad f 25 millioeon van de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, is vol- tekend. DAT de bouvier van de heer H. Leenstra uit Voorschoten thans een nest jonge bou viers heeft te verzorgen, maar ook een moederloos lam zoogt. DAT op aandrang van de ANWB de mili taire autoriteiten hebben toegezegd de mar cherende militaire colonnes zoveel moge- ik de eisen van de verkeersveiligheid in acht te doen nemen DAT de Ned. voordrachtskunstenares Chaja Goldstein is uitgenodigd op 11 en 17 Juni op te treden in het Théótre des Champs Elysées te Parijs m.m.v. de pianist Geza Frid. DAT Zaterdag a.s. om 2 uur in Nijme gen een réunie wordt gehouden van oud studenten der R.-K. Nijmeegse Universiteit. DAT de boomgaarden in de omgeving van Kapelle (Z.), die wel de Zeeuwse Betuwe wordt genoeml, momenteel in volle bloei staan DAT in 1948 het 650-jarig bestaan van Be verwijk feestelijk zal worden gevierd. DAT de Ver. van Ex-Politièke Gevange nen, Zaterdag te Bloemendaal een réunie ganiseert, waar minister van Maarseveen een herdenkingsrede houdt op het eregraf. DAT gisteren 60 gedelegeerden van de Intern. Federatie voor Agriculturele produ centen, met een tournee van een week door Nederland zijn begonnen, waarbij de heer H. D. Louwes als gastheer optreedt. DAT de heer B. G. van Os van Delden, hoofdvertegenwoordiger der KLM te Bata via, binnenkort naar Nederland zal vertrek ken, terwijl mr H. R. Semmelink hem als zodanig voorlopig zal vervangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2