70 Maal klonk het onmenselijk„Zum Tode" Wat geef ik nu voor wat f 1.- kostte in '38 't Verklaarde Kent u Thomas n uitzicht nieuwe leidsche courant zaterdag. 8 mei 194t OP 19 MEI 1942 WERD HET O.D.-PROCES GEVOERD (Van een onzer verslaggevers). Het was 19 April 1942. Voor het Duitse Feldkriegsgericht in Amersfoort stonden zeventig Nederlandse imannen. Zeventig, wier zaak van 27 Maart tot 10 April diende. Negen dagen hadden de reohters Meister, dr Gamke en Feldwebel Hietsch noodig gehad om het vonnis op te Btellen. Op 19 April 1942 werden de zeventig weer Voorgeleid. Het vonnis was sober., veelzeg gend, angstwekkend en eentonig: Johan Wes- terveld, eerste luit.. Den Haag, ter dood; Cornelus Marius Hamaker, kapitein, Rijs wijk, ter dood; Joan Taco Hajo van den Ho- nert, luitenant, Den Haag, ter dood; dr Tho mas Roelf van Slooten, luitenant, Den Haag, ter dood; Jacobus Alexander Willem Busé, Den Haag, ter dood; Jan van Meel, ambte naar, Den Haag, ter dood; André Gerard Ohr. Locher, Den Haag, ter dood; Karei George Hendrik Gerritsma, Den Haag, ter dood; Evert Blijsie, politie-ambtenaar, Den Haag. ter dood; Philippus Uythoven, politie ambtenaar, Den Haag, ter dood; Hendrik Boer, groentehandelaar, Scheveningen, ter dood: Hendrik Herman Kleinhout, bouwkun dige, Zaltbommel, ter dood; Martinua Hen- drikus Stammer, rijwielhandelaar, Den Haag, ter dood; Dirk Smit, kantoorbediende, Den Haag, ter dood; Jan Dirk Smit (tweeling broers), werkmeester in den Ned. Arbeids dienst, Den Haag, ter dood; Johannes Pieter Steenbergen, sergeant Opbouwdienst, Den Haag, ter dood; Jasper Hendrik Boon, kan toorbediende, Den Haag, ter dood; Hendrik Kop, ambtenaar, Den Haag, ter dood; Johan C. A. Nout, Den Haag, ter dood; Paul Nan- ninga, ambtenaar bij de Posterijen, Den Haag, ter dood; Jacobus Christiaan Boogaard, kapitein der luchtmacht, Den Haag, ter dood; Johannes Bernardus Soharp, eerst luitenant, de Bilt, ter dood; Anne Sape Foahtelo, in specteur van politie, Wassenaar, ter dood; Anton Bernhard, schilder, Den Haag, ter dood; Richard Leonard Arnold Schoemaker, hoogleeraar te Delft, ter dood; Johan Wil lem van Slooten, student, Rotterdam, ter dood; Eduard Papke van Groningen, student. Delft, ter dood; Robert Adolf de Vries, stu dent, Delft, ter dood; Henricus Franciscus Kielsdonk. student, Delft, ter dood; Hermann Johannes Bolt, assistent TH., Delft, ter dood; Theodorus A. M. van der Stap, aanne mer, Schipluiden, teri dood; Jan Woltjer, stu- den, Delft, ter dood; Paul Th. Eckenhausen, Student, Delft, ter dood; Johan L. Gebben, kantoorbediende, Delft, ter dood; Gijsbertus J. Suman, autohandelaar, Haarlem, ter dood; Cornelis Brandes, radio-technikus, Haarlem, ter dood; Antonie de Vries, luit.-kol. Amers foort, ter dood; Chr. F. Boers, kapitein, Amersfoort, ter dood; Jacob Blokhuis, ma joor, Zeist, ter dood; Fl. Jac. A. Calkoen, kapitein, Amersfoort, ter dood; C. Huiszoon, serg.-majoor, Amersfoort, ter dood; Joh. Cl. Mulders, banketbakker, AmersfQort, ter dood; St. Jac. van Royen, kapitein, Amersfoort, ter dood; Jan H. Roohaar, majoor, Amers foort, ter dood; Huibert van As, boekhouder, Utrecht, ter dood; J. E. W. Twiss Quarles van Ufford, officier van Justitie, Maartens dijk, ter dood; Nicola van Spanje, adj. on derofficier, Utrecht, ter dood; Pierre M. R. Versteegh, luit.-kol. maréchaussee, Bussum, ter dood; Wille L. Voencken, majoor, Bus sum, ter dood; Peter H. van Veen, luit., Blaricum, ter dood; Ch. Ubbens, luit., ar cheoloog, Groningen, ter dood; H. J. Offer- haus, secretaris. Wassenaar, ter dood; Joh. H. F. Welbergen, serg.-majoor, Amersfoort, ter dood; H. G. P. Molt, electricien, Den Haag, ter dood; G. van Straaten, verzeke ringsagent, Den Haag, ter dood; I. van Am- stel, verzekeringsagent, Den Haag, ter dood; Johan Heyer, inspecteur PTT, Den Haag, ter dood; Joh. Hellegert Caboort, kantoorbedien de, Den Haag, ter dood; G. Lammers, tuin man, Loosduinen, ter dood; J. W. Kempff, tuinman, Loosduinen, ter dood; R. van Dalen, kantoorbediende, Den Haag, ter dood; Johan Reekers, politie-agent, Den Haag, ter dood; Reinder E. Zwolsman, garagehouder, Den Haag, ter dood; Joh. M. Van Wageningen, kampcommandant, Den Haag, ter dood; Arend Pronk, slager, Scheveningen, Den Haag, ter dood; C. van Otterloo, bakker, Loosduinen, ter dood; H. M. Uhr, chauffeur, Den Haag, ter dood; H. N. M. Koot, veehan delaar, Den Haag, ter dood; H. C. van der Bol, techn. hoofdambtenaar, Den Haag, ter dood; Nelis van den Brink, tuinbaas, L' duinen, ter dood. Wij hebben U al him namen nog eens ge geven. Volledig. Uit het dossier, dat we dezer dagen over hun proces in handen kregen. We geloven niet, dat ze ooit compleet ge publiceerd zijn. Indertijd drongen druppels gewijs berichten over dit proces, het eerste grote z.g. O.D.-proces, want het waren alle leden van de z.g. Orde Dienst, die hie^ te recht stonden, naar buiten door. Toen begin Mei wat meer bekend gemaakt werd, waren de vonnissen op die tegen Fogteloo, Ecken hausen, Welbergen, Caboort, Lammers, Ree kers en v. d. Pol na, die „begenadigd" wer den, reeds voltrokken. Bij schrijven van 28 April 1942 gaf Christiansen daartoe bevel. Wie in deze dagen procureurs-fiscaal hoort klagen over de traagheid waarmee in Neder land oorlogsmisdadigers gestraft worden en zelfs het woord „strafcomedie" hoort ge bruiken, huivert bij het doorlezen van dit dossier. Er worden leiders van de groep als Wes- terveld, Blokhuis, dr van Sloten, Molt ea. gevonnist, maar ook de tuinders, van wie het vonnis erkent, dat zij slechts kennis droegen van het feit, dat leden van de groep een pistool bezaten, foto's van leden van het Ko ninklijk Huis verspreidden en Oranjearmban den in huis hadden. Die wetenschap alleen bracht hen voor het executiepeloton. Wat zijn wij dat alles snel vergeten, als we aartsschurken, die illegale werkers aan auto's bonden en over wegen voortsleepten, tot ge vangenisstraf veroordelen en het schunnigst verraad met levenslang honoreren. De strengheid van het Duitse vonnis wordt verontschuldigd met de opmerking, dat Duitsland zich beschermen moest tegen aan vallen van binnen uit. Laten wij dit tenmin ste uit die monsterproces met z'n zeventig- voudig herhaald „ter dood" leeren....! Gen.-maj. ir M. Tans, Gou verneur der Residentie Als opvolger van It.-gen. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst. Bij K. B. is de gen.-maj. der artillerie, ir. M. Tans, territoriaal bevelhebber Neder land, benoemd tot Gouverneur der Resi dentie. Ir. M. Tans is in 1894 geboren en werd in 1915 tweede-luit. der artillerie. Hij Gen.-Maj M. TANS. studeerde aan de T.H. te Delft, waar hij' in 1926 civ. ingenieur werd. Tijdens de oorlogs dagen nam hij met de mannen van de voor malige 2e afd. van 2 R.A. deel aan den strijd, vm.L bij Ypenburg. Gedurende de oorlog was ir. Tans tot zijn afvoering in krijgsgevangenschap adj.-dir. van het Rijks- inkoopbureau, terwijl hij ook een werkzaam aandeel bij de organisatie van de Orde dienst had. Na terugkeer in het vaderland werd hij tot 1 Jan. 1946 korpscommandant van het Militair Gezag. In Januari 1946 volgde zijn benoeming tot terr. bevelhebber Nederland Hij is thans de opvolger van lt.-gen. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst. Ten gevolge van het van kracht wor den van de Japanse grondwet zal het kabi- net-Sjigeroe Josjida op 6 Mei aftreden. CIJFERS OVER KOSTEN VAN LEVENSONDERHOUD Het Centraal Bureau voor de Statistiek zit bij het maken van een vergelijking tussen de kosten van levensonderhoud van nu en van voor de oorlog met dezelfde moeilijkhe den als meniige huismoeder. Moeder consta teert wel. dat ze nu heel wat meer uitgeeft voor voeding en kleding dan zeven, acht jaar geleden, maar als ze eens bekijkt, welke waar zij nu voor haar geld krijgt, dan is het, wat aard en kwaliteit betreft, heel wat an ders dan vroeger? Bijna onvergelijkbare grootheden, zou men kunnen zeggen. Om nu toch een vergelijking te maken kan men twee dingen doen. Hetgeen men voor levensonderhoud nodig heeft, wordt een „goederen- en diensten-pakket" genoemd. De vergelijking kan nu worden getroffen, uit gaande van dit pakket van voor de oorlog, waarbij dus het antwoord wordt gegeven op De grootste vernedering voor de Duitsers in ons land ondergingen zij op 5 Mei 1945, toen generaal Blaskowitz in het zwaarbeschadigde hotel „De Wereld" te Wageningen de capitulatievoorwaarden moest tekenen. Het historische moment. de vraag: wat zou ik nu moeten betalen, voor wat ik in de jaren 1938/39 voor mijn le vensonderhoud kocht. Maar men, kan ook uitgaan van het goederen- en diensten-pak ket van nu en dan kijken, wat me daarvoor in 1938/39 zou hebbe 'betaald. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft in het Statistisch Bulletin nr. 23 hier over een paar cijfers gegeven. Men noemt deze cijfers index-cijfers, waarbij uitgegaan wordt van het cijfer 100 voor 1938/39. Om het in begrijpelijk Nederlands te zeggen, de cijfers duiden aan, wat men nu moet betalen voor iets, dat voor de oorlog één gulden kostte. Als grondslag zijn genomen gezinen, die in 1935/36 een inkomen hadden van minder dan f 1800.per jaar. Vergeleken met het voor in deze gezinnen voor goederen enz. ter waar- oorlogse goederen- en diensten-pakket moet de van f 1.in 1938/39 nu betaald worden f 1.98. Als men dit bedrag gaat ontleden, komt men voor onderdelen tot de volgende bedragen: voeding f 2.05; kleding f 3.08; schoeisel f 3.27; reiniging f 3.09; woningin richting en huisraad f 314; diversen f 1.60. Wanneer men wil zien, hoe het verloop in de laatste twee jaar is geweest, moet men deze cijfers zetten naast die van Sept. 1945. Toen waren ze: totaal f 1.73; voeding f 1.66; kleding f 3.25; schoeisel f 2.96; reiniging f 2.34; woninginrichting, enz. f 3.23; diversen f 1.44. Merkwaardig is daarbij, dat in tegenstelling tot de andere cijfers, de kosten voor kleding en woninginrichting n de laatste twee jaar zijn gedaald. Gaat men uit van het goederen- en dien sten-pakket van nu, herleid tot de toestand in 1938/39, dan komen er andere cijfers te voorschijn. Voor iedere gulden in die jaren moet men dan thans uitgeven in gezinnen met een inkomen van f 30.tot f 40.per week: totaal f 1.76; voeding f 1.99; kleding f 2.69; schoeisel f 3.14; reiniging f 2.414 wo ninginrichting f-3.diversen f 1.42. Voor gezinnen met inkomens van f 40. tot f 50.p. w. zijn deze bedragen f 1.80, f 1.99, f 2.63, f 3.12, f 2.44, f 3.10 en f 1.51; voor gezinnen van f 50.tot f 60.f 1.84, f 2.—, f 2.66, f 3.15. f 2.35. f 3.— en f 1.57. Op 10 Mei wordt in Nijkerk een réunde gehouden van het 7 esk. wielrijders, waar voor men zich kan opgeven bij res.-ritmees ter C. Huisken, Leidsegracht 9, A'dam. Zalig zijn zij, die niet gezien hebben en nochtans zullen, geloofd hebben! Joh. 20 29 b. U kent Thomas toch wel? De ongelovige Thomas. Dat is het bekende naamkaartje van deze ietwat ingewikkelde, stille, 'verle gen, een beetje onhandige mens, die moeilijk galante woorden kan vinden, naar wie men eigenlijk niet luistert, die daardoor meer en meer-achteraf komt te staan.. U kent hem wel! Misschien heeft wel eens iemand tegen U gezegd: Pas maar op dat je niet wordt als die ongelovige Thomas, die eerst moest zien en tasten om te geloven. Wellicht denkt U: „Ik ben gelukkig niet als Thomas, want ik geloof ook zonder te zien en te tasten! Wie is deze Thomas eigenlijk? Op een gegeven moment zegt Jezus tot de discipelen: ,,Waar Ik heen ga weet gij en den weg weet gij!" Dan komt Thomas naar voren: „Heer dat weten we helemaal niet." Dat was juist de grote vraag voor hem, daar liep hij dagelijks over te piekeren. Jezus kan dan het prachtige antwoord geven: MIk ben de Weg, de Waarheid en het Leven, nie. mand komt tot de vader dan door Mij Nu weten wij het: door Christus alleen. Later wil Jezus tegen het protest van de discipelen in, terug naar Judea waar men Hem al bijna gestenigd heeft, want zijn vriend Lazarus is gestorven, én zo staat er bij opdat gij geloven moogt." Dan is Thomas de eerste om te bewijzen dat hij ge loven wil en dat hij weet waar het met zijn meester heen gaat: „Laat ons ook gaan opdat wij met Hem sterven." In de opperzaal vin den wij Thomas terug, die even goed als de andere discipelen .volhardende was in bid den en smeken om de Heilige Geest." Praten we nog zo gemakkelijk over de „ongelovige" Thomas? Na Joh. 20 zegt Jezus tot Thomas: ,,Doe niet zo ongelovig, overwin je verdriet, kom er maar eerlijk voor uit...." „Ja" denkt Thomas. „Mijn Heer en mijn God" zegt hij! Dat is een geloofsbelijdenis, een korte, maar langer is niet nodig. Het is: „door Christus alléén!" Dan staat er ook nog: .Zalig zijn zij die niet gezien hebben en toch zullen geloofd hebben." Die zaligen" zijn dan toch beter Marianne en de.... communistische fluit, Het klassieke gezegde „eerst brood, dan spelen" wordt door de huidige Franse burger begrepen als „eerst politiek, dan brood". Tus sen de socialistische en communistische po litieke ideologie en de nuchtere, economische realiteit is gering verband. Dit is jammer voor de toekomst van Marianne, vooral, waar de franc weer iets naar boven geklauterd was en de indexcijfers voor de handel zich verbeterden. De communisten spelen er zor geloos op hun politiek instrument, zoals een ander luchtigjes op Zondagmorgen zijn fluit voor de dag haalt, maar Ramadier houdt niet van het deuntje en De Gaulle tracht het ge luid te overstemmen - met zijn trompet. Een week geleden reeds, verstoorde deze cacopho- nie van politieke geluiden het Franse ontbijt. De vette, zwarte koppen der Franse bladen voospelden weinig goeds: ,,la ration de pain est fixée a 250 gr." en behalve déze beleefde mededeling van Ramadier, dat met ingang van 1 Mei het broodrantsoen van 300 op 250 gram was teruggebracht, volgde dan nog ter verdediging, dat men voor het volgende jaar 10 millioen centenaars graan te kort kwam, hetgeen ongeveer een kwart Is van de be nodigde hoeveelheid, om alle Franse magen te vullen. De bakkerswinkels moeten ééns per week gesloten blijven, geen .sandwiches" mogen o.a. meer worden verkocht. De poli tiek van de „inwendige mens" vreet steeds nog veel sterker door dan welke buiten landse politiek óók, en die van .Marianne", is, gezien Vietnam, Madagascar, Marokko, Al ge rië al erg ongelukkig geweest. Broodtekort, straks misschien wel gebrek, als Amerika niet in de noden voorziet, stimuleert de po litieke activiteit en de vraag rijst ,.aan wie de schuld?" De slechte oogst, de winter^ de distributie, de „zwarte markt", de regering, er zijn oorzaken genoeg. Een dergelijke broodmalaise-stemming kan wel eens koren betekenen op de molen der communisten. Amok maakt men niet slechts in Cochin- China, maar óók in Parijs. Maar misschien wordt nu het wapen der „vertrouwenskwes tie" in de regering voor de communisten een boemerang. In ieder geval kan het geen kwaad als de communisten uit de regering treden want dit kabinet Ramadier hangt aan elkaar als los zand. Geef mij maar 'n de Gaulle" begint menig Fransman te den ken. Inzake de militaire credieten voor Indo- China de opheffing van de parlementaire on schendbaarheid van de afgevaardigden van Madagascar, het droevig einde der conferentie te Moskou, de houding van Bidault die meer en meer achter Marshall en Bevin aanloopt en Molotow ontwijkt steeds zijn het de com munistische ministers al dan niet gerugge- steund door hun partij geweest die vijandiger tegenover de andere leden van het Franse kabinet kwamen te staan. En nu weer deze v bom: in Frankrijk is een regeringscrisis uit gebroken; voor de zoveelste maal! Maurice Thorez de vice-premier en communist deelde mede dat de communistische partij haar „loon- en prijzenpolitiek" had gewijzigd. Het vakverbond der metaalbewerkers eiste een verhoging van het uurloon met 10 franc, hoewel men aanvankelijk met een verhoging van 3 franc tevreden was geweest De gena tionaliseerde bedrijven van de Renault-auto- mobielfabrieken kwamen stil te liggen, waar bij 30000 man betrokken waren. De regering met minister-president Ramadier handhaafde de officiële prijspolitiek ,dus verzette zich tegen loonsverhoging. De vijf communisten •in het kabinet steunden de stakers, bevreesd de vakorganisaties tegen zich te krijgen. Zoals reeds werd gemeld, zal morgen, Zon dag, dus eerst na een „vrije dag" over de vertrouwenskwestie worden gestemd en kun nen dus de communisten weer hun fluit te Voorschijn halen en cms op het bekende deuntje vergasten. De mogelijkheden zijn deze: evenals bij de kwestie der credieten voor Indo-China bewandelen de communisten de weg terug, óf zij worden vervangen door leden van andere partijen, bijv kan er komen een socialistische regering onder de paraplu van Blum, (die wel tegen een politiek regen buitje kan) of een MJtf5 regering, gesteund door andere soc. en conservatieve partijen. In ieder geval kunnen de looneisen niet zon der meer worden ingewilligd, want dan dreigt er inflatie en een tuimelende frank. Hoe be taalt men dan het Amerikaanse graan? Rama dier heeft gewaarschuwd, dat een valuta crisis het proletariaat in de ellende zal stor ten, doordat dan de koopkracht vernietigd wordt „Washington en Moskou staren u aanRamadier! nog dan Thomas, want die moest eerst „zien." Gelooft U, dat Christus op het moment dat U eindelijk tot een korte maar beslissende belijdenis komt „Mijn Heer en mijn God!" U de les zal lezen en U vertellen dat de manier waarop helemaal fout was en dat U maar een voorbeeld moest nemen aan hen die niet zien en toch geloven? Neen, zo hard is Uw Heiland niet! Ik geloof dat het zó is: Niet alleen voor Thomas en de discipelen maar voor ons allen is dit woord „Zalig zijt gij die niet ziet en toch gelooft." Wij „zien" Christus niet, Hij is de Vader, het hart van de hemel is één gebed voor ons.... maar onzichtbaar. Wij „zien" echter enorm veel, wat misschien beter onzichtbaar kan blijven, alles om ons heen een duistere poel van zelfzucht.... ergerlijk zichtbaar. Maar wij weten dat Christus de poorten van Zijn Rijk van binnen uit openzette en dat de muren van dit Rijk ons omarmen in Christus, de Heer. Wanneer wij belijden in deze hard zicht bare wereld, als Thomas: „Mijn Heer en mijn God" dan zult U eens „zien" hoe licht het wordt op aarde door Christus alleen. U kent Thómas toch wel? Ds G. C. Foeken. Ned. vrouwen richten zich ander maal tot dr Reel Over snelle afvoer van geïnterneerden in Indië. Nadat de gemeenschappelijke actie Ne derlandse vrouwen onlangs reeds een uitvoerig adres aan dr Beel heeft gezon den inzake de nog steeds in Indië geïn terneerde Nederlanders, is hierop giste ren het volgende telegram aan den Mi nister-president gericht: „In diepe bezorgdheid over het lot der geïnterneerden op Java verzoeken wij Uwe Excellentie met klem alle maat regelen te nemen ter onmiddellijke af voer geïnterneerden". Dit telegr^un werd o.m. ondertekend door de Nationale Vrouwenraad, de Ne derlandse Christen Vrouwenbond, het Katholiek Vrouwengilde, de U.V.V., de Bond van Plattelandsvrouwen en de Ka tholieke Actie Vrouwelijke Jeugd Ne derland. NED. VER. VOOR LANDAANWINNING OPGERICHT. Dezer dagen is opgericht de Ned. Ver. voor Landaanwinning, Raamweg 2527, Den Haag, waarvan het voorl. bestuur bestaat uit de heeren jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, ir. V. J. P. de Block van Kuffeler, H. D. Louwes, F. J. M. Smits van Ooyen, prof. dr. J. Tinbergen en dr. ir. F. Bakker Schut. De taak der vereniging is voorlichting geven aan het publiek, stimuleeren der activiteit, weer geven der volksmening en steunen van Regeringsdaden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3