Is sloping v.m. Mil. Hospitaal verantwoord De Nat. dodenherdenking op Zaterdagavond De Leidse Chr. Oranjever. vierde Julianadag NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 Stadsnieuws Een goedkope manier om aan 50 woningen te komen - Naar de Nieuwe Leidsdhe Courant ver neemt. bestaan er bij het Rijk plannen om het voormalig Militair Hospitaal aan de Morschweg, hoek Morschsingel, te slopen. Wat de bedoeling van deze sloop zal zijn, is ons niet bekend, maar wie dit Militair Hospitaal, hetwelk reeds jaren niet meer als zodanig wordt gebruikt, wel eens heeft bezocht, moet onder de indruk zijn van de geweldige soliditeit van dit gebouw. Het is ons echter wel békend, dat in de barre oorlogswinter 1944'45 de be woners van de omliggende straten het houtwerk, grotendeels hebben uitgebro ken, evenals van de school aan de Paul Krugerstraat, welke ook op een onver antwoordelijke wijze is leeggeroofd, zodat de gemeente hoge kosten heeft moeten maken om dit gebouw weer te herstellen. Het voormalige Militair Hospitaal staat er echter nog in uitgebroken toestand. Met de reparatie daarvan zouden enkele tonnen zijn gemoeid en dan kan men dit gebouw voor diverse doeleinden bestem men. Het wil ons voorkomen, dat het slopen van een dergelijk gebouw momenteel niet is te verantwoorden. Allereerst het ge bouw, dat, wanneer het thans opnieuw zou worden opgetrokken, zeker een mil- lioen gulden zou kosten, thans kant en klaar om te worden heringedeeld naar believen. Een goede gedachte zou het zijn de in het gebouw aanwezige ruimte in te deelen door scheidingsmuurtjes in een 50-tal woningen, welke er zeker in kunnen worden aangebracht. Op deze wijze zouden 50 gezinnen onder dak kun nen worden gebracht, hetgeen een enorme besparing van materialen zou betekenen; immers kosten 50 woningen zeker f 550.000 indien ze op een andere plaats nieuw worden gebouwd. Het zetten van scheidingsmuren en het maken van betonvloeren in een bestaand gebouw kost slechts ongeveer één derde van dit bedrag, terwijl de woningvoor ziening hiermede zeer zou zijn gebaat. Overigens kan men dit gebouw, indien vloeren en dak worden hersteld, ook Jubileumconcert van den heer H. J. van Leeuwen Vele Gemeenteleden waren aanwezig in de Oosterkerk. Honderden belangstellende gemeente leden waren gisteravond naar de Ooster kerk gekomen om het jubileumconcert van de heer H. J. van Leeuwen, die thans 50 jaar het orgel in dit kerkgebouw be speelt, bij te wonen. Onder hen bevon den zich verscheidene leden van de Ge meente-commissie, o.m. de voorzitter, de heer J. P. Mulder Sr., predikanten en kerkeraadsleden. De leiding berustte bij dr J. Riemens, die een inleidend woord sprak en tevens de zang van het dameskoor van „Gezins zorg" op het harmonium begeleidde, ter wijl ds J. Swijnenburg een toespraak hield, waarin hij de verdiensten van de jubilerende organist schetste. Spr. herin nerde er aan, dat de heer Van Leeuwen nog de tijd van de koetsjes, waarmede de predikanten op Zondag ter kerke kwa men, heeft medegemaakt, evenals die van de hoge hoeden en het dikwijls plechtige „gedoe". Men gevoelt het toch altijd als een bij zonder voorrecht, aldus ds Swijnenburg, wanneer men in de Oosterkerk naar de organist Van Leeuwen kan luisteren, want hij weet het levend contact te be waren met de Gemeente en aan zijn spel merkt men, dat hij medeleeft met de prediking. Zoo ruisen vaak bekende klanken, welke ons dierbaar zijn, door het kerkgebouw, waarin worden ver tolkt de gedachten en verlangens der Gemeente. Namens predikanten en Gemeente bracht spr. de dank over aan deze dienaar der kerk, die altijd trouw op zijn post is, waardoor hij een voorbeeld is voor an deren. Velen zijn door zijn spel getroost en gesterkt. Dankbaar zijn wij, dat wij nog geen afscheid behoeven te nemen, zoo besloot ds Swijnenburg zijn toe spraak, terwijl hij de organist tevens de zegen van God, Die ook in deze ure de dank en lof bij en voor dit jubileum moet worden gebracht, toebad. De heer Van Leeuwen, die werd toe gezongen de zegenbede uit Ps. 134 vers 3, speelde op zijn instrument een fantasie over Ps. 33 (van C. de Wolff), alsmede een orgelhymne van Jan Zwart, over „Wilt heden nu treden", „O, Heer, Die daer des Hemels tente spreyt" en „Ge- luckig is het land" en voorts een compo sitie van hemzelf over Ps. 68. De num mers werden alle goed vertolkt, waarbij de kwaliteiten van de organist en van het orgel zeer tot hun recht kwamen. Ook het koor zong op verdienstelijke wijze enige liederen, terwijl de Gemeente tot slot zong Gez. 135: 1 en 2, „Dankt, dankt nu allen God". Aan het einde van dit geslaagde jubi leumconcert van de nog krasse organist zongen de aanwezigen staande twee cou pletten van ons Volkslied. Hedenavond, half acht, wordt in de Oosterkerk een receptie gehouden ter ge legenheid van het jubileum van de heer Van Leeuwen. voor andere doeleinden inrichten, zoals garageruimte, e.d. Wij zijn dan ook van mening, dat het slopen van een dergelijk gebouw, al is het dan beschadigd, hoogst onverant woordelijk is met het oog op de huidige materiaalpositie en de precaire toestand van de Rijksfinanciën. A.R. Kiesver. „Nederland en Oranje99 Op Donderdag 8 Mei a.s. te 8 uur be legt de A.-R. Kiesver. „Nederland en Oranje" haar jaarvergadering in ,.In den Vergulden Turk". Naast de jaarverslagen en de bestuurs verkiezing staat op de agenda een cau serie van de heer S. M. Stolp over: „De financiële toestand van ons land en de heffing ineens". Het voormalig Militair Hospitaal op de hoek MorssingelMorsweg, dat voor een beter doel gebruikt kan worden, dan men thans van plan schijnt. ER WORDT ZEER VEEL BE LANGSTELLING VERWACHT Evenals het vorige jaar, toen duizenden in de Pieterskerk samenkwamen en een schier eindeloze mensenstroom langs het tijdelijk monument aan de Steenstraat defi leerde, blijkt er voor de Nationale Doden herdenking op Zaterdag a.s. in onze stad grote belangstelling te bestaan. Het besbuur van de Stichting „Doden herdenking 5 Mei 1945" rekent op het Pieterskerkplein ongeveer 4000 personen te kunnen bergen, waarvoor circa 800 zitplaat sen beschikbaar zijn. Een deel hiervan wordt gereserveerd voor de officiële geno digden en de nagelaten betrekkingen der oorlogsslachtoffers, zodat verreweg.de meer derheid met een staanplaats genoegen zal moeten nemen. In verband hiermede zal de stoet zoveel mogelijk bekort worden en ten hoogste ruim drie kwartier in beslag nemen. Gelijk gemeld zijn kosteloze toegangs bewijzen aan verschillende adressen in de stad verkrijgbaar evenals programma's, be vattende de tekst der te zingen liederen en de volgorde van de dienst. Voor zover voorradig ook 's avonds aan de toegangen tot het plein. Nagelaten betrekkingen van oorlogsslacht offers, wier adressen onbekend zijn en aan wie dus geen toegangsbewijs kon worden toegezonden, kunnen deze afhalen aan het secretariaat, Haarlemmerstraat 243. Bij ongunstig weer vindt de herdenking, dank zij de medewerking van het Ge meentebestuur, plaats in alle zalen der Stadsgehoorzaal. Zulks zal zoveel moge lijk tijdig in de stad bekend worden gemaakt. Na afloop der plechtigheid wordt de deelnemers aan de Stille tocht langs het tijdelijk monument aan de Steenstraat ver zocht zich via het Noordeinde en de Rijn- zichtbnig te begeven naar de Morsweg en zich daar in volgorde van aankomst in rijen van drie op te stellen, waarbij ordecom missarissen en padvinders aanwijzingen zul len verstrekken. Leden der voormalige ille galiteit en de B.S. dienen zich via de Mors- straat te verzamelen voor de Morspoort- kazerne, waar zij zich bij de stoet zullen aansluiten. Deze trekt van de Morsweg en Binnen vestgracht door de tuin van het Rijks museum voor Volkenkunde langs het monument om vervolgens via Binnenvest gracht en Kruisstraat zich zelf te ontbinden. Er bestaat voor verenigingen zowel als Jubileum bij N,V. van Gend en Loos Vandaag herdenkt de heer A. v. Duyn het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N-V. Expeditieonderneming Van Gend en Loos. In verband hiermede vond hedenmorgen in het kantoor een eenvoudige huldiging plaats. Als eerste spreker voerde het woord de wnd.-dir., de heer A. H. Vergoed, die zeide, dat de jubilaris altijd zijn werk op de juiste wijze heeft verricht. De op drachten voerde hij uit tot grote tevre denheid van de directie, die hem dan ook dankte voor zijn nauwgezetheid en plichtsbetrachting. Spr. overhandigde hem een enveloppe met inhoud en een oorkonde. De heer J. v. Vliet schetste de heer Van Duyn eveneens als een actief man, die weet op welke manier hij de goede verhouding tussen de personeelsleden kan bevorderen. Hierna sprak nog de heer H. J. W. Elemans, chef van aankomst; D. Kune- ken, chauffeur-besteller, Ravestein en D. Visscher. De jubilaris moest verschillen de geschenken in ontvangst nemen, ter wijl zijn vrouw een bloemstuk werd aangeboden. particulieren gelegenheid bloemen en kran sen aan de voet van het monument neer te leggen, terwijl bij het toegangshek van het Museum een collecte zal worden gehouden voor een blijvend ereteken voor de oorlogs slachtoffers. De ingezetenen wordt verzocht Zater dagavond 6 uur de vlag „halfstok" te hijsen. HERDENKING MEIDAGEN 1940 DOOR HET 4 R.L Op Zaterdag 10 Mei a.s. zal voor net 4 R.I. en de daaruit voortgekomen oor logsonderdelen een plechtige herdenking plaats hebben van de oorlogshandelingen in Mei 1940. De herdenking zal gehouden worden te 11 uur in de Morspoortkazerne te Leiden. De namiddags 15 uur zullen namens het Regiment bloemen gelegd worden bij de graven te Katwijk en Valkenburg. Voor 28 R.I., 4e Grens Bat. en 4e Dep. Bat. zul len nog nadere mededelingen volgen. De S.M.S. J. A. Hoogeveen, Morsweg 6a, wil zo nodig nadere inlichtingen ver schaffen. 50-JARIG HUWELIJKSFEEST Op 13 Mei a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat het echtpaar H. v. Dalende Vos. Herengracht 17, in het huwelijk trad. Kunst en Letteren CONCERT HONGAARS STRIJK- QUARTET Het Hongaars Strijkquartet had drie werken op zijn programma geplaatst, quartetten van Schumann, Kodaly en Smetana. Van het quartet in a van Schumann zijn de beide eerste delen verreweg het sterkst. Het quartet van Kodaly is in elk opzicht een meesterwerk. Het is gebouwd op uiterst levenskrachtige kiemcellen, uitstekend geconstrueerd en in een gematigd modern idioom voortreffelijk voor de instrumenten ge schreven. Het quartet „Aus meinem Leben" van Smetana is een autobiographisch werk en het zou wel gewenst zijn ge weest, wanneer het programma een korte toelichting had gegeven. Het eer ste deel schildert de liefde voor de kunst in de jeugd, het tweede de liefde voor de dans, het derde de liefde voor een meisje, het vierde o.a de vreugde over het bereikte succes. Wij hebben de zeldzame verdiensten van het Hongaars strijkquartet herhaal delijk belicht. Ook thans zijn wij weer onder de indruk gekomen van dit su perieure musiceren. Het is alles zo evenwichtig, zo prachtig van klank verhouding, zo intens muzikaal en ar tistiek, zo volkomen doorleefd. dat eigenlijk geen wens openblijft. Behalve dan, dat wij hopen dit uitnemende en semble nog heel vaak in Leiden te horen Hennie Schouten. Afscheid van de heer B. W. de Waal Als directeur van de Incassobank Gisteren heeft de heer B. W. de Waal in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid ge nomen als directeur van de Icassobank te Leiden. Zeer velen hebben in de mid daguren van de gelegenheid gebruik ge maakt om de heer de Waal de hand te drukken. Onder hen merkten wij om. op mr A. Diemer Kool, lid van de hoofd directie te A'dam, jhr mir F. v. d. Bran- deler, agent van de Nederlandsche Bank, oud-burgemeester van Leiden mr A. v. d. Sande Bakhuizen, de heer B. Henny, directeur van de Incassobank te Den Haag, nagenoeg alle leden van de Ver. voor den Leidschen Geld- en Effecten handel en verder tal van vrienden en cliënten. Tijdens een diner, dat s avonds in „In den vergulden Turk" werd gehouden, heeft het personeel van de heer de Waal afscheid genomen. Achtereenvolgens spraken hier: mr Th. J. Trip, directeur; de heer C. W. Oostveen, procuratie-hou der, die namens de directie en het per soneel een zilveren sigarettenkoker aan bood, de heer E. v. Cortenberghe, proc- houder en de heer C. Monteban. proc.- houder van de Incassobank te Den Haag. Met een enkel woord heeft de heer De Waal voor een en ander dank gezegd. Een nieuw burgerlijk wetboek Aan prof. mr E M Meyers, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, is de veree- rende opdradht verleend om een nieuw bur gerlijk wetboek te ontwerpen* Timdelerclub voerde op „He* geheim van de Witte veer" 30 April 1947. Een dag als vele anderen. Het werk gaat voort, alleen het Rijksper soneel heeft een vrije middag, maar daar het weer niet zo bijzonder fraai is, merkt men daar ook niet zo bijzonder veel van. Trouwens in vele huisgezinnen, heerst nog Koning Schoonmaak en het dienstbo- denvraagstuk, zodat iedere hulp welkom is. En toch is deze dag niet gelijk aan vele anderen. Vlaggen wapperen vrolijk in de wind, de mensen dragen oranje, in één woord Prinses Juliana viert haar ver jaardag en velen in hart en nieren Oranje klanten met haar En is een verjaardag van een lid van ons Koninklijk Huis denkbaar zonder een bijeenkomst van de Leidse Christelijke Oranjevereniging? Ook gisteravond heb ben vele bewoners van de Sleutelstad en omliggende plaatsen in lied, woord en spel getuigenis afgelegd van de band die er is tussen God, Nederlhnd en Oranje. Mr dr N. G. Geelkerken, de voorzitter van de Leidse Christelijke Oranjevereni ging, deed dit, toen hij vragen van voor bijgangers onder de loupe nam, die perti nent „neen" zeiden op de aan de orde ge stelde kwestie of feestvieren in deze tijd wel op zijn plaats was. En mr dr Geelker ken ontleedde deze vraag, bekeek haar van alle kanten en kwam tot de conclu sie, dat indien een lid van het Huis van Oranje verjaart, zoals nu onze Prinses, wij ons feest toch durven hebben. Was het niet dit Huis van Oranje, dat in benarde tijden ons volk als het ware uit het moeras haalde, Nederland er boven op bracht? Waren er niet een Willem van Oranje en zij zonen, een Willem III, een Willem I in vele opzichten en is er niet een Konin gin Wilhelmina, die toen en nu de hoop van ons volk was en is? Daarom gaan onze goede wensen ook heden naar de Koninklijke Familie uit en i met een driewerf hoera stemden de vele llvyvc, j aanwezigen hiermede in, waarop spontaan boden. het le en 6e couplet van het Wilhelmus werd gezongen. In het bijzonder heette mr dr Geelker ken welkom jhr en mevr. v. Kinschot, de garnizoenscommandant kol. v. Spaih, weth. v. d. Kwaak, vertegenwoordigers van de 3 Oct. Ver. en 'de Ver. Koninginne dag, andere ver. en de Oranjegarde. Spr wekte de ouders op hun kinderen lid van de Oranjegarde te laten worden. Het Leidse Salonorkest, o.Lv. de heer Plu, liet feestklanken horen en wat de met een feestavond van de Leidse Chr. Oranjevereniging onafscheidelijke „Tim delerclub" deed, daarovoor verwijzen wij naar de recensie van onze toneel-mede werker. Deze schrijft ons: In ,.Het geheim van de Witte Veer" doorleefden we de spanning van de na derende bevrijding van de stad Leiden in het jaar 1574. Het speelt in de her berg „Het Gulden Hert", aan de Vliet buiten de vesting gelegen en we maak ten het wel en wee van de herbergier, zijn familie en van menige gaande en komende man in die veelbewogen dagen mede. Het gezelschap leverde al met al goed spel, al waren er natuurlijk grotere en kleinere goden op de planken. Goed ge typeerd was het spel van de herbergier, Pieterke, vlot en geestig; vast en rustig was de visvrouw Jaan; ook het spel van de dochters van Pieterke was goed. He- laas was de stem van Hilde af en toe wat te zwak voor de grote zaal. Het was de uitspraak van sommige spelers die nog wat bijgeschaafd moet worden. Overigens hopen wij de Tunde- lerclub spoedig weer te zien, zij het dan met een stuk, dat meer voldoet. De costumering was bij de firma Serné te A'dam in goede handen, terwijl de fa Hoppezak de grime goed had ver zorgd. Aan de dames en de regisseur-auteur van het stuk, de heer P. A. Kouwen- hove, werden na afloop bloemen aange-

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4