Tweede Kamer: Vader blijft de baas in huis Om het kind 't Verklaarde Zwarte cijfers uit een duistere periode MfeoWfc. LhiDSCHE COD&AM DONDERDAG, 1 MEI 1941 MOEDER VOOR MACHTSMIS BRUIK BESCHERMD (Van onze Parlementsredacteur) De udt een zeer groent aantal artikelen be staande wet tot wijziging van het Burger lijk Wetfboek en enkele andere Wetboeken, waarin het Kinderrecht is geregeld, is gis teren door de Tweede Kamer zonder hoof delijke stemming aangenomen. Op het nip pertje. Want bij de artikelsgewijee behan deling kwam natuurlijk ook aan de orde de kwestie van de ouderlijke macht, waarover wij gisteren reeds een en ander schreven. Op een gegeven ogenblik waren er op dit artikel drie verschillende amendementen in behandeling, waarin op verschillende wijze naar een compromis was gezocht. Toen deed de heer Schouten (A.R.) het voorstel, zon der overigens op de kwestie zelf in te gaan, de beraadslaging te schorsen, opdat de Ka mercommissie voor Privaat- en Strafrecht met de Minister overleg zou kunnen plegen en ook de kamerleden onderling en in fractieverhand zich nog eens zouden kun nen beraden. De voorzitter gaf er blijk baar de voorkeur aan, de zaak toch maar zo spoedig mogelijk aif te werken het wertsontwerp is ook al veertien jaar in de maak! dat hij maar een uurtje gelegen heid tot overleg wilde geven, in plaats van de zitting te verdagen tot een nader te be palen dag. Het ene uurtje werd echter twee uurtjes en toen de zitting werd heropend, bleek, dat de standpunten elkaar nog niet zo heel veel genaderd waren. Daar was in de eerste plaats een amen dement van mevr. Fortanier-de Wit, die in geval van blijvend verschil van mening tus sen man en vrouw over de uitoefening van de ouderlijke macht, op verzoek van beide, of één van hen, de kinderrechter een soort arbiter wilde laten aanwijzen. De motivering, dat de gelijkstelling van man en vrouiw niet gedoogt, dat bij verschil van inzicht tussen beide partijen ten slotte aan een uiteraard willekeurig aangewezen partij (dat is de man en vader!) de beslissing wordt over gelaten, was voor de minister en alle frac ties, behalve de Partij van de Vrijheid, on aanvaardbaar. Mevrouw Fortanier trok ten slotte dan ook, zichtbaar teleurgesteld door de weinig suiffragette-gezinde houding der Kamer, het amendement in. De andere dames-Kamerleden, aangevoerd door mej. mr Tendeloo (Arto.) handhaafden in hun amendement de steling, dat bij ver schil van inzicht de wil des vaders beslis send zal zijn, doch wilden beroep mogelijk maken op de kinderrechter, in die geval len, die van overwegende betekenis zouden zijn voor de opvoeding van het kind. Het grote bezwaar hiertegen, o.m. geuit door de minister, door de heren Roolvink (KVP) en Terpstra (AR), was, dat be paalde beleidskwesties aan het oordeel van de rechter zouden worden onderworpen, hetgeen in strijd is met de intimiteit van het huwelijk en daarom ontbindend kan werken. De heer Roolvink, die, evenals Straks voor 2.30 een pond gerookte paling? Voorlopig blijven de prijzen wegens geringe aanvoer nog hoog. Het herstel van de vrije handel in paling is door de IJselmeervissers met gejuich be groet en op de afslag te Volendam ging de vlag in top. Het vorig jaar ging van de pro ductie van 8 millioen kg het grootste deel naar de zwarte handel. De vissers zijn er van overtuigd, dat de prijzen deze zorruer lager zullen liggen dan de zwarthandelsprijzen van het vorig jaar Voorlopig blijft de paling nog duur, maar als straks de aanvoer groter wordt verwacht men, dat men voor f 2.30 een pond gerookte paling kan kopen. Zouden de prijzen onevenredig duur worden, dan zal de Coöperatieve vereniging der paling vissers zelf de paling opkopen en aan de detailhan del aanbieden. „TARAKAN" ARRIVEERT VANAVOND IN IJMUTDEN. Met m.s. ,,Tarakan", met 105 repatrierenden uit Ned.-Indië aan boord, zal vanavond .laat te IJmuiden binnenlopen. De debar ka tie Is vastgesteld op morgen 8 uur v.m. te Am sterdam. HET BEZOEK DER NED. MINISTERS AAN BELG IE De ministers van Boetzelaer, Huysmans, Mansholt, Vos en Lieftinck zullen, naar uit Brussel wordt gemeld, morgenochtend aldaar aankomen en des middags door hun collega's Spaak e.a. op Spaaks departement worden ontvangen, evenals nog enkele Luxemburgse ministers, 's Avonds wordt op dat ministerie gedineerd. Zaterdagochtend worden nog di verse problemen besproken, waarop 's mid dags huiswaarts wordt gekeerd. Het belangrijke en aan principiële punten overvolle debat in de Tweede Kamer over de herziening en aanvulling van het kin derrecht, heeft, dunkt ons, een bevredigend slot gevonden, nadat de zaak bijna op een plan was gekomen, waarvan de aanvaard baarheid op goede gronden kon worden betwist In het geding was de ouderlijke macht over de kinderen en in bet bijzonder de vraag, hoe het staat met het recht om beslissin gen te nemen, indien bij de ouders verschil van mening bestaat, welke houding in te nemen bij de opvoeding. Het betreft een "it er mate tere materie, welke heel moeilijk in wetsartikelen te omschrijven valt. Hier vooral geldt, dat goede wetten weinig baten, zo de goede zeden ontbreken. Nu was door enkele vrouwelijke kamer leden van verschillende richting een amen dement Ingediend, waarin weliswaar het recht om bij verschil van inzicht de be slissing te nemen aan de vader was gelaten, doch waarin in belangrijke aangelegenhe den de vrouw het recht werd geschonken, een beroep te doen op de kinderrechter. V trouwens andere leden, tegen misbruik van het vaderlijk beslissingsrecht wel iets voor de moeder wilde doen, stelde bij amen dement voor, de vrouw het recht van be roep op de kinderrechter te geven, in die gevallen, waarin de doorgedreven vader lijke beslissing gevaar zou opleveren voor de geestelijke of zedelijke belangen of de gezondheid van bet kind. Na het onderling gepleegd overleg kwam mej. Tendeloo een stapje dichter bij het standpunt van de heer Roolvink. Zij wij zigde n.1. haar amendement in deze zin, dat de moeder recht van beroep op de kinder rechter heeft, als de vader van. zijn beslis singsrecht misbruik maakt. De minister achtte beide amendementen aanvaardbaar, omdat er feitelijk niets nieuws in de wet wordt gébracht: reeds thans is bij misbruik van de ouderlijke macht door de vader, de moeder gerechtigd bijzonder lijke rechter- Dit was dus een wel zeer in algemene bewoordingen gesteld amendement. Hier was niet aan de orde, of de man misbruik maakte van zijn beslissingsrecht en dus beslissingen nam. welke als zodanig voor het kind nadelig zouden zijn, neen, in alle belangrijke beslissingen, ongeacht hoe deze uitvielen, kon de vrouw het oordeel van de kinderrechter inroepen, die dan. eventueel met terzijdestelling van het standpunt van de vader, geheel zelfstandig de weg zou moeten aanwijzen, welke met het kind be hoorde te worden bewandeld. Tegen dit amendement moesten twee be zwaren rijzen. In de eerste plaats behelsde het een miskenning van het standpunt, ons zowel door de Bijbel als wat minder belangrijk ls door het Burgerlijk Wet boek voorgehouden, dat de man het hoofd der echtvereniging is. En in de tweede plaats wordt op deze wijze de deur wagen wijd geopend om een derde figuur, de kinderrechter, te halen in de belangrijke beslissingen in het huwelijk. Of dam de vrouw nimmer beroep toekomt? Zeer zeker. Thans reeds was dit het geval en in het amendement, dat de kamer aan het slot der zitting met grote meerderheid aannam, wordt het nog eens duidelijk on derstreept. Indien namelijk, zo luidt het lijke voorziening te vragen, die zelfs kan bestaan in ontzetting uit de ouderlijke macht. De heren Terpstra en Roolvink bleven huiverig voor het amendement-Tendeloo, omdat 't begrip .misbruik" uiteraard vaag is en subjectief kan worden uitgelegd. In het amendemeni-Roolvink was het „mis bruik" nader "itgewerkt en bepaald, waar bij uitsluitend het 'belang van het kind als norm werd genomen. Het amendement-Tendeloo werd verwor pen met 41 tegen 37 stemmen. Het amende ment-Roolvink werd aangenomen met 68 tegen 4 stemmen. Het gehele wetsontwerp ging daarna practisch onder de hamer door, op een enkel ondergeschikt punt nog door een amendement-Donker verbeterd. Tussendoor werd het wetsontwerp Verho ging van de accijns op gedistilleerd enz., zonder discussie en zonder stemming aan genomen. Waarschijnlijk komt de Kamer Dinsdag 6 Mei as. weer bijeen. Als het eindverslag tijdig is uitgebracht, komt dan aan de orde het wetsontwerp Vermogenéhefifing ineens. amendement, de beslissing van de vader in kennelijke strijd is met. of ernstige bezwa ren oplevert voor de zedelijke en geestelijke belangen, dan wel voor de gezondheid van het minderjarig kind, is de kinderrechter ten verzoeke van de moeder bevoegd, die beslissing te niet te doen. Hier dus worden en moeder en kind be schermd tegen misbruik ten nadele van het kind door de vader van zijn uiteindelijk beslissingsrecht. Maar betekent dit niet een afbreuk aan de positie van de man als hoofd van de echtvereniging? Slechts in zoverre als de zonde noodzakelijk maakt. Ook het kerkelijk huwelijksformulier zegt, dat de vrouw stellig aan de man gehoor zaamheid verschuldigd is. doch met deze beperking, dat het hier betreft alle dingen, die recht en billijk zijn. Het formulier kent dus de uitdrukkelijke restrictie van het recht en de billijkheid op de algemene regel Welnu, het nu en dan verwarde debat in de Tweede Kamer heeft wellicht deze winst opgeleverd, dat het alle gelegenheid bood de nadruk te leggen op hetgeen in het huwelijk als algemene regel behoort te geldén, doch evenzeer op de mogelijkheid van correctie van hetgeen in deze tere gemeenschap door de zonde met name aan de kinderen kan worden bedorven. „Oude wijn in oude 1*j zakken" j UltZlCllt Japan wordt gereorganiseerd en „gedemo cratiseerd', d.w.z. druppelsgewijs gaat zich dat proces voltrekken. Wij kennen het ge zegde „oude wijn in nieuwe zakken", maar de Japanse correspondent -van het Engelse weekblad „Tim e", ziet de zich evolueren de politiek van dat land als „oude wijn in oude flessen"! Uit de „telegrammen" is ons bekend, dat begin Mei de nieuwe grondwet van kracht wordt, de soevereiniteit zal bij hel volk komen te berusten en de eertijds „goddelijke keizer" zal het volk daarvoor op beleefde wijze dank moeten betuigen. Wij zien er de opbouw van een „Huis van Afge vaardigden" en een f.Hogerhuis", die samen de Landdag uitmaken. Formeel begint er dus in Japan, sinds de overgave in Augustus 1945, een „umwerthung", maar de vraag rijst of deze Japanse politieke houtsnede aan de ach terkant niet het zelfde beeld vertoont als aan de voorkant en de nieuwe leiders dus slechts van masker veranderd zijn. Voorlopig vol trekt zich deze geannonceerde politieke ge daantewisseling onder de veilige controle van generaal Mac Arthur met een half mil lioen man aan bezettingstroepen en niets is er, dat zozeer politieke overtuigingen van overwonnen volkeren beïnvloedt als macht, gelijk ook in Duitschland het geval is. Boven, dien zijn er in Japan dan nog een groot aa - tal civiele ambtenaren, die in de zelfde po sitie verkeren, de zelfde rechten hebben als de Amet ikaanse officieren. Deze mac iten sti muleren, dat de huidige Japanse politiek ka meleon t.sche eigenschappen vertoont en hoe zal de kieur zijn als de bezetting weer wordt opgeheven, omdat de Amerikaanse soldaat w«*l weer eens naar huis zal verlangen. Het reeds genoemde, belangrijke periodiek ,,Time" schetst ons, hoe twee weken geleden, een 25 millioen Japannezen zich opmaakten om in vochtige schoollokalen en tempels, hier en daar versierd met rode en rose pruime- bloesem en omgeurd van het welriekende pereboompje him stem uit te brengen voor de verkiezing van hun burgemeesters en gou verneurs en dat de keuze viel op hun oude „bazen", hoewel men er op gerekend had, dat een algehele reiniging van de „ultra- nationalistische" besmetting zou hebben plaats gehad. Deze meer plaatselijke verkie zingen voor de locale prefectuur leverden het bewijs voor de juistheid van Mac Ar thurs', prognose „dat het Japanse proces van democratisering jaren en jaren in beslag zal nemen". Maar er zijn natuurlijk ook tekenen van verandering der mentaliteit, aangezien vroeger de hooghartige bestuursambtenaren zich niet verwaardigden van boeren en vis sers notitie te nemen, terwijl zij nu wel din gen naar de gunst van het gewone volk, ten einde verkozen te worden. Thans hebben ook de verkiezingen plaats gevonden voor het Hogerhuis en het Huis van Afgevaardigden, die inderdaad een opschuiving naar de meer rationele, democratische kant verrieden. De nieuwe partij die van de Japanse „sociaal democraten" boekte winst, de communisten gingen iets achteruit; óók de liberale partij, aanhangers van het regiem van minister Yoshida, moesten een veer laten, terwijl de „democraten", ontstaan uit de z.g. „proges- sieven" en kleinere partijen, zelfs 126 zetels behaalden tegenover 143 van de sociaal-de mocraten. Het spreekt vanzelf, dat Mac Arthur dit eerste symptoom van koersveran dering met vreugde constateert, maar als de liberalen met de democraten één front vor men komt de sociaal-democratische partij toch niet aan bod en blijft buiten de rege ring. Minister Yoshida heeft met de sociaal democraten geen compromis kunnen bewerk stelligen. Als men er rekening mede houdt, dat het conservatieve element, dat zijn dus in Japan de liberalen en de democraten, bij de verkiezingen voor het Hogerhuis het sterkste uit de politieke strijd te voorschijn gekomen is, zou dus de correspondent van het weekblad „Tim e" gelijk krijgen met zijn ironische opmerking, dat wij hier weer te doen hebben met „oude wijn, in oude flessen'. De militaire bezettingsautoriteiten zullen vermoedelijk dan ook niet zoveel in teresse hebben voor deze partij-schermutse lingen en meer oog hebben voor hetgeen in Japan ontbreekt, namelijk het verband tus sen het gestelde politiek ideaal en de eco nomische realisering daarvan. Ook de vrou wen hebben kiesrecht en er zijn vrouwe lijke candidaten gesteld, die echter minder in trek bleken te zijn dan in 1946. Een boe renvrouw, die in een lokaliteit naast de Toofuku Tempel haar stemplicht ging ver vullen, werd daar omstandig begroet door een oude dorpsbewoner. ,Het is jouw schuld, dat ik nu niet meer weet op wie te stemmen", zei ze. Waar op het antwoord volgde: „Stem, als ik. op de candidaat, die de meeste rijst belooft"! Koekoek Van zuster A. Evenaar, Riouwstraat 54, en den heer J. Horden, Weissenbruéh- straat 143, beiden te Den Haag, kregen wij bericht, dat ook zij den koekoek hebben hooren roepen, zulks naar aan leiding van onze mededeelring, dat het geroep van dezen vogel reeds Zondag morgen te Zoetermeer was vernomen. Zoet ermee r heeft echter nog steeds de primeur, want onze geachte lezers heb ben het geroep nè den Zondag gehoord. „Koekoek V Ned. Bank wil zuinigheid bij de Overheid Twijfel, of het besef er wel ls. In het Jaarverslag van de Nederlandse Bank over 1946 lezen wij: Met volle erkenning van het fledt, dat een sluitend staatsbudget op het ogen-blik nog onmogelijk is en dat het grootste deel van het budgettekort voortvloeit uit uitgaven dae van tijdelijken aard zijn, moet toch betwij feld word)en of wel alle organen van de over heid doordrongen zijn van het besef dat iedere uitgave waartoe zij overgaan, een ver meerdering van een deficit betekent en dat iedere vermeerdering van deficit cf wel een voor het herstel van ons land noodzakelijke investering onmogelijk maakt, of wel een nieuwe stap bet eekent in de richting van in flatie. In Londen-City staken 1000 arbeiders, omdat een politie-korporaal naar hun mening ten onrechte is bevorderd tot sergeant. Het personeel van de Towerbrug bevindt rich onder de stakers en veroorzaakte een grote verkeersopstopping, toen geweigerd werd de brug, welke was opgehaald, terwijl aan weerskanten een rij auto's stond opgesteld, weer neer te laten. WIJ VERLOREN 265.000 ZIELEN IN OORLOGSTIJD Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie heeft zich als doel van zijn werkzaamhe den tot taak gestéld een erelijst samen te stellen, waarop de namen en bijzonderheden voorkomen van alle in de verzetsstrijd geval len langenoten, teneinde dieze trieste herinne- rd-ng voor het nageslacht te bewaren. In de archieven van het instituut kregen reeds 15.000 hunner een plaats, maar van tallozen is nog weinig of niets bekend. Om een ere lijst volledig te krijgen, moet iedereen er naar zijn vermogen an meewerken. Daar om doet het instituut een dringend beroep op allen, dae namen van gevallenen kennen, om een formulier aan te vragen bij hist R.v.O., Postbus 12, Amsterdam. De bekende radio-commentator van Radio- Qran-je, drs L. de Jong, thans chef van het Rijksinstituut, zal Zaterdag as. om 9 u. nun. over beide zenders enkele nadere medede lingen doen. Naar schatting bedraagt het aan tal onbekende strijders nog 15.000, zodat op de erelijst te zijner tijd 30.000 namen zullen prijken. Het is vrijwel onmogelijk om deze verzameling in boekvorm uit te geven. In Engeland heeft men in drie folianten 60.000 namen bijeengebracht van bij bombardemen ten gevallenen. Onder een steeds brandende lamp liggen de omvangrijke boeken thans in een aparte kapel in Westminster Abbey in Londen en elke dag wordt één bladzij om geslagen. Gelderland gaat de rheuma bestrijden In Apekloom is gisteren een consultatie bureau voor rheuma geopend en binnenkort zullen nog zeven van dergelijke bureaux in diverse plaatsen van Gelderland worden in gesteld. Dit is het begin van een op groter schaal georganiseerde bestrijding van de rheuma in gelijke trant als de bestrijding van de t.b.c. Dr J. Goslings, inspecteur voor de volksgezondheid verklaarde, dat de econo mische schade, welke de gemeenschap van rheuma ondervindt vier tot acht maal zo groot is als die van de tuberculose. Als men weet, dat ons land totaal 265.000 mensen verloor, dan is het tie begrijpen, dat met allen voor plaatsing in aanmerking ko men. Het R.v.O. verstrekte de cijfers, die wij hierbij in kader plaatsen. Bij vergelijking met de verliezen van andere landen zal blij ken, dat Nederland een ontzagwekkend aan tal van zijn beste zonen en dochters verloor, die bij de herbouw van het vaderland eigen lijk wiet gemist kunnen worden. Ook niet-Soendanezen staan op tegen Soekarnisten Aneta meldt uit Batavia, dat de schermut selingen tussen de geregelde republikeinse troepen enerzijds en de Volkslegers, Socialis tische jeugdgroep en Mohammedaanse strijd groepen (niet te verwarren met de Soenda- nezen) anderzijds, in verschillende streken voortduren. Nadat de omgeving van Tamboen, Kra- wang en Tjikampek gezuiverd was, hebben de hieruit ontkomen groepen zich verzameld in de plaatsen Cheribon, Tjilatjap en Poer- wakarta, alwaar thans wederom gevechten plaats hebben. In verband hiermede zou het officiële republikeinse leger van West-Java opdracht hebben gekregen alle tegenwerken de groeperingen te arresteren. MOH. ROEM VERWACHT NIET VEEL VAN DE PASOENDAN De republikeinse minister van Binnenland se Zaken, Moh. Roem, verklaarde tegenover Aneta, dat de Pasoendan-partrj slechts ge dragen werd door een kleine groep. Tijdens zijn rondreis door West-Java had Soekarno nog van de bevolking vernomen, dat het geen afscheiding van de republiek wenste. Indien rust en orde zouden worden verstoord, zou de republiek ingrijpen, aldus Moh. Roem. PRINSESSEDAG TE BATAVIA Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Juliana werd gisteren te Batavia een parade gehouden, waaraan behalve mili taire en marine-afdelingen ook detachemen ten van de Marva en het Rode Kruis deelna men. Mitchell-bommen werpers en Mustang- jagers openden het défilé met een vlucht over het Koningsplein.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3