NSB-er werd bij vergissing in vrijheid gesteld Middagen vol-praten is een koud kunstje Onder den rook van de Sleutelstad NIEUWE tiEIDSCHE COUBAN'l WOENSDAG, 30 APRIL 19*1 MAAR KWAM TOCH WEER VOOR HET TRIBUNAAL De voornaamste zaak, welke gisteren voor het Leidsch Tribunaal diende, was de zaak tegen den Leidenaar J. L. van Klinken, waarvan des morgens de uit spraak zou gevallen zijn, doch waarbij heropening van dp behandeling was ge last. Dezen verdachte was ten iaste gelegd, dat hij lid van de NSB was geweest, vrij willig in Berlijn en Roemenië als vlieg tuigmonteur had gewerkt, zich vervolgens bij de Duitsche handelsmarine en de Kriegsmarine had gemeld, zijn bewonde ring had geuit voor Hitier en na den aan slag op dezen o.m. had gezegd, dat Duitschland militair niet te verslaan was en dat men op deze manier trachtte Duitschland te treffen. Hij zou zich echter nu nog dichter achter den Führer scharen! Er heeft zich om dezen verdachte in den oorlog, zoowel als na de bevrijding, heel wat afgespeeld. Aan den tenlasteleg ging kon hij niet ontkomen en allerlei fantastische verhalen wist hij er omheen te dichten. Zoo zou hij o.m. nog naar Italië zijn gezonden, nadat hij in België diensi geweigerd had. Maar de president kwam met een heel ander verhaal. In België had verd. nl. desertie gepleegd. Hij was 2 dagen uit dienst weggebleven en was toen met een Belgisch meisje op stap gegaan en op aanraden van deze had hij zich toen evenwel toch nog gemeld. Toen was er tweemaal negen maanden straf tegen hem geëischt, welke tweemaal drie maanden werd. Toen had verd. zich tegenover zijn ouders in zijn brieven be klaagd, dat hij, die zooveel voor Duitsch land had gedaan hij was o.m. Oberge- freiter geworden nu zoo gestraft werd Het zweet stond verd. op het voor hoofd toen hem al deze dingen voor de voeten werden geworpen. Op 8 Mei 1945 was verd. gearresteerd. Hij ontvluchtte, werd later weer gegre pen en weer ontvluchtte hij. Toen maakte hij zich schuldig aan diefstal en werd hiervoor een jaar opgesloten. Na zijn straftijd werd hij door een onbegrijpelijke vergissing op vrije voeten gesteld.... De heer A. Bernard werd op hartelijke wijze gehuldigd Hö was 25 jaar lid van het college van collectanten der N.H. Gem. Gisteravond vond in de consistorie van de Hooglandsche kerk de huldiging plaats van den heer A. Bernard, die reeds in den oorlog het feit mocht herdenken, dat hij voor 25 jaar toetrad tot het college van collectanten bij de Ned. Herv. gemeente. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.m. op ds J. de Wit en ds P. W. Spruyt, vertegenwoordigers van het ministerie van predikanten de heeren J. P. Mulder sr en H. Filippo W.Fzn, namens de Gemeenle- commissie, den heer J. de Groot, aie de commissie voor Godsdienstonderwijs ver tegenwoordigde, en het volledige college van collectanten. De heer Mulder, voorzitter van de Gem. Commissie, dankte in zijn toespraak den jubilaris voor het werk, dat hij in het be lang van de gemeente heeft verricht. De functie van collectant is schijnbaar heel simpel doch zij vereischt groote toewijding, opdat geen afbreuk wordt gedaan aan den eeredienst. Namens de predikanten voerde ds J. de Wit het woord, die wees op de goede ver- standihonding tusschen de collectanten. Samenwerking is noodig; dan komt ook de wijze, waarop de collecte gehouden wordt, den dienst ten goede. De heer H. M. Pont, voorzitter van het college van collectanten, overhandigde den jubilaris een portefeuille met een gouden plaatje, waarin de initialen van de Leid- sche Hervormde Diaconie voorkomen, ter wijl de heer Bernard van de gem. comm. een bloemenmand kreeg, zoodat ook zijn vrouw in de hulde deelde. Feestavond van Dennenheuvel99 De vereeniging tot het exploiteer en van herstellingsoorden en sanatoria voor handels en kantoorbedienden, handels reizigers en handelsagenten „Dennen heuvel'- afd. Leiden, belegde gisteren in den foyer van de Stadsgehoorzaal een feestavond. De heer C. Lau, voorzitter van- de afd. Leiden, heette in zijn openingswoord in het bijzonder welkom den heer W. Se- meyn, vice-voorzitter van het hoofdbe stuur, en was tevreden maar niet geheel voldaan over de opkomst. Spr. herinnerde aan de doelstelling en aan de schade, die in de bezettingsjaren aan de sanatoria was toegebracht. Alleen de muren waren blijven staan. Daarom hebben de kopstukken plannen beraamd „Dennenheuvel" er weer bovenop te helpen en daarvoor dient ook deze avond, zoowel uit financieel als moreel opzicht. Nadat spr. zijn erkentelijkheid had geuit aan het adres van de medewerkers (sters), konden de aanwezigen hun hart ophalen aan een zeer gevarieerd pro gramma, dat op behoorlijk peil stond. Medewerking verleenden het trio Riet veld, Ans Semeyn (sopraan), Corry la Poutré (piano), dames van de gym- nastiekver. „Concordia", Frans Houps (accordeon), Giliam Rietveld (fluit) en prof. Hannini (goochelaar). Zij allen hebben meer of minder tot het wel slagen van dezen avond medegewerkt, hetgeen de heer Lau in zijn slotwoord tot uiting bracht. De verdediger, mr Niessen, wees erop, dat verd. 18 jaar was, toen hij zich aan sloot bij de NSB, maar van huisuit had hij nimmer anders gezien. Zeventien maan den heeft hij reeds gezeten, zij het dan grootendeels als straf voor den diefstal, die hij evenwel pleegde als gevolg van zijn gevangenhouding. Zijn dienstneming was zg. vrijwillig, maar spr wilde deze kwalificatie niet te strak nemen, want er was veel gedwongen vrijwilligheid. Spr hoopte, dat het Tribunaal met een en an der rekening wilde houden. Verder stond terecht de Leidenaar K. P. Scheps, die naast de gebruikelijke ten lasteleggingen o.m. op zijn debet had dat hij als Landwachter had deelgenomen aan de huiszoeking in de drukkerij van den heer G. C. van Elburg te Warmond, die wegens illegaal drukwerk werd gezocht. Verd. zeide, dat hij dienst had en slechts op wacht had gestaan. Deze verd. was door het Bijz. Gerechts hof veroordeeld tot zeven jaar.doch wegens een vormgebrek buiten vervolging gesteld. Op een vraag van den president, ol verd. ook had deelgenomen bij de huis zoeking ten huize van majoor- Wagten- donk te Voorschoten antwoordde verd. ontkennend, doch de bewijzen waren weer tegen hem, weshalve de pres. nader on derzoek noodzakelijk achtte. Mr Van 't Hoff Stolk verzette zich hiertegen, doch de pres. ging niet van zijn standpunt af. De heer v. Elburg, als getuige gehoord, verklaarde, dat men hem voornamelijk zocht wegens het drukken van de „Ghris- tofoor", maar de heeren vonden niets, hoewel de stoelen, waarop ze zaten, de cliché's van het drukwerk bevatten. Alles was overhoop gehaald, veel werd er ge stolen en verd. werd overgebracht naar Leiden, Rotterdam en Scheveningen. Na den dollen Dinsdag werd zijn dossier evenwel gelicht en spr bestond niet meer. Zoo kwam hij toen weer vrij. De zaak werd aangehouden. Mej. W. C. M. Smit-v. Egmond te Lei den had een ruim aandeel gehad in de propaganda voor de NSB en nevenorgani saties, maar bovendien in Aug. 1943 in een brief aan den NSB-politieman De Groot medegedeeld, dat H. Groenewegen, die met haar het perceel Haagweg 212 be woonde, zijn radiotoestel naar Voorscho ten had vervoerd tezamen met zijn broer, terwijl de heeren Aalders en Starrenburg hun luisterbijdragen niet betaalden. De pres. wees er verd. op, dat dit betee- kende, dat zij hen beschuldigde hun radio niet te hebben ingeleverd, want het was verboden een radiotoestel in huis te heb ben. Verd. kon hierop weinig tot haar ver dediging inbrengen, terwijl mr Teekens, haar pleiter, erop wees, dat verd. zeer impulsief was. Voorts stonden nog terecht P. W. Hoog kamer uit Hillegom, J. H. Otto uit Leiden, voor wien mr Van 't Hoff Stolk een psychiatrisch rapport vroeg; M. Tegelaar uit Oegstgeest, die heel goede maatjes was geweest met de Duitschers en vrijwillig voor hen in Duitschland en de Oekraine administratief werk had verricht en J. den Hollander uit Katwijk, die berouw had over zijn daden en verklaarde zeer gedesillusioneerd te zijn TEXTIEL VOOR JONGGEHUWDEN EN MOEDERS Het ligt in het voornemen de tex- tielvoorziening voor huwende personen iets te verruimen, hoofdzakelijk t.a.v. de punten, en de distributieregeling t.a.v. luiers voor jonge moeders te vereenvoudigen door in plaats van speciale luiert)onnen, speciale tex tielpunten te verstrekken. De heer C. v. d. Tang te Voorhout ontving Kon. onderscheiding Ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum. In de groote zaal van Boerhaave te Voorhout had gisteravond de feestelijke herdenking van het 40-jarig jubileum van den heer C. v. d. Tang plaats. Burgemees ter C. J. N. de Graaff richtte zich tot den jubilaris en zeide, dat het H. M. de Ko ningin had behaagd om hem de zilveren eere-medaille van de Orde van Oranje- Nassau te schenken en terwijl burgemees ter De Graaff hem de medaille op de borst spelde, verhieven de aanwezigen zich van hun zitplaatsen om het Wilhel mus te zingen. Hierna sprak de heer C. Colijn den ju bilaris toe. Hoewel bescheiden van aard, wist hij met zijn veelzijdige kennis zoo wel op het gebied van de cultuur als op dat van den export, vele verbeteringen aan te brengen en plannen ten uitvoer te leg gen, die geleid hebben tot grooteren DE GEMEENTERAAD IN VOGELVLUCHT (Van onzen Raadsverslaggever) De leden van de Leidsdhe vroedschap schijnen het zeer gezellig te vinden, wan neer zij eens bij elkaar zijn, want of er nu een lange of korte agenda voor een raadsvergadering is, een middag vol-pra ten is voor hen een koud kunstje. Zoo was het ook Maandag weer en de burge meester had er nog schik in. dat Zijne Edelachtbare ons van de perstribune kon zenden, toen hij een geheime zitting aan kondigde, waardoor de zitting nog onge veer drie kwartier langer duurde. Maar wij zijn veel gewend en dus namen wij er dat op den koop toe bij. De thee werd dan ook tijdens de vergadering geser veerd. Belangrijke stukken kwamen er niet op tafel. Het debat ging eerst over de instelling van de commissie voor Per soneelszaken, waarover men het wel eens kon worden, doch de samenstelling vlotte niet erg. De voorzitter van de tweemans fractie, mr M. B. Vos (PvdV) vroeg, waar in G.O. vier partijen zijn vertegenwoor digd, in bedoelde commissie de vijf frac ties, waaruit de raad is samengesteld, elk een lid te doen benoemen. Het commu nistische raadslid, de heer H. van Wei zen kon zich hiermede vereenigen, doch drs J. van Dijk, fractievoorzitter, ver klaarde namens de PvdA-fractie, dat deze van oordeel was, dat in de commissie de leden van G.O. zitting moesten nemen. Aangezien de commissie nu uit 5 leden zou bestaan, stelde zijn fractie twee can didates de heeren Pieaia en Sohuller. De leden Th. J. B. Wilmer (KVP) en mr C. J. Woudstra (Prot. Ohr.) deelden de zienswijze van mr Vos, doch de PvdA was aanvankelijk niet te vermurwen. De uitslag van de stemming was nu, dat de heeren Frowhein, candidaat van de PvdV en Piena beiden 17 stemmen verwierven. Gezien de uitslag van deze stemming be dankte de heer Schuller voor de benoe ming en toen ging de PvdA retireeren, want men zag toch het onhoudbare van zijn sandpunt wel iin. Gebeurde het maar meer bij hen, die van doorbraak houden. Dit was nu echter een verstandige door braak in de richting van partijverhou dingen. Bij de volgende stemmingen werd zoowel de heer Frohwein als de heer Pdena gekozen. Gaan de PvdA en de KVP in de lands- politiek arm in arm hoewel zij nu niet bepaald stevig gearmd loopen in de Leidsche raadszaal schort het nog al een keer met dat huwelijk. Dat kwam in de laatste raadszitting tot uiting bij de motie- Wilmer inzake medezeggenschap in de bedrijven. Dat was voor de PvdA toch wel iets te gortig, dat deze vooruitstre vendheid haar werd afgesnoept, terwijl zij, naar haar fractievoorzitter, de heer van Dijk, zeide, deze zaak vroeger her haaldelijk aan de orde had gesteld en toen waren de „bondgenooten" van nu er altijd tegen geweest. Hij was echter blijde met het „groeiend sociaal besef". En zijn partijgenoot, de heer Schuller, merkte op, dat de heeren 20 jaar te laat waren. Het viel ook niet mede, omdat zoo maar te moeten slikken. De heer Wilmer, die overigens gaarne hulde bracht aan mr dr D. A. v. Eek, den vroegeren voorzitter der SDAP-fractie, zeide terecht, dat deze meermalen een dergelijk voorstel had ingediend, doch dat dit dan steeds in zeer vage termen was gesteld. Het is dan ook nooit een motie of voorstel geweest, als thans was ingediend. Medezeggenschap en medezeg genschap is twee, want wij gelooven,. dat deze, zooals zij door de socialisten wordt voorgestaan toch wel iets anders is dan die, welke door de KVP wordt bedoeld, hetgeen ook wel telkens blijkt uit de so- cialisatie-gedadhte, welke beide partijen voorstaan. Er mag veel veranderd zijn, zoo repli ceerde de heer Wilmer nog, de oude par tijpolitiek achtte hij nog in 't geheel niet gewijzigd, want men bestreed van de zijde der PvdA de motie niet om den in houd, doch om het feit, dat deze nu van andere zijde was ingediend. En dat zat den democratisQh-socialistischen heeren lee- lijk dwars. Wij wachten het debat af. Zal de „door braak", ook die in de richting van de KVP dan verder gaan, of zal zij worden doorgebroken? Op de scholen worden de dooden herdacht De minister van Onderwijs c.s. heeft aan de directeuren van de rijksscholen en de bijz. scholen, alsmede aan de Gemeentebe sturen, verzocht, ook in de scholen de plech tige herdenking van de bevrijding en van de gevallenen te doen plaatsvinden, liefst tij dens een lesuur op Zaterdag 3 Mei. bloei van het bedrijf, aldus spr. Hierna werd namens de directie een radiotoestel aangeboden en aan mevr. v. d. Tang een bloemenmand. De heer G. K. Spierenburg sprak na mens het personeel en noemde het één groote familie, die een groot gemeen schappelijk belang heeft, n.l. het welzijn van het bedrijf. Als blijk van waardee ring werd namens het personeel een kap stok met kleed en een rookstel overhan digd. Hierna sprak nog Jac. v. d. Tang namens het personeel uit Noordwijker- hout en namens het kantoorpersoneel K. van Leeuwen. Kennelijk ontroerd dankte de jubilaris voor de hooge onderscheiding en ver zocht den burgemeester zijn dank te wil len overbrengen aan H. M. de Koningin. Tevens bedankte hij de sprekers en de aanwezigen voor de prachtige cadeaux. Tots lot van de plechtigheid bracht de pl. muziekvereen. den jubilaris een sere nade. 50-JARIG HUWELIJKSFEEST Op 12 Mei a.s. zal het 50-jaar geleden zijn, dat de heer en mevrouw H. JuG. Ju- Nieuwenhuizen, Celebesstraat 3, in bet hu welijk traden. OEGSTGEEST. In verband met den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana, zal het muziek korps van de N.Z.H. hedenavond een rondgang door de gemeente maken, waar bij om half acht vanaf den Rhijngeester- straatweg wordt vertrokken. Aangezien het de R.K. Middenstands- vereeniging bekend schijnt te zijn, dat de Sted. Lichtfabrieken te Ledden de op dracht van de gemeente Oegstgeest, tot aanleg van de verlichting langs den Rijns- burgerweg te Oegstgeest, wel wenschen te annuleeren, heeft het bestuur van ge noemde vereeniging zich in een schrijven tot B. en W. gewend, met het verzoek de uitvoering van ddt belangrijke werk als nog aan een Oegstgeester installateur te gunnen. De Oranj evereen! ging Oegstgeest, die tot voor kort nog niet beschikte over een eigen girorekening, bericht thans dat haar nummer 32462 is. De Emmabloem-coliecte heeft in onze gemeente een bedrag van rond f600 opgebracht. Opgericht is een interkerkelijke commissie voor gezinshulp. Als voorzitter treedt op de heer A. Goedhart, terwijl mevr. G. A. Kramers-de Vlaming Plaizier. Fred. Hendriklaan 9, het secretariaat waar neemt Interessant maar zwaar werk, hoog loon, vojoeg pensioen, ruim verlof, be hoorlijke huisvesting, sociale verzekering en extra voeding, ziedaar, de voondeelen die zijn weggelegd voor hem, die in het mijnbedrijf wil gaan werken. En om op al deze voorwaarden den nadruk te leg gen en zoodoende personeel te werven, organiseerde het Beheer der Nederl. Steenkolenmijnen een voorlichtingsavond in hotel „Het Witte Huis" te Oegstgeest. De directeur van het Gew. Arbeidsbureau, de heer H. Hazelhof, opende deze samen komst en wees er o.m. op dat bij het werken in de mijnen het landsbelang gelukkig samen gaat met het persoonlijk belang. De heer J. Mom sprak hierna als vertegenwoordiger van de mijnen en wees op het persbericht van eenigen tyd ge leden waarin zoo ongeveer werd gezegd, dat het kolenprobleem door den invoer uit den weg geruimd was. Dit probleem was dan misschien op papier opgelost, aldus spr., want in werkelijkheid bestaat het nog steeds, omdat we onze deviezen hard noodig hebben en invoer op groote schaal niet mogelijk is. Komende tot de werkzaamheden in de mijn zeide spr., dat men zich niet moet laten afschrikken door het fabeltje dat het zoo'n gevaarlijk beroep is, waarna hij de vele voordeelen die een mijnwerker heetf opsomde, Vervolgens werd de opleiding in het mijnbedrijf behandeld. Het gesproken woord verduidelijkte spr. hierna aan de hand van een serie-lichtbeelden, waaruit we konden opmaken dat de verzorging van den mijnwerker aan ciiets te wen schen overlaat. Het resultaat was. dat drie jeugdige Oegstgeesters in de mijn zullen gaan werken. RIJNSBURG Hedenavond, 8 uur, wordt in „Flora" ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H, Prinses Juliana het stuk opgevoerd: „Tien ure heit de klok". Het wordt ge speeld door dezelfde spelers als van het stuk: „Nederland vecht door". Morgenavond, 7.30 uur, houdt de Ver. Veiling Tuinbouwprod. te Rijnsburg haar algemeene ledenvergadering in „VliethofV De agenda vermeldt o.a. Verkiezing Be stuur en belangrijke mededeelingen. Donderdagavond, 8 uur, worden alle ongehuwde jongemannen in den leeftijd van 1830 jaar en alle overige belangstel lenden uitgenoodigd tot het bijwonen van een voorlichtingsvergadering met lichtbeel den, die zal worden gehouden in Café Vliethof, de Vliet Noordzijde te Rijnsburg. In bovengenoemde vergadering zal een beeld worden gegeven van den arbeid in de mijnen en de omstandigheden, waar onder de mijnwerkers de kolen delven. Vrijdagavond, 8 uur, zal er in het ge bouw van Chr. Belangen aan de Brouwer straat een propaganda-avond, uitgaande van de vereeniging ,3hndenpenning", worden gehouden. Medewerking: solozang, viool, klavier en declamatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5