Leiden bereidt zich voor op 5 Mei-viering Zondagsschool „De 24 huizen" vierde feest Ned.Ver. van huisvrouwen vierde 30-j. bestaan Geref. Minnehuis had in 1946 een goed jaar Amerika heeft vele problemen te vertverken NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG, 30 APRijl. xvkt Stadsnieuws STILLE TOCHT, KERKDIEN STEN, FESTIVITEITEN Leidens „eerste burger", jhr mr F. H. v. Kinschot, zegt het zoo treffend in het voorwoord van het officieele programma, dat ter gelegenheid van de herdenking en feestviering op 3, 4 en 5 Mei door de Fe deratie van buurtvereenigingen werd sa mengesteld en uitgegeven, wanneer hij opmerkt, dat in de snelheid van het leven vaak vergeten wordt, hoe wij de moei zaam bevochten vrijheid, slechts te dan ken hebben aan den moed en het door zettingsvermogen van geheel ons volk in ruil voor zware, zeer zware offers. Het is daarom, dat het niet een uiterlijk vertoon moet zijn, doch een daad van plechtig herdenken, als de vlaggen Zater dag 3 Mei 's avonds om zes uur half stok gaan Het is daarom, dat op dienzelfden dag een uur later op het Pieterskerkplein de duizenden gevallenen en dooden uit de vreeselijke oorlogsjaren door pater Gil- bertus Lohuis uit Woerden en ds H. v. Andel uit 's-Gravenhage worden herdacht. Het is ook daarom, dat hierop een stille tocht volgt, die om ongeveer kwart voor negen vanaf den Morschweg zal vertrek ken en bij het eenvoudige houten kruis aan de Steenstraat zullen de honderden deelnemers, evenals vorig jaar, als sym bool van dank en eerbied, daar bloemen en kransen neerleggen. Onmiddellijk na afloop van deze plechtigheid gaan allen in stil herdenken huiswaarts. God heeft in die bange jaren, die nog zoo versch in het geheugen liggen, ons volk bezocht, doch Hij, die voor zijn ge- loovigen een heil en toevluchtoord wil zijn, heeft ook gered uit allen nood, be veiligd voor den dood. Dit zal ongetwijfeld de hoofdgedachte zijn, die de Leidsche predikanten en geestelijken op bondag 4 Mei door hun prediking zullen verweven. Den volgenden dag is het de feestdag, waarop in feeststemming de bevrijding zal worden gevierd. Reeds om acht uur in den morgen zul len honderden zangers en zangeressen o.l.v. den heer L. Mens op het Stadhuis plein een groote zanguitvoering geven en om. het lied uit de bezettingsjaren zin gen: „Ik snak naar een land, vol van rood, wit en blauw. Met de zwier van Oranje er boven". „Ik snak naar 't Wilhelmus met zijn hou en trouw, Waarin Hollan ders kunnen g'looven". De fontein aan de Vischmarkt zal door haar spuiten van negen tot elf uur de feestvreugde zeker omlijsten. 's Middags worden in den Leidschen Hout sportwedstrijden georganiseerd, waarvan het hoogtepunt een voetbalwed strijd tusschen een Bonds-Zaterdagmid- dag-elftal en een Leidsch K.N.V.B.-elftal vormt, welke vele sportliefhebbers en be langstellenden zal trekken. De Fed. v. Buurtvereenigingen heeft voor een verrassing gezorgd door in de avonduren in de Stadsgehoorzaal een aan tal bekende radio-medewerkers te laten optreden. Het zijn o.m. Jan Boots en Bob Wallagh, die tezamen met Mieke Melchers het personeel van de fa. Tieleman en Dros, N.V. Clos en Leembruggen, Kon. Ned. Grofsmederij, N.V. Holl. Construc tiewerkplaats en N.V. Ned. Electrolasch Mij aan den tand zullen voelen. Hoe de stand zal worden, kan zelfs Miekenog niet zeggen. Doch hiermede is het programma nog niet „vol", de buurtvereenigingen hebben nl. ieder voor zich voor gtoot en klein ook een feestviering, dat varieert van roeiwedstrijden tot de opening van een speelweide. Om de ouden van dagen ook in rle feestvreugde te laten deelen worden op 6 Mei van half vijf tot half zeven in het „Luxor'-theater een aantal films vertoond uit het Leidsch Gemeente-archief, die, aangezien vele oude „hoekjes" en gebeur tenissen in de Sleutelstad hierin voorko men, zonder twijfel gewaardeerd zullen worden. Dat het zoo moge zijn, dat Leiden inge togen herdenkt en op gepaste wijze feest viert. Tragisch ongeval in de Verver straat Een 3-j. jongetje onder een vrachtauto Gistermorgen omstreeks 10 uur is het 3-j. knaapje P. V. uit de Parkstraat, die vanuit de Ververshof hardloopend de Ververstraat in kwam zetten, tegen een juist passeerende militairen vrachtwagen aangeloopen. Het kind viel onder de auto, waardoor het rechterbeentje nage noeg werd af gekneld. Het slachtoffertje werd door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd, waar het rechter been werd geamputeerd. Ook deze week vijf tabaks- rantsoenen Het ligt in de bedoeling ook deze week 5 rantsoenen tabak te verstrekken voor een periode van 14 dagen. De 6-j'. scholier J. H. v. D., die zon der op het verkeer te letten de Haar lemmerstraat overstak, liep gistermiddag tegen een motorrijwiel op. Met wonden aan linkeroog en linkerknie werd hij door den E.H.D. naar het Acad. Zieken huis overgebracht. TER HERDENKING VAN HET 70-JARIG BESTAAN Welk een sfeer heerschte er gister avond in „Prediker" op de feestelijke bijeenkomst Van de Zondagsschool »,De 24 Huizen"! Er was alle reden tot feest vieren, want een zeventig-jarig bestaan is toch alleszins gedenkwaardig. Vele ouders waren aanwezig om zich op de hoogte te stellen van den gang van zaken op de „school" waar hun kinderen eiken Zondag luisteren naar de verhalen uit „het groote Boek van Godi," doch niet in het minst om gezamenlijk als moeders en vaders dien goeden Gever te danken voor de ontelbare zegeningen. GESLAAGDE BONDSDAG IN DE SLEUTELSTAD (Van een onzer verslaggevers). Onder groote belangstelling werd gis teren in de Stadsgehoorzaal te Leiden de 31ste algemeene vergadering van de Ned. Ver. van Huisvrouwen gehouden. De presidente, mevr. van Iterson-Rot- gans, zeide in haar openingswoord, het te betreuren, dat de regeering afwijzend heeft beschikt op het verzoek van de vereeniging om een regeling van loonen voor het huispersoneel wettelijk vast te stellen. Zij deelde nog mede, dat uitwis seling van huisvrouwen met het buiten land mogelijk is. Ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin zal volgend jaar in de Houtrust- hallen te Den Haag een groote expositie worden georganiseerd over „Het werk en de ontwikkeling van de Nederlandsche vrouw". Ook de Ver. van Huisvrouwen zal in deze haar medewerking verleenen. Uit het gedetailleerde jaarverslag van de secretaresse, mej. mr M. Goedhart, bleek, dat de vereeniging thans 101 afdee- lingen met in totaal 22.565 leden telt. De penningmeesteresse, eveneens mej. Goedhart, maakte bekend, dat de ver eeniging beschikt over een batig saldo van f 16.586.63. Voorts werd een groot aantal voorstel- Het jaarverslag geeft hiervan een goed beeld Aan het jaarverslag van het Tehuis voor Ouden van Dagen (het Gereformeerd Minnehuis) over 1946 ontleenen wij het volgende: Het College Regenten van het Tehuis voor Oudien van Dagen (het Gerefor meerd Minmehuis) was op 1 Januari 1946 als volgt samengesteld: de heeren Joh. Sierat, voorz., dr G. Brouwer, 2e voorz., Th. van der Burgh W. F.zn., secr., H. van Leeuwen, W. Keereweer, J. Bink, H. Siere en W. J. Batist jr. Dr P. M. de Planque was met ingang van dien datum wegens periodieke aftreding uit het bestuur ge treden, In zijn plaats werd gekozen dr G. Brouwer, die, zooals uit het bovenstaande blijkt, diens functie van 2en voorzitter innam. De regenten vergaderdien dit jaar 13 maal,' moderamen en eenige regenten kwamen geregeld voor een goeden gang van zaken wekelijks bijeen. Het aantal verpleegden bedroeg in het begin van het verslagjaar 76 (42 mannen en 34 vrouwen). Er werden 7 mannen en 15 vrouwen opgenomen, terwijl 1 man en 5 vrouwen overleden, Naar elders ver trokken 6 mannen en 5 vrouwen. Aan het eind van het jaar bedroeg het aantal ver pleegden derhalve 42 mannen en 39 vrou wen, totaal 81; het totaal aantal verpleeg- dagen was 28.943. Er kwamen geregeld aanvragen binnen voor opname in het huis, waaraan echter niet altijd kon wor den voldiaan, daar op enkele tijdstippen het maximum aantal plaatsen was bezet. De gezondheidstoestand van de verpleeg den was uitstekend, evenals de voedsel voorziening. De toewijzing brandstoffen was grooter dan het vorige jaar, zoodat de centrale verwarming in bedrijf kon worden ge steld. Het bestuur van de kindierkerk „Nathanaël" hield wekelijks zijn bijeen komst in de kerkzaal, terwijl de verpleeg den voor zooveel zij lichamelijk daar toe in staat waren Zondags die gods dienstoefening in de Oosterkerk bijwoon den. De viering van het H. Avondmaal mocht ook dit jaar in het huis met de verpleegden plaats hebben. Deze diienst werd ingesteld, omdat alle ouden van dagen lichamelijk niet in staat zijn naar de kerk te gaan. De godsdienstonderwy- zer, de heer Joh. de Groot, leidde de wekelijksche huis-godsdienstoefeningen, waarbij steeds een' ouderling en een regent (diaken) tegenwoordig waren; eiken Dinsdagmiddag bracht de heer De Groot een bezoek aan de verpleegden, terwijl hij bovendien een oudejaarsavondu dienst hield. De heer W. Keereweer behandelde in een daartoe belegde bijeenkomst met de verpleegden eenige 'bekende gedeelten uit de Heilige Schrift, toegelicht met lichtbeelden. De aanwezigen toonden hier voor steeds groote aandacht. Het doet regenten goed, dat heeren predikanten steeds spontaan hun medewerking ver leenen. De verpleegden verheugen zich daar niet minder om, want zij stellen de aanwezigheid van een predikant zeer op prijs. Dr H. P. VeLdhuyzen, die sedert een lange reeks van jaren de huisarts is, be zocht met groote trouw de zieken. In het personeel kwam in het verslagjaar nog al mutatie, wat een naoorlogsch verschijn sel is en een instructie voor de eerste zuster werd vastgesteld. Aan het gebouw moesten diverse voor zieningen worden getroffen: met het oog op de financiën bleven deze tot de hoog- noodige beperkt. Vernieuwing van den inventaris kon slechts in zeer enkele ge vallen plaats vinden, Een lift kon nog niet worden aangeschaft, doch is op de verlanglijst blijven staan, want daaraan is een dringende behoefte. Van het Ned-., Deensche- en Amerika arische. Roode Kruis en van de H.A.R.K. werden levens middelen en of andere artikelen' ontvan gen, Aan ontspanning voor de verpleeg den heeft het ook dit jaar niet ontbroken en' de verjaardagen van het Vorstenhuis gingen eveneens niet onopgemerkt voor bij. Van de directie en het personeel moest ook in 1946 weer veel gevergd wor den, wat te begrijpen is als men let op de groote bezetting. Hoewel het verslagjaar een vredesjaar was, ging de verzorging van de ouden van dagen met veel inspanning gepaard. Maar moeilijkheden zijn er nu eenmaal om overwonnen te wordeai. De regenten zijn God den Heere dankbaar, dat Hij hen in 1946 tot een steun, is geweest en voegen daaraan den wensch toe, dat Zijn Zegen op het huis zal mogen blijven rusten, tot heil van de ouden van dagen, die er huil levensavond doorbrengen. len in behandeling genomen. Het voor stel van het Hoofdbestuur om, indien dit noodzakelijk blijkt, de contributie te ver- hoogen tot f4 per lid, werd verworpen. Het amendement der af deeling Alkmaar om de minimum contributie te verhoo- gen tot f3.50 per lid, werd aangenomen. Het voorstel van de afdeeling Leiden om te komen tot oprichting van het Instituut tot Voorlichting bij Huishoudetijken Ar beid vond aller instemming. De even tueel e oprichting van den Huishoudraad heeft de belangstelling van minister Drees, zoo werd medegedeeld. Bij de bestuursverkiezing werd mej. mr Goedhart herkozen, terwijl de dames Minderhoud-Zomer te Wilhelminadorp en Van Sonsbeek-Baning te Zeist als nieuwe leden tot het bestuur toetraden. Tot leden van de Arbitragecommissie werden be noemd de dames Buisman Blok Wybran- di, Tammens en Van Gilse, resp. woon achtig te Leeuwarden, Den Andel en Noordwijk. De begrooting, welke een bedrag aan gaf van f38.590, werd aangenomen. In de middagvergadering voerde aller eerst het woord mevr. Otte-Arnolli over „Mijn ervaringen als lid van de Centrale Commissie voor de Prijspolitiek" en over „Enkele brandende Textielproblemen". De Regeering staat op het standpunt de loonen niet verder te verhoogen. Hieraan is onlosmakelijk verbonden, dat de prij zen omlaag moeten, zoo merkte spr. op. De Regeering heeft de plicht de prijzen te drukken. Er zijn verschillende midde len om dit te bereiken. Ten eerste door subsidies te geven op de eerste levens behoeften, die voor een belangrijk ge deelte uit het buitenland moeten komen. Er moet naar gestreefd worden om de prijzen van andere artikelen zoodanig 'te drukken, dat die subsidies langzamer hand kunnen komen te vervallen, want het bedrag, dat de Regeering hiervoor moet uittrekken, is dermate groot, dat de subsidies niet gehandhaafd kunnen blij ven. Ten tweede zal de Regeering het middel: verlaging van de winstmarges moeten toepassen, alsook het vervaardi gen van Utility-igoederen. Met nadruk wees spr. er op, dat 't aantal paren kousen, dat iedere vrouw dit jaar zal kunnen koopen, twee bedraagt. Deze Hoe eenvoudig is diit werk in zijn opzet geweest. In zijn inleiding over het ont staan en de ontwikkeling van de Zon dagsschool schetste die heer J. C. Sleyser, hoe het oudte vrouwtje Kaatje Kors zich alle moeite getroostte om de kinderen in haar bekrompen kamertje te ontvangen en hun de blijde Boodschap te brengen. Maar toen Kaatje haar werk moest neer leggen. omdat ze te oud werd, ontwik kelde de Zondagsschool in wording zich verder en het nijvere personeel ontveinsde zich de moeilijkheden niet, maar zwoegde voort, via een kappers-„salon** en andere ondeugdelijke behuizingen naar de Pas teurstraat-school, waar men reeds jaren gastvrijheid geniet Dit werk, in eenvoud begonnen, wordt in alle soberheid voortgezet. Dit juist is het. waardoor het werk, dat toch, zooals altijd, door gebrekkige krachten geschiedt, vrucht draagt. Hoe velen zijn er, die na de Zondags school niet meer komen onder de be ademing van Gods Woord), zoo zeide dis M. Ottev anger, dlie de vergadering leidde, in zijn openingswoord. Maar hoe vaak komt het niet voor, dat het zaad. dat ia de prilste jeugd in de kinderharten is gestrooid!, toch vruchtbaar is. De Heer roept de kleinen tot zich en stelt ze ten voorbeeld^ opdat wij ook zoo worden. De kinderen beschamen vaak de ouderen in het luisteren en in het geloven. Zooals het kind getuigt, zoo worden wij er op gewezen ons te onderwerpen aan Gods Woord. Namens de ouders sprak de heer A. Zaalberg enkele woorden tot het bestuur en dankte het personeel voor zijn ijver en plichtsbetrachting in het Zondags- schoolwerk. Spr. overhandigde het be stuur een cadeau. Deze op hoog peil staande avond' wend afgewisseld met muziek door het mando linegezelschap „Ars et Laibor" o.l.v. den heer W. van Iterson en zang van het Dubbel-Manmenkwartet .Inter Nos", o.l.v. den heer D. Kok en solo-zang van mevr. Van der Lelie. Alle medewerkenden heb ben op zeer verdienstelijke wijze bijge dragen tot het welslagen van dezen feest avond. Dis tributiev aria Morgen zijn aan de beurt voor het afha len van levensmiddelen-, tabaks- en ver- snaperingenkaarten alsmede brandstoffen- kaarten, die gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft van 15001 21000. De uitreiking vindt plaats in „De Burcht" van 8.4511.45 en van 14—16 uur. Ter verkrijging van de brandstoffenkaart dient het reeds vroeger uitgereikte formu lier MD 323—15, volledig met inkt ingevuld en onderteekend te worden ingeleverd, ter wijl tevens het restant van de oude brand stoffenkaart moet worden overgelegd. „verheugende" mededeeling werd door de vele aanwezigen met groote belangstel ling aangehoord. Mevr. van Iterson-Rotgans sprak ver volgens over de Internationale Voedsel- en Landbouworganisatie en mevr. van Gilse-van Geldenmalsen over de nieuwe gewestelijke groepeeringen. MAAR VAN 'T COMMUNISME IS MEN AFKEERIG In onze West-Europeesche oogen heeft Amerika zooveel op ons voor, dat het woord problemen voor dit land wéinig op haar plaats lijkt en toch de nieuwe we reld heeft ze. aldus mr G. v. Reenen, die gisteravond in het Volkshuis voor de afd Leiden van de Partij van de Vrijheid heeft gesproken over: „Amerikaansche Problemen". Spr. verklaarde in zijn inleiding den toestand, zooals die bestond voordat pre sident Roosevelt Amerika het besef bij bracht, dat zij wereld-mogendheid nr 1 is en daarnaar heeft te handelen. President Roosevelt, zoo vervolgde mr v. Reenen, begon een politiek van goede nabuurschap jegens de Zuid-Aanerikaan- sdhe staten, welke uitliep in de Pan- Amerikaansche Unie. Eveneens erkende hij Rusland, hetgeen tot nog toe niet ge schied was. Het belangrijkste, wat een Amerikaansche president ooit heeft kun nen doen, was, dat hij tijdens den oorlog reeds voorbereidingen trof voor de inter nationale samenwerking na den oor log. Door deze politiek verdween de isolatiementaliteit, die langen tijd het Amerikaansche volk heeft gekenmerkt. Spr. wees vervolgens op de vele bin- nenlandsche moeilijkheden, waarmede de „man in the street" voor wat betreft de hooge belasting noodig voor de leenin gen en goederenverstrekking aan Euro pa de prijsbeheersching en het goede rentekort, te maken heeft en hoe zijn visie is op de Europeesche verhoudingen. Het is merkwaardig, aldus spr., dat da Amerikanen zeer weinig moeten hebben van het socialisme en communisme en het was dan ook zeer verklaarbaar, dat de Amerik. pers stelling koos tegen dit laat ste staatsbestel, toen boven Joego-Slavië een Amerikaansch vliegtuig werd neer geschoten. Hierna weidde mr v. Reenen uitvoerig uit over de Vakvereenigingen en belichtte hij de mijnwerkersstaking o.l.v. John Lewis, welke evenals in Europa ook in Amerika weinig bijval vond. Spr. vertelde voorts op prettige wijze van de verkiezingen, waarbij ondanks het feit, dat president Truman in een radio rede de afschaffing van de prijsbeheer- schinig aankondigde, de republikeinen de overwinning behaalden. Mr v. Reenen haalde een belangrijke uitspraak van den president aan, waarin hij tot uitdrukking bracht, dat vrije economie de eenige wijze is om een land voorspoed te brengen en eindigde met de opmerking, dat al heeft Amerika proble men, dit land er oneindig veel beter aan toe is dan ons land, omdat Amerika naast een vrije economie ook rekening houdt met de persoonlijke vrijheid, de waarde van het individu en omdat zij de grond wet eerbiedigt. Vervolgens werden een drietal Ameri kaansche films vertoond, welke, afge staan door de Amerik. ambassade, een goed beeld gaven van het leven in Amerika. Prof. dr C. de Boer leidde mr v. Ree nen met enkele welgekozen bewoordin gen by de talxyke aanwezigen in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4