Wat er in de omliggende plaatsen voorviel Aan en om de monding van den Ouden Rijn NIEUWE LEIDSCHE COURANT5 MAANDAG, 28 APRIL 1917 ALPHEN AAN DEN RIJN. Dinsdag zijn aan de beurt voor het afhalen van bonkaarten de letter R. Uitreiking in het kantoor Wilhelmina- laan van 912 en 24 uur. Woensdagavond (Prinsesse-ver jaar dag) wordt in de Ned. Herv. kerk aan de Hooftstraat een propaganda-avond gehouden van de Chr. Militaire ver- eeniging „Pro Rege". Spreker het hoofd bestuurslid P. Geleynse over: „Trouw aan Oranje". Medewerking verleent het Ned. Herv. kerkkoor onder leiding van den heer A. Tollenaar. Dienzelfden dag wordt ook een speldjesverkoop gehou den ten bate van „Pro Rege". Op den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana zal het distributiekantoor te Alphen aan den Rijn van 12 uur af gesloten zijn, met uitzondering van de afdeeling Handel, welke geopend is tot 3 uur 's middags. Het agentschap Woubrugge zal normaal geopend zijn. BENTHUIZEN Bonkaarten afhalen: Woensdag 30 April, de letters AM; Donderdag 1 Mei, de letters NZ. Meebrengen: stamkaarten, inwisselbon 705, bon 72 BV (brandstoffen- kaart) HAZERSWOUDE. Woensdag a.s. hoopt onze geliefde Prinses Juliana haar verjaardag te vie ren. De Chr. Oranjevereeniging heeft zich dan ook beijverd om den avond van 30 April a.s. een bijeenkomst te beleggen in de Geref. kerk, waar prof. dr H. A. Edelkoort van Amsterdam een rede hoopt Uit te spreken. LISSE. Het bij de meeste lezers van ons blad welbekende echtpaar W. J. van der Pol en J. Crielaard mogen op 30 April a.s. den dag herdenken, dat zij voor 50 jaar in den echt werden verbonden. Het echt paar Van der Pol is uit Brabant, het Leidsche telegrammen Zaterdagmiddag sloeg op den Rijns- burgersingel een paard gespannen voor een wagen, op hol. De bestuurder, de 55-j. J. S. te Leiden, sprong van den wa-" gen en kwam er met schaafwonden aan het gelaat af. De 41-j. mevr. H. A. v. B., wonende aan den Morschweg, die voor den wagen uitfietste, werd aangereden en viel, zoodat een der wagenwielen over haar borst heenreed. Met een polsfrac tuur en klagend over inwendige pijnen, werd zij door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. De. heeren C. Heimlich, C. Montagne, L. Smits en P. v. d. Vet, allen tijdelijk hulpcommies der invoerrechten en Ac cijnzen te Leiden zijn geslaagd voor het onlangs gehouden examen voor grens- com/mies der invoerrechten en accijnzen. DE P.T.T. OP 30 APRIL EN 5 MEI Op 30 April zullen het kantoor en de agentschappen voor den postdienst ge sloten zijn na 12 uur; de tweede bestel ling van de briefpost zal niet worden uit gevoerd. De telegraaf, en telefoondienst wordt op dien dag echter niet beperkt. Op 5 Mei wordt de geheele dienst- uit gevoerd als op Zondagen. HOOFT-HERDENKINGSWEDSTRIJD. Woensdag 30 April zal in het Sted. Gymnasium gehouden worden de Regio nale Hooft-herdenkingswedstrijd. Hierin zullen uitkmen de winnaars van de pro vinciale wedstrijden van Noord- én Zuid- Holland, waaronder een leerling van het Leidsche Gymnasium en een van de Leidsche Katholieke H.B.S. Burgersweest op uw hoede! De Commissaris van Politie te Leiden vestigt de aandacht van het publiek op het optreden van een persoon genaamd Jan v. Maurik, oud 23 jaar. zonder be roep, wonende te Leiden, Middelste gracht 28A. Van Maurik voornoemd, tracht op verschillende manieren, doch steeds door het opdisschen van fantastische verha len, het publiek te bewegen tot afgifte van geld of goederen voor liefdadige doeleinden! Hij heeft zich o.m. reeds uitgegeven voor secr. van het Niwin-co- mité, als hoofdcorrespondent van de fa Stokvis en als ambtenaar van het Dep. van Defensie, terwijl hij den laatsten tijd zich voordoet als impresario van 't niet bestaande cabaretgezelschap „De Hol- landsche Wafel". In conflict met de Prijzen- ivetgeving Niet minder dan vijftien processen- verbaal werden opgemaakt tegen perso nen, die hetzij als grossier, hetzij als rij wielhersteller of als kooper in conflict kwamen met de prijzenwetgeving. Dit speelde zich af in de gemeenten Alke made, Roelofarendsveen, Woubrugge, Lei den en Alphen aan den Rijn. De over tredingen betreffen het verhandelen van rijwielen, onderdeelen en banden zon der in achtneming van de distributiewet. Prijzen van f 50 voor een buitenband, f 20 voor een binnenband, f 200 tot f 450 voor nieuwe rijwielen werden aange troffen. Verder werd tegen een zestal leden van de familie M. te Leiden proces-ver baal opgemaakt wegens opslag en ver voer van meubelen circa 25 pet boven de toegestanen prys. „Land van Heusden en Altena" afkom stig. Het is den heer Van der Pol een genoegen geweest aan de bestrijding van de gevolgen van de overstroomingen een steentje te hebben mogen bijdragen door met noesten ijver mede te helpen aan het graven van de Nieuwe Maas, waardoor het kwaad van de overstroomingen be perkt werd. Hij heeft mede geholpen bij den bouw en aanleg van de sluis aan de Oude Maas. In 1928 vertrokken zij naar de Haarlemmermeer om deel te nemen aan den arbeid in den landbouw. De familie van het gouden echtpaar werd tijdens de gevechtshandelingen tusschen de Duit- schers en de Geallieerden materieel zwaar getroffen. Het leed1 is in hun huwelijks leven ook niet bespaard gebleven. Uit hun huwelijk werden 8 kinderen geboren, waarvan er nog 3 in leven zijn. Wij hopen van harte dat het bruidspaar nog een goe den levensavond beschoren mag zijn en de 30ste April voor hen een dag moge wor den met gouden licht overgoten! De gemeenteraad komt Dinsdag avond bijeen. De agenda vermeldt o.m.: Onderzoek geloofsbrief van het nieuw benoemd lid den heer C. H. Steenwinkel; behandeling gemeen tebegrooting 1947; begrooting gas- en waterbedrijf 1947; begrooting Dienst Sociale Zaken 1947. Wij vernemen, dat de Woningbouw- vereeniging Volksbelang" voornemens is een 70-tal woningen te gaan bouwen. Plannen daarvoor zijn reeds ter goed keuring doorgezonden. Het echtpaar J. van der PolGrielaard te Lisse', dat op 30 April a.s. den dag herdenkt, waarop zij vóór 50 jaar in den echt werden verbonden. KATWIJK AAN ZEE Het programma der feestelijk heden op 5 Mei biedt de volgende at tracties: 9 tot 12 uur kinderfeest zaal Voorstraat, 10 tot 12 uur marschmuziek „Uni"; 2 tot 5.30 behendigheidswedstrij den met motoren op het voetbalterrein Katwijk aan den Nieuwen Duinweg met geheel nieuwe hindernissen en attrac ties. De organisaties van dezen wedstrijd op verzoek welwillend ter hand geno men door de KNMV Groep Leiden; 8 uur Marschmuziek door het dorp en 810.30 openluchtspel op het plein van de Mulo aan de Voorstraat. KATWIJK AAN ZEE De groep Katwijk van het Ned. Pad- vindstersgilde hield in de Oranjezaal van het Jeugdhuis den eersten ouder avond na den oorlog. Nadat begonnen werd met de vlaggewacht en het zingen van „Hoort, zegt het voort", werd de wetsceremonie uitgevoerd door Padvind- sters uit de verschillende vendels. Hier na sprak mej. M. Veltkamp, lid van het groepscomité een openingswoord. Het enthousiasme van de meisjes is gewel dig, aldus spr., jammer, dat er een groot tekort aan leidsters bestaat, niet alleen hier maar in het geheele N. P. G. De kampliedjes o. 1. v. Ohoe Huysmans oogstte veel succes. Hierna werd een film vertoond. Mej. A. Veltkamp vertelde vervolgens iets over 't Gilde in Katwijk. Een dringend berdep ging uit tot de aanwezi gen, om mee te helpen het zeer urgente leidstersprobleem op te lossen. De avond werd besloten met de schakelspreuk. Van het comité waren aanwezig de heeren D. C. O. Boekhoven gn D. M. N. Bakker. --De afd. Katwijk van de Ned. ver. van EHBO was in de zaal achter de kapel in ledenvergadering bijeen. De heer J. J. v. d. Kamp opende de ver gadering met een kort woord en gaf hierna de leiding over aan den nieuwen voorzit ter, den heer L. Hueting. De jaarverslagen van den secretaris en penningmeester gaven blijk van een gezond vereendgingsleven. Tot leden van de kas- commissie werden benoemd mej. Bos en de heeren Flinterman en Driebergen. In het bestuur werden herkozen de heeren v. d. Kamp, Haasnoot en Langmuur. Naast dr J. C. A. Cleveringa zal dr H. M. Hueting als docent optreden. In December a.s. zal de vereeniging haar 10-jarig bestaan vieren. Binnenkort zullen 3 complete hulpposten ingesteld worden. Nadat medegedeeld was, dat de secretaris telefonisch te bereiken is, volgde sluiting. Door omstandigheden kon de sluitings avond van den Katwijkschen Kunstkring j.L Donderdag 21 April niet doorgaan. Deze zal thans plaats hebben Maandag 19 Mei a.s. in de Oranje-zaal. Dilettanten op ver schillend gebied zullen kunst ten beste geven, zooals declamatie instrumentale en vocale voordrachten, enz. Nadere mededee- lingen volgen nog. Dezer dagen heeft men het 50-jarig be staan van de Chr. school aan den Sluisweg herdacht. Dit jubileum is in het jaar 1945 wegens omstandigheden niet officieel ge vierd. De eerste twee leerlingen der school, de heeren A. Haasnoot en L. Parlevliet wa ren beiden nu aanwezig. In de middaguren is op het graf van wijlen den heer J. Holtrust een groote ge denksteen onthuld en overgedragen aan de familie. Op dèn steen is gebeiteld: „J. H. Holtrust, oud-hoofd der Geref. school te Katwijk aan Zee. Als dankbare herinnering van oud-leerlingen en vrienden." De teraardebestelling van wylen den heer Holtrust is in Jan. 1946 in alle stilte ge schied. Nu sprak allereerst namens het school bestuur de heer de Haas, daarna namens de oud-leerlingen de heer L. Parlevliet en tot slot als vriend dr C. N. Impeta. Deze wees erop, dat het in den geest van den overledene lag, God in alles de eer te geven. Des avonds was men in de Geref. Kerk bijeen, waar dr Impeta een gedachtenisrede uitsprak. Uitgaande van de C. J. M. V., was in de Kapel een jeugdavond georgani seerd, welke o. L stond van den heer Th. Brussee. die een openingswoord sprak. Wij moeten met biddende handen om hoog zien, aldus spr. en voorts sprak hij de hoop uit, dat wij interesse zullen krij gen voor Jezus Christus. Na declamatie van mej. B. Meyvogel en den heer J. Klok, werd de samenspraak „Biddende handen" uitgevoerd, een spel in 4 be drijven. Het lintenspel door een 8-tal da mes had eveneens intensieve belangstel ling van de aanwezigen. Het tableau dat nu volgde, werd ook door allen zeer ge waardeerd. Nadat men een tweetal cou pletten van het volkslied gezongen had, volgde sluiting van dezen mooien avond. VALKENBURG In de zaal „De Vrijes" hield de pl. afd. van den Ned. Chr. Landarbeiders- bond haar jaarvergadering. In zijn openingswoord wees de voor zitter, de heer Jac. Korpershoek erop, dat de Apostel Petrus spreekt van het profetisch woord, hetwelk zeer vast is, waarop wij mogen voortbouwen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat dje afdeeling thans 52 leden telt. De hoofdschotel van den avond werd gevormd door een causerie van den heer Sikma, hoofdbestuurder van den NCLB. Spr. begon met te zeggen dat, mede door de houding, die de Chr. Vakbewe ging tijdens den oorolg heeft ingenomen, er meer waardeerdng is gekomen voor deze organisatie. Er was een gezamen lijke strijd gevoerd en tijdens d,e oorlogs jaren ontstond er een gemeenschappelijke kern en had er contact plaats tusschen NVV, de RK en de Chr. Vakorganisa ties. Vanuit het ldcht van den Bijbel zette spr. uiteen, hoe de veiihouddng,en in de samenleving dienen te zijn. Naast de ge zagsverhouding is er op Bijbelsch^n grond de gedachte van het rentmeester schap. Werkgever en werknemer zijn sa men bezig om eikaars belangen te die nen. Vanuit deze gedachte moet men ook de vaststelling van de collectieve arbeids contracten zien. En nu hoopt men, dat er binnenkort voor den land- en tuinbouw ook het bedrijfspensioen zal worden ingevoerd, iets, dat de arbeiders in het bollenbedrijf reeds kennen. De NCLB mag er in zekere mate trotsch op zijn, volgens spr., dat hij in dit opzicht voorop gaat en het was een reden tot blijdschap, dat op de internationale conferentie voor agrari sche aangelegenheden, die te Londen ge houden is, een Amerikaansche boer de samenwerking van den land- en tuin bouw -in Nederland ten voorbeeld heeft gesteld. Ten slotte wekte spr. de leden op tot het bestudeeren van de vraagstukken van dezen tijd. De heeren D. Bol C. G. zn, C. Bol C. G. zn en H. Jansen Jzn hebben met vrucht de lessen van de Tuinbouwschool in Rijnsburg gevolgd. Zij ontvingen daarom het diploma, speciaal voor bloe men. en bollenteelt. en de pijnen strengen Vooral in de ongunstigste jaargetijden worden de rheumatische pijnen heviger en de aanvallen volgen elkaar sneller op. Een reden te meer om Kruschen te nemen. Die kleine dagelijksche dosis Kruschen doet wonderen; de aansporende werking op de bloedzuiverende organen is heilzaam voor Uw heele gestel, 't Bloed gaat sneller stroomen en de schadelijke zuren oorzaak van Uw lijden en pijn verdwijnen vanzelf. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apoth. en Drogist. Fabr. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). (I.M.) Loonbelasting uitkeering gepensionneerden Bedraagt over het algemeen 15,4 pet. Op vragen van het Tweede Kamerlid Ver meer betreffende de berekening van de loon belasting op extra-uitkeeringen voor gepen sionneerden, heeft Minister Lieftinck geant woord, dat op de uitkeering in eens over 1045 minder loonbelasting is ingehouden dan volgens het besluit op de loonbelasting 1940 en zijn uitvoeringsvoorschriften had moeten worden geheven. Ten einde een belangrijke vertraging in de uitbetaling te voorkomen, heeft de Minister voor 1945 n.l. goedgekeurd, dat de loonbelasting zou worden ingehouden als ware de uitkeering in eens een normale kwartaaltermijn van het pensioen. Deze re geling kostte den schatkist echter ruim f 3.000.000.terwijl bovendien een bepaalde groep van belastingplichtigen (de gepension neerden, voor zoover zij niet in de termen vallen voor een aanslag in de inkomstenbe lasting) boven andere belastingplichtigen met een even groot inkomen werden bevoordeeld. Met het oog op deze bezwaren en in aan merking nemende, dat voor de tweede uit keering ineens tijdig maatregelen konden, worden genomen om de belasting in te houden geheel overeenkomstig de wettelijke regeling, heeft de Minister gemeend met be trekking tot de uitkeering ineens over 1946 niet weer een afwijking van de wettelijke be palingen voor zijn verantwoording te moeten nemen. De belasting wordt thans berekend naar het tarief voor bijzondere belooningen hetgeen over het algemeen neerkomt op een inhouding van 15.4 De Minister kan dari ook niet in over weging nemen maatregelen te treffen om den met de wettelijke bepalingen in strijd zijnden toestand van verleden jaar te her stellen. DS. H. H. V. AMEEDE OVERLEDEN Te Nunspeet is op 66-jarigen leeftijd over leden ds H. H. v. Ameide, em-predikant der Ned. Herv. Kerk. Hij diende in het geheel twaalf gemeenten: Schipluiden, Hillegom, Noordwijk aan Zee, Hillegersberg, Ridder kerk, Putten, Prinseland, Hoogeveen, Som- me lsd ijk, Ouddorp, Groot-Ammers en Elburg. DE NATIONALE FEESTDAG EEN SNIPPERDAG? Naar aanleiding van berichten, dat een vrije dag op 5 Mei a.s. als z.g. „snipperdag" in mindering gebracht zou moeten worden op de vacantiedagen, deelt de Stichting van den Arbeïid mede, dat de regeling van deze aangelegenheid moet worden overgelaten aan het onderling overleg tusschen werk gevers- en arbeidersorganisaties in de be drijfstakken. VISSCHERIJBERICHTEN SCHEVENINGEN, 26 April. Besomming treilloggersSch 341 met f3,220, Sch 332 met f 1.460. Noteering groote schol f 27, klein mid- del school f29—f31.20, beide per kist van 40 kilo. Nu de treilloggers geleidelijk aan de treilvisscherij beëindigen, worden de versche vischaanvoeren te Scheveningen belangrijk kleiner. Een dertiental loggers hebben reeds de treilvisscherij beëindigd en worden gereed gemaakt voor de haringvisscherijDe nog visschende loggers zullen binnenkort ook deze visscherij opgeven en ter haringvangst gaan varen. De aanvoer te Scheveningen zal dan hoofdzakelijk afhankelijk zjjn van hetgeen de kustvisschersvaartuigen aanbrengen. NOTEERINGEN NEW YORKSCHE BEURS NEW YORK, 26 April (Reuter). Atch. Tóp. 793/4 (80); Balt. 11 y4 (11%); Can. Pac. 11% (11%); N.Y. Centr. 15 (15); Penns. 20 20%); Un. Pac. 125% (127%); An. Copp. 35% (36%); Chrysl 91 (89%); Gen. Mot. 34% (34%); Gen. El. 56% (56%); Int. Nick. 30% (30%); Kenn. Copp. 43*4 (43%); Pack. 6% (6%); Shell 25 25%); Stand. O. 66% (66%); U.S. Rubb. 48% (48); U. S. St. 69 (68%). Wat de Radio morgen brengt Programma voor Hilversum I (501) AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymin.; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Graan.; 8.45 Pro Arte Kwar tet 9.15 Morgenwijding", 9.30 Strijdkr.; 9.45 Arbeidsvitaminen; 10.30 Vrouw; 10.35 Boston Symph. ork.; 10.50 Kleuters; 11.00 Zang; 11.15 Pierre PaUa; 11.45 Fam.ber. uit Inddë; 12.00 Lyra trio; 12.30 Platteland; 12.40 De Raaff en Schutte; 13.00 Nieuws; 13.15 Sky masters; 13.45 Zang; 14.00 Met naald en schaar; 14.20 Solis ten; 15.00 Wondere wereld; 15.15 Radio Ma tinee; 16.40 Schoolbel; 17.00 Dat kan jij ook; 17.30 Viool; 17.45 Rijk Overzee; 18.00 Nieuw6l 18.15 Tom Erich; 18.30 Strijdkr.; 19.00 En mi naar bed; 19.05 Flip Staal; 19.15 Paganin4 kwartet; 19.45 Opvoering arbeidsproductivi teit; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Bonte trein; 21.30 Contact; 22.15 Buitenl. overz. 22.30 Viool en piano; 23.00 Nieuws; 23.15 Saint-Saëns; 24.00 Sluiting. Programma voor Hilversum n (415) KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.30 Ge bed; 7.45 Clavecimbel; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 9.00 Lichtbaken; 9.30 Waterstanden; 9.50 Saxophoon-rhapsodie; 10.00 Kleuters; 10.15 Strijkkwartet; 10.40 Klapperboom; 10.50 Melodieën uit Pusztaland; 11.30 Ais de ziele luistert; 11.40 Piano; 12.03 Oude Bekenden; 12.30 Orkest zonder naam; 13.50 Chine esche dichters; 14.00 Moderne orkestratie; 15.00 On der ons; 15.30 Non stop; 16.00 Zonnebloem; 16.30 Na schooltijd; 16.45 Elck wat wils; 18.00 Klaas van Beeck; 18.20 Sport; 18.30 Lente in Z. Limburg; 19.00 Nieuws; 19.15 KI. v. Beeck; 19.45 Ons thuisfront; 20.00 Nieuws; 20.05 Ge wone man; 20.12 Actualiteiten'; 20.20 Concert; 21.15 Rembrandt; 22.30 Nieuws; 22.46 Kath. nieuws; 22.50 Avondgebed; 23.05 Gram.; 23.20 Vaders dagboek; 23.25 Kamermuziek; 24.00 SJoütintf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5