Pension- en kamerverhuurders in 't gedrang B. en W. van Voorschoten tegen de rondvraag NIEUWE LEIDSCHE COTTBANT VRIJDAG, 25 APRIL 1947 EEGEERING BEREIDT WET TER REGELING VOOR Er zijn op dit oogenblik bij de Re geering plannen in voorbereiding, die voor verschillenden van ons nu niet be paald gunstig genoemd kunnen worden, aldus de heer H. J. Buurma, bestuurs lid van de Prov. Groningsche afd. van de Ver. v. Pension- en Kamerverhuur ders, die op uitnoodiging van het Leid- sche bestuur gisteravond o.m. het woord heeft gevoerd op de alg. vergadering in „De Doelen". De heer Buurma wees erop, dat er straks slechts drie wegen openstaan voor de verhuurders, nl. men is pen sionhouder, heeft dus een erkend be drijf en is ook ingeschreven bij de Ho reca, of men is kamerverhuurder, of men is particulier. Een middenweg be staat hier niet en men kan niet èn pen sion- en kamerverhuurder tegelijk zijn. Hierbij komt nog, dat men slechts als pensionhouder erkent kan worden, wanneer men over vijf verhuurbare bedden beschikt. Met dit alles heeft de Regeering natuurlijk een doel en wat dit is, valt niet moeilijk te raden: zij wil de beunhazerij en de prijsopdrij ving eruit werken. Doch zooals het al tijd met dergelijke veranderingen gaat, er zullen slachtoffers vallen, ook onder de goedwillenden, onder de verhuur ders. Want zij, die b.v. twee of drie menschen in pension hebben, worden niet erkend als bedrijf en de door hen verhuurde woonruimte kan door het huisvestingsbureau worden gevorderd. Verder, zoo vervolgde de heer Buur ma, kan men in de toekomst een rege ling verwachten, waarbij men aan ze kere normen moet voldoen om een pen- sionbedrijf uit te mogen oefenen, even zoo met het kamerverhuren. Als voor beeld noemde spr. het behoorlijk kun nen koken of de meubileering en stof feering der kamers. Dit alles lijkt soms voor ons zeer onoverkomelijk, doch wij moeten begrijpen, dat al deze dingen ook weer tengoede komen aan het be drijf. De heer Buurma besloot met op te merken, dat men in Leiden, evenals dat in Groningen het geval is geweest, louter en alleen door particulier initia tief reeds veel tot stand heeft kunnen brengen en radde daarom den aanwezi gen aan om zich aan te sluiten bij de Leidsche Vereeniging, die al de belan- gen van haar leden bij de verschillende instanties .met groote nauwkeurigheid behandelt. De heer 3. Witte, die dis secr. van de Leidsehe Ver. v. Pension- en Kamer verhuurders in deze vergadering ook het woord heeft gevoerd, deelde aller eerst mede, dat het Centraal Bureau, door de vereeniging ingesteld, een vraag- en adviesbaak voor elk lid is, en niet alleen zoo dat dit bureau „praat", het „doet" ook wat. Zoo bestaat er voor leden, die een door de Horeca erkend bedrijf uitoefenen gelegenheid om tex tiel-, servies- en andere goederen aan te vragen en.... te krijgen. Onder hila riteit van de talrijke aanwezigen kan de heer Witte mededeeling doen van het beschikbaar zijn van closetrollen, die tegen den kostenden prijs aan het Centraal Bureau, Witte Singel 80. te verkrijgen zijn. Thans is het bureau in bespreking het Gemeente- en Rijksinstanties over de huivestingsmoeilijkheden, die zeer urgent zijn. Hadden wij vroeger stu denten, thans zijn het gezinnen, die in onze bedrijven niet thuis hooren en bij Christelijke vrijheid alleen door het geloof in Christus Jeugdavond der Chr. Geref. Jeugd- vereenigingen Gisteravond werd in de Ghr. Geref. Kerk een dienst gehouden, welke uit ging van de contact-commissie der Chr. Geref. jeugdvereenigingen en waarin voorging cand. J. van Genderen te Zeist, die 9prak over het onderwerp „Christe lijke vrijheid". Het vrijheidsideaal sluimert in ieder mensoh; dat is goed en normaal, mits wij een streven naar leiding en gezag niet verwerpen. Het eigen heer en meester willen zijn loopt uit op een chaos. Er zijn zonder twijfel machten, die me de ons leven bepalen: genot en eerzucht b.v., machten, die in elk menschenleven hun invloed uitoefenen. Wij strijden te gen de verkeerde neigingen van ons hart, doch door dien strijd beseffen wij, dat wij niet vrij zijn, dat ons leven bezet ge bied is. Ondanks het feit, dat wij onbekwaam zijn om onszelf te verlossen, is er toch nog een mogelijkheid: God kan aan dat duistere rijk een einde maken, doordat Hij in deze wereld binnenkomt met Zijn strijdmacht, die bestaat uit slechts één eenzamen strijder: Christus. Hij kan me delijden met ons hebben, hij heeft de overwinning behaald en den laatsten strijd volbracht. De vrijheidsroes van deze moderne we reld is een surrogaat van de ware Chris telijke vrijheid, welke Christus aan Zijn Kerk heeft gebracht om Hem te dienen. Ons leven wordt niet door onzen dienst in den Heer saai en bekrompen; wij zijn vrij maar er zijn grenzen. In dit verband wees spr. er op, dat volgens Calvijn, dans, kaartspel en comedie buiten deze grenzen liggen, zoodat we ons er van moeten onthouden. Als wij dicht bij den Heer leven, zal onze keuze niet moeilijk vallen. particulieren moeten worden onderge bracht. Spr. wees er met nadruk op, dat wanneer men kamers vrij had, of vrij kreeg het zaak was, deze direct aan het Centraal Bureau op te geven, omdat dit bureau zoowel door het Huisves tingsbureau als door de Horeca wordt erkend. In deze vergadering hebben voorts nog gesproken de heer en F. G. Wesse- lingh (penngm.), en W. F. Rackwitz, bestuurslid van de vereeniging te 's-Gra- venhage, die beiden op de noodzakelijk heid van een organisatie wezen. Tijdens de pauze van deze vergade ring, welke onder leiding stond van den heer J. Linschoten, werd een col lecte gehouden t.b.v. o.m. Stichting 1940 —45 en de Niwin, die ruim 28 op bracht, terwijl zich een vijftiental nieuwe leden aanmeldden. ONGEVRAAGD ONTSLAG Het bestuur van de Ver. voor Geref. Schoolonderwijs heeft met ingang van 1 Juli a.s. den heer T. Tieleman jr onderwij zer aan de school voor L.O. aan de Hoog- landsche Kerkgracht, ongevraagd ontslag gegeven, zulks naar aanleiding van een conflict .tusschen het schoolbestuur en de leerkracht. De commissie voor geschillen, ingesteld door den Schoolraad van Scholen met den Bijbel heeft, hierover uitspraak doende, het schoolbestuur in het gelijk gesteld, doch thans is het geschil aanhangig gemaakt bij de Commissie van Beroep van genoemden Schoolraad. SELSKIP „FRYSLaN". Het Selskip „Fryslan" hield, in combi natie met het Frysk Studinte Selskip „Libertatis" haar laatste bijeenkomst in het afgeloopen winterseizoen. Met een woord van welkom, in het bijzonder aan den voorzitter en secretaris van den „Bond van Friesche Vereenigingen bui ten Friesland", opende voorz. Nijholt de bijeenkomst. Ook de voorz. van „Liber tatis", de heer Jelsma, sprak eenige woorden van welkom. Na het zingen van het Friesche Volkslied werd „De Gou den Swipe", tooneelstuk naar den beken den roman van Abe Brouwer, gespeeld. Door te zacht en onduidelijk spreken ging in het eerste bedrijf veel verloren. In het 2e en 3e bedrijf was dit aanmer kelijk beter, zoodat de stampvolle zaal volop kon genieten van het uitstekende spel. Ten bate vande„Niwin" werd een collecte gehouden. Taak van de jeugdleiders onder de loupe genomen Lezing van den heer F. v. Veen, voor den L.V.B. Op uitnoodiging van het L.V.B.-be- stuur, heeft Woensdagavond in het ge bouw Steenschuur 4, de heer F. van Veen, jeugdleider van den Amsterdam- schen Voetbalbond, een lezing gehouden over de taak van de verenigingsbestu ren, in 't belang van de jeugd. Na een korte inleiding van den heer Caro, heeft spr. op overduidelijke wijze aangetoond, hoe de jeugd op te leiden, niet alleen op voetbalgebied, maar ook wat karaktervorming betreft. Voetbal zal als altijd op de eerste plaats moeten staan met daarnaast een vorming voor het leven. Het levensdoel van ieder mensch, ongeacht kleur of richting zal erop gebaseerd zijn te trachten zijn levensavond te bereiken op een wijze, die getuigt van doorzettingsver mogen en energie, gepaard aan een ge zonde levensopvattingen de noodige ondervinding. Wij willen niet verheelen, aldus spr., dat door de oorlogsjaren de jeugd veel heeft geleden en dat met de ouderen vaak het leven vast zat aan leugen en bedrog, ook al ging dit voor de goede zaak en ons vaderland! Daarom en daarom alleen is het op het oogenblik zoo uiterst moeilijk onze jon gens in het gareel te krijgen en hen te doen begrijpen, dat er nu ook andere mo gelijkheden bestaan. De eigenschappen, die het sportveld ons echter biedt zijn vele en spr noemde hier o.m. eerlijkheid, waarheidszin, zelf controle, zelfbedwang, vastberadenheid, plichtsbesef, respect voor anderen, ge hoorzaamheid en orde enz., enz. Gezamenlijk en in overleg met den K.N.VJ3. willen wij trachten de na-oor- logsche jaren te gebruiken om onze jon gens datgene te leeren, dat hen in het latere leven van pas komt en hen te overtuigen, dat juist in den oorlog men elkaar wel wist te vinden en dat wan neer een elftal het veld wordt ingestuurd, men ook elkaar moet vinden en gezamen lijk moet strijden voor de overwinning. Slechts wilde spr. een waarschuwend woord laten hooren over sportoverdrij- ving en sportverdwazing; laat men be grijpen, dat de jeugdleiders één taak heb ben: van hun jongens kerels te maken èn voor het ver eend gingsle ven, èn voor het vaderland ènvoor de toekomst! Na deze uiteenzetting, die jammer ge noeg door een klein maar aandachtig gehoor werd beluisterd, was er nog ge legenheid tot gedachtenwisseling. DE GEMEENTERAAD DENKT ER ANDERS OVER O.l.v. burg. C. J. v. d. Hoeven, kwam de gemeenteraad van Voorschoten bijeen. Mevr. H. A. S. RomijnOostveen wil stappen doen voor een ander speelter rein, nu de grond hiervoor bestemd, niet gebruikt kan worden. Weth. G. Schrama zegt, dat het initiatief van de buurtvereeniging moet uitgaan. De heer O. R. I. Viveen vraagt om ook te denken aan de omgeving van het Bur- gem. Vernèdepark. De jeugd gebruikt nu het plantsoen voor speelterrein. Op het verzoek van mevr. J. G. M. WittemanZonderop om vergoeding ex. art. 13 der L.O.wet 1920 wordt afwijzend beschikt. Het bèdrag per leerling voor de beloo ning van vakonderwijzers lich. oefening aan de scholen voor g.l.o. wordt voor 1947 vastgesteld op f5.56. Aan de bijz- bewaarscholen wordt over 1946 een sub sidie verstrekt van f 8.per leerling van 4 jaar en ouder. De heer M. C. v. d. Valk heeft ver zocht te willen bevorderen dat hem voor één localiteit van zijn hotel-café-restau rant „De Gouden Leeuw", een tapvergun- ning wordt verleend. B. en W. stellen voor aan den Min. van Soc. Zaken te verzoeken de machtiging te verleenen. B. en W. noemen in hun prae-advies „De Gouden Leeuw" een buitengewone inrichting voor maatschap pelijk verkeer" en achten het, met het oog op het steeds toenemende verkeer van vreemdelingen e.d., dit ook voor de gemeente van zeer groote beteekenis. De heer O. R. I. Viveen kan niet in zien, dat dit een inrichting is, zooals in het artikel van de Drankwet wordt ge noemd. Spr. betwijfelt of dit verzoek bij den minister succes zal hebben. Nadat nog verschillende sprekers hierover het woord hebben gevoerd en de Voorzitter het voorstel uitvoerig heeft verdedigd, wordt dit aangenomen met 10 tegen 3 stemmen (tegen mevr. H. A. S. Romijn Oostveen. C v. d. Werf en O R. L Viveen). Door aankoop van een perceel grond aan de Donklaan, heeft de handels- en industrie mij Kosmos te 's-Gravenhage dit in eigendom gekregen. Deze maat schappij wil den grond bouwrijp maken en daarop industrie vestigen. Het bouw rijp maken omvat o.m. het aanleggen van een nieuwen weg. Z.h.st. wordt goedge vonden den aanleg van een weg, de voor straataanleg bestemde gronden om niet over te nemen en de N.V. Kosmos te verplichten tot betaling van de kosten van aanleg. Z.h.st. wordt het voorstel inzake ver huur gemeente-woningen aangenomen. De huurprijs van de woningen van het nieuwe complex StadwijkstraatPark straat, wordt bepaald op f6 per week. Vervolgens komt de hoofdschotel van de agenda aan de beurt, het vaststellen van een reglement van orde voor de vergaderingen van den raad. Het blijkt dat hieraan een vergadering in besloten zitting is voorafgegaan. Naar aan leiding van deze vergadering hebben B. en W. nog enkele wijzigingen voorge steld, maar zij blijven van meening dat zij geen termen kunnen vinden de rond vraag weer te doen invoeren. Verschillende leden hebben hierover hetwoord gevoerd en tenslotte wordt met 8 tegen 5 stemmen (tegen de beide wethouders en de heeren Vermet, Hulst en Bancken) de rondvraag weer inge voerd. VOORSCHOTEN. Het programma, samengesteld door de Koningin Wilhelmina Vereeniging ter herdenking van de bevrijding ziet er als volgt uit: Zaterdag 3 Mei: allen inwoners wordt verzocht vanaf 18 uur halfstok te vlag gen; 19.40 u. bijeenkomst voor het Raad huis, waar „Zang zij onze leus" eenige liederen ten gehoore zal brengen. (Op verzoek van de Regeering worden geen toespraken gehouden); 19.59 u., de sirene zal, zooals in geheel Nederland, 2 mi nuten stilte aankondigen, waarna een stille tocht wordt ondernomen van het Raadhuis via Elslaan door het Burg. Berkhoutpark naar het monument. Na de kranslegging wordt door allen het le en 6e couplet van het Wilhelmus gezon gen. Maandag 5 Mei: te half drie vindt er een concert plaats in de Voorstraat door het Harmoniegezelschap „St. Laurentius"; 16.30 u. Veteranen-voetbalwedstrijd op het Rouwkoopterrein; 20 u.: gevarieerd programma in de zaal van het Marine Opkomst Centrum. HAAGSCH GERECHTSHOF Wegens het koopen van goederen, afkomstig van diefstal, was J. A. te Leiden veroordeeld tot onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. In hooger beroep heeft het Hof uitspraak gedaan, en de straf voorwaardelijk opgelegd met proeftijd van drie jaar. Terzake van overtreding der distri butievoorschriften, was A. H. S. te Lei den veroordeeld tot onvoorwaardelijke gevangenisstraf, van welk vonnis hij in hooger beroep kwam. Het Hof heeft het vonnis van den politierechter bevestigd. De timmerman J. v. d. E. te Lei den heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad wegens diefstal Gezien de weinig gunstige inlichtingen over verdachte vorderde de Officier een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventie! Nieuwe samenstelling van het brood Een vijfde zal vit maismeel bestaan. Naar de Nieuwe Leidsche Crt ver neemt zal de samenstelling van ons brood over eenige weken weer worden gewijzigd. In plaats van 10% zal dan 20% mais in het brood worden verwerkt en hier zal dan voor- Loopig geen verandering meer in komen. De samenstelling van het brood zal dan worden: 20% mais, 15% buitenlandsche tarwe en 65% bloem-melange. Deze 65% bloem-melange bestaat weer uit 50% buitenlandsche tarwe,, 35% inlandsche tarwe en 15% rogge. De verhooging van het mais-percentage beteekent een voorzorgsmaatregel omdat wij afhankelijk zijn van den import van tarwe. Ook met de nieuwe samenstelling zal het brood van uitstekende kwaliteit blijven wordt ons van bevoegde zijde verzekerd. Minister Lieftinck desavoueert den heer Hofstra Geen wettelijk toezicht op het bankwezen (Van onzen Parlementsredacteur) Zooals bekend, had het Tweede Kamerlid Hofstra, minister Lieftinck gevraagd naar zijn meening over de critiek van groote bankinstellingen, in jaarverslagen geuit op het financieele regeer ingsbeleid, daarbij tevens suggereerende, dat het noodig is, een overheidstoezicht op het particuliere bank wezen in het leven te roepen. De minister heeft thans geantwoord, dat hij de critiek der banken niet kan vereenzelvigen met het voeren van een actie, die de strekking heeft, de op het algemeen belang gerichte politiek der Regeering te doorkruisen Hij ziet deze critiek als een uitvloeisel van het recht op vrije meeningsuiting, voor welks principieel behoud wij vijf jaren van oorlog achter ons hebben en welk recht hij als een der levens voorwaarden voor een vrij volk beschouwt. Wel erkent de minister dat dergelijke uitingen de 'taak der regeering kunnen verzwaren. Overigens ligt het naet in de bedoeling een afzonderlijke wettelijke regeling van het toezicht op het particuliere bankwezen in het leven te roepen DE TWEEDE KAMER 29 APRIL EN DE EERSTE 6 MEI BIJEEN De Tweede Kamer komt weer bijeen op Dinsdag 29 April a.s. ter behandeling om. van het wetsontwerp tot wijziging van de betalingen van het ktnderrech.t De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 6 Mei. Dan komt aan de orde de begrooting 1947 van het Departement van O. K. en W. COLORADOKEVER IN ALBLASSERWAARD GESIGNALEERD Alhoewel er nog geen aardappelplanten zijn te bekennen, heeft men op een stuk bouwland in de AUblasserwaard reeds ver schillende kevers gevonden. De schadelijke dieren zijn er dit jaar wel zeer vroeg bij. „ROTTERDAM" VERTROK NAAR ZUID AFRIKA De KLM DC-4 „Rotterdam" vertrok voor de achtste bijzondere vlucht naar Zuid-Afrika. Eerste 200 politieke delinquenten naar Nieuw-Guinea „Het Parool" meldt, dat alle toebereid selen getroffen worden, om in Mei het eerste contingent politieke delinquenten op transport te stellen naar Nieuw-Guinea. Bij informatie vernamen wij hieromtrent nog, dat het hiier gaat om delinquenten, die door het Tribunaal tot intemeering zijn veroordeeld en zich zelf voor tewerkstelling op Nieuw-Guinea hebben aangemeld. Tot nu toe gaven zich ongeveer 200 man voor dit werk op. Er zijn eenige duizenden werkkrachten noodig. „WILLEM BARENDSZ" HALF MEI THUIS. Het m.s. „Willem Barendsz" heeft, na een vierdaagsch oponthoud te Kaapstad, op 23 dezer de thuisreis voortgezet. Tusschen 15 en 20 Mei wordt het schip in de hoofdstad ver wacht. 't Communisme opnieuw met beslistheid afgewezen Op het congres der Partij van den Arbeid. In tegenwoordigheid van de ministers Lief tinck, Drees, Mansholt, Vos, Neher en Jonk man heeft Koos Vorrink gisteren in Utrecht het eerste congres van de Partij van den Ar beid geopend. In zijn rede verklaarde de heer Vorrink, dat de stichting van deze ndeuwe partij een geslaagd experiment kan worden genoemd. De P.v.d.A. zal den principieelen strijd tegen het Communisme niet uit den weg gaan, hetgeen blijkt uit het resultaat van de gevoerde fusie-besprekingen tusschen N.V.V. en E.V.C. Het partijbestuur beschouwt het als een wijs besluit van het N.V.V., deze fusie te hebben afgewezen Maatregelen tegen gemengd ztvemmen gevraagd In de Tweede Kamer zijn duidelijk twee stroomingen merkbaar ten aanzien van de beoordeeling van de ingediende Zweminrich- tingenwet 1947. De eerste controverse bestaat er over, wie op het gebied van de voorko ming van gevaren voor gezondheid en leven een taak heeft. Tot nu toe berustten de be voegdheden bij de gemee en en sommige leden meenen, blijkens hr eorloopig Ver slag, dat dit zoo moet bli De tweede tegenstelling ver de vraag of het wel voldoende i en wettelijke maatregelen te treffen vgiënisch-tech- ndsch terrein Vele leden meunen, dat ook de zorg voor de openbare zedelijkheid nadere regeling behoeft. Deze leden bepleiten dan ook bepalingen ter regeling van het gemengd zwemmen door hetzij gescheiden afdeelingen te eischen, hetzij een zwemrooster verplicht te stellen, terwijl zij meenen, dat in de zwem inrichtingen afschuttingen moeten worden aangebracht, zoodat de bezoekers zijn ont trokken aan het oog van voorbijgangers. Dr K. H. E. GRAVEMEYER WIL NAUWER CONTACT MET Z.-AFRIKA. De algemeen gedelegeerde van de Ned. Herv. Synode, dr K H E Gravemeyer, zal na zijn terugkeer uit Z.-Afrika voorstellen een commissie te vormen, die nader contact met de Ned. Herv. Kerk in Afrika zal uitwerken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5