Meer kolen, meer productie, meer welvaart Christel. Staatsschool of Vrije Chr. School? Ned. Chr. Bond v. Overheidspersoneel bijeen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 VRIJDAG, 25 APRIL 194» Stadsnieuw DOCH HIERVOOR ZIJN 5000 MIJNWERKERS NOODIG Steenkolen, meer steenkolen! Is dat geen roep, die niet alleen in ons land, maar ook in vele landen van Europa opklinkt? In ons land wordt thans een actie op touw gezet om in de behoefte te gaan voorzien, maar men zal begrijpen, dat dat niet zoo zonder meer gaat. Voor meer kolen zijn meer arbeiders noodig, jonge kerels van 18-35 jaar en dan liefst ongehuwd. Weet men, dat in 1938 en 1939 de pro ductie 30 millioen ton kolen bedroeg, dat daar 5 millioen ton van werden uit gevoerd en 7 millio.en ton ingevoerd? Onze industrie draaide^ toen op volle toe ren en ook de gezinnen konden vrijelijk beschikken. Wanneer we daar het pro ductiecijfer over 1946 tegenover stellen, dan komt dit wel zeer schril uit, n.l. 9 millioen. Hoe komt dit? Wel, omdat de oorlog ook niiet ongemerkt aan de mijnwerkers is voorbijgegaan, want 15.000 arbeiders gingen in d,e oorlogsjaren verloren en onder hen waren 10.000 vaklieden. En dan hebben de arbeiders een pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie in het leven geroepen, die medezeggenschap in den gang van zaken heeft. De mijn-in dustrie-raad (MI.R.) bestaat nu uit 10 werkgevers en evenveel werknemers. En deze raad heeft beslist, dat de man-pre statie in '38 en '39 te hoog was opgevoerd. De productie is teruggebracht op 80 pet en dan is het, naar onze zegsman, de heer P. Gijizen, vertegenwoordiger van het be heer van de Ned. Steenkolenmijnen in een persconferentie mededeelde, nog geen luieren. De beheerder van de steenkoolmijnen heeft opdracht g;egeven 12 millioen ton kolen te produceeren. Maar dit is alleen mogelijk, indien het arbeidersaantal een groote uitbreiding ondergaat en dan liefst met zooveel mogelijk Nederlanders. Mocht dit niet lukken dan heeft de be heerder volmacht buitenlanders te wer ven. Wordt de 12 millioen ton bereikt, dan kan het geheele industrierad volledig aan 't draaien gaan en kunnen de ge zinnen meer kolen krijgen. Wij blijven de kolen dan nog gerantsoeneerd, want willen zij zonder bon komen, dan zou de productie 15 millioen ton moeten be dragen. Wat het z,eggen wil voor ons land als er meer kolen komen? Wel, meer kolen, d.i. meer productie, di. meer welvaart. Iets, dat iedere weldenkende Nederlan der zal begrijpen. Tegenover den invoer zullen we uitvoer kunnen zetten en daar door zullen ook de ge te i stede gebieden, waar de wedjeropbouw niet vlot, gehol pen kunnen worden. Het buitenland heeft geen interesse voor geld, maar wil voor hout en glas kolen hebben. Vanuit Limburg wordt Nederland voor een groot deel van gas en electriciteit voorzien. Maar weet men, dat uit deze grondstoffen een groot aantal nevenarti kelen word.en gefabriceerd zooals medi cijnen, benzine, zeep, genever, enz. enz.? Zeer belangrijk ook voor ons land is, dat de chemische industrie op volle capaci teit gaat werken. We kunnen nu Duitseh- land kapot is, den strijd om de Europee- sohe markt winnen, maar dan moeten we er ook vlug bij zijn. Daarom worden er ook onder auspi ciën van het Rijks arbeidsbureau in dit district 25 vergaderingen met lichtbeel den belegd. De leus is: Indien de ca 1000 gemeenten in ons land elk 5 a 6 men sehen levert, komen we er. Gezien de heerschend^e woningnood, heeft deze actie speciaal de ongehuwde mannen op het oog. Zij krijgen in Limburg een zeer behoorlijke huisvesting en woTden er eerlijk gezegd verwend. In de voor huis vesting ingerichte kloosters en ander£ gebouwen zijn recreatie-, studie- en lees zalen, terwijl betaalde ambtenaren zor gen voor binnen en buitenont9panning. Ook aan het geestelijk leven is de noo- dige aandacht besteed. Er is een speciaal Protestantsch en Katholiek gezellen- tehuis met daarnaast ook gecombineerde tehuizen. Terwijl men voor kost in inwoning BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Johannes, z. van H. de Roode en M. T- de Roode; Jan Hendrik, z van W. C. Meijer en P. J. den Rooijen; Antonius J., z. v. W. J. van Berge Hene gouwen en C. Tol; Willem, z. van A. J, Veerman en M. J. Sepers; Catharina J., dr van N. van den Berg en M. Robbers; André, z. van J. G. Piket en J. M. de Lange; Maria C., dr van A. C. de Wit en E. van der Weyden Margaretha. dr van J. Pijnakker en E. J. G. Koet; Johannes Z., z. van J. Z. van der Kruk en E. Mos; Helena J., dr van J. de Mooij en A. J. van Egmond; Vera, dr van J. van der Velden en F. I. Bauer; Leonardus J. Th., z. van L J. van Leeuwen en J. v&n Kuijeren; Antonie, z. van A. Tefij en W. C. Galjaard; Nicolaas, z. van J. Gressie en E. Te Water. OVERLEDEN: S. E. G. van de Kooij, 11 mnd. GEHUWD: S. van Egmond en J. M. Prenen; D. Koeman en C. J. v. Vegten; E. Korenhof en L. J. Vogelenzang; W. A. M. Mulder en M. Speel; A. L. den Os en A. K. .van Putten; J. B. van Rooden en D. C. van den Bogaerd; D. van Veen en E. Robbers; C. Zwanenburg en J. M. Bekooi; W. Bodrij en G M. de Waal; H. A. van Hulst en S. G. Sülzle; M. den Heijer en H. H. van der Linden; H. van den Ham en G. Paats; J. L. van der Tuin en A. Ouwerkerk. f 1.40 per dag is verschuldigd, zijn de loonen uitstekend. In de vooropleiding krijgt een jongeman van 18 jaar pl.m. f 5.50 per dag en een van 23 jaar f 7.35 per dag. Na 3 of 4 maand,en gaat men dan over in het accoordloon, dat is 80 pet van het houwersloon, na 2 jaar 90 pet en na 4 jaar, na afgelegd practisch en theoretisch examen 100 pet van het houwersloon. In Febr. 1947 had een hou wer f 12.69 per dag. Voor ziekte en pen sioen- en vacantieregeling is zorggedra gen. Gehuwde arbeiders ontvangen bo vendien 42 hl kolen en ongehuwd,en 12 hl. Hebben de nieuwelingen de eerste maand werken er op zitten, dan behoe ven zij geen kostgeld te betalen. Na de tweede maand ontvangen zij boven hun loon f 35 extra en een gratis stel onder goed sokken en een overhemd. Na de derde maand hetzelfde en na 4 maanden een costuum. Jawel, zoo zal men zeggen, alles goed en aardig, maar ik heb mijn leven te lief, ik ga daar niet heen om dood te gaan. Inderdaad, er zijn menschen in de mij nen verongelukt. Maar is dat in andere groote bedrijven niet voorgekomen? Het Centraal Bureau voor de Statistiek toon de aan dat het beroep van chauffeur 5 maal en dat van bouwvakarbeider 3 maal zoo gevaarlijk is als mijnwerker. Trouwens de haast beruchte organisatie van het mijn toezicht ziet scherp toe en in vergelijking met het buitenland gaat Nederland verreweg aan de spits. En dan nog het gezondsheidspeilHoe is het daarmede gesteld? In de mijnstreek heeft e^en ziekte ge- heer scht, n.l. silicose geheeten, die werd veroorzaakt door steenstof in de long. De medische wetenschap is er aan te pas gekomen en deze wetenschap heeft zulke maatregelen genomen, dat men vrijwel de garantie krijgt, niet meer door deze ziekte bevangen te worden. Bij 25 jaar geleden is de toestand prima te noe men. Onze zegsman verheelde het niet, het is zwaar en onaangenaam werk. Maar deinzen sterke en gezonde jonge kerels Ouderavond Kinderkerk „Nathanaël" De heer Braamzeel Sr gehuldigd. De kinderkerk „Nathanaël" heeft dezer dagen een ouderavond gehouden. De voorz., de heer P. v. d. Reyden, heette alle aanwezigen welkom en nadat een koortje eenige liederen had gezongen, hield de heer P. Zandee een referaat over: „Liefde Tuchf'.Oogenschijnlijk, aldus spr, twee begrippen, die ver uit elkaar liggen. De liefde, die het Evangelie ons vraagt, be paalt onze verhouding tot God en den naaste. Evenzoo moet ook in onze tucht t.o.v. het kind de liefde tot het kind den boventoon voeren. Na dit referaat volgde de huldiging van den heer Braamzeel sr, die gedurende 25 jaar aan de kinderkerk was werkzaam geweest. Hem werd een geschenk over handigd, terwijl zijn vrouw bloemen wer den aangeboden. Vervolgens heeft het koortje zich nog maals laten hooren en vertoonde de heer E. Timan eenige filmpjes, waarvan vooral de geboren Leidenaars konden genieten. OOK EEN VRIJE MIDDAG VOOR DE BOEKHANDELAARS De gemeenteraad stelde in zijn ver gadering van 3 Februari j.l. een verorde ning vast, waarbij het verboden is een winkel, waarin uitsluitend of in hoofd zaak boeken, kantoorboeken en tijd schriften daaronder begrepen, worden verkocht, voor het publiek geopend te hebben op Dinsdag na 13 uur, behalve op eenige in de verordening aangegeven Dinsdagen. De verordening, w^elke de Koninklijke goedkeuring kreeg werd in middels afgekondigd. Zij ligt gedurende drie maanden voor een ieder ter inzage ter gemeentesecretarie, afd. Alg. Zaken en treedt op 27 April 1947 in werking. die door dit werk voor het welzijn van ons vaderland aan te pakken, zooveel voorrechten boven anderen genieten, daarvoor terug? In onze streek beginnen Maandag a.s. de vergaderingen,waarvoor wij verwijzen naar de advertentie-pagina van heden en de volgende dagen. JAARVERGADERING GEREF. SCHOOLVEREENIGING De jaarlijksche algemeene vergadering van de Ver. voor Geref. Schoolonderwijs, welke gisteravond werd gehouden, mocht zich in groote belangstelling verheugen en toen de voorzitter, de heel P. Zijlstra, de vergadering opende, was het gym nastieklokaal van de school aan de Hoog- landsche Kerkgracht tot§de laatste plaats toe bezet. In zijn openingswoord merkte de voor zitter om. op, dat strijd en zegen altijd de karaktertrekken van de vrije Chr. school zullen blijven. Men zegt, dat een nieuwe schoolstrijd zal moeten worden gestreden, doch dan op het binnenfront, waarbij het gaat om de Chr. Staatsschool of de vrije Chr. school. Voorts vraagt men, aldus spr., om onderwijsvernieu wing en men komt met mooie leuzen, doch leuzen en beginselen beteekenen tenslotte niets, indien zij niet worden be leefd. De heer Zijlstra besloot met er op te wijzen, dat men zich niet moet laten leiden door omstandigheden of acute ge beurtenissen, doch steeds het oog gericht zal moeten zijn op God en Zijn Woord. Het jaarverslag van den secretaris, den heer D. de Bruijn, gewaagde ervan, dat het wérk op dè scholen weer in vollen omvang kon worden voortgezet, zij het dan, dat kolenschaarschte eenige vertra ging deed ontstaan. Het aantal leerlingen der scholen bedroeg 1475, waarvan de Stadhouderslaan het hoogste aantal telt. nl. 463, terwijl de UL.O.-school door ruim 260 leerlingen werd bezocht. De vervolgcursus en de Fransche cursus tel den resp. 79 en 176 leerlingen. Van de 34 candidaten voor het MULO-examen waren er 27 geslaagd. In mineur was het financieel verslag van den penningmeester, den heer J. H. de Jong gesteld. Er was een verlies van f 1014,72. De kosten van het onderwijs bedroegen resp. voor de ULOschool aan de Hoogl. Kerkgracht, f59,738,93, Hoogl- Kerkgrachtschool (L.O.) f36.688.53, scho- Kunst en Letteren CONCERT ROTT. PHILH. ORKEST Als gewoonlijk gaf Piet van Mever ter inleiding van de uitvoering der verschil lende nummers een korte beschouwing. De beschouwingen waren dezen keer echter wel wat erg summier. Waarom liet Van Mever alleen het inleidings thema en het tweede thema uit het eerste deel der onvoltooide symphonde apart spelen? Hij had althans iets kunnen zeg gen over de beteekenis van het inlei- diingsthema voör de doorwerking. En ook zou het gewenscht zijn geweest om den rondovorm in het tweede deel aan te toonen desnoods zonder het woord rondo te gebruiken. Daar de co ncerten van het R.Ph.O. paedagogische concerten zijn, hebben wij ons tot nu toe in den regel onthouden van critiek op de uitvoering. Wij mogen echter niet verzwijgen dat de uitvoerin gen dezen keer beneden pedl waren. Rihythmiek, klank, stij.l Meten zeer veel te wenschen over. En van een uitbeelding was nauwelijks sprake. Bennie Schouten len Lusthoflaan, Stadhouderslaan en Kooipark, resp. f30.152,34, f54.888,92 en f28.734,35. De balans sluit met een eind cijfer van f 104.874,76. Tot tweemaal toe was aan het Ge meentebestuur en aan den Minister van O., K. en W. verzocht, de voorschotten te verhoogen, doch hierop was nog geen antwoord ontvangen. Het aantal contri- bueerende leden was gestegen tot 457, doch er zullen, zoo merkte de penning meester op, naar middelen moeten wor den gezocht om de financieele positie te versterken. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren dr J. de Bruyne, dr P. Jasperse en B. Matze, terwijl werden gekozen de heeren mr dr H. D. M. Knol en A. Wendt, resp. in de vac. P. Zijlstra en J. Wendt. Na de pauze werd naar aanleiding van een ingekomen schrijven een uitvoe rige bespreking gevoerd over interne aangelegenheden, welke echter niet tot een bevredigend resultaat leidde, zoodat werd besloten deze zaken op een vol gende algemeene vergadering, welke zoo spoedig mogelijk zal worden bijeenge roepen, opnieuw te behandelen- Morgen weer de bekende Emmabloemcollecte Leidenaren, helpt allen in den strqd tegen de tuberculose! Is het U bekend, dat de tuberculose hier te lande nog steeds zorgwet kend is? dat de vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Leiden, Consultatiebu reau aan den Middelweg no. 38 steeds voor iedereen klaar staat? dat de vereeniging tot doel heeft; exploitatie Consultatiebureau, uitzending patiënten naar sanatoria, huisbezoeken aan patiënten en hygiënisch medische adviezen; dat hiervoor zeer veel geld noodig is; dat ondanks de Gemeentelijke-, Pro vinciale-, en Rijks subsidies en verdere inkomsten er nog een te kort is door de stijgende lasten; Leidenaren helpt ook in Uw eigen be lang mede, door daadwerkelijk Uw in- dividueelen en financieelen steun te geven om het werk der Vereeniging te kunnen voortzetten; Morgen wordt hiervoor de bekende Emma-bloem-collecte gehouden. Collectanten hiervoor wordt verzocht de bussen te komen halen aan den Middelweg 38, vanaf hedenavond. Giften worden voorts gaarne inge wacht via Giro no 45396 t.n.v. Penning meester Vereeniging tot Bestrijding der tuberculose te Leiden. Geeft allen, geeft zooveel mogelijk! Emmabloem-stand op de Beesten markt, tegenover Lido-theater en een Veerpont over het Rapenburg speciaal voor kinderen (bemanning echte ma trozen!) L.T.C. „DE MUNNIK Morgenmiddag, 2.30 uur, zal het Ten nispark van „De Munnik" weer worden geopend. Een van de banen is als proef belegd met de „Rupax" rubber speel lij nen van de N.V. Wernink's Tennis- vloeren. Als baanknecht-cantinehouder is door het bestuur benoemd de heer P. Smit uit Leiden, die reeds in 1943 deze functie vervulde. Aan de Districts-Competitie van de afd. Den Haag zal met twee teams worg den deelgenomen. NED. BOND VAN VROUWEN, WERK ZAAM IN BEROEP EN BEDRIJF De Leidsche afdeeling van bovengenoem- den Bond, hield haar eerste bijeenkomst na de oprichting. Mevr. LanenBaron hield een inleiding over „Doel en streven van den Boni". Eenige nieuwe leden gaven zich op. Op Woensdag 7 Mei is er een excursie haar de Hortus onder deskundige" leiding van Mej. M. Baron. Alle inlichtingen omtrent den Bond wor den gegeven door meö. van Nienes, Gerecht 10, Leiden. Distrïbulievaria Morgen vindt van 910.30 uur in „De Burcht" na-uitreiking plaats van bonkaar ten, terwijl ten Distributiekantore, van 8.30 10.30 uur na-uitreiking zal worden gehou den van schoenenbonnen. De laatste na- uitreiking geldt ook voor de agentschappen. Oegstgeest Morgen is er van 911 uur na-uitrei king van bonkaarten. Leiderdorp Morgen is er van 911 uur na-uitrei king van bonkaarten. Warmond Morgen is er van 911 uur na-uitrei king van bonkaarten. Aan 18 leden werd het gouden C.N.V.-insigne uitgereikt Voor de eerste maal sinds de oprich ting was de Ned. Chr. Bond van over heidspersoneel, afd. Leiden, gisteravond bijeen in den foyer van de Stadsgehoor zaal. De voorzitter van het voorloopig be stuur, de heer A. Knetsch, opende deze goed bezochte bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze en heette daarna in het bijzonder welkom de heeren J. ten Heuvelhof, hoofdbestuurslid van den Bond, die in de plaats kwam van den heer P. Kapinga, en v. d. Meer, die en kele filmpjes zou vertoonen. De voor zitter verzocht hem den dank aan zijn directie voor het afstaan van het mate riaal te willen overbrengen en deelde voorts mede, dat hij hoopte, dat een plaatsvervanger voor hem zal gevon den worden. Thans zijn, aldus spr.. 20.000 leden bij den Bond aangesloten, welk getal veel te klein is. De afd. Leiden slaat geen slecht figuur, maar het kan veel beter. Ongeveer 1000 C.N. V.-leden worden in Leiden gemist, ter wijl onze stad, gezien de vermeerdering van ambtenaren met 2000 leden boven 1946 moet uit komen. De Bond is er voor het geheele ge zin, riep spr. uit en hij deed een beroep op de vrouwen om hun mannen voor dit werk af te staan. Het is een mate- rieele en geen Chr. mannenver. aldus spr maar het materieele is aan het geeste lijke onderworpen. Er wordt ten volle rekening gehouden met de beginselen van Gods Woord. De le secr. van het voorloopig be stuur, de heer C. J. v. Cittert, deed uit voerige mededeelingen over den gang van zaken, welke wij reeds publiceer den en wekte ten slotte de leden op, om de te nemen maatregelen i.z. de loonsverhooging aan het bestuur over te laten. Nadat de heer v. d. Meer enkele in teressante filmpjes had vertoond heeft de heer J. ten Heuvelhof, namens het C.N.V. met een toepasselijk woord, waarin hij de jongeren -wees op het /oorbeeld der ouderen en opriep tot trouw aan de beginselen, insignes uit gereikt aan de heeren A. Alberts, C. J. v. Cittert, M. Corpel, W. Dool, H. G. V. Doorn, C. Geel, J. de Geus, K. F. de Haan, C. v. Henzen, A. M. Immink, A. Kiel, O. Kruysdijk, J. Navis, C. Nieu- wenhuis, J. Pieneman, L. J. Serlie, G. Veerman en J. Santbrink, wegens het feit, dat zij 25 jaar of meer lid zijn van het C.N.V. Na de uitreiking werd dezen vetera nen de zegenbede uit Ps. 134 toegezon gen. De heer v. Doorn zei namens de gedecoreerden dank. Mej. Snoodijk en de heeren M. Kiel, S. Melse, G Rietkerk en J. Wessel wa ren verhinderd dit insigne persoonlijk in ontvangst te nemen en zullen dit als nog ontvangen. De heer A. Knetsch werd tot voorzit ter gekozen en nam deze benoeming, onder voorwaarde, dat spoedig een op volger zal worden gekozen, aan. In het bestuur hebben nu zitting de heeren A. Knetsch, voorz., W. Veer man, 2e voorz., C. J. v. Cittert, le secr., A. Kiel, 2e secr., C. H. Roosendaal, le penn., C. H. Vos, 2e penn., A. Alberts, alg. adj. Nog enkele interessante filmpjes wer den vertoond en na nog enkele mede deelingen van den voorz. ging de heer J. ten Heuvelhof in dankgebed voor. Een avond, waarop de afd. trotsch kan zijn!

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4