Oost-Indonesië verzoekt nu ook om erkenning De Christel. School en Kraemers opvattingen Vorrink niet geestdriftig over de K.V.P. Nationale armoede in cijfers 't Verklaarde NIEUWE LEIDSCHU COURANT 3 VRIJDAG, 25 APRIL 1947 INDUSTRIEËN UIT JAVA WORDEN VERPLAATST Tijdens een persconferentie, gisteren te Makassar gehouden, deelde de Oost-Indo nesische premier, Nadjamoeddin, mede, dat hij den regeerimgen van Australië, de Ver eend gde Staten en Engeland had verzocht om de facto-erfcenning van Oost-Indonesië op denzelfden voet ais door Nederland was geschied. Voorts had hij verzocht om vesti ging van consultaten-generaal. Oost-Indonesië wensohe de overeenkomst van Limggadjati na te leven, zoodat wij de buiteniandsche vertegenwoordiging zien bin nen het verband van de Nederlandsch-Indo- nesisdhe Unie" zoo zeide Nadjamoeddin. Of ficii eele besprekingen met Vietnam achtte hij nog niet mogelijk, maar in de toekomst zal met alle democratische landen contact worden opgenomen Nadjamoeddin verklaarde nog, dat hij voornemens was een reis naar Australië te ondernemen, teneinde contact met regee- ringspersonen en leidende figuren uit het vrije bedrijfsleven op te nemen. Dit kan echter eerst na besprekingen met de Neder landsche en republikeinsche autoriteiten. Op een desbetreffende vraag deelde hij nog mede, dat kapitaals-investeeringen en industrieën van Java naar Oost-Indonesië zullen worden verplaatst. Als voorbeelden noemde hij de British-American Talbaco, de Philips fabrieken, de Bata, enz. Over de belangstelling van de zijde van Australië verklaarde Nadjamoeddin, dat de mogelijk heid van import van vee overwogen wordt Benoemd tot eerste ambassade-secreta ris te Washington ir G. C. Stuijt. Echtgenoote van President van Hoogen Raad opgelicht Daders tot 4 en 2^ jaar gev.straf veroordeeld. (Van onzen verslaggever voor Rechtszaken) Het Bijz. Gerechtshof te Den Haag heeft heden H. van Schaardenburg, administrateur te Den Haag, tot 2^ jaar en G. T. W. van der Linden te Den Haag tot 4 jaar gevange nisstraf veroordeeld, met aftrek. Bovendien ontzetting uit de beide kiesrechten voor 20 jaar. De eischen waren resp. 6 en 8 jaar. Verdachten hadden mevr. Visser, weduwe van den president van den Hoogen Raad, mr Visser, voor f 5000 opgelicht, onder voorwend sel. dat zij haar zoon, die in een concentra tiekamp zat, zouden bevrijden door omkoo- ping dier Duitschers. De zoon is later ,,op de vlucht" doodgeschoten. Beide verdachten zullen nog voor meerdere opliohtingsgevallen terecht staan. AMERIKAANSCHE BELANGSTELLING VOOR KONING CHRISTIAAN X. Ter gelegenheid van de uitvaart van wijlen Koniing Christiaan van Denemarken op 30 April as. zullen twee Amerikaansohe tor pedojagers naar Kopenhagen stoornen. Het karakteristieke dorpje Reichental in het Schwarzwald (Did.) waar zich mo menteel 275 Nederlandsche houthakkers bevinden, die vóór 1 December 1947 100.000 m3 hout gekapt en op transport gesteld moeten hebben. Het hout is be stemd voor den wederopbouw in Nederland. EEN ANDERE VISIE OP DEZE KWESTIE Dr E. Jansen Schoonhoven, Ned. Herv. pre dikant te Den Haag, die onlangs werd be noemd tot rector aan de Zendingsschool te Oegstgeest, schrijft ons: Als lezer van Uw blad zij het mij vergund op te komen tegen het caricatuurbeeld, dat dr M. Kruyswijk in zijn artikel onder boven genoemde® titel (in het no. van 22 April 1947) geeft van de opvattingen van prof. Kraemer. De geestelijke verwarring is reeds zoo groot, dat er veel aan gelegen is, haar niet grooter te laten worden door dergelijke caricatuur- beelden. 1. Het is met waar, dat door prof. Krae mer „het humanisme wordt opgeschoven naar de Goddelijke openbaring." In het geciteerde geschrift, dat „Kerk en Humanisme" heet en niet „Christendom en Humanisme." zooals dr Kruyswijk schrijft, wordt juist elke po ging tot synthese van Christendom en huma nisme afgewezen. Slechts één citaat: „Ge- LOGEMANN OVER 'T ONDER ZOEK VAN AMBTENAREN Tijdens een congres van de Partij van den Arbeid te Utrecht bekende de voorzitter. Koos Vorri^flc, dat de coalitie met de Katholieken zonder geestdrift was aangegaan. Kan van deze politieke samenwerking de eindbaJans nog niet worden opgemaakt, de tussdhenba- Lans stemt, gezien de prestaties van het Re- geeringsbeleid, tot tevredenheid, aldus Vor rink. Hierbij vergat hij niet de lauwerkran sen te hangen om de slapen van die minis ters, die Kd zijn van de P.v.d.A. In afwachting van de resultaten der ver dere samenwerking verklaarde Vorrink, dat de partij geen conflict zoekt. Het was prof. Logemann. oud-minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, die de bespre kingen van het partijbeleid ta.v. Lingga- djati inleidde. Beide partners moeten zich stipt houden aan de uitvoering van de over eenkomst. De Ned. geïnterneerden dienen onverwijld in vrijheid te -worden gesteld, zoo zeide prof. Logemann. Zoo goed als de Nederlandsche militaire macht het bestand niet schenden mag, moeten de Indonesische terroristen worden ontwapend. Samenwer king tussdhen Nederland en Indonesië is De 13-jarigen en de leerplicht Ter voorkoming van misverstand zij er op gewezen, dat de verkorting van den leer plicht, zoodat tot 1950 13-jarigen weer van school kunnen, nog niet definitief is. Deze (tijdelijke) verkorting is door min. Glelen voorgesteld en pas als de 'beide Kamers der Staten-Generaal er mede aocoord gaan, kunnen de 13-jarigen inderdaad de school verlaten REPUBLIKEINS CH VOORLICHTINGSMAN NAAR NEDERLAND. De secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van Voorlichting, Soebandrio, zal waarschijnlijk in den loop van de volgende maand naar Nederland reizen. Zijn bezoek zal geen officieel karakter dragen. noodzakelijk om credieten te krijgen; nood zakelijk is zij ook voor de innerlijke econo mische opbouw van het land. Prof. Logemann eischte tucht en plichts besef van het militaire en ambtelijke appa raat. Hij verklaarde er zich evenwel geen voorstander van, dat de ambtenaren van te voren op hun plichtsbesef onderzocht wor den. Tijdens dé discussie, die daarop volgde, verhief zich slechts één partijgenoot tegen de opvattingen van de P.v.d.A. en de Com missie-Generaal. De heer Tas wilde typisch genoeg den naam Van der Goes van Naters van de bekende motie-Romime afhaken. hoorzaamheid aan de Bijbelsohe openbaring sluit in, dat God op souvereine en genadige wijze alleen en ten volle het woord heeft. Geen andere stem klinkt in harmonife daarnaast of heeft daarnaast eenig recht van bestaan." Prof. K. bepleit slechts een samen werking met humanisten in den strijd tegen den gemeenschappelijken vijand: Het nihi lisme, dat de menschelijke waardigheid en de geestelijke vrijheid bedreigt. Ook noemt hij het humanisme een tegenstander, die de Kerk naar feilen toont. En voorts spreekt hij van een Bijbelsch theocentrisch humanisme, maar dan bedoelt hij geheel iets anders dan het historische humanisme, ook geheel ies anders dan het bijbelsch humanisme van prof. Lin deboom, doch dit, dat de mensoh eerst waarlijk mensch wordt, wanneer hij in aanraking komt met en zich buigt voor Gods openbaring in Christus. 2. De stelling, dat prof. Kraemer „de Kerk van Christus scheidt van haar Koning" ((excuzes du peu) is grotesk van onwaarheid. Heel de activiteit van prof. Kraemer voor de vernieuwingsbeweging in de Ned. Herv. Kerk werd immers gedragen dooi^ den oproep: „Kerk, word, wat gij in Christus zijt!" Terecht zegt dr Kruyswijk dat de critiek der Schrift op de Kerk nog veel zwaarder is dan die van Kraemer. Waarom dan den laatste er een verwijt van te maken, dat hij deze profetische tonen der Schrift voor het heden tracht te vertolken? Of is de toestand der Kerk thans zoo voortreffelijk, dat daar geen reden voor bestaat? 3. Dr Kruyswijk komt tot de conclusie, dat volgens Kraemer „aan de openbare school en aan de Christelijke school ongeveer dezelfde waardeering toekomt." Maar waar de praemissen van zijn betoog, gelijk ik aan toonde, onjuist zijn, kan de conclusie niet anders dan ook onjuist zijn. Het komt mij voor, dat de zaak van het Christelijk onder wijs met deuaïelijker argumenten verdedigd kan worden. Dr H. Jansen Schoonhoven. De Nederlandsche houthakkers in Reichenthal aan het werk. Het door hen gekapte hout wordt naar Karlsruhe gevoerd en daar overgeladen op Rijnaken, welke het kostbare wederopbouw-materiaal naar ons land vervoeren. Binnenkort hopen zij een productie van 600 M3. per dag te bereiken. Sensationeel kan de nota van Minister Lief- tinck niet genoemd worden. Dat de positie van de brandstof, waarop de Nederlandsche machine loopt aldus noemt de minister de deviezen moeilijk is, was reeds bekend en een afgeronde oplossing van dit vraagstuk heeft prof. Lieftinck in zijn nota niet kun nen geven. Men zou de nota het beste kunnen typee ren als een uiteenzetting over de nationale armoede in cijfers. Hoezeer ons land tot de oorlogsslachtoffers behoort, kan men b.v. con cludeer en uit den sterken teruggang van den goudvooraad. Aan den vooravond van den Duitschen inval in 1940 bedroeg deze 555.283 kg, met omgerekend tegen den nieuwen goudprijs van f 2970, een waarde van f 1.649.000.000, terwijl de goudvoorraad per 10 Maart j.l. was teruggeloopen tot 175. kg met een waarde van f 520.000.000. Min of meer euphemistisch deelt de minister mede, dat een kleine toeneming van het goudbezit te verwachten is uitde goudstaven, opge baggerd uit den Nieuwen Waterweg. Het deficit van de betalingsbalans over 1947 wordt begroot op iets minder dan f 2 234 millioen. Door mutaties op de kapi. taalsbalans wordt dit saldo verminderd tot f 609 millioen. Een belangrijk passiefsaldo, dat inmiddels nog ongunstiger dreigt te worden door de prijsstijging op de buiteniandsche goederen markten. De invoer is n.l. driemaal zoo duur als in 1939. Een evenwichtige betalingsbalans kan volgens de prognose van het Centraal Planbouw op zijn vroegst eerst over enkele jaren worden bereikt. Wat ons het meest in teresseert, is de wijze, waarop de minister poogt „de eindjes aan elkaar te knoopen". Wat dat betreft zijn we niet veel wijzer ge worden. Er zal een onderzoek worden inge steld naar de prioriteiten om te komen tot een zoo economisch mogelijke besteding van de beschikbare deviezen. De Regeering wil komen tot een verdere besnoeiing van het invoerprogramma voor 1947, maar concrete voorstellen zijn niet gelanceerd. Het dollarprobleem is nijpend, omdat eener zij ds ons land voor den import voor een be langrijk deel is aangewezen op 's werelds goederenarsenaal, de Vereenigde Staten, ter wijl anderzijds de mogelijkheden voor het exporteeren van Nederlandsche goederen naar Amerika beperkt zijn. Bij den aanvang van 1947 was er 160 mil lioen saldo kas en bank aanwezig, terwijl de verleende credieten een dispositie ruimte van 165 millioen lieten. Voor de rest maar we hooren niet hoeveel van het in dit jaar benoodigd dollarbedrag zijn we aangewezen op nieuwe credieten en liquidatie van beleg gingen. De nota spreekt de verwachting uit, dat binnenkort 100 millioen van de Intern. Herstelbank beschikbaar zal zijn, terwijl ge rekend wordt oP 100 millioen uit liquidatie van Amerikaansche beleggingen. Aan het treffen van verdere voorzieningen wordt bij voortduring aandacht besteed. Prof. Tinbergen heeft in het begin van dit jaar medegedeeld, dat voor 1047 voor ander half milliard gulden buiteniandsche middelen credieten of liquidatie van beleggingen nood.g zullen zijn. Als deze raming niet te laag is, dan zou daaruit blijken, dat alge- heele dekking van het vereischte bedrag aan deviezen nog niet gevonden is. Duidelijk illustreert de nota hoe moeilijk het is geweest, langloopende Amerikaansche credieten te verwerven. De geldgevers waren niet geneigd, „om binnen- en buiteniandsche politieke overwegingen alsmede door den on_ overzichtelijken economisch en en financieelen toestand na den oorlog", de door ons ver langde credieten op langen termijn toe te staan. Ongetwijfeld zullen hierbij ook een rol hebben gespeeld de verwikkelingen in Indië en het financieel en economisch beleid der Nederlandsche kabinetten na de bevrijding. Tot welke teleurstellingen een kort loopend crediet kan voeren, blijkt uit de mededeeling dat het Amerikaansch bankierscrediet van 135 millioen bij de vereischte aflossing slechts door verkoop van in onderpand gege ven goud kon worden gedelgd. Inzake de Amerikaansche effecten wordt opgemerkt, dat het totaal der liquideerbare fondsen op 571 millioen wordt geschat. Een deel hiervan zal dit jaar vrijwillig of gedwon gen verkocht moeten worden. Eerst wil de minister de gelegenheid geven om tot verdere vrijwillige liquidatie over te gaan. Blijft het ^Truman en Wallace. uitZlcHt President Truman zit met het geval „Wal lace" in zijn maag. Immers Wallace is vice- president van de Ver. Staten geweest en ge steld, wat niet gebeurd is, dat de democra tische partij, waartoe imnvers ook Truman be hoort, hem óók in 1944 het vioe-president- schap had laten vervullen, dan had hij thans zeer waarschijnlijk op Truman's plaats gezeten. Het is best mogelijk, dat Wallace nu persoonlijke gegriefdheid afreageert in zijn stelling nemen tegen Truman en als zoo danig, vooral waar hij met zijn politieke bagage Europa afreist, kan hij zelfs ge vaarlijk worden en een splitsing in de demo cratische partij teweeg brengen. Wallace ver. schijnt aan den politieken hemel als een „depressie" met zware wolken of als een aarzelend voorjaarszonnetje," al naar ge lang men het wil zien. De tegenstanders plakken er zonder meer het etiket „commu nist" of pseudo-communist" op; vóórstan ders zien in hem een practisch idealist, die een oorlog Amerika—Rusland tracht te voor komen en Wallace zelf wordt woedend als men hem „communist" noemt en heeft onder zijn politiek visite-kaartje „vooruitstrevend conservatief" laten drukken. Wij vestigden de aandacht op hem, waar men zijn naam en óók dien van zijn collega, den Amerikaan- schen senator Pepper, nog vaak zal ontmoe ten, waar het geat om gepeperde buiteniand sche politiek. Walace was vice-president onder Roosevelt, maar werd niet in die func tie gehandhaafd, omdat hij het reeds gesigna leerde splitsingsverschijnsel in de democra tische partij had kunnen veroorzaken. Als men van de visie van de Times, die van de „Tribune des Nations" aftrekt, blijft er een geprikkeld, ontactisch idealist over, die meent met den Russischen Beer te kunnen dansen, zelfs in het gezelschap van de „Ver eenigde Naties," maar Wallace vergeet daar bij één ding: wie den Russischen Beer galant een hand geeft, krijgt een klauw terug. De groote vraag van dezen tijd blijft, of twee ideologieën naast elkaar zijn te handhaven, of er een verzoening of compromis mogelijk is tusschen het Russische en Amerikaansche standpunt. En als een man als Churchill erkent, dat het een machtsstrijd is tusschen het eene en het andere expansionisme, moét daar uiteindelijk, indien een lichaam als de „Ver. Naties" niet méér gezag en macht krijgt, oorlog uit voortvloeien. Op één punt zijn Truman en Wallace het eens Beiden voorspellen ons wij gretig luisterende, deviezen-arme Europeanen, dat Amerika een ernstige, economische depressie wacht. „Als"....! Amerika, althans volgens Truman, wil wel dollars blijven leenen, maar aan „vrije vol ken" en die dollars mogen ook gebruikt wor den om die vrijheid te handhaven. En men kan toch kiezen tusschen een totalitair en een democratisch systeem. Hoedt u voorde vreemde ideologie! Dank zij het particulier initiatief, den liberalen ondernemersgeest, werd Amerika een machtspyramide en daar mede is het principe van de vrije economie als het beste bewezen. Er mogen geen econo mische moeilijkheden in de Ver. Staten komen, want dan zouden de lieden van de vreemde ideologie hun slag slaan. Derhalve wil Truman een strenge contróle op de cre- dietpolitiek, den export en vooral verlaging der prijzen van den groothandel. „Als".... de prijsstijging doorzet, volgt er een depres sie en wat zal, óók voor Europa, daar het gevolg van ziin? En nu Wallace: Deze beschouwt zich zelf óók als een steunpilaar van het dollar-,.ka pitalisme." maar dit laatste moet zich meer aanpassen aan de behoeften van den tijd. Ook hij voorziet dat in de Ver. Staten een economische depressie moet uitbreken, nog wel liefst in 1948 en de ernstigste in de ge schiedenis, als.... Amerika niet de leiding neemt bij den internationalen wederopbouw. Maar dat doet Amerika toch, alleen heeft Truman er één voorwaarde aan verbonden, hij wil namelijk „herstel" voor de vrije volkeren en Wallace relcent daar Rus land blijkbaar óók onder, want van het be- noodigde bedrag voor wereldherstel ad 50 milliard, zou minstens 10 milliard aan Rus land gespendeerd moeten worden. Sow jet- Rusland zou dan zijn eischen aan Duitsch- larvd, welks Hitlerianen een groot deel van Rusland hebben verwoest, kunnen laten val len. Blijkbaar, heeft Wallace te Parijs ook steun voor Griekenland bepleit, waarin in middels reeds is voorzien, doordat de Ameri kaansche Senaat het wetsontwerp tot finan cieelen steun aan Griekenland en Turkije heeft aanvaard. Een overwinning van de politiek van Truman! Wallace's collega, de democraat Pepper, stemde echter tégen en met 6 andere democraten en 16 republikei nen, allen tegenstemmers, wil hij nu een resolutie indienen, om de „Ver. Naties" meer macht te verschaffen, hetgeen, gezien Tru man's gezag, stellig niet lukt. pulbliek echter op zijn Amerikaansche beleg gingen zitten, dan zal tot opvordering worden besloten. Dat hieraan technische bezwaren verbonden zijn, realiseert prof. Lieftinck zich zeer wel en terecht, daar Wallstreet dit sig naal ongetwijfeld zou verdisconteeren in het koerspeil. Aan buiteniandsche credieten werd totaal verkregen circa f 1847 millioen. waarvan op genomen per 31 Maart f 1389 millioen. Dit be_ drag stelt de nota tegen den achtergrond van f 5 milliard buiteniandsche beleggingen en hieruit wordt geconcludeerd, dat onze positie als crediteurennatie wel ondergraven, maar niet opgeheven is. Dit is inderdaad eemger- mate geruststellend, alhoewel men niet mag vergeten, dat een deel dezer beleggingen practisch niet te liquideeren is, terwijl nog steeds terrein wordt verloren. Ook de post militaire leveranties uit Groot- Brittannië is in bovengenoemde opstelling niet verwekt. Moeilijke jaren liggen voor ons volk in het verschiet. Van terugkeer der voor-oorlogsche goede renvoorziening kan voorloipg geen sprake zijn. Opvoering van export, arbeidsproducti viteit en besparingen is noodzakelijk. Het volk weet dit allemaal, maar wat het niet weet, is of het huidig regiem in Nederland vrij te pleiten is terzake onzer precaire deviezenpositie; of de Overheidsinstanties met de uiterste zorg omspringen met de kostbare brandstof, waarop de Nederlandsche machine loopt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3