Vierduizend mannen in M groote ijswoestenij Ernstig woord van dr Verhage tot de kweekers Alles al vergeten? NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG, 23 APRIL 1947 DE ZUIDPOOL-EXPEDITIE VAN RICHARD BYRD In de haven van Washington stoomde dezer dagen het vlaggeschip van de Ameri- kaansche Zuidpool-expeditie, de „Mount Olympus" binnen. Na een tocht van enkele maanden keerde admiraal Richard Byrd terug van zijn onderzoekingen in de Pool gebieden. Terug in de wereld van menschen en moeilijkheden. Weg uit de grootsch- heid van het Poollandschap, waar men zich verliest in de bijna troostelooze on metelijkheid. Bergketens van ijs omsluiten nog nooit door menschenoogen geziene gebieden. Boven een ohaos van spitse ijspunten, on afzienbare ijsplateaux, onvermoede blau we meren en groote, brokkelende schot sen denderen de motoren van twaalf la nge - af sta ndsvli eg tu i°.e n. Hun mono toon gebrom doet onwezenlijk aan in deze wereld van stilte. Steeds verder zoekend naar een doorgang, manoeu vreeren dertien schepen tusschen ijsvel den van verscheidene vierkante kilome ters. Vierduizend mannen worstelen, ge holpen door alle technische middelen, hun strijd tegen de natuur in de ondenk bare kou van de poolwoestenij, zoover mogelijk Zuidwaarts naar het punt, waar volgens de Grieken in de Oudheid de reus Atlas de aarde moet hebben ge dragen: de Zuidpool. In één der vliegtuigen of op één der schepen zit de man, bij wien alle resul taten van deze nieuwe, grootscheepsche Zuidpool-expeditie samenkomen: de 59- jarige Amerikaan vice-admiraal Richard Byrd, die reeds in 1926 de Noordpool zag, die in den avant-gardetijd der luchtvaart in 1927 van New York naar Frankrijk vloog en die van 1928-1930 zijn eersten tocht naar de Zuidpool maakte. Thans gaf de Amerikaansche regeering hem opdracht om met de meest moderne mid delen een nieuwen onderzoekingstocht naar de uiterste Zuidpunt der aarde te ondernemen om daar, zuiver ten dienste van de wetenschap met zijn grooten staf van deskundigen op het meest-uiteen- loopende gebied, aan het werk te gaan, bij een temperatuur van soms 60 graden Celsius onder nul, bij een snerpenden, harden wind, die den adem bevriest en een geluid als ontsnappende stoom laat maken. Vier duizend menschen zetten voort, wat de Noor Amundsen in 1911 met een handje vol helpers begon, het ontdekken van de eenige nog onbekende plek der aarde, die op de wereldkaart nog voor een groot deel als onbekend gebied staat aangegeven. Laag over de ijsvelden vliegend of te voet, op sleden, die met Eskimo-honden bespannen zijn, worden alle moeilijk heden getrotseerd. IJslagen van 1200 1500 meter dikte bevinden zich boven vermoed land. Waar het ijs iets dunner is, worden steenkoollagen gevonden: bruinkool van slechte kwaliteit, die niet waard is om naar de bewoonde wereld te worden vervoerd. Byrd's deskundigen vonden in de ijsklompen bevroren wezens, die bij ontdooiing tot nieuw leven kwamen. Ook werden in het ijs fossielen ontdekt van bladeren en dier soorten, die nadrukkelijk wijzen op een milden weertoestand in deze, thans zoo onherbergzame gebieden, tijdens den oertijd. Vreemdsoortige dieren van vier tot zes meter lengte, geel van kleur, werden waargenomen. Soms stuit men op merk waardige oasen in deze ijswoestijn. Groo te, donkerbruine heuvels, kegelvormig en ongeveer 170 meter hoog, daartus- schen een diepblauw meer, niet-bevro- ren, zoodat aangenomen wordt, dat on der de oppervlakte warmwaterbronnen aanwezig moeten zijn. Dan weer wordt een lange bergketen opgeteekend in de annalen van deze avontuurlijke reis. Kleine vliegtuigstippen koersen over de Pool, de magnetische Pool, bergen en plateaux, strijken neer op ijsvelden en in „Little America", de voornaamste ne derzetting d,er expeditie, waar reeds en kele machines moesten worden achter gelaten, die waren ingevroren. Boven de nieuw-ontdékte gebieden strooide Byrd de vlaggen uit van alle Vereenigde Naties. Die zullen daar blijven liggen, ge zamenlijk, eensgezind en geen menschen- hand zal ze beroeren. Aan de Zuidpool is het nog vrede. Hoogstens zal de eenige bewoner dezer eenzaamheid, de keizer- pinguin, verwonderd staren naar de kleu righeid der doeken in de starre witheid van zijn domein. De vlaggen zullen mis schien tot fossielen vergaan, doch zij lig gen daar als iets, wat symbool moest zijn voor alle naties. Een aantal vlaggen, bijeen op een klein gedeelte van een groot gebied, zooals wij tezamen met onze aarde cirkelen in Gods onmetelijk heelal Boven de uitgestrektheid van de Zuidpool vliegt vice-adm. Byrd. In zijn hand heeft hij een pakket met vlaggen van alle Ver eenigde Naties. Weldra zullen deze neer- dwarrelen op de meest-verlaten plek van onze aarde, de onmetelijke ijskap van de Zuidpool. Prinses Juliana in Nederland teruggekeerd H.K.H. Prinses Juliana is, nadat zij gister morgen uit Zermatit vertrok, nog gisteravond met prinses Margriet op Soestdijk aangeko men. Prins Bernhard en de beide oudste prinsesjes zullen waarschijnlijk eerst Maan dag naar Nederland terugvliegen. Eén van de dertien schepen van Byrd's expeditie die steeds verder door de Ijssleuven manoeuvreeren, niet verder kunnen en dan blijven steken, gigantisch oprijzend boven een verblindend witte vlakte: een onderkomen voor verkleumde ontdekkingsreizigers. HET TEKORT AAN EN DE VERDEELING VAN BOUWMATERIALEN. In antwoord op vragen vam het Tweede Kamerlid Ten Hagen hebben de ministers Huysmans en Neher geantwoord, dat het ge brek aan materialen, waardoor de bouwacti viteit in belangrijke mate is beperkt, gewe ten moet worden aan een onvoldoenden in voer, dde ten deele het gevolg is van de moeilijke deviezempositie in ons land, doch mede een gevolg is van het feit, dat het aan bod op de wereldmarkt van de uit het bui tenland te betrekken bouwmaterialen veelal nog zeer beperkt is. Indien zou blijken, dat particuliere belan gen bij dien invoer en de verdeeling van ma terialen het algemeen belang, dat door een goede uitvoering der bouwplannen gediend wordt, doorkruisen, zal de minister van Eco nomische Zaken niet nalaten de verdeeling van bepaalde materialen zelf ter hand te ne men of daaraan in sterke mate leiding te ge ven Politieke liefde gaat ook op Sicilië door de maag Communisten en socialisten hebben thans de leiding Het hongerende Sicilië heeft zijn traditio- neele trouw aan het Italiaansohe konings huis laten varen en is in politiek opzicht links geworden. Het hoopt op deze manier een geneesmiddel te vinden voor zijn vele kwalen. Het communistisch-socialistische „Voliksblok" leidde over 9 partijen en coa lities. De definitieve verdeeling van de 90 zetels in de eerste wetgevende vergadering van Sicilië is als volgt: volksblok 29, chr. dem. 20, rechtsche coalitie 15, monarchisten 9, separatisten 8, de republikeinen 4 en nog twee andere partijen 5 zetels. Deze verkiezingen worden als barometer voor de komende nationale verkiezingen beschouwd. A.F.L. TEGEN NIEUWE ARBEIDSWETTEN De A.F1. brengit IV2 millioen dollar bijeen voor een campagne tegen de nieuwe arbeids wetten, die in beide Huizen van het Ameri- kaansch Congres in behandeling zijn. In de alg. vergadering van de Ned. Ver. v. Bloembollencultuur Te Haarlem werd dezer dagen de alg- vergadering van de Ned. Ver. v. Bloem bollencultuur gehouden. De voorz., dr A. J. Verhage, wees er op, dat de uitvoer van bloembollen - ge durende het jaar 1946 zeer is toegenomen, ondanks de groote moeilijkheden in de afzetgebieden. Wat het belangrijkste gebied, Engeland, betreft, valt het te betreuren, dat daar heen nog slechts een gedeelte van onzen voor-oorlogschen uitvoer gaat- In Ameri ka bestaan geen contingenteeringsmaat- regelen en er wordt alles op gezet om den export daarheen zoo groot mo gelijk te maken. Er wordt een intense recla me-campagne door het Bu reau van het Centr. Bloem bollencomité ge voerd, doch hierbij moet worden opge merkt, dat bij vele landen reeds weer de vrees voor over voering van de markt opkomt. Dit geldt ook voor alle Dr A. J. VERHAGE. producten van den tuinbouw. Daarom moet ons bedrijf een zekere regelmaat in de markt brengen, willen wij onzen export zonder tegenslag blijven uit breiden. Na een uitvoerige beschouwnig over de wenschelijkheid van een tot in de finesses geordend bedrijf en over de maatregelen, die daartoe tot op het oogenblik genomen zijn, waarbij tot uiting kwam dat de vereenvoudiging van die maatregelen niet te bereiken zal zijn zonder bepaalde groepsbelangen op te offeren, kwam dr Verhage met de mede- deeling, dat het hoofdbestuur thans een commissie heeft ingesteld, die zal bestu- deeren of men tot vereenvoudiging van maatregelen kan komen. Spr. deelde vervolgens mede, dat het overbruggingscrediet, door den minister toegestaan om de marktoverschotten der bloembollen, ontstaan door te kleinen export, aan te koopen, thans spoedig aan het bedrijfsschap zal worden ter beschik king gesteld. Spr. drong aan op een nauwe samen werking tusschen het bedrijfschap en de vrije organisaties van het bedrijfs leven Dr Verhage, die als voorzitter aftreedt, sloot zijn toespraak met woorden van dank voor den steun, die hij in zijn functie mocht ondervinden en verbond daaraan de overtuiging, dat de door hem herhaaldelijk voorgestelde, doch nooit tot verwezenlijking gekomen reorgani satie, die ook nu nog noodzakelijk bleef, in het belang van de verhouding tus schen hoofdbestuur en de groepen z al tot stand komen. Met 284 van de 350 stemmen werd jhr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, burgemeester van Hillegom, als opvolger van dr A. J. Verhage, tot voorzitter ge kozen. (Wegens technische moeilijkheden eerst heden geplaatst). Dit is een ware historie uit de twintigste eeuw, zoo schrijft het „Friesche Dagblad". Het gaat over een land, dat lag aan de Noordzee. Daar waren de wijde polders, de waddeneilanden, de breede riviermonden. Daar waren de zeehavens als de groote poor ten van het land. die dag en nacht open staan. Maar verder het binnenland in, daar ver anderde het aanzien van het terrein. Daar waren heidevlakten en bosschen, maar men zag er ook een woud van fabrieksschoor- steenen. En er waren mijnstreken, waar de productie al maar groeide Wat een omhaal, zegt ge, want dit is Nederland. Neen lezer, heb even geduld, het is Ne derland niet. Het was een land, dat zwaar onder den oorlog had geleden. Eerst scheen het, toen het eindelijk vrede was geworden, geleide lijk beter te zullen worden. Maar het viel tegen. Alles bleef krap en duur. Er moest veel in het buitenland worden gekocht on dat betaalde men met geleend geld. Op den duur loopt dat spaak. Neen, het is Nederland niet. In dit land waren twee regeeringspartijen, de Roomschen en de socialisten. In het Zui den waren de Roomschen oppermachtig en duldden zij geen socialistische penetratie. Zij hadden er alles in hun macht, in de eerste plaats de school. In hun hart moesten de Roomschen in het Zuiden niets van de so cialisten hebben. Maar zij hadden er geen bezwaar tegen, dat hun rooöe bondgenooten in het Noorden oppermachtig waren. Daar kwamen al meer roode burgemeesters. Daar was de openbare, neutrale school practlsch geheel bezet met rood personeel. Denk er om, deze geschiedenis heeft géén betrekking op Nederland. De Roomsch-roode coalitie wandelde niet op rozen. De socialisten hadden den greep op de arbeiders verloren. De communisten groeiden in getal en zelfvertrouwen. Vooral in de groote sleden waren zij oppermachtig. Hier en daar streefden zij de socialisten voorbij. En als het noodig scheen om aan hun eischen kracht bij te zetten, dan was er een protest-staking in de groote stad en stonden er tramwagens buiten de rails, met kapotte ruiten. De Roomschen sleepten een conservatieven vleugel mee Maar moeilijker werd het nog. doordat de kleine middenstand al meer ontevreden werd. De groote concerns hadden niet te klagen. De warenhuizen schenen een bevoorrechte positie te hebben. Maar de kleine zaken- menschen werden doodgedrukt door de bu reaucratie. Voor het laatst, dit heeft geen betrekking op Nederland. Dit is de onopgesmukte historie, van wat na 1918 zich in Duitschland heeft afgespeeld. En het vervolg? Dat is bekend. Hitier kreeg zijn kans. Hij sleepte den middenstand mee, door zijn actie tegen de warenhuizen en de groote concerns. Hij kreeg dep steun van de conservatieve fa brikanten. Hij kreeg de jeugd op zijn hand, die zich ergerde aan de beginsellooze com promissen van de regeeringspolitiek en het gekonkel der regeeringspartijen achter de schermen. En dus? Waarschuwen wij nu ook voor een dreigende dictatuur? Dreigen wij met een neo-fascisme? Allerminst! Want in Nederland zijn Protestantsch- christelijke partijen, die principieel weer stand zullen bieden tegen elke dictatuur. Tegen partij en-dictatuur èn tegen fascisti sche dictatuur. Dlè zullen blijven opkomen voor de volksrechten, voor den volksinvloed, voor het gezonde overleg tusschen Regee ring en volksvertegenwoordiging. Hadden de Anglomanen als Schermerhom hun wenschdroomen verwezenlijkt gezien, dan waren er geen Protestantsch-christelijke partijen meer geweest. Dat was immers het groote ideaal van de Ned. Volksbeweging: de Christelijke partijen moesten weg. Een conservatieve partij vonden de heeren wel gewenscht en zelfs voorloopig noodzakelijk voor de oppositie, zooals in het hooggeprezen Engeland. Het is een zegen voor Nederland, dat deze plannen niet zijn verwezenlijkt. De heeren Schermerhorn c.s. hebben Nederland wel vele maanden een volwaardig parlement ont houden, omdat het Nederlandsche volk eerst rijp moest worden voor hun opvattingen. Maar zelfs deze semi-dictatuur heeft niet ge holpen. En daardoor zal het verzet tegen de Roomsch-roode partijpolitiek, het verzet, dat al maar groeit in Nederland, niet worden geleid door fascistische avonturiers, maar door partijen, die Christelijk-nationale be ginselen voorstaan. Dat is het groote verschil tusschen het Duitschland van toen en het Nederland van nu. Jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, burgemeester van Hillegom, die als opvolger van dr. A. J. Verhage tot voorzitter van de Ned. Ver. v. Bloem bollencultuur is gekozen. Wat de Radio morgen brengt Programma voor Hilversum I (301) VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.30 Graim.; 8.00 Nieuws; 8.18 Morgen klank en; 9.15 Gnam.; 10.00 Voordracht; 10.15 Gram.; 10.50 le Con gres P.v.d.A. Utrecht; 12.15 Joan Vaissade; 12.30 Joh. Jong; 13.00 Nieuws; 13.15 RamibleTs; 13.50 Kozakkenkoor; 14.00 Piano; 14.25 Voor dracht 14.40 Carmen; 15.35 le Congres P. v. d. A.; 16.00 Omroepkamerork.; 16.40 Jeugd; 17.10 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.15 Gram. 18.30 Strijdkr.; 19.00 Agrarisch vraagstuk; 19.15 Albert Dana, tenor en piano: 19.46 Dep. uitz.; 20.00 Nieuws; 20.06 Dingen v.d. dag; 20.20 Metropole-ork.; 20.50 Le Congres P.v.d.A.; 21.45 Amrteurs; 22.15 Joh. Jong; 22.30 Ma- lando; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.; 24 00 Slui ting. Programma voor Hilversum U (415) KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gymn 7.30 Och tendgebed; 7.45 Sopraan; 8 00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Orgel; 9.15 Gram 9.30 Po- lrtieber.; 9.50 Peter Kreuder; NCRV; 10.00 Leger des Heils 10.15 Morgendienst; 10 45 Strijkork.; KRO; 11.00 Zonnebloem; 11.46 Gram.; 12.00 Viool en piano; 12.30 KI. v. Beek; 13.00 Nieuws; 13.15 Verv. K3. v. Beeck; 13 45 Van den hak op den tak; NCRV: 14,00 Staf muziek; 14.40 Vrouw; 15.00 Theeooncert; 15.30 Hobo; 16.00 Bijbellezing: 16.45 Amati en ork.; 17.15 Marek Weber: 17.50 Rijk Overzee; 18.00 All Round-sextet; 18.45 Ned Chr. Reie- ver.; 19.00 Nieuws; 19.06 Hoe staat het in Indië; 19.30 Gram.; 19.40 Vaart der volken; 20.00 Nieuws: 20.05 Ontspanning na inspan ning; 22.00 Nieuws; 22.15 Reportage; 22.36 Kamerkoor; 22.45 Avondoverd.; 23 00 Nieuwe Ned. muziek 23.30 Gram.; 24.0Q Sluiting,

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 7