Streven naar bedrijfsorg. een moeilijke taak Vroeg-Middeleeuwsche kunst in De Lakenhal Hengelaarsbond vierde zijn 25-jarig bestaan Het luchtvaartverkeer een internat, probleem NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 MAANDAG, 21 APRIL 1947 Stadsnieuw» ALDUS DHR. SLOK OP VER GADERING VAN „UNITAS" Zaterdagmiddag hield de Ned. Chr. Bond van werknemers in de Textiel- en Kleeding- bedrijven „Unitas" in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen een Kringvergadering, waarin het hoofdbestuurslid, de heer R. Slok, een referaat heeft gehouden over het onderwerp: „Gedachten over bedrijfsorga nisatie". Er is een tijd geweest, aldus ving spr. zijn betoog aan, dat de arbeider als een minderwaardige werd beschouwd. Arbeid was een weldaad waarvoor de arbeider dankbaar moest zijn. Zijn schamel loon was een gave. Dat loon wisselde, naarmate de markt voor zijn producten meer of minder betaalde en het aanbod van arbeidskrach ten meer of minder groot was. Tegen deze stellingen rees verzet in Christelijken kring, welke den arbeider wilde zien als beelddrager Gods in den vol len zin des woords. Protest werd aangeteekend in socialisti- 6chen kring, welke den klassenstrijd pre dikte met als einddoel de dictatuur van het proletariaat, terwijl de Christenen zich ver zetten tegen een maatschappij-vorm, welke niet rekende met de wetten van naasten liefde en barmhartigheid. Langzamerhand is de gedachte van be drijfsorganisatie gegroeid. Het bedrijf is een georganiseerde eenheid. De arbeiders zijn opgenomen in hun eigen organisaties, die speciaal de belangen van den arbeider op het oog hebben. Werkgevers- en werkne- CENTRUM VOOR NATUURSTUDIE - Dezer dagen hield het Centrum voor Natuurstudie wederom een bijeen komst in het Botanisch Laboratorium, waar mevr. E. IdenlburgSiegenbeek v. Heukelom de aanwezigen met films en lantaarnplaatjes meevoerde naar Zuid- Afrika en wel in het bijzonder naar het Kruger Wildpark. In zijn openingsrede wees de voorzit ter, wethouder Van Schaik, erop, dat het voor ons, Nederlanders, van groot be lang is om de banden met Zuid-Afrika nauwer aan te halen. Mevr. Idenburg, die de Unie door tal rijke reizen heeft leeren kennen en lief hebben, vertelde allereerst over de ge schiedenis van het Wildpark. Reeds in 1904 werden de eerste stappen onderno men om tot de oprichting van een reser vaat te komen, doch pas op 31 Mei 1926 werd de Kruger Nasionaal Wildtuin defi nitief gesticht en in 1927 voor het pu bliek opengesteld. Het beslaat een op pervlakte van 12.000 km2 en heeft een lengte van 360 km en een breedte van 64 km. Dit geheele terrein wordt omge ven door een 20 m breede strook, welke kaalgehakt is en waardoor de dieren in stinctmatig voelen, dat zij binnen 't park veilig zijn. Het gebied wordt doorkruist met wegen, waardoor autoverkeer moge lijk is. Het is trouwens verboden de auto's te verlaten, behalve bij de aange geven kampeer- en picnicgelegenheden. De dieren toonen voor de auto's geen enkele vrees, daar de .benzinegeur de mensohengeur overtreft! Het spreekt vanzelf, dat jagen in het terrein verbo den is, behalve met film- en phototoe- stel! Dat mevr. Idenburg daarvan een dankbaar gebruik heeft gemaakt, bewe zen de films wel, waarmede zij een aan dachtig luisterend publiek van begin tot einde boeide. Verschillende dieren, die men alleen van de plaatjes kent, werden hier in hun natuurlijke omgeving ge toond. Hieruit bleek telkens weer de uitstekende wijze, waarop het dier aan zijn omgeving is aangepast. Zelfs de gi raffen met hun wonderlijken vorm pas sen voortreffelijk in het gebied, dat zij bewonen. Dat mevr. Idenburg ook de plantenwereld niet vergeten was, bleek uit een aantal kleurenphoto's, die de schoonheid van de Zuid-Afrikaansche flora weergaven. In zijn dankwoord na dezen goed ge slaagden avond, deelde de voorzitter nog mede, dat op 3 Mei het Centrum voor Natuurstudie voor de leden van de aan gesloten vereenigingen, de schooljeugd van U.L.O., H.B.S. en Gymnasium en voor de verdere belangstellenden een le zing zal geven, waarop dr J. v. d. Stig- chel zal spreken over een gebied, dat weer wat dichter bij huis ligt, n.l. Zuid- Limburg. mersorganisatiessamen vormen het be drijfsorgaan, dat de belangen van het be drijf als geheel behartigt. Het doel van de bedrijfsorganisatie is, volledige medezeggen schap der arbeiders, sociaal en economisch, te bewerkstelligen. Forceeren van de ver wezenlijking van dit ideaal zou een gun stige ontwikkeling kunnen bederven. Door het bedrijfsorgaan moeten regelingen wor den getroffen voor het vaststellen van de loon- en arbeidsvoorwaarden in den ruim- sten zin. In de onderneming moet het orga nisch verband worden doorgetrokken. Met nadruk wees de heer Slok er op, dat de ongeorganiseerde arbeiders een zeer ernstig gevaar vormen voor de verwerke lijking van de gedachte van bedrijfsorgani satie. - De nog steeds heerschende verkeerde geest 'onder werkgevers en -nemers moet omgezet worden. We hebben ons te verzetten tegen het streven om de bedrijfsorganisatie te maken tot een verlengstuk van den Staat! Het staatsabsolutisme is ook dictatuur en de bedrijfsorganisatie bedoelt juist de tegen stelling van de dictatuur te zijn. Spr. besloot zijn inspireerende rede met de woorden: Wij staan met ons streven naar goede bedrijfsorganisatie voor een moeilijke taak, maar wij kunnen in Gods kracht slagen. Een levendige discussie volgde. CHR. MANDOLINEVER. „ARS ET LABOR". De Chr. Mandolinever. „Ars et Labor" o.l.v. den heer W. v. Iterson geeft mor genavond een uitvoering in den foyer van de Stadsgehoorzaal. Na de pauze zal worden opgevoerd een klucht in 2 bedrijven door Jac. Bess, „Een raar stelletje menschen". De C.V. Tieleman en Dros 70 jaar Feestavond in de Stadsgehoorzaal De C. V. Tieleman en Dros herdenkt op 8 Mei a.s. haar 70-jarig bestaan. Ter gele genheid hiervan wordt op Vrijdag 25 April in de Stadsgehoorzaal een feestavond georganiseerd. De Harmondekapel „T. en D." zal o.m. musiceeren, terwijl een caba retprogramma zal worden verzorgd door Gerhof's gezelschap. Distributievaria Morgen zijn in „De Burcht" aan de beurt voor het afhalen van levensmidde lenkaarten de hoofdstamkaartnummers 6850181000; voor schoenenbonnen aan de Steenschuur de letters E, F, G, H, I en J. WANDELSPORTVER. „ONTWIKKE LING EN ONTSPANNING". De Wandelsportver. O. en O. heeft Za terdagmiddag deelgenomen aan de 25 kin tocht, uitgeschreven door Kring Delft. Alle deelnemers (750) volbrachten dezen tocht en ontvingen een wandelaar op voetstuk. Nagekomen uitslag: WANDELVEREENIGING „P. A. v. d. WERFF". Bovengenoemde vereeniging wandelde Zaterdag weer in Delft. Het parcours, hetwelk 35 km bedroeg en door de mooie omgeving van Delft liep, werd door alle leden volbracht. Het plaatselijk Niwin-comité verzoekt ons mede te deelen, dat de trekkingslijst der gehouden verloting op verschillende adressen, o.a. op het bureau van ons blad, ter inzage aanwezig zijn. REIZENDE ONDERWIJS- EXPOSITIE Onze stad heeft een tentoonstellings primeur, nl. een reizende onderwij s- expositie op het gebied van de kunst geschiedenis. Zij betreft de vroeg-mid- deleeuwsche kunst en cultuur, is in de Lakenhal ingericht vanwege het mi nisterie van O., K. en W., bestemd voor de rijpere jeugd doch volwassenen kunnen er evenzeer van genieten! en zal speciaal door de leerlingen der mid delbare scholen, onder het geleide van deskundige docenten, bezocht worden. Dat de Sleutelstad de primeur heeft, is te danken aan het feit, dat de adviseur der Musea, de heer Lunsingh Scheur leer, anderhalf jaar als waarnemend di recteur der Lakenhal optrad, ter vervan ging van den directeur, den heer Pe- linck, die evenwel thans, na zijn lang durige ziekte, bij de opening Zaterdag middag gelukkig allen weer welkom mocht heeten, in het bijzonder den wet houder van Onderwijs, den heer J. C. van Schaik, die het openingswoord sprak. Nadat de heer Pelinck den heer Lun singh Scheurleer dank had gebracht voor de wijze, waarop hij hem een tijdlang verving, zeide de laatste, dat hem na mens de Regeering indertijd speciaal verzocht was zijn aandacht te schenken aan het vraagstuk „Museum en school", nl. hoe deze elementen bij elkaar zouden zijn te brengen. Een van de middelen hiertoe is deze tentoonstelling. Tijdens zijn bezoek aan Amerika was spr. als merkwaardigheid opgevallen, dat in de Ver. Staten juist de jeugd der lagere scholen naar de musea gebracht wordt. Hier is 't omgekeerde het geval, omdat de jongeren daartoe nog niet voldoende rijp geacht worden. Deze expositie is door spr. ingericht met behulp van re producties (veelal uit eigen bezit), af gietsels en origineelen, in samenwerking met den heer Leeuwerik, die er teeke- ningen voor vervaardigde en toont, hoe onze voorvaderen in Europa leefden van de volksverhuizing af tot ongeveer 1150 toe- Spr. dankte den heer Pelinck, die hem zoo lang den scepter liet zwaaien in „De Lakenhal" en de assistente mej- Van Hasselt. GESLAAGDE FEESTAVOND IN STADSGEHOORZAAL De Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken vierde Zaterdag in de boven zaal van „De Harmonie" het zilveren ju bileum. Een druk bezochte receptie vond plaats, waarbij tal van afgevaardigden van hengelaarsvereenigingen hun gelukwen- schen kwamen aanbieden. De heer T. W Janse-Kok, voorzitter van den Centralen Ned. Hengelaarsbond was de eerste spre ker, die den bond met het 25-jarig bestaan complimenteerde. Spr hoopte, dat de vriendelijke verhouding en goede samen werking in de toekomst mogen blijven. Door enkele aanwezigen werden hierna geschenken aangeboden. Voor de receptie was in intiemen kring door den voorzit ter der feestcommissie, den heer T. van Corden. den heer C. Hendriks, die onaf gebroken 25 jaar voorzitter was geweest, een herinneringsbord overhandigd. Ook werd de heer Storms, die 25 jaar lid was, gehuldigd. De dag werd met een grooten feest avond in de Stadsgehoorzaal besloten. Nadat onder hartelijke bewoordingen aan elf bestuursleden, die ook 25 jaar lid waren, de zilveren draagpenning was aangeboden, gaf hij het woord aan het cabaretgezelschap Herman Tholen, dat de revue „Knaleffecten" opvoerde, waar mede de spelers veel succes oogstten. Met voldoening kan de feestcommissie op dezen geslaagden feestdag terugzien. HAAGSCHE RECHTBANK. De granietwerker G. H., thans gedeti neerd, had in den nacht van 22 Aug. in braak gepleegd in een perceel aan de Vosselaan te Leiden, waar tabaksartike len werden geroofd. Waar verdachte een weinig gunstige reputatie geniet, vorder de de Officer thans tegen hem twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preven tief. Vervolgens wees wethouder Van Schaik er op,' dat de kunstkennis van den ge middelden mensch niet bijzonder groot is. Vroeger trof men bij hem tenminste nog een bepaald „stijl"gevoel aan, thans twijfelt men daaraan. Ten einde het „stijllooze" van tegenwoordig te bestrij den, is hét onderwijs in de kunstgeschie denis zéér noodig. Doch daartoe zal 't oog moeten „zien" tijdens de kunst- geschiedenislessen en is het ook goed een tentoonstelling als deze te bezichti gen. De bedoeling is, dat de expositie ook naar kleine plaatsen en dorpen zal gaan. Ten slotte bezichtigden de aanwezigen deze ongetwijfeld interessante tentoon stelling, welke met deskundigheid en smaak is ingericht. Het zou te ver voe ren alle voorwerpen, in afbeelding dan wel oorspronkelijk, w o. waardevolle en zeldzame, te bespreken. Een bezoek zal verhelderend en kunstbevorderend wer- kn. Hier herleeft tot in finesses een tijd perk, waarvan men in het algemeen te weinig weet. Mogen velen deze zorgvul dig uitgekozen verzameling, waarvoor den heer Scheurleer hulde toekomt, be zichtigen. Nogmaals, niet alleen de schooljeugd, maar waarom ook niet de ouderen? Kunst en Letteren VORSTENSCHOOL. Litteris Sacrum. Zaterdagavond gaf Litteris de eerste voorstelling van Multatuli's „Vorsten school." De opvoering van dit stuk heeft een paar vragen bij ons doen opkomen. Is de beteekenis van Multatuli voor de Letterkunde zoo groot, dat wen nu 60 jaar na zijn dood, dit stuk moeten opvoeren om hem hiermede te herdenken? En een tweede vraag: Zijn de beteekenis en de waarde van dit stuk zoo groot, dat het nu nog voor het voetlicht gebracht moet worden? Wij voor ons zijn geneigd om beide vragen ontkennend te beantwoor den. Doch hoe dit ook zij, in het kader van de Multatuli-herdenking heeft Litte ris dit stuk gebracht. Multatuli zelf heeft van dit tooneelstuk gezegd, dat het niet geschreven was met de bedoeling sociale toestanden in Nederland te hekelen. Hij geeft als ondertitel: Vluchtige Schets van. een paar verschillende wijzen, waarop hooggeplaatste personen hun roeping zouden kunnen opvatten. Voor die hooggeplaatste personen, waarbij Multatuli r.iet alleen denkt aan koningen, maar ook aan ministers en aan allen, die het volk leiding hebben te ge ven, geldt: 't Ordinaire is misdaad, ge woonheid is een giftig woekerkruid, dat zelf geen vruchten draagt; gewoonheid is verdienste's vijandin. Al is het nu waar, dat er in Vorstenschool zeker gedachten zijn neergelegd, die voor nu en altijd zul len blijven gelden, daarom is het stuk als tooneelstuk nog niet klassiek en behoeft het ook als tooneelstuk nog geen blijvende beteekenis te hebben; al speelt men het dan na zooveel jaren nog eens. Dat zou men ook kunnen doen bij gebrek aan goede andere tooneelstukken. De lange monologen en dialogen pak ken niet meer. Dat is niet de schuld van de spelers, maar van het stuk; en dit be wijst, dat Multatuli geen Vondel is. De intrige, die er door Multatuli ingelegd is, is moeilijk te doorzien en lastig te be grijpen, wanneer men het stuk niet eerst heeft gelezen. Liïteris heeft over het algemeen een goede opvoering gegeven. We vinden het spel wat te zenuwachtig en onrustig, b.v. koningin Louise (mevr. Co Hageman-Ver hagen) in het eerste bedrijf en het feest in het tweede bedrijf was ook wat te ge chargeerd, waardoor het spel onnatuurlijk dreigt te worden. Ook Han de Wilde, die de dankbare rol van v. Schukenscheuer Schiefschalheim goed speelde, moet zich toch hoeden voor overdrijving. De beste speelster vonden wij mevr. Hasselbach- Gaykema, die de buitengewoon moeilijke rol van koningin-moeder voor haar reke ning had en er een gave vertolking van gaf. De rol van Koningin Louise was bij mevr. Hageman in goede handen. De heer Dros speelde de rol van koning George op de hem eigen wijze. Een heel goeden Puf kregen we te zien van den heer Wisse. Mejuffrouw Anm-Kjersti de Buck was een lieftallige Hanna, helaas was ze slecht te verstaan. Aan mevrouw Hageman werden bloe men aangeboden, die zeker verdiend wa ren. Voor den aanvang herdacht de heer Hageman den heer Jan Mazurel, eere-lid van Litteris, die onlangs is overleden. Het publiek wist niet beter te doen, dan te. applaudisseeren. Het is wel droevig. De volgende voorstellingen worden ge geven op 2324—2526 April om half acht Prof. Goedhuis bij zijn ambts aanvaarding aail de R.U. Met een rede over „Idee en belang in de Internat. Luchtvaart" heeft prof. mr D. Goedhuis zijn ambt als buitengewoon hoogleeraar in het luchtrecht aan de R.U. te Leiden aanvaard. Prof. Goedhuis memoreerde de reactie op de a toombom, volgens welke de eend ge oplossing van het wereldprobleem thans duidelijk gelegen is in het prijsgeven van een deel der nationale souivereiniteit. Vreemd in tegenstelling daarmee lijkt de aanvaarding door vertegenwoordigers van 53 landen op de luchtvaartconferen tie te Chicago in December 1944 van'een artikel waarin deze staten erkenden, dat elke staat de „volledige en uitsluitende" souveredndteit over het gebied boven zijn territoir bezit. Op het gebied van het recht in de in ternationale luchtvaart valt een gestadi ge teruggang te constateeren in den in vloed van dje rechtsgedachten op de luchtvaartverhoudingen. Historisch valt deze ontwikkeling in drie tijdperken te verdeelen, n.l. van 19001910, van 1919 1939 en van 1939 tot heden. In de eerste periode was het internatio nale luchtverkeer nog geen werkelijkheid geworden en het tweede tijdperk zag conflicten ontstaan. Op de luchtvaartconferentie van Parijs in 1929 werd de vraag behandeld, of al dan niet toestemming van de bptrokken landen noodig was voor het openen van een dienst op het buitenland, bleken slechts Nederland, Engeland, de Ver. Sta. ten en Zweden het vrijheidsbeginsel voor te staan. In Europa werd een rechtvaardig systeem van luchtlijnen samengesteld, terwij'l de verhouding tusschen de maat schappijen merkwaardig goed kon wor den genoemd. Gedurende de oorlogsjaren, de langste tijd van de derde periode, werden de belanghebbenden tot de meest uiteenloopende denkbeelden over den toekomstigen status geïnspireerd. In die sterk gedifferentieerde sfeer kwamen in November 1944, 53 landen in Chicago bij een om deze materie te bespreken. De verwachtingen waren hoog gespannen, doch er was geen rekening gehouden met de omstandigheid, dat de conferentie plaats vond op een moment, waarop nog volkomen onzekerheid bestond over het toekomstige karakter der aig. internat, verhoudingen. Zoo werd gjeen der voor stellen aanvaard. In Montreal, in Mei 1946 op een verga dering van de Provisional International Civil Aviation Organisation, bleek echter dat Engeland was teruggekeerd naar het idee van vrijheid van de lucht, terwijl Amerika juist zwenkte naar de restric tieve politiek. In Juli 1946 zegde Amerika voorts plotseling de in Chicago getroffen rege lingen op. Onder deze omstandigheden zullen thans over eendge maandlen wederom vijftig landen voor de taak staan, alge meen aanvaardbare regalen te ontwerpen en het is niet mogelijk voorspellingen te dioen of er ditmaal in zal worden ge slaagd een multilateraal verdrag te ont werpen, dat zoowel voldoet aan den eisch van een stimuleering van de luchtvaart, als aan den eisch van het scheppen van vertrouwen, dat d,e specifieke staatsbe langen zullen worden gerespecteerd. Tot slot wendde spr. zich op de ge bruikelijke wijze tot de aanwezigen, waaronder zich behalve leden van d£ universitaire gemeenschap ook vele be langstellenden uit luchtvaartkringen be vonden. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Antonius Q. J., z. van C. J. v. d. Meer en C. Pauw; Gertrudis M. J„ d. van J. H. van Hartevelt en H. M. P. van der Vlugt; Francina E. M., d. van A. Wit- teman en H. E. Vinkestein; Martijntje, d. van J Vonk en P. van der Hoeven; Cla- zina, d. van M Colpa en C. Ribot; Abraham, z van J. Kuyvenhoven en S. H. W. Pardon. OVERLEDEN: G. A. J. van der Voorn, 3 w.; A. C. van der Knijff, 2 d.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4