Vóór de tweede divisie naar Indië inscheept Gezin van 13 personen emigreert per K.L.M. 't Verklaarde 1 uitzicht Een kwaad weekeinde voor de smokkelaars Ongelukkig huwelijk NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 HAANDAG. 21 APRIL 1947 GESPREKKEN OP DEN VAL REEP: GEN-MA J. BAAY (Van een onzer verslaggevers). Vrijdag a.s. vertrekt het eerste contingent na de kwartiermakers van de Tweede divisie naar Indië. Commandant der divisie is generaal-majoor W. J. K. Baay. Hij heeft, wat men zou kunnen noemen een „verken ningsvlucht" naar Batavia gemaakt, sprak er met de legerleiding, kortom trof voorberei dingen voor de ontvangst van zijn troepen. Over zijn ervaringen vertelde hfl iets in zijn woning aan de Schoutenstraat in Den Haag. Een vriendelijk man, deze generaal. Lang, mager, peper en zout haar, officier van den ouden stempel, want afkomstig uit een oude soldatenschool: het Instructiebataljon te Kampen. ,Jn 1911 kwam ik daar aan," vertelt hij. „Ik werd er sergeant, ging in 1018 naar den hoofdcursus en werd in 1017, midden in den oorlog, tweede luitenant bij het vijfde Infan terie regiment. Na de mobilisatie, in 1921 werd de luit. Baay leeraar aan de S.R.O.I. in Amersfoort, onder den majoor De Gelder „die veel reserve-officieren opleidde," maar ir. 1925 werd hij zelf weer student aan de Hoogere Krijgsschool tot 1928. Toen volgde detacheering bij den chef van den Generalen staf hoofdkwartier veldleger. In 1935 volgde de bevordering tot kapitein bij het oude regi ment. In 1037 naar den generalen staf en in hetzelfde jaar leeraar aan de Hoogere Krijgs. school voor tactiek en aanverwante vakken. Tot in 1939 de mobilisatie hem weer in wer- kelijken dienst riep op het bureau van de directie etappen- en verkeersdienst aan welke activiteit de capitulatie een eind maakte. Toen krijgsgevangenschap, maar in 1946 begin van een nieuwe militaire carrière: Engeland, opleiding kader Tweede divisie met benoeming tot kolonel van den genera len staf. In October terug naar het vader land, opleiding dienstplichtigen, in Februari 1947 generaal-majoor en op 1 Maart j.l com mandant van de Tweede divisie. Tegenover de rustige ontwikkeling van den vóór-oorlogschen tijd zijn de laatste twee jaren niet minder dan verbijsterend! Maar dergelijke commandanten, wortelend in de oude school, met begrip voor de nieuwe ver houdingen, heeft het nieuwe leger noodig bij de zware taak overzee. „Ik kwam voor de eerste maal in Indië," zegt generaal Baay, gevraagd naar zijn be levenissen. Een prachtig land, waarvan ik, jammer genoeg, niet veel heb kunnen zien, omdat ik een aanval van dysenterie kreeg. Dat maakte het ook onmogelijk de troepen op te zoeken, maar ik hem toch m'n bespre kingen kunnen voeren. Wat de jongens ginds doen ziet U rond Batavia, langs de wegen, waar de bevolking weer rustig op de akkers werkt." En hij roemt den Nederlandsohen soldaat, die eigenlijk een echt pacificatiesoldaat is. H1j heeft en hekel aan hard optreden, laat zich echter niet op den kop zitten, helpt waar hij kan, goed en graag en heeft een prettigen inslag. „Onder m'n eigen Jongens is dat niet an ders. Er heerscht een prettige stemming, ze zien allemaal tegen het afscheid op, meer om de achterblijven den dan om henzelf, maar ze aanvaarden rustig wat ze ondernemen moe ten." Op desbetreffende vragen zet de generaal eenige misverstanden recht. De menschen praten over véél troepen in Indië. Omdat ze de afstanden niet kennen. Op honderden kilometers een handvol Nederlandsche sol daten. Met een moeilijke opdracht: rust en orde handhaven en veiligheid der bevolking waarborgen. Dat vergt nog al wat. Wat er staat hebben we hard noodig en ook de Tweede divisie dient alleen om de opdrach- GEN.-MAJ. W. J. K. BAAY ten uit te voeren, die voortvloeien uit de, door de regeering vastgestelde politiek. De „aflossingsverwachtingen," die velen aan het uitzenden van de divisie verbinden ten aanzien van de nog in Indië verblijvende troepen, zullen, zooals men weet, alleen in vervulling kunnen gaan voor hen, die het langst in de tropen verblijven: zij die de Japansche krij gsgevangenschap meemaakten en direct daarna weer in werkelijken dienst kwamen en de oorlogsvrijwilligers, die er het langst zijn. Uiteraard heeft generaal Baay zich geen beeld kunnen vormen van de kracht van de T.R.I. Uit de reeks kleine incidenten, die den laatsten tijd gemeld worden blijkt evenwel, dat we er niet niets zitten te doen en voorts, dat we niets uitlokken. ,,We houden ons stipt aan onze opdrachten" zegt generaal Baay. Z'n troepen zijn weinig geneigd zich kop zorgen over de politiek te maken. Ze zijn omstandig ingelicht over Indië, over Ling- gadjati, de regeeringspolitlek, zij spreken een mond Maleisch en weten dat samenwer king één van de pijlers is, waarop ons werk rust. Zij hebben bovendien een zware trai ning achter den rug en ik ben er van over tuigd, dat zij berekend zijn voor iedere op dracht, die hun gegeven wordt." Generaal Baay legt er nog eens den na druk op, dat, ten aanzien van de Tweede divisie de ervaring, in de Zeven December - divisie opgedaan ten nutte gemaakt is: er is erg veel gedaan de jongens Indië-minded te maken. De technische omstandigheden waar in de soldaat geplaatst kan worden, zijn daar. bij niet over het hoofd gezien. Zoo heeft de generaal vertrouwen in zijn jongens. Hij is er^de man naar om het, wat hun betreft, in hem te hebben. „Ik doe den jongens uiteraard uitgeleide bij de schepen" zoo besluit de generaal. En ik hoop per vliegtuig in Indië te zijn, als ze daar weer aankomen. Zien ze tenminste één bekend gezicht. Er gaat een eigen band mee, hoofdzakelijk uit tamboers en pijpers bestaande en mis schien dat ze, voor het vertrek nog een marsch door de Residentie maakt! De Rotterdamsche familie Van der Dussen, die Donderdag a.s. per K.L.M. naar Californië zal vliegen, om daar een veelbelovende toekomst tegemoet te gaan KOM HIER WONEN, SCHREEF HUN AMERIK. ZWAGER De Rotterdammer Sijbrand van der Dus sen ontving onlangs een brief van zijn zwa ger, de Amerikaansche farmer Vanderham, die 26 jaar geleden uit Nederland naar de States emigreerde, waarin een zeer aanlok kelijke uitnoodiging vermeld stond. „Het is hier een prachtig land", schreef Vanderham, „en het gaat ons goed. Waarom kom je niet wat dichter bij ons in de buurt wonen?" Menigeen zou zich wel tweemaal bedacht hebben en dan waarschijnlijk deze verre ver huizing nog niet hebben aangedurfd. Ook de heer v d Dussen bedacht zich, doch in hem Luchtlijn BeekAmsterdam is zeer populair Het Zuld-Limburgsche vliegveld krijgt steeds meer beteekenis. Het vliegveld Beek in Zuid-Limburg zal door de nieuwe verbetering van de dienstre geling en door de inschakeling van deze vlieghaven in de verbindingen met Luxem burg, Brussel, Antwerpen en Londen, in be langrijkheid stijgen. Eigenlijk pas na de be vrijding ontstond dit vliegveld, toen de Amerikanen het als zoodanig inrichtten. Na dien werd het eerst door den Regeerings- vliegdienst en later door de K.L.M. geëxploi teerd. Het heeft intusschen ruimschoots zijn practische waarde bewezen, want van 30 April—31 Dec. 1946 maakten niet minder dan 32.000 passagiers van de verbinding Beek A'dam gebruik en soms moest zelfs een extra-vliegtuig worden ingelegd. Thans is een stichting in het leven geroepen om het vliegveld Beek in stand te houden en uit te breiden. Vorig jaar werd reeds een tweede stratbaan aangelegd, terwijl er plannen be staan voor nog twee startbanen en het plaat sen van stationsgebouwen e.d. Naar schatting zullen de kosten hiervan vier millioen gul den bedragen, waarin het Rijk een deel zal bijdragen. Vandaag kreeg Beek nog een zesde luchtverbinding in het binnenland, die zoo is vastgesteld, dat een gemakkelijke dagver- binding met alle Nederl. vliegvelden mo gelijk is. bleek nog de Hollandsche ondernemingsgeest te leven en voor hem^ vormden zelfs zijn groot melk depot, dat hij in de Maasstad ex ploiteert, noch zijn wel zeer uitgebreid ge zin, een beletsel, om zijn reeds lang gekoes- terden wensch in vervulling te doen gaan. Vanderham kocht voor zijn zwager een prachtige farm te Welflower bij Los Aangeles en de zaak was voor elkaar. Nu het eenmaal zoover was, wilde Van der Dussen ook op de snelste wijze naar zijn nieuwe woonplaats. Daarom vroeg hij voor zich, zijn vrouw en zijn elf kinderen passa ge aan bij de KLM. Zoo zullen dan Donder dag a.s. het echtpaar Van der Dussenvan Keulen en de elf kinderen waarvan de jongsten gevormd worden door een 6 maan den oude tweeling en de oudste 17 jaar is in de KLM-Constellation stappen en de groo- te reis naar de Nieuwe Wereld beginnen. En al hun vrienden en kennisèen uit de buurt, ongeveer honderd, zullen in drie autobussen naar Schiphol komen om hun vaarwel te wuiven 't Leven in Texas vegeteert op de puinhoopen Het leven in Texas City wordt minder abnormaal. Velen koken weer in huis en gaan niet meer naar de noodkeukens. De laatste schatting van het Roode Kruis is: 580 dooden en 3000 gewonden. De reeders van de „Grand Camp" verklaren opnieuw, dat er geen muntite aan boord was, een ambtenaar der Fransche ambassade te Wash ington deelt echter mede, dat er 16 kisten munitie waren, die men In Venezuela ver geten had, te lossen. Het ijs te Moskou: onbetrouwbaar. De politieke schaatswedstrijd te Moskou laat ons, na vijf weken van spanning, vol komen in het onzekere, of één der kam pioenen, Amerika, Rusland, Engeland, Frank rijk nog met een bescheiden prijsje gaat strijken. Er is in ieder geval geen enkel .record' behaald en na den oefenwedstrijd te Londen, lijkt Moskou een fiasco te worden. Nu was het Molotovsche ijs bar slecht, het vertoonde Rijn,- Roer- en Poolsche scheu ren, die niet hersteld" konden worden; af en toe reed men zelfs in een zwaren mist en wierp men elkaar strootjes voor de schaats, en na de onderdompeling in het wak van het „Viermogendheden-Verdrag", krabbelt men terug, naar huisEen ding is duidelijk geworden: op Russisch ijs kan men niet rij den en Molotow en Stalin zijn onbetrouw bare baanvegers, er blijkbaar genoegen in vindende, als men op alle „belangrijke pun ten" struikelt. Al werd derhalve deze goed voorbereide wedstrijd een mislukking, toch is er belangrijke politieke winst .want men heeft nu voor de toekomst het terrein ver kend. Wij weten nu, dat er voorloopig van een overbrugging der Amerikaansche en Rus- sischë politiek geen sprake is, dat Marshall en Be vin tegenover het Russische .negati visme" een fel, positief standpunt blijven in nemen. Men bleef pal staan tegenover de Russische methode van overrompeling inzake de „herstelbetalingen", terwijl het geluid van Truman tijdens de conferentie van Mos kou, duidelijk te kennen gaf, dat Washington aan de pogingen van Stalin om Europa te „sovjetiseeren" paal en perk wenschte te stellen. Inderdaad was het onlogisch en on tactisch, eerst na Truman's rede inzake den Balkan, de ,,Ver. Naties" in te schakelen, maar de Russische demonstratie van een al tijd sluimerend nihilisme, liever het Duitsche probleem, door verwerping van het ,,Viermo- gendheden-verdrag", onopgelost te laten, lie ver de spanningen in Europa en de rest van de wereld te laten voortduren, dan tot een compromis te komen, is onverantwoordelijk. Ook de ,,T i m e s" erkent, dat de Tesultaten van Moskou een volkomen teleurstelling zijn. Zelfs zij, die de meer bescheiden en rede lijke verwachting koesterden, dat Moskou althans een „tusschentijdsche, voorloopige overeenkomst" zou hebben opgeleverd, be treffende een gemeenschappelijke contróle van Duitschland, in afwachting van het later te formeeren vredesverdrag, zien hun illusie in rook vervliegen. Het blad somt dan op, wat er niet bereikt is: geen economische éénheid van Duitschland; geen verwezen lijking van het „Britsch-Amerikaansche" plan, de twee zones „self-supporting" te ma ken binnen afzienbaren tijd, terwijl de klove tusschen het westelijk en oostelijk deel van Duitschland zelfs nog grooter geworden is. Er zijn binnen de grenzen van het tegen woordige Duitschland minstens 14.500.000 per sonen meer dan vóór den oorlog. En of het Duitschland al dan niet wordt toegestaan, zijn industrie weer op te voeren, teneinde den import van voedsel te kunnen betalen, drukt deze voedselvoorziening als een zwaren last op de voor export beschikbare voorra den, en komt zulks ten nadeele van die lan den in de westelijke wereld, die óók voedsel moeten importeeren. Vandaar, dat een rege ling der grenskwesties en het vraagstuk der „verplaatste personen" zóó noodzakelijk was. Geen overeenstemming inzake de Poolsche grens, een kwestie die voor de eerstvolgende twintig jaar een Duitsch probleem zal blij ven, tenzij men de voorloopige overeen komst van Potsdam, in 1945 genomen, zal weten te wijzigen. Indien men tot een com promis zou zijn gekomen inzake een lang durige militaire bezetting van Rijn- en Roergebied, anderzijds tot die van Opper- Silezië, zou door de instelling van deze twee bruggenhoofden, het Duitschland onmoge lijk gemaakt worden Europa opnieuw te be dreigen of te verdeelen. Maar men heeft te Moskou, van Russische zijde, het Duitsche probleem en den vrede in Europa slechts als secundair beschouwd, omdat men de inmen ging van Amerika in de Europeesche aange legenheden niet verdragen kan, en zoo als Marshall heft zei „met bluf en grootspraak het wereldherstel twee jaar vertraagt". Een schatting, die aan den bescheiden kant is. EEN GEDOOD EN EEN ANDER ZWAAR GEWOND Het is geen gelukkig week-einde voor de smokkelaars geweest. Bij de grens te Glaner- brug (Ov.) zetten twee mannen het bij dte nadering van eenige marechaussee's op een loop en. Daar eenige waarschuwingsschoten geen effect sorteerden, werd op de vluchte lingen gevuurd met het gevolg, dat een ze- Dat het samengaan van de K.V.P. en P. v. d. A. ook binnen den kring der K.VP. lang niet algeemeen als een gelukkig huwelijk wordt beschouwd, is nog eens gebleken uit de rede, welke oud-minioter Weiter Zaterdag in Den Haag heeft gehouden voor het voor- loopik Kath. Comité van Actie. Een belang rijke passage uit deze rede was de volgende: „Wie het politieke klimaat van dit land kent. weet, dat het door en door fout is, dat sinds de bevrijding de Prot. Chr. groepen va nons volk stelselmatig uitgesloten worden van deelneming aan de regeering. De K.VP. had beter gedaan, front te maken met alle Christusbeiijders, dan een politiek verbond aan te gaan met de P. v d. A., die de natio nale ramp van de losscheuring van Neder - land en Ned.-Indië veroorzaakt". In deze woorden wordt uiting gegeven aan de gevoelens van onbehaaglijkheid, welke ln de gelederen der beide regeeringspartners steeds meer aanhangers bekruipt. De bide regeeringspartners, schreven we, want ook in de P. v. d A. ziet men het samengaan niet anders dan als een, waartoe men door om standigheden is gedwongen. Men staat, om met Van der Goes van Naters te spreken, klaar om de trossen te verbreken, zoodra de noodzakelijkheid daarvan aanwezig wordt geacht. In de P.V.P. zelf komt men tot het besef, in bepaalde belangrijke regeeringsaangelegen- heden door de P.v.dA. op sleeptouw te wor den genomen. Het sleeptouw nemen en het kappen van de^ trossen, deze beide bezig heden zijn niet altijd vreemd aan elkaar. Dit gevoel van op sleeptouw te worden ge nomen is bij de KVP wel bijzonder sterk, wanneer het beleid inzake Indië in het ge ding is. Hier zijn de aanwijzingen dan ook wel zeer sterk. Dat de KVP over dit centrale onderwerp van onze dagen zelf geen eens luidende meening heeft, toont ook de uit slag van een onderzoek naar de publieke opinie, zooals het dagblad „De Tijd" dit in zijn laatste nummer publiceerde. Daaruit blijkt n.l., dat onder de gevraagde leden der KVP thans 45 procent voor Linggadjati is, dus nog niet eens de helft. Tegen Ling gadjati is in de KVP 22 procent, terwijl 33 procent geen oordeel heeft. Beziet men deze cijfers, dan moet men wel tot de conclusie komen, dat iemand als de heer Welter in zijn critiek op het Regee- ringsbeleid ln deze allerminst beschouwd mag worden als een veldheer zonder leger. Integendeel, dan zal men met ons van oor deel moeten zijn, dat de heer Welting uiting geeft aan de gevoelens, welke onder velen in zijn kring leven, gevoelens, welke wel sterk afwijken van het officieele standpunt der KVP. Betreft dit het Indische beleid, weinig anders is het bij andere belangrijke onder- deelen der Regeeringspolitiek. De heer Wei ter bracht in zijn rede een uitlating van dr Kortenhorst in herinnering, dat de sociaal- economische paragraaf van het program der AJt. Partij woordelijk door de KVP zou kunnen worden overgenomen, omdat daar uit een geest van democratie, socialen voort gang en moreele defensie sprak. „Lag", zoo vroeg de heer Welter in aansluiting daarop, „het samengaan van de KVP met de Chris telijke partijen niet veel meer voor de hand dan met die van de P.v.d.A.?" Waarop hij nog liet volgen, dat zich in de Prot. Chr. groepen tal van groote en goede krachten bevinden, waarvan men dankbaar gébruik had moeten maken bij den wederopbouw van Nederland en Indië. Het 16 goed. dat klanken worden vernomen als de heer Weiter thans heeft doen hooren. Zij geven uiting aan hetgeen wij zelf meer malen hebben geschreven, vooral dat het niet aanging,, bepaalde nationale volksgroepen op den grilligen wensch der P. v. d A. van het Regeeringsbeleid uit te sluiten, in het bij zonder in deze uiterst zorgvolle jaren, nu ons land aan een sterk en gezond beleid grooter behoefte heeft dan aan wankelmoe digheid en experimenten. Binnenkort wordt aanbesteed het ge deelte SluisgatwegPriescheweg van den Rijksweg A'damAfsluitdijk. kere J. U. uit Deldten dood el ijk wend getrof fen, Hoewel het ernstige vermoeden bestaat, dat de beide mannen zich met smokkelen ophielden, trof men op den overleden Del- denaar geen smokkelwaar aan. Zijn kameraad wist te ontkomen. Ook bij Geulle nam een der inzittenden van een aangehouden auto, een zekere W. B. aldaar, de beenen. Hij stoorde zich evenmin aan de waarschuwingsschoten en werd even eens getroffen. In zorg wekkend en toestand is hij naar een ziekenhuis te Maastricht ge bracht. Een partij van enkele honderden kilo's koffie, welke met de betrokken auto zou worden vervoerd, is in beslag genomen. Tevoren was reeds een andere in het com plot betrokken auo, welke door een stopsein reed. met een stemgun tot stoppen gedwon gen. De inzittenden werden gearresteerd en de auto, zoomede een lading van 200 kg kof fie in beslag genomen. Te Enschedé werden twee smokkelaars uit Sn eek, F. K. en G. S. genaamd, die uit een geparkeerde auto wegvluchten gearresteerd en de auto. waarin 1000 schaartjes, actetasch- sloten zakmessen en r ij wi el onderd eel en wa ren verborgen, in beslag genomen. In Amersfoort werd tenslotte een auto met 115.000 eieren aangehouden, waarvan 31.000 niet door een vervoerbewijs waren gedekt. Later bleek echter, dat de chauffeur de ver- voerbewljzen in Benrtebroek had laten lig gen. De O. v. J. te Utrecht moet thans be slissen of de eieren weer kunnen worden vrijgegeven, NED. VLIEGERS WORDEN DOOR DE REPUBLIKEINEN UITGELEVERD De beide Nederlandsohe vliegers, die op 16 April een noodlanding op republikeinsch ge bied in de omgeving van Buitenzorg moesten maken, zullen morgen aan de Nederlandsche autoriteiten worden overgeleverd, aldus Ameta-Bataviaj

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3