De Belg. organist Charles Hens COOP. BOERENLEENBANK „VOORSCHOTEN" S I AUSTIN VSMZJ NET DAGMEISJE Austin Dealers OPMAKEN ■N BIJVULLEN C.V. v/ta Gebr. Snijder NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 ZATERDAG, 19 APRII. 1947 Nog niet zocj lang geleden heeft de Belgische organist Charles Hens een con cert gegeven voor de N.C.R.V.-micro- foon, bij welke gelegenheid wij den Bel gischen collega hebben leeren kennen als een organist van groot formaat, die in ons land een grootere bekendheid verdient, dan hij geniet. Hens werd geboren in 1898 in St. Gilles bij Brussel; zijn muzikale aanleg open baarde zich al vroeg en na voorberei dende studiën aan de muziekschool te St. Gilles te hebben gemaakt, werd hij leerling van het conservatoire te Brus sel, dat hij enkele jaren later verliet met eerste prijzen voor verschillende theore tische vakken en compositie en het „di plome de virtuosité avec medaille" voor orgelspel- Deze laatste onderscheiding was gedurende 30 jaren niet aan een leerling uitgereikt. Men zou zoo zeggen, dat Hens zich toen wel als „afgestudeerd" kon beschou wen. Hens was echter nog niet tevreden met zijn prestaties. Hij had Marcel Du- pré gehoord en was als alle organisten onder den indruk gekomen van het unieke spel van den grooten Franschen organist Dus stelde hij zich onder lei ding van Dupré voor concertspel, im provisatie en compositie. Drie jaren lang ging hij maandelijks naar Parijs om Dupré voor te spelen en zijn. nieuwe composities over te leggen. Dupré werd als jongen van elf jaar ontdekt door den toenmaligen organist der Notre Dame de Paris, Louis Vierne. Vierne logeerde in de zomervacantie in een Fransch dorpje, waar hij op een Zondagmorgen, tijdens den kerkdienst, zoo muzikaal hoorde improviseeren en zoo goed een fuga van Bach spelen, dat het hem interesseerde den organist te leeren kennen. De organist van den ochtend bleek een jongetje in een ma trozenpakje te zijn, dat diep bloosde, toen hij hoorde, dat de beroemde orga nist van de Notre Dame uit Parijs naar zijn spel had geluisterd. Vierne introdu ceerde den jongen Marcel bij Guilmant, die hem gedurende 6 jaren inwijdde in de geheimen van het orgelspel. Nog niet tevreden met zijn ontwikkeling,- stelde Dupré zich daarna nog gedurende zes jaren onder leiding van Widor. Over Dupré spreekt Hens met de groot ste bewondering. lederen keer frappeer de hem weer het feillooze geheugen van Dupré. Hens studeerde bij Dupré alle orgelwerken van Bach (negen deelen), alle werken van Franck, Mendelssohn, Liszt, Widor en Dupré. „Wanneer ik Dupré vroeg een werk uit dit zeer om vangrijke repertoire voor te spelen", al dus Hens, „kreeg ik altijd weer het stereotype antwoord, dat Dypré dit werk in jaren niet onder de oogen had gehad. Maar dan nam de Fransche meester op de orgelbank plaats en speelde het smet teloos van buiten". Ieder, die Dupré gehoord heeft, weet, dat deze organist over een volkomen ge acheveerde virtuositeit beschikte. Men kan zich eigenlijk geen volmaakter tech niek dan die van Dupré voorstellen. En toch is de techniek van Dupré de laat ste jaren nog mooier geworden. Dupré, die vóór den oorlog voortdurend op tournee was, kon in de oorlogsjaren geen concertreizen maken en heeft toen inten sief gewerkt om zijn virtuositeit op nog hooger plan te brengen. Daarmede ging gepaard, dat hij hoogere eischen aan het instrument ging stellen. Volgens Dupré heeft het orgel als polyphoon instrument zijn hoogtepunt bereikt en moet het zich nu in orkestrale richting verder ont wikkelen. (Een opvatting, waarmede noch Hens noch schrijver dezes zich kunnen vereenigen). Daarom heeft Du pré een van de vier orgels, die in zijn villa in Meudon zijn opgesteld, zoo laten ombouwen, dat de registers van alle 4 manualen op eiken willekeurigen toets gehalveerd kunnen worden, zoodat de organist tegelijk over negen klankkleu ren kan beschikken. Ik weet niet of Dupré deze mogelijkheden al in compo sities heeft toegepast; in elk geval zou den deze composities op geen enkel an der instrument tot hun recht kunnen komen. Hens, die talrijke tournees maakte door Duitschland, Frankrijk, Zwitserland en Italië, heeft tal van vooraanstaande figu ren uit de muziekwereld persoonlijk goed leeren kennen. En hij weet ver schillende typeerende bijzonderheden te vertellen, die men in geen enkele biogra- phie vindt- Zoo heeft hij den beroemden organist-componist Widor herhaaldelijk ontmoet. Widor was iemand van een on verwoestbare vitaliteit en een geweldige werkkracht. Van zijn 24ste tot zijn 89ste jaar was hij organist van de St. Sulpice te Parijs; toen de 89-jarige eindelijk om eervol ontslag vroeg, deelde hij mede, dat het spelen nog uitstekend ging, maar dat hij moeite begon te krijgen met de lange kronkeltrap, die naar het orgel leidde. Widor, een musicus met een zeld zame eruditie, een buitengewone alge- meene ontwikkeling en een scherpzin- nigen kijk op menschen, was bekend om zijn slagvaardigheid en gevreesd om zijn scherp oordeel. Toen de directeur van het Parijsche conservatoire zijn orgel- leeraar voorstelde om een harmonium klas te openen als inleiding tot de orgel klas, verklaarde Widor zich geheel ac- coord. Hij wilde echter nog iets verder gaan en een harmonicaklas openen als inleiding tot de harmoniumklas. Önnoo- dig te zeggen, dat zijn directeur nooit meer op het voorstel is teruggekomen. Widor kon de zwakheden van collega's soms heel scherp belichten, maar deze scherpte werd gecompenseerd door een groote natuurlijke goedheid en hulp vaardigheid. Op een avond kwam de orgelbouwer Cavaillé-Coll in een wanhoopsstemming bij Widor- Cavaillé-Coll, die toen nog in zijn opkomst was, vertelde, dat hiT voor een faillissement stond en zijn idealen als orgelbouwer nooit zou kunnen reali- seeren, wanneer hij niet de beschikking kreeg over vijftienduizend francs. Widor antwoordde hem, dat hij iets meer dan vijftienduizend francs had opgespaard en dit bedrag van de bank zou halen. En kele dagen later stelde Widor Cavaillé- Coll het bedrag ter hand. Cavaillé-Coll was ontroerd, maar hij bracht in het mid den, dat men een dergelijk bedrag toch maar niet leent zonder een of anderen vorm van schuldbekentenis. Natuurlijk, met een schuldbekentenis kon Widor zich geheel vereenigen. Cavaillé-Coll schreef dus een schuldbekentenis, Widor las het papier opmerkzaam door en deponeerde het daarna in de kachel met de laconieke woorden: „N'en parions plus", laten wij er niet meer over spre ken. Cavaillé-Coll was gered en welke be- teekenis dit voor de orgelkunst heeft ge had zal ieder begrijpen, die de monu mentale orgels kent, die de geniale Fransche orgelbouwer later gebouwd heeft. Heel amusante herinneringen heeft Hens aan den componist Eric Satie. Sa- tie was gemeente-ambtenaar en tevens componist. Hij zat vol met hoogst origi- neele ideeën en heeft nieuwe composito- sche terreinen ontdekt, die o.a. door Debussy ontgonnen zouden worden. Zijn composities zijn zonderling, maar zijn leven was ook uiterst merkwaardig. Met Satie waren altijd grappige dingen te beleven. Zoo ontmoette Hens Satie eens toen de componist aan het wandelen was met zes nieuwe parapluies onder den arm. Satie vertelde, dat hij juist op vi site was bij goed gesitueerde kennissen, toen het begon te regenen. Satie was in zijn leven al eigenaar van een groot aantal parapluies geweest, maar hij liet ze altijd staan in de metro, in een café of ergens anders. Thans had hij geen geld gehad om een nieuwe parapluie te koo- pen en daarom hadden zijn kennissen hem op discrete wijze enkele bankbiljet ten in de hand gedrukt. „En", besloot Satie, „ten. eerste, omdat ik nu geld heb en ten tweede omdat ik toch altijd er gens een parapluie laat staan, heb ik er nu maar zes tegelijk gekocht". Dergelijke voorvallen weet Hens heel amusant te vertellen, maar toch hoor ik hem nog liever orgelspelen dan herinne ringen ophalen. Want hij is een formi dabel organist met een heel groot reper toire, waarop o-a. tal van moderne wer ken voorkomen, die men zelden of nooit hoort. En hij oefent ook grooten invloed uit op de vorming van vele Nederland- sche organisten. Want in zijn orgelklasse aan het conservatoire te Luik vindt men tal van Nederlandsche orgelleerlingen. Hens heeft orkestwerken, liederen, ka mermuziekwerken en orgelwerken ge componeerd; o.a. heeft hij zes orgelsym- phonieën en twee concerten voor orgel en orkest op zijn naam staan. Wanneer wij bedenken, dat Hens verschillende malen concerten van Handel, Poulenc, Hindemith, Casella en zijn eigen con certen met orkest heeft gespeeld (o.a. onder leiding van Erich Kleiber), be treuren wij het des te meer, dat door het ontbreken van moderne orgels in onze concertzalen, de uitvoering van concer ten voor orgel en orkest achterwege moet blijven. Wij hopen den heer Hens echter nog eens in onze kerken te hooren met een programma van weinig gespeelde oude en moderne werken. HENNIE SCHOUTEN. LEIDERDORP. Woensdagavond. 7.30 uur, zal in het kerkgebouw aan de Lindelaan voorgaan, ds P. Zandt van Delft. OEGSTGEEST. GEBOREN: Bernardus P. M., z. van B. G. M. van Cleef en J. M. C. J. van Kampenhout; Cornelia, d. van K. van Klaveren en J. de Mooij. ONDERTROUWD: J. Zandbergen, 63 jr en A. Nijeboer, 53 jr. OVERLEDEN: J. Heemskerk-v. Kla veren, 79 jr; R. A. Driessen, 84 jr; M. C. Woortman-Ligtvoet, 69 jr. GETROUWD: J. Beugel en G. Lok horst SASSENHEEV Voor het diploma van den tweejari gen tuinbouwcursus zijn geslaagd: H. Wit- teman, W. Witteman, D. Westerbeek, C. Berg, L. Colijn, H. de Groot, G. Hogewo- ning, W. Kruik, A. v. d. Kwaak, C. v. d. Plas, J. Vrijburg. Offirieple publicaties DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. UITREIKING RANTSOEN BONNEN SCHEERZEEP. Mannen, geboren in 1929 of eerder, die in het bezit zijn van een versnaperin gen- of gemengde kaart en in wier T.D. in het vakje 402d een kruis is geplaatst, benevens zij, die vóór 11 April 1947 aangifte van vermissing van deze kaart hebben gedaan, kunnen een bon E 43 voor gram scheer zeep in ontvangst nemen aan loketNo. 12 van het Distributiekantoor, ingang Langebrug. Rectificatie Uitreiking Schoenenbonnen Oegstgeest. Zeer belangrijk voor Inwoners van Oegstgeest!! In tegenstelling met het reeds eerder gepubliceerde wordt bekend gemaakt, dat de uitreiking van schoenen- bonnen aan inwoners van Oegstgeest, die nog in het bezit zijn van een T. D. met inlegvel, waaraan zich de bon 614 bevindt, als volgt zal plaats vinden: Aan hen, wier familie naam begint met de letters: A tot en met K op Woens dag, 23 April a.s. L tot en met Z op Vrydag, 25 April a.s. Hiermede is dus de vori ge publicatie, wat betreft het agentschap Oegstgeest, vervallen. Uitreiking Schoenenbonnen voor Leiden en de Agent schappen. Personen, die in het bezit zijn van een inlegvel, waar aan "zich de bon 614 bevindt, komen, ongeacht het num mer van hun tweede distri butiestamkaart, in aanmer king voor een schoenenbon naar keuze. Deze bonnen zullen worden uitgereikt in de periode van 21 tot en met 26 April 1947 tegen in name van de bonnen 612 614 van het inlegvel. Voor deze verstrekking komen niet in aanmer king: a. kinderen van 010 maanden; b. personen, die in mili tairen dienst verblijven; ook niet, wanneer zij in het bezit zijn van T.D. inleg vel, omdat zij in eigen voe ding voorzien. Tegelijkertijd met de uit reiking op cijferaanwijzing vindt een uitreiking plaats aan kinderen, die in de maand April van een der jaren 1932 tot en met 1946 geboren zijn, alsmede aan Albino Witte-Cement voor het blijvend wit ver ven van fabriek, landhuis, ijzer, steen, hout, binnen en buitenw. Vaatjes van 25 en 50 Kg. Cementharder maakt zachte betonvloe- ren direct stuifvrij en kei. hard. Bussen van 25 Kg. Cementine Stopt onmiddellijk gaten en scheuren in kelders, riolen tegen wa-terdrang. In bussen van 10-25 Kg. Gevelbeschermer No 2 maakt de natste door slaande gevels direct blij vend waterdicht, is kleurloos. Alb. J. v. Wijk Pijnacker - Tel. Berkel K 1891-412 Leverancier aan Rijks. Gemeente en Directiewerken. te Voorschoten, Leidscheweg 97. In verband met de Jaarlijksche Controle en bijschrijving van rente over 1946 moeten de niet ingeleverde Spaar- £n Loopende Rekening boekjes ten kantore der Bank aangeboden worden op DINSDAG a.s. des namiddags tusschen twee en zes uur. Namens het Bestuur: J. M. DE RUYTER, Kassier PER K.LM. IN ZESTIEN UUR NAAR NEW-YORK THANS 3 MAAL PER WEEK. De dienst Amsterdam-New-York, welke gedurende bijna een jaar 2 x per week werd uitgevoerd, zal met ingang van 22 April tot 3 x per week worden uitgebreid. Boven' dien wordt via New-York de normale wekelijkse verbinding met Curagao onderhouden. De K.L.M.-machines vertrekken voortaan iedere Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond te 19.15 uur van Schiphol, om reeds de volgende morgen te 11.10 uur in New-York aan te komen. enkele reis retour Passage-tarieven naar New-York: I 953.00 I 1719.90 Curacao; I 141800 I 2552.40 Op deze diensten kan eveneens vracht worden vervoerd. Nadere inlichtingen omtrent passage en vracht worden gaarne door onze Passagekantoren en Agenten verstrekt. de kinderen, geboren in de maand Juni van het jaar 1946. Voor deze verstrek king wordt bon 604 van het inlegvel ingenomen. De bonsoort, welke verstrekt wordt, is afhankelijk van den leeftijd van betrokke ne. Hier is dus geen sprake van een keuzebon. Uitgereikt word/t voor in gezetenen van de gemeente Leiden aan hen, wier fa milienaam begint met de letters: A, B, C, D, op Maandig, 21 April 1947; E, F, G, H, I, J, op Dinsdag, 22 April 1947; K, L, M, op Woen^ïag 23 April 1947; N, O, P, Q, R, S, tot en met Sn op Donderdag, 24 April 1947; S vanaf So tot en met einde alphabet op Vrijdag, 25 April 1947. De uitreiking wordt ge houden in het Distributie kantoor te Leiden, ingang Langebrug. Het kantoor is geopend van 8.30 uur tot 11.45 uur en van 14.tot 16 uur. De uitreiking voor inwo ners van de gemeente Lei derdorp vindt plaats op Dinsdag, 22 April a.s. Voor ingezetenen van de gemeente Warmond wordt uitgereikt op Donderdag, 24 April a.s. De kantoren der agent schappen zijn geopend van 9.30 tot 12.uur en van 13.— tot 15.uur. De na-nitreiking voor Leiden en de agentschap pen vindt plaats op Zater dag, 26 April 1947, in het Distributiekantoor te Lei den, ingang Langebrug. Het kantoor is hiervoor geopend van 8.30 uur tot 10.30 uur. gevraagd wegens huwelijk van mijn tegenwoordige. Klein gezin. Mevr. Par- mentier, Witte Singel 60. Voor opleiding, examens en lidmaatschap Belastingconsulent vrage men brochurebij het Secr. Ned. College voor Belast Inge ons nl. Belgiichepl. 4. Scheveningea Door zeer bijzondere omstandig heden kunnen wij aanbieden enkele AUSTIN TRUCKS 4- en 6-wielig, laadvermogen 3, 5. 10 tan. Afkomstig uit een Engelse legerdump, tegen taxatieprijzen Rooyakkers' automobielhandel I Leidse Straatweg 1, tel. 22855 Oegstgeest douut Uw oen in eere baat ons bet repareeren In éên dag terug Haarlemmerstraat 81 - Leiden - TeL 22580

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 9