J uitzicht Ontmoeting met Hertog van Alva in Spanje 't Verklaarde Bijna 35.000 Europeanen overleden in Indië Compromis-voorstel van Marshall verworpen De weg naar God NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG, 19 APRIL 194T LEVEN IN MADRID EVEN DUUR ALS ELDERS (Van een onzer verslaggevers). Prof. dr C. F. A. van Dam, hoogleeraar in de Spaansche taal- en letterkunde aan de Utrechtsche Universiteit, de beste Spanje- kenner van ons land, keerde zoo juist van het Iberisch schiereiland terug. Hij heeft er den hertog van Alva gespro ken, nazaat van den befaamden due d'Alve, die hier de tiende penning uitvond. ,JDe nare gedachten aan uw voorvader zijn, dank zij de Duitschers, geheel vervaagd," zoo heeft prof. van Dam tegen den hertog van nu ge zegd. .Vergeleken bij Seyss In quart was Alva een kind." Voor iemand, die Spanje zoo kent als prof. van Dam, was het een behoefte en een vreugde met een somber verleden op deze ma/nier af te kunnen rekenen. Bovendien kent hij Alva van 1668 alleen maar uit de historie en Seyss Inquart's activi- ondervond hij aan den lijve het Wolven plein in Utrecht, waar hij juist tij, dens de repres. sailles om Rau- ter zat. Het heeft toen niet veel ge scheeld. of prof van Dam had de reis van nu naar j Spanje nooit kun- |nen maken. Hij schreef over Spanje. Hij ver- taalde Cervantes ,,Don Quichot," Prof. dr. C. F. A. VAN DAMsamen met Weru- meus Buning. Hij stelde het NederlandschSpaansch en het SpaanschNederlandsoh woordenboek samen. Beden genoeg om zijn uitroep te begrijpen, dat hij Spanje een heerlijk land vindt en de Spanjaarden een uiterst hoffelijk volk Van den grande tot den arbeider. „En hoe leeft de Spaansche arbeider?" De professor beperkt zich tot het mate- rieele. „Het leven in Spanje is schreeuwend duur, maar is er één land, waar dat niet zoo is? Zijn ergens de levensmiddelen goed koop? Of de kleeding? Is er één Europeaan, die met z'n salaris kan toekomen? Heel Europa is uniform geworden. Dus kunnen de Spanjaarden het ook niet. Wilt U enkele prijzen?" En de professor somt op: „Een maaltijd in een goed restaurant 26 peseta's of f 6.50, toiletzeep 2 peseta's 90 of te wel 75 cent. Een pond bonbons 25 peseta's. Dat is dus niet weinig en voor den Madrileenen, die van lekkere dingen houden, een beproeving. De arbeider drinkt z'n klas- wijn in z'n café, maar de winkeletalages moeten voor hem een kwelling zijn, want er is een zeer prij zige overvloed van lekkernijen en textieL In dat opzicht kan men het land het best vergelijken met België. Er zijn maatregelen genomen den arbei der in zijn zorgen tegemoet te komen, door het verstrekken van bonnen voor olie en brood, twee belangrijke onderdeelen van het dagelijksch menu. Maar ook dan deelt de Spaansche arbeider de misère van den na- oorlogschen tijd nog broederlijk met zijn col lega's uit andere landen. Het was ordelijk in Madrid toen prof. van Dam er arriveerde. Het was overigens een gedenkwaardigen dag. want Franco kondigde de wet op de troonsopvolging af. Er trok een défilé door de stad, maar het veroorzaakte geen opwinding. Prof. van Dam heeft voorts gemerkt, dat er op het oogenblik, in tegenstelling met vroe ger in Spanje hard wordt gewerkt. Materieel doet men steden en verwoest gebouwen herrij zen aan bouwmaterialen is er geen gebrek en de academiejeugd, waarmee prof. van Dam in hoofdzaak in aanraking kwam, stu deert hard. Over het doel van zijn reis vertellend zeide prof. van Dam, dat hij sprak voor de „Con- seju Superior de Investigaciones cientificas," een instituut, dat het wetenschappelijk onder zoek in Spanje leidt en betrekkingen onder houdt met het buitenland, om. door het zen_ den van boeken. Hij verhaalde van Neder land en de Nederlanders en vond veel be langstelling bij de rivalen van vroeger, die overigens dat verleden totaal ontgroeiden, TIJDENS 3 JAAR JAPANSCHE OVERHEERSCHING Volgens mededeeling van den heer S. D. van der Harst, hoofd van den Opsporings dienst te Batavia, zijn tijdens de Japansche bezetting ongeveer 20.000 krijgsgevangenen en burger-geïnterneerden in de diverse kampen overleden. Daarbij zijn inbegrepen de 3200 krijgsgevangenen, die tijdens transporten op Japanscfce schepen werden getorpedeerd. Het aantal van buiten de kampen overleden Europeanen en niet-Europeesche Christenen kan tijdens de jaren 1942'45 op 12.000 ge- WORDT LONDEN VOLGENDE CONFERENTIEPLAATS De Oostenrijksdhe minister van Buitenland- sche Zaken, dr Karl Gruber, heeft gisteren op de ministerconferentie te Moskou het standpunt van zijn regeering uiteengezet. Hij bestreed o.a. de Joegoslavische eischen en drong tenslotte aan op een spoedig van de bezetting. In de mid1dagvergade ring heeft Marshall een nieuw compromis-voorstel in gediend met betrekking tot de Duitsche activa in Oostenrijk, die het grootste strui kelblok vormen. Dit voorstel kwam eenigs- zins tegemoet aan de Russische eischen en hield voornamelijk in, dat onder Duitsche activa in Oostenrijk zullen worden verstaan: rechten en eigendommen, die de Duitsche regeering of Duitsche burgers op 12 Maart 1Ö38 in Oostenrijk bezaten of na dien datum goedschiks verkregen hebben en op 8 Mei 1945 nog in bezit hadden. Rusland wil echter zonder onderscheid al het Duitsche bezit op 8 Mei 1945 voor herstelbetalingen in aanmerking doen komen. Molotov wees Marshali's voor stel dus van de hand, waarop de Amerikaan den Rus er van beschuldigde, van Oosten rijk een „marionettenstaat" te wil'len maken. Hierop hadden bittere woordenwisselingen plaats tussohen beide staatslieden, waardoor de geringe hoop, dat te Moskou een Oosten- rijksch Vredesverdrag zou worden opgesteld, in rook scheen op te gaan. Bidault, de voor zitter der conferentie kon tenslotte niet an ders constateeren, dan dat de ministers het er over eens waren, dat ze 't niet eens waren. Op Bevin's advies werd tenslotte besloten, vandaag tweemaal bijeen te komen. „Mis schien komen we hier dan nog eens van daan", aldus Bevin; Ass Press verneemt van zeer betrouwbare zijde, dat er misldhien nog één of twee con ferenties noodig zullen zijn, maar dat het Duitsche Vredesverdrag. Volgens dezelfde 'geenszins uitgesloten is, dat in de toekomst overeenstemming wordt bereikt over het bron is het zeer waarschijnlijk, dat de vol gende ministerconferentie te Londen wordt gehouden. De ontmoeting Stalin en Marshall zou een gunstig verloop hebben gehad en hebben bijgedragen tot beter begrip in de wereld. schat worden, bij welk aantal vanzelfspre kend niet zijn inbegrepen de tallooze Chi- neezen, die vooral op West-Borneo door de Japansche terreur zijn gevallen. Ten aanzien van de slachtoffers der Kern- petai (de Japansche Gestapo) en van de ter roristen, sinds de „oprichting" van de In donesische republiek, is het verzamelen van bewijzen van overlijden uiterst moeilijk. Zeepnood en geboorte Een vader, die de moeilijkheden van het vader-zijn moedig onder oogen zag, olaatste in een Venloosch blad de verheu gende tijding van de geboorte van zijn zoon. Als slotzin voegde hij aan dit be richt toe: „Geen bloemen, gaarne zeep". Dus liever een schoone baby, dan een schoone, met bloemen versierde kamer. engelschen bezochten militaire begraafplaatsen in nederland. Gisteren hebben eenige Engelschen onder leiding van de ontvangstcommissie van de Vakgroep Begrafeniswezen een bezoek ge bracht aan de Militaire Begraafplaats te Rihenen en het Canadeesohe kerkhof te Groesbeek bij Nijmegen. Het gezelschap, dat ter gelegenheid van het congres 1947 van het begrafenis wezen te A'dam in ons land was, is gisteravond scheep gegaan naar Engeland. min. gielen installeerde advies commissie papierverdeeling. Gisteren heeft de minister van O., K. en W., dr J. Ji Gielen, de rijkscommissie van ad vies inzake de papierverdeeling van boeken en tijdschriften officieel geïnstalleerd. De minister zeide in zijn insta 11atie-rede om dat hij het op prijs zou stellen, indien uit deze advies-commissie drie commissies wor den gevormd, n.l. één voor boeken, ééff voor tijdschriften en één, die speciaal cultureele waarden van boeken en tijdschriften zal be oordeelen. Volgens dr Gielen is een verhoo ging van de papiertoewijzing aan deze cate gorieën mogelijk, b.v. door de pa^ier-inza meling door de jeugd. Aan die uitgevers, die zich niet houden aan aankoopvergun ningen of voorrangsbewijzen zal de toe wij zing worden stopgezet. ex-omroeper wals voor het tribunaal Het Zwolsche tribunaal zal op 30 April advies wijzen in de zaak tegen den vroege- ren omroeper bij den berichtendienst Ned. omroep, T. J. Wals. lid van de Germaansche S.S., die voor de radio de Kon. Familie en de Joden belachelijk maakte en vertaalwerk verrichtte voor den Haagsohen S.D. Stil was de straat. De kinderen naar school, de mannen op het werk en de vrouwen binnen, aan de schoonmaak. Poetsend, wrijvend, wittend, dweilend ter verdrijving van winterlucht en -vuil. En ze betreurden de afwezigheid van nu eens een echten ouder- wetschen mattenklopper en een degelijken zwabber. Tot. opeens er die roep was, op de straat: „Schoonmaakartikelen". Als meeuwen op een korst brood doken de Corrie's en Marijke's, de Jo'tjesMargreet's en Annie's van haar portiektrappen en gritsten en ritsten, probeerden en streelden het lang ontbeerde huishoudtuigEn dierbaarderdan alle Jannen, Pieten en Klazen, die hun levens aan het hare verbonden, was haar op dat oogenblik die koopman, die verscheen, alsof hij geroepen was „Jezus zeide tot hen: 1 1 Ik ben de weg Joh. 14:6a. Jezus is de weg! Waarheen? Om in de wereld naam te maken en groot te worden? j Als ge dat denkt, vergist ge u. Wilt ge groot worden, naam maken? Goed! Maar bedenkt dan, dat ge het dan heel vaak moet doen, door het met de waarheid niet zoo heel nauw te nemen, door het met de waarheid op 'n accoordje te gooien. Wie in deze wereld zichzelf zoekt, moet dat vaak doen ten koste van het leven van anderen. Jezus is de weg! Waarheen? Naar God. Jezus ging zelf naar God. Dat heeft Goede Vrijdag ons geleerd. Dat heeft Paschen ons gepredikt! Ge kent Thomas? Hoort ge hem zeggen: „Heer, we weten niet waar Gij heengaat en hoe kunnen we den weg weten?" Tho mas raakt in de war met God, met Gods bestuur, met Jezus. Thomas wilde wel naar God, maar niet naar dezen God, den God van Jezus, den God van het Kruis en den dood. Zijn wij moderne menschen zooveel beter? Als het er op aankomt, willen we misschien nog wel naar een God, maar niet naar dezen God, die al onze gedachten in de war stuurt. En toch!! Jezus is de weg naar dezen God. Jezus is de weg daarheen. Hij draagt ons. Hij is altijd bij ons. Hij draagt ons naar Zijn vader, naar Zijn God. Gelooft ge dat niet? Zijt ge bang voor God? Jezus heeft ons den weg naar Hem ge schonken, om ons te bewijzen dat er gena de is bij dezen God. Hij is de weg naar Gods vaderhart, want Hij en de Vader zijn Een. Wilt ge den weg „Jezus" niet op? Waarom niet? Omdat ge nog geen ernst maakt met de waarheid, dat genaarGod toemoe t. Omdat ge denkt op een andere manier God te kunnen vinden. Jezus zegt ons echter heel zeker: „Ik ben de weg. Hij zegt, dat er geen an dere weg is. Jezus isde wegnaarGod. Jezus alleen. Daarom naar Hem alleen, want: „Jezus, Gij zijt de weg tot God, 't Woord, dat de Schepping bereidde 't Licht, dat al duisternis ten spot Ons - op den heilsweg wil leiden. Blindelings doolt de wereld voort, Sterven, dat is haar laatste woord Heiland, wü Gij haar bevrijden!" Gez. 220. Katwijk aan Zee. J. Hoeve. Amerika's hulp aan Griekenland blijft onbelemmerd Commissie der Vereenigde Naties zal gehandhaafd worden. De Veiligheidsraad der Vereenigde Na ties heeft gisteren te Lake Success het Ame- rikaansche voorstel om de commissie van onderhoek der V.N. in Griekenland te hand haven met 9 stemmen vóór aangenomen. Rusland en Polen onthielden zich van stem ming. Het Sowjetvoorstel om de Amerikaan 9Che hulp aan Griekenland onder toezicht van de V. N. te stellen, werd verworpen. Rusland en Polen steunden het, Engeland België, Columbia en Australië stemden te gen, de VS.. China, Frankrijk, Syrië en Bra zilië stemden niet. De Britsche vertegenwoor diger Cadogian zeide, dat er ook geen com missie van toezicht op de Russische hulp verleening naar Zuid-Slavië wordit gezon den. GEKNOEI OP DE JAARBEURS Nadat in eenige gevallen op de Utrecht sche Jaarbeurs was gebleken, dat standhou ders de door hen gehuurde monsterkamers geheel, of gedeeltelijk aan derden hadden afgestaan, heeft het bestuur tegen deze over tredingen immers vóór het begin was hiertegen gewaarschuwd - strenge maatre gelen genomen. In voorkomende gevallen wordt de overtreder van verdere deelneming uitgesloten. De Fransche koloniën. Als twee het zelfde doen, dan is dat nog niet het zelfde. Terwijl een de Gaulle met zijn réveil', de nationale gevoelens der Fran sche burgers wil samen bundelen, vaart er tegelijkertijd een golf van nationalistische gevoelens over de door Frankrijk beheerde koloniale gebieden, waar de inheemschen in ^verzet komen De Gaulle zal dit inheemsche nationalistische kluifje weten te appreciee- ren, het kluifje, dat druipt van de politieke saus van het „ontwaakte Verre Oosten", waarin sterke Russische kruiden verwerkt zijn. Het bestaansrecht van zijn politiek wordt "immers bewezen, door de zich verzet tende inheemschen, die in het Fransche par lement door hun communistische broeders in het kabinet zelfs door communistische ministers worden gesteund. De Gaulle meent het overigens goed met de inheemsche ver zet-strijders"! Was hij het nie.t, die op de conferentie te Brazzaville, waarvan hij voor zitter was, voor de Afrikaansche Jcoloniën eer. politiek voorstond in meer ,,democrati- schen" geest, zooals ook Engeland reeds sinds tijden had toegepast. En met welk een resultaat, dat uit pure erkentelijkheid. in Algerië, Tunis, Marokko de opstandigen" zich doen gelden. Nog kan men niet zeg gen, dat voor Frankrijk in Indo-China de victorie begonnen is, daarvoor is de krijgs kans nog steeds te wisselend, maar wel valt te constateeren, dat de Vietnameescbe moeilijkheden de nationalistische, opstandige gevoelens in de andere, Fransche koloniale gebieden, sterk beïnvloed hebben. Want ook in Algerië doen sterke communistische in. ioeden zich gelden en in Marokko heeft de sultan de onafhankelijkheid van zijn land geëischt en de aansluiting bepleit bij de Arabische, Mohammedaanse he liga. Waarheen gaan wij, nu over gansch de wereld onder Russische narcose de volkeren droomen van vermeende „vrijheid" en „on afhankelijkheid"', die in geen enkel opzicht in hun economisch belang kan zijn. Staat Frankrijk, de handen vol hebbende in Indo- China, nu ook nog het probleem van een onafhankelijk Noord-Afrika te wachten? Maar ook in Madagaskar zijn sinds eenige weken moeilijkheden ontstaan. Dit eiland, sinds 1885, een Fransche kolonie, met een oppervlakte van ongeveer 587.000 vierkante kilometer, heeft een bevolking van ruim 4 millioen inheemschen en 25 a 30.000 Fran- schen. Vóór den oorlog had dit eiland een niet onbelangrijken uitvoer vooral van droge groenten, maniok, een broodwortelplant en rijst. De voornaamste stammen, die het eiland bewonen, zijn de Hova's en de Sakalaven, waarvan de eerste groep in de meerderheid nog steeds tracht de lakens uit te dee- hoewel zij officieel geen bevoorrechte positie meer innemen, aangezien de Fran, schen daar een einde aan gemaakt hebben. Het schijnt, dat behalve de reeds genoemde .nationalistische" gevoelens, toch ook zuiver economisch ongunstige omstandigheden de bevolking van dit eiland tot „amok" maken heeft verleid, hetgeen door de huidige Fran sche regeering aanvankelijk als een niet ern stig incident werd beschouwd. Al kan men de moeilijkheden op Madagaskar, het uitbre ken van onlusten, de overval op een corn» mandopost niet vergelijken met de actie der Vietnameezen in Indo China, die sterk be wapend zijn, toch heeft de Fransche regee- ïng zich genoodzaakt gezien, er versterkin- [er. naar toe te sturen. Ook op Madagaskar voelt men derhalve voor een nationaal „re veil', maar niet in den zin. dien de Gaulle er aan geeft. De opstandigen, wier politieke leuze men zou kunnen karakteriseeren als „óp voor een nieuw Madagaskar" hadden, een viertal afgevaardigdenn in de nationale vergadering die thans aansprakelijk gesteld worden voor het uitbreken der onlusten, maar wil men hen kunnen vervolgen, dient eerst de parlementaire immuniteit te wor den opgeheven. Het behoeft geen betoog, dat oók in deze kwestie de communistische mi nisters vóór hun broeders in Madagaskar zijn opgekomen en bezwaren hebben ge maakt tegen de mogelijkheid van een ver volging. Sinds de communistische ministers er deel van uitmaken is het Fransche mi nisterie niet homogeen, vooral niet ten aan zien van de koloniale politiek, hetgeen op bijna belachelijke wijze tot uiting kwam, toen er gestemd moest worden over de mili taire credieten voor de troepen in Indo- China. De politieke tegenstellingen in het Fransche kabinet zijn door de toegenomen koloniale moeilijkheden nog meer toegespitst en zelfs repten Fransche bladen van de mo gelijkheid, dat de communisten uit de regee ring zouden treden, hetgeen echter voorloo- pig niet, gezien de „rechts-extremistiscne" actie van De Gaulle, voor de hand ligt. De Fransche regeering wil Madagaskar een nieuwe arbeidswet geven, een zekere mate van autonomie en tracht, in verband met de tegengestelde belangen der twee grootste stammen, te streven naar een federatie. Door den oorlog vooral is het eiland econo misch sterk achteruit gegaan, handel en ex port staan niet meer op het vroegere peil en al wil de Fransche regeering nu door invoering van een nieuwe arbeidswet, regeling van arbeidsvoorwaarden, etc. verbetering bren gen in den toestand, zulks neemt n et w*>g, dat de regeering er een beetje laat mee komt, terwijl de opstandelingen deze moi.even iu«- len uitbuiten. Na Engeland ons eigen land, doen vooral óók in Frankrijk zich enorme moeilijkheden gelden in de „koloniaal" be heerde gebieden, die voornamelijk veroor zaakt worden door Westersche machtsinzin king gedurende den oorlog, en het ontwaicen der nationalistische gevoelens, die zorgvuldig door Sowjet-Rusland worden gecultiveerd. oprichting gedenkteeken voor mr p. j. troelstra Het bestuur van de P. v. d. A. heeft een comité gevormd, dat de oprichting voorbe reidt van een gedenkteeken voor mr P J. Troelstra. i.vjn. diens voorname plaats in de geschiedenis van de sociale, geestelijke en staatkundige verheffing der arbeiders klasse. Aan alle Rijksinspecteurs voor het Ver keer is verzocht, het instellen van autobus- halten op straathoeken te verhinderen. Een wetsontwerp is ingediend tot her ziening van de Bloembollen-ziektewet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3