Wat er in de omliggende plaatsen voorviel IDisI Scholen m. d. Bijbel te Rijnsburg jubileeren NIEUWE LEIDSCHE COURANT Twee Leidenaars In ziekenhuis te Den Haag opgenomen ALPHEN AAN DEN RIJN Ter openbare zitting van het kan tongerecht van Alphen a. d. Rijn wer den als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Alphen geïnstalleerd de heeren; mr A. J. Meyer, advocaat en procureur te Alphen a. d. Rijn, mr J. J. Croles, burgemeester van Bodegraven en mr F. M. A. Schokking, burgemees ter te Alphen a. d. Rijn, benoemd bij Kon. èBesluit van 24 Jan. 1947 voor den tijd van vijf jaren. In het Nutsgebouw is onlangs een Indië-bijeenkomst gehouden, belegd door het plaatselijk Niwin-Comité. Er was veel belangstelling. De heer Dekker opende en deelde een en ander mee over den gang van den avond en de werkzaamheden van het Comité. Hierna sprak burgemeester Schokking. Deze stond stil bij de beteekenis van de letters N.I.W.I.N. Spr. begon met te vragen. Wat heeft Indië ons te zeggen? Voor velen is het terra Incognita, ombekend terrein, een vreemd land. Wij hebben veel over Indië gehoord en gelezen, maa~ dit alles niet beleefd en doorleefd. Toch kunnen wij ons in deze dagen, die weelde niet veroorloven. Indië en Neder land zijn gevaarlijk ziek. Wij allen zijn ge- neesheeren, verplegers en verpleegsters om deze patiënt Nederland-Indië te doen her stellen. De banden zijn zoo hecht, dat we die niet mogen verbreken. Velen zijn van oordeel dat we genoeg aan onszelf hebben en op eigen herstel be dacht moeten zijn. Maar we moeten een wijde blik toonen en verder kijken dan de neus lang is. Spr. stond vervolgens stil bij het Niwin- doel: Welzijnsverzorging, n.l. van onze sol daten en de burgers in Indië. Diverse keu rige films betreffende het leven in Indië werden vertoond en een verloting gehou den. Het was een prachtavond. HAZERSWOUDE De pas gehouden bloembollenactie is voor onze gemeente een mooi succes gewor den. Bijna 400 pakketten zijn verkocht, ter wijl de netto-opbrengst (waar dan het geld- van de bollen nog af moet) f 646.12. Voor Koudekerk zijn nog wat pakket ten over. DE KAAG. Woensdagavond hield de EHBO-vereen. „Kaag" haar jaarlijkschen avond met leden, donateurs en verdere belangstellen den. De voorzitter riep allen aanwezigen een hartelijk welkom toe, in het bijzon der den burgemeesters van Alkemade en Haarlemmermeer. Vervolgens werd het woord gevoerd door een afgevaardigde van de Ned. Ver. voor EHBO, die een kort propaganda- praatje hield en die vereeniging feliciteer de met haar besluit toe te treden tot de groote Ned. Ver. Het hoogtepunt van dezen avond was wel het uitreiken der diploma's aan 22 leden, die in den afgeloopen winter exa men hadden gedaan. Dit geschiedde met een toepasselijk woord van den docent, dr A v d Bijl, terwijl zijn echtgenoote de EHBO-insignes overhandigde. Dr v d Bijl werd gehuldigd voor al het werk, dat hij, geheel belangeloos, voor de vereeniging heeft gedaan. Behalve de beide burgemeesters voer den nog vertegenwoordigers van vrijwel alle plaatselijke vereendgingen het woord. Na de pauze bracht een aantal leden het vroolijke tooneelstuk „Huwelijksdroom" voor het voetlicht. LEIMUIDEN. De gemeenteraad kwam o.l-v. burg. J. A. Bakhuizen bijeen en ging direct accoord met het verzoek van de Ver. v. Ned. Gemeenten om de vergoedingen voor de controle door het Centraal Bureau met 10 pet te verhoogen. De voorz. deed mededeeling van het feit, dat B. en W. op verzoek van den min. van Soc. Zaken overgegaan zijn tot het benoemen van een controleur op de overbruggingsuitkeeringen. De heer R. H. Muijs te Leimuiden is ruim een week in dienst geweest, toen waren er geen personen meer, die om deze uitkeering verzochten. De Raad trekt de benoodig- de gelden op de begrooting van 1947 uit. B. en W. van Alphen zijn van plan de huisslachtingen weder aan huis te doen geschieden. Ook de Raad van Leimuiden heeft hier niets op tegen. Het verplegingsgeld voor de zuster van den heer K. wordt tijdelijk verhoogd met f 260 per jaar. Tot leden van de Commissie Wering Schoolverzuim werden de heeren D. L. Hakker en H. V. de Rijk herbenoemd. Het voorstel van B. en W- om een medaille van f 25 voor de „Vebo"-ten- toonstelling te Leiden beschikbaar te stellen werd, nadat de heer Vonk had gevraagd of de Fokveevereeniging van Rijnsaterwoude, indien zij dit verzocht, ook een medaille mocht ontvangen, even eens aangenomen. De verordening op de heffing van de straat-, hondenbelasting en begrafenis rechten werden gewijzigd. Voor de R.K. Jongensschool werd de vergoeding 1946 vastgesteld op f 222.93, voor de R.K. Meisjesschool f 3284 en voor de School met den Bijbel f 1152. Het 'voorschot voor 1947 voor de R.K. Meis jesschool f 2064 en voor de School met den Bijbel f 1152. B. en W. zullen omtrent de verbetering van het schoolplein van de R.K. Jon gensschool in overleg treden met het schoolbestuur. De begrooting 1947 vertoonde een na- deelig saldo van f 20489-28 en werd vast gesteld. De voorz. deelde mede, dat in dc begrooting een bedrag verwerkt is van f 90 000 voor het wegenherstel. Deze kosten zijn echter hooger, zoodat nog een wijzigingsbesluit moet worden vast gesteld. De heer Meijer vroeg hoe het stond met de bouwplannen en kreeg ten ant woord, dat B. en W. wel plannen hebben om tot den bouw van eenige woningen over tegaan. Na nog enkel „klein goed" bleek, dat de Raad er geen bezwaar in zag^>m een kasgeldleening voor den tijd van een jaar tegen een rente van 1% pet aan te gaan. SASSENHEIM De stemgerechtigde ingelanden van de Warmonderdam- en Alkemadepolder ver- HERDENKINGSAVOND IN DE RAPENBURGKERK Ruim vijftiig jaar geleden werd in Rijns burg de Chr. school met den Bijbel op gericht en voor 25 jaar de Julianaschool en gisteravond werden deze beide feiten herdacht in de Rapenburgkerk. De voorzitter, de heer H. de Mooy, opende de vergadering en heette in het bijzonder welkom den heer P. van Nes, inspecteur van het L.O. te 's-Gravenhage. Onze school heeft in den loop der jaren groote zegeningen ondervonden, aldus de heer de Mooy, dodh de vele gevaren heb ben zich ook doen gevoelen. Het hoofd doel van onze school moet steeds zijn, de kinderen te brengen aan de voeten van Jezus. Zoo zullen wij de toekomst in moeten gaan. De heer Van Nes hield een referaat over het onderwerp: „Het zaad zal hem dienen", terwijl de heer M. Pieper een gedetailleerd historisch overzicht gaf Voor 1890 was er nog geen Chr. school en de mogelijkheden om een dergelijke school op te richten waren zeer beperkt- Vooral de financieele moeilijkheden, speel den parten. In 1889 werd de Onderwijs wet veranderd en besloten om voortaan den scholen 'n Rijkssubsidie te verstrek - Na motorongeluk op den Bezuiden- houtscheweg Op den Bezuidenhoutscheweg in Den Haag maakte de 34-j. motorrijder H. K. uit Leiden, doordat hij met zijn motor door een kuil reed en de macht over het stuur verloor, een ernstigen val. K. liep een rechterbeenfractuur op en moest, evenals zijn duo-passagier, de 14-j. M. S., eveneens uit de Sleutelstad, die een her senschudding en schaafwonden bekwam, in het Ziekenihuis aan den Zuidwal wor den opgenomen. gaderden onder voorzitterschap van den heer J. Dorrepaal. De rekening over 1946 toonde een batig saldo van f 1.571,27. De begrooting voor 1947 werd vastge steld aan inkomsten en uitgaven op f 2.870,02. De omslag voor 1947 werd vastgesteld óp f 10 per ha (gelijk vorig jaar). De stemgerechtigde ingelanden van de Beekpolder vergaderden onder leiding van den voorzitter, den heer C. J. Rotteveel. De rekening over 1946 toonde een batig saldo van f 1.047,37. De begrooting 1947 werd vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op f 2.448,97. De omslag voor 1947 werd vastgesteld op f 13 per ha (gelijk vorig jaar). De heer J. C. Verdegaal werd herkozen als poldermeester. Besloten werd een nieuwe electromotor aan te schaffen en te trachten hiervoor een geldleening aan te gaan. GEBOREN: Suzanne, dr van D H Heijns en A v 't Wout; Maggy M, dr van H J M Eldering en M J Chabot; HencLri- kus J M, zn van A W Sdhinck em W P M Stevens; Johanna G, dr van D van Dijk en J v d Plas; Marcelle J dr van L J Verschoor en C van Weeghel. OVERLEDEN: C v Duijkeren-Lafeber, 62 jaar. ONDERTROUWD: W B v d Krogt, 27 j. en A P M Kniest, 23 j; C de Vogel, 24 jr en E de Clerck 21 jr; L J Wortman, 23 jr en J A Berg, 21 jr; P L v Kesteren, 27 jr en W Dubbelaar, 22 jr. GETROUWD; W L H Witteman, 32 jr en C E C Pax, 21 jr. De vroegere Noorsche Olympische schaatskampioene Sonja Henie, is uister uit Praag in Parijs aangekomen om haar vacantie door te brengen in de vallei van de Loire. Haakon Stotijn heeft zijn handteeke- tiing ïinzake rehabilitatie van Willem Men gelberg ingetrokken ken. Er werd na rijp beraad een bestuur gekozen, dat bestond uit de heeren ds Renkema, yoorzitter, Van Iterson, secr. en Van dein Eykel penningm. In Febr. 1890 hield ds Renkema een rede, waarin hij opwekte om leden te werven. Dit le verde goede resultaten op, want nog geen vijf dagen later werd een stuk land in de Koestraat aangekocht. Deze koop werd echter weer ongedaan gemaakt en men kocht nu een stuk land bij de Smidsteeg Spoedig werd overgegaan tot den bouw van een school, waarvan de opening plaats had op 15 Sept. 1890. De heer J. de Jong werd als hoofd aangesteld, ter wijl het aantal leerlingen bij den aanvang 210 bedroeg. Ondanks groote financieele moeilijkheden heeft de school zich gaan deweg ontwikkeld; verschillende lokali teiten moesten er bij gebouwd worden. Doordat het aantal leerlingen zich steeds 'uitbreidde, werden in 1920 plannen ge maakt om een tweede school te bouwen en in 1921 ging men over tot de verwe zenlijking er van. De bouwkosten van dit schoolgebouw, dat in April 1922 werd ge opend, werden vergoed door de gemeen te en het Rijk. Thans ontvangen dagelijks aan deze scho len 600 kinderen onderwijs. Ds Broekstra sloot dezen avond met een kort woord. DAT Chauffeursschool „Grenshoek", Hooge Rijndijk 205, Tel. 24134 U de beste service biedt wat betreft autorijlessen. DAT A. LEPELAAR, Haven 24, Tele foon 20957, alle merken stofzuigers repa reert. DAT het Kant.mach.bedr. DEMMENIE Haarl.straat 169-219, alle schrijf-, tel- en rekenmach. sinds 1911 regelmatig onder houdt, rep. en door vakkundig personeel DAT I. FASSEUR, Havenplein no 1, Telefoon 20157, Uw slager is van vet vleesch. DAT de fa Zwagerman, Haarl.straat 251, Telef. 23883 overhemden in één week, japonnen en kinderkleeding binnen 14 dagen gereed maakt. DAT afvalstoffen bij de schaarschte van nieuwe grondstoffen onmisbaar zijn voor onze industrie. Verkoop ze daarom bij onze firma, die sinds 1881 handel in afvalstoffen drijft. H. van Weeren, Bakkersteeg no 16, Telefoon 21538. DAT het fruit op is. maar dat de LEIDSCHE FRUITCENTRALE nog veel soorten diepvries vruchten in voorraad heeft. Zeer geschikt voor zieken. F. Brands, Hoogewoerd 43, Telef. 23224. DAT voor fijnere soorten kaas en vleeschwaren is het adres ..DE LAND BOUWER", Voorstraat 36, Tel. 2136. Al leen eerste soorten. DAT de Copieerinrichting „Lectura"de beste geoutilleerde inrichting op dat ge bied te Leiden is. Zeemanlaan 31, Tele foon 25076. (Ingezonden mededeelingen) VRIJDAG, 18 APRIL 1941 VOORHOUT. O-l.v. den heer P. A. van Reisen vergaderde Bloembollencultuur afdeeling Voorhout. In een schrijven van de Ver. „De Tulp" werd verzocht, den voorlich tingsdienst voor Virusbestrijding nog een jaar te laten fungeeren Hieraan werd adhaesie betuigd. Als afgevaardigden naar de alg. ver gadering werden gekozen de heeren P. v. d. Nouland en P. A. van Reisen, met als pi-vervangers de heeren G. K. Spie renburg en L. H. Prins. Op voorstel van den voorz- en den heer P. v. d. Nouland werd met alg. stemmen gekozen tot H-B.-lid de heer G. Timmer Pzn. te Breezand. De bekende motie Noordwijkerhout werd nu aan de orde gesteld, waarover een zeer langdurige discussie ontstond. Het bestuur kan zich indenken dat, ge zien het misnoegen, dat er bestaat onder de kleine kweekers, de afd. Noordwij kerhout tot een dergelijk voorstel is ge komen. Niettemin is het bestuur van meening tegen het voorstel te moeten zijn. Er zijn veel zaken die door het vele gepraat vertroebeld worden, waardoor de werkelijkheid niet meer precies in het daglicht wordt gesteld. Er wordt heel veel het B-V-S. in de schoenen ge schoven, waar het part nog deel aan heeft- De heftige aanvallen van ver schillenden der aanwezigen noopten het bestuur deze motie Noordwijkerhout in stemming te brengen. De motie werd aangenomen met 22 st. voor en 18 tegen. Een voorstel van het H.B. over het aanvaarden van een surplus-heffing en het negeeren van een areaal-heffing werd in stemming gebracht. Voor areaal heffing waren 32 stemmen tegen 9 st. Den afgevaardigden werd hierna opgedra gen een areaal-heffing te bepleiten, mits er uitzonderingen aan verbonden zullen worden voor ontheffing van misgewas sen, natuurrampen en vooral voor den z.g- „dooden grond" in de narcissen. Bij de Rijkspostspaarbank werd in de maand Maart ingelegd ƒ2119,26 en terugbetaald ƒ3211,90. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De ambtenaar W. C. W. te Hillegom, die op het bureau van den Voedselcom- missaris werkzaam was, had een zwarten sigarettenhandel bedreven- De Officier vorderde tegen verdachte een maand ge vangenisstraf, benevens plaatsing in Veenhuizen gedurende vijf maanden. De politierechter veroordeelde conform dien eisch. De hotelbediende C. G- van K. had in Warmond een kleed gestolen, zooals hij bij de politie bekend had, doch bij den rechter kwam hij nu op die verklaring terug. Hij had het maar gezeg om weer vrij te komen, toen de politie hem had gearresteerd. Op grond van de verkla ringen hield de rechter de zaak aan voor een nader onderzoek. De steenbewerker W. v. S. te Leiden had telkens wat marmer meegenomen, dat hij ter bewerking had gekregen. Het rapport over verdachte vond de Officier maar matig, en daarom vorderde hij drie weken gevangenisstraf. De rechter ver oordeelde tot twee maanden gevangenis straf voorwaardelijk met drie jaar proef tijd, benevens f 25 boete of 10 dagen hechtenis. Ook de spinster A. M. R. te Leiden behoorde tot degenen, die in de fabriek waarin zij werkte, wel had gestolen; het zou totaal voor f 500 waarde zijn ge weest. De Officier vond het verzwarend, dat verdachte de wol had verkocht en hij vorderde daarom twee maanden ge vangenisstraf. De raadsman, mr Schaper wees op verzachtende omstandigheden, waarna de rechter veroordeelde tot drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, en f35 boete of 10 dagen hechtenis. Terwijl de bewoners van het huis in Zwitserland vertoefden, had de slagers- bediende F. A. V. te Noordwijk goederen gekocht, die uit dat huis waren gestolen. Volgens verdachte lagen de goederen in een bunker, en was hem gezegd dat ze van de Duitschers afkomstig waren. De Officier geloofde daar niet veel van en vorderde een maand gevangenisstraf. De rechter wees erop dat verdachte als zwarte handelaar bekend staat, en ver oordeelde conform den easch. De bloemistknecht J. v. D. te Sassen- heim had geknoei uitgehaald met een briefje, waarop hij geld moest ontvan gen. Hij had een valsche handteekening geplaatst en een onjuiste verklaring ge geven. De Officier vorderde drie weken gevangenisstraf. De rechter veroordeelde tot drie maanden gevangenisstraf voor waardelijk en drie jaar proeftijd. F. Z. te Oegstgeest had zwarten handel in vleesch bedreven, dat afkomstig was van een clandestiene slachterij. Tegen verdachte vorderde de Officier f 100 boete of 30 dagen hechtenis en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. De rechter besloot tot dit laatste en legde f75 boete op. In Zoeterwoude had de fabrieksarbei der W. F. K. uit Leiderdorp een fiets gestolen, doch verdachte beriep zich op het feit, dat hij tot den diefstal was aangezet. Dat vond de Officier echter geen verzachtende omstandigheid, doch vanwege het gunstige rapport vorderde hij drie maanden gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd, en ƒ20 boete of 10 dagen hechtenis. De rechter legde de gevraagde straf op, doch bepaalde de boete op 75 of 50 dagen hechtenis. DAT in deze interessante rubriek iedere week nieuwtjes en wetenswaar digheden, tips en raadgevingen op foto grafisch gebied zullen worden gegeven. DAT, om te beginnen, ook in Leiden enkele van de nieuwste Amerikaansche geluidssmalfilmapparaten te bezichtigen en te hooren zijn. DAT er, hoewel beperkt, weer foto materiaal van goede kwaliteit te ver krijgen is. DAT dit wekelijksche fotonieuws ver zorgd wordt door en genoemde artikelen te verkrijgen zijn bij Foto-Ciné JAN WOLFSLAG v./h. Geytenbeek, Bree straat 79. DAT volgens onderzoek van de Ned. Stichting v. d. Statistiek Ciano's Dagboek 't meest gevraagde boek van de maand is; DAT Ciano's Dagboek juist door ooeK- handel De Opbouw, Breestraat 151, Tel. 20733, Leiden, te voren in de N. L. Crt. warm is aanbevolen, waaruit eens te meer blijkt, dat U volledig vertrouwen kunt hebben in wat boekh. De Opbouw brengt; DAT Ciano's Dagboek door De Opbouw, Breestraat 151, Leiden, nog beperkt ge leverd kan worden. Gebonden fl. 11,50, desgewenscht in termijnen betaalb. Ver zending door het geh. land franco huis. DAT U bij Foto Studio Bonte een mo derne foto kunt laten maken. Bespreek nu nog. Tel. 23999. DAT er nog steeds menschen met te kleine schoenen rondloopen, terwijl Van Hoek, de bekende schoenmaker op de Aal markt reeds 11 jaar schoenen vergroot. DAT U bij Kunsthandel Adr v. Ooy Jr., Breestraat 9, een mooi schilderij kunt koopen, tegen verlaagden prijs en ook maatlijsten verkrijgbaar zijn. DAT van Kamp's Chocolaterie, Kore- vaarstraat 1, keus biedt uit ruim honderd verschillende versnaperingen. DAT „Het Vulpenhuis" DEMMENIE, Haarl.str. 169 na de bevrijding reeds hon derden vulpenhouders aan ingeschrevenen heeft afgeleverd, waaronder Waterman, Nefa, Parker, Croxley enz. DAT de „Lichthal", Haarl.straat 293, Telefoon 26190, Uw oude lampekap wascht, keert of vernieuwt. DAT ALADIN zonder verven Uw oor spronkelijke haarkleur teruggeeft. Prijs f2.25 en f3.J. P. v. d. Blom, Steen straat 57Breestraat 10. DAT Spruit's Bakkerij dagelijksch ver- sche stroopwafels heeft uit eigen bakkerij. 10 stuks 50 gram boter, 50 gram suiker. Lage Rijndijk 6365. DAT de mod. drukk. DEMMENIE niet alleen alle soorten handelsdrukwerk, maar ook Kleurenwerk produceert tegen conc. prijzen. Daarom voor drukwerk dat „af" is: Drukk. Demmenie, Haarl.straat 219. DAT H. Philipsen, v. d. Waalstraat 3, tel. 23772, alle groenten en aard. z. prijs- verh. thuisbez., o.a. witlof f0.65 per kg. DAT we alle Vita-prod. uit de koelcel direct zpnd. voorafg. best. kunn. leveren. DAT Radiocontrole bij U thuis met vol ledig rapport over toestel en lampen U slechts f2.50 kost bij RADIO KOETS, Gangetje 12, Telefoon 23005.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5