Op bezoek bij Nederlands eerste diplomate Het getroffen Putten richtte zich weer op Minister Neher is zeer pessimistisch gestemd De dollarleening 't Verklaarde uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COUR ANTI VRIJDAG, 18 APRIL 1»4T MEJ. WITTEVEENS INTER NATIONALE LOOPBAAN (Van een onzer verslaggevers) Uit het huis Laan van Meerdervoort 96a in Den Haag maakt een jeugdige stem een af spraak om de eerste vrouwelijke Nederland- sohe diplomate mej. M. Witteveen, Vrijdag morgen om negen uur te ontmoeten. De secretaresse denkt u, maar als u de trap in de woninig oploopt, ontmoet u een klein grijs dametje, dat u met dezelfde frissche stem groet, die u voor de telefoon hoorde. U weet: MEJ. MR M. Z. N. WITTEVEEN dit moet de moeder zijn. Boven aan de trap de dochter, grijs, als haar moeder, doch met hetzelfde jeugdige élan. Ze draagt een blauw grijs complet en brengt u in een zorgvuldig gemeubileerde kamer, waar theerozen en roode anjelieren pronken en in lage boeken kasten tegen drie wanden de kleurige banden van veel boeken vreugdige tinten scheppen. In deze verzorgde, uiterst vrouwelijke sfeer, deze vriendelijke, rustige omgeving. past de gastvrouw, diie dezer dagen op de pa gina's der bladen staat, omdat ze morgen met een offioieelen diplomatiek en titel voor haar naam naar New-York reist. Hoewel zij Haagsche "an geboorte is, ver bleef mej. Witteveen de laatste 20 jaar in an dere Europeesohe residenties: Genève, waar de Volkenbond zetelde, op wiens secretari aat zij een belangrijken post bekleedde; Lon den en New-York, waar zij de voorbereiden de werkzaamheden voor de Ver. Naties mee maakte en Parijs, ter jongste vredesconferen tie. Een internationale politieke loopbaan dus, waarnaar zij in haar jeugd, reislustig als zij was, reeds verlangde. Na haar studie in de rechten in Leiden was mej. Witteveen eeni- gen tijd volontair op het Internationaal Ar beidsbureau. Wat zij nu gaat ondernemen, in officieele functie, ligt dus eigenlijk in het verlengde van al haar vroeg eren arbeid. In New-York zal zij jhr J. W. M. Snouck Hurgronje assisteeren bij de inrichting van de permanente vertegenwoordiging van Ne derland bij de Ver. Naties. De heer Van Klef- fens maakte met dat werk een begin, zooals men weet. Ze heeft groote verwachtingen van haar arbeid in New-York, want het belang van de Ver. Naties is toch het belang van ons land, zoo zegt zij, en hoe beter de orga nisatie dus functionneert, hoe meer ons land er wel bij vaart. ,,Een doorgewinterde feministe ben ik niet", zegt mej. Witteveen, op de vraag of de diplomatie als beroep kansen voor vrou wen biedt. „Ik zou dus zeker niet willen zeg gen, dat er nu beslist vrouwen op verant woordelijke posten moeten worden gesteld, maar de wijze waarop vele vrouwen deel uitmaakten van Nederlandsche delegaties heeft bewezen, dat zij uiterst nuttig werk in diplomatiek en dienst kunnen doen. En denkt u maar eens aan mevrouw Roosevelt". Behalve van reizen ,,het is zoo prachtig een nog onbekend land te ontdekken en te zien, welke achtergronden het optreden der verschillende gedelegeerden beheerschen" houdt mej. Witteveen van muziek en beel dende kunst en de eerste liefhebberij leidt uiteraard tot het genieten van de andere. Morgen stapt zij in het vliegtuig naar New- Yofk, waar zij Maandag haar werk begint. Onze beste wenschen vergezellen haar! GISTEREN le STEENLEGGING VAN 'T EERSTE HUIS Putten. Een naam, die herinneringen op roept aan één van de donkerste dagen uit den laatsten oorlog. Op 2 October 1944 nam een horde Duitsche soldaten en dronken Hollandsche SS-ers bezit van het rustige dorp op de V el uwe. Zij voerden 680 mannen en jongens weg, van wie er na de bevrij ding slechts 42 terugkeerden. Daarna wer den de nog achtergebleven bewoners hun dorp uitgejaagd en de verblinde, op wraak beluste vijand vernietigde 91 huizen van dit fraai-gelegen Geldersohe plaatsje. Er was toen rouw over Putten en over Nederland. Gisteren, precies 2 jaar na de bevrijding van het dorp door de geallieerdenrichtten de bewoners zich weer waf hooger op uit de ellende, die de Duitschers over hen brachten.. Dank zij het bijeenbrengen van vijfduizend gulden als aandeel iin de bouw som door de feest ver eeniging ,Jan van Goyenstraat" te Heemstede, kon n.l. de eer ste steen worden gelegd van het eerste door pariculier initiatief te bouwen huis. Een VOORLOOPIG NOG SAMEN WONING IN DE STEDEN (Van onzen Parlementsredacteur) Het waren ge^n opwekkende klanken, die minister Neher gisteren in zijn Eerste Kamerrede liet hooren. Hij waarschuwde, dat het samen/wonen in_de groote steden de eerste jaren, nog niet tot het verleden zal behooren. Integendeel, de behoefte daaraan zal eer toe- dan afnemen en de eerste jaren zullen wij er in Nederland, wat de woning behoefte betreft, eerder op achter- dan vooruit gaan. De minister wilde de gemeen ten meer armslag in den wederopbouw geven, „mits deze solozang geen gehoor- kwetsende gevolgen voor het geheel heeft". Het besluit „spoedonteigening" wordt in getrokken, doch aan den „papierwinkel" zooals de heer Kraayvanger (K.VP.) het Iubrekers slaan hun slag op de „Martha Stichting" te Alphen Een buit van 1500 distributiekaarten werd meegenomen In den afgeloopen nacht werd ingebroken in het administratiegebouw van de „Martha- stichting" te Alphen a/d Rijn. De daders zijn binnengekomen door het uitsnijden van een ruit van het kantoorgebouw, waar zij o.m. een kast hebben opengebroken. Hun buit bestond uit 500 levensmiddelen kaarten, 500 tdxtiel-kaarten, alsmede 500 ver- snaperingenkaarten en eendge kleinere be scheiden. De politie stelt een onderzoek in. EERSTE BOSCH- EN HEIDEBRAND IN BRABANT. De eerste bosah- en heidebrand in dit sei zoen in Brabant heeft gistermiddag gewoed in de nabijheid van het sanatorium „DeKJok- kenberg" te Tilburg. Niettegenstaande een energieke bestrijding door brandweer, vrij willigers en militairen ging een strook heide ter lengte van 2 km en een breedte van 300 m verloren. Wel slaagde mien er in het bosah te behouden. uitdrukte, kan direct geen einde komen, omdat er nog altijd menschen zijn, die het Rijk op de een of andere manier probeeren beet te nemen. Dat kostte op de 360.000 ge vallen, die geholpen werden en samen 270 millioen vorderden, reeds 50 millioen te veel. Nadat minister Vos nog enkele vragen over wegtoilen en de brug bij Doesburg (van den heer Kolff, C.H.U.) had beant woord is, na korte repliek, de begrooting van Wederopbouw en Volkshuisvesting z. h.. st. aangenomen. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot voorbereiding van een Centraal Econo misch Plan. aantal vrouwen was uit Heemstede gekomen om deze plechtigheid te verrichten aan den Ga rd er en saheweg nr 72, waar het huis van Lubbert van der Tap herbouwd zal worden, wiens zoons ook niet terugkeerden. Nadat het bestuur door de „Stichting Wederopbouw Putten" was ontvangen, trok men in optocht door het met vlaggen en groen versierde dorp, om bij de Ned. Herv. kerk bij de gedenkplaats voor de gevallenen enkele kransen te hangen. Een perkamen ten oorkonde, geteekend door G. J. Haal- boom te Utrecht, waarin de tragedie van Putten vermeld is, werd tezamen met een blauwdruk en een bestek van het huis, in een looden buis gesoldeerd en daarna in een groote granaathuls gedaan. Vervolgens hanteerden acht Heemsteedsohe dames, bij- bestaan door een metselaar, den troffel, om deze huls iin de fundamenten van het te bouwen huis te metselen. De heer T. J. Wouters, secretaris van de „Stichting Wederopbouw Putten", verheug de zich over het feit, dat hierdoor de eerste schrede was gezet op den weg naar herstel der 91 huizen, maar riep de hulp in van al'le niet-getroffenen in het geheele land om ook den bouw van de overige 90 woningen mogelijk te maken. JAN KLOOSTERBOER NOEMDE ZICH SCHEEPSKAPITEIN. In aansluiting op het bericht van gisteren wordt nader gemeld, dat de Ned. NSB-spdon Jan Kloosterboer, door wiens verraad de „Simon Bolivar" is gezonken, in Oostende is gearresteerd op het oogenbliik, dat hij aan boord van schip 1008 de «haven, ging verlaten met bestemming naar Argentinië. K. gaf zich uit als v. d. Maagdenburg en noemde zich kapitein van het schip. Hij is naar Brugge overgebracht. TWEE VIADUCTEN OVER RIJKSWEG ROTTERDAM—MOERDIJK. De ANWB verneemt, dat binnenkort de bouw van twee viaducten over den rijksweg Rotterdam-Moerdijk, bij Dordrecht, zal wor den aanbesteed. In het wereldberoemde Golden Gate Park te San Francisco bloeien in fraaie kleuren schitteringNederlandsche tulpen, die thans in de grootste havenstad van Amerika's Westkust een stukje Hollandsche natuurpracht vormen binnenlandsche dollarleening ten lasi van den Staat der Nederlanden, waarop uit sluitend mogen inschrijven degenen, die sedert 18 September 1946 Amerikaansche effecten, hier te lande berustend, hebben verkocht en houders dezer fondsen, die tot verkoop willen besluiten. Deze interessante transactie had vele maanden 'vroeger moeten gebeuren. Het is jammer, dat men op het ministerie herhaal delijk achter de feiten aankomt, waardoor het resultaat van bepaalde maatregelen ge drukt wordt. Deze binnenlandsche dollarleening vindt haar oorzaak in de groote behoefte aan „harde" valuta, welke hier te lande bestaat. Het uitblijven van nieuwe dollarcredieten maakt de deviezenpositie langzamerhand netelig en dit heeft geleid tot het lanceeren van de binnenlandsche dollarleening. Men hoopt nl. op deze wijze de houders van Amerikaansche effecten te bewegen, afstand te doen van de stukken, terwijl daarvoor in de plaats wordt gesteld een dollarvorde ring op den Nederlandschen Staat. Bij het overwegen van de mérites dezer nieuwe leening dient men te bedenken, dat het aanhouden van Amerikaansche fondsen reeds eenigen tijd een wankele zaak is vanwege de dreiging eener opvor dering van de stukken door de Regeering. Of dit zal geschieden hangt af van de vraag, hoe onze deviezenpositie zich verder ontwikkelt en voorts of vele houders van Amerikaansche fondsen vrijwillig gebruik maken van het aanbod, dat thans wordt gedaan. Als men de situatie juist ziet, dan kan men constateeren, dat de dollarleening verschillende mérites bezit boven de Ame rikaansche beleggingen. Deze laatste zijn veelal aan sterke koersschommelingen on derhevig, welke men bij de binnenlandsche dollarleening kan vermijden. De wisselval ligheid der Amerikaansche markt is den laatsten tijd voldoende gebleken. Daarnaast krijgt men bij deelname aan de binnenlandsche dollarleening een belegging in vreemde valuta, welke gedurende de eerste tien jaren niet mag worden afge lost. Bij opvordering van Amerikaansche effecten mist men deze garantie. Hiertegenover staat het feit, dat het ren dement van vele Amerikaansche beleggin gen hooger is, dan de schamele rente van 3 procent, welke de dollarleening biedt, terwijl voor velen ook de andersoortige be legging een rol van beteekenis zal spelen. Overigens vinden wij het een-royaal gebaar van den Minister, dat ook degenen, die al eerder dollarbeleggingen verkochten, aan de leening mogen deelnemen. Ter beurze is de meening verkondigd, dat deze leening in wezen niets anders dan een guldenleeninig is, omdat de rente en aflos sing in guldens betaald worden en per saldo de Staat het heft in handen heeft. Het eer ste argument achten wij van geen betee kenis in dit geval, omdat Amerikaansche beleggingen nog meer dan binnenlandsche dollarobligaties via opvordering bloot staan aan transformatie in guldens. Immers, laatstgenoemde kunnen de eerste tien jaren niet vervroegd worden afgelost. Wat betreft het tweede argument, moeten wjj toegeven, dat de verandering der leeningsvoorwaar- den ter gelegenheid der jongste conversie van Staatsobligaties, het vertrouwen in de vastheid der Staatsverplichtingen ondermijnd heeft. Wij hebben reeds vroeger hiertegen nadrukkelijk maar vergeefs gewaar schuwd. Over het succes der dollarleening kan men in de gegeven omstandigheden nog niet veel zeggen. Ware Wallstreet niet zoo zwak ge stemd, dan zou een gunstig resultaat reeds spoedig waarschijnlijk zijn. {Vervolg van de vierde kolom) economisch herstel, slechts kan bereiken door uitbreiding van den wereldhandel. Het financieele roer zit alweer aan het bootje en nu nog de economische roeispanen...... De Engelsche schoor steen moet rooken.. y De Engelsche minister van financiën, Hugh Dalton, is ongetwijfeld een moedig man. In tijden van economische depressie, zware be lastingen en andere zorgen, schaarschte van allerlei artikelen; een précaire situatie, die in vele andere landen tijdens den oorlog reeds lang gewoon was, eer zij Engeland overrompelde, behoort er durf toe, met een zoo impopulair voorstel als verhooging der tabaksbelasting, voor den dag te komen. De meerderheid der bevolking heeft nu een maal tabak als stimulans noodig en een ver hooging der belasting met vijftig procent is geen kleinigheid. In Augustus van het vorige jaar betaalde men in Londen voor een pakje sigaretten 2 shilling, vier pence gesteld, dat er toen in de winkels voorraden aan wezig waren en in plaats van de bekende Virginia-merken, was het dan nog doorgaans een Canadeesch product of een and-er. voor den gemiddelden rooker. veel te duur im port-merk. Maar wie den weg wist kwam toch te Londen wel aan riin --t is dan ook juist, dat deze gehate belasting het zwaarst op den arbeider en ._,o- meen, op de minst vermogen den zal druk ken. Het is dan ook geenszins uitgesloten, dat de kiezers hem zelf nog eens een zware pijp zullen doen rooken, ofschoon Dalton zijn daad volkomen gewettigd acht, omdat toen ook de Britsche regeeringsschoorsteen roo ken moet. De Engelsche regeering had juist behoefte aan een pakkende reclame voor het buiten land, gezien de berichten van de economi sche ,,baisse"-situatie, waarin dit land na den oorlog verkeerde en men heeft die re clame gevonden ook. De misère van den winter, met de kolen- en electriciteit-rant- soeneering, het stopzetten van belangrijke takken van industrie, is men nog niet te boven, zeker niet in de katoen-industrie, terwijl ook de vorst aan veestapel en ge wassen enorme schade toebracht. Was de Engelsche regeering óók niet bevreesd voor een te grooten druk op het pond sterling? In het Hoogerhuis brachten de conservatie ven en liberalen in een motie tot uiting, dat de maatregelen, die door de Labour-regee- ring genomen waren, om den economiscnea toestand te verbeteren, ontoereikend bleken té zijn en dus- had Labour gefaald. Sinds dien werd de Labour-regeering vereenzel vigd met het begrip ..crisis' en voor wat de buitenlandsche politiek betreft, het aloude beginsel van het ,,wait and see" scheen niet meer op te gaan, het werd een aarzelende tactiek, die het „Imperium" deed wankelen. Pakkender reclame is dan ook nauwelijks denkbaar, toen de minister van financiën ging onthullen, dat voor het eerst in zeven jaar een sluitende begrooting verkregen was en dat deze zelfs een overschot had opge leverd van zegge 248 millioen pond. Is een dergelijk ochtendblad-bericht voldoende, om den Engelschman van een aansluipend poli tiek minderwaardigheidscomplex te bevrij den. anderzijds kreeg hij er stellig direct „tabak" van, toen hij vernam, dat zijn doosje sigaretten een schilling duurder zou kosten. De beteekenis, die men aan dit re clame-overschot van 248 millioen moet toe kennen, is deze, dat ondanks de ongunstige betalingsbalans, de Engelsche minister van financiën een goed financier en rekenmeester is. Van een „tekort" van circa 570 millioen over het vorige belastingjaar, springt men opeens naar een geschat „overschot' van 248 millioen voor het njeuwe. Een extra reclame schuilt in de verzekering, dat op de sociale voorzieningen niet bezuinigd zal worden, maar, juist zooals van socialistische zijde altijd werd bepleit: de landsverdediging moet een flinke veer laten. Tenslotte blijkt aan de verrassing van dit aardige overschot óók nog een financieel goochelkunstje niet -neelemaal vreemd te zijn, omdat de minister 292 millioen pond sterling heeft meegerekend van vroegere begrootingsposten. waarop wel iswaar voorschotten waren uitgetrokken, maar die men niet noodig bleek te hebbea en het aldus verkregen „batig saldo" dus min of meer toevallig is. Maar, hoe aanlok kelijk dit alles er ook uitziet,de belasting druk blijft ongewijzigd. De lagere inkomens krijgen minder belasting te betalen, maar de belasting op tabak o.a. wordt tevens ver. hoogd, zoodat de klasse met het kleinste inkomen er geen sigaretje meer om zal rooken! Dalton vindt dat heelemaal niet erg, want de tabak komt uit Amerika en moet met dollars worden betaald.* Maak de tabak in Engeland duurder, dan blijven er dollars voor andere doeleinden óver en de extra- belasting brengt ruim 70 millioen pond ster ling in het fiscale laadje! „Niet tevreden, dan rook je maar niet" een advies, dat communisten en de linkervleugel der socia listen niet zullen vergeten. Is dus in de ver laging der uitgaven voor defensie een prin cipieel socialistisch principe verwerkt, al bedragen deze nog ongeveer dertig procent der heele begrooting, met het verhoogen der indirecte belastingen en het vrijwel onge wijzigd laten der directe belastingen, wordt dit socialistische standpunt weer verlaten. De oorzaak hiervan is natuurlijk, dat er weer meer „Lebensraum" moet komen voor de vrije economie; een topzwaar geleide economie zelfs door Labour als remmend bevonden wordt en hooge directe belastin gen het particulier initiatief, de arbeids- prikkel van den ondernemer zouden tegenwer ken. De voorwaarden voor „herstel" der na- oorlogsche landen, waar langen tijd handel en industrie lam gelegd waren, gelden ook voor Engeland. Het vrijere ruilverkeer, ver hoogde export; handel en industrie moeten weer de vleugels kunnen uitslaan! Hetgeen, bij zwaar drukkende belastingen een onmo gelijkheid is, terwijl bovendien een streng geleide economie met een enorm ambtena ren-apparaat en verstarde export zou ein digen met een débacle. In de verhooging der indirecte belastingen laat Dalton tot uiting komen, dat het verbruik, van die artikelen, waarbij de vraag groot, het aanbod gering, dus de prijs hoog is, beperkt moet blijven. De consument dient het inheemsche product meer te waardeeren dan de artikelen uit lan den, waarvoor men slechts geringe deviezen heeft. Want óók de sterk verminderde ex port en het deviezen-probleem zijn precies als in ons land, voor Engeland een gewel dige handicap. Nog onlangs heeft Sir Staf ford Cripps in het Lagerhuis verklaard, dat Groot-Brittannië het zich gestelde doel, het

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3